rhythmbox master - en to ja translation catalogue (921 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
ja: 書き込み用の一時ファイルを作成できませんでした: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
ja: %sに出力する際にGStreamer sinkを生成できませんでした

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
ja: 出力デバイスのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
ja: playbinエレメントの生成に失敗しました(GStreamerのインストールを確認してください)

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
ja: %sエレメントの生成に失敗しました(GStreamerのインストールを確認してください)

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
ja: GStreamerのパイプラインに新しいストリームをリンクできませんでした

en: Failed to start new stream
ja: 新しいストリームの起動に失敗しました

note: ?
en: Failed to open output device
ja: 出力デバイスのオープンに失敗しました

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
ja: GStreamerのエレメントを生成できませんでした(インストールを確認してください)

en: Failed to create audio output element; check your installation
ja: オーディオ出力のエレメントを生成できませんでした(インストールを確認してください)

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
ja: GStreamerのパイプラインにリンクできませんでした(インストールを確認してください)

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
ja: %sを再生するGStreamerパイプラインの生成に失敗しました

en: Recently Added
ja: 最近追加したもの

en: Recently Played
ja: 最近再生したもの

en: My Top Rated
ja: トップ10

en: Play and organize your music collection
ja: あなたの楽曲コレクションを再生、管理します

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
ja: Rhythmboxは楽曲管理アプリケーションで、GNOMEデスクトップ環境に最適化されて設定されています。コンピューター内に保存された音楽ファイル、ネットワーク経由の共有、ポッドキャスト、インターネットラジオ、ポータブル音楽デバイス(スマートフォン含む)、Last.fmやMagnatuneといったインターネット音楽配信サービスをサポートしています。

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
ja: RhythmboxはGTK+とGStreamerをベースとしたフリーソフトウェアです。PythonやCで書かれたプラグインによって拡張可能です。

en: Music Player
ja: ミュージックプレイヤー

en: Rhythmbox Music Player
ja: Rhythmboxミュージックプレイヤー

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
ja: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;オーディオ;音声;楽曲;音楽;ミュージック;歌;ソング;ポッドキャスト;プレイリスト;ユニバーサルプラグアンドプレイ;ラジオ;musicplayer;

en: _View
ja: 表示(_V)

en: P_arty Mode
ja: パーティモード(_A)

en: Side Pane
ja: サイドペイン

en: Play Queue in Side Pane
ja: サイドペインのキューを再生する

en: Song Position Slider
ja: 再生位置の調整スライダー

en: Album Art
ja: アルバムアート

en: Follow Playing Track
ja: 再生中のトラックを追跡する

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Rhythmbox
ja: Rhythmboxについて(_A)

en: Add to Queue
ja: キューに追加する

en: Add to Playlist
ja: プレイリストに追加する

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: 切り取り

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_M)

en: Browse this Genre
ja: このジャンルだけ表示する

en: Browse this Artist
ja: このアーティストだけ表示する

en: Browse this Album
ja: このアルバムだけ表示する

en: Pr_operties
ja: プロパティ(_O)

en: songs
ja: 曲

en: Minutes
ja: 分

en: Create automatically updating playlist where:
ja: オートプレイリストに追加する曲の条件:

en: A_dd if any criteria are matched
ja: いずれかの条件と一致したら追加する(_D)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Limit to:
ja: 制限数(_L):

en: _When sorted by:
ja: 曲の並べ替え順序(_W):

en: _New Playlist
ja: 新しいプレイリスト(_N)

en: New _Automatic Playlist
ja: 新しいオートプレイリスト(_A)

en: _Load from File
ja: ファイルから読み込む(_L)

en: _Check for New Devices
ja: 新しいデバイスを確認する(_C)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: D_eselect All
ja: すべて選択解除(_E)

en: Add to Play Queue
ja: 再生キューに追加する

en: _Install additional software required to use this format
ja: このフォーマットを利用するために必要な追加ソフトウェアをインストール(_I)

en: Transcode lossless files into this format
ja: ロスレスファイルをこのフォーマットに変換する

en: Browser Views
ja: ブラウザーに表示する項目

en: _Artists and albums
ja: アーティストとアルバム名(_A)

en: _Genres and artists
ja: ジャンルとアーティスト(_G)

en: G_enres, artists and albums
ja: ジャンルとアーティストとアルバム名(_E)

en: Visible Columns
ja: 一覧に表示する項目

en: Track _number
ja: トラック番号(_N)

en: _Last played
ja: 最終再生日時(_L)

en: _Artist
ja: アーティスト(_A)

en: _Composer
ja: 作曲者(_C)

en: A_lbum
ja: アルバム名(_L)

en: _Year
ja: 制作年(_Y)

en: _Quality
ja: 音質(_Q)

en: Lo_cation
ja: 場所(_C)

en: Ti_me
ja: 再生時間(_M)

en: _Rating
ja: 評価(_R)

en: _BPM
ja: BPM(_B)

en: C_omment
ja: コメント(_O)

en: _Play count
ja: 再生回数(_P)

en: Da_te added
ja: インポートした日時(_T)

en: _Genre
ja: ジャンル(_G)

en: Select a location containing music to add to your library:
ja: ライブラリに追加する楽曲ファイルの場所を選択してください:

en: Import
ja: インポート

en: Close
ja: 閉じる

en: Copy files that are outside the music library
ja: 音楽ライブラリの外部のファイルをコピーする

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Library Location
ja: ライブラリの場所

en: _Music files are placed in:
ja: 楽曲ファイルを格納する場所(_M):

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: _Watch my library for new files
ja: ライブラリを監視する(_W)

en: Library Structure
ja: ライブラリの構造

en: F_older hierarchy:
ja: フォルダーの階層(_O):

en: _File name:
ja: ファイル名(_F):

en: _Preferred format:
ja: フォーマット(_P):

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
ja: アーティスト - アルバム/アーティスト (アルバム) - 01 - タイトル.ogg

en: Edit
ja: 編集

en: Browse
ja: 参照

en: View All
ja: すべて表示

en: Media Player Properties
ja: メディアプレイヤーのプロパティ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Information
ja: 情報

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
ja: ボリューム使用状況

en: Preferred format
ja: 推奨フォーマット

en: Basic
ja: 基本情報

en: Sync Preferences
ja: 同期の設定

en: Sync Preview
ja: 同期のプレビュー

en: Sync
ja: 同期

en: _Properties
ja: ファイル情報(_P)

en: Player Backend
ja: 使用するバックエンド

en: _Crossfade between tracks
ja: トラック間をクロスフェードする(_C)

en: Crossfade Duration (Seconds)
ja: クロスフェードの時間(秒)

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Queue All Tracks
ja: 全トラックをキューへ(_Q)

en: _Shuffle Playlist
ja: プレイリストのシャッフル(_S)

en: _Save to File...
ja: プレイリストの保存(_S)...

en: By extension
ja: 拡張子で判断する

en: Save Playlist
ja: プレイリストの保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Select playlist format:
ja: フォーマットの選択:

en: Playlist format
ja: プレイリストのフォーマット

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
ja: iTunes Storeのポッドキャストを検索するか、ポッドキャストフィードのURLを入力します。
    発行済みの新しいエピソードをダウンロードするにはポッドキャストを購読します。

en: Subscribe
ja: 購読

en: Title:
ja: タイトル:

en: Author:
ja: 配信元:

en: Last updated:
ja: 最終更新日時:

en: Description:
ja: 説明:

en: Last episode:
ja: 最後のエピソード:

en: Source:
ja: ソース:

en: Language:
ja: 言語:

en: Copyright:
ja: コピーライト:

en: Details
ja: 詳細情報

en: New Podcast Feed...
ja: 新しいPodcastの配信元...

en: Update All Feeds
ja: すべての配信元の更新

en: Update Podcast Feed
ja: Podcastの配信元の更新

en: Delete Podcast Feed
ja: Podcastの配信元の削除

en: Properties
ja: プロパティ

en: Download Episode
ja: エピソードをダウンロードする

en: Cancel Download
ja: ダウンロードをキャンセルする

en: Delete
ja: 削除

en: Every hour
ja: 毎時

en: Every day
ja: 毎日

en: Every week
ja: 毎週

en: Manually
ja: 手動

en: Podcast Downloads
ja: Podcastのダウンロード

en: Check for _new episodes:
ja: 新しいエピソードを確認する時期(_N):

en: _Download location:
ja: ダウンロードする場所(_D):

en: Select Folder For Podcasts
ja: Podcast用フォルダーの選択

en: Feed:
ja: 配信元:

en: Date:
ja: 日時:

en: _Rating:
ja: 評価(_R):

en: Play count:
ja: 再生回数:

en: Last played:
ja: 最終再生日時:

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Duration:
ja: 再生時間:

en: Download location:
ja: ダウンロードする場所:

en: Add
ja: 追加

en: Update
ja: 配信元の更新

en: Remove from Play Queue
ja: プレイリストから削除する

en: Shuffle Play Queue
ja: 再生キューをシャッフルする

en: Clear Play Queue
ja: 再生キューのクリア

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Clear
ja: クリア

en: Albu_m:
ja: アルバム(_M):

en: _Artist:
ja: アーティスト(_A):

en: _Genre:
ja: ジャンル(_G):

en: _Year:
ja: 制作年(_Y):

en: _Disc number:
ja: ディスクの番号(_D):

en: Album a_rtist:
ja: アルバムアーティスト(_R):

en: _Composer:
ja: 作曲者(_C):

en: _Track count:
ja: トラック数(_T):

en: Albu_m sort order:
ja: アルバムの並び順(_M):

en: _Artist sort order:
ja: アーティストの並び順(_A):

en: Album a_rtist sort order:
ja: アルバムアーティストの並び順(_R):

en: _Composer sort order:
ja: 作曲者の並び順(_C):

en: Sorting
ja: 並び順

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: Track _number:
ja: トラック番号(_N):

en: _BPM:
ja: BPM(_B):

en: Comm_ent:
ja: コメント(_E):

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: File name:
ja: ファイル名:

en: Location:
ja: 場所:

en: File size:
ja: ファイルのサイズ:

en: Date added:
ja: 追加した日付:

en: Current contents
ja: 現在の内容

en: Contents after sync
ja: 同期後の内容

en: Added files:
ja: 追加したファイル:

en: Removed files:
ja: 削除したファイル:

en: Never
ja: 未

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ja: 今日の%p%I:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ja: 昨日の%p%I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
ja: %Aの%p%I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
ja: %B%-d日の%p%I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%-d日

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
ja: 不明

en: Too many symlinks
ja: シンボリックリンクが多すぎます

en: Cannot get free space at %s: %s
ja: %sで空き領域を確保できませんでした: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
ja: 残り%d:%02d / %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
ja: 残り%d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d
ja: %d:%02d / %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
ja: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
ja: 複合ストリームに含まれるこのファイルにタグを書き込みことができません

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
ja: サポートされたフォーマットでエンコードされていないため、ファイルにタグを書きこむことができません

en: Failed to create a source element; check your installation
ja: ソース要素の生成に失敗しました。インストール状況を確認してください

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
ja: 'decodebin'エレメントの生成に失敗しました。GStreamerのインストールを確認してください

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
ja: 'giostreamsink'エレメントの生成に失敗しました。GStreamerのインストールを確認してください

en: File corrupted during write
ja: 書き込むファイルが壊れています

en: Android devices
ja: Androidデバイス

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
ja: Android 4.0以降のデバイスをサポート(MTP経由)

en: Model:
ja: モデル:

en: Serial number:
ja: シリアル番号:

en: Manufacturer:
ja: 製造元:

en: Audio formats:
ja: 楽曲の形式:

en: System
ja: システム

en: Device _name:
ja: デバイス名(_N):

en: Tracks:
ja: トラック:

en: Playlists:
ja: プレイリスト:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
ja: このデバイスのストレージ領域が見つかりませんでした。ロックを解除してMTPを有効にしてください。

en: Scanning %s
ja: %sのスキャン中...

en: Error mounting Android device
ja: Androidデバイスのマウント中にエラーが発生しました

en: Error transferring track
ja: トラックの転送中にエラーが発生しました

en: Cover art search
ja: カバーアート検索

en: Fetch album covers from the Internet
ja: アルバムのジャケットをインターネットから取得します

en: _Fetch
ja: 取得(_F)

en: _Browse
ja: ブラウザー(_B)

en: Select new artwork
ja: 新しいアートワークを選択

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: A_lbum:
ja: アルバム(_L)

en: Artist s_ort order:
ja: アーティストの並び順(_O):

en: _Disc:
ja: ディスク(_D):

en: Audio CD Player
ja: 音楽CDプレイヤー

en: Support for playing of audio CDs as music source
ja: 音楽CDの再生をサポートします

en: Extract
ja: 取り込む

en: Eject
ja: 取り出す

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
ja: GStreamer CDソースプラグインが見つかりませんでした

en: Select tracks to be extracted
ja: 抽出したトラックを選択する

en: <Invalid unicode>
ja: <Unicodeが不正です>

en: S_ubmit Album
ja: アルバムを送信(_U):

en: H_ide
ja: 非表示(_I)

en: Could not find this album on MusicBrainz.
ja: このアルバムをMusicBrainz上で発見できませんでした

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
ja: このアルバムを追加することで、MusicBrainzのデータベースを向上させることができます

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Could not search MusicBrainz for album details.
ja: このアルバムの情報がMusicBrainzに見つかりませんでした。

en: Could not read the CD device.
ja: CD デバイスを読み込めませんでした。

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
ja: このディスクに複数のアルバムが一致しています。正しいアルバムを選択してください。

en: Track %u
ja: トラック %u

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Unable to connect to Musicbrainz server
ja: MusicBrainzサーバーに接続できませんでした

en: Musicbrainz server error
ja: MusicBrainzサーバーエラー

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
ja: 楽曲の情報をLast.fmに提示して Last.fm のラジオ番組を再生します

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
ja: どのAudioscrobblerサービスを利用したいですか?

en: Logout
ja: ログアウト

en: View your profile
ja: プロフィールを表示

en: Submit listening data
ja: 聴取データを送信

en: Status:
ja: 状態:

en: Queued tracks:
ja: キューに登録したトラック数:

en: Tracks submitted:
ja: 登録したトラック数:

en: Last submission time:
ja: 最後に登録した日時:

en: Disabled
ja: 無効

en: Submission statistics
ja: 登録の統計

en: Create a Radio Station
ja: 新しいラジオステーションを作成します

en: Type:
ja: 種類:

en: Create Station
ja: ラジオステーションの作成

en: Recently Listened Tracks
ja: 最近聴いたトラック

en: Top Artists
ja: トップアーティスト

en: Recommendations
ja: おすすめ

en: Top Tracks
ja: トップトラック

en: Loved Tracks
ja: お気に入りのトラック

en: Logging in
ja: ログイン中

en: Request failed
ja: ログイン要求が失敗しました

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Clock is not set correctly
ja: 時計が正しく設定されていません

en: This version of Rhythmbox has been banned.
ja: このバージョンのRhythmboxは拒否されています。

en: Track submission failed too many times
ja: トラックの登録に複数回失敗しました

en: Love
ja: お気に入り

en: Ban
ja: 拒否

en: Download
ja: ダウンロード

en: You are not currently logged in.
ja: 現在ログインしていません。

en: Log in
ja: ログイン

en: Waiting for authentication...
ja: 認証されるのを待っています...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Authentication error. Please try logging in again.
ja: 認証エラーが発生しました。ログインし直してください。

en: Connection error. Please try logging in again.
ja: 接続エラーが発生しました。ログインし直してください。

en: My Library
ja: 自分のライブラリ

en: My Recommendations
ja: 自分のおすすめ

en: My Neighbourhood
ja: 気の合うリスナー

en: %s plays
ja: %s回再生

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
ja: %sで表示(_V)

en: Listen to _Similar Artists Radio
ja: 似ているアーティストのラジオを聴く(_S)

en: Listen to _Top Fans Radio
ja: トップファンのラジオを聴く(_T)

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
ja: 類似のアーティスト:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
ja: アーティストのトップファン:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
ja: ユーザーのライブラリ:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
ja: ユーザーと気の合うリスナー:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
ja: 以下のユーザーに好まれるトラック:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
ja: ユーザーへのおすすめ:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
ja: ユーザーのMIXラジオ:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
ja: 以下のタグのトラック:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
ja: グループで聴かれている:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
ja: %sラジオ

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
ja: %sファンラジオ

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
ja: %sのライブラリ

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
ja: %sさんのご近所さん

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
ja: %sさんのお気に入りのトラック

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
ja: %sさんがおすすめするラジオ

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
ja: %sのMIXラジオ

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
ja: %sタグラジオ

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
ja: %sグループラジオ

en: Error tuning station: no response
ja: ラジオステーションへの選局中にエラー: 応答がありません

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
ja: ラジオステーションのURLが間違っています

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
ja: このラジオステーションは%sの購読者にのみ利用可能です。

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
ja: このラジオステーションを再生するのに十分なコンテンツがありません。

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
ja: このタイプのステーションは%sではサポートしていません

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
ja: ラジオステーションへの選局中にエラー: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
ja: ラジオステーションへの選局中にエラー: 意図してない応答

en: Error tuning station: invalid response
ja: ラジオステーションへの選局中にエラー: 不正な応答

en: Audio CD Recorder
ja: 音楽CDレコーダー

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
ja: プレイリストから音楽CDを作成したり、音楽CDを複製します

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
ja: Rhythmboxはこのディスクを複製できません

en: Rhythmbox could not record the audio disc
ja: Rhythmboxはこの音楽ディスクを記録できませんでした

en: Unable to build an audio track list
ja: 楽曲のトラック一覧を作成できません

en: Unable to write audio project file %s: %s
ja: 楽曲プロジェクトファイル%sを書き込めませんでした:%s

en: Unable to write audio project
ja: 楽曲プロジェクトを書き込めませんでした

en: Unable to create audio CD project
ja: 音楽CDプロジェクトを作成できませんでした

en: Create Audio CD...
ja: 音楽CDの作成...

en: Duplicate Audio CD...
ja: 音楽CDの複製...

en: Albums
ja: アルバム名

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
ja: %sのアルバムを読み込み中

en: Artist
ja: アーティスト

en: Loading biography for %s
ja: %sの経歴を読み込み中

en: Context Pane
ja: コンテキストペイン

en: Show information related to the currently playing artist and song.
ja: 現在再生しているアーティストと曲に関連する情報を表示する。

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
ja: この情報はLast.fm のユーザーにのみ利用可能です。Last.fmプラグインが有効であることを確認して、サイドペインにあるLast.fmを選択し、ログインします。

en: Links
ja: リンク

en: No artist specified.
ja: アーティストが指定されていません。

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Loading lyrics for %s by %s
ja: %sの歌詞(%s による)を読み込み中

en: Lyrics not found
ja: 歌詞が見つかりませんでした

en: Hide all tracks
ja: 全トラックを隠す

en: Show all tracks
ja: すべてのトラックを表示する

en: Top albums by %s
ja: %sのトップアルバム

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
ja[0]: %s(%dトラック)

en: Track list not available
ja: トラック一覧が利用できません

en: Unable to retrieve album information:
ja: アルバムの情報を取得できません

en: No information available
ja: 情報がありません

en: Unable to retrieve artist information:
ja: アーティストの情報を取得できません

en: DAAP Music Sharing
ja: DAAP楽曲共有

en: Share music and play shared music on your local network
ja: ローカルのネットワーク上で共有した楽曲を再生します

en: Sharing
ja: 共有

en: _Look for touch Remotes
ja: Touch Remoteを検索(_L)

en: _Share my music
ja: お気に入りの楽曲を共有する(_S)

en: Library _name:
ja: ライブラリ名(_N):

en: Forget known Remotes
ja: 既存のRemoteを忘れる

en: Require _password:
ja: パスワードを要求する(_P):

en: Add Remote
ja: Remoteを追加

en: Please enter the passcode displayed on your device.
ja: デバイスに表示されたパスコードを入力してください。

en: Could not pair with this Remote
ja: このRemoteとはペアリングできません

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
ja: RhythmboxをRemoteでコントロールできるようになりました。

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Connect to DAAP share...
ja: DAAP共有に接続...

en: New DAAP share
ja: 新しいDAAP共有

en: Host:port of DAAP share:
ja: DAAP共有の情報(例:192.168.0.1:3689)

en: %s's Music
ja: %sの楽曲

en: The music share '%s' requires a password to connect
ja: 楽曲の共有サーバー"%s"に接続するにはパスワードが必要です。

en: Retrieving songs from music share
ja: 共有サービスから楽曲を受信しています

en: Could not connect to shared music
ja: 楽曲の共有サービスに接続できませんでした

en: Connecting to music share
ja: 楽曲の共有中です

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Could not pair with this Remote.
ja: このRemoteとはペアリングできません。

en: Remotes
ja: Remote

en: MediaServer2 D-Bus interface
ja: MediaServer2 D-Busインターフェース

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
ja: MediaServer2 D-Busインターフェース仕様の実装を提供します

en: All Tracks
ja: すべてのトラック

en: Artists
ja: アーティスト

en: Genres
ja: ジャンル

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: FM Radio
ja: FMラジオ

en: Support for FM radio broadcasting services
ja: FMラジオで放送しているサービスをサポートします

en: New
ja: 新規

en: New FM Radio Station
ja: 新しいFMラジオ局

en: Frequency of radio station
ja: ラジオ局の周波数

en: Portable Players
ja: 携帯プレイヤー

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
ja: 一般的な楽曲プレイヤーのデバイス(とPSPやNokia 770)をサポートします

en: New Playlist on %s
ja: %sの新しいプレイリスト

en: Add to New Playlist
ja: 新しいプレイリストに追加する

en: Advanced
ja: 拡張

en: Grilo media browser
ja: Griloメディアブラウザー

en: Browse various local and Internet media sources
ja: さまざまなローカルやインターネットのメディアソースを表示

en: Fetch more tracks
ja: さらにトラックを取得

en: Only showing %d result | Only showing %d results
ja[0]: %d件の結果だけ表示しています

en: IM Status
ja: IMの状態

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
ja: 再生中の楽曲に応じてIM(EmpathyとPidgin)の状態を更新します

en: ♫ Listening to music... ♫
ja: ♫ 曲を聴いています... ♫

en: iPod _name:
ja: iPodの名前(_N):

en: Podcasts:
ja: Podcast:

en: Device node:
ja: デバイスノード:

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Database version:
ja: データベースのバージョン:

en: Firmware version:
ja: ファームウェアバージョン:

en: iPod detected
ja: iPodが検出されました

en: _Initialize
ja: 初期化する(_I)

en: _Name:
ja: 氏名(_N):

en: _Model:
ja: 型式(_M):

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
ja: Rhythmboxは初期化されていないか、もしくは壊れているiPodと思われるデバイスを検出しました。Rhythmboxでこのデバイスを利用するためには初期化する必要がありますが、その際にデバイスに現在保存されているすべての楽曲データが破棄されます。RhythmboxでiPodを初期化する場合は以下の情報を入力してください。このデバイスがiPodでないか、初期化しない場合はキャンセルボタンを押してください。

en: Do you want to initialize your iPod?
ja: iPodを初期化しますか?

en: Portable Players - iPod
ja: いろいろな携帯プレイヤー - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
ja: AppleのiPod デバイスをサポートします(内容の表示やデバイスからの再生)

en: New playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Unable to initialize new iPod
ja: 新しいiPod を初期化できません

en: Podcasts
ja: Podcast

en: Internet Radio
ja: インターネットラジオ局

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
ja: インターネット上で放送しているサービスをサポートします

en: Remove
ja: 削除

en: Genre
ja: ジャンル

en: Search your internet radio stations
ja: インターネットラジオステーションのURL:

en: Radio
ja: ラジオ

en: %d station | %d stations
ja[0]: %dステーション

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
ja: 新しいインターネットラジオ局

en: URL of internet radio station:
ja: インターネットラジオ局のURL:

en: %s Properties
ja: %sのプロパティ

en: Unable to change station property
ja: ラジオ曲のプロパティを変更できません

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
ja: このラジオ局はすでに登録済みのため、そのURIを%sに変更できません。

en: L_ocation:
ja: 場所(_O):

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
ja: 赤外線リモコンを使ってRhythmboxをコントロールします

en: User token:
ja: ユーザートークン:

en: Choose lyrics folder...
ja: フォルダーの選択...

en: Song Lyrics
ja: 楽曲の歌詞

en: Fetch song lyrics from the Internet
ja: インターネットから曲の歌詞を取得します

en: Search engines
ja: 検索エンジン

en: Browse...
ja: 参照...

en: Lyrics Folder
ja: 歌詞を格納するフォルダー

en: No lyrics found
ja: 歌詞が見つかりませんでした

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Search again
ja: 再検索(_S)

en: Searching for lyrics...
ja: 歌詞の検索中...

note: { 'id': 'astraweb.com', 	'class': AstrawebParser, 	'name': _("Astraweb (www.astraweb.com)") 	},
en: WinampCN (www.winampcn.com)
ja: WinampCN(www.winampcn.com)

en: TerraBrasil (terra.com.br)
ja: TerraBrasil(terra.com.br)

en: Dark Lyrics (darklyrics.com)
ja: Dark Lyrics(darklyrics.com)

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
ja: Magnatuneは安心して利用できるオンラインレコードレーベルです。

en:     * Free listening of all songs
ja:     * すべての楽曲の試聴は無料です

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
ja:     * 有料会員は、すべてのカタログを無制限にダウンロードすることができます(他のサービスでは許可されていません)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
ja:     * あなたのMagnatuneメンバー料金の10%はRhythmbox/GNOMEに送られます - これは参加する価値があります

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
ja:     * MP3やWAVだけでなく、オープンソースになじみがあるファイルフォーマットであるOGGやFLACファイルにも対応しています。

en:     * All albums and artists hand-picked
ja:     * 厳選されたアルバムとアーティスト

en: You can find more information at
ja: より詳細な情報は

en: Download Album
ja: アルバムのダウンロード

en: Artist Info
ja: アーティストの情報

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
ja: Magnatune online music storeでの再生と楽曲の購入をサポートします

en: January (01)
ja: 1月 (01)

en: February (02)
ja: 2月 (02)

en: March (03)
ja: 3月 (03)

en: April (04)
ja: 4月 (04)

en: May (05)
ja: 5月 (05)

en: June (06)
ja: 6月 (06)

en: July (07)
ja: 7月 (07)

en: August (08)
ja: 8月 (08)

en: September (09)
ja: 9月 (09)

en: October (10)
ja: 10月 (10)

en: November (11)
ja: 11月 (11)

en: December (12)
ja: 12月 (12)

en: $5 US
ja: US $5

en: $6 US
ja: US $6

en: $7 US
ja: US $7

en: $8 US (typical)
ja: US $8(標準)

en: $9 US
ja: US $9

en: $10 US (better than average)
ja: US $10(平均より上)

en: $11 US
ja: US $11

en: $12 US (generous)
ja: US $12(太っ腹)

en: $13 US
ja: US $13

en: $14 US
ja: US $14

en: $15 US (VERY generous!)
ja: US $15(とても太っ腹!)

en: $16 US
ja: US $16

en: $17 US
ja: US $17

en: $18 US (We love you!)
ja: US $18(お得意様です!)

en: Magnatune Information
ja: Magnatuneの情報

en: I don't have a Magnatune account
ja: Magnatuneのアカウントを持っていません

en: I have a streaming account
ja: ストリーミングアカウントを持っています

en: I have a download account
ja: ダウンロードアカウントを持っています

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Preferred audio _format:
ja: 楽曲のフォーマット(_F):

en: Get an account at
ja: アカウントを入手

en: Find out about Magnatune at
ja: 次のサイトからMagnatuneの情報を取得する:

en: Couldn't download album
ja: アルバムをダウンロードできませんでした

en: You must have a library location set to download an album.
ja: アルバムをダウンロードするにはライブラリの場所が必要です

en: Unable to load catalog
ja: カタログを読み込めません

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
ja: Magnatuneのカタログを解析できませんでした、バグとして報告してください。

en: Loading Magnatune catalog
ja: Magnatuneからカタログの入手中

en: Download Error
ja: ダウンロードエラー

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
ja: アルバムのダウンロードを行っている際にエラーが発生しました。
    Magnatuneサーバーからの応答:
    %s

en: Error
ja: エラー

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
ja: アルバムのダウンロードを行っている際にエラーが発生しました。
    エラーメッセージ:
    %s

en: Downloading from Magnatune
ja: Magnatuneからダウンロード中

en: Media Player Keys
ja: メディアプレイヤーのキー

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
ja: キーボードショートカットを使ってRhythmboxをコントロールします

en: MPRIS D-Bus interface
ja: MPRIS D-Busインターフェース

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
ja: MPRIS D-Busインターフェース仕様の実装を提供します

en: Portable Players - MTP
ja: いろいろな携帯プレイヤー - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
ja: MTPデバイスをサポートします (内容の表示やデバイスからの再生など)

en: Media Player
ja: メディアプレイヤー

en: Media player device error
ja: メディアプレイヤーのデバイスエラー

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
ja: デバイス%s:%sを開けません

en: Digital Audio Player
ja: デジタルオーディオプレイヤー

en: Unable to copy file from MTP device: %s
ja: MTPデバイスからコピーできませんでした: %s

en: Not enough space in %s
ja: %sに充分な空きがありません

en: Unable to open temporary file: %s
ja: 一時ファイルを開けませんでした: %s

en: No space left on MTP device
ja: MTPデバイスに空き領域がありません

en: Unable to send file to MTP device: %s
ja: ファイルをMTPデバイスへ送れません: %s

en: Notification
ja: 通知

en: Notification popups
ja: 通知ポップアップ

en: Previous
ja: 前へ

en: Pause
ja: 一時停止

en: Play
ja: 再生

en: Next
ja: 次へ

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
ja: アーティスト: <i>%s</i> /

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
ja: アルバム:<i>%s</i>

en: Not Playing
ja: 再生していません

en: Power Manager
ja: 電源管理

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
ja: 再生中にマシンをサスペンドしてバッテリーの消費を抑えます

en: Playing
ja: 再生中です

en: Python Console
ja: Pythonコンソール

en: Interactive python console
ja: 対話式のPythonコンソール

en: Python Debugger
ja: Pythonデバッガー

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
ja: 'shell'変数を使ってメインウィンドウにアクセスできます:

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
ja: OKを押すと、winpdbやrpdb2に接続するまでRhythmboxは待機します。ファイル%sにデバッガーパスワードを設定していない場合は、初期パスワード ('rhythmbox') を使用してください。

en: Inform Zeitgeist about your activity
ja: Zeitgeistにあなたのアクティビティを知らせる

en: -15.0 dB
ja: -15.0dB

en: 0.0 dB
ja: 0.0dB

en: 15.0 dB
ja: 15.0dB

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
ja: GStreamerはReplayGainの処理ができません。次の要素が足りません: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
ja: ReplayGain GStreamerプラグインがありません

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
ja: ReplayGainの提供する音量情報を利用する

en: Radio (equal loudness for all tracks)
ja: ラジオ(すべてのトラックの音量を等しく)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
ja: アルバム(すべてのトラックのための理想的な音量)

en: ReplayGain preferences
ja: ReplayGainの設定

en: ReplayGain _mode:
ja: ReplayGainモード(_M):

en: _Pre-amp:
ja: プレアンプ(_P):

en: _Apply compression to prevent clipping
ja: クリッピングを妨げるためにコンプレッションを適用(_A)

en: Learn more about ReplayGain
ja: ReplayGainについて

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
ja: SoundCloud®から楽曲の閲覧および再生します

en: Search tracks
ja: トラックを検索

en: Search tracks on SoundCloud
ja: SoundCloudでトラックを検索

en: Search sets
ja: セットを検索

en: Search sets on SoundCloud
ja: SoundCloudでセットを検索

en: SoundCloud Sets
ja: SoundCloudのセット

en: Search users
ja: ユーザーを検索

en: Search users on SoundCloud
ja: SoundCloudでユーザーを検索

en: SoundCloud Users
ja: SoundCloudのユーザー

en: View '%(title)s' on SoundCloud
ja: SoundCloudの'%(title)s'を確認する

en: View '%(container)s' on SoundCloud
ja: SoundCloudの'%(container)s'を確認する

en: Web remote control preferences
ja: ウェブリモートコントロールの設定

en: Listening port:
ja: 待受ポート:

en: Access key:
ja: アクセスキー:

en: Web remote control
ja: ウェブリモートコントロール

en: Control Rhythmbox from a web browser
ja: ウェブブラウザーからRhythmboxをコントロールします

en: Launch web remote control
ja: ウェブリモートコントロールを起動

en: %d feed | %d feeds
ja[0]: %d個のフィード

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
ja: フィードを読み込めません。ネットワークの接続を確認してください。

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
ja: ポッドキャストが検索できません。ネットワークの接続を確認してください。

en: Title
ja: タイトル

en: Author
ja: 配信元

en: Episodes
ja: エピソード

en: Date
ja: 日時

en: New Episodes
ja: 新エピソード

en: New Downloads
ja: 新規ダウンロード

en: Downloading podcast
ja: Podcastのダウンロード中

en: Error downloading podcast
ja: Podcastのダウンロードエラー

en: Finished downloading podcast
ja: Podcastのダウンロードが完了しました

en: New updates available from
ja: 次から利用できる新しい更新があります

en: Error in podcast
ja: Podcastの登録エラー

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
ja: %s(とにかくPodcastを追加しますか?)

en: Error creating podcast download directory
ja: Podcastのダウンロードディレクトリを作成中にエラーが発生しました

en: Unable to create the download directory for %s: %s
ja: ダウンロードディレクトリ%sの作成に失敗しました: %s

en: Invalid URL
ja: URLが間違っています

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
ja: そのURL"%s"は正しくありません。確認してください。

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
ja: URLは追加済みです

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
ja: そのURL"%s"は、すでにラジオ局として存在しています。これがPodcastの配信元ならば、ラジオ局から削除してください。

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
ja: URL'%s'はPodcastの配信元ではないようです。おそらくURLが間違っているか、あるいは配信元の内容が壊れています。それでもRhythmboxから試してみますか?

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
ja: %sというPodcastを追加する際に問題が発生しました。次のURLの内容を確認してください: %s

en: Unable to check file type: %s
ja: 確認できないファイルの種類: %s

en: Unexpected file type: %s
ja: 想定外のファイルの種類: %s

en: Unable to parse the feed contents
ja: 配信元の内容を解析できません

en: The feed does not contain any downloadable items
ja: 配信元にダウンロード可能な項目が存在しません

en: Not Downloaded
ja: ダウンロードしない

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
ja: Podcastの配信情報とダウンロードしたファイルを削除しますか?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
ja: [両方を削除する] を選択すると、配信元の情報とダウンロードしたファイルが完全に消去されます。[配信元だけ削除する] を選択して、ダウンロードしたファイルはそのまま保存しておくことも可能です。

en: Delete _Feed Only
ja: 配信元だけ削除する(_F)

en: _Delete Feed And Files
ja: 両方を削除する(_D)

en: Downloaded
ja: ダウンロードが完了しました

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Waiting
ja: 待機中です

en: Podcast Error
ja: Podcastのエラー

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
ja: Podcastのエピソードとダウンロードしたファイルを削除しますか?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
ja: [両方を削除する] を選択すると、エピソードとダウンロードしたファイルが完全に消去されます。[エピソードだけ削除する] を選択して、ダウンロードしたファイルはそのまま保存しておくことも可能です。

en: Delete _Episode Only
ja: エピソードだけ削除する(_E)

en: _Delete Episode And File
ja: 両方を削除する(_D)

en: %d episode | %d episodes
ja[0]: %d個のエピソード

en: Feed
ja: 配信元

en: Status
ja: 状態

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
ja: すべての項目を検索します

en: Search podcast feeds
ja: Podcastの配信情報を検索します

en: Search podcast episodes
ja: Podcastのエピソードを検索します

en: Show the version of the program
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
ja: Rhythmboxの新しいインスタンスを起動しない

en: Quit Rhythmbox
ja: Rhythmboxを終了する

en: Check if Rhythmbox is already running
ja: Rhythmboxがすでに実行中かチェック

en: Don't present an existing Rhythmbox window
ja: 既存のRhythmboxウィンドウを表示しない

en: Jump to next song
ja: 次の楽曲にジャンプする

en: Jump to previous song
ja: 前の楽曲にジャンプする

en: Seek in current track
ja: 現在のトラックでシークする

en: Resume playback if currently paused
ja: 現在停止中ならば再開する

en: Pause playback if currently playing
ja: 現在再生中ならば停止する

en: Toggle play/pause mode
ja: 再生と一時停止モードを切り替える

en: Stop playback
ja: 再生を停止します

en: Play a specified URI, importing it if necessary
ja: 指定したURIを再生する(必要ならばインポートする)

en: URI to play
ja: URI

en: Add specified tracks to the play queue
ja: 指定したトラックを再生キューに追加する

en: Empty the play queue before adding new tracks
ja: 新しいトラックを追加する前に再生キューを空にする

en: Print the title and artist of the playing song
ja: 再生中の楽曲のタイトルとアーティストを表示する

en: Print formatted details of the song
ja: 楽曲の詳細を表示する

en: Select the source matching the specified URI
ja: 指定したURIに一致するソースを選択

en: Source to select
ja: ソースを選択

en: Activate the source matching the specified URI
ja: 指定したURIに一致するソースをアクティベート

en: Source to activate
ja: アクティベートするソース

en: Play from the source matching the specified URI
ja: 指定したURIに一致するソースから再生する

en: Source to play from
ja: 再生するソース

en: Enable repeat playback order
ja: リピート再生を有効にする

en: Disable repeat playback order
ja: リピート再生を無効にする

en: Enable shuffle playback order
ja: シャッフル再生を有効にする

en: Disable shuffle playback order
ja: シャッフル再生を無効にする

en: Set the playback volume
ja: 再生時の音量を指定する

en: Increase the playback volume
ja: 再生時の音量を上げる

en: Decrease the playback volume
ja: 再生時の音量を下げる

en: Print the current playback volume
ja: 現在の音量を表示する

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
ja: 現在再生している曲を評価します

en: Start interactive mode
ja: インタラクティブモードで起動する

en: n - Next track
ja: n - 次のトラック

en: p - Previous track
ja: p - 前のトラック

en: space - Play/pause
ja: space - 再生/一時停止

en: s - Show playing track details
ja: s - トラックの詳細を表示

en: v - Decrease volume
ja: v - 音量を下げる

en: V - Increase volume
ja: V - 音量を上げる

en: h/? - Help
ja: h/? - ヘルプ

en: q - Quit
ja: q - 終了

en: Not playing
ja: 何も再生していません

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
ja: [%te / %td]

en: Paused
ja: 一時停止

en: Seeked to %s
ja: %s へシークしました

en: Now playing: %s %s
ja: 再生中: %s %s

en: Unknown playback state: %s
ja: 不明な再生状態: %s

en: Volume is now %.02f
ja: 現在の音量は %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
ja: ヘルプを見るには 'h' キーを押してください。

en: Playback volume is %f.
ja: 音量は%fです。

en: Couldn't access %s: %s
ja: %sにアクセスできませんでした: %s

note: Translators: this is an example artist name.  It should * not be translated literally, but could be replaced with * a local artist name if desired.  Ensure the album name * and song title are also replaced in this case.
en: The Beatles
ja: ビートルズ

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
ja: このファイルを再生するにはGStreamerの追加のプラグインが必要です: %s

en: invalid unicode in error message
ja: おかしなUnicode文字がエラーメッセージの中に含まれています

en: Empty file
ja: 空のファイル

en: Could not load the music database:
ja: 楽曲データベースを読み込めませんでした:

en: %ld minute | %ld minutes
ja[0]: %ld分間

en: %ld hour | %ld hours
ja[0]: %ld時間

en: %ld day | %ld days
ja[0]: %ld日間

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
ja: %s(%s%s)

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
ja: (%sと%s)

en: Scanning
ja: スキャン中

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: All
ja: すべて

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
ja: そのデータベースは古いバージョンのRhythmboxで生成したものです。このバージョンのRhythmboxでは読み込めません。

en: Python Sample Plugin
ja: Pythonのサンプルプラグイン

en: A sample plugin in Python with no features
ja: 機能のないサンプルプラグインです(Python版)

en: Python Source
ja: Pythonのソース

en: Sample Plugin
ja: プラグインのサンプル

en: A sample plugin in C with no features
ja: 機能のないサンプルプラグインです(C言語版)

en: Vala Sample Plugin
ja: Vala言語のサンプルプラグイン

en: A sample plugin in Vala with no features
ja: 機能のないサンプルプラグインです(Vala言語版)

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
ja: Rhythmbox はフリーソフトウェアです;
    フリーソフトウェア財団が発行する GNU 一般公衆利用許諾契約書の
    第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを
    再頒布または変更することができます。

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ja: Rhythmbox は何かのお役に立つことを期待して配布されているものですが、
    完全に無保証です。商用利用または特定の目的における適合性の保証
    はありません。詳細は GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆使用許諾契約書の写しを
    受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation,
    Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA まで
    連絡してください。

en: Maintainers:
ja: メンテナ:

en: Former Maintainers:
ja: 主要メンテナ:

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Music management and playback software for GNOME.
ja: GNOME向けの楽曲管理、再生ソフトウェアです。

en: Rhythmbox Website
ja: Rhythmboxのウェブサイト

en: Couldn't display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Enable debug output
ja: デバッグ表示にする

en: Enable debug output matching a specified string
ja: 指定した文字列に一致するデバッグ出力にする

en: Do not update the library with file changes
ja: ファイルが変更されたライブラリを更新しない

en: Do not register the shell
ja: SHELLを登録しない

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
ja: どのデータも保存しない(--no-registrationを含む)

en: Disable loading of plugins
ja: プラグインのロードを無効にする

en: Path for database file to use
ja: 使用するデータベースへのパスを指定する

en: Path for playlists file to use
ja: 使用するプレイリストのパスを指定する

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help'を実行すると、利用可能なコマンドラインのオプション一覧が表示されます

en: MPEG Version 3.0 URL
ja: MPEGバージョン3.0 URL

en: Shoutcast playlist
ja: Shoutcastのプレイリスト

en: XML Shareable Playlist Format
ja: 共有可能なXML形式のプレイリスト(XSPF)

en: Unnamed playlist
ja: 名前なしのプレイリスト

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
ja: そのプレイリストの書式が不明かまたは壊れています

en: Untitled Playlist
ja: タイトルなしのプレイリスト

en: New Playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Couldn't read playlist
ja: プレイリストを読み込めませんでした

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Load Playlist
ja: プレイリストの読み込み

en: Couldn't save playlist
ja: プレイリストを保存できませんでした

en: Unsupported file extension given.
ja: サポートしていないファイルの拡張子を指定しました

en: Playlist %s already exists
ja: プレイリスト%sはすでに存在します

en: Unknown playlist: %s
ja: 不明なプレイリスト: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
ja: %sはオートプレイリストです

en: Error while saving song information
ja: 楽曲情報を保存する際にエラー

en: Pause playback
ja: 一時停止します

en: Start playback
ja: 再生を開始します

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
ja: %s (一時停止中)

en: No registered source can handle URI %s
ja: URI%sを処理できるソースが登録されていません

en: No registered source matches URI %s
ja: URI%sに一致する登録されたソースはありません

en: Unknown song URI: %s
ja: 不明な曲のURI: %s

en: Unknown property %s
ja: 不明なプロパティ%s

en: Invalid property type %s for property %s
ja: プロパティ%2$sの種類%1$sが間違っています

en: Stream error
ja: ストリームのエラー

en: Unexpected end of stream!
ja: 予期しないストリームの終了です!

en: Playlist was empty
ja: プレイリストが空です

en: Not currently playing
ja: 現在、何も再生していません

en: No previous song
ja: 前の楽曲はありません

en: No next song
ja: 次の楽曲はありません

en: Couldn't stop playback
ja: 再生を停止できませんでした

en: Playback position not available
ja: 再生位置が間違っています

en: Current song is not seekable
ja: この楽曲はシークできません

en: Couldn't start playback
ja: 再生を開始できませんでした

en: Linear
ja: リニア

en: Linear looping
ja: リニアループ

en: Random with equal weights
ja: 等しい重み付けでランダム

en: Random by time since last play
ja: 最終再生日時でランダム

en: Random by rating
ja: 評価順にランダム

en: Random by time since last play and rating
ja: 最終再生日時と評価順にランダム

en: Linear, removing entries once played
ja: リニア(一度再生したエントリを削除します)

en: Failed to create the player: %s
ja: プレイヤーの生成に失敗しました: %s

en: Rhythmbox Preferences
ja: Rhythmbox設定

en: General
ja: 全般

en: Playback
ja: 再生

en: Plugins
ja: プラグイン

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
ja: ファイル"%s"はすでに存在します。置き換えますか?

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: S_kip All
ja: すべてスキップ(_K)

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
ja[0]: ターゲットデバイスでサポートしているフォーマットに変換する必要がありますが、適したエンコーディングプロファイルが利用できないため、%dファイルを転送することができません

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
ja: 好みのフォーマットにメディアをエンコードするには追加ソフトウェアが必要です:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
ja[0]: ターゲットデバイスでサポートしているフォーマットに%dファイルを変換するには追加ソフトウェアが必要です:
    %s

en: Unable to transfer tracks
ja: トラックを転送できませんでした

en: _Cancel the transfer
ja: 転送をキャンセル(_C)

en: _Skip these files
ja: これらのファイルをスキップ(_S)

en: _Install
ja: インストール(_I)

en: Search artists
ja: アーティストを検索します

en: Search composers
ja: 作曲者を検索します

en: Search albums
ja: アルバム名を検索します

en: Search titles
ja: タイトルを検索します

en: Search genres
ja: ジャンルを検索します

en: Unable to eject
ja: 取り出せませんでした

en: Unable to unmount
ja: アンマウントできませんでした

en: Library
ja: ライブラリ

en: Stores
ja: ストア

en: Devices
ja: デバイス

en: Shared
ja: 共有

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
ja: 追加ソフトウェアをインストール

en: Additional software is required to play some of these files.
ja: これらのファイルを再生するには追加のソフトウェアが必要です。

en: Import Errors
ja: インポートのエラー

en: %d import error | %d import errors
ja[0]: %d個のインポートエラー

en: Artist/Artist - Album
ja: アーティスト/グループ - アルバム

en: Artist/Album
ja: アーティスト/アルバム

en: Artist - Album
ja: アーティスト - アルバム

en: Album
ja: アルバム名

en: Number - Title
ja: トラック - タイトル

en: Artist - Title
ja: アーティスト - タイトル

en: Artist - Number - Title
ja: アーティスト - トラック - タイトル

en: Artist (Album) - Number - Title
ja: アーティスト (アルバム名) - トラック - タイトル

en: Number. Artist - Title
ja: トラック. アーティスト - タイトル

en: Music
ja: ミュージック

en: Choose Library Location
ja: ライブラリの選択

en: Multiple locations set
ja: 複数の場所のセット

en: Example Path:
ja: 例:

en: Copying tracks to the library
ja: トラックをライブラリにコピー中

en: Adding tracks to the library
ja: トラックをライブラリに追加中

en: Syncing tracks to %s
ja: トラックを%sに同期中

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
ja: このデバイスに転送する楽曲やプレイリスト、ポッドキャストを一つも選択していません。

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
ja: 選択した楽曲、プレイリストやポッドキャストを転送する先のデバイスに充分な空きがありません。

en: %s Sync Settings
ja: %s の同期の設定

en: Sync with the device
ja: デバイスと同期

en: Don't sync
ja: 同期しない

en: Missing Files
ja: ファイルがありません

en: %d missing file | %d missing files
ja[0]: %d個のファイルがありません

en: Remove from Playlist
ja: プレイリストから削除する

en: Play Queue
ja: 再生キュー

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
ja: 【アーティスト】

en: from
ja: 【アルバム名】

en: %d song | %d songs
ja[0]: %d曲

en: Connecting
ja: 接続中

en: Buffering
ja: バッファー中

en: Transferring tracks to %s
ja: トラックを%sへ転送中

en: All Music
ja: すべての音楽

en: Other
ja: その他

en: Available
ja: 利用可能

en: Image/label border
ja: 画像/ラベルの境界

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
ja: 警告ダイアログ中のラベルや画像のまわりの境界線の幅

en: Alert Type
ja: 警告の種類

en: The type of alert
ja: 警告の種類

en: Alert Buttons
ja: 警告ボタン

en: The buttons shown in the alert dialog
ja: 警告ダイアログに表示されるボタン

en: Show more _details
ja: 詳細を見る(_D)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Constant bit rate
ja: 固定ビットレート

en: Variable bit rate
ja: 可変ビットレート

en: Constrained Variable bit rate
ja: 制約付き可変ビットレート

en: Default settings
ja: デフォルトの形式

en: Lossless
ja: ロスレス

en: Track
ja: トラック

en: Composer
ja: 作曲者

en: Comment
ja: コメント

en: Time
ja: 再生時間

en: Year
ja: 制作年

en: Quality
ja: 音質

en: Rating
ja: 評価

en: Play Count
ja: 再生回数

en: Last Played
ja: 最終再生日時

en: Date Added
ja: 追加した日時

en: Last Seen
ja: 最後に見た日時

en: Location
ja: 場所

en: Now Playing
ja: 再生中です

en: Playback Error
ja: 再生エラー

en: Drop artwork here
ja: ココに画像をドロップしてください

en: Examining files
ja: ファイルの検査中

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
ja: 選択した場所はデバイス%s上にあります。

en: Show %s
ja: %sを表示

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
ja[0]: 選択した%d件のトラックをインポートします

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
ja[0]: 一覧の%d件のトラックをインポートします

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
ja[0]: 合計%d人のアーティスト(%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
ja[0]: 合計%d枚のアルバム(%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
ja[0]: 合計%d個のジャンル(%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
ja[0]: 合計%d(%d)

en: %s (%d)
ja: %s(%d)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Create Automatic Playlist
ja: オートプレイリストの作成

en: Edit Automatic Playlist
ja: オートプレイリストの編集

[ctx: query-criteria]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: query-criteria]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: query-criteria]
en: Composer
ja: 作曲者

[ctx: query-criteria]
en: Album
ja: アルバム名

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

[ctx: query-criteria]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: query-criteria]
en: Year
ja: 制作年

[ctx: query-criteria]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: query-criteria]
en: Path
ja: フォルダー

[ctx: query-criteria]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
ja: 再生回数

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
ja: トラック番号

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
ja: ディスクの番号

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
ja: ビットレート

[ctx: query-criteria]
en: Duration
ja: 再生時間

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
ja: 分あたりの拍数(BPM)

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
ja: 最終再生日時

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
ja: ライブラリへ追加した日時

[ctx: query-sort]
en: Artist
ja: アーティスト

en: _In reverse alphabetical order
ja: アルファベットで逆順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Composer
ja: 作曲者

[ctx: query-sort]
en: Album
ja: アルバム名

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

[ctx: query-sort]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: query-sort]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: query-sort]
en: Rating
ja: 評価

en: W_ith more highly rated tracks first
ja: 高評価なトラック順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Play Count
ja: 再生回数

en: W_ith more often played songs first
ja: よく再生する曲順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Year
ja: 制作年

en: W_ith newer tracks first
ja: 新しい曲順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Duration
ja: 再生時間

en: W_ith longer tracks first
ja: 再生時間の長い順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Track Number
ja: トラック番号

en: _In decreasing order
ja: 降順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Last Played
ja: 最終再生日時

en: W_ith more recently played tracks first
ja: 最近再生したトラック順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Date Added
ja: 追加した日時

en: W_ith more recently added tracks first
ja: 最近取り込んだトラック順にする(_I)

[ctx: query-sort]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
ja: 分あたりの拍数(BPM)

en: W_ith faster tempo tracks first
ja: 速いテンポのトラックを先頭に(_I)

en: contains
ja: が、次のものを含む

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: equals
ja: が次と同じ

en: not equal to
ja: が次と違う

en: starts with
ja: が次で始まる

en: ends with
ja: が次で終わる

en: at least
ja: が少なくとも次である

note: matches if A >= B
en: at most
ja: がせいぜい次である

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
ja: が次の年である

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
ja: が次の年に含まれない

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
ja: が次の年より新しい

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
ja: が次の年より古い

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
ja: が次の期間に入る

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
ja: が次の期間に入らない

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: weeks
ja: 週

en: No Stars
ja: 星はまだありません

en: %d Star | %d Stars
ja[0]: %d個の星

en: Clear the search text
ja: 検索する文字列をクリアします

en: Select the search type
ja: 検索タイプを選択

en: Search
ja: 検索

en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: Song Properties
ja: 楽曲のプロパティ

en: Multiple Song Properties
ja: 複数の楽曲のプロパティ

en: Unknown file name
ja: ファイル名が不明

en: On the desktop
ja: このデスクトップ

en: Unknown location
ja: 不明な場所
