alternative-toolbar - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Search
pt: Procurar

en: Seek Backward
pt: Recuar

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
pt: Recuar 5 segundos na faixa actual

en: Seek Forward
pt: Avançar

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
pt: Avançar 10 segundos na faixa actual

en: Show Play-Controls Toolbar
pt: Mostrar barra de ferramentas

en: Show or hide the play-controls toolbar
pt: Mostrar ou ocultar a barra de ferramentas

en: Show Source Toolbar
pt: Mostrar barra de ferramentas de origem

en: Show or hide the source toolbar
pt: Mostrar ou ocultar barra de ferramentas de origem

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
pt: Barra de Ferramentas Alternativa

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
pt: Substituir a barra de ferramentas da Rhythmbox por uma versão compacta ou personalizada pelo usuário que pode ser ocultada.

en: View All
pt: Ver Tudo

en: Stations
pt: Estações

en: My Top Rated
pt: Os meus melhores classificados

en: Recently Added
pt: Adicionados recentemente

en: Recently Played
pt: Reproduzidos recentemente

en: The plugin cannot be enabled
pt: A extensão não pode ser habilitada

en: Configure Plugins
pt: Configurar extensões

en: About this plugin
pt: Acerca desta extensão

en: Version:
pt: Versão

en: Developer:
pt: Programador:

en: Designer:
pt: Projectista

en: Help
pt: Ajuda

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Local collection
pt: Coleção local

en: Online sources
pt: Fontes online

en: Other sources
pt: Outras fontes

en: Playlists
pt: Listas de reprodução

en: Songs
pt: Músicas

en: Categories
pt: Categorias

en: Browse
pt: Navegar

en: Repeat all tracks
pt: Repetir todas as faixas

en: Repeat the current track
pt: Repetir faixa actual

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: Restart the player for the changes to take effect.
pt: Reiniciar o Rhythmbox para as mudanças terem efeito

en: Toolbar:
pt: Barra de Ferramentas

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
pt: Mais adequado para ambientes
    de trabalho como o Gnome ou Elementary.

en: Modern
pt: Moderno

en: Use compact controls
pt: Usar controlos compactos

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
pt: Mostrar os controlos de reprodução da barra de ferramentas no estilo compacto em vez do estilo normal do rhythmbox.
    Sempre activado para o modo moderno da barra de ferramentas.

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Album/genre/year for playing song
pt: Álbum/género/ano para a música actual

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
pt: Mostrar álbum/género/ano em vez de música/artista/album. Útil para os ambientes de trabalho onde música/artista/album já é visível na barra de título

en: Tooltips for the playback controls
pt: Dicas de contexto para os controlos de reprodução

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
pt: Mostrar ou esconder dicas de contexto para os controlos de reprodução

en: Volume control
pt: Controlo de volume

en: Show or hide the volume control.
pt: Mostrar ou ocultar o controlo de volume

en: Playback controls
pt: Controlos de reprodução

en: Show or hide the playing controls on player startup.
pt: Mostrar ou ocultar os controlos de reprodução iniciais

en: Use:
pt: Utilize

en: Inline song/artist label
pt: Etiqueta música/artista

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
pt: Mostrar Música e Artista antes da barra de ajustes. Se esta opção não for escolhida, serão mostrados acima da barra de ajustes.

en: Enhanced sidebar
pt: Barra lateral melhorada

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
pt: Mostrar ou esconder a barra lateral redesenhada. Possui ícones simbólicos melhorados, melhor organização de fontes e a capacidade de expandir ou encolher categorias.

en: Dark theme if available
pt: Tema escuro, se disponível

en: Play the previous track
pt: Reproduzir faixa anterior

en: Resume or pause the playback
pt: Continuar ou pausar a reprodução

en: Play the next track
pt: Reproduzir faixa seguinte

en: Play the tracks in random order
pt: Tocar faixas aleatoriamente

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _About
pt: _Sobre
