revelation - en to sv translation catalogue (318 entries)

en: Missing data files
sv: Saknar datafiler

en: Some of Revelations system files could not be found, please reinstall Revelation.
sv: Några av Revelations systemfiler kunde inte hittas, installera om Revelation.

en: Missing configuration data
sv: Saknar konfigurationsdata

en: Revelation could not find its configuration data, please reinstall Revelation.
sv: Revelation kunde inte hitta sin konfigurationsdata, vänligen installera om Revelation.

en: Invalid data files
sv: Ogiltiga datafiler

en: Some of Revelations system files contain invalid data, please reinstall Revelation.
sv: Några av Revelations systemfiler innehåller ogiltigt data, installera om Revelation.

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Save data to a file
sv: Spara data till en fil

en: Add Entry
sv: Lägg till post

en: Create a new entry
sv: Skapa en ny post

en: Add folder
sv: Lägg till mapp

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: _Go to
sv: _Gå till

en: Go to the selected entries
sv: Gå till markerade poster

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Edit the selected entry
sv: Redigera markerad post

en: Re_move
sv: Ta _bort

en: Remove the selected entries
sv: Ta bort de markerade posterna

en: New file
sv: Ny fil

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Undo %s
sv: _Ångra %s

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Redo %s
sv: _Gör om %s

en: Open cancelled
sv: Öppning avbröts

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: The password you entered for the file '%s' was not correct.
sv: Lösenordet du angav för filen "%s" var inte korrekt.

en: Open failed
sv: Öppning misslyckades

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: The file '%s' contains invalid data.
sv: Filen "%s" innehåller ogiltigt data.

en: Unknown data
sv: Okänt data

en: The file '%s' contains unknown data. It may have been created by a newer version of Revelation.
sv: Filen "%s" innehåller okänt data. Det kan ha skapats av en nyare version av Revelation.

en: Unknown data version
sv: Okänd dataversion

en: The file '%s' has a future version number, please upgrade Revelation to open it.
sv: Filen "%s" har ett framtida versionsnummer, uppgradera Revelation för att öppna den.

en: Unable to detect filetype
sv: Kunde inte identifiera filtyp

en: The file type of the file '%s' could not be automatically detected. Try specifying the file type manually.
sv: Filtypen för filen "%s" kunde inte automatiskt identifieras. Försök att specificera filtypen manuellt.

en: Unable to open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: The file '%s' could not be opened. Make sure that the file exists, and that you have permissions to open it.
sv: Filen "%s" kan inte öppnas. Kontrollera att filen finns och att du har rättigheter att öppna den.

en: Entry has no password to copy
sv: Posten har inget lösenord att kopiera

en: Password copied to clipboard
sv: Lösenordet kopierat till urklipp

en: Entries copied
sv: Poster kopierade

en: Cut entries
sv: Klippa ut poster

en: Entries cut
sv: Poster urklippta

en: Paste entries
sv: Klistra in poster

en: Entries pasted
sv: Poster inklistrade

en: Add entry
sv: Lägg till post

en: Entry added
sv: Post lades till

en: Add entry cancelled
sv: Lägg till post avbröts

en: Edit Folder
sv: Redigera mapp

en: Edit Entry
sv: Redigera post

en: Update entry
sv: Uppdatera post

en: Entry updated
sv: Posten uppdaterades

en: Edit entry cancelled
sv: Redigera post avbröts

en: Folder added
sv: Mapp lades till

en: Add folder cancelled
sv: Lägg till mapp avbröts

en: No goto command found for %s entries
sv: Inga gå till-kommando hittades för %s poster

en: Entry opened
sv: Posten öppnad

en: Invalid goto command format
sv: Ogiltigt format för gå till-kommando

en: The goto command for '%s' entries is invalid, please correct it in the preferences.
sv: Gå till-kommando för "%s"-poster är ogiltiga, rätta till de här i inställningarna.

en: Missing entry data
sv: Saknar data

en: The entry '%s' does not have all the data required to open it.
sv: Posten "%s" innehåller inte allt data som krävs för att öppna den.

en: Move entry
sv: Flytta post

en: Entries moved
sv: Poster flyttade

en: Remove entry
sv: Ta bort post

en: Entries removed
sv: Poster borttagna

en: Entry removal cancelled
sv: Borttagning av post avbröts

en: Password change cancelled
sv: Ändring av lösenord avbröts

en: Data exported to %s
sv: Data exporterat till %s

en: Export cancelled
sv: Exportering avbröts

en: Unable to write to file
sv: Kunde inte skriva till fil

en: The file '%s' could not be opened for writing. Make sure that you have the proper permissions to write to it.
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas för skrivning. Kontrollera att du har passande rättigheter för att skriva till den.

en: Export failed
sv: Exportering misslyckades

en: Import data
sv: Importera data

en: Data imported from %s
sv: Data importerat från %s

en: Import cancelled
sv: Importering avbröts

en: Locked
sv: Låst

en: File locked
sv: Filen är låst

en: Quit disabled due to unsaved changes
sv: Avslutning är inaktiverad på grund av osparade ändringar

en: File unlocked
sv: Filen är upplåst

en: New file created
sv: Ny fil har skapats

en: New file cancelled
sv: Ny fil avbröts

en: Opened file %s
sv: Öppnade filen %s

en: Data saved to file %s
sv: Data sparat till filen %s

en: Save cancelled
sv: Sparning avbröts

en: Unable to save file
sv: Kunde inte spara fil

en: Save failed
sv: Sparning misslyckades

en: Quit cancelled
sv: Avslutning avbröts

en: %s redone
sv: %s omgjorda

en: %s undone
sv: %s ogjorda

en: Preferences
sv: Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Goto Commands
sv: Gå till-kommandon

en: Doubleclick Action
sv: Dubbelklicksåtgärd

note: radio-button for go to
en: Go to account, if possible
sv: Gå till kontot, om möjligt

en: Go to the account (open in external application) on doubleclick, if required data is filled in
sv: Gå till kontot (öppna i externt program) vid dubbelklick, om nödvändig data har matats in

note: radio-button for edit
en: Edit account
sv: Redigera konto

en: Edit the account on doubleclick
sv: Redigera kontot vid dubbelklick

note: radio-button for copy
en: Copy password to clipboard
sv: Kopiera lösenordet till urklipp

en: Copy the account password to clipboard on doubleclick
sv: Kopiera kontots lösenord till urklipp vid dubbelklick

en: Files
sv: Filer

note: checkbutton and file button for autoloading a file
en: Open file on startup:
sv: Öppna fil vid uppstart:

en: When enabled, this file will be opened when the program is started
sv: När aktiverad kommer den här filen att öppnas när programmet startas

en: Select File to Automatically Open
sv: Välj fil att öppna automatiskt

en: Revelation files
sv: Revelation-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: File to open when Revelation is started
sv: Fil att öppna när Revelation startas

note: check-button for autosave
en: Automatically save data when changed
sv: Spara data automatiskt när det ändras

en: Automatically save the data file when an entry is added, modified or removed
sv: Spara automatiskt datafilen när en post läggs till, ändras eller tas bort

note: autolock file
en: Lock file when inactive for
sv: Lås fil efter inaktivitetsperioden

en: Automatically lock the data file after a period of inactivity
sv: Lås automatiskt datafilen efter en tidsperiods inaktivitet

en: The period of inactivity before locking the file, in minutes
sv: Tidsperioden för inaktivitet innan en fil låses, i minuter

en: minutes
sv: minuter

en: Goto command for %s accounts. The following expansion variables can be used:
sv: Gå till-kommando för %s-konton. Följande tilläggsvariabler kan användas:

en: %?x: optional expansion variable
sv: %?x: valfri tilläggsvariabel

en: %(...%): optional substring expansion
sv: %(...%): valfritt substrängstillägg

en: Passwords
sv: Lösenord

note: show passwords checkbutton
en: Display passwords and other secrets
sv: Visa lösenord och andra hemligheter

en: Display passwords and other secrets, such as PIN codes (otherwise, hide with ******)
sv: Visa lösenord och andra hemligheter, såsom PIN-koder (annars, dölj med ****)

note: chain username checkbutton
en: Also copy username when copying password
sv: Kopiera även användarnamn när lösenord kopieras

en: When the password is copied to clipboard, put the username before the password as a clipboard "chain"
sv: När lösenordet kopieras till urklipp, lägg till användarnamnet före lösenordet om en "kedja" i urklippet

en: The number of characters in generated passwords - 8 or more are recommended
sv: Antalet tecken i genererade lösenord - 8 eller fler rekommenderas

en: Length of generated passwords
sv: Längd på genererade lösenord

en: Toolbar Style
sv: Verktygsradstil

note: radio-button for desktop default
en: Use desktop default
sv: Använd skrivbordets standard

en: Show toolbar items with default style
sv: Visa verktygsobjekt med standardstil

note: radio-button for icons and text
en: Show icons and text
sv: Visa ikoner och text

en: Show toolbar items with both icons and text
sv: Visa verktygsobjekt med både ikoner och text

note: radio-button for icons and important text
en: Show icons and important text
sv: Visa ikoner och viktig text

en: Show toolbar items with text beside important icons
sv: Visa verktygsobjekt med text bredvid viktiga ikoner

note: radio-button for icons only
en: Show icons only
sv: Visa endast ikoner

en: Show toolbar items with icons only
sv: Visa verktygsobjekt med endast ikoner

note: radio-button for text only
en: Show text only
sv: Visa endast text

en: Show toolbar items with text only
sv: Visa verktygsobjekt med endast text

en: File has changed
sv: Filen har ändrats

en: The current file '%s' has changed. Do you want to reload it?
sv: Den aktuella filen "%s" har ändrats. Vill du läsa in den igen?

en: Save changes to current file?
sv: Spara ändringar till aktuell fil?

en: You have made changes which have not been saved. If you create a new file without saving then these changes will be lost.
sv: Du har gjort ändringar som inte har sparats. Om du skapar en ny fil utan att spara den kommer dessa ändringar att förloras.

en: Save changes before opening?
sv: Spara ändringar innan öppning?

en: You have made changes which have not been saved. If you open a different file without saving then these changes will be lost.
sv: Du har gjort ändringar som inte har sparats. Om du öppnar en annan fil utan att spara den kommer dessa ändringar att förloras.

en: Save changes before quitting?
sv: Spara ändringar innan avslut?

en: You have made changes which have not been saved. If you quit without saving, then these changes will be lost.
sv: Du har gjort ändringar som inte har sparats. Om du avslutar utan att spara, kommer dessa ändringar att förloras.

en: Replace existing file?
sv: Ersätt existerande fil?

en: The file '%s' already exists - do you wish to replace this file?
sv: Filen "%s" finns redan - vill du ersätta den här filen?

en: Save to insecure file?
sv: Spara till osäker fil?

en: You have chosen to save your passwords to an insecure (unencrypted) file format - if anyone has access to this file, they will be able to see your passwords.
sv: Du har valt att spara din lösenord i ett osäkert (okrypterat) filformat - om någon får tillgång till den här filen, kommer de att kunna se dina lösenord.

en: Select File to Export to
sv: Välj fil att exportera till

en: Filetype
sv: Filtyp

en: Select File to Import
sv: Välj fil att importera

en: Automatically detect
sv: Detektera automatiskt

en: Select File to Open
sv: Välj fil att öppna

en: Select File to Save to
sv: Välj fil att spara till

en: Enter new password
sv: Ange nytt lösenord

en: Enter a new password for the current data file. The file must be saved before the new password is applied.
sv: Ange ett nytt lösenord för den aktuella datafilen. Filen måste sparas innan det nya lösenordet verkställs.

en: Current password
sv: Aktuellt lösenord

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: The password you entered as the current file password is incorrect.
sv: Lösenordet du angav som det aktuella fillösenordet är felaktigt.

en: Passwords don't match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: The password and password confirmation you entered does not match.
sv: Lösenordet och lösenordsbekräftelsen du angav stämmer inte överens.

en: Use insecure password?
sv: Använd osäkert lösenord?

en: The password you entered is not secure; %s. Are you sure you want to use it?
sv: Lösenordet du angav är inte säkert; %s. Är du säker på att du vill använda det?

en: Enter password to unlock file
sv: Ange lösenordet för att låsa upp filen

en: The current file has been locked, please enter the file password to unlock it.
sv: Den aktuella filen har låsts, ange filens lösenord för att låsa upp den.

en: Password
sv: Lösenord

en: The password you entered was not correct, please try again.
sv: Lösenordet du angav var inte korrekt, försök igen.

en: Enter file password
sv: Ange fillösenord

en: Enter password for file
sv: Ange lösenordet för filen

en: The passwords you entered does not match.
sv: Lösenorden du matade in stämmer inte överens.

en: No password entered
sv: Inget lösenord angavs

en: You must enter a password for the new data file.
sv: Du måste ange ett lösenord för den nya datafilen.

en: Account Data
sv: Kontodata

en: The name of the entry
sv: Namnet på posten

en: Name
sv: Namn

en: A description of the entry
sv: En beskrivning av posten

en: Description
sv: Beskrivning

en: The type of entry
sv: Posttypen

en: Type
sv: Typ

en: Name not entered
sv: Namnet angavs inte

en: You must enter a name for the account
sv: Du måste ange ett namn för kontot

en: Really remove the %i selected entries?
sv: Verkligen ta bort de %i markerade posterna?

en: By removing these entries you will also remove any entries they may contain.
sv: Genom att ta bort dessa poster kommer du även att ta bort de poster som de kan innehålla.

en: Really remove folder '%s'?
sv: Verkligen ta bort mappen "%s"?

en: By removing this folder you will also remove all accounts and folders it contains.
sv: Genom att ta bort denna mapp kommer du även att ta bort alla konton som mappar som den innehåller.

en: Really remove account '%s'?
sv: Verkligen ta bort kontot "%s"?

en: Please confirm that you wish to remove this account.
sv: Bekräfta att du önskar ta bort det här kontot.

en: The name of the folder
sv: Namnet på mappen

en: A description of the folder
sv: En beskrivning av mappen

en: You must enter a name for the folder
sv: Du måste ange ett namn för mappen

en: A password manager for the GNOME desktop
sv: En lösenordshanterare för GNOME-skrivbordet

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: An unknown error occured. Please report the text below to the Revelation developers, along with what you were doing that may have caused the error. You may attempt to continue running Revelation, but it may behave unexpectedly.
sv: Ett okänt fel inträffade. Rapportera nedanstående text till utvecklarna av Revelation, tillsammans med vad du gjorde som kan ha orsakat felet. Du kan försöka att fortsätta köra Revelation, men det kan uppträda onormalt.

en: Password Checker
sv: Lösenordskontrollerare

en: Enter a password to check
sv: Ange ett lösenord att kontrollera

en: The result of the check
sv: Resultatet av kontrollen

en: The password seems good
sv: Lösenordet verkar bra

en: The password %s
sv: Lösenordet %s

en: Password Generator
sv: Lösenordsgenerator

en: The generated password
sv: Det genererade lösenordet

en: Length
sv: Längd

en: Folder
sv: Mapp

en: Creditcard
sv: Kreditkort

en: Crypto Key
sv: Krypteringsnyckel

en: Database
sv: Databas

en: Door lock
sv: Dörrlås

en: Email
sv: E-post

en: Generic
sv: Allmän

en: Phone
sv: Telefon

en: Shell
sv: Skal

en: Website
sv: Webbplats

en: Card number
sv: Kortnummer

en: The number of a creditcard, usually a 16-digit number
sv: Numret på ett kreditkort, vanligtvis ett 16-siffrigt nummer

en: Card type
sv: Korttyp

en: The type of creditcard, like MasterCard or VISA
sv: Typ av kreditkort, exempelvis MasterCard eller VISA

en: CCV number
sv: CCV-nummer

en: A Credit Card Verification number, normally a 3-digit code found on the back of a card
sv: Ett kreditkortsverifikationsnummer, vanligtvis en 3-siffrig kod som hittas på baksidan av kortet

en: Certificate
sv: Certifikat

en: A certificate, such as an X.509 SSL Certificate
sv: Ett certifikat, såsom ett X.509-SSL-certifikat

en: Code
sv: Kod

en: A code used to provide access to something
sv: En kod som används för att tillhandahålla åtkomst till någonting

en: A database name
sv: Ett databasnamn

en: Domain
sv: Domän

en: An Internet or logon domain, like organization.org or a Windows logon domain
sv: En Internet- eller inloggningsdomän, exempelvis organisation.org eller en Windows-domän

en: An email address
sv: En e-postadress

en: Expiry date
sv: Utgångsdatum

en: The month that the credit card validity expires
sv: Den månad som kreditkortets giltighetstid går ut

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: The name of a computer, like computer.domain.com or MYCOMPUTER
sv: Namnet på en dator, exempelvis dator.domän.se eller MINDATOR

en: Key File
sv: Nyckelfil

en: A key file, used for authentication for example via ssh or to encrypt X.509 certificates
sv: En nyckelfil, används för autentisering, till exempel via ssh eller för att kryptera X.509-certifikat

en: Location
sv: Plats

en: A physical location, like office entrance
sv: En fysisk plats, såsom en kontorsingång

en: A secret word or character combination used for proving you have access
sv: Ett hemligt ord eller teckenkombination som används för att bevisa att du har åtkomst

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: A telephone number
sv: Ett telefonnummer

en: PIN
sv: PIN-kod

en: A Personal Identification Number, a numeric code used for credit cards, phones etc
sv: Ett personligt identifikationsnummer, en numerisk kod som används för kreditkort, telefoner etc.

en: Port number
sv: Portnummer

en: A network port number, used to access network services directly
sv: Ett nätverksportnummer, används för att komma åt nätverkstjänster direkt

en: URL
sv: Url

en: A Uniform Resource Locator, such as a web-site address
sv: En Uniform Resource Locator, såsom en webbplatsadress

en: Username
sv: Användarnamn

en: A name or other identification used to identify yourself
sv: Ett namn eller annan identifikation som används för att identifiera dig

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Export
sv: _Exportera

en: _Generate
sv: _Generera

note: "revelation-generate"
en: _Import
sv: _Importera

en: _Add Entry
sv: _Lägg till post

note: "revelation-new-entry"
en: _Add Folder
sv: _Lägg till mapp

note: "revelation-new-folder" "revelation-next"
en: _Change
sv: _Ändra

note: "revelation-password-strong" "revelation-password-weak" "revelation-previous"
en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Replace
sv: _Ersätt

note: "revelation-replace" "revelation-unknown"
en: _Unlock
sv: _Lås upp

note: "revelation-unlock"
en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Lock
sv: _Lås

en: Next
sv: Nästa

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: Previous
sv: Föregående

en: Unknown
sv: Okänt

en: Copy password
sv: Kopiera lösenord

en: Select File
sv: Välj fil

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Generate
sv: Generera

en: Updated %s ago
sv: Uppdaterad %s sedan

en: Text to search for
sv: Text att söka efter

en: Any type
sv: Alla typer

en: Find the previous match
sv: Hitta föregående träff

en: Find the next match
sv: Hitta nästa träff

en: is too short
sv: är för kort

en: isn't varied enough
sv: är inte tillräckligt varierad

en: is too weak
sv: är för svag

en: is a palindrome
sv: är en palindrom

en: %i seconds
sv: %i sekunder

en: years
sv: år

en: year
sv: år

en: months
sv: månader

en: month
sv: månad

en: weeks
sv: veckor

en: week
sv: vecka

en: days
sv: dagar

en: day
sv: dag

en: hours
sv: timmar

en: hour
sv: timme

en: minute
sv: minut

en: seconds
sv: sekunder

en: second
sv: sekund

en: Revelation account list
sv: Revelation kontolista

en: Account list
sv: Kontolista

en: Created:
sv: Skapad:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Ny

en: Save _as...
sv: Spara s_om...

en: Change _Password...
sv: Ändra _lösenord...

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Select All
sv: _Markera allt

en: _Deselect All
sv: _Avmarkera allt

en: _Find...
sv: _Hitta...

en: Find Ne_xt
sv: Hitta _nästa

en: Find Pre_vious
sv: Hitta _föregående

en: Prefere_nces
sv: I_nställningar

en: E_ntry
sv: Po_st

en: _Add Entry...
sv: _Lägg till post...

en: Add _Folder...
sv: Lägg till _mapp...

en: _View
sv: _Visa

en: _Main Toolbar
sv: _Huvudverktygsrad

en: S_earch Toolbar
sv: Sökv_erktygsrad

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: Password _Generator
sv: Lösenords_generator

en: Password _Checker
sv: Lösenords_kontrollerare

en: Show _Passwords
sv: Visa _lösenord

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om
