rhythmbox master - en to hu translation catalogue (897 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
hu: Nem sikerült ideiglenes fájlt létrehozni a(z) %s írásához

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
hu: Nem sikerült GStreamer nyelőelemet létrehozni a(z) %s írásához

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a kimeneti eszközt: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
hu: Nem sikerült létrehozni a playbin elemet; ellenőrizze a GStreamer telepítését

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
hu: Nem sikerült létrehozni a(z) %s elemet; ellenőrizze a GStreamer telepítését

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
hu: Nem sikerült az új adatfolyamot a GStreamer adatcsatornához kapcsolni

en: Failed to start new stream
hu: Az új adatfolyam indítása meghiúsult

note: ?
en: Failed to open output device
hu: Nem sikerült megnyitni a kimeneti eszközt

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
hu: Nem sikerült létrehozni a GStreamer elemet; ellenőrizze a telepítését

en: Failed to create audio output element; check your installation
hu: Nem sikerült létrehozni a hangkimeneti elemet; ellenőrizze a telepítését

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
hu: Nem sikerült létrehozni a GStreamer adatcsatornát; ellenőrizze a telepítését

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
hu: Nem sikerült GStreamer adatcsatornát létrehozni a(z) %s lejátszásához

en: Recently Added
hu: Legutóbb hozzáadott

en: Recently Played
hu: Legutóbb lejátszott

en: My Top Rated
hu: Legjobb értékelés

en: Play and organize your music collection
hu: Zenék rendszerezése és lejátszása

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
hu: A Rhythmbox egy GNOME környezetbeli működésre tervezett zenekezelő alkalmazás. A számítógépén tárolt zenén túl támogatja a hálózati megosztásokat, podcastokat, rádióközvetítéseket, hordozható zenelejátszókat (telefonokat is) és olyan internetes zenei szolgáltatásokat, mint a Last.fm és Magnatune.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
hu: A Rhythmbox szabad szoftver, a GTK+ és GStreamer használatával készült, és Python vagy C nyelvű bővítményekkel bővíthető.

en: Music Player
hu: Zenelejátszó

en: Rhythmbox Music Player
hu: Rhythmbox zenelejátszó

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
hu: Hang;Zene;Dal;Szám;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Lejátszólista;Last.fm;UPnP;DLNA;Rádió;

en: _View
hu: _Nézet

en: Side Pane
hu: Oldalsáv

en: Play Queue in Side Pane
hu: Lejátszási sor oldalsávként

en: Song Position Slider
hu: Dal pozíciója csúszka

en: Album Art
hu: Albumgrafika

en: Follow Playing Track
hu: Most játszott követése

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Rhythmbox
hu: A Rhythmbox _névjegye

en: Add to Queue
hu: Hozzáadás a lejátszási sorhoz

en: Add to Playlist
hu: Hozzáadás a lejátszólistához

en: Copy
hu: Másolás

en: Cut
hu: Kivágás

en: _Move to Trash
hu: Á_thelyezés a Kukába

en: Browse this Genre
hu: Műfaj böngészése

en: Browse this Artist
hu: Előadó böngészése

en: Browse this Album
hu: Album böngészése

en: Pr_operties
hu: T_ulajdonságok

en: songs
hu: szám

en: Minutes
hu: perc

en: Create automatically updating playlist where:
hu: Automatikusan frissülő lejátszólista létrehozása, ahol:

en: A_dd if any criteria are matched
hu: H_ozzáadás, ha bármelyik feltétel teljesül

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: _Limit to:
hu: _Korlátozás:

en: _When sorted by:
hu: Ha ren_dezve van:

en: _New Playlist
hu: Ú_j lejátszólista

en: New _Automatic Playlist
hu: Új _automatikus lejátszólista

en: _Load from File
hu: _Betöltés fájlból

en: _Check for New Devices
hu: Új _eszközök keresése

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Select _All
hu: Min_dent kijelöl

en: D_eselect All
hu: Kijelölés megs_züntetése

en: Add to Play Queue
hu: Hozzáadás a lejátszási sorhoz

en: _Install additional software required to use this format
hu: A f_ormátum használatához szükséges további szoftver telepítése

en: Transcode lossless files into this format
hu: Veszteségmentes fájlok átkódolása erre a formátumra

en: Browser Views
hu: Böngészőnézetek

en: _Artists and albums
hu: Előadók és alb_umok

en: _Genres and artists
hu: Mű_fajok és előadók

en: G_enres, artists and albums
hu: Műf_ajok, előadók és albumok

en: Visible Columns
hu: Látható oszlopok

en: Track _number
hu: S_orszám

en: _Last played
hu: U_tolsó lejátszás

en: _Artist
hu: _Előadó

en: _Composer
hu: _Zeneszerző

en: _Year
hu: Kia_dási év

en: _Quality
hu: Minősé_g

en: Lo_cation
hu: Hel_y

en: Ti_me
hu: _Idő

en: _Rating
hu: Érté_kelés

en: C_omment
hu: _Megjegyzés

en: _Play count
hu: Lejátszások s_záma

en: Da_te added
hu: _Hozzáadás dátuma

en: _Genre
hu: _Műfaj

en: Select a location containing music to add to your library:
hu: Válassza ki a gyűjteményhez adandó zenét tartalmazó helyet:

en: Import
hu: Importálás

en: Close
hu: Bezárás

en: Copy files that are outside the music library
hu: A zenegyűjteményen kívüli fájlok másolása

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: Library Location
hu: Gyűjtemény helye

en: _Music files are placed in:
hu: A _zenefájlok helye:

en: _Browse...
hu: _Tallózás…

en: _Watch my library for new files
hu: Új fájlok keresése a _gyűjteményben

en: Library Structure
hu: Gyűjteményszerkezet

en: F_older hierarchy:
hu: Mappa_hierarchia:

en: _File name:
hu: _Fájlnév:

en: _Preferred format:
hu: _Előnyben részesített formátum:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
hu: Előadó/Előadó – Album/Előadó (Album) – 01 – Cím.ogg

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Browse
hu: Tallózás

en: View All
hu: Összes mutatása

en: Media Player Properties
hu: Médialejátszó tulajdonságai

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Information
hu: Információ

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
hu: Kötethasználat

en: Preferred format
hu: Előnyben részesített formátum

en: Basic
hu: Alap

en: Sync Preferences
hu: Szinkronizálás beállításai

en: Sync Preview
hu: Szinkronizálási előnézet

en: Sync
hu: Szinkronizálás

en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

en: Player Backend
hu: Lejátszó háttere

en: _Crossfade between tracks
hu: Á_ttűnés a számok közt

en: Crossfade Duration (Seconds)
hu: Áttűnés időtartama (másodperc)

en: _Edit...
hu: _Szerkesztés…

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: _Queue All Tracks
hu: Min_den szám sorba állítása

en: _Shuffle Playlist
hu: Lejátszólista össz_ekeverése

en: _Save to File...
hu: _Mentés fájlba…

en: By extension
hu: Kiterjesztés szerint

en: Save Playlist
hu: Lejátszólista mentése

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Save
hu: M_entés

en: Select playlist format:
hu: Válasszon lejátszólista-formátumot:

en: Playlist format
hu: Lejátszólista-formátum

en: Playlist
hu: Lejátszólista

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
hu: Keressen podcastokat az iTunes Store-ban, vagy adja meg a podcast forrás URL-címét.
    Iratkozzon fel a podcastokra az új epizódok letöltéséhez azok közzétételekor.

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Title:
hu: Cím:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Last updated:
hu: Utolsó frissítés:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Last episode:
hu: Utolsó epizód:

en: Source:
hu: Forrás:

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Details
hu: Részletek

en: New Podcast Feed...
hu: Új podcast-forrás…

en: Update All Feeds
hu: Összes forrás frissítése

en: Update Podcast Feed
hu: Podcast-forrás frissítése

en: Delete Podcast Feed
hu: Podcast-forrás törlése

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Download Episode
hu: Epizód letöltése

en: Cancel Download
hu: Letöltés megszakítása

en: Delete
hu: Törlés

en: Every hour
hu: Óránként

en: Every day
hu: Naponta

en: Every week
hu: Hetente

en: Manually
hu: Saját kezűleg

en: Podcast Downloads
hu: Podcast letöltések

en: Check for _new episodes:
hu: Új epizódok _keresése:

en: _Download location:
hu: Adja m_eg a helyet:

en: Select Folder For Podcasts
hu: Válasszon mappát a podcastokhoz

en: Feed:
hu: Forrás:

en: Date:
hu: Dátum:

en: _Rating:
hu: Érté_kelés:

en: Play count:
hu: Lejátszások száma:

en: Last played:
hu: Utolsó lejátszás:

en: Bitrate:
hu: Bitsebesség:

en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Download location:
hu: Letöltési hely:

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Update
hu: Frissítés

en: Remove from Play Queue
hu: Eltávolítás a lejátszási sorból

en: Shuffle Play Queue
hu: Sor keverése

en: Clear Play Queue
hu: Sor törlése

en: Shuffle
hu: Keverés

en: Clear
hu: Törlés

en: Albu_m:
hu: Alb_um:

en: _Artist:
hu: _Előadó:

en: _Genre:
hu: _Műfaj:

en: _Year:
hu: Kia_dási év:

en: _Disc number:
hu: _Lemezszám:

en: Album a_rtist:
hu: Album_előadó:

en: _Composer:
hu: _Zeneszerző:

note: To translators: part of a phrase, for example, track 1 of 10 To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
hu: /

en: _Track count:
hu: _Lejátszások száma:

en: Albu_m sort order:
hu: Alb_umok rendezési sorrendje:

en: _Artist sort order:
hu: _Előadók rendezési sorrendje:

en: Album a_rtist sort order:
hu: Albu_melőadók rendezési sorrendje:

en: _Composer sort order:
hu: Ze_neszerzők rendezési sorrendje:

en: Sorting
hu: Rendezés

en: _Title:
hu: _Cím:

en: Track _number:
hu: S_orszám:

en: Comm_ent:
hu: _Megjegyzés:

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: File name:
hu: Fájlnév:

en: Location:
hu: Hely:

en: File size:
hu: Fájlméret:

en: Date added:
hu: Hozzáadás dátuma:

en: Current contents
hu: Jelenlegi tartalom

en: Contents after sync
hu: Tartalom szinkronizálás után

en: Added files:
hu: Hozzáadott fájlok:

en: Removed files:
hu: Eltávolított fájlok:

en: Never
hu: Soha

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
hu: Ma %k.%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
hu: Tegnap %k.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
hu: %a %k.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
hu: %b %e %k.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
hu: %Y %b %e

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Too many symlinks
hu: Túl sok szimbolikus hivatkozás

en: Cannot get free space at %s: %s
hu: Nem kérhető le a szabad helyet ennél: %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
hu: %d:%02d / %d:%02d van még hátra

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
hu: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d van még hátra

en: %d:%02d of %d:%02d
hu: %d:%02d / %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
hu: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
hu: Nem írhatók címkék a fájlba, mert több adatfolyamot tartalmaz

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
hu: Nem írhatók címkék a fájlba, mert nem támogatott formátumban van kódolva

en: Failed to create a source element; check your installation
hu: Nem sikerült létrehozni a forráselemet; ellenőrizze a telepítését

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
hu: Nem sikerült létrehozni a „decodebin” elemet; ellenőrizze a GStreamer telepítését

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
hu: Nem sikerült létrehozni a „giostreamsink” elemet; ellenőrizze a GStreamer telepítését

en: File corrupted during write
hu: A fájl megsérült az írás közben

en: Android devices
hu: Android eszközök

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
hu: Android 4.0+ eszközök támogatása (MTP-n keresztül)

en: Model:
hu: Típus:

en: Serial number:
hu: Sorozatszám:

en: Manufacturer:
hu: Gyártó:

en: Audio formats:
hu: Hangformátumok:

en: System
hu: Rendszer

en: Device _name:
hu: Eszköz _neve:

en: Tracks:
hu: Számok:

en: Playlists:
hu: Lejátszólisták:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
hu: Nem találhatók tárolóterületek ezen az eszközön. Talán fel kell oldani azt, és engedélyezni kell az MTP-t.

en: Scanning %s
hu: %s beolvasása

en: Error mounting Android device
hu: Hiba az Android eszköz csatolásakor

en: Cover art search
hu: Lemezborító-keresés

en: Fetch album covers from the Internet
hu: Lemezborítók letöltése az internetről

en: _Fetch
hu: _Lekérés

en: _Browse
hu: _Tallózás

en: Select new artwork
hu: Új borító kiválasztása

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: Artist s_ort order:
hu: _Előadók rendezési sorrendje:

en: _Disc:
hu: _Lemez:

en: Audio CD Player
hu: Hang CD lejátszó

en: Support for playing of audio CDs as music source
hu: Hang CD-k zeneforrásként való lejátszásának támogatása

en: Extract
hu: Beolvasás

en: Eject
hu: Kiadás

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
hu: Nem található GStreamer CD forrás bővítmény

en: Select tracks to be extracted
hu: Válassza ki a beolvasandó számokat

en: <Invalid unicode>
hu: <érvénytelen unicode>

en: S_ubmit Album
hu: Album b_eküldése

en: H_ide
hu: _Elrejtés

en: Could not find this album on MusicBrainz.
hu: Nem található az album a MusicBrainz-en.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
hu: Az album hozzáadásával tökéletesítheti a MusicBrainz adatbázisát.

en: _Retry
hu: Ú_jra

en: Could not search MusicBrainz for album details.
hu: Nem kereshetők az album részletei a MusicBrainzen.

en: Could not read the CD device.
hu: A CD eszköz nem olvasható.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
hu: A lemez több albumra is illeszkedik. Válassza ki a megfelelőt.

en: Track %u
hu: %u. szám

en: Not found
hu: Nem található

en: Unable to connect to Musicbrainz server
hu: A Musicbrainz kiszolgálóhoz nem lehet kapcsolódni

en: Musicbrainz server error
hu: Musicbrainz kiszolgálóhiba

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
hu: Dalinformációk küldése a Last.fm-nek és Last.fm rádióműsorok lejátszása

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
hu: Mely továbbító szolgáltatásokat szeretné használni?

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: View your profile
hu: Profil megjelenítése

en: Submit listening data
hu: Hallgatási adatok beküldése

en: Status:
hu: Állapot:

en: Queued tracks:
hu: Sorba állított számok:

en: Tracks submitted:
hu: Beküldött számok:

en: Last submission time:
hu: Utolsó beküldés időpontja:

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Submission statistics
hu: Beküldési statisztika

en: Create a Radio Station
hu: Rádióállomás létrehozása

en: Type:
hu: Típus:

en: Create Station
hu: Állomás létrehozása

en: Recently Listened Tracks
hu: Legutóbb hallgatott számok

en: Top Artists
hu: Népszerű előadók

en: Recommendations
hu: Ajánlottak

en: Top Tracks
hu: Népszerű számok

en: Loved Tracks
hu: Kedvelt számok

en: Logging in
hu: Bejelentkezés

en: Request failed
hu: A kérés meghiúsult

en: Authentication error
hu: Hitelesítési hiba

en: Clock is not set correctly
hu: Az óra nincs helyesen beállítva

en: This version of Rhythmbox has been banned.
hu: A Rhythmbox ezen verzióját kitiltották.

en: Track submission failed too many times
hu: A számbeküldés túl sokszor hiúsult meg

en: Love
hu: Kedvelt

en: Ban
hu: Tiltás

en: Download
hu: Letöltés

en: You are not currently logged in.
hu: Nincs bejelentkezve.

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Waiting for authentication...
hu: Várakozás hitelesítésre…

en: Cancel
hu: Mégse

en: Authentication error. Please try logging in again.
hu: Hitelesítési hiba. Próbáljon meg újra bejelentkezni.

en: Connection error. Please try logging in again.
hu: Kapcsolódási hiba. Próbáljon meg újra bejelentkezni.

en: My Library
hu: Gyűjtemény

en: My Recommendations
hu: Javasoltak

en: My Neighbourhood
hu: Szomszédok

en: %s plays
hu: %s lejátszás

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
hu: M_egjelenítés ezen: %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
hu: _Hasonló előadók rádiója

en: Listen to _Top Fans Radio
hu: _Legnagyobb rajongók rádiója

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
hu: Hozzá hasonló előadók:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
hu: Előadó legnagyobb rajongói:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
hu: Felhasználó gyűjteménye:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
hu: Felhasználó szomszédsága:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
hu: Felhasználó kedvelt számai:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
hu: A felhasználónak javasoltak:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
hu: A felhasználó mixrádiója:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
hu: Ilyen címkéjű számok:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
hu: Csoport által hallgatott:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
hu: %s rádiója

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
hu: %s rajongóinak rádiója

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
hu: %s gyűjteménye

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
hu: %s szomszédsága

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
hu: %s kedvelt számai

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
hu: %s javasolt rádiója

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
hu: %s mixrádiója

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
hu: %s címke rádiója

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
hu: %s csoport rádiója

en: Error tuning station: no response
hu: Hiba az állomásra hangoláskor: nincs válasz

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
hu: Érvénytelen állomás-URL

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
hu: Ez az állomás csak %s-előfizetőknek érhető el

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
hu: Nincs elég tartalom az állomás lejátszásához

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
hu: A(z) %s más nem támogatja ezt az állomástípust

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
hu: Hiba az állomásra hangoláskor: %i – %s

en: Error tuning station: unexpected response
hu: Hiba az állomásra hangoláskor: váratlan hiba

en: Error tuning station: invalid response
hu: Hiba az állomásra hangoláskor: érvénytelen válasz

en: Audio CD Recorder
hu: Hang CD író

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
hu: Hang CD-k készítése lejátszólistákból és hang CD-k másolása

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
hu: A Rhythmbox nem tudta lemásolni a lemezt

en: Rhythmbox could not record the audio disc
hu: A Rhythmbox nem tudta rögzíteni a lemezt

en: Unable to build an audio track list
hu: Nem hozható létre számlista

en: Unable to write audio project file %s: %s
hu: Nem lehet kiírni a(z) %s hangprojektfájlt: %s

en: Unable to write audio project
hu: Nem írható ki a hangprojekt

en: Unable to create audio CD project
hu: Nem hozható létre a hang CD projekt

en: Create Audio CD...
hu: Hang CD létrehozása…

en: Duplicate Audio CD...
hu: Hang CD másolása…

en: Albums
hu: Albumok

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
hu: %s legnépszerűbb albumainak betöltése

en: Artist
hu: Előadó

en: Loading biography for %s
hu: %s életrajzának betöltése

en: Context Pane
hu: Kontextus ablaktábla

en: Show information related to the currently playing artist and song.
hu: Információk megjelenítése az épp lejátszott számról és előadóról.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
hu: Ezek az információk csak a Last.fm felhasználóinak érhetők el. Ellenőrizze, hogy Last.fm bővítmény engedélyezett-e, válassza a Last.fm-et az oldalsávban, és jelentkezzen be.

en: Links
hu: Hivatkozások

en: No artist specified.
hu: Nincs megadva előadó.

en: Lyrics
hu: Dalszöveg

en: Loading lyrics for %s by %s
hu: %s (%s előadótól) szövegének betöltése

en: Lyrics not found
hu: A dalszöveg nem található

en: Hide all tracks
hu: Minden szám elrejtése

en: Show all tracks
hu: Minden szám megjelenítése

en: Top albums by %s
hu: %s legnépszerűbb albumai

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
hu[0]: %s (%d szám)
hu[1]: %s (%d szám)

en: Track list not available
hu: A számlista nem érhető el

en: Unable to retrieve album information:
hu: Az albuminformációk nem kérhetők le:

en: No information available
hu: Nem érhetők el információk

en: Unable to retrieve artist information:
hu: Az előadó információi nem kérhetők le:

en: DAAP Music Sharing
hu: DAAP zenemegosztás

en: Share music and play shared music on your local network
hu: Zene megosztása és a helyi hálózaton megosztott zene lejátszása

en: Sharing
hu: Megosztás

en: _Look for touch Remotes
hu: Érintő-tá_virányítók keresése

en: _Share my music
hu: _Zenéim megosztása

en: Library _name:
hu: _Gyűjtemény neve:

en: Forget known Remotes
hu: Ismert távirányítók elfelejtése

en: Require _password:
hu: _Jelszó megkövetelése:

en: Add Remote
hu: Távoli hozzáadása

en: Please enter the passcode displayed on your device.
hu: Adja meg az eszközön megjelenő jelkódot.

en: Could not pair with this Remote
hu: Nem párosítható ezzel a távirányítóval

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
hu: A Rhythmbox mostantól a távirányítóval is vezérelhető

en: Disconnect
hu: Bontás

en: Connect to DAAP share...
hu: Kapcsolódás DAAP megosztáshoz…

en: New DAAP share
hu: Új DAAP megosztás

en: Host:port of DAAP share:
hu: A DAAP megosztás gépneve:portja:

en: %s's Music
hu: %s zenéi

en: The music share '%s' requires a password to connect
hu: A(z) „%s” zenemegosztás jelszót igényel a csatlakozáshoz

en: Retrieving songs from music share
hu: Dalok lekérése a zenemegosztásból

en: Could not connect to shared music
hu: Nem lehet kapcsolódni a megosztott zenéhez

en: Connecting to music share
hu: Kapcsolódás a zenemegosztáshoz

en: Connecting...
hu: Kapcsolódás…

en: Could not pair with this Remote.
hu: Nem párosítható ezzel a távirányítóval.

en: Remotes
hu: Távirányítók

en: MediaServer2 D-Bus interface
hu: MediaServer2 D-Bus felület

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
hu: A MediaServer2 D-Bus felület specifikáció megvalósítása

en: All Tracks
hu: Minden szám

en: Artists
hu: Előadók

en: Genres
hu: Műfajok

en: Playlists
hu: Lejátszólisták

en: FM Radio
hu: FM rádió

en: Support for FM radio broadcasting services
hu: FM rádiószolgáltatások támogatása

en: New
hu: Új

en: New FM Radio Station
hu: Új FM rádióállomás

en: Frequency of radio station
hu: Az internetes rádióállomás frekvenciája

en: Portable Players
hu: Hordozható lejátszók

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
hu: Általános zenelejátszó-eszközök támogatása (valamint PSP és Nokia 770)

en: New Playlist on %s
hu: Új lejátszólista ezen: %s

en: Add to New Playlist
hu: Hozzáadás új lejátszólistához

en: Advanced
hu: Speciális

en: Grilo media browser
hu: Grilo médiaböngésző

en: Browse various local and Internet media sources
hu: Különböző helyi és internetes médiaforrások tallózása

en: Fetch more tracks
hu: További számok lekérése

en: Only showing %d result | Only showing %d results
hu[0]: Csak %d találat látható
hu[1]: Csak %d találat látható

en: IM Status
hu: Üzenetküldő-állapot

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
hu: A lejátszott számnak megfelelően módosítja az üzenetküldő-állapotot (Empathy és Pidgin)

note: Translators: do not translate %(artist)s or %(title)s, they are string substitution markers (like %s) for the artist and title of the current playing song.  They can be reordered if necessary.
en: ♫ %(artist)s - %(title)s ♫
hu: ♫ %(artist)s – %(title)s ♫

note: Translators: do not translate %(artist)s or %(album)s, they are string substitution markers (like %s) for the artist and album name of the current playing song.  They can be reordered if necessary.
en: ♫ %(artist)s - %(album)s ♫
hu: ♫ %(artist)s – %(album)s ♫

en: ♫ Listening to music... ♫
hu: ♫ Zenét hallgatok… ♫

en: iPod _name:
hu: Az iPod _neve:

en: Podcasts:
hu: Podcastok:

en: Device node:
hu: Eszközcsomópont:

en: Mount point:
hu: Csatolási pont:

en: Database version:
hu: Adatbázis verziója:

en: Firmware version:
hu: Firmware verzió:

en: iPod detected
hu: iPod észlelve

en: _Initialize
hu: _Előkészítés

en: _Name:
hu: _Név:

en: _Model:
hu: _Típus:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
hu: A Rhythmbox egy olyan eszközt észlelt, amely valószínűleg egy előkészítetlen vagy sérült iPod. A használatba vétele előtt elő kell készíteni, de ez megsemmisíti az összes meglévő metaadatot. Ha a Rhythmbox használatával kívánja előkészíteni az iPodot, akkor töltse ki az alábbi információkat. Ha az eszköz nem egy iPod vagy nem kívánja előkészíteni, akkor kattintson a Mégse gombra.

en: Do you want to initialize your iPod?
hu: Valóban elő kívánja készíteni az iPodját?

en: Portable Players - iPod
hu: Hordozható lejátszók – iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
hu: Apple iPod eszközök támogatása (tartalom megjelenítése és lejátszása)

en: New playlist
hu: Új lejátszólista

en: Unable to initialize new iPod
hu: Nem lehet előkészíteni az új iPodot

en: Podcasts
hu: Podcastok

en: Internet Radio
hu: Internetes rádió

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
hu: Interneten átvitt műsorszórási szolgáltatások támogatása

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Genre
hu: Műfaj

en: Search your internet radio stations
hu: Internetes rádióállomás keresése

en: Radio
hu: Rádió

en: %d station | %d stations
hu[0]: %d állomás
hu[1]: %d állomás

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
hu: Új internetes rádióállomás

en: URL of internet radio station:
hu: Az internetes rádióállomás URL-címe:

en: %s Properties
hu: %s tulajdonságai

en: %lu kbps
hu: %lu kb/s

en: Unable to change station property
hu: Az állomástulajdonság nem módosítható

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
hu: Az állomás URI címe nem módosítható a következőre: %s; mivel ez az állomás már létezik

en: L_ocation:
hu: H_ely:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
hu: A Rhythmbox irányítása infravörös távirányító segítségével

en: Submit your listens to ListenBrainz
hu: Hallgatások beküldése a ListenBrainz projektbe

en: User token:
hu: Felhasználói token:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
hu: A ListenBrainz projektbe történő hallgatások beküldéséhez adja meg alább a ListenBrainz felhasználói tokenjét. A felhasználói tokenjét a <a href="https://listenbrainz.org/profile/">felhasználói profilban</a> láthatja.

en: Choose lyrics folder...
hu: Válassza ki a dalszövegmappát…

en: Song Lyrics
hu: Dalszövegek

en: Fetch song lyrics from the Internet
hu: Dalszövegek letöltése az internetről

en: Search engines
hu: Keresőszolgáltatások

en: Browse...
hu: Tallózás…

en: Lyrics Folder
hu: Dalszövegmappa

en: No lyrics found
hu: Nem található dalszöveg

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Search again
hu: _Keresés újra

en: Searching for lyrics...
hu: Dalszöveg keresése…

en: Magnatune online music store
hu: Magnatune online zenebolt

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
hu: A Magnatune egy online zenebolt, amely nem gonosz.

en:     * Free listening of all songs
hu:      * Az összes szám ingyenesen meghallgatható

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
hu:     * A fizető tagok teljesen korlátlanul tölthetik le a teljes gyűjteményt (semelyik másik szolgáltatás nem teszi ezt lehetővé)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
hu:     * A Magnatune tagdíjaiból 10%-ot a Rhythmbox/GNOME kapja – megéri csatlakozni

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
hu:     * Nyílt forrás barát fájlformátumok MP3-ak és WAV-ok, de OGG és FLAC fájlok is.

en:     * All albums and artists hand-picked
hu:      * Minden album és előadó egyedileg kerül kiválasztásra

en: You can find more information at
hu: További információkat a következő oldalon talál:

en: Download Album
hu: Album letöltése

en: Artist Info
hu: Előadó-információk

en: Magnatune Store
hu: Magnatune bolt

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
hu: Támogatást ad a Rhythmbox használatához zenehallgatásra és -vásárlásra a Magnatune online zeneboltból

en: January (01)
hu: Január (01)

en: February (02)
hu: Február (02)

en: March (03)
hu: Március (03)

en: April (04)
hu: Április (04)

en: May (05)
hu: Május (05)

en: June (06)
hu: Június (06)

en: July (07)
hu: Július (07)

en: August (08)
hu: Augusztus (08)

en: September (09)
hu: Szeptember (09)

en: October (10)
hu: Október (10)

en: $5 US
hu: 5 USD

en: $6 US
hu: 6 USD

en: $7 US
hu: 7 USD

en: $8 US (typical)
hu: 8 USD (tipikus)

en: $9 US
hu: 9 USD

en: $10 US (better than average)
hu: 10 USD (több az átlagnál)

en: $11 US
hu: 11 USD

en: $12 US (generous)
hu: 12 USD (nagyvonalú)

en: $13 US
hu: 13 USD

en: $14 US
hu: 14 USD

en: $15 US (VERY generous!)
hu: 15 USD (NAGYON bőkezű!)

en: $16 US
hu: 16 USD

en: $17 US
hu: 17 USD

en: $18 US (We love you!)
hu: 18 USD (Szeretünk!)

en: Magnatune Information
hu: Magnatune információk

en: I don't have a Magnatune account
hu: Nincs Magnatune fiókom

en: I have a streaming account
hu: Van online hallgatási fiókom

en: I have a download account
hu: Van letöltési fiókom

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Preferred audio _format:
hu: _Előnyben részesített formátum:

en: Get an account at
hu: Készítsen fiókot itt:

en: Find out about Magnatune at
hu: A Magnatune-ról a következő címen tudhat meg többet:

en: Couldn't download album
hu: Az album nem tölthető le

en: You must have a library location set to download an album.
hu: Album megvásárlásához be kell állítania a gyűjtemény helyét.

en: Unable to load catalog
hu: A katalógus nem tölthető be

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
hu: A Rhythmbox nem tudta értelmezni a Magnatune katalógust, küldjön be hibajelentést.

en: Loading Magnatune catalog
hu: A Magnatune katalógus betöltése

en: Download Error
hu: Letöltési hiba

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
hu: Hiba történt a letöltés hitelesítésére tett kísérlet során.
    A Magnatune kiszolgáló válasza:
    %s

en: Error
hu: Hiba

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
hu: Hiba történt az album letöltésére tett kísérlet során.
    A hibaüzenet:
    %s

en: Downloading from Magnatune
hu: Letöltés a Magnatune-tól

en: MPRIS D-Bus interface
hu: MPRIS D-Bus felület

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
hu: Az MPRIS D-Bus felület specifikáció megvalósítása

en: Portable Players - MTP
hu: Hordozható lejátszók – MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
hu: MTP eszközök támogatása (tartalom megjelenítése, átvitele és lejátszása)

en: Media Player
hu: Médialejátszó

en: Media player device error
hu: Médialejátszó-eszköz hiba

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
hu: A(z) %s %s eszköz nem nyitható meg

en: Digital Audio Player
hu: Digitális zenelejátszó

en: Unable to copy file from MTP device: %s
hu: Nem sikerült a fájl másolása az MTP eszközről: %s

en: Not enough space in %s
hu: Nincs elég hely a következőn: %s

en: Unable to open temporary file: %s
hu: Nem nyitható meg az átmeneti fájl: %s

en: No space left on MTP device
hu: Nincs több hely az MTP eszközön

en: Unable to send file to MTP device: %s
hu: Nem sikerült a fájl küldése az MTP eszközre: %s

en: Notification
hu: Értesítés

en: Notification popups
hu: Felugró értesítések

en: Previous
hu: Előző

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Next
hu: Következő

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
hu: <i>%s</i> előadó

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
hu: <i>%s</i> albumról

en: Not Playing
hu: Nincs lejátszás

en: Power Manager
hu: Energiakezelő

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
hu: Az Energiakezelő megakadályozása a gép felfüggesztésében lejátszás közben

en: Playing
hu: Lejátszás

en: Python Console
hu: Python konzol

en: Interactive python console
hu: Interaktív python konzol

en: Python Debugger (winpdb)
hu: Python hibakereső (winpdb)

en: Python Debugger (debugpy)
hu: Python hibakereső (debugpy)

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
hu: A főablakot a „shell” változón keresztül érheti el:

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
hu: Az OK gombra kattintva a Rhythmbox megvárja, amíg winpdb vagy rpdb2 használatával csatlakozik hozzá. Ha nem állított be hibakereső jelszót a(z) %s fájlban, akkor az alapértelmezett jelszót („rhythmbox”) fogja használni.

en: Rhythmbox is now listening for Debug Adapter Protocol connections on port %d. You can now attach to it using a compatible debugger such as vimspector, nvim-dap or Visual Studio Code.
hu: A Rhythmbox most a hibakeresési adapter protokoll kapcsolatokra figyel a(z) %d. porton. Most már csatlakozhat hozzá egy kompatibilis hibakereső használatával, mint például a vimspector, az nvim-dap vagy a Visual Studio Code.

en: Unable to start Debug Adapter Protocol listener: %s
hu: Nem sikerült elindítani a hibakeresési adapter protokoll figyelőt: %s

en: The %s Python module is not available. Install the module and then restart Rhythmbox to enable debugging with %s.
hu: A(z) %s Python-modul nem érhető el. Telepítse a modult, majd indítsa újra a Rhythmbox alkalmazást a(z) %s hibakeresővel történő hibakeresés engedélyezéséhez.

en: Inform Zeitgeist about your activity
hu: A Zeitgeist értesítése tevékenységeiről

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
hu: A ReplayGain feldolgozáshoz szükséges GStreamer elemek nem érhetők el. A hiányzó elemek: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
hu: A ReplayGain GStreamer bővítmények nem érhetők el

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
hu: A ReplayGain használatával egyenletes lejátszási hangerő biztosítható

en: Radio (equal loudness for all tracks)
hu: rádió (egyenlő hangerő minden számhoz)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
hu: Album (ideális hangerő minden számhoz)

en: ReplayGain preferences
hu: ReplayGain beállításai

en: ReplayGain _mode:
hu: ReplayGain _mód:

en: _Pre-amp:
hu: _Előerősítés:

en: _Apply compression to prevent clipping
hu: Tö_mörítés alkalmazása az ugrálás megakadályozásához

en: Learn more about ReplayGain
hu: Tudjon meg többet a ReplayGainről

en: Web remote control preferences
hu: Webes távirányítás beállításai

en: Listening port:
hu: Figyelő port:

en: Access key:
hu: Hozzáférési kulcs:

en: Web remote control
hu: Webes távirányítás

en: Control Rhythmbox from a web browser
hu: A Rhythmbox irányítása webböngészőből

en: Launch web remote control
hu: Webes távirányítás elindítása

en: %d feed | %d feeds
hu[0]: %d forrás
hu[1]: %d forrás

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
hu: A forrás nem tölthető be. Ellenőrizze a hálózati kapcsolatot.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
hu: Nem lehet podcastokat keresni. Ellenőrizze a hálózati kapcsolatot.

en: Title
hu: Cím

en: Author
hu: Szerző

en: Episodes
hu: Epizódok

en: Date
hu: Dátum

en: New Episodes
hu: Új epizódok

en: New Downloads
hu: Új letöltések

en: Downloading podcast
hu: Podcast letöltése

en: Error downloading podcast
hu: Hiba a podcast letöltésekor

en: Finished downloading podcast
hu: A podcast letöltése befejeződött

en: Error in podcast
hu: Hiba a podcastban

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
hu: Probléma lépett fel a podcast (%s) hozzáadása közben. Ellenőrizze az URL címet: %s

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
hu: %s. Mindenképp felveszi a podcastforrást?

en: New updates available from
hu: Frissítések érhetők el a következőtől:

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
hu: Az URL („%s”) nem tűnik podcast-forrásnak. Lehet, hogy az URL hibás, vagy a forrás sérült. Szeretné, hogy a Rhythmbox mindenképp megpróbálja használni?

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
hu: Az URL már fel van véve

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
hu: Az URL („%s”) már fel van véve rádióállomásként. Ha ez egy podcast-forrás, akkor távolítsa el a rádióállomások közül.

en: Unable to parse the feed contents
hu: A forrás tartalma nem dolgozható fel

en: The feed does not contain any downloadable items
hu: Ez a hírforrás nem tartalmaz letölthető elemeket

en: Not Downloaded
hu: Nincs letöltve

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
hu: Törli a podcast-forrást és a letöltött fájlokat?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
hu: Ha a forrás és a fájlok törlését választja, akkor azok véglegesen elvesznek. Ne feledje, hogy törölheti a forrást a letöltött fájlok megtartása mellett, ha csak a forrás törlését választja.

en: Delete _Feed Only
hu: _Csak a forrás törlése

en: _Delete Feed And Files
hu: A f_orrás és a fájlok törlése

en: Downloaded
hu: Letöltve

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Waiting
hu: Várakozás

en: Podcast Error
hu: Podcasthiba

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
hu: Törli ezt a podcast epizódot és a letöltött fájlt?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
hu: Ha az epizód és fájl törlését választja, akkor azok véglegesen elvesznek. Ne feledje, hogy törölheti az epizódot a letöltött fájl megtartása mellett, ha csak az epizód törlését választja.

en: Delete _Episode Only
hu: Csak az _epizód törlése

en: _Delete Episode And File
hu: Az epizód és a _fájl törlése

en: %d episode | %d episodes
hu[0]: %d epizód
hu[1]: %d epizód

en: Feed
hu: Forrás

en: Status
hu: Állapot

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
hu: Keresés az összes mezőben

en: Search podcast feeds
hu: Podcast-források keresése

en: Search podcast episodes
hu: Podcast epizódok keresése

en: Show the version of the program
hu: A program verziószámának megjelenítése

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
hu: Ne indítsa el a Rhythmbox új példányát

en: Quit Rhythmbox
hu: Kilépés a Rhythmboxból

en: Check if Rhythmbox is already running
hu: A Rhythmbox futásának ellenőrzése

en: Don't present an existing Rhythmbox window
hu: Ne jelenítse meg a meglévő Rhythmbox ablakot

en: Jump to next song
hu: Ugrás a következő számra

en: Jump to previous song
hu: ugrás az előző számra

en: Seek in current track
hu: Tekerés az aktuális számban

en: Resume playback if currently paused
hu: Lejátszás folytatása, ha jelenleg szüneteltetve van

en: Pause playback if currently playing
hu: Lejátszás szüneteltetése lejátszás esetén

en: Toggle play/pause mode
hu: Lejátszás/szünet mód átváltása

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Play a specified URI, importing it if necessary
hu: Megadott URI lejátszása, szükség esetén importálva azt

en: URI to play
hu: Lejátszandó URI

en: Add specified tracks to the play queue
hu: A kijelölt számok hozzáadása a lejátszási sorhoz

en: Empty the play queue before adding new tracks
hu: A lejátszási sor kiürítése új számok hozzáadása előtt

en: Print the title and artist of the playing song
hu: A lejátszott szám címének és előadójának megjelenítése

en: Print formatted details of the song
hu: A szám formázott részleteinek megjelenítése

en: Select the source matching the specified URI
hu: A megadott URI-címnek megfelelő forrás kiválasztása

en: Source to select
hu: Kijelölendő forrás

en: Activate the source matching the specified URI
hu: A megadott URI-címnek megfelelő forrás aktiválása

en: Source to activate
hu: Aktiválandó forrás

en: Play from the source matching the specified URI
hu: Lejátszás a megadott URI-címnek megfelelő forrásból

en: Source to play from
hu: Lejátszás ebből a forrásból

en: Enable repeat playback order
hu: A lejátszás sorrendjének ismétlése

en: Disable repeat playback order
hu: A lejátszás sorrendjének ismétlése ki

en: Enable shuffle playback order
hu: A lejátszás sorrendjének keverése

en: Disable shuffle playback order
hu: A lejátszás sorrendjének keverése ki

en: Set the playback volume
hu: A lejátszás hangerejének beállítása

en: Increase the playback volume
hu: A lejátszás hangerejének növelése

en: Decrease the playback volume
hu: A lejátszás hangerejének csökkentése

en: Print the current playback volume
hu: A lejátszás hangerejének kiírása

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
hu: A jelenlegi szám értékelésének megadása

en: Start interactive mode
hu: Interaktív mód indítása

en: n - Next track
hu: n – következő szám

en: p - Previous track
hu: p – előző szám

en: space - Play/pause
hu: szóköz – lejátszás/szünet

en: s - Show playing track details
hu: s – lejátszott szám részleteinek megjelenítése

en: v - Decrease volume
hu: v – hangerő csökkentése

en: V - Increase volume
hu: V – hangerő növelése

en: h/? - Help
hu: h/? – súgó

en: q - Quit
hu: q – kilépés

en: Not playing
hu: Lejátszás áll

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
hu: %tt, %ta – %at

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
hu: %tt, %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
hu: %tt – %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
hu: [%te / %td]

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Seeked to %s
hu: Pozicionálva: %s

en: Now playing: %s %s
hu: Lejátszás: %s %s

en: Unknown playback state: %s
hu: Ismeretlen lejátszási állapot: %s

en: Volume is now %.02f
hu: A hangerő most: %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
hu: A segítségért nyomja meg a „h” billentyűt.

en: Playback volume is %f.
hu: A lejátszás hangereje %f.

en: Couldn't access %s: %s
hu: A(z) %s nem érhető el: %s

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
hu: A fájl lejátszásához további GStreamer bővítmények szükségesek: %s

en: invalid unicode in error message
hu: érvénytelen unicode a hibaüzenetben

en: Empty file
hu: Üres fájl

en: Could not load the music database:
hu: A zeneadatbázis nem tölthető be:

en: %ld minute | %ld minutes
hu[0]: %ld perc
hu[1]: %ld perc

en: %ld hour | %ld hours
hu[0]: %ld óra
hu[1]: %ld óra

en: %ld day | %ld days
hu[0]: %ld nap
hu[1]: %ld nap

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
hu: %s, %s és %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
hu: %s %s

en: Scanning
hu: Vizsgálat

en: %d of %d
hu: %d / %d

en: All
hu: Összes

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
hu: Az adatbázist a Rhythmbox egy újabb verziója hozta létre. A Rhythmbox ezen verziója nem képes beolvasni az adatbázist.

en: Python Sample Plugin
hu: Python mintabővítmény

en: A sample plugin in Python with no features
hu: Példa Python bővítmény hasznos szolgáltatások nélkül

en: Python Source
hu: Python forrás

en: Sample Plugin
hu: Mintabővítmény

en: A sample plugin in C with no features
hu: Példa C bővítmény hasznos szolgáltatások nélkül

en: Vala Sample Plugin
hu: Vala mintabővítmény

en: A sample plugin in Vala with no features
hu: Példa Vala bővítmény hasznos szolgáltatások nélkül

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
hu: A Rhythmbox szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja a Free
    Software Foundation által kiadott GNU General Public License második (vagy
    bármely későbbi) változatában foglaltak alapján

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
hu: A Rhythmbox programot abban a reményben terjesztjük, hogy hasznos lesz, de nem
    vállalunk SEMMIFÉLE GARANCIÁT, még olyan értelemben sem, hogy a program
    alkalmas-e a KÖZREADÁSRA vagy EGY BIZONYOS FELADAT ELVÉGZÉSÉRE.
    További részletekért tanulmányozza a GNU GPL licencet.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
hu: A Rhythmbox programhoz a GNU General Public License egy példánya is jár, 
    ha nem kapta meg, írjon a Free Software Foundation Inc.-nek. 
    Levélcímük: 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Maintainers:
hu: Karbantartók:

en: Former Maintainers:
hu: Korábbi karbantartók:

en: Contributors:
hu: Hozzájárultak:

en: Music management and playback software for GNOME.
hu: Zenekezelő és -lejátszó szoftver a GNOME-hoz.

en: Rhythmbox Website
hu: A Rhythmbox weboldala

en: Couldn't display help
hu: Nem jeleníthető meg a súgó

en: Enable debug output
hu: Hibakeresési kimenet engedélyezése

en: Enable debug output matching a specified string
hu: Egy adott karakterláncra illeszkedő hibakeresési kimenet engedélyezése

en: Do not update the library with file changes
hu: Ne frissítse a gyűjteményt a fájlváltozásokkal

en: Do not register the shell
hu: Ne regisztrálja a héjat

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
hu: Nem mentsen adatokat folyamatosan (maga után vonja a --no-registration kapcsolót)

en: Disable loading of plugins
hu: Bővítmények betöltésének letiltása

en: Path for database file to use
hu: A használandó adatbázisfájl útvonala

en: Path for playlists file to use
hu: A használandó lejátszólistafájlok útvonala

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hu: %s
    Adja ki a(z) „%s --help” parancsot az elérhető parancssori kapcsolók teljes listájáért.

en: MPEG Version 3.0 URL
hu: MPEG V3.0 URL

en: Shoutcast playlist
hu: Shoutcast lejátszólista

en: XML Shareable Playlist Format
hu: XML-ben megosztható lejátszólista-formátum

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
hu: A lejátszólista fájl ismeretlen formátumú vagy sérült.

en: Untitled Playlist
hu: Névtelen lejátszólista

en: New Playlist
hu: Új lejátszólista

en: Couldn't read playlist
hu: Nem olvasható a lejátszólista

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Load Playlist
hu: Lejátszólista betöltése

en: Couldn't save playlist
hu: Nem menthető a lejátszólista

en: Unsupported file extension given.
hu: Nem támogatott fájlkiterjesztést adott meg.

en: Playlist %s already exists
hu: A lejátszólista (%s) nem létezik

en: Unknown playlist: %s
hu: Ismeretlen lejátszólista: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
hu: A lejátszólista (%s) egy automatikus lejátszólista

en: Error while saving song information
hu: Hiba a száminformációk mentése közben

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Start playback
hu: Lejátszás indítása

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
hu: %s (leállítva)

en: No registered source can handle URI %s
hu: Egyetlen regisztrált forrás sem képes kezelni a következő URI címet: %s

en: No registered source matches URI %s
hu: Egyetlen regisztrált forrás sem felel meg a következő URI-címnek: %s

en: Unknown song URI: %s
hu: Ismeretlen szám URI: %s

en: Unknown property %s
hu: Ismeretlen tulajdonság: %s

en: Invalid property type %s for property %s
hu: %s tulajdonságtípus érvénytelen %s tulajdonsághoz

en: Stream error
hu: Adatfolyamhiba

en: Unexpected end of stream!
hu: Az adatfolyam váratlanul véget ért!

en: Playlist was empty
hu: A lejátszólista üres volt

en: Not currently playing
hu: Lejátszás áll

en: No previous song
hu: Nincs előző szám

en: No next song
hu: Nincs következő szám

en: Couldn't stop playback
hu: Nem állítható le a lejátszás

en: Playback position not available
hu: A lejátszási pozíció nem érhető el

en: Current song is not seekable
hu: A jelenlegi számban nem lehet pozicionálni

en: Couldn't start playback
hu: Nem indítható el a lejátszás

en: Linear
hu: Lineáris

en: Linear looping
hu: Lineáris végtelenítés

en: Random with equal weights
hu: Véletlenszerű egyenlő súlyokkal

en: Random by time since last play
hu: Utolsó lejátszástól számított idő szerinti véletlenszerű sorrend

en: Random by rating
hu: Értékelés szerinti véletlenszerű sorrend

en: Random by time since last play and rating
hu: Utolsó lejátszástól számított idő és értékelés szerinti véletlenszerű sorrend

en: Linear, removing entries once played
hu: Lineáris, az egyszer lejátszott számok eltávolítása

en: Failed to create the player: %s
hu: A lejátszó létrehozása sikertelen: %s

en: Rhythmbox Preferences
hu: Rhythmbox beállítások

en: General
hu: Általános

en: Playback
hu: Lejátszás

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
hu: Már létezik „%s” nevű fájl. Le akarja cserélni?

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: _Replace
hu: _Csere

en: S_kip All
hu: Összes ki_hagyása

en: Replace _All
hu: Öss_zes cseréje

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
hu[0]: %d fájl nem vihető át, mert a céleszköz által támogatott formátumra kellene konvertálni, de nem érhetők el megfelelő kódolóprofilok.
hu[1]: %d fájl nem vihető át, mert a céleszköz által támogatott formátumra kellene konvertálni, de nem érhetők el megfelelő kódolóprofilok.

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
hu: További szoftver szükséges a kívánt formátumba való médiakódoláshoz:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
hu[0]: További szoftver szükséges %d fájlnak a céleszköz által támogatott formátumba kódolásához:
    %s
hu[1]: További szoftver szükséges %d fájlnak a céleszköz által támogatott formátumba kódolásához:
    %s

en: Unable to transfer tracks
hu: A számok nem vihetők át

en: _Cancel the transfer
hu: Átvitel _megszakítása

en: _Skip these files
hu: _Fájlok kihagyása

en: _Install
hu: _Telepítés

en: Search artists
hu: Előadók keresése

en: Search composers
hu: Zeneszerzők keresése

en: Search albums
hu: Albumok keresése

en: Search titles
hu: Címek keresése

en: Search genres
hu: Műfajok keresése

en: Unable to eject
hu: Nem adható ki

en: Unable to unmount
hu: Nem lehet leválasztani

en: Library
hu: Gyűjtemény

en: Stores
hu: Boltok

en: Devices
hu: Eszközök

en: Shared
hu: Megosztott

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
hu: További szoftver telepítése

en: Additional software is required to play some of these files.
hu: A fájlok lejátszásához további szoftver szükséges.

en: Import Errors
hu: Importálási hibák

en: %d import error | %d import errors
hu[0]: %d importálási hiba
hu[1]: %d importálási hiba

en: Artist/Artist - Album
hu: Előadó/Előadó – Album

en: Artist/Album
hu: Előadó/Album

en: Artist - Album
hu: Előadó – Album

en: Number - Title
hu: Szám – Cím

en: Artist - Title
hu: Előadó – Cím

en: Artist - Number - Title
hu: Előadó – Szám – Cím

en: Artist (Album) - Number - Title
hu: Előadó (Album) – Szám – Cím

en: Number. Artist - Title
hu: Szám. Előadó – Cím

en: Music
hu: Zene

en: Choose Library Location
hu: Válassza ki a gyűjtemény helyét

en: Multiple locations set
hu: Több hely van beállítva

en: Example Path:
hu: Példaútvonal:

en: Error transferring track
hu: Hiba a szám átvitele közben

en: Copying tracks to the library
hu: Számok másolása a gyűjteménybe

en: Adding tracks to the library
hu: Számok hozzáadása a gyűjteményhez

en: Syncing tracks to %s
hu: Számok szinkronizálása ide: %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
hu: Nem választott ki egyetlen zenét, lejátszólistát vagy podcastot az eszközre átvitelhez.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
hu: Nincs elég hely az eszközön a kijelölt zenék, lejátszólisták és podcastok átviteléhez.

en: %s Sync Settings
hu: %s szinkronizálási beállításai

en: Sync with the device
hu: Szinkronizálás az eszközzel

en: Don't sync
hu: Ne szinkronizáljon

en: Missing Files
hu: Hiányzó fájlok

en: %d missing file | %d missing files
hu[0]: %d hiányzó fájl
hu[1]: %d hiányzó fájl

en: Remove from Playlist
hu: Eltávolítás a lejátszólistáról

en: Play Queue
hu: Lejátszási sor

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
hu: Előadó:

en: from
hu: Album:

en: %d song | %d songs
hu[0]: %d szám
hu[1]: %d szám

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Buffering
hu: Pufferelés

en: Transferring tracks to %s
hu: Számok átvitele ide: %s

en: All Music
hu: Minden zene

en: Other
hu: Egyéb

en: Available
hu: Elérhető

en: Image/label border
hu: Kép/felirat szegélye

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
hu: A figyelmeztető ablak címkéjét és képét körülvevő szegély szélessége

en: Alert Type
hu: Figyelmeztetés típusa

en: The type of alert
hu: A figyelmeztetés típusa

en: Alert Buttons
hu: Figyelmeztetés gombok

en: The buttons shown in the alert dialog
hu: A figyelmeztető párbeszédablakon megjelenő gombok

en: Show more _details
hu: Több _részlet megjelenítése

en: _No
hu: _Nem

en: _Yes
hu: _Igen

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Constant bit rate
hu: Állandó bitsebesség

en: Variable bit rate
hu: Változó bitsebesség

en: Constrained Variable bit rate
hu: Korlátozott változó bitsebesség

en: Default settings
hu: Alapbeállítások

en: Lossless
hu: Veszteségmentes

en: Track
hu: Szám

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Time
hu: Idő

en: Year
hu: Év

en: Quality
hu: Minőség

en: 000 kbps
hu: 000 kb/s

en: Rating
hu: Értékelés

en: Play Count
hu: Lejátszásszám

en: Last Played
hu: Utolsó lejátszás

en: Date Added
hu: Hozzáadás dátuma

en: Last Seen
hu: Utoljára látszott

en: Location
hu: Hely

en: Now Playing
hu: Most játszott

en: Playback Error
hu: Lejátszási hiba

en: Drop artwork here
hu: Dobja ide a borítót

en: Examining files
hu: Fájlok vizsgálata

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
hu: A kijelölt hely a(z) %s eszközön van.

en: Show %s
hu: %s megjelenítése

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
hu[0]: %d kiválasztott szám importálása
hu[1]: %d kiválasztott szám importálása

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
hu[0]: %d felsorolt szám importálása
hu[1]: %d felsorolt szám importálása

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
hu[0]: %d előadó (%d)
hu[1]: Mind a(z) %d előadó (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
hu[0]: %d album (%d)
hu[1]: Mind a(z) %d album (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
hu[0]: %d műfaj (%d)
hu[1]: Mind a(z) %d műfaj (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
hu[0]: %d (%d)
hu[1]: Mind a(z) %d (%d)

en: _New
hu: Ú_j

en: Create Automatic Playlist
hu: Automatikus lejátszólista létrehozása

en: Edit Automatic Playlist
hu: Automatikus lejátszólista szerkesztése

[ctx: query-criteria]
en: Title
hu: Cím

[ctx: query-criteria]
en: Artist
hu: Előadó

[ctx: query-criteria]
en: Composer
hu: Zeneszerző

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
hu: Album előadója

[ctx: query-criteria]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: query-criteria]
en: Year
hu: Év

[ctx: query-criteria]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: query-criteria]
en: Path
hu: Útvonal

[ctx: query-criteria]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
hu: Lejátszások száma

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
hu: Sorszám

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
hu: Lemezszám

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
hu: Bitsebesség

[ctx: query-criteria]
en: Duration
hu: Hossz

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
hu: Percenkénti ütem

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
hu: Utolsó lejátszás ideje

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
hu: Gyűjteményhez adás ideje

[ctx: query-sort]
en: Artist
hu: Előadó

en: _In reverse alphabetical order
hu: F_ordított abc sorrendben

[ctx: query-sort]
en: Composer
hu: Zeneszerző

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
hu: Album előadója

[ctx: query-sort]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: query-sort]
en: Title
hu: Cím

[ctx: query-sort]
en: Rating
hu: Értékelés

en: W_ith more highly rated tracks first
hu: Magasabb értékelésű számokat _előre

[ctx: query-sort]
en: Play Count
hu: Lejátszások száma

en: W_ith more often played songs first
hu: _Gyakrabban játszott számokat előre

[ctx: query-sort]
en: Year
hu: Év

en: W_ith newer tracks first
hu: Ú_jabb számokat előre

[ctx: query-sort]
en: Duration
hu: Hossz

en: W_ith longer tracks first
hu: _Hosszabb számokat előre

[ctx: query-sort]
en: Track Number
hu: Sorszám

en: _In decreasing order
hu: _Csökkenő sorrendben

[ctx: query-sort]
en: Last Played
hu: Utolsó lejátszás

en: W_ith more recently played tracks first
hu: Leg_utóbb lejátszott számokat előre

[ctx: query-sort]
en: Date Added
hu: Hozzáadás dátuma

en: W_ith more recently added tracks first
hu: Legutóbb h_ozzáadott számokat előre

[ctx: query-sort]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
hu: Percenkénti ütem

en: W_ith faster tempo tracks first
hu: _Gyorsabb tempójú számokat előre

en: contains
hu: tartalmazza

en: does not contain
hu: nem tartalmazza

en: equals
hu: egyenlő

en: not equal to
hu: nem egyenlő

en: starts with
hu: kezdete

en: ends with
hu: vége

en: at least
hu: legalább

note: matches if A >= B
en: at most
hu: legfeljebb

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
hu: pontosan

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
hu: nem ekkor

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
hu: ez után:

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
hu: ez előtt:

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
hu: az utóbbi

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
hu: nem az utóbbi

en: seconds
hu: másodpercben

en: minutes
hu: percben

en: hours
hu: órában

en: days
hu: napban

en: weeks
hu: héten

en: No Stars
hu: Nincsenek csillagok

en: %d Star | %d Stars
hu[0]: %d csillag
hu[1]: %d csillag

en: Clear the search text
hu: Keresőszöveg törlése

en: Select the search type
hu: Válasszon keresési típust

en: Search
hu: Keresés

en: _Search:
hu: _Keresés:

en: _Back
hu: _Vissza

en: _Forward
hu: _Előre

en: Song Properties
hu: Szám tulajdonságai

en: Multiple Song Properties
hu: Több szám tulajdonságai

en: Unknown file name
hu: Ismeretlen fájlnév

en: On the desktop
hu: Az asztalon

en: Unknown location
hu: Ismeretlen hely
