alternative-toolbar - en to id translation catalogue (63 entries)

en: Search
id: Cari

en: Seek Backward
id: Cari Mundur

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
id: Cari mundur, di trek saat ini, per 5 detik.

en: Seek Forward
id: Cari Maju

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
id: Cari maju, di trek saat ini, per 10 detik.

en: Show Play-Controls Toolbar
id: Tampilkan Batang Alat Pengontrol-Putar

en: Show or hide the play-controls toolbar
id: Tampilkan atau sembunyikan batang alat pengontrol-putar

en: Show Source Toolbar
id: Tampilkan Batang Alat Sumber

en: Show or hide the source toolbar
id: Tampilkan atau sembunyikan batang alat sumber

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
id: Batang Alat Alternatif

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
id: Ganti batang alat besar Rhythmbox dengan Dekorasi Sisi-Klien atau Batang Alat Ringkas yang dapat disembunyikan

en: View All
id: Tampilkan Semua

en: Stations
id: Stasiun

en: My Top Rated
id: Penilaian Teratasku

en: Recently Added
id: Baru Saja Ditambahkan

en: Recently Played
id: Baru Saja Diputar

en: Podcasts
id: Podcast

en: About this plugin
id: Tentang pengaya ini

en: Version:
id: Versi:

en: Developer:
id: Pengembang

en: Designer:
id: Pembuat:

en: Help
id: Bantuan

en: Homepage
id: Beranda

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Local collection
id: Koleksi Lokal

en: Online sources
id: Sumber Daring

en: Other sources
id: Sumber Lainnya

en: Playlists
id: Daftar Putar

en: Songs
id: Lagu - lagu

en: Categories
id: Kategori

en: Browse
id: Jelajahi

en: Repeat all tracks
id: Ulangi semua trek

en: Repeat the current track
id: Ulangi trek saat ini

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Restart the player for the changes to take effect.
id: Mulai ulang pemutar agar perubahan terdampak.

en: Toolbar:
id: Bilah Alat:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
id: Paling cocok untuk lingkungan
    destop seperti Gnome dan Elementary.

en: Use compact controls
id: Gunakan pengendali ringkas

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
id: Tampilkan pengendali pemutaran pada bilah alat dengan gaya visual ringkas daripada gaya standar rhythmbox.
    Selalu aktif untuk mode bilah alat modern.

en: Show:
id: Tampilkan:

en: Album/genre/year for playing song
id: Album/jenis musik/tahun untuk lagu yang diputar

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
id: Tampilkan album/jenis musik/tahun ketimbang lagu-jenis musik-tahun. Berguna untuk lingkungan destop yang lagu-jenis musik-tahun sudah ditampilkan di judul jendela.

en: Tooltips for the playback controls
id: Tip alat untuk pengendali pemutaran

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
id: Tampilkan atau sembunyikan tip alat untuk pengendali pemutaran.

en: Volume control
id: Pengendali volume

en: Show or hide the volume control.
id: Tampilkan atau sembunyikan pengendali volume.

en: Playback controls
id: Pengendali pemutaran

en: Show or hide the playing controls on player startup.
id: Tampilkan atau sembunyikan pengendali pemutaran pada saat memulai pemutar.

en: Use:
id: Gunakan:

en: Inline song/artist label
id: Label lagu/artis sebaris

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
id: Tampilkan label Lagu dan Artis sebelum penyusur laju. Jika tidak dicentang, label ditampilkan di atas penyusur laju.

en: Enhanced sidebar
id: Bilah sisi dipertingkat

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
id: Tampilkan atau sembunyikan bilah sisi pemutar yang didesain ulang. Dengan fitur ikon simbolik yang disempurnakan, organisasi sumber yang lebih baik, dan kemampuan untuk meluaskan dan meruntuhkan kategori.

en: Dark theme if available
id: Tema gelap bila tersedia

en: Play the previous track
id: Putar trek sebelumnya

en: Resume or pause the playback
id: Lanjut atau jeda pemutaran

en: Play the next track
id: Putar trek selanjutnya

en: Play the tracks in random order
id: Putar trek secara acak

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About
id: Tent_ang
