rhythmbox 3.4.1 - en to nb translation catalogue (885 entries)

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
nb: Kunne ikke opprette GStreamer-element for å skrive til %s

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
nb: Klarte ikke å åpne utdataenhet: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
nb: Klarte ikke å lage playbin-element; sjekk installasjonen av GStreamer

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
nb: Feil under oppretting av %s-element; sjekk installasjonen av GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
nb: Klarte ikke å koble ny strøm med GStreamer-rør

en: Failed to start new stream
nb: Kunne ikke starte ny strøm

note: ?
en: Failed to open output device
nb: Klarte ikke å åpne utdataenhet

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
nb: Feil under oppretting av GStreamer-element; sjekk installasjonen din

en: Failed to create audio output element; check your installation
nb: Feil under oppretting av utdataelement; sjekk installasjonen

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
nb: Klarte ikke å koble GStreamer-rør; sjekk installasjonen

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
nb: Feil under oppretting av GStreamer-rør for å spille %s

en: Recently Added
nb: Sist lagt til

en: Recently Played
nb: Sist spilt

en: My Top Rated
nb: Mine mest populære

en: Rhythmbox
nb: RhythmBox

en: Play and organize your music collection
nb: Spill av og organiser din musikksamling

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
nb: Rhythmbox er et program for håndtering av musikk og er designet for GNOME skrivebordet. I tillegg til musikk lagret på din datamaskin støtter det delte nettverkslokasjoner, podcaster, radiostrømmer og portable musikkenheter (inklusive telefoner) og musikktjenester på internett som Last.fm og Magnatune.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
nb: Rhythmbox er fri programvare basert på GTK+ og GStreamer og kan utvides via tillegg skrevet i Python eller C.

en: Music Player
nb: Musikkavspiller

en: Rhythmbox Music Player
nb: Rhythmbox musikkavspiller

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
nb: Lyd;Sang;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Spilleliste;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: _Add Music
nb: _Legg til musikk

en: _View
nb: _Vis

en: P_arty Mode
nb: F_estmodus

en: Side Pane
nb: Sidelinje

en: Play Queue in Side Pane
nb: Avspillingskø på sidelinje

en: Song Position Slider
nb: Rullefelt for sangposisjon

en: Album Art
nb: Albumbilder

en: Follow Playing Track
nb: Følg spor som spilles av

en: _Tools
nb: Verk_tøy

en: P_lugins
nb: Ti_llegg

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About
nb: _Om

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Add to Queue
nb: Legg til i kø

en: Add to Playlist
nb: Legg til i spilleliste

en: Copy
nb: Kopier

en: Cut
nb: Klipp ut

en: _Move to Trash
nb: _Flytt til papirkurven

en: Browse this Genre
nb: Bla gjennom denne sjangeren

en: Browse this Artist
nb: Bla gjennom denne artisten

en: Browse this Album
nb: Bla gjennom dette albumet

en: Pr_operties
nb: E_genskaper

en: songs
nb: sanger

en: Minutes
nb: Minutter

en: Create automatically updating playlist where:
nb: Opprett automatisk oppdaterende spilleliste hvor:

en: A_dd if any criteria are matched
nb: Le_gg til hvis noen av kriteriene passer

en: _Add
nb: _Legg til

en: _Limit to:
nb: _Begrens til:

en: _When sorted by:
nb: _Når sortert etter:

en: _New Playlist
nb: _Ny spilleliste

en: New _Automatic Playlist
nb: Ny _automatisk spilleliste

en: _Load from File
nb: _Last fra fil

en: _Check for New Devices
nb: _Se etter nye enheter

en: Cu_t
nb: Klipp _ut

en: _Copy
nb: _Kopier

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Select _All
nb: Velg _alle

en: D_eselect All
nb: V_elg bort alle

en: Add to Play Queue
nb: Legg til i avspillingskø

en: _Install additional software required to use this format
nb: _Installer ekstra programvare som kreves for å bruke dette formatet

en: Transcode lossless files into this format
nb: Overfør tapsfrie filer til dette formatet

en: Browser Views
nb: Visninger for lesing

en: _Artists and albums
nb: _Artister og album

en: _Genres and artists
nb: _Sjangre og artister

en: G_enres, artists and albums
nb: S_jangre, artister og album

en: Visible Columns
nb: Synlige kolonner

en: Track _number
nb: Spor_nummer

en: _Last played
nb: S_ist spilt

en: _Composer
nb: _Komponist

en: _Year
nb: _År

en: _Quality
nb: _Kvalitet

en: Lo_cation
nb: Lo_kasjon

en: Ti_me
nb: Ti_d

en: _Rating
nb: _Poeng

en: C_omment
nb: K_ommentar

en: _Play count
nb: _Ganger spilt

en: Da_te added
nb: Da_to lagt til

en: _Genre
nb: S_janger

en: Select a location containing music to add to your library:
nb: Velg en lokasjon som inneholder musikk for å legge den til i ditt bibliotek:

en: Import
nb: Importer

en: Close
nb: Lukk

en: Copy files that are outside the music library
nb: Kopier filer som ligger utenfor musikkbiblioteket

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: Library Location
nb: Lokasjon for bibliotek

en: _Music files are placed in:
nb: _Musikkfilene er plassert i:

en: _Browse...
nb: _Bla gjennom …

en: _Watch my library for new files
nb: Se etter n_ye filer i biblioteket

en: Library Structure
nb: Bibliotekstruktur

en: F_older hierarchy:
nb: Mappe_hierarki:

en: _File name:
nb: _Filnavn:

en: _Preferred format:
nb: _Foretrukket format:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
nb: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Tittel.ogg

en: Edit
nb: Rediger

en: Browse
nb: Bla gjennom

en: View All
nb: Vis alle

en: Media Player Properties
nb: Egenskaper for medieasvpiller

en: _Close
nb: _Lukk

en: Information
nb: Informasjon

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
nb: Volumbruk

en: Preferred format
nb: Foretrukket format

en: Basic
nb: Grunnleggende

en: Sync Preferences
nb: Brukervalg for synkronisering

en: Sync Preview
nb: Forhåndsvisning av synkronisering

en: Sync
nb: Synkronisering

en: _Properties
nb: _Egenskaper

en: Player Backend
nb: Avspillingsmotor

en: _Crossfade between tracks
nb: _Kryssmiks mellom spor

en: Crossfade Duration (Seconds)
nb: Varighet for kryssmiks (sekunder)

en: _Edit...
nb: R_ediger …

en: _Rename
nb: _Gi nytt navn

en: _Queue All Tracks
nb: Legg alle spor i _kø

en: _Shuffle Playlist
nb: _Stokk om spilleliste

en: _Save to File...
nb: _Lagre til fil …

en: By extension
nb: Etter filtype

en: Save Playlist
nb: Lagre spilleliste

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Save
nb: _Lagre

en: Select playlist format:
nb: Velg format for spilleliste:

en: Playlist format
nb: Format for spilleliste

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: Search for podcasts in the iTunes Store and on Miroguide.com, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
nb: Søk etter podcaster i iTunes-butikken og på Microguide.com, eller oppgi en URL til en podcast-strøm.
    Abonner på podcaster for å laste ned nye episoder når de blir publisert.

en: Subscribe
nb: Abonner

en: Title:
nb: Tittel:

en: Author:
nb: Forfatter:

en: Last updated:
nb: Sist oppdatert:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Last episode:
nb: Siste episode:

en: Source:
nb: Kilde:

en: Language:
nb: Språk:

en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

en: Details
nb: Detaljer

en: New Podcast Feed...
nb: Ny podcast-strøm …

en: Update All Feeds
nb: Oppdater alle strømmer

en: Update Podcast Feed
nb: Oppdater podcast-strøm

en: Delete Podcast Feed
nb: Slett podcast-strøm

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Download Episode
nb: Last ned episode

en: Cancel Download
nb: Avbryt nedlasting

en: Delete
nb: Slett

en: Every hour
nb: Hver time

en: Every day
nb: Hver dag

en: Every week
nb: Hver uke

en: Manually
nb: Manuelt

en: Podcast Downloads
nb: Podcast nedlastinger

en: Check for _new episodes:
nb: Se etter _nye episoder:

en: _Download location:
nb: Lokasjon for ne_dlasting:

en: Select Folder For Podcasts
nb: Velg mappe for lagring av podcasts

en: Feed:
nb: Strøm:

en: Date:
nb: Dato:

en: _Rating:
nb: _Poeng:

en: Play count:
nb: Ganger spilt:

en: Last played:
nb: Sist spilt:

en: Duration:
nb: Varighet:

en: Download location:
nb: Lokasjon for nedlasting:

en: Add
nb: Legg til

en: Update
nb: Oppdater

en: Remove from Play Queue
nb: Fjern fra avspillingskøen

en: Shuffle Play Queue
nb: Bytt rekkefølge på avspillingskøen

en: Clear Play Queue
nb: Tøm avspillingskø

en: Shuffle
nb: Tilfeldig

en: Clear
nb: Tøm

en: _Genre:
nb: _Sjanger:

en: _Year:
nb: _År:

en: _Disc number:
nb: _Platenummer:

en: Album a_rtist:
nb: Albuma_rtist:

en: _Composer:
nb: _Komponist:

note: To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
nb: av

en: _Track count:
nb: _Antall avspillinger:

en: Albu_m sort order:
nb: S_orteringsrekkefølge for album:

en: _Artist sort order:
nb: Sorteringsrekkefølge for _artist:

en: Album a_rtist sort order:
nb: Sorteringsrekkefølge for albuma_rtist:

en: _Composer sort order:
nb: Sorteringsrekkefølge for _komponist:

en: Sorting
nb: Sorterer

en: _Title:
nb: _Tittel:

en: Track _number:
nb: Spor_nummer:

en: Comm_ent:
nb: Komm_entar:

en: Error message
nb: Feilmelding

en: File name:
nb: Filnavn:

en: Location:
nb: Lokasjon:

en: File size:
nb: Filstørrelse:

en: Date added:
nb: Dato lagt til:

en: Current contents
nb: Nåværende innhold

en: Contents after sync
nb: Innhold etter synkronisering

en: Added files:
nb: Filer lagt til:

en: Removed files:
nb: Fjernede filer:

en: Never
nb: Aldri

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
nb: I dag %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
nb: I går %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
nb: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
nb: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
nb: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Too many symlinks
nb: For mange symbolske lenker

en: Cannot get free space at %s: %s
nb: Kan ikke finne ledig plass ved %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
nb: %d:%02d av %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
nb: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d gjenstår

en: %d:%02d of %d:%02d
nb: %d:%02d av %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
nb: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
nb: Kan ikke skrive merker til denne filen da den inneholder flere strømmer

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
nb: Kan ikke skrive merker til denne filen da den ikke er kodet i et støttet format

en: Failed to create a source element; check your installation
nb: Feil under oppretting av kildeelement; sjekk installasjonen

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
nb: Klarte ikke å lage «decodebin»-element; sjekk installasjonen av GStreamer

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
nb: Feil under oppretting av «giostreamsink»-element; sjekk installasjonen av GStreamer

en: File corrupted during write
nb: Filen ble korrupt under skriving

en: Android devices
nb: Android-enheter

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
nb: Støtte for Android 4.0+-enheter (via MTP)

en: Model:
nb: Modell:

en: Serial number:
nb: Serienummer:

en: Manufacturer:
nb: Produsent:

en: Audio formats:
nb: Lydformater:

en: Device _name:
nb: Navn på enhet:

en: Tracks:
nb: Spor:

en: Playlists:
nb: Spillelister:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
nb: Ingen lagringsområder funnet på denne enheten. Du må kanskje låse den opp og slå på MTP.

en: Scanning %s
nb: Søker gjennom %s

en: Cover art search
nb: Søk etter bilde for omslag

en: Fetch album covers from the Internet
nb: Hent omslag fra internett

en: _Fetch
nb: _Hent

en: _Browse
nb: _Bla gjennom

en: Select new artwork
nb: Velg nye bilder

en: _Select
nb: _Velg

en: Artist s_ort order:
nb: S_orteringsrekkefølge for artist:

en: _Disc:
nb: _Plate:

en: Audio CD Player
nb: Avspilling av lyd-CD

en: Support for playing of audio CDs as music source
nb: Støtte for avspilling av lyd-CDer som musikkilde

en: Extract
nb: Hent ut

en: Eject
nb: Løs ut

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
nb: Kunne ikke finne et GStreamer CD-kildetillegg

en: Select tracks to be extracted
nb: Velg spor som skal hentes ut

en: <Invalid unicode>
nb: <Ugyldig Unicode>

en: S_ubmit Album
nb: S_end inn album

en: H_ide
nb: Sk_jul

en: Could not find this album on MusicBrainz.
nb: Kunne ikke finne dette albumet på MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
nb: Du kan forbedre MusicBrainz-databasen ved å legge til dette albumet.

en: _Retry
nb: P_røv igjen

en: Could not search MusicBrainz for album details.
nb: Kunne ikke søke etter detaljer for album på MusicBrainz.

en: Could not read the CD device.
nb: Kunne ikke lese CD-enheten.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
nb: Denne platen har treff på flere album. Velg korrekt album.

en: Track %u
nb: Spor %u

en: Not found
nb: Ikke funnet

en: Unable to connect to Musicbrainz server
nb: Kan ikke koble til MusicBrainz-tjener

en: Musicbrainz server error
nb: Feil på MusicBrainz-tjener

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
nb: Sender inn sanginformasjon til Last.fm og spiller av radiostrømmer fra Last.fm

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
nb: Hvilken audioscrobbler-tjeneste vil du bruker?

en: Logout
nb: Logg ut

en: View your profile
nb: Vis din profil

en: Submit listening data
nb: Send inn data om lytting

en: Queued tracks:
nb: Kølagte spor:

en: Tracks submitted:
nb: Innsendte spor:

en: Last submission time:
nb: Tid for siste innsending:

en: Disabled
nb: Deaktivert

en: Submission statistics
nb: Innsendingsstatistikk

en: Create a Radio Station
nb: Lag en ny radiostasjon

en: Create Station
nb: Lag stasjon

en: Recently Listened Tracks
nb: Nylig spilte spor

en: Top Artists
nb: Populære artister

en: Recommendations
nb: Anbefalinger

en: Top Tracks
nb: Populære spor

en: Loved Tracks
nb: Sanger jeg elsker

en: Logging in
nb: Logger inn

en: Request failed
nb: Forespørsel feilet

en: Authentication error
nb: Autentiseringsfeil

en: Clock is not set correctly
nb: Klokken er ikke stilt korrekt

en: This version of Rhythmbox has been banned.
nb: Denne versjonen av Rhythmbox er bannlyst.

en: Track submission failed too many times
nb: Innsending av spor har feilet for mange ganger

en: Love
nb: Elsker

en: Ban
nb: Bannlys

en: Download
nb: Last ned

en: You are not currently logged in.
nb: Du er ikke logget inn.

en: Log in
nb: Logg inn

en: Waiting for authentication...
nb: Venter på autentisering …

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Authentication error. Please try logging in again.
nb: Autentiseringsfeil. Vennligst prøv å logge inn på nytt.

en: Connection error. Please try logging in again.
nb: Tilkoblingsfeil. Vennligst prøv å logge inn på nytt.

en: My Library
nb: Mitt bibliotek

en: My Recommendations
nb: Mine anbefalinger

en: My Neighbourhood
nb: Mitt nabolag

en: %s plays
nb: %s avspillinger

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
nb: _Vis på %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
nb: Lytt til radio med _lignende artister

en: Listen to _Top Fans Radio
nb: Lytt til radio for _største fan

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
nb: Som ligner på artist:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
nb: Største tilhengere av artist:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
nb: Bibliotek for bruker:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
nb: Nabolaget til bruker:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
nb: Spor som er elsket av bruker:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
nb: Anbefalinger for bruker:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
nb: Radiomiks for bruker:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
nb: Spor tagget med:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
nb: Lyttet til av gruppe:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
nb: %s-radio

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
nb: tilhengerradio for %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
nb: Biblioteket til %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
nb: Nabolaget til %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
nb: Sanger %s liker

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
nb: Anbefalt radio for %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
nb: %s-radiomiks

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
nb: Tag-radio for %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
nb: %s grupperadio

en: Error tuning station: no response
nb: Feil under innstilling av stasjon: ingen svar

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
nb: Ugyldig URL til stasjon

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
nb: Denne stasjonen er kun tilgjengelig for %s-abonnenter.

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
nb: Ikke nok innhold til å spille denne stasjonen.

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
nb: %s støtter ikke denne type stasjon lenger

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
nb: Feil under innstilling av stasjon: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
nb: Feil under innstilling av stasjon: uventet svar

en: Error tuning station: invalid response
nb: Feil ved innstilling av stasjon: ugyldig svar

en: Audio CD Recorder
nb: Skriv lyd-CD

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
nb: Ta opp lyd-CDer fra spillelister og kopier lyd-CDer

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
nb: Rhythmbox kunne ikke kopiere platen

en: Rhythmbox could not record the audio disc
nb: Rhythmbox kunne ikke ta opp lyd-platen

en: Unable to build an audio track list
nb: Kan ikke bygge en liste med lydspor

en: Unable to write audio project file %s: %s
nb: Kan ikke skrive prosjektfil %s for lydprosjekt: %s

en: Unable to write audio project
nb: Kan ikke skrive lydprosjekt

en: Unable to create audio CD project
nb: Kunne ikke lage lyd-CD-prosjekt

en: Create Audio CD...
nb: Lag lyd-CD …

en: Duplicate Audio CD...
nb: Kopier lyd-CD …

en: Albums
nb: Album

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
nb: Laster mest populære album for %s

en: Loading biography for %s
nb: Laster biografi for %s

en: Context Pane
nb: Kontekstområde

en: Show information related to the currently playing artist and song.
nb: Rull visningen til sangen og artist som spilles av nå.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
nb: Denne informasjonen er kun tilgjengelig for Last.fm brukere. Sjekk at tillegget for Last.fm er slått på. Velg så Last.fm i sidelinjen og logg inn.

en: Links
nb: Lenker

en: No artist specified.
nb: Ingen artist oppgitt.

en: Lyrics
nb: Tekster

en: Loading lyrics for %s by %s
nb: Laster tekster for %s av %s

en: Lyrics not found
nb: Ingen tekster funnet

en: Hide all tracks
nb: Skjul alle spor

en: Show all tracks
nb: Vis alle spor

en: Top albums by %s
nb: Mest populære album av %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
nb[0]: %s (%d spor)
nb[1]: %s (%d spor)

en: Track list not available
nb: Sporliste er ikke tilgjengelig

en: Unable to retrieve album information:
nb: Kan ikke hente informasjon om album:

en: No information available
nb: Ingen informasjon tilgjengelig

en: Unable to retrieve artist information:
nb: Kan ikke hente informasjon om artist:

en: DAAP Music Sharing
nb: Deling av musikk med DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
nb: Del musikk og spill av delt musikk på ditt lokalnettverk

en: Sharing
nb: Deling

en: _Look for touch Remotes
nb: _Se etter touch-fjernkontroller

en: _Share my music
nb: _Del min musikk

en: Library _name:
nb: _Navn på bibliotek:

en: Forget known Remotes
nb: Glem kjente fjernkontroller

en: Require _password:
nb: Krev _passord:

en: Add Remote
nb: Legg til fjernkontroll

en: Please enter the passcode displayed on your device.
nb: Vennligst skriv inn passordet som vises på din enhet.

en: Could not pair with this Remote
nb: Kunne ikke koble til denne fjernkontrollen

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
nb: Du kan nå kontrollere Rhythmbox via din fjernkontroll

en: Disconnect
nb: Koble fra

en: Connect to DAAP share...
nb: Koble til DAAP-ressurs …

en: New DAAP share
nb: Ny DAAP-ressurs

en: Host:port of DAAP share:
nb: Vert:port for DAAP-ressurs:

en: %s's Music
nb: %ss musikk

en: The music share '%s' requires a password to connect
nb: Delt musikkressurs «%s» krever et passord for tilkobling

en: Retrieving songs from music share
nb: Henter sanger fra delt ressurs

en: Could not connect to shared music
nb: Kunne ikke koble til delt ressurs med musikk

en: Connecting to music share
nb: Kobler til delt musikk

en: Connecting...
nb: Kobler til …

en: Could not pair with this Remote.
nb: Kunne ikke koble til denne fjernkontrollen.

en: Remotes
nb: Fjernkontroller

en: MediaServer2 D-Bus interface
nb: MediaServer2 D-Bus-grensesnitt

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
nb: En implementering av spesifikasjonen for MediaServer2 D-Bus-grensesnittet

en: All Tracks
nb: Alle spor

en: Artists
nb: Artister

en: Genres
nb: Sjangere

en: Playlists
nb: Spillelister

en: FM Radio
nb: FM-radio

en: Support for FM radio broadcasting services
nb: Støtte for kringkastingstjenester over FM-radio

en: New
nb: Ny

en: New FM Radio Station
nb: Ny FM-radiostasjon

en: Frequency of radio station
nb: Frekvens for radiostasjon

en: Portable Players
nb: Bærbare avspillere

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
nb: Støtte for generiske lydavspillingsenheter (plus PSP og Nokia 770)

en: New Playlist on %s
nb: Ny spilleliste på %s

en: Add to New Playlist
nb: Legg til i ny spilleliste

en: Advanced
nb: Avansert

en: Grilo media browser
nb: Grilo medieutforsking

en: Browse various local and Internet media sources
nb: Bla gjennom kilder lokalt og på internett

en: Fetch more tracks
nb: Hent flere spor

en: Only showing %d result | Only showing %d results
nb[0]: Viser kun %d resultat
nb[1]: Viser kun %d resultater

en: IM Status
nb: IM-status

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
nb: Oppdaterer lynmeldingsstatus i henhold til aktiv sang. (Fungerer med Empathy og Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
nb: ♫ Lytter til musikk … ♫

en: iPod _name:
nb: _Navn på iPod:

en: Podcasts:
nb: Podcaster:

en: Device node:
nb: Enhetsnode:

en: Mount point:
nb: Monteringspunkt:

en: Database version:
nb: Versjon av database:

en: Firmware version:
nb: Fastvareversjon:

en: iPod detected
nb: iPod funnet

en: _Initialize
nb: _Initier

en: _Name:
nb: _Navn:

en: _Model:
nb: _Modell:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
nb: Rhythmbox har gjenkjent en enhet som sannsyligvis er en uinitiert eller korrupt iPod. Den må initieres før Rhythmbox kan bruke den, men dette vil ødelegge alle metadata om sanger som finnes allerede. Hvis du vil at Rhytmbox skal initiere iPoden må du fylle ut informasjonen under. Hvis enheten ikke er en iPod eller du ikke ønsker å initiere den må du trykke avbryt.

en: Do you want to initialize your iPod?
nb: Vil du initiere din iPod?

en: Portable Players - iPod
nb: Bærbare avspillere - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
nb: Støtte for Apple iPo-enheter (vis innhold, spill av fra enhet)

en: New playlist
nb: Ny spilleliste

en: Unable to initialize new iPod
nb: Kan ikke initiere ny iPod

en: Podcasts
nb: Podcaster

en: Internet Radio
nb: Internett-radio

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
nb: Støtte for kringkastingstjenester over internett

en: Remove
nb: Fjern

en: Genre
nb: Sjanger

en: Search your internet radio stations
nb: Søk i dine radiostasjoner på internett:

en: %d station | %d stations
nb[0]: %d stasjon
nb[1]: %d stasjoner

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
nb: Ny radiostasjon på internett

en: URL of internet radio station:
nb: URL for radiostasjon på internett:

en: %s Properties
nb: Egenskaper for %s

en: Unable to change station property
nb: Kan ikke endre egenskap for stasjon

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
nb: Kan ikke endre URI for stasjon til %s, da denne stasjonen allerede eksisterer

en: L_ocation:
nb: L_okasjon:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
nb: Kontroller Rhythmbox ved hjelp av en infrarød fjernkontroll

en: Choose lyrics folder...
nb: Velg mappe for tekster …

en: Song Lyrics
nb: Sangtekster

en: Fetch song lyrics from the Internet
nb: Hent sangtekster fra internett

en: Search engines
nb: Søkemotorer

en: Browse...
nb: Bla gjennom …

en: Lyrics Folder
nb: Tekstmappe

en: No lyrics found
nb: Ingen tekster funnet

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _Search again
nb: _Søk igjen

en: Searching for lyrics...
nb: Søker etter tekster …

en: Magnatune online music store
nb: Magnatune musikkbutikk på nettet

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
nb: Magnatune er et plateselskap på nettet som ikke er ondt.

en:     * Free listening of all songs
nb:     * Gratis lytting av alle sanger

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
nb:     * Betalende medlemmer får helt ubegrenset nedlasting av hele katalogen (ingen andre tjenester tillater dette)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
nb:     * 10% av din Magnatune medlemskontingent går til Rhythmbox/GNOME - det gjør det verdt å bli medlem

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
nb:     * Filformater som er bra for åpen kildekode: MP3 og WAV, men også OGG- og FLAC-filer.

en:     * All albums and artists hand-picked
nb:     * Alle albumene og artistene er håndplukkede

en: You can find more information at
nb: Du kan finne mer informasjon på

en: Download Album
nb: Last ned album

en: Artist Info
nb: Informasjon om artist

en: Magnatune Store
nb: Magnatune butikk

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
nb: Legger til støtte i Rhythmbox for avspilling og kjøp av musikk fra nettbutikken Magnatune

en: January (01)
nb: Januar (01)

en: February (02)
nb: Februar (02)

en: March (03)
nb: Mars (03)

en: May (05)
nb: Mai (05)

en: June (06)
nb: Juni (06)

en: July (07)
nb: Juli (07)

en: October (10)
nb: Oktober (10)

en: December (12)
nb: Desember (12)

en: $8 US (typical)
nb: $8 US (typisk)

en: $10 US (better than average)
nb:  $10 US (mer enn gjennomsnittet)

en: $12 US (generous)
nb: $12 US (sjenerøst)

en: $15 US (VERY generous!)
nb: $15 US (MEGET sjenerøst!)

en: $18 US (We love you!)
nb: $18 US (Vi elsker deg!)

en: Magnatune Information
nb: Magnatune-informasjon

en: I don't have a Magnatune account
nb: Jeg har ikke en Magnatune-konto

en: I have a streaming account
nb: Jeg har en konto for å lytte til strømmer

en: I have a download account
nb: Jeg har en nedlastingskonto

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Password:
nb: Passord:

en: Preferred audio _format:
nb: Foretrukket lyd_format:

en: Get an account at
nb: Lag en konto på

en: Find out about Magnatune at
nb: Finn ut mer om Magnatune på

en: Couldn't download album
nb: Kunne ikke laste ned album

en: You must have a library location set to download an album.
nb: Du må ha satt en lokasjon for biblioteket for å kunne kjøpe en plate.

en: Unable to load catalog
nb: Kan ikke laste katalog

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
nb: Rhythmbox forsto ikke Magnatune-katalogen. Vennligst rapporter feilen.

en: Loading Magnatune catalog
nb: Laster katalog for Magnatune

en: Download Error
nb: Feil ved nedlasting

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
nb: Det oppsto en feil ved forsøk på autorisasjon av nedlasting.
    Magnatune-tjeneren returnerte:
    %s

en: Error
nb: Feil

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
nb: En feil oppsto under nedlasting av albumet.
    Feilmeldingen var:
    %s

en: Downloading from Magnatune
nb: Laster ned fra Magnatune

en: Media Player Keys
nb: Medieasvpillertaster

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
nb: Kontroller Rhythmbox med tastatursnarveier

en: MPRIS D-Bus interface
nb: MPRIS D-Bus-grensesnitt

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
nb: En implementering av spesifikasjonen for MPRIS D-Bus-grensesnittet

en: Portable Players - MTP
nb: Bærbare avspillere - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
nb: Støtte for MTP-enheter (vis innhold, overfør, spill fra enhet)

en: Unable to open temporary file: %s
nb: Kan ikke åpne midlertidig fil: %s

en: Media Player
nb: Medieasvpiller

en: Media player device error
nb: Enhetsfeil på mediesavspiller

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
nb: Kan ikke åpne %s %s-enhet

en: Digital Audio Player
nb: Digital lydspiller

en: Unable to copy file from MTP device: %s
nb: Kan ikke kopiere fil fra MTP-enhet: %s

en: Not enough space in %s
nb: Ikke nok plass i %s

en: No space left on MTP device
nb: Ingen plass igjen på MTP-enhet

en: Unable to send file to MTP device: %s
nb: Kan ikke sende fil til MTP-enhet: %s

en: Notification
nb: Varsling

en: Notification popups
nb: Varslingsdialoger

en: Previous
nb: Forrige

en: Play
nb: Spill av

en: Next
nb: Neste

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
nb: av <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
nb: fra <i>%s</i>

en: Not Playing
nb: Spiller ikke

en: Power Manager
nb: Strømstyring

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
nb: Stopp strømstyring fra å gå i hvilemodus under avspilling

en: Playing
nb: Spiller

en: Python Console
nb: Python-konsoll

en: Interactive python console
nb: Interaktivt python-konsoll

en: Python Debugger
nb: Python-feilsøker

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
nb: Du kan aksessere hovedvinduet via «shell» miljøvariabelen :

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
nb: Etter at du trykker OK vil Rhythmbox vente til du kobler til med winpdb eller rpdb2. Hvis du ikke har satt passord for feilsøking i filen %s vil forvalgt passord («rhythmbox») brukes.

en: Inform Zeitgeist about your activity
nb: Informer Zeitgeist om din aktivitet

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
nb: GStreamer-element som kreves for ReplayGain-prosessering er ikke tilgjengelig. Manglende elementer er: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
nb: GStreamer-tillegg for ReplayGain er ikke tilgjengelige

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
nb: Bruk ReplayGain for å gi et konsistent avspillingsvolum

en: Radio (equal loudness for all tracks)
nb: Radio (lik loudness for alle spor)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
nb: Album (ideell loudness for alle spor)

en: ReplayGain preferences
nb: Brukervalg for ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
nb: ReplayGain-_modus:

en: _Pre-amp:
nb: _Forforsterker:

en: _Apply compression to prevent clipping
nb: _Bruk komprimering for å unngå klipping

en: Learn more about ReplayGain
nb: Lær mer om ReplayGain

en: Send tracks
nb: Send spor

en: Send selected tracks by email
nb: Send valgte spor via e-post

en: Send to...
nb: Send til …

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
nb: Bla gjennom og spill av lyder fra SoundCloud

en: Search tracks
nb: Søk etter spor

en: Search tracks on SoundCloud
nb: Søk etter spor på SoundCloud

en: Search sets
nb: Søk etter sett

en: Search sets on SoundCloud
nb: Søk etter sett på SoundCloud

en: SoundCloud Sets
nb: SoundCloud-sett

en: Search users
nb: Søk etter brukere

en: Search users on SoundCloud
nb: Søk etter brukere på SoundCloud

en: SoundCloud Users
nb: SoundCloud-brukere

en: Search groups
nb: Søk etter grupper

en: Search groups on SoundCloud
nb: Søk etter grupper på SoundCloud

en: SoundCloud Groups
nb: SoundCloud-grupper

en: View '%(title)s' on SoundCloud
nb: Vis «%(title)s» på SoundCloud

en: View '%(container)s' on SoundCloud
nb: Vis «%(container)s» på SoundCloud

en: Web remote control preferences
nb: Brukervalg for webbasert fjernkontroll

en: Listening port:
nb: Lytteport:

en: Access key:
nb: Aksessnøkkel:

en: Web remote control
nb: Webbasert fjernkontroll

en: Control Rhythmbox from a web browser
nb: Kontroller Rhythmbox fra en nettleser

en: Launch web remote control
nb: Start webbasert fjernkontroll

en: %d feed | %d feeds
nb[0]: %d strøm
nb[1]: %d strømmer

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
nb: Klarte ikke å laste strømmen. Sjekk nettverkstilkoblingen.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
nb: Kan ikke søke etter podcaster. Sjekk nettverksinnstillingene dine.

en: Title
nb: Tittel

en: Author
nb: Forfatter

en: Episodes
nb: Episoder

en: Date
nb: Dato

en: New Episodes
nb: Nye episoder

en: New Downloads
nb: Nye nedlastinger

en: Downloading podcast
nb: Laster ned podcast

en: Finished downloading podcast
nb: Nedlasting av podcast er fullført

en: New updates available from
nb: Nye oppdateringer tilgjengelig fra

en: Error in podcast
nb: Feil i podcast

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
nb: %s. Vil du legge til podcast-strømmen likevel?

en: Error creating podcast download directory
nb: Feil under oppretting av nedlastingskatalog for podcast

en: Unable to create the download directory for %s: %s
nb: Kan ikke opprette nedlastingskatalog for %s: %s

en: Invalid URL
nb: Ugyldig URL

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
nb: URL «%s» er ikke gyldig. Vennligst sjekk den.

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
nb: URL allerede lagt til

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
nb: URL «%s» er allerede lagt til som en radiostasjon. Hvis dette er en podcast-strøm må du fjerne radiostasjonen.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
nb: URL «%s» ser ikke ut til å være en podcast-strøm. Det kan være noe galt med URLen eller strømmen kan være ødelagt. Vil du at Rhythmbox skal prøve å bruke den likevel?

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
nb: Det oppsto et problem når du la til denne podcasten: %s. Vennligst sjekk URL: %s

en: Unable to check file type: %s
nb: Klarte ikke å sjekke filtype: %s

en: Unexpected file type: %s
nb: Uventet filtype: %s

en: Unable to parse the feed contents
nb: Klarte ikke å lese innholdet i strømmen

en: The feed does not contain any downloadable items
nb: Strømmen inneholder ingen nedlastbare oppføringer

en: Not Downloaded
nb: Ikke lastet ned

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
nb: Slett podcast-strøm og nedlastede filer?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
nb: Hvis du velger å slette strømmen og filene vil begge deler gå tapt. Du kan slette strømmen, men beholde de nedlastede filene ved å kun slette strømmen.

en: Delete _Feed Only
nb: Slett kun _strøm

en: _Delete Feed And Files
nb: _Slett strøm og filer

en: Downloaded
nb: Lastet ned

en: Failed
nb: Feilet

en: Waiting
nb: Venter

en: Podcast Error
nb: Feil med Podcast

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
nb: Slett podcast-episoden og tilhørende fil?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
nb: Hvis du velger å slette episoden og filen, vil de gå tapt. Du kan slette episoden samtidig som du beholder den nedlastede filen ved å velge å bare slette episoden.

en: Delete _Episode Only
nb: Slett kun _episode

en: _Delete Episode And File
nb: _Slett episode og fil

en: %d episode | %d episodes
nb[0]: %d episode
nb[1]: %d episoder

en: Feed
nb: Strøm

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
nb: Søk i alle felt

en: Search podcast feeds
nb: Søk i podcast-strømmer

en: Search podcast episodes
nb: Søk i podcast-episoder

en: Show the version of the program
nb: Vis programmets versjon

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
nb: Ikke start en ny instans av Rhythmbox

en: Quit Rhythmbox
nb: Avslutt RhythmBox

en: Check if Rhythmbox is already running
nb: Sjekk om Rhythmbox kjører allerede

en: Don't present an existing Rhythmbox window
nb: Ikke vis et eksisterende Rhythmbox-vindu

en: Jump to next song
nb: Hopp til neste sang

en: Jump to previous song
nb: Hopp til forrige sang

en: Seek in current track
nb: Søk i dette sporet

en: Resume playback if currently paused
nb: Fortsett avspilling hvis den er pauset

en: Pause playback if currently playing
nb: Pause avspilling hvis aktiv

en: Toggle play/pause mode
nb: Bytt mellom spill-/pause-modus

en: Stop playback
nb: Stopp avspilling

en: Play a specified URI, importing it if necessary
nb: Spill av oppgitt URI. Importer den hvis nødvendig

en: URI to play
nb: URI som skal spilles

en: Add specified tracks to the play queue
nb: Legg til valgte spor i avspillingskøen

en: Empty the play queue before adding new tracks
nb: Tøm avspillingskøen før nye spor legges til

en: Print the title and artist of the playing song
nb: Vis tittel og artist for avspilt sang

en: Print formatted details of the song
nb: Skriv ut formaterte detaljer for sangen

en: Select the source matching the specified URI
nb: Velg kilde som er lik spesifisert URI

en: Source to select
nb: Kilde som skal velges

en: Activate the source matching the specified URI
nb: Aktiver kilde som er lik oppgitt URI

en: Source to activate
nb: Kilde som skal aktiveres

en: Play from the source matching the specified URI
nb: Spill fra kilde som er like oppgitt URI

en: Source to play from
nb: Kilde å spille fra

en: Enable repeat playback order
nb: Slå på gjentatt avspillingsrekkefølge

en: Disable repeat playback order
nb: Slå av gjentatt avspillingsrekkefølge

en: Enable shuffle playback order
nb: Slå på blandet avspillingsrekkefølge

en: Disable shuffle playback order
nb: Slå av blandet avspillingsrekkefølge

en: Set the playback volume
nb: Sett avspillingsvolum

en: Increase the playback volume
nb: Skru opp avspillingsvolumet

en: Decrease the playback volume
nb: Skru ned avspillingsvolumet

en: Print the current playback volume
nb: Skriv ut aktivt avspillingsvolum

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
nb: Sett poengsum for sangen som spilles av nå

en: Start interactive mode
nb: Start interaktiv modus

en: n - Next track
nb: n - Neste spor

en: p - Previous track
nb: p - Forrige spor

en: space - Play/pause
nb: mellomrom - Spill av/pause

en: s - Show playing track details
nb: s - Vis detaljer om spor som spilles av

en: v - Decrease volume
nb: v - Skru ned volumet

en: V - Increase volume
nb: V - Skru opp volumet

en: h/? - Help
nb: h/? - Hjelp

en: q - Quit
nb: q - Avslutt

en: Not playing
nb: Spiller ikke

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
nb: %tt av %ta fra %at

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
nb: %tt av %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
nb: %tt fra %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
nb: [%te av %td]

en: Paused
nb: Satt på pause

en: Seeked to %s
nb: Søkt til %s

en: Now playing: %s %s
nb: Spiller: %s %s

en: Unknown playback state: %s
nb: Ukjent avspillingstilstand: %s

en: Volume is now %.02f
nb: Volumet er nå %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
nb: Trykk «h» for hjelp.

en: Playback volume is %f.
nb: Avspillingsvolum er %f.

en: Couldn't access %s: %s
nb: Kunne ikke aksessere %s: %s

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
nb: Flere GStreamer-tillegg kreves for å spille av denne filen: %s

en: invalid unicode in error message
nb: ugyldig unicode i feilmelding

en: Empty file
nb: Tom fil

en: Could not load the music database:
nb: Kunne ikke laste musikkdatabasen:

en: %ld minute | %ld minutes
nb[0]: %ld minutt
nb[1]: %ld minutter

en: %ld hour | %ld hours
nb[0]: %ld time
nb[1]: %ld timer

en: %ld day | %ld days
nb[0]: %ld dag
nb[1]: %ld dager

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
nb: %s, %s og %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
nb: %s og %s

en: Scanning
nb: Søker

en: %d of %d
nb: %d av %d

en: All
nb: Alle

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
nb: Databasen ble opprettet av en senere versjon av Rhythmbox. Denne versjonen av Rhythmbox kan ikke lese databasen.

en: Python Sample Plugin
nb: Python eksempeltillegg

en: A sample plugin in Python with no features
nb: Et eksempeltillegg i Python uten noen funksjoner

en: Python Source
nb: Python-kilde

en: Sample Plugin
nb: Eksempeltillegg

en: A sample plugin in C with no features
nb: Et eksempeltillegg i C uten noen funksjoner

en: Vala Sample Plugin
nb: Vala eksempeltillegg

en: A sample plugin in Vala with no features
nb: Et eksempeltillegg i Vala uten noen funksjoner

en: Configure Plugins
nb: Brukervalg for tillegg

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
nb: Rhytmbox er fri programvare. Du kan redistribuere og/eller endre programmet
    under betingelsene gitt i GNU General Public License som utgitt av Free
    Software Foundation; enten versjon 2 av lisensen, eller (hvis du ønsker det)
    enhver senere versjon.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
nb: Rhythmbox distribueres i håp om at programmet er nyttig, men
    UTEN NOEN GARANTI, ikke engang implisitt garanti om at det er
    SALGBART eller PASSER ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General
    Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
nb: Du skal ha mottatt en kopi av GNU General Public License sammen med
    Rhythmbox. Hvis ikke så skriv til Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Maintainers:
nb: Vedlikeholdt av:

en: Former Maintainers:
nb: Tidligere vedlikeholdt av:

en: Contributors:
nb: Bidragsytere:

en: Music management and playback software for GNOME.
nb: Programvare for musikkhåndtering og avspilling for GNOME.

en: Rhythmbox Website
nb: Rhythmbox nettsted

en: Couldn't display help
nb: Kunne ikke vise hjelp

en: Enable debug output
nb: Aktiver kode for feilsøking

en: Enable debug output matching a specified string
nb: Aktiver feilsøkingsinformasjon basert på en spesifisert streng

en: Do not update the library with file changes
nb: Ikke oppdater biblioteket når filer endres

en: Do not register the shell
nb: Ikke registrer skallet

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
nb: Ikke lagre data permanent (betinger --no-registration)

en: Disable loading of plugins
nb: Slå av lasting av tillegg

en: Path for database file to use
nb: Sti til databasefil som skal brukes

en: Path for playlists file to use
nb: Sti til spillelistefil som skal brukes

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nb: %s
    Kjør «%s --help» for å se en full liste med tilgjengelige kommandolinjeflagg.

en: MPEG Version 3.0 URL
nb: MPEG versjon 3.0 URL

en: Shoutcast playlist
nb: Shoutcast-spilleliste

en: XML Shareable Playlist Format
nb: Delbart XML-format for spilleliste

en: Unnamed playlist
nb: Ikke navngitt spilleliste

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
nb: Spillelistefilen kan være i et ukjent format eller korrupt.

en: Untitled Playlist
nb: Spilleliste uten navn

en: New Playlist
nb: Ny spilleliste

en: Couldn't read playlist
nb: Kunne ikke lese spilleliste

en: All Files
nb: Alle filer

en: Load Playlist
nb: Last spilleliste

en: Couldn't save playlist
nb: Kunne ikke lagre spilleliste

en: Unsupported file extension given.
nb: Oppgitt filtype er ikke støttet.

en: Playlist %s already exists
nb: Spillelisten "%s" eksisterer allerede

en: Unknown playlist: %s
nb: Ukjent spilleliste: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
nb: Spilleliste %s er en automatisk spilleliste

en: Error while saving song information
nb: Feil under lagring av sanginformasjon

en: Pause playback
nb: Pause avspilling

en: Start playback
nb: Start avspilling

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
nb: %s (Pause)

en: No registered source can handle URI %s
nb: Ingen registrert kilde kan håndtere URI %s

en: No registered source matches URI %s
nb: Ingen registrert kilde er lik URI %s

en: Unknown song URI: %s
nb: Ukjent URI til sang: %s

en: Unknown property %s
nb: Ukjent egenskap %s

en: Invalid property type %s for property %s
nb: Ugyldig type egenskap %s for egenskap %s

en: Stream error
nb: Feil i strøm

en: Unexpected end of stream!
nb: Uventet slutt på data!

en: Playlist was empty
nb: Spillelisten var tom

en: Not currently playing
nb: Spiller ikke

en: No previous song
nb: Ingen forrige sang

en: No next song
nb: Ingen neste sang

en: Couldn't stop playback
nb: Kunne ikke stoppe avspilling

en: Playback position not available
nb: Avspillingsposisjon er ikke tilgjengelig

en: Current song is not seekable
nb: Kan ikke søke i denne sangen

en: Couldn't start playback
nb: Kunne ikke starte avspilling

en: Linear
nb: Lineær

en: Linear looping
nb: Lineær gjentakelse

en: Random with equal weights
nb: Tilfeldig med lik vekting

en: Random by time since last play
nb: Tilfeldig etter tid for siste avspilling

en: Random by rating
nb: Tilfeldig med poenggivning

en: Random by time since last play and rating
nb: Tilfeldig etter tid siden siste avspilling med poenggivning

en: Linear, removing entries once played
nb: Lineær, fjerner oppføringer når de er spilt av

en: Failed to create the player: %s
nb: Klarte ikke å opprette spiller: %s

en: Rhythmbox Preferences
nb: Brukervalg for Rhythmbox

en: General
nb: Generelt

en: Playback
nb: Avspilling

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
nb: Filen «%s» eksisterer allerede. Vil du erstatte den?

en: _Skip
nb: _Hopp over

en: _Replace
nb: E_rstatt

en: S_kip All
nb: Hopp _over alle

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
nb[0]: %d fil kan ikke overføres da den må konverteres til et format som støttes av målenheten, men ingen passende kodingsprofiler er tilgjengelige
nb[1]: %d filer kan ikke overføres da de må konverteres til et format som støttes av målenheten, men ingen passende kodingsprofriler er tilgjengelige

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
nb: Ekstra programvare kreves for å kode medie i ditt foretrukne format:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
nb[0]: Ekstra programvare kreves for å konvertere %d fil til et format støttet av målenheten:
    %s
nb[1]: Ekstra programvare kreves for å konvertere %d filer til et format støttet av målenheten:
    %s

en: Unable to transfer tracks
nb: Kan ikke overføre spor

en: _Cancel the transfer
nb: A_vbryt overføringen

en: _Skip these files
nb: _Hopp over disse filene

en: _Install
nb: _Installer

en: Search artists
nb: Søk i artister

en: Search composers
nb: Søk etter komponister

en: Search albums
nb: Søk i album

en: Search titles
nb: Søk i titler

en: Search genres
nb: Søk sjanger

en: Unable to eject
nb: Kan ikke løse ut

en: Unable to unmount
nb: Kan ikke avmontere

en: Library
nb: Bibliotek

en: Stores
nb: Butikker

en: Devices
nb: Enheter

en: Shared
nb: Delt

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
nb: Installer ekstra programvare

en: Additional software is required to play some of these files.
nb: Ekstra programvare kreves for å spille av noen av disse filene.

en: Import Errors
nb: Feil ved import

en: %d import error | %d import errors
nb[0]: %d importeringsfeil
nb[1]: %d importeringsfeil

en: Number - Title
nb: Nummer - Tittel

en: Artist - Title
nb: Artist - Tittel

en: Artist - Number - Title
nb: Artist - Nummer - Tittel

en: Artist (Album) - Number - Title
nb: Artist (Plate) - Nummer - Tittel

en: Number. Artist - Title
nb: Nummer. Artist - Tittel

en: Music
nb: Musikk

en: Choose Library Location
nb: Velg lokasjon for bibliotek

en: Multiple locations set
nb: Flere lokasjoner satt

en: Example Path:
nb: Eksempel på sti:

en: Error transferring track
nb: Feil ved overføring av spor

en: Copying tracks to the library
nb: Kopierer spor til biblioteket

en: Adding tracks to the library
nb: Legg til spor i biblioteket

en: Syncing tracks to %s
nb: Synkroniserer spor til %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
nb: Du har ikke valgt noen musikk, spillelister eller podcaster som skal overføres til denne enheten.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
nb: Ikke nok plass på enheten til å overføre valgt musikk, spilleliste og podcaster.

en: %s Sync Settings
nb: Innstillinger for synkronisering med %s

en: Sync with the device
nb: Synkroniser med enhet

en: Don't sync
nb: Ikke synkroniser

en: Missing Files
nb: Mangler filer

en: %d missing file | %d missing files
nb[0]: %d fil mangler
nb[1]: %d filer mangler

en: Remove from Playlist
nb: Fjern fra spillelisten

en: Play Queue
nb: Spill av kø

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
nb: av

en: from
nb: fra

en: %d song | %d songs
nb[0]: %d sang
nb[1]: %d sanger

en: Connecting
nb: Kobler til

en: Buffering
nb: Bufrer

en: Transferring tracks to %s
nb: Overfører spor til %s

en: All Music
nb: All musikk

en: Other
nb: Annet

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Image/label border
nb: Kant for bilde/etikett

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
nb: Bredde på kanten rundt etiketten og bildet i varslingsdialogen

en: Alert Type
nb: Type varsel

en: The type of alert
nb: Type varsling

en: Alert Buttons
nb: Varslingsknapper

en: The buttons shown in the alert dialog
nb: Knappene som vises i varslingsdialogen

en: Show more _details
nb: Vis flere _detaljer

en: _No
nb: _Nei

en: _Yes
nb: _Ja

en: _Open
nb: _Åpne

en: Constant bit rate
nb: Konstant bitrate

en: Variable bit rate
nb: Variabel bitrate

en: Default settings
nb: Forvalgte innstillinger

en: Lossless
nb: Tapsfri

en: Track
nb: Spor

en: Composer
nb: Komponist

en: Comment
nb: Kommentar

en: Time
nb: Tid

en: Year
nb: År

en: Quality
nb: Kvalitet

en: Rating
nb: Poeng

en: Play Count
nb: Ganger spilt

en: Last Played
nb: Sist spilt

en: Date Added
nb: Lagt til dato

en: Last Seen
nb: Sist sett

en: Location
nb: Lokasjon

en: Now Playing
nb: Spiller

en: Playback Error
nb: Feil under avspilling

en: Drop artwork here
nb: Slipp bilder her

en: Examining files
nb: Undersøker filer

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
nb: Lokasjonen du har valgt er på enhet %s.

en: Show %s
nb: Vis %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
nb[0]: Importer %d valgt spor
nb[1]: Importer %d valgte spor

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
nb[0]: Importer %d listet spor
nb[1]: Importerer %d listede spor

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
nb[0]: %d artist (%d)
nb[1]: Alle %d artister (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
nb[0]: %d album (%d)
nb[1]: Alle %d album (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
nb[0]: %d sjanger (%d)
nb[1]: Alle %d sjangre (%d)

en: _New
nb: _Ny

en: Create Automatic Playlist
nb: Opprett automatisk spilleliste

en: Edit Automatic Playlist
nb: Rediger automatisk spilleliste

[ctx: query-criteria]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: query-criteria]
en: Composer
nb: Komponist

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
nb: Artist for album

[ctx: query-criteria]
en: Genre
nb: Sjanger

[ctx: query-criteria]
en: Year
nb: År

[ctx: query-criteria]
en: Rating
nb: Poeng

[ctx: query-criteria]
en: Path
nb: Sti

[ctx: query-criteria]
en: Comment
nb: Kommentar

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
nb: Ganger spilt

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
nb: Spornummer

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
nb: Platenummer

[ctx: query-criteria]
en: Duration
nb: Varighet

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
nb: Slag i minuttet

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
nb: Tidspunkt for siste avspilling

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
nb: Lagt til i biblioteket

en: _In reverse alphabetical order
nb: _I omvendt alfabetisk rekkefølge

[ctx: query-sort]
en: Composer
nb: Komponist

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
nb: Albumartist

[ctx: query-sort]
en: Genre
nb: Sjanger

[ctx: query-sort]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: query-sort]
en: Rating
nb: Poeng

en: W_ith more highly rated tracks first
nb: _Med sanger som har fått mange poeng først

[ctx: query-sort]
en: Play Count
nb: Ganger spilt

en: W_ith more often played songs first
nb: _Med ofte spilte sanger først

[ctx: query-sort]
en: Year
nb: År

en: W_ith newer tracks first
nb: _Med nyere spor først

[ctx: query-sort]
en: Duration
nb: Varighet

en: W_ith longer tracks first
nb: _Med lengre spor først

[ctx: query-sort]
en: Track Number
nb: Spornummer

en: _In decreasing order
nb: _I stigende rekkefølge

[ctx: query-sort]
en: Last Played
nb: Sist spilt

en: W_ith more recently played tracks first
nb: _Med sist spilte spor først

[ctx: query-sort]
en: Date Added
nb: Lagt til dato

en: W_ith more recently added tracks first
nb: _Med spor som er lagt til nylig først

[ctx: query-sort]
en: Comment
nb: Kommentar

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
nb: Slag i minuttet

en: W_ith faster tempo tracks first
nb: M_ed spor med raskere tempo først

en: contains
nb: inneholder

en: does not contain
nb: inneholder ikke

en: equals
nb: er lik

en: not equal to
nb: ikke lik

en: starts with
nb: starter med

en: ends with
nb: slutter med

en: at least
nb: minst

note: matches if A >= B
en: at most
nb: maksimum

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
nb: i

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
nb: ikke i

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
nb: etter

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
nb: før

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
nb: de siste

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
nb: ikke de siste

en: seconds
nb: sekunder

en: minutes
nb: minutter

en: hours
nb: timer

en: days
nb: dager

en: weeks
nb: uker

en: No Stars
nb: Ingen stjerner

en: %d Star | %d Stars
nb[0]: %d stjerne
nb[1]: %d stjerner

en: Clear the search text
nb: Fjern søketeksten

en: Select the search type
nb: Velg type søk

en: Search
nb: Søk

en: _Search:
nb: _Søk:

en: _Back
nb: Til_bake

en: _Forward
nb: _Fremover

en: Song Properties
nb: Egenskaper for sang

en: Multiple Song Properties
nb: Flere egenskaper for sang

en: Unknown file name
nb: Ukjent filnavn

en: On the desktop
nb: På skrivebordet

en: Unknown location
nb: Ukjent plassering
