revelation - en to it_IT translation catalogue (94 entries)

en: _Go to
it_IT: _Vai a

en: _Edit
it_IT: _Modifica

en: Re_move
it_IT: Ri_muovi

en: Incorrect password
it_IT: Password errata

en: Revelation files
it_IT: File di Revelation

en: All files
it_IT: Tutti i file

en: File has changed
it_IT: Il file è stato modificato

en: The current file '%s' has changed. Do you want to reload it?
it_IT: Il file corrente '%s' è stato modificato. Vuoi ricaricarlo?

en: Save changes to current file?
it_IT: Salvare le modifiche per questo file?

en: You have made changes which have not been saved. If you create a new file without saving then these changes will be lost.
it_IT: Hai effettuato delle modifiche a questo file che non sono state salvate. Se crei un nuovo file senza salvare i cambiamenti verranno persi.

en: Save changes before opening?
it_IT: Salvare le modifiche prima dell'apertura?

en: Save changes before quitting?
it_IT: Salvare i cambiamenti prima di chiudere?

en: Filetype
it_IT: Tipo di file

en: Select File to Import
it_IT: Seleziona il file da importare

en: Automatically detect
it_IT: Rileva automaticamente

en: Select File to Open
it_IT: Seleziona il file da aprire

en: Select File to Save to
it_IT: Seleziona il file da salvare

en: Enter new password
it_IT: Inserisci una nuova password

en: Current password
it_IT: Password attuale

en: New password
it_IT: Nuova password

en: Confirm password
it_IT: Conferma la password

en: The password you entered as the current file password is incorrect.
it_IT: La password che hai inserito per questo file è sbagliata.

en: Passwords don't match
it_IT: Le password non corrispondono

en: The password and password confirmation you entered does not match.
it_IT: La password e la passeword di conferma non corrispondono.

en: Use insecure password?
it_IT: Utilizzare una password insicura?

en: Enter password to unlock file
it_IT: Inseisci la password per sbloccare il file

en: Enter file password
it_IT: Inserisci la password del file

en: Enter password for file
it_IT: Inserisci la password per il file

en: The passwords you entered does not match.
it_IT: La password che hai inserito non corrisponde.

en: No password entered
it_IT: Nessuna password inserita

en: You must enter a password for the new data file.
it_IT: Devi inserire una password per il nuovo data file.

en: Name
it_IT: Nome

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Type
it_IT: Tipo

en: Name not entered
it_IT: Nome non iserito

en: You must enter a name for the account
it_IT: Devi inserire un nome per l'account

en: Password Generator
it_IT: Generatore di password

en: Folder
it_IT: Cartella

en: Creditcard
it_IT: Carta di credito

en: Generic
it_IT: Generico

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Remote Desktop
it_IT: Desktop remoto

en: Website
it_IT: Sito internet

en: VNC
it_IT: VCN

en: Card number
it_IT: Numero carta

en: The number of a creditcard, usually a 16-digit number
it_IT: Di solito il numero di una carta di credito è di 16 cifre

en: Card type
it_IT: Tipo di carta

en: The type of creditcard, like MasterCard or VISA
it_IT: Il tipo di carta di credito, come MasterCard o VISA

en: CCV number
it_IT: Numero CCV

en: A Credit Card Verification number, normally a 3-digit code found on the back of a card
it_IT: Il numero di verifica della Carta di Credito, di solito sono le ultime 3 cifre che trovi sul retro della carta

en: Certificate
it_IT: Certificato

en: A certificate, such as an X.509 SSL Certificate
it_IT: Un certificato, come il certificato X.509 SSL

en: Code
it_IT: Codice

en: A code used to provide access to something
it_IT: Un codice utilizzato per accedere a qualcosa

en: A database name
it_IT: Nome del database

en: Domain
it_IT: Dominio

en: An email address
it_IT: Un indirizzo email

en: Expiry date
it_IT: Data di scadenza

en: The month that the credit card validity expires
it_IT: Il mese in cui la carta di credito scade

en: Hostname
it_IT: Nome Host

en: The name of a computer, like computer.domain.com or MYCOMPUTER
it_IT: Il nome del computer, come ad esempio computer.dominio.com oppure ILMIOCOMPUTER

en: Key File
it_IT: File chiave

en: Location
it_IT: Luogo

en: A physical location, like office entrance
it_IT: Un luogo fisico, come come l'ingresso dell'ufficio

en: A secret word or character combination used for proving you have access
it_IT: Una parola segreta o una combinazione di caratteri per permetterti di accedere

en: Phone number
it_IT: Numero di telefono

en: A telephone number
it_IT: Un numero di telefono

en: A Personal Identification Number, a numeric code used for credit cards, phones etc
it_IT: Un numero identificativo personale, come il codice numerico utilizzato per le carte di credito, telefoni etc

en: Port number
it_IT: Numero porta

en: A Uniform Resource Locator, such as a web-site address
it_IT: Un URL come l'indirizzo di un sito web

en: Username
it_IT: Nome utente

en: A name or other identification used to identify yourself
it_IT: Un nome o un'altro identificativo utilizzato per identificarti

en: _Continue
it_IT: _Continua

en: _Export
it_IT: _Esporta

en: _Generate
it_IT: _Genera

note: "revelation-generate"
en: _Import
it_IT: _Importa

en: _Add Entry
it_IT: _Aggiungi voce

note: "revelation-new-entry"
en: _Add Folder
it_IT: _Aggiungi cartella

note: "revelation-new-folder" "revelation-next"
en: _Change
it_IT: _Cambia

note: "revelation-password-strong" "revelation-password-weak" "revelation-previous"
en: _Reload
it_IT: _Ricarica

en: _Replace
it_IT: _Sostituisci

note: "revelation-replace" "revelation-unknown"
en: _Unlock
it_IT: _Sblocca

note: "revelation-unlock"
en: _Update
it_IT: _Aggiorna

en: _Discard
it_IT: _Annulla

en: _Lock
it_IT: _Blocca

en: Next
it_IT: Avanti

en: _Check
it_IT: _Controlla

en: Previous
it_IT: Indietro

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Copy password
it_IT: Copia la password

en: Select File
it_IT: Seleziona il file

en: Browse...
it_IT: Sfoglia...

en: Generate
it_IT: Genera

en: Any type
it_IT: Tutti i tipi
