alternative-toolbar - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Search
ja: 検索

en: Seek Backward
ja: 少し前に戻る

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
ja: 現在のトラックを5秒戻る

en: Seek Forward
ja: 少し先に進む

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
ja: 現在のトラックを10秒進む

en: Show Play-Controls Toolbar
ja: 再生コントロールツールバーを表示

en: Show or hide the play-controls toolbar
ja: 再生コントロールツールバーの表示/非表示

en: Show Source Toolbar
ja: ソースツールバーを表示

en: Show or hide the source toolbar
ja: ソースツールバーの表示/非表示

en: Restart Rhythmbox
ja: Rhythmbox を再起動

en: Please restart Rhythmbox for the changes to take effect.
ja: Rhythmbox を再起動すると変更が有効になります。

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
ja: Rhythmboxの大きなツールバーを、非表示にできるコンパクトなツールバーに置き換えます

en: View All
ja: すべて表示

en: Stations
ja: 局

en: My Top Rated
ja: お気に入り

en: Recently Added
ja: 最近追加したもの

en: Recently Played
ja: 最近再生したもの

en: Podcasts
ja: Podcast

en: Restart
ja: 再起動

en: Local collection
ja: ローカルコレクション

en: Online sources
ja: オンラインソース

en: Other sources
ja: その他のソース

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Songs
ja: 曲

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Browse
ja: 参照

en: Repeat all tracks
ja: すべてのトラックをリピート

en: Repeat the current track
ja: 現在のトラックをリピート

en: Top
ja: 上部

en: Bottom
ja: 下部

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical
ja: 縦

en: Restart the player for the changes to take effect.
ja: プレイヤーを再起動すると変更が有効になります

en: Toolbar:
ja: ツールバー:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
ja: GNOMEやElementaryのような
    デスクトップ環境に最適です。

en: Modern
ja: モダン

en: Use compact controls
ja: コンパクトなコントロールを使用

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
ja: 標準のRhythmboxスタイルの代わりに、視覚的にコンパクトなスタイルで、ツールバーに再生コントロールを表示します。
    モダンツールバーモードでは常に有効になります。

en: Show:
ja: 表示:

en: Album/genre/year for playing song
ja: 再生中の曲のアルバム/ジャンル/制作年

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
ja: 曲/アーティスト/アルバムの代わりに、アルバム/ジャンル/制作年を表示します。ウィンドウのタイトルバーに、曲/アーティスト/アルバムが表示されるデスクトップ環境において有用です。

en: Tooltips for the playback controls
ja: 再生コントロールのツールチップ

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
ja: 再生コントロールのツールチップの表示/非表示

en: Volume control
ja: 音量コントロール

en: Show or hide the volume control.
ja: 音量コントロールの表示/非表示

en: Playback controls
ja: 再生コントロール

en: Show or hide the playing controls on player startup.
ja: プレイヤー起動時の再生コントロールの表示/非表示

en: Use:
ja: 使用:

en: Inline song/artist label
ja: 曲ラベル/アーティストラベルのインライン表示

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
ja: 再生位置の調整スライダーの前に、曲とアーティストのラベルを表示します。チェックされていない場合は、再生位置の調整スライダーの上に表示されます。

en: Enhanced sidebar
ja: 機能が強化されたサイドバー

en: Enhanced plugins dialog
ja: 機能が強化されたプラグインダイアログ

en: Dark theme if available
ja: ダークテーマ(利用可能な場合)

en: Play the previous track
ja: 前のトラックを再生

en: Resume or pause the playback
ja: 再生を再開/一時停止

en: Play the next track
ja: 次のトラックを再生

en: Play the tracks in random order
ja: トラックをランダム再生
