alternative-toolbar - en to he translation catalogue (60 entries)

en: Search
he: חיפוש

en: Seek Backward
he: מעבר אחורה

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
he: מעבר אחורה, ברצועה הנוכחית, 5 שניות.

en: Seek Forward
he: מעבר קדימה

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
he: מעבר קדימה, ברצועה הנוכחית, 10 שניות.

en: Show Play-Controls Toolbar
he: הצגת סרגל כלים פקדי נגינה

en: Show or hide the play-controls toolbar
he: הצגה או הסתרה של סרגל כלים פקדי נגינה

en: Show Source Toolbar
he: הצגת סרגל כלי מקור

en: Show or hide the source toolbar
he: הצגה או הסתרה של סרגל כלי המקור

en: Restart Rhythmbox
he: הפעלת Rhythmbox מחדש

en: Please restart Rhythmbox for the changes to take effect.
he: נא להפעיל את Rhythmbox כדי שהשינויים יחולו.

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
he: סרגל כלים חלופי

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
he: החלפת סרגל הכלים הגדול של Rhythmbox עם סרגל כלים מעוצב או מצומצם בצד הלקוח אותו ניתן להסתיר

en: View All
he: להציג הכול

en: Stations
he: תחנות

en: My Top Rated
he: המדורגים הכי גבוהים שלי

en: Recently Added
he: נוספו לאחרונה

en: Recently Played
he: התנגנו לאחרונה

en: Podcasts
he: פודקאסטים

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Local collection
he: אוסף מקומי

en: Online sources
he: מקורות מקוונים

en: Other sources
he: מקורות אחרים

en: Playlists
he: רשימות נגינה

en: Songs
he: שירים

en: Categories
he: קטגוריות

en: Browse
he: עיון

en: Repeat all tracks
he: חזרה על כל הרצועות

en: Repeat the current track
he: חזרה על הרצועה הנוכחית

en: Top
he: למעלה

en: Bottom
he: למטה

en: Horizontal
he: אופקי

en: Vertical
he: אנכי

en: Restart the player for the changes to take effect.
he: יש להפעיל את הנגן מחדש כדי שהשינויים ייכנסו לתוקף.

en: Toolbar:
he: סרגל כלים:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
he: מתאים מאוד לסביבות שולחן
    עבודה כגון Gnome ו־Elementary.

en: Modern
he: מודרני

en: Use compact controls
he: שימוש בפקדים מצומצמים

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
he: הצגת פקדי הנגינה בסרגל הכלים בסגנון מצומצם במקום הסגנון הרגיל של rhythmbox.
    תמיד פעיל עבור מצב סרגל כלים מודרני.

en: Show:
he: הצגה:

en: Album/genre/year for playing song
he: אלבום/סוגה/שנה של השיר המתנגן

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
he: הצגת אלבום/סגנון/שנה במקום שיר-אמן-אלבום. שימושי לסביבות עבודה בהן שיר-אמן-אלבום כבר מופיע בכותרת החלון.

en: Tooltips for the playback controls
he: חלוניות עצה לפקדי הנגינה

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
he: הצגה או הסתרה של חלוניות עצה לפקדי הנגינה.

en: Volume control
he: בקרת עצמת שמע

en: Show or hide the volume control.
he: הצגה או הסתרה של בקרת עצמת השמע.

en: Playback controls
he: פקדי נגינה

en: Show or hide the playing controls on player startup.
he: הצגה או הסתרה של פקדי הנגינה עם הפעלת הנגן.

en: Use:
he: שימוש:

en: Inline song/artist label
he: תווית שיר/אמן מובנית

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
he: הצגת תוויות שיר ואמן לפני סרגל ההתקדמות. אם אפשרות זו לא מסומנת, הן תוצגנה מעל סרגל ההתקדמות.

en: Enhanced sidebar
he: סרגל צד מורחב

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
he: הצגה או הסתרה של סרגל צד שעוצב מחדש עבור הנגן. סרגל הצד מציג סמלים ייצוגיים משופרים, ארגון טוב יותר של מקורות והיכולת להרחיב ולצמצם קטגוריות.

en: Enhanced plugins dialog
he: תיבת דו־שיח תוספים מורחבת

en: Show or hide redesigned plugins dialog. It features switches instead of checkboxes and inline toolbar with symbolic icons .  Works best with Gnome based desktop environments.
he: הצגה או הסתרה של חלון תוספים שעוצב מחדש. החלון מציג מתגים במקום תיבות סימון וסרגל כלים פנימי עם סמלים ייצוגיים. עובד הכי טוב עם סביבות עבודה מבוססות Gnome.

en: Dark theme if available
he: ערכת עיצוב כהה אם ניתן

en: Play the previous track
he: ניגון הרצועה הקודמת

en: Resume or pause the playback
he: להמשיך או להשהות את הנגינה

en: Play the next track
he: ניגון הרצועה הבאה

en: Play the tracks in random order
he: ניגון הרצועות בסדר אקראי
