rhythmbox master - en to da translation catalogue (879 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil at skrive til: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
da: Kunne ikke oprette GStreamer-kanal til skrivning i %s

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
da: Kunne ikke åbne for uddata-enheden: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
da: Kunne ikke oprette playbin-elementet; kontrollér din GStreamer-installation

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
da: Kunne ikke oprette %s-elementet; kontrollér din GStreamer-installation

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
da: Kunne ikke lænke ny strøm ind i GStreamer-rørledning

en: Failed to start new stream
da: Kunne ikke starte ny strøm

note: ?
en: Failed to open output device
da: Kunne ikke åbne for uddata-enheden

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
da: Kunne ikke oprette GStreamer-element; kontrollér din installation

en: Failed to create audio output element; check your installation
da: Kunne ikke oprette lyduddata-element; kontrollér din installation

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
da: Kunne ikke lænke til GStreamer-rørledning; kontrollér din installation

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
da: Kunne ikke oprette GStreamer-rørledning til afspilning af %s

en: Recently Added
da: Tilføjet for nyligt

en: Recently Played
da: Afspillet for nyligt

en: My Top Rated
da: Mine favoritter

en: Play and organize your music collection
da: Afspil og organisér din musiksamling

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
da: Rhythmbox er et musikhåndteringsprogram som er designet med særligt henblik på GNOME-skrivebordet. Ud over musikken på din computer, understøtter Rhythmbox netværksdelinger, podcast, radiostrømme, transportable musikafspillere (inklusive telefoner) samt internettjenester såsom Last.fm og Magnatune.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
da: Rhythmbox er fri software baseret på GTK+ og GStreamer, og kan udvides med moduler skrevet i Python eller C.

en: Music Player
da: Musikafspiller

en: Rhythmbox Music Player
da: Musikafspilleren Rhythmbox

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
da: Lyd;Audio;Sang;Musik;MP3;cd;Podcast;MTP;iPod;Afspilningsliste;Spilleliste;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: _View
da: _Vis

en: Side Pane
da: Siderude

en: Play Queue in Side Pane
da: Afspilningskø i siderude

en: Song Position Slider
da: Sangpositionsskyder

en: Album Art
da: Albumomslag

en: Follow Playing Track
da: Følg spor som afspilles

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Rhythmbox
da: _Om Rhythmbox

en: Add to Queue
da: Føj til afspilningskøen

en: Add to Playlist
da: Føj til afspilningsliste

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: _Move to Trash
da: Fl_yt til papirkurv

en: Browse this Genre
da: Gennemse denne genre

en: Browse this Artist
da: Gennemse for denne kunstner

en: Browse this Album
da: Gennemse dette album

en: Pr_operties
da: _Egenskaber

en: songs
da: sange

en: Minutes
da: Minutter

en: Create automatically updating playlist where:
da: Opret automatisk opdaterende afspilningsliste hvor:

en: A_dd if any criteria are matched
da: Tilføj hvis mindst ét kriterium p_asser

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Limit to:
da: _Begræns til:

en: _When sorted by:
da: _Når sorteret efter:

en: _New Playlist
da: _Ny afspilningsliste

en: New _Automatic Playlist
da: Ny _automatisk afspilningsliste

en: _Load from File
da: _Indlæs fra fil

en: _Check for New Devices
da: _Kig efter nye enheder

en: Cu_t
da: _Klip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Select _All
da: Væl_g alle

en: D_eselect All
da: F_ravælg alle sange

en: Add to Play Queue
da: Føj til afspilningskøen

en: _Install additional software required to use this format
da: _Installér yderligere programmer som er nødvendige for at bruge dette format

en: Transcode lossless files into this format
da: Konvertér tabsfri filer til dette format

en: Browser Views
da: Oversigtsvisning

en: _Artists and albums
da: _Kunstnere og album

en: _Genres and artists
da: _Genrer og kunstnere

en: G_enres, artists and albums
da: G_enrer, kunstnere og album

en: Visible Columns
da: Synlige kolonner

en: Track _number
da: Spor_nummer

en: _Last played
da: _Sidst afspillet

en: _Artist
da: _Kunstner

en: _Composer
da: _Komponist

en: _Year
da: _År

en: _Quality
da: _Kvalitet

en: Lo_cation
da: _Placering

en: Ti_me
da: _Tid

en: _Rating
da: _Vurdering

en: C_omment
da: K_ommentar

en: _Play count
da: _Afspillet antal gange

en: Da_te added
da: Da_to tilføjet

en: Select a location containing music to add to your library:
da: Vælg et sted som indeholder musik, som skal føjes til din samling:

en: Import
da: Importér

en: Close
da: Luk

en: Copy files that are outside the music library
da: Kopiér filer som er uden for musiksamlingen

en: _Remove
da: _Fjern

en: Library Location
da: Placering af samling

en: _Music files are placed in:
da: _Musikfiler er placeret i:

en: _Browse...
da: _Gennemse …

en: _Watch my library for new files
da: _Overvåg mit bibliotek for nye filer

en: Library Structure
da: Samlingsstruktur

en: F_older hierarchy:
da: M_appestruktur:

en: _File name:
da: _Filnavn:

en: _Preferred format:
da: _Foretrukne format:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
da: Kunstner/Kunstner - Album/Kunstner (Album) - 01 - Titel.ogg

en: Edit
da: Redigér

en: Browse
da: Gennemse

en: View All
da: Vis alle

en: Media Player Properties
da: Egenskaber for medieafspiller

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
da: Pladsforbrug

en: Preferred format
da: Foretrukne format

en: Basic
da: Basal

en: Sync Preferences
da: Synkroniseringsindstillinger

en: Sync Preview
da: Forhåndsvisning for synkronisering

en: Sync
da: Synkr

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Player Backend
da: Afspilningsmotor

en: _Crossfade between tracks
da: _Glidende overgang

en: Crossfade Duration (Seconds)
da: Varighed af glidende overgang (sekunder)

en: _Edit...
da: R_edigér …

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Queue All Tracks
da: _Sæt alle spor i kø

en: _Shuffle Playlist
da: _Bland afspilningsliste

en: _Save to File...
da: _Gem til fil …

en: By extension
da: Efter type

en: Save Playlist
da: Gem afspilningsliste

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save
da: _Gem

en: Select playlist format:
da: Vælg format for afspilningsliste:

en: Playlist format
da: Format for afspilningsliste

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
da: Søg efter podcasts i iTunes-butikken eller indtast en URL for en podcast-kilde.
    Abonnér på podcasts for at hente nye afsnit efterhånden som de udgives.

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Title:
da: Titel:

en: Author:
da: Ophav:

en: Last updated:
da: Sidst opdateret:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Last episode:
da: Sidste episode:

en: Source:
da: Kilde:

en: Language:
da: Sprog:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Details
da: Detaljer

en: New Podcast Feed...
da: Ny podcast-kilde …

en: Update All Feeds
da: Opdatér alle kilder

en: Update Podcast Feed
da: Opdatér podcast-kilde

en: Delete Podcast Feed
da: Slet podcast-kilde

en: Properties
da: Egenskaber

en: Download Episode
da: Hent _afsnit

en: Cancel Download
da: Afbryd download

en: Delete
da: Slet

en: Every hour
da: Hver time

en: Every day
da: Hver dag

en: Every week
da: Hver uge

en: Manually
da: Manuelt

en: Podcast Downloads
da: Hentede podcasts

en: Check for _new episodes:
da: Kontrollér for _nye episoder:

en: _Download location:
da: _Placering af hentede filer:

en: Select Folder For Podcasts
da: Vælg en mappe til podcasts

en: Feed:
da: Kilde:

en: Date:
da: Dato:

en: _Rating:
da: _Vurdering:

en: Play count:
da: Antal gange afspillet:

en: Last played:
da: Sidst afspillet:

en: Bitrate:
da: Bithastighed:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Download location:
da: Placering af hentede filer:

en: Add
da: Tilføj

en: Update
da: Opdatér

en: Remove from Play Queue
da: Fjern fra afspilningskø

en: Shuffle Play Queue
da: Tilfældig rækkefølge

en: Clear Play Queue
da: Tøm afspilningskø

en: Shuffle
da: Tilfældig

en: Clear
da: Ryd

en: Albu_m:
da: _Album:

en: _Artist:
da: _Kunstner:

en: _Year:
da: _År:

en: _Disc number:
da: _Disknummer:

en: Album a_rtist:
da: Albumku_nstner:

en: _Composer:
da: _Komponist:

note: To translators: part of a phrase, for example, track 1 of 10 To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
da: af

en: _Track count:
da: Antal _spor:

en: Albu_m sort order:
da: Rækkefølge for albu_msortering:

en: _Artist sort order:
da: Rækkefølge for _kunstnersortering:

en: Album a_rtist sort order:
da: Rækkefølge for k_unstnersortering:

en: _Composer sort order:
da: Rækkefølge for _komponistsortering:

en: Sorting
da: Sorterer

en: _Title:
da: _Titel:

en: Track _number:
da: Spor_nummer:

en: Comm_ent:
da: _Kommentar:

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: File name:
da: Filnavn:

en: Location:
da: Placering:

en: File size:
da: Filstørrelse:

en: Date added:
da: Dato tilføjet:

en: Current contents
da: Nuværende indhold

en: Contents after sync
da: Indhold efter synkronisering

en: Added files:
da: Tilføjede filer:

en: Removed files:
da: Fjernede filer:

en: Never
da: Aldrig

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
da: I dag %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
da: I går %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
da: %a %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
da: %d %b %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
da: Ukendt

en: Too many symlinks
da: For mange symbolske henvisninger

en: Cannot get free space at %s: %s
da: Kunne ikke bestemme mængden af fri plads på %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
da: %d:%02d af %d:%02d tilbage

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
da: %d:%02d:%02d af %d:%02d:%02d tilbage

en: %d:%02d of %d:%02d
da: %d:%02d af %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
da: %d:%02d:%02d af %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
da: Kan ikke skrive mærker til denne fil, da den indeholder flere strømme

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
da: Kan ikke skrive mærker til denne fil, da den ikke er indkodet i et understøttet format

en: Failed to create a source element; check your installation
da: Kunne ikke oprette et kildeelement; kontrollér din installation

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
da: Kunne ikke oprette decodebin-elementet; kontrollér din GStreamer-installation

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
da: Kunne ikke oprette giostreamsink-elementet; kontrollér din GStreamer-installation

en: File corrupted during write
da: Fil ødelagt under skrivning

en: Android devices
da: Android-enheder

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
da: Understøttelse for Android 4.0+-enheder (via MTP)

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Manufacturer:
da: Fabrikant:

en: Audio formats:
da: Lyd_formater:

en: Device _name:
da: Enheds_navn:

en: Tracks:
da: Spor:

en: Playlists:
da: Afspilningslister:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
da: Ingen lagerområder fundet på denne enhed. Måske skal du låse den op og aktivere MTP.

en: Scanning %s
da: Skanner %s

en: Error mounting Android device
da: Fejl under montering af Android-enhed

en: Cover art search
da: Søg efter omslag

en: Fetch album covers from the Internet
da: Hent albumomslag fra internettet

en: _Fetch
da: _Hent

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Select new artwork
da: Vælg nyt omslag

en: _Select
da: _Vælg

en: Artist s_ort order:
da: Rækkefølge for kunstners_ortering:

en: _Disc:
da: _Disk:

en: Audio CD Player
da: Lyd-cd-afspiller

en: Support for playing of audio CDs as music source
da: Understøttelse for afspilning af lyd-cd'er som musikkilde

en: Extract
da: Udtræk

en: Eject
da: Skub ud

en: Reload
da: Genindlæs

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
da: Kunne ikke finde noget GStreamer-cd-kildemodul

en: Select tracks to be extracted
da: Vælg spor, der skal udtrækkes

en: <Invalid unicode>
da: <Ugyldig ISO 10646-kode>

en: S_ubmit Album
da: Indsend _Album

en: H_ide
da: _Skjul

en: Could not find this album on MusicBrainz.
da: Kunne ikke finde dette album på MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
da: Du kan forbedre MusicBrainz-databasen ved at tilføje dette album.

en: _Retry
da: _Forsøg igen

en: Could not search MusicBrainz for album details.
da: Kunne ikke søge efter albumdetaljer på MusicBrainz.

en: Could not read the CD device.
da: Kunne ikke læse cd-enheden.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
da: Denne disk matcher flere albummer. Vælg det korrekte.

en: Track %u
da: Spor %u

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Unable to connect to Musicbrainz server
da: Kan ikke forbinde til Musicbrainz-server

en: Musicbrainz server error
da: Musicbrainz-serverfejl

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
da: Indsender sanginformation til Last.fm og afspiller Last.fm radiostrømme

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
da: Hvilke Audioscrobbler-tjenester ønsker du at bruge?

en: Logout
da: Log ud

en: View your profile
da: Vis din profil

en: Submit listening data
da: Indsend lyttedata

en: Queued tracks:
da: Spor i kø:

en: Tracks submitted:
da: Spor indsendt:

en: Last submission time:
da: Sidste indsendelsestid:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Submission statistics
da: Indsendelsesstatistik

en: Create a Radio Station
da: Opret en ny radiostation

en: Create Station
da: Opret station

en: Recently Listened Tracks
da: Senest hørte spor

en: Top Artists
da: Topkunstnere

en: Recommendations
da: Anbefalinger

en: Top Tracks
da: Topspor

en: Loved Tracks
da: Foretrukne spor

en: Logging in
da: Logger ind

en: Request failed
da: Forespørgsel mislykkedes

en: Authentication error
da: Godkendelsesfejl

en: Clock is not set correctly
da: Uret er ikke indstillet korrekt

en: This version of Rhythmbox has been banned.
da: Denne version af Rhythmbox har fået forbud.

en: Track submission failed too many times
da: Sporindsendelse mislykkedes for mange gange

en: Love
da: Foretræk

en: Ban
da: Forbyd

en: Download
da: Hent

en: You are not currently logged in.
da: Du er ikke logget ind i øjeblikket.

en: Log in
da: Log ind

en: Waiting for authentication...
da: Venter på godkendelse …

en: Cancel
da: Annullér

en: Authentication error. Please try logging in again.
da: Godkendelsesfejl. Prøv venligst at logge ind igen.

en: Connection error. Please try logging in again.
da: Forbindelsesfejl. Prøv venligst at logge ind igen.

en: My Library
da: Min samling

en: My Recommendations
da: Mine anbefalinger

en: My Neighbourhood
da: Mit nabolag

en: %s plays
da: %s afspilninger

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
da: _Vis med %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
da: Lyt til _Similar Artists Radio

en: Listen to _Top Fans Radio
da: Lyt til _Top Fans Radio

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
da: Minder om kunstneren:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
da: Topfans for kunstner:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
da: Samling for bruger:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
da: Nabolag for bruger:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
da: Favoritspor for bruger:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
da: Anbefalinger for bruger:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
da: Mix Radio for bruger:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
da: Spor mærket med:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
da: Lyttet til af gruppe:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
da: %ss radio

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
da: %ss fanradio

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
da: %ss samling

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
da: %ss nabolag

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
da: %ss foretrukne spor

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
da: %ss anbefalede radio

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
da: %ss Mix Radio

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
da: %s-mærke-radio

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
da: %s-gruppe-radio

en: Error tuning station: no response
da: Fejl ved tuning til station: intet svar

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
da: Ugyldig stationsadresse

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
da: Denne station er kun tilgængelig for abonnenter på %s

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
da: Utilstrækkeligt indhold til at kunne afspille stationen

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
da: %s understøtter ikke længere denne stationstype

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
da: Fejl ved tuning til station: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
da: Fejl ved tuning til station: uventet svar

en: Error tuning station: invalid response
da: Fejl ved tuning til station: ugyldigt svar

en: Audio CD Recorder
da: Lyd-cd-optager

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
da: Optag lyd-cd'er fra afspilningslister og duplikér lyd-cd'er

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
da: Rhythmbox kunne ikke duplikere cd'en

en: Rhythmbox could not record the audio disc
da: Rhythmbox kunne ikke indspille cd'en

en: Unable to build an audio track list
da: Kan ikke oprette en lydsporsliste

en: Unable to write audio project file %s: %s
da: Kunne ikke oprette lydprojektfil %s: %s

en: Unable to write audio project
da: Kunne ikke oprette lydprojekt

en: Unable to create audio CD project
da: Kunne ikke oprette lyd-cd-projekt

en: Create Audio CD...
da: Opret lyd-cd …

en: Duplicate Audio CD...
da: Duplikér lyd-cd …

en: Albums
da: Album

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
da: Indlæser de mest populære albummer af %s

en: Artist
da: Kunstner

en: Loading biography for %s
da: Indlæser biografi for %s

en: Context Pane
da: Kontekstrude

en: Show information related to the currently playing artist and song.
da: Vis informationer om den nuværende kunstner og sang.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
da: Denne information er kun tilgængelig for brugere af Last.fm. Sikr dig at Last.fm-modulet er aktiveret, vælg Last.fm i sideruden, og log ind.

en: Links
da: Lænker

en: No artist specified.
da: Ingen kunster angivet.

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Loading lyrics for %s by %s
da: Henter sangtekster til %s af %s

en: Lyrics not found
da: Ingen sangtekster fundet

en: Hide all tracks
da: Skjul alle spor

en: Show all tracks
da: Vis alle spor

en: Top albums by %s
da: Mest populære albummer af %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
da[0]: %s (%d spor)
da[1]: %s (%d spor)

en: Track list not available
da: Sporlisten er ikke tilgængelig

en: Unable to retrieve album information:
da: Kan ikke hente albuminformation:

en: No information available
da: Ingen information tilgængelig

en: Unable to retrieve artist information:
da: Kan ikke hente kunstnerinformation:

en: DAAP Music Sharing
da: DAAP musikdeling

en: Share music and play shared music on your local network
da: Del musik og afspil delt musik over dit lokale netværk

en: Sharing
da: Deling

en: _Look for touch Remotes
da: _Kig efter touch-fjernbetjeninger

en: _Share my music
da: _Del min musik

en: Library _name:
da: _Navn på samling:

en: Forget known Remotes
da: Glem kendte fjernbetjeninger

en: Require _password:
da: Kræv _adgangskode:

en: Add Remote
da: Tilføj fjernbetjening

en: Please enter the passcode displayed on your device.
da: Indtast venligst adgangskoden, der vises på din enhed.

en: Could not pair with this Remote
da: Kunne ikke danne par med denne fjernbetjening

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
da: Du kan nu styre Rhythmbox ved hjælp af din fjernbetjening

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Connect to DAAP share...
da: Forbind til DAAP-deling …

en: New DAAP share
da: Ny DAAP-deling

en: Host:port of DAAP share:
da: Vært:port af DAAP-deling:

en: %s's Music
da: %ss musik

en: The music share '%s' requires a password to connect
da: Musikdelingen “%s” kræver en adgangskode for at forbinde

en: Retrieving songs from music share
da: Modtager sange fra musikdeling

en: Could not connect to shared music
da: Kunne ikke forbinde til musikdeling

en: Connecting to music share
da: Forbinder til musikdeling

en: Connecting...
da: Forbinder …

en: Could not pair with this Remote.
da: Kunne ikke danne par med denne fjernbetjening.

en: Remotes
da: Fjernbetjeninger

en: MediaServer2 D-Bus interface
da: D-Bus-grænseflade til MediaServer2

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
da: Implementation af D-Bus-grænsefladespecifikationen til MediaServer2

en: All Tracks
da: Alle spor

en: Artists
da: Kunstnere

en: Genres
da: Genrer

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: FM Radio
da: FM-Radio

en: Support for FM radio broadcasting services
da: Understøttelse af udsendelsestjenester for FM-radio

en: New
da: Ny

en: New FM Radio Station
da: Ny FM-radiostation

en: Frequency of radio station
da: Frekvens på radiostation

en: Portable Players
da: Bærbare afspillere

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
da: Understøttelse af almene lydafspillerenheder (inkl. PSP og Nokia 770)

en: New Playlist on %s
da: Ny afspilningsliste på %s

en: Add to New Playlist
da: Føj til ny afspilningsliste

en: Advanced
da: Avanceret

en: Grilo media browser
da: Grilo medie-browser

en: Browse various local and Internet media sources
da: Gennemse forskellige lokale og internet-mediekilder

en: Fetch more tracks
da: Hent flere spor

en: Only showing %d result | Only showing %d results
da[0]: Viser kun %d resultat
da[1]: Viser kun %d resultater

en: IM Status
da: Kvikbeskedstatus

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
da: Opdaterer status i samtaleprogram afhængigt af den aktuelle sang (virker med Empathy og Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
da: ♫ Lytter til musik … ♫

en: iPod _name:
da: iPod-_navn:

en: Device node:
da: Enhedsknude:

en: Mount point:
da: Monteringspunkt:

en: Database version:
da: Databaseversion:

en: Firmware version:
da: Firmwareversion:

en: iPod detected
da: iPod genkendt

en: _Initialize
da: _Initialisér

en: _Name:
da: _Navn:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
da: Rhythmbox har opdaget en enhed, der sandsynligvis er en ikke initialiseret, eller skadet iPod. Den skal initialiseres, før Rhythmbox kan benytte den, hvilket vil slette alle metadataene, for sange som allerede er tilstede. Hvis du ønsker, at Rhythmbox skal initialisere iPod'en, skal du udfylde de nedenstående informationer. Hvis enheden ikke er en iPod, eller du ikke ønsker at initialisere den, klik på annullér.

en: Do you want to initialize your iPod?
da: Vil du initialisere din iPod?

en: Portable Players - iPod
da: Bærbare afspillere - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
da: Understøttelse af Apple iPod-enheder (vis indholdet, afspilning fra enhed)

en: New playlist
da: Ny afspilningsliste

en: Unable to initialize new iPod
da: Kunne ikke initialisere ny iPod

en: Internet Radio
da: Internet-radiostation

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
da: Understøttelse af udsendelsestjenester udsendt via internettet

en: Remove
da: Fjern

en: Search your internet radio stations
da: Søg i dine internet-radiostationer

en: %d station | %d stations
da[0]: %d station
da[1]: %d stationer

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
da: Ny internet-radiostation

en: URL of internet radio station:
da: Adresse på internet-radiostation:

en: %s Properties
da: %s egenskaber

en: Unable to change station property
da: Ikke i stand til at ændre stationsejerskab

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
da: Ikke i stand til at ændre stationsadresse til %s, da stationen allerede findes

en: L_ocation:
da: _Placering:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
da: Kontrollér Rhythmbox med en infrarød fjernbetjening

en: Submit your listens to ListenBrainz
da: Indsend dine lytninger til ListenBrainz

en: User token:
da: Brugertoken:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
da: Indtast din brugertoken til ListenBrainz nedenfor for at indsende dine lytninger til ListenBrainz. Du kan se din brugertoken i din <a href="https://listenbrainz.org/profile/">brugerprofil</a>.

en: Choose lyrics folder...
da: Vælg sangtekst-mappe …

en: Song Lyrics
da: Sangtekster

en: Fetch song lyrics from the Internet
da: Hent sangtekster fra internettet

en: Search engines
da: Søgemaskiner

en: Browse...
da: Gennemse …

en: Lyrics Folder
da: Sangtekstmappe

en: No lyrics found
da: Ingen sangtekster fundet

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Search again
da: _Søg igen

en: Searching for lyrics...
da: Søger efter sangtekster …

en: Magnatune online music store
da: Magnatune online musikbutik

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
da: Magnatune er et online pladeselskab som ikke er ondsindet.

en:     * Free listening of all songs
da:     * Lyt gratis til alle sangene

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
da:     * Betalende medlemmer får ubegrænset adgang til at hente hele kataloget (ingen anden tjeneste tillader dette)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
da:     * Der beregnes et 10 % dækningsbidrag af betalingen for dit Magnatune-medlemsskab til Rhythmbox/GNOME - det er værd at melde sig ind

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
da:     * Open-source-venlige filformater: MP3 og WAV, men også OGG og FLAC.

en:     * All albums and artists hand-picked
da:     * Alle album og kunstnere håndplukkes

en: You can find more information at
da: Du kan finde mere information på

en: Download Album
da: Hent album

en: Artist Info
da: Kunstner-info

en: Magnatune Store
da: Magnatune-butik

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
da: Tilføjer understøttelse til Rhythmbox for afspilning og køb fra musikbutikken Magnatune

en: January (01)
da: Januar (01)

en: February (02)
da: Februar (02)

en: March (03)
da: Marts (03)

en: May (05)
da: Maj (05)

en: June (06)
da: Juni (06)

en: July (07)
da: Juli (07)

en: October (10)
da: Oktober (10)

en: $5 US
da: 5 USD

en: $6 US
da: 6 USD

en: $7 US
da: 7 USD

en: $8 US (typical)
da: 8 USD (typisk)

en: $9 US
da: 9 USD

en: $10 US (better than average)
da: 10 USD (bedre end gennemsnittet)

en: $11 US
da: 11 USD

en: $12 US (generous)
da: 12 USD (generøst)

en: $13 US
da: 13 USD

en: $14 US
da: 14 USD

en: $15 US (VERY generous!)
da: 15 USD (Virkelig generøst!)

en: $17 US
da: 17 USD

en: $18 US (We love you!)
da: 18 USD (Vi elsker dig!)

en: VBR MP3
da: VBR mp3

en: 128K MP3
da: 128K mp3

en: Magnatune Information
da: Magnatune-information

en: I don't have a Magnatune account
da: Jeg har ikke nogen Magnatune-konto

en: I have a streaming account
da: Jeg har en mediestrømkonto

en: I have a download account
da: Jeg har en downloadkonto

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Preferred audio _format:
da: Foretrukne lyd_format:

en: Get an account at
da: Få en konto på

en: Find out about Magnatune at
da: Find mere om Magnatune på

en: Couldn't download album
da: Kunne ikke hente album

en: You must have a library location set to download an album.
da: Du skal have angivet et sted for din samling for at kunne hente et album.

en: Unable to load catalog
da: Kunne ikke indlæse katalog

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
da: Rhythmbox kunne ikke forstå Magnatune-kataloget, indsend venligst en fejlrapport.

en: Loading Magnatune catalog
da: Indlæser Magnatune-katalog

en: Download Error
da: Overførselsfejl

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at autorisere overførslen.
    Magnatune-serveren svarede:
    %s

en: Error
da: Fejl

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at hente albummet.
    Fejlbeskeden er:
    %s

en: Downloading from Magnatune
da: Henter fra Magnatune

en: MPRIS D-Bus interface
da: MPRIS D-Bus-grænseflade

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
da: Implementation af MPRIS D-Bus-grænsefladespecifikationen

en: Portable Players - MTP
da: Bærbare afspillere - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
da: Understøttelse af MTP-enheder (vis indholdet, overfør, afspil fra enhed)

en: Media Player
da: Medieafspiller

en: Media player device error
da: Enhedsfejl for musikafspiller

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
da: Kan ikke åbne %s %s-enheden

en: Digital Audio Player
da: Digital Lydafspiller

en: Unable to copy file from MTP device: %s
da: Kan ikke kopiere fil fra MTP-enheden: %s

en: Not enough space in %s
da: Ikke plads nok i %s

en: Unable to open temporary file: %s
da: Kan ikke åbne midlertidig fil: %s

en: No space left on MTP device
da: Der er ingen plads tilbage på MTP-enheden

en: Unable to send file to MTP device: %s
da: Kan ikke sende fil til MTP-enheden: %s

en: Notification
da: Påmindelser

en: Notification popups
da: Pop op-påmindelser

en: Previous
da: Forrige

en: Play
da: Afspil

en: Next
da: Næste

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
da: af <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
da: fra <i>%s</i>

en: Not Playing
da: Spiller ikke

en: Power Manager
da: Strømstyring

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
da: Undertryk Strømstyring fra at suspendere maskinen under afspilning

en: Playing
da: Afspiller

en: Python Console
da: Pythonkonsol

en: Interactive python console
da: Interaktiv pythonkonsol

en: Python Debugger (winpdb)
da: Python-fejlsøgningsprogram (winpdb)

en: Python Debugger (debugpy)
da: Python-fejlsøgningsprogram (debugpy)

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
da: Du kan tilgå hovedvinduet gennem “shell”-variablen :

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
da: Efter du har trykket OK, vil Rhythmbox vente indtil du forbinder til den med winpdb eller rpdb2. Hvis du ikke har angivet en adgangskode for fejlsøgning i filen %s, vil Rhythmbox bruge standardadgangskoden (“rhythmbox”).

en: Rhythmbox is now listening for Debug Adapter Protocol connections on port %d. You can now attach to it using a compatible debugger such as vimspector, nvim-dap or Visual Studio Code.
da: Rhythmbox lytter nu efter Debug Adapter Protocol-forbindelser på port %d. Du kan nu oprette forbindelse til den ved hjælp af et kompatibelt fejlsøgningsprogram som f.eks. vimspector, nvim-dap eller Visual Studio Code.

en: Unable to start Debug Adapter Protocol listener: %s
da: Kan ikke starte Debug Adapter Protocol-lytter: %s

en: The %s Python module is not available. Install the module and then restart Rhythmbox to enable debugging with %s.
da: Python-modulet %s er ikke tilgængeligt. Installér modulet og genstart Rhythmbox for at aktivere fejlsøgning med %s.

en: Inform Zeitgeist about your activity
da: Fortæl Zeitgeist om din aktivitet

en: -15.0 dB
da: -15,0 dB

en: 0.0 dB
da: 0,0 dB

en: 15.0 dB
da: 15,0 dB

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
da: GStreamer-elementerne, der kræves til behandling i ReplayGain, er ikke tilgængelige. De manglende elementer er: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
da: Udvidelsesmoduler for ReplayGain til GStreamer er ikke tilgængelige

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
da: Brug ReplayGain til at give konsistent afspilningslydstyrke

en: Radio (equal loudness for all tracks)
da: Radio (samme lydstyrke for alle spor)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
da: Album (ideel lydstyrke for alle spor)

en: ReplayGain preferences
da: Indstillinger for ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
da: ReplayGain-_tilstand:

en: _Pre-amp:
da: _Forforstærker:

en: _Apply compression to prevent clipping
da: _Anvend komprimering til at undgå afkortning

en: Learn more about ReplayGain
da: Læs mere om ReplayGain

en: Web remote control preferences
da: Indstillinger for webfjernbetjening

en: Listening port:
da: Lytteport:

en: Access key:
da: Adgangsnøgle:

en: Web remote control
da: Webfjernbetjening

en: Control Rhythmbox from a web browser
da: Kontrollér Rhythmbox fra en webbrowser

en: Launch web remote control
da: Start webfjernbetjening

en: %d feed | %d feeds
da[0]: %d kilde
da[1]: %d kilder

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
da: Kan ikke indlæse kilden. Kontrollér din netværksforbindelse.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
da: Kan ikke søge efter podcasts. Tjek din netværksforbindelse.

en: Title
da: Titel

en: Author
da: Forfatter

en: Episodes
da: Episoder

en: Date
da: Dato

en: New Episodes
da: Nye episoder

en: New Downloads
da: Nye downloads

en: Downloading podcast
da: Henter podcast

en: Error downloading podcast
da: Der opstod en fejl under hentning af podcasten

en: Finished downloading podcast
da: Færdig med at hente podcast

en: Error in podcast
da: Fejl i podcast

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
da: Der opstod et problem ved tilføjelse af denne podcast: %s.  Kontrollér venligst adressen: %s

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
da: %s. Vil du tilføje podcast-kilden alligevel?

en: New updates available from
da: Nye opdateringer tilgængelig fra

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
da: Adressen “%s” lader ikke til at være en podcast-kilde. Det kan være en forkert adresse, eller kilden kan være ødelagt. Skal Rhythmbox at forsøge at bruge den alligevel?

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
da: Adresse allerede tilføjet

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
da: Adressen “%s” er allerede blevet tilføjet som en radiostation. Hvis det er en podcast-kilde, så fjern venligst radiostationen.

en: Unable to parse the feed contents
da: Kunne ikke fortolke kildeindholdet

en: The feed does not contain any downloadable items
da: Kilden indeholder ingen elementer, som er mulige at hente

en: Not Downloaded
da: Ikke hentet

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
da: Slet podcast-kilden og hentede filer?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
da: Hvis du vælger at slette kilden og filerne, vil de være permanent mistet. Vær opmærksom på. at du kan slette kilden og samtidigt beholde de hentede filer ved at vælge kun at slette kilden.

en: Delete _Feed Only
da: _Slet kun kilde

en: _Delete Feed And Files
da: _Slet kilde og filer

en: Downloaded
da: Hentet

en: Failed
da: Fejlede

en: Waiting
da: Venter

en: Podcast Error
da: Podcast-fejl

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
da: Slet podcast-episode og hentet fil?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
da: Hvis du vælger at slette episoden og filen vil de blive permanent slettet. Vær opmærksom på, at du kan slette episoderne og samtidigt beholde den hentede fil ved at vælge kun at slette episoden.

en: Delete _Episode Only
da: Slet kun _episode

en: _Delete Episode And File
da: _Slet episode og fil

en: %d episode | %d episodes
da[0]: %d episode
da[1]: %d episoder

en: Feed
da: Kilde

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
da: Søg alle felter

en: Search podcast feeds
da: Søg podcast-kilder

en: Search podcast episodes
da: Søg podcast-episoder

en: Show the version of the program
da: Vis programmets version

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
da: Start ikke en ny instans af Rhythmbox

en: Quit Rhythmbox
da: Afslut Rhythmbox

en: Check if Rhythmbox is already running
da: Kontrollér om Rhythmbox allerede kører

en: Don't present an existing Rhythmbox window
da: Præsentér ikke et eksisterende Rhythmbox-vindue

en: Jump to next song
da: Spring til næste sang

en: Jump to previous song
da: Spring til forrige sang

en: Seek in current track
da: Søg i nuværende spor

en: Resume playback if currently paused
da: Genoptag afspilning hvis pauset

en: Pause playback if currently playing
da: Paus afspilning hvis afspiller

en: Toggle play/pause mode
da: Slå afspil/pause til og fra

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Play a specified URI, importing it if necessary
da: Afspil en specifik adresse, importer den om nødvendigt

en: URI to play
da: Adresse til afspilning

en: Add specified tracks to the play queue
da: Tilføj specifikke spor til afspilningslisten

en: Empty the play queue before adding new tracks
da: Tøm afspilningslisten før tilføjelse af nye spor

en: Print the title and artist of the playing song
da: Udskriv titel og kunstner for den nuværende sang

en: Print formatted details of the song
da: Udskriv formaterede detaljer om sangen

en: Select the source matching the specified URI
da: Vælg kilden, der matcher den angivne URI

en: Source to select
da: Kilde der skal vælges

en: Activate the source matching the specified URI
da: Aktivér kilden, der matcher den angivne URI

en: Source to activate
da: Kilde der skal aktiveres

en: Play from the source matching the specified URI
da: Afspil fra kilden, der matcher den angivne URI

en: Source to play from
da: Kilde der skal afspilles fra

en: Enable repeat playback order
da: Slå tilfældig afspilningsrækkefølge til

en: Disable repeat playback order
da: Slå tilfældig afspilningsrækkefølge fra

en: Enable shuffle playback order
da: Slå tilfældig afspilningsrækkefølge til

en: Disable shuffle playback order
da: Slå tilfældig afspilningsrækkefølge fra

en: Set the playback volume
da: Bestem afspilningslydstyrken

en: Increase the playback volume
da: Hæv afspilningslydstyrken

en: Decrease the playback volume
da: Sænk afspilningslydstyrken

en: Print the current playback volume
da: Vis den nuværende afspilningslydstyrke

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
da: Angiv vurderingen af den aktuelle sang

en: Start interactive mode
da: Start interaktiv tilstand

en: n - Next track
da: n - Næste spor

en: p - Previous track
da: p - Forrige spor

en: space - Play/pause
da: mellemrum - Afspil/pause

en: s - Show playing track details
da: s - Vis detaljer for spor under afspilning

en: v - Decrease volume
da: v - Sænk lydstyrke

en: V - Increase volume
da: V - Hæv lydstyrke

en: h/? - Help
da: h/? - Hjælp

en: q - Quit
da: q - Afslut

en: Not playing
da: Afspiller ikke

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
da: %tt af %ta fra %at

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
da: %tt af %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
da: %tt fra %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
da: [%te af %td]

en: Paused
da: Pause

en: Seeked to %s
da: Søgte til %s

en: Now playing: %s %s
da: Afspiller nu: %s %s

en: Unknown playback state: %s
da: Ukendt afspilningstilstand: %s

en: Volume is now %.02f
da: Lydstyrke er nu %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
da: Tryk “h” for at få hjælp.

en: Playback volume is %f.
da: Afspilningslydstyke er %f.

en: Couldn't access %s: %s
da: Kunne ikke tilgå %s: %s

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
da: Der kræves yderligere udvidelsesmoduler til GStreamer for at afspille denne fil: %s

en: invalid unicode in error message
da: ugyldig ISO 10646-kode i fejlmeddelelse

en: Empty file
da: Tom fil

en: Could not load the music database:
da: Kunne ikke indlæse musikdatabasen:

en: %ld minute | %ld minutes
da[0]: %ld minut
da[1]: %ld minutter

en: %ld hour | %ld hours
da[0]: %ld time
da[1]: %ld timer

en: %ld day | %ld days
da[0]: %ld dag
da[1]: %ld dage

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
da: %s, %s og %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
da: %s og %s

en: Scanning
da: Skanner

en: %d of %d
da: %d af %d

en: All
da: Alle

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
da: Databasen blev oprettet af en senere version af Rhythmbox. Denne version af Rhythmbox kan ikke læse databasen.

en: Python Sample Plugin
da: Python eksempel-modul

en: A sample plugin in Python with no features
da: Et eksempel-modul i python uden egenskaber

en: Python Source
da: Pythonkilde

en: Sample Plugin
da: Eksempel-modul

en: A sample plugin in C with no features
da: Et eksempel-modul i C uden egenskaber

en: Vala Sample Plugin
da: Vala-eksempelmodul

en: A sample plugin in Vala with no features
da: Et eksempel-modul i Vala uden egenskaber

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
da: Rhythmbox er frit programmel; du kan redistribuere og/eller ændre
    det iht. GNU General Public License som er udgivet af Free Software
    Foundation; enten version 2 af licensen, eller (selvvalgt) hvilken som
    helst efterfølgende version.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Rhythmbox er distribueret med det formål, at det skal være til nytte, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, heller ingen implicit garanti for SALGBARHED
    eller EGNETHED TIL NOGEN SPECIEL OPGAVE. Se GNU General Public License
    for nærmere detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
da: Du burde have modtaget en kopi af licensen GNU General Public License
    sammen med Rhythmbox; hvis ikke så skriv til Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: Maintainers:
da: Vedligeholdere:

en: Former Maintainers:
da: Tidligere vedligeholdere:

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Music management and playback software for GNOME.
da: Musikhåndterings- og afspilningsprogram til GNOME.

en: Rhythmbox Website
da: Rhythmbox hjemmeside

en: Couldn't display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Enable debug output
da: Aktivér aflusingsudskrift

en: Enable debug output matching a specified string
da: Aktivér aflusningsudskrift der matcher en specifik streng

en: Do not update the library with file changes
da: Opdatér ikke musiksamlingen med filændringer

en: Do not register the shell
da: Registrér ikke skallen

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
da: Gem ikke nogen data permanent (medfører --no-registration)

en: Disable loading of plugins
da: Forhindr indlæsning af moduler

en: Path for database file to use
da: Sti til databasefil der skal bruges

en: Path for playlists file to use
da: Sti til fil for afspilningsliste

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se en fuld liste over tilgængelige kommandolinjeindstillinger.

en: MPEG Version 3.0 URL
da: MPEG version 3.0-adresse

en: Shoutcast playlist
da: Shoutcast-afspilningsliste

en: XML Shareable Playlist Format
da: XML-format for delelige afspilningslister

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
da: Afspilningslisten kan være i et ukendt format eller ødelagt.

en: Untitled Playlist
da: Afspilningsliste uden titel

en: New Playlist
da: Ny afspilningsliste

en: Couldn't read playlist
da: Kunne ikke læse afspilningsliste

en: All Files
da: Alle filer

en: Load Playlist
da: Indlæs afspilningsliste

en: Couldn't save playlist
da: Kunne ikke gemme afspilningsliste

en: Unsupported file extension given.
da: Filtype angivet er ikke understøttet.

en: Playlist %s already exists
da: Afspilningslisten %s findes allerede

en: Unknown playlist: %s
da: Ukendt afspilningsliste: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
da: Afspilningslisten %s er en automatisk afspilningsliste

en: Error while saving song information
da: Fejl ved skrivning af sanginformation

en: Pause playback
da: Paus afspilning

en: Start playback
da: Start afspilning

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
da: %s (Pause)

en: No registered source can handle URI %s
da: Ingen registreret kilde kan håndtere URI'en %s

en: No registered source matches URI %s
da: Ingen registreret kilde matcher URI'en %s

en: Unknown song URI: %s
da: Ukendt sangadresse: %s

en: Unknown property %s
da: Ukendt ejerskab %s

en: Invalid property type %s for property %s
da: Ugyldig egenskabstype %s for egenskab %s

en: Stream error
da: Strømfejl

en: Unexpected end of stream!
da: Uventet afslutning på strøm!

en: Playlist was empty
da: Afspilningsliste var tom

en: Not currently playing
da: Afspiller ikke

en: No previous song
da: Ingen forrige sang

en: No next song
da: Ingen næste sang

en: Couldn't stop playback
da: Kunne ikke stoppe afspilning

en: Playback position not available
da: Afspilningsposition ikke tilgængelig

en: Current song is not seekable
da: Nuværende sang er ikke søgebar

en: Couldn't start playback
da: Kunne ikke starte afspilning

en: Linear
da: Lineær

en: Linear looping
da: Lineær løkke

en: Random with equal weights
da: Tilfældigt med lige vægtninger

en: Random by time since last play
da: Tilfældigt efter tid siden sidste afspilning

en: Random by rating
da: Tilfældigt efter vurdering

en: Random by time since last play and rating
da: Tilfældigt efter sidste tidspunkt afspillet og vurdering

en: Linear, removing entries once played
da: Lineær, fjerner sange efter afspilning

en: Failed to create the player: %s
da: Kunne ikke oprette afspiller: %s

en: Rhythmbox Preferences
da: Indstillinger for Rhythmbox

en: General
da: Generel

en: Playback
da: Afspilning

en: Plugins
da: Moduler

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
da: Filen “%s” findes allerede. Vil du erstatte den?

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Replace
da: _Erstat

en: S_kip All
da: S_pring alle over

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
da[0]: %d fil kan ikke overføres, da den skal konverteres til et format som mål-enheden understøtter, men der er  ingen brugbare indkodningsprofiler tilgængelige
da[1]: %d filer kan ikke overføres, da de skal konverteres til et format som mål-enheden understøtter, men der er  ingen brugbare indkodningsprofiler tilgængelige

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
da: Yderligere programmer er nødvendige for at indkode medier i dit foretrukne format:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
da[0]: Yderligere programmer er nødvendige for at konvertere %d fil til et format som mål-enheden understøtter:
    %s
da[1]: Yderligere programmer er nødvendige for at konvertere %d filer til et format som mål-enheden understøtter:
    %s

en: Unable to transfer tracks
da: Kan ikke overføre spor

en: _Cancel the transfer
da: _Annullér overførslen

en: _Skip these files
da: _Udelad disse filer

en: _Install
da: _Installér

en: Search artists
da: Søg kunstnere

en: Search composers
da: Søg komponister

en: Search albums
da: Søg album

en: Search titles
da: Søg titler

en: Search genres
da: Søg genrer

en: Unable to eject
da: Kunne ikke skubbe ud

en: Unable to unmount
da: Kunne ikke afmontere

en: Library
da: Samling

en: Stores
da: Butikker

en: Devices
da: Enheder

en: Shared
da: Delt

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
da: Installér yderligere programmer

en: Additional software is required to play some of these files.
da: Yderligere programmer er nødvendige for at afspille nogle af disse filer.

en: Import Errors
da: Importeringsfejl

en: %d import error | %d import errors
da[0]: %d importeringsfejl
da[1]: %d importeringsfejl

en: Artist/Artist - Album
da: Kunstner/Kunstner - Album

en: Artist/Album
da: Kunstner/Album

en: Artist - Album
da: Kunstner - Album

en: Number - Title
da: Nummer - Titel

en: Artist - Title
da: Kunstner - Titel

en: Artist - Number - Title
da: Kunstner - Nummer - Titel

en: Artist (Album) - Number - Title
da: Kunstner (Album) - Nummer - Titel

en: Number. Artist - Title
da: Nummer. Kunstner - Titel

en: Music
da: Musik

en: Choose Library Location
da: Vælg samlingsplacering

en: Multiple locations set
da: Flere placeringer valgt

en: Example Path:
da: Eksempelsti:

en: Error transferring track
da: Fejl i overførsel af spor

en: Copying tracks to the library
da: Kopiér spor til samlingen

en: Adding tracks to the library
da: Føjer spor til samlingen

en: Syncing tracks to %s
da: Synkroniserer spor til %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
da: Du har ikke valgt nogen musik, afspilningslister eller podcasts at overføre til denne enhed.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
da: Der er ikke nok plads på enheden til at overføre den valgte musik, afspilningslister og podcasts.

en: %s Sync Settings
da: %s-synkroniseringsindstillinger

en: Sync with the device
da: Synkronisér med enheden

en: Don't sync
da: Synkronisér ikke

en: Missing Files
da: Forsvundne filer

en: %d missing file | %d missing files
da[0]: %d forsvunden fil
da[1]: %d forsvundne filer

en: Remove from Playlist
da: Fjern fra afspilningslisten

en: Play Queue
da: Afspilningskø

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
da: af

en: from
da: fra

en: %d song | %d songs
da[0]: %d sang
da[1]: %d sange

en: Connecting
da: Forbinder

en: Buffering
da: Mellemlagrer

en: Transferring tracks to %s
da: Overfører spor til %s

en: All Music
da: Al musik

en: Other
da: Andet

en: Available
da: Tilgængelig

en: Image/label border
da: Billed-/etiketrand

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
da: Bredden af randen omkring etiketten og billedet i påmindelsesdialogen

en: Alert Type
da: Påmindelsestype

en: The type of alert
da: Typen af påmindelse

en: Alert Buttons
da: Påmindelsesknapper

en: The buttons shown in the alert dialog
da: Knapperne, der vises i påmindelsesdialogen

en: Show more _details
da: Vis flere _detaljer

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: _Open
da: _Åbn

en: Constant bit rate
da: Konstant bitrate

en: Variable bit rate
da: Variabel bitrate

en: Constrained Variable bit rate
da: Begrænset variabel bitrate

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: Lossless
da: Tabsfri

en: Track
da: Spor

en: Composer
da: Komponist

en: Comment
da: Kommentar

en: Time
da: Tid

en: Year
da: År

en: Quality
da: Kvalitet

en: Rating
da: Vurdering

en: Play Count
da: Antal afspillet

en: Last Played
da: Sidst afspillet

en: Date Added
da: Dato tilføjet

en: Last Seen
da: Sidst set

en: Location
da: Placering

en: Now Playing
da: Spiller nu

en: Playback Error
da: Afspilningsfejl

en: Drop artwork here
da: Træk omslag hertil

en: Examining files
da: Undersøger filer

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
da: Stedet, du har valgt, er på enheden %s.

en: Show %s
da: Vis %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
da[0]: Importér %d valgt spor
da[1]: Importér %d valgte spor

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
da[0]: Importér %d vist spor
da[1]: Importér %d viste spor

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
da[0]: %d kunstner (%d)
da[1]: Alle %d kunstnere (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
da[0]: %d album (%d)
da[1]: Alle %d album (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
da[0]: %d genre (%d)
da[1]: Alle %d genrer (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
da[0]: %d (%d)
da[1]: Alle %d (%d)

en: _New
da: _Ny

en: Create Automatic Playlist
da: Opret automatisk afspilningsliste

en: Edit Automatic Playlist
da: Redigér automatisk afspilningsliste

[ctx: query-criteria]
en: Title
da: Titel

[ctx: query-criteria]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: query-criteria]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
da: Albumkunstner

[ctx: query-criteria]
en: Year
da: År

[ctx: query-criteria]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: query-criteria]
en: Path
da: Sti

[ctx: query-criteria]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
da: Antal afspilninger

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
da: Disknummer

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
da: Bithastighed

[ctx: query-criteria]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
da: Slag per minut

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
da: Sidst afspillet

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
da: Tid tilføjet til musiksamling

[ctx: query-sort]
en: Artist
da: Kunstner

en: _In reverse alphabetical order
da: _I omvendt alfabetisk rækkefølge

[ctx: query-sort]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
da: Albumkunstner

[ctx: query-sort]
en: Title
da: Titel

[ctx: query-sort]
en: Rating
da: Vurdering

en: W_ith more highly rated tracks first
da: _Med højest vurderede spor først

[ctx: query-sort]
en: Play Count
da: Antal afspilninger

en: W_ith more often played songs first
da: _Med oftest spillede sange først

[ctx: query-sort]
en: Year
da: År

en: W_ith newer tracks first
da: _Med nyeste spor først

[ctx: query-sort]
en: Duration
da: Varighed

en: W_ith longer tracks first
da: _Med længste spor først

[ctx: query-sort]
en: Track Number
da: Spornummer

en: _In decreasing order
da: _I nedadgående rækkefølge

[ctx: query-sort]
en: Last Played
da: Sidst afspillet

en: W_ith more recently played tracks first
da: _Med senest spillede spor først

[ctx: query-sort]
en: Date Added
da: Dato tilføjet

en: W_ith more recently added tracks first
da: _Med senest tilføjede spor først

[ctx: query-sort]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
da: Slag per minut

en: W_ith faster tempo tracks first
da: _Med rytmisk hurtigere spor først

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: equals
da: lig med

en: not equal to
da: forskellig fra

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: ender med

en: at least
da: mindst

note: matches if A >= B
en: at most
da: højst

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
da: i

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
da: ikke i

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
da: efter

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
da: før

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
da: i de sidste

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
da: ikke i de sidste

en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: weeks
da: uger

en: No Stars
da: Ingen stjerner

en: %d Star | %d Stars
da[0]: %d stjerne
da[1]: %d stjerner

en: Clear the search text
da: Ryd søgeteksten

en: Select the search type
da: Vælg søgningstype

en: Search
da: Søg

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Forward
da: _Fremad

en: Song Properties
da: Sangegenskaber

en: Multiple Song Properties
da: Egenskaber for flere sange

en: Unknown file name
da: Ukendt filnavn

en: On the desktop
da: På skrivebordet

en: Unknown location
da: Ukendt placering
