alternative-toolbar - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Search
sv: Sök

en: Seek Backward
sv: Sök bakåt

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
sv: Sök bakåt, i aktuellt spår, med 5 sekunder.

en: Seek Forward
sv: Sök framåt

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
sv: Sök framåt, i aktuellt spår, med 10 sekunder.

en: Show Play-Controls Toolbar
sv: Visa uppspelningskontrollens verktygsfält

en: Show or hide the play-controls toolbar
sv: Visa eller dölj uppspelningskontrollens verktygsfält

en: Show Source Toolbar
sv: Visa källans verktygsfält

en: Show or hide the source toolbar
sv: Visa eller göm källans verktygsfält

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
sv: Alternativt verktygsfält

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
sv: Ersätt Rhythmboxs stora verktygsfält med ett på klientsidan dekorerat eller kompakt verktygsfält som kan döljas

en: View All
sv: Visa alla

en: Stations
sv: Stationer

en: My Top Rated
sv: Mina högst rankade

en: Recently Added
sv: Senast tillagda

en: Recently Played
sv: Senast spelade

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Restart
sv: Starta om

en: Local collection
sv: Lokal samling

en: Online sources
sv: Källor på internet

en: Other sources
sv: Andra källor

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Songs
sv: Låtar

en: Categories
sv: Kategorier

en: Browse
sv: Bläddra

en: Repeat all tracks
sv: Upprepa alla spår

en: Repeat the current track
sv: Upprepa aktuellt spår

en: Top
sv: Överst

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Restart the player for the changes to take effect.
sv: Starta om spelaren för att ändringarna ska börja gälla.

en: Toolbar:
sv: Verktygsfält:

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
sv: Passar bäst för skrivbords-
    miljöer som Gnome och Elementary.

en: Use compact controls
sv: Använd kompakta kontroller

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
sv: Visar uppspelningskontrollerna i verktygsfältet i en visuellt kompakt stil istället för den förvalda rhythmbox-stilen.
    Alltid aktiverat för läget modernt verktygsfält.

en: Show:
sv: Visa:

en: Album/genre/year for playing song
sv: Album/genre/år för uppspelad låt

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
sv: Visa album/genre/år istället för låt-artist-album. Praktiskt för skrivbordsmiljöer där låt-artist-album redan visas i fönstrets titel.

en: Tooltips for the playback controls
sv: Verktygstips för uppspelningskontrollerna

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
sv: Visa eller dölj verktygstipsen för uppspelningskontrollerna.

en: Volume control
sv: Volymkontroll

en: Show or hide the volume control.
sv: Visa eller dölj volymkontrollen.

en: Playback controls
sv: Uppspelningskontroller

en: Show or hide the playing controls on player startup.
sv: Visa eller dölj uppspelningskontrollerna när spelaren startas.

en: Use:
sv: Använd:

en: Inline song/artist label
sv: Inline låt-/artistetikett

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
sv: Visa låt- och artistetiketter före förloppsindikatorn. Om det inte är markerat visas etiketterna ovanför förloppsindikatorn.

en: Enhanced sidebar
sv: Förbättrat sidofält

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
sv: Visa eller dölj det omdesignade sidofältet för spelaren. Det har bättre symboliska ikoner, bättre källorganisation och bättre förmåga att expandera och fälla ihop kategorier.

en: Enhanced plugins dialog
sv: Förbättrad insticksdialog

en: Show or hide redesigned plugins dialog. It features switches instead of checkboxes and inline toolbar with symbolic icons .  Works best with Gnome based desktop environments.
sv: Visa eller dölj den omdesignade insticksdialogen. Den har växlare istället för kryssrutor, och ett inline-verktygsfält med symboliska ikoner. Fungerar bäst med Gnome-baserade skrivbordsmiljöer.

en: Dark theme if available
sv: Mörkt tema om tillgängligt

en: Play the previous track
sv: Spela upp föregående spår

en: Resume or pause the playback
sv: Fortsätt eller pausa uppspelning

en: Play the next track
sv: Spela upp nästa spår

en: Play the tracks in random order
sv: Spela spår i slumpmässig ordning
