alternative-toolbar - en to da translation catalogue (60 entries)

en: Search
da: Søg

en: Seek Backward
da: Søg baglæns

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
da: Søg baglæns, i nuværende nummer, spring 5 sekunder

en: Seek Forward
da: Søg forlæns

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
da: Søg forlæns, i nuværende nummer, spring 10 sekunder

en: Show Play-Controls Toolbar
da: Vis Afspilningskontrol-værktøjslinje

en: Show or hide the play-controls toolbar
da: Vis eller gem værktøjslinjen til afspilningskontrol

en: Show Source Toolbar
da: Vis Kilde-værktøjslinje

en: Show or hide the source toolbar
da: Vis eller gem kilde værktøjslinjen

en: Restart Rhythmbox
da: Genstart Rhythmbox

en: Please restart Rhythmbox for the changes to take effect.
da: Ændringerne træder ikke i kraft, før Rhythmbox genstartes.

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
da: Alternativ Værktøjslinje

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
da: Erstat Rhytmbox' store værktøjslinje med en Klient-Dekoreret (Client-Side Decorated) eller en Kompakt Værktøjslinje som kan gemmes

en: View All
da: Vis alle

en: Stations
da: Stationer

en: My Top Rated
da: Mine favoritter

en: Recently Added
da: Senest tilføjede

en: Recently Played
da: Senest afspillet

en: Podcasts
da: Podcaster

en: Restart
da: Genstart

en: Local collection
da: Lokal samling

en: Online sources
da: Online kilder

en: Other sources
da: Andre kilder

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Songs
da: Sange

en: Categories
da: Kategorier

en: Browse
da: Gennemse

en: Repeat all tracks
da: Gentag alle numre

en: Repeat the current track
da: Gentag nuværende nummer

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Restart the player for the changes to take effect.
da: Genstart afspilleren for at ændringen træder i kraft.

en: Toolbar:
da: Værktøjslinje:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
da: Mest egnet til desktop-miljøer
    som Gnome og Elementary

en: Modern
da: Moderne

en: Use compact controls
da: Brug kompakt kontrol

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
da: Viser afspilningskontrollen i værktøjslinjen i en visuelt kompakt stil i stedet for den almindelige rhythmbox-stil.
    Altid aktiveret når moderne værktøjslinjer er slået til.

en: Show:
da: Vis:

en: Album/genre/year for playing song
da: Album/genre/år for nuværende sang

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
da: Vis album/genre/år i stedet for sang-artist-album. Brugbar i de skrivebords-miljøer hvor sang-artist-album allerede vises vinduesrammen.

en: Tooltips for the playback controls
da: Værktøjshjælp til afspilningskontrol

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
da: Vis eller gem værktøjshjælp for afspilningskontrollen.

en: Volume control
da: Lydstyke-kontrol

en: Show or hide the volume control.
da: Vis eller gem lydstyke-kontrol

en: Playback controls
da: Afspilnings-kontrol

en: Show or hide the playing controls on player startup.
da: Vis eller gem kontroller til afspilning ved opstart.

en: Use:
da: Brug:

en: Inline song/artist label
da: Vis sang/artist på linje

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
da: Vis sang og kunstner foran sangstatuslinjen. Hvis ikke markeret, vises de over denne.

en: Enhanced sidebar
da: Fobedret sidebar

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
da: Vis eller gem afspillerens redsignede sidebar. Den har forbedrede ikoner, bedre kilde-organisering og mulighed for at åbne og lukke kategorier.

en: Enhanced plugins dialog
da: Forbedret plugin-dialog

en: Show or hide redesigned plugins dialog. It features switches instead of checkboxes and inline toolbar with symbolic icons .  Works best with Gnome based desktop environments.
da: Vis eller gem afspillerens redsignede plugin-dialog. Den har knapper i stedet for markerings-bokse og indbygget værktøjslinje med ikoner. Virker bedst med Gnome-baserede skrivebords-miljøer.

en: Dark theme if available
da: Mørkt tema hvis tilgængeligt

en: Play the previous track
da: Spil det forrige nummer

en: Resume or pause the playback
da: Genoptag eller paus afspilning

en: Play the next track
da: Spil det næste nummer

en: Play the tracks in random order
da: Spil numre i tilfældig orden
