alternative-toolbar - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Search
it: Cerca

en: Seek Backward
it: Sposta indietro

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
it: Sposta indietro, nella traccia corrente, di 5 secondi.

en: Seek Forward
it: Sposta avanti

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
it: Sposta avanti, nella traccia corrente, di 10 secondi.

en: Show Play-Controls Toolbar
it: Mostrare i controlli di riproduzione nella barra degli strumenti

en: Show or hide the play-controls toolbar
it: Mostra o nasconde i controlli di riproduzione nella barra degli strumenti

en: Show Source Toolbar
it: Mostra barra degli strumenti sorgente

en: Show or hide the source toolbar
it: Mostra o nasconde la barra degli strumenti sorgente

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
it: Barra degli strumenti alternativa

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
it: Sostituisce la grande barra degli strumenti di Rhythmbox con una decorata lato client o con una compatta che può essere nascosta

en: View All
it: Mostra tutto

en: Stations
it: Stazioni

en: My Top Rated
it: I miei preferiti

en: Recently Added
it: Aggiunti di recente

en: Recently Played
it: Ascoltati di recente

en: Podcasts
it: Podcast

en: The plugin cannot be enabled
it: Il plug-in non può essere abilitato

en: Configure Plugins
it: Configura plugin

en: About this plugin
it: Informazioni su questo plug-in

en: Version:
it: Versione:

en: Developer:
it: Sviluppatore:

en: Designer:
it: Progettista:

en: Help
it: Aiuto

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Restart
it: Riavvia

en: Local collection
it: Collezione locale

en: Online sources
it: Risorse online

en: Other sources
it: Altre risorse

en: Playlists
it: Playlist

en: Songs
it: Brani

en: Categories
it: Categorie

en: Browse
it: Sfoglia

en: Repeat all tracks
it: Ripeti tutte le tracce

en: Repeat the current track
it: Ripete la traccia corrente

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Restart the player for the changes to take effect.
it: Riavviare il riproduttore per rendere effettive le modifiche.

en: Toolbar:
it: Barra degli strumenti:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
it: Più adatta per ambienti
    desktop come Gnome ed Elementary.

en: Modern
it: Moderna

en: Use compact controls
it: Usare controlli compatti

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
it: Mostra i controlli di riproduzione nella barra degli strumenti con uno stile compatto al posto di quello standard di Rhythmbox.
    Sempre abilitato per la modalità «Moderna» della barra degli strumenti.

en: Show:
it: Mostra:

en: Album/genre/year for playing song
it: Album/genere/anno per i brani in riproduzione

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
it: Mostra Albun/Genere/Anno al posto di Brano/Artista/Album. Utile per quelli ambienti desktop dove Brano/Artista/Album viene mostrato nella barra del titolo.

en: Tooltips for the playback controls
it: Suggerimenti per i controlli di riproduzione

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
it: Mostra o nasconde i suggerimenti per i controlli di riproduzione.

en: Volume control
it: Controllo del volume

en: Show or hide the volume control.
it: Mostra o nasconde il controllo del volume.

en: Playback controls
it: Controlli di riproduzione

en: Show or hide the playing controls on player startup.
it: Mostra o nasconde i controlli di riproduzione all'avvio del riproduttore.

en: Use:
it: Uso:

en: Inline song/artist label
it: Etichetta brano/artista in linea

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
it: Mostra le etichette «Brano» e «Artista» prima dell'indicatore  di riproduzione. Se non selezionato, verranno mostrate sopra l'indicatore di riproduzione.

en: Enhanced sidebar
it: Barra laterale migliorata

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
it: Mostra o nasconde la barra laterale del riproduttore ridisegnata. È dotata di icone migliorate, migliore organizzazione delle sorgenti e della capacità di espandere e comprimere le categorie.

en: Dark theme if available
it: Tema scuro se disponibile

en: Play the previous track
it: Riproduce la traccia precedente

en: Resume or pause the playback
it: Riprende o mette in pausa la riproduzione

en: Play the next track
it: Riproduce la traccia successiva

en: Play the tracks in random order
it: Riproduce le tracce in ordine casuale

en: _Add Music
it: A_ggiungi musica

en: _New Playlist…
it: _Nuova playlist…

en: New _Automatic Playlist…
it: Nuova playlist _automatica…

en: _Load from File…
it: _Carica da file…

en: _Save to File…
it: _Salva su file…

en: _Edit…
it: _Modifica…

en: _Delete
it: _Elimina

en: Pr_operties
it: Pr_oprietà

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Edit
it: _Modifica

en: Cu_t
it: _Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: Select _All
it: Seleziona _tutto

en: D_eselect All
it: _Deseleziona tutto

en: Add _to Play Queue
it: Aggiungi alla _coda di riproduzione

en: Add to _Playlist
it: Aggiungi alla _playlist

en: _New Playlist
it: _Nuova scaletta

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel Cestino

en: Prefere_nces
it: _Preferenze

en: _View
it: _Visualizza

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: Side _Pane
it: Riquadro _laterale

en: View _Queue as Side Pane
it: Visualizza _coda come riquadro laterale

en: S_tatusbar
it: Barra di s_tato

en: _Song Position Slider
it: Cursore _posizione brano

en: _Album Art
it: Copertina _album

en: _Jump to Playing Song
it: _Vai al brano in riproduzione

en: _Control
it: _Controlli

en: _Play
it: _Riproduci

en: Pre_vious
it: Pre_cedente

en: _Next
it: _Successivo

en: _Increase Volume
it: _Aumenta volume

en: _Decrease Volume
it: _Diminuisci volume

en: Sh_uffle
it: Misc_hia

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: _Tools
it: _Strumenti

en: Plu_gins…
it: Plu_gin…

en: _Help
it: A_iuto

en: _Contents
it: _Contenuti

en: _About
it: I_nformazioni
