rhythmbox - en to nn translation catalogue (1101 entries)

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
nn: Klarte ikkje å oppretta GStreamer-slukelement for å skriva til %s

note: ?
en: Failed to open output device: %s
nn: Greidde ikkje å opna utdataeining: %s

en: Failed to create playbin2 element; check your GStreamer installation
nn: Klarte ikkje å oppretta playbin2-elementet. Kontroller installasjonen av GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
nn: Klarte ikkje å kopla den nye straumen med GStreamer-røyr

en: Failed to start new stream
nn: Klarte ikkje å starta ny straum

note: ?
en: Failed to open output device
nn: Klarte ikkje å opna utdataeining

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
nn: Klarte ikkje å oppretta GStreamer-elementet; sjekk installasjonen

en: Failed to create audio output element; check your installation
nn: Klarte ikkje å oppretta utdata for lyd; sjekk installasjonen

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
nn: Klarte ikkje å kopla GStreamer-røyr; sjekk installasjonen

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
nn: Klarte ikkje å oppretta GStreamer-røyr for å spela av %s

en: A_dd if any criteria are matched
nn: Le_gg til dersom nokon av kritera passar

en: Create automatically updating playlist where:
nn: Lag automatisk speleliste der:

en: GB
nn: GiB

en: MB
nn: MiB

en: Minutes
nn: Minutt

en: _Limit to:
nn: _Avgrens til:

en: _When sorted by:
nn: _Når sortert  etter:

en: songs
nn: låtar

en: A_lbum
nn: P_late

en: Browser Views
nn: Visingar for lesing

en: C_omment
nn: K_ommentar

en: Da_te added
nn: Da_to lagt til

en: Default
nn: Standardval

en: G_enres, artists and albums
nn: Sjangrar, artistar og album

en: Icons only
nn: Berre ikon

en: Lo_cation
nn: _Plassering

en: Text below icons
nn: Tekst under ikon

en: Text beside icons
nn: Tekst attmed ikon

en: Text only
nn: Berre tekst

en: Ti_me
nn: Ti_d

en: Toolbar Button Labels
nn: Etikettar for verktøylineknappar

en: Track _number
nn: Spor_nummer

en: Visible Columns
nn: Synlege kolonner

en: _Artists and albums
nn: _Artistar og album

en: _Genre
nn: S_janger

en: _Genres and artists
nn: _Sjangrar og artistar

en: _Last played
nn: S_ist spela

en: _Play count
nn: _Gongar spela

en: _Quality
nn: _Kvalitet

en: _Rating
nn: _Poeng

en: _Year
nn: _År

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
nn: Artist/Artist - Plate/Artist (Plate) - 01 - Tittel.ogg

en: F_older hierarchy:
nn: _Mappehierarki:

en: Library Location
nn: Bibliotekplassering

en: Library Structure
nn: Bibliotekstruktur

en: _Browse...
nn: _Bla gjennom …

en: _Edit...
nn: R_ediger …

en: _File name:
nn: _Filnamn:

en: _Music files are placed in:
nn: _Musikkfilene er plasserte i:

en: _Preferred format:
nn: Føretrekt format:

en: _Watch my library for new files
nn: _Sjå etter nye filer i biblioteket

en: <b>Information</b>
nn: <b>Informasjon</b>

en: <b>Sync Preferences</b>
nn: <b>Brukarval for synkronisering</b>

en: <b>Sync Preview</b>
nn: <b>Førehandsvising synkronisering</b>

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: <b>Volume usage</b>
nn: <b>Plassbruk</b>

en: Basic
nn: Grunnleggjande

en: Media Player Properties
nn: Eigenskapar for mediaspelar

en: Crossfade Duration (Seconds)
nn: Lengd på overtoning (sekund)

en: Network Buffer Size (kB)
nn: Storleik på nettverksbuffer (kB)

en: Player Backend
nn: Avspelingsmotor

en: _Use crossfading backend (requires restart)
nn: _Bruk bakstykke for overtoning (krev omstart)

en: <b>Playlist format</b>
nn: <b>Spelelisteformat</b>

en: By extension
nn: Etter filtype

en: Save Playlist
nn: Lagra speleliste

en: Select playlist format:
nn: Vel spelelisteformat:

en: Author:
nn: Forfattar:

en: C_onfigure...
nn: _Oppsett …

en: Copyright:
nn: Opphavsrett:

en: Description:
nn: Skildring:

en: Site:
nn: Nettstad:

en: Details
nn: Detaljar

en: Language:
nn: Språk:

en: Last episode:
nn: Siste episode:

en: Last updated:
nn: Sist oppdatert:

en: Source:
nn: Kjelde:

en: Title:
nn: Tittel:

en: <b>Download Manager</b>
nn: <b>Nedlastingshandterar</b>

en: Check for _new episodes:
nn: Sjå etter _nye episodar:

en: Every day
nn: Kvar dag

en: Every hour
nn: Kvar time

en: Every week
nn: Kvar veke

en: Manually
nn: Manuelt

en: Select Folder For Podcasts
nn: Vel katalog for podkastar

en: _Download location:
nn: Plassering av ne_dlastingar:

en: Date:
nn: Dato:

en: Download location:
nn: Plassering av nedlastingar:

en: Duration:
nn: Lengd:

en: Feed:
nn: Kjelde:

en: Last played:
nn: Sist spela:

en: Play count:
nn: Gongar spela:

en: _Rating:
nn: _Poeng:

en: Albu_m sort order:
nn: S_orteringsrekkjefølgje for album:

en: Album a_rtist sort order:
nn: Sorteringsrekkjefølgje for albuma_rtistar:

en: Album a_rtist:
nn: Albuma_rtist:

en: Sorting
nn: Sortering

en: _Artist sort order:
nn: Sorteringsrekkjefølgje for _artistar:

en: _Disc number:
nn: _Platenummer:

en: _Genre:
nn: _Sjanger:

en: _Year:
nn: _År:

en: Date added:
nn: Dato lagt til:

en: Error message
nn: Feilmelding

en: File name:
nn: Filnamn:

en: File size:
nn: Filstorleik:

en: Location:
nn: Stad:

en: Track _number:
nn: Spor_nummer:

en: _Comment:
nn: _Merknad:

en: _Title:
nn: _Tittel:

en: Added files:
nn: Filer lagt til:

en: Contents after sync
nn: Innhald etter synkronisering

en: Current contents
nn: Innhald _no

en: Removed files:
nn: Fjerna filer:

en: My Top Rated
nn: Mine mest populære

en: Recently Added
nn: Nyleg lagt til

en: Recently Played
nn: Nyleg spela

en: Music Player
nn: Musikkavspelar

en: Play and organize your music collection
nn: Spel av og organiser musikksamlinga di

en: Rhythmbox Music Player
nn: Rhythmbox musikkavspelar

en: File is not a valid .desktop file
nn: Fila er ikkje ei gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nn: Kjende ikkje att versjonen til .desktop-fila «%s»

en: Starting %s
nn: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
nn: Programmet tek ikkje mot dokument gjennom kommandolinja

en: Unrecognized launch option: %d
nn: Ukjend oppstartval: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
nn: Kan ikkje senda dokument-URI-ar til ei «Type=Link»-skrivebordsoppføring

en: Not a launchable item
nn: Ikkje eit køyrbart element

en: Disable connection to session manager
nn: Bryt tilkopling til økthandsamaren

en: Specify file containing saved configuration
nn: Oppgje fila som inneheld lagra innstillingar

en: FILE
nn: FIL

en: Specify session management ID
nn: Oppgje økthandsamings-ID

en: Session management options:
nn: Innstillingar for økthandsaming:

en: Show session management options
nn: Vis innstillingar for økthandsaming

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
nn: I dag %H.%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
nn: I går %H.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
nn: %a %H.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
nn: %d. %b %H.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
nn: %d. %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unable to move %s to %s: %s
nn: Klarte ikkje å flytta %s til %s: %s

en: Too many symlinks
nn: For mange symbolske lenkjer

en: Cannot get free space at %s: %s
nn: Kan ikkje finna ledig plass ved %s: %s

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
nn: %d:%02d av %d:%02d gjenstår

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
nn: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d gjenstår

en: %d:%02d of %d:%02d
nn: %d:%02d av %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
nn: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d

en: Internal GStreamer problem; file a bug
nn: Internt problem i GStreamer. Send inn ein feilrapport

en: D-BUS communication error
nn: Kommunikasjonsfeil i D-BUS

en: Failed to create %s element; check your installation
nn: Feil under oppretting av %s-element; sjekk installasjonen

en: Failed to create a source element; check your installation
nn: Feil under oppretting av kjeldeelement; sjekk installasjonen din

en: GStreamer error: failed to change state
nn: GStreamer-feil: klarte ikkje å endra tilstand

en: The MIME type of the file could not be identified
nn: Klarte ikkje slå fast MIME-typen til fila

en: Unable to identify file type
nn: Klarte ikkje å slå fast filtypen

en: Unsupported file type: %s
nn: Filtypen %s er ikkje støtta

en: Unable to create tag-writing elements
nn: Klarte ikkje å oppretta elementa som skriv merkelappar

en: Timeout while setting pipeline to NULL
nn: Tidsavbrot medan røyr vart sett til NULL

en: File corrupted during write
nn: Fila vart skada under skriving

en: Cover art
nn: Plateomslag

en: Fetch album covers from the Internet
nn: Hent plateomslag frå Internett

en: Image provided by Last.fm
nn: Bilete henta frå Last.fm

en: Searching... drop artwork here
nn: Søkjer … slepp grafikk her

en: Drop artwork here
nn: Slepp grafikk her

en: Audio CD Player
nn: Avspeling av lyd-CD

en: Support for playing of audio CDs as music source
nn: Støtte for å spela lyd-CD-ar som ei musikkjelde

en: A_lbum:
nn: P_late:

en: Artist s_ort order:
nn: S_orteringsrekkjefølgje for artistar:

en: _Disc:
nn: _Plate:

en: Multiple Albums Found
nn: Fleire album funne

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is below and press <i>Continue</i>.
nn: Denne CD-en liknar på meir enn eitt album. Vel rett album under og trykk <i>Hald fram</i>.

en: _Continue
nn: _Hald fram

en: _Extract to Library
nn: _Hent ut til bibliotek

en: Copy tracks to the library
nn: Kopier spor til biblioteket

en: Reload
nn: Last om att

en: Reload Album Information
nn: Last om att albuminformasjon

note: Translators: this is the toolbar button label for Copy to Library action.
en: Extract
nn: Hent ut

en: Select tracks to be extracted
nn: Vel spor som skal hentast ut

note: Info bar for non-Musicbrainz data
en: S_ubmit Album
nn: S_end inn album

en: Hide
nn: Gøym

en: Could not find this album on MusicBrainz.
nn: Klarte ikkje å finna dette albumet på MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
nn: Du kan forbetra MusicBrainz-databasen ved å leggja til dette albumet.

en: <Invalid unicode>
nn: <Ugyldig unicode>

en: Track %u
nn: Spor %u

en: Couldn't load Audio CD
nn: Klarte ikkje lasta lyd-CD

en: Rhythmbox couldn't access the CD.
nn: Rhythmbox klarte ikkje lesa CD-en.

en: Rhythmbox couldn't read the CD information.
nn: Rhythmbox klarte ikkje lesa informasjon om CD-en.

en: Title
nn: Tittel

en: Rhythmbox could not get access to the CD device.
nn: Rhythmbox fekk ikkje tilgang til CD-spelaren.

en: Could not create CD lookup thread
nn: Klarte ikkje laga tråd for oppslag av CD

en: Cannot access CD
nn: Klarte ikkje å lesa CD

en: Unknown Title
nn: Ukjend tittel

en: Unknown Artist
nn: Ukjend artist

en: Track %d
nn: Spor %d

en: Cannot access CD: %s
nn: Klarte ikkje å lesa CD: %s

en: This CD could not be queried: %s
nn: Klarte ikkje å slå opp CD-en: %s

en: Various
nn: Ymse

en: Incomplete metadata for this CD
nn: Metadata for denne CD-en er ikkje fullstendig

en: [Untitled]
nn: [Utan namn]

en: Device '%s' does not contain any media
nn: Eininga «%s» inneheld ingen media

en: Device '%s' could not be opened. Check the access permissions on the device.
nn: Eininga «%s» kunne ikkje opnast. Sjekk tilgansrettigheiter på einheita.

en: Cannot read CD: %s
nn: Klarte ikkje lesa CD: %s

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
nn: Sender inn songinformasjon til Last.fm og speler av radiostraumar frå Last.fm

en: Account Login
nn: Innlogging

en: Disabled
nn: Deaktivert

en: Join the Rhythmbox group
nn: Vert med i Rhythmbox-gruppa

en: Last submission time:
nn: Tid for siste innsending:

en: Never
nn: Aldri

en: New to Last.fm?
nn: Ny på Last.fm?

en: Queued tracks:
nn: Spor i køen:

en: Sign up for an account
nn: Registrer ein konto

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Tracks submitted:
nn: Innsendte spor:

en: _Password:
nn: _Passord:

en: _Username:
nn: Br_ukarnamn:

en: Last.fm Preferences
nn: Brukarval for Last.fm

en: Logging in
nn: Loggar inn

en: Request failed
nn: Førespurnad feila

en: Incorrect username or password
nn: Feil brukarnamn eller passord

en: Clock is not set correctly
nn: Klokka er ikkje stilt rett

en: This version of Rhythmbox has been banned from Last.fm.
nn: Du kan ikkje bruka denne versjonen av Rhythmbox med Last.fm.

en: Track submission failed too many times
nn: Innsending av spor feila for mange gonger

en: Similar Artists radio
nn: Radio med liknande artistar

en: Artists similar to %s
nn: Artistar som liknar %s

en: Tag radio
nn: Merkelappradio

en: Tracks tagged with %s
nn: Spor merkt med %s

en: Artist Fan radio
nn: Fanradio for artist

en: Artists liked by fans of %s
nn: %s-tilhengarar likar også desse artistane

en: Group radio
nn: Grupperadio

en: Tracks liked by the %s group
nn: Spor som er likt av gruppa %s

en: Neighbour radio
nn: Naboradio

en: %s's Neighbour Radio
nn: %s sin naboradio

en: Personal radio
nn: Personleg radio

en: %s's Personal Radio
nn: %s sin personlege radio

en: Loved tracks
nn: Likte spor

en: %s's Loved Tracks
nn: Spor som %s likar

en: Recommended tracks
nn: Tilrådde spor

en: Tracks recommended to %s
nn: Spor tilrådd til %s

en: Playlist
nn: Speleliste

en: %s's playlist
nn: Spelelista til %s

en: Love
nn: Lik

en: Mark this song as loved
nn: Merk denne songen som likt

en: Ban
nn: Bannlys

en: Ban the current track from being played again
nn: Bannlys dette sporet frå å verta spela igjen

en: Delete Station
nn: Slett stasjon

en: Delete the selected station
nn: Slett den valde stasjonen

en: Download song
nn: Last ned song

en: Download this song
nn: Last ned denne songen

note: awful
en: Enter the item to build a Last.fm station out of:
nn: Vel utgangspunkt for ny Last.fm-stasjon:

en: Add
nn: Legg til

en: Account Settings
nn: Kontoinnstillingar

en: Account details are needed before you can connect.  Check your settings.
nn: Kontodetaljar er nødvendig for å kopla til. Sjekk innstillingane dine.

en: Unable to connect
nn: Klarte ikkje å kopla til

en: Global Tag %s
nn: Global merkelapp %s

en: %s's Recommended Radio: %s percent
nn: %s sin tilrådde radio: %s prosent

en: %s's Playlist
nn: Spelelista til %s

note: Translators: variables are 1: user name, 2: tag name; for user tag radio
en: %s's %s Radio
nn: %s sin %s-radio

en: %s Group Radio
nn: %s grupperadio

en: Neighbour Radio
nn: Naboradio

en: Personal Radio
nn: Personleg radio

en: Server did not respond
nn: Tenaren svarte ikkje

en: There is not enough content available to play this station.
nn: Det er ikkje nok innhald tilgjengeleg til å spela denne stasjonen.

en: This station is available to subscribers only.
nn: Denne stasjonen er berre tilgjengeleg for abonnentar.

en: The streaming system is offline for maintenance, please try again later.
nn: Straumingssystemet er nede for vedlikehald. Prøv att seinare.

en: Changing station
nn: Byter stasjon

en: Retrieving playlist
nn: Hentar speleliste

en: Banning song
nn: Bannlyser song

en: Adding song to your Loved tracks
nn: Legg songen til spor du likar

note: and maybe some more
en: Audio CD Recorder
nn: Lag ein lyd-CD

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
nn: Lag lyd-CD-ar ut frå spelelister og kopier lyd-CD-ar

en: _Create Audio CD...
nn: _Lag lyd-CD …

en: Create an audio CD from playlist
nn: Lag ein lyd-CD frå spelelista

en: Duplicate Audio CD...
nn: Kopier lyd-CD …

en: Create a copy of this audio CD
nn: Lag ein kopi av denne lyd-CD-en

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
nn: Rhythmbox klarte ikkje kopiera plata

en: Rhythmbox could not record the audio disc
nn: Rhythmbox klarte ikkje å laga lydplata

en: Unable to build an audio track list
nn: Klarte ikkje å byggja ei liste med lydspor

en: Unable to write audio project file %s: %s
nn: Klarte ikkje å skriva lydprosjektfila %s: %s

en: Unable to write audio project
nn: Klarte ikkje å skriva lydprosjekt

en: Unable to create audio CD project
nn: Klarte ikkje å oppretta lyd-CD-prosjektet

note: Translators: this is the toolbar button label for Create Audio CD action
en: Burn
nn: Brenn

note: Translators: this is the toolbar button label for Duplicate Audio CD action
en: Copy CD
nn: Kopier CD

en: Support for recording audio CDs from playlists
nn: Støtte for å laga lyd-CD-ar frå spelelister

en: Unable to create audio CD
nn: Klarte ikkje laga lyd-CD

en: Could not duplicate disc
nn: Klarte ikkje kopiera plata

en: Reason
nn: Årsak

en: Failed to create pipeline
nn: Klarte ikkje oppretta røyr

en: Unable to unlink '%s'
nn: Kan ikkje fjerna lenka «%s»

en: Could not retrieve state from processing pipeline
nn: Klarte ikkje henta tilstand frå prosesseringsrøyr

en: Could not get current track position
nn: Klarte ikkje finna posisjonen i dette sporet

en: Could not start pipeline playing
nn: Klarte ikkje starta avspeling gjennom røyr

en: Could not pause playback
nn: Klarte ikkje pausa avspeling

en: Cannot find drive
nn: Kan ikkje finna stasjon

en: Cannot find drive %s
nn: Fann ikkje stasjonen %s

en: Drive %s is not a recorder
nn: Stasjonen %s er ikkje ein opptakar

en: No writable drives found
nn: Ingen brennestasjonar funne

en: Could not get track time for file: %s
nn: Fann ikkje speletid for fila %s

en: Could not determine audio track durations
nn: Klarte ikkje å fastslå lydspora si speletid

en: There was an error writing to the CD:
    %s
nn: Det oppstod ein feil under skriving til CD-en:
    %s

en: There was an error writing to the CD
nn: Det oppstod ein feil under skriving til CD-en

en: Maximum possible
nn: Største mogleg

en: Invalid writer device: %s
nn: Ugyldig brenneeining: %s

en: %d hour | %d hours
nn[0]: %d time
nn[1]: %d timar

en: %d minute | %d minutes
nn[0]: %d minutt
nn[1]: %d minutt

en: %d second | %d seconds
nn[0]: %d sekund
nn[1]: %d sekund

note: 0 seconds
en: 0 seconds
nn: 0 sekund

en: About %s left
nn: Omtrent %s igjen

en: Writing audio to CD
nn: Skriv lyd til CD

en: Finished creating audio CD.
nn: Lyd-CD fullført.

en: Finished creating audio CD.
    Create another copy?
nn: CD ferdig brent.
    Brenna eit eksemplar til?

en: Writing failed.  Try again?
nn: Brenninga mislukkast. Prøva igjen?

en: Writing canceled.  Try again?
nn: Brenning avbrote. Prøva igjen?

en: Audio recording error
nn: Feil ved opptak av lyd

en: Audio Conversion Error
nn: Lydkonverteringsfeil

en: Recording error
nn: Opptaksfeil

en: Do you wish to interrupt writing this disc?
nn: Vil du avbryta skriving til CD-en?

en: This may result in an unusable disc.
nn: Dette kan føra til at CD-en vert ubrukeleg.

en: _Cancel
nn: A_vbryt

en: _Interrupt
nn: _Avbryt

en: Could not create audio CD
nn: Klarte ikkje laga lyd-CD

en: Please make sure another application is not using the drive.
nn: Pass på at ingen andre program brukar brennaren.

en: Drive is busy
nn: Brennaren er oppteken

en: Please put a rewritable or blank CD in the drive.
nn: Sett inn ein CD-RW eller ein tom CD i brennaren.

en: Insert a rewritable or blank CD
nn: Set inn ein overskrivbar eller tom CD

en: Please put a blank CD in the drive.
nn: Set inn ein tom CD i stasjonen.

en: Insert a blank CD
nn: Set inn ein tom CD

en: Please replace the disc in the drive with a rewritable or blank CD.
nn: Byt ut plata i stasjonen med ein omskrivbar eller tom CD.

en: Reload a rewritable or blank CD
nn: Set inn ein omskrivbar eller tom CD

en: Please replace the disc in the drive with a blank CD.
nn: Byt ut plata i stasjonen med ein tom CD.

en: Reload a blank CD
nn: Set inn ein tom CD

en: Converting audio tracks
nn: Konverterer lydspor

en: Preparing to write CD
nn: Førebur til å skrive ein CD

en: Writing CD
nn: Skriv CD

en: Finishing write
nn: Gjer ferdig skriving

en: Erasing CD
nn: Slettar CD

en: Unhandled action in burn_action_changed_cb
nn: Uhandtert handling i burn_action_changed_cb

en: This %s appears to have information already recorded on it.
nn: Denne %s ser ut til å allereie innehalda data.

en: Erase information on this disc?
nn: Sletta data på denne plata?

en: _Try Another
nn: _Prøv ei anna

en: _Erase Disc
nn: Sl_ett plata

en: C_reate
nn: _Lag

en: Failed to create the recorder: %s
nn: Klarte ikkje å starta opptakaren: %s

en: Could not remove temporary directory '%s': %s
nn: Klarte ikkje å fjerna den mellombelse mappa «%s»: %s

en: Create Audio CD
nn: Lag lyd-CD

en: Create audio CD from '%s'?
nn: Lad lyd-CD frå «%s»?

en: Unable to build an audio track list.
nn: Klarte ikkje laga ei liste med lyspor.

en: This playlist is too long to write to an audio CD.
nn: Denne spelelista er for lang til å få plass på ein lyd-CD.

en: This playlist is %s minutes long.  This exceeds the length of a standard audio CD.  If the destination medium is larger than a standard audio CD please insert it in the drive and try again.
nn: Denne spelelista er %s minutt lang. Dette er meir enn det er plass til på ein vanleg lyd-CD. Viss plata du vil skriva til har større kapasitet enn ein vanleg lyd-CD, sett den inn i spelaren og prøv ein gong til.

en: Playlist too long
nn: Spelelista er for lang

en: Could not find temporary space!
nn: Fann ikkje mellombels plass!

en: Could not find enough temporary space to convert audio tracks.  %s MB required.
nn: Fann ikkje nok mellombels plass til å konvertera lydfiler. %s MiB krevst.

en: Create audio CD from playlist?
nn: Lag lyd-CD frå speleliste?

en: Options
nn: Innstillingar

en: Progress
nn: Framdrift

en: Write _speed:
nn: Skrive_fart:

en: Write disc _to:
nn: Brenn plate _til:

en: _Make multiple copies
nn: _Lag fleire kopiar

en: Adds support for playing media from and sending media to DLNA/UPnP network devices, and enables Rhythmbox to be controlled by a DLNA/UPnP ControlPoint
nn: Legg til grunnlag for å spela av og senda media til DLNA/UPnP-nettverkseiningar, og let Rhythmbox verta styrt av eit DLNA/UPnP-kontrollpunkt.

en: DLNA/UPnP sharing and control support
nn: Støtte for deling via DLNA/UPnP

en: Context Pane
nn: Kontekstområde

en: Show information related to the currently playing artist and song.
nn: Vis relatert informasjon om songen og artisten som vert spelt.

en: Albums
nn: Album

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
nn: Lastar mest populære album for %s

en: Loading biography for %s
nn: Lastar biografi for %s

note: Add button to toggle visibility of pane
en: Toggle Conte_xt Pane
nn: Kontekstområde på/av

en: Change the visibility of the context pane
nn: Endra om kontekstområdet er synleg

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Top songs by %s
nn: Mest populære låter av %s

en: Nothing Playing
nn: Ingenting vert spelt av

note: this isn't particularly well worded; maybe that's a sign that it's too ugly maybe we could provide a form to fill in?
en: This information is only available to last.fm users. Please enter your account details in the last.fm plugin configuration.
nn: Denne informasjonen er berre tilgjengeleg for last.fm-brukarar. Skriv inn kontodetaljane dine i instillingane for last.fm-tillegget.

en: Lyrics
nn: Tekstar

en: Loading lyrics for %s by %s
nn: Lastar songteksten for %s av %s

en: Lyrics not found
nn: Ingen songtekstar vart funne

en: Hide all tracks
nn: Gøym alle spor

en: Show all tracks
nn: Vis alle spor

en: Top albums by %s
nn: Mest populære album av %s

en: %s (%d tracks)
nn: %s (%d spor)

en: Track list not available
nn: Sporliste er ikkje tilgjengeleg

en: Unable to retrieve album information:
nn: Klarte ikkje å henta albuminformasjon:

en: No information available
nn: Ingen informasjon tilgjengeleg

en: Read more
nn: Les meir

en: Read less
nn: Les mindre

en: Unable to retrieve artist information:
nn: Klarte ikkje å henta artistinformasjon:

en: DAAP Music Sharing
nn: Deling av musikk med DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
nn: Del musikk og spel delt musikk på ditt lokale nettverk

en: <b>Sharing</b>
nn: <b>Deling</b>

en: Require _password:
nn: Krev _passord:

en: Shared music _name:
nn: Nam_n på delt musikk:

en: _Share my music
nn: _Del musikken min

en: Invalid share name
nn: Ugyldig namn på delt ressurs

en: The shared music name '%s' is already taken. Please choose another.
nn: «%s» er allereie i bruk som namn på delt musikk. Vel eit anna.

en: Connect to _DAAP share...
nn: Kople til _DAAP-ressurs …

en: Connect to a new DAAP share
nn: Kopla til ein ny DAAP-ressurs

en: _Disconnect
nn: Kopla _frå

en: Disconnect from DAAP share
nn: Kopla frå DAAP-ressurs

en: New DAAP share
nn: Ny DAAP-ressurs

en: Host:port of DAAP share:
nn: Vert:port for DAAP-ressurs

en: DAAP Music Sharing Preferences
nn: Brukarval for musikkdeling via DAAP

en: %s's Music
nn: %s sin musikk

en: The music share '%s' requires a password to connect
nn: Delt musikkressurs '%s' krev eit passord for tilkopling

en: Connecting to music share
nn: Koplar til delt musikk

en: Retrieving songs from music share
nn: Hentar songar frå delt ressurs

en: Could not connect to shared music
nn: Klarte ikkje kopla til delt ressurs med musikk

en: FM Radio
nn: FM-radio

en: Support for FM radio broadcasting services
nn: Støtte for kringkastingstenester over FM-radio

en: New FM R_adio Station
nn: Ny FM-r_adiostasjon

en: Create a new FM Radio station
nn: Opprett ein ny FM-radiostasjon

en: New FM Radio Station
nn: Ny FM-radiostasjon

en: Frequency of radio station
nn: Frekvens for radiostasjon

en: Portable Players
nn: Berbare avspelarar

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
nn: Støtte for generiske lydavspelarar (pluss PSP pg Nokia 770)

en: Audio formats:
nn: Lydformat:

en: Device _name:
nn: _Namn på eining:

en: Manufacturer:
nn: Produsent:

en: Model:
nn: Modell:

en: Playlists:
nn: Spelelister:

en: Serial number:
nn: Serienummer:

en: Tracks:
nn: Spor:

en: New Playlist
nn: Ny speleliste

en: Create a new playlist on this device
nn: Lag ei ny speleliste på denne eininga

en: Delete Playlist
nn: Slett speleliste

en: Delete this playlist
nn: Slett denne spelelista

en: _Properties
nn: _Eigenskapar

en: Display device properties
nn: Vis eigenskapar for eininga

en: Advanced
nn: Avansert

en: IM Status
nn: Lynmeldingsstatus

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy, Gossip, and Pidgin)
nn: Oppdaterer lynmeldingsstatusen etter songane som vert spelte (verkar med Empathy, Gossip og Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
nn: ♫ Høyrer på musikk … ♫

en: Portable Players - iPod
nn: Berbare avspelarar - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
nn: Støtte for Apple sine iPod-einingar (vis innhald, spel av frå eining)

en: Database version:
nn: Databaseversjon:

en: Device node:
nn: Einingsnode:

en: Firmware version:
nn: Fastvareversjon:

en: Mount point:
nn: Monteringspunkt:

en: Podcasts:
nn: Podkastar:

en: iPod _name:
nn: iPod-namn:

en: <span size="x-large" weight="bold">Do you want to initialize your iPod?</span>
nn: <span size="x-large" weight="bold">Vil du initiera iPoden din?</span>

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
nn: Rhythmbox har oppdaga ei eining som sannsynlegvis er ein ikkje-initiert eller øydelagt iPod. Han må initierast før han kan nyttast i Rhythmbox, men dette vil øydeleggja songinformasjonen som allereie er på. Fyll ut informasjonen under viss du ønskjer at Rhythmbox skal initiera iPoden. Trykk Avbryt viss eininga ikkje er ein iPod, eller viss du ikkje ønskjer å initiera han.

en: _Initialize
nn: _Initier

en: _Model:
nn: _Modell:

en: _Name:
nn: _Namn:

en: iPod detected
nn: iPod funnen

en: Unable to initialize new iPod
nn: Klarte ikkje å initiera den nye iPod-en

en: _Rename
nn: Endra namn

en: Rename iPod
nn: Gje nytt namn til iPod

en: Display iPod properties
nn: Vis eigenskapar for iPoden

en: _New Playlist
nn: _Ny speleliste

en: Add new playlist to iPod
nn: Legg til ny speleliste på iPod

en: Rename playlist
nn: Gje spelelista eit nytt namn

en: _Delete
nn: Sle_tt

en: Delete playlist
nn: Slett speleliste

en: Podcasts
nn: Podcastar

en: New playlist
nn: Ny speleliste

en: Internet Radio
nn: Internett-radio

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
nn: Støtte for kringkastingstenester over Internett

en: <b>Download</b>
nn: <b>Last Ned</b>

en: Jamendo Preferences
nn: Brukarval for Jamendo

en: Visit Jamendo at
nn: Besøk Jamendo på

note: This text comes from http://www.jamendo.com/en/static/concept/ and was already translated in many languages. You should take a look on this site and check if you can't reuse it.
en:      * A legal framework protecting the artists (thanks to the Creative Commons licenses).
nn:      * Eit lovleg rammeverk som vernar om artistane (takka vere Creative Commons-lisensane)

en:      * An adaptive music recommendation system based on iRATE to help listeners discover new artists based on their tastes
           and on other criteria such as their location.
nn:      * Eit adaptivt system for å foreslå musikk, tutfa på iRATE, for å hjelpa lyttarar med å oppdaga ny musikk ut frå kva dei likar og andre
           kriterier, slik som kor i verda dei er.

en:      * Free, simple and quick access to the music, for everyone.
nn:      * Gratis, lettvint og snøgg tilgang til musikken, for alle.

en:      * The possibility of making direct donations to the artists.
nn:      * Høve til å donera direkte til musikarane.

en:      * The use of the latest Peer-to-Peer technologies
nn:      * Bruken av det siste innan p2p-teknologi.

en: Jamendo is a new model for artists to promote, publish, and be paid for their music.
nn: Jamendo er ein ny måte for artistar å promotera, spreia, og verta betalt for musikken sin.

en: Jamendo is the only platform that joins together :
nn: Jamendo er den einaste plattformen som slår saman:

en: Jamendo users can discover and share albums, but also review them or start a discussion on the forums.
    Albums are democratically rated based on the visitors&#x2019; reviews.
    If they fancy an artist they can support him by making a donation.
nn: Jamendo-brukarar kan oppdaga og dela album, men også vurdera dei eller diskutera dei på forumet.
    Albuma er demokratisk rangerte ut frå vurderingane til dei besøkande.
    Dei som likar ein artist kan støtta han/henne ved å donera pengar.

en: On Jamendo, the artists distribute their music under Creative Commons licenses.
    In a nutshell, they allow you to download, remix and share their music freely.
    It's a "Some rights reserved" agreement, perfectly suited for the new century.
nn: Artistane på Jamendo legg ut musikken sin under Creative Commons-lisensar.
    Kort sagt, du kan lasta ned, remiksa og dela musikken fritt.
    Det er ein «somme rettar reserverte»-lisens, perfekt for det nye århundret.

en: These new rules make Jamendo able to use the new powerful means of digital distribution like
    Peer-to-Peer networks such as BitTorrent or eMule to legally distribute albums at near-zero cost.
nn: Desse nye reglande gjer Jamendo i stand til å bruka kraftige nye metodar for digital distribusjon, så som
    p2p-nettverk slik som BitTorrent og eMule, for å lovleg dela album nesten utan kostnad.

en: You can find more information at http://www.jamendo.com/
nn: Finn fleire opplysningar på http://www.jamendo.com/

en: Adds support to Rhythmbox for playing and downloading albums from Jamendo
nn: Legg til støtte i Rhythmbox for å spela av og lasta ned album frå Jamendo

en: _Download Album
nn: Last ne_d album

en: Download this album using BitTorrent
nn: Last ned dette albumet med BitTorrent

note: Add Button for Donate
en: _Donate to Artist
nn: _Doner til artist

en: Donate Money to this Artist
nn: Doner pengar til denne artisten

en: Loading Jamendo catalog
nn: Lastar Jamendo-katalogen

en: Error looking up p2plink for album %s on jamendo.com
nn: Klarte ikkje slå opp p2plink for albumet %s på jamendo.com

en: Error looking up artist %s on jamendo.com
nn: Klarte ikkje slå opp artisten %s på jamendo.com

en: New Internet _Radio Station...
nn: Ny internett-radiostasjon …

en: Create a new Internet Radio station
nn: Opprett ein ny internett-radiostasjon

[ctx: Radio]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Internet Radio Station action.
en: New
nn: Ny

en: Genre
nn: Sjanger

en: %d station | %d stations
nn[0]: %d stasjon
nn[1]: %d stasjonar

en: New Internet Radio Station
nn: Ny radiostasjon på internett

en: URL of internet radio station:
nn: URL for radiostasjon på internett:

en: %s Properties
nn: Eigenskapar for %s

en: Unable to change station property
nn: Klarte ikkje å endra eigenskap for stasjon

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
nn: Klarte ikkje å endra URI-en for stasjonen til %s, då denne stasjonen finst frå før

en: L_ocation:
nn: _Stad:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
nn: Kontroller Rhythmbox ved hjelp av ein infraraud fjernkontroll

en: No lyrics found
nn: Ingen tekstar vart funne

en: _Save
nn: _Lagra

en: _Edit
nn: _Rediger

en: _Search again
nn: _Søk på nytt

en: Searching for lyrics...
nn: Søkjer etter tekstar …

en: Song L_yrics
nn: Songte_kstar

en: Display lyrics for the playing song
nn: Vis songteksten

en: Choose lyrics folder...
nn: Vel mappe for songtekstar …

en: Fetch song lyrics from the Internet
nn: Hent songtekstar frå internett

en: Song Lyrics
nn: Songtekstar

en: <b>Lyrics Folder</b>
nn: <b>Mappe for songtekstar</b>

en: <b>Search engines</b>
nn: <b>Søkjemotorar</b>

en: Browse...
nn: Bla gjennom …

en: Lyrics Plugin Preferences
nn: Brukarval for songteksttillegg

en:      * Founder/owner runs it -- support a small business
nn:      * Grunnleggjar/eigar driv det – støtt ei lita verksemd

en:     * 50% of payment goes to artist (makes buyer feel good: they're helping the world)
nn:     * 50 % av pengane går til artisten (let kjøparen kjenna seg vel: han hjelper verda)

en:     * All albums and artists hand-picked
nn:     * Alle albuma og artistane er handplukka

en:     * Downloads and CDs are both available (no other site on the internet sells both)
nn:     * Nedlastingar og CD-ar tilgjengelege (ingen annan nettstad sel begge deler)

en:     * Extensive biographical info about each musician, and artist photo -- feel a strong connection to the artist
nn:     * Utførleg biografisk informasjon om kvar musikar, samt artistfoto – kjenn eit band til artisten

en:     * Free listening of all songs
nn:     * Gratis å lytta til alle songane

en:     * Full color, high quality cover art PDF available for most albums - easy to print
nn:     * Fullfarge, høgkvalitets PDF-omslag til dei fleste albuma – lett å skriva ut

en:     * Low pressure environment - nothing flashing, no audio ads while listening to albums
nn:     * Roleg omgjevnad – ingenting blinkar, ingen lydreklamar medan du lyttar

en:     * Music selection is unique to Magnatune, unlike most on-line stores that have more-or-less the same (gigantic) selection
nn:     * Musikkutvalet er unikt for Magnatune, ulikt dei fleste nettbutikkane som har meir eller mindre det same (gigantiske) utvalet

en:     * No copy protection on the music (DRM) which allows playing music on any device (unlike iTunes/MSN/etc)
nn:     * Ingen brukssperrer (DRM) på musikken, slik at du kan spela han på den eininga du måtte ynskja (ulikt iTunes/MSN/etc.)

en:     * No need to "register" to listen or buy
nn:     * Du treng ikkje registrera deg for å lytta eller kjøpa

en:     * Not part of the "evil" major label machine - for those that hate the music biz and want to help topple it
nn:     * Ikkje knytta til dei store plateselskapa – for dei som hatar musikkbransjen og vil velta han

en:     * Not venture-capital backed big business
nn:     * Ikkje storbusiness med venture-kapital i ryggen

en:     * Our genres are hard to find in record stores and not on radio (though do appear on college radio)
nn:     * Sjangrane våre er vanskelege å finna i platebutikkar og er ikkje på radio (bortsett frå studentradio)

en:     * Perfect quality downloads (CD copy) are available when you download (not inferior quality sound)
nn:     * Fullkvalitetsnedlastingar (CD_kopi) er tilgjengeleg når du lastar ned (ikkje dårleg lydkvalitet)

en:     * Radio stations and "genre mix" playlists allow background listening - can do work while listening to our music
nn:     * Radiostasjonar og sjangermiks-stasjonar gjer bakgrunnslytting mogleg – kan arbeida og høyra på musikken vår samstundes

en:     * Smaller selection means easier to find good music
nn:     * Mindre utval gjer det lettare å finna god musikk

en:     * Variable pricing scheme means you can pay as little as $5 for an album if you choose
nn:     * Varierande prissystem gjer at du kan betala så lite som 5 dollar for ei plate om du vil

en:     * Very simple user interface, quick to play music
nn:     * Lettvint grensesnitt, raskt å spela musikk

en:     * Wide variety of genres, can fit any mood
nn:     * Stort utval av sjangrar, passar til alle stemningar

en: <b>Magnatune online music store</b>
nn: <b>Magnatune musikknettbutikk</b>

en: Magnatune is an online record label that is not evil. Some of their key attributes are:
nn: Magnatune er eit nettplateselskap som ikkje er vondsinna. Viktige eigenskapar er:

en: You can find more information at http://www.magnatune.com/
nn: Du kan finna meir informasjon på http://www.magnatune.com/

en: $10 US (better than average)
nn: $10 USD (betre enn snittet)

en: $11 US
nn: $11 USD

en: $12 US (generous)
nn: $12 USD (generøst)

en: $13 US
nn: $13 USD

en: $14 US
nn: $14 USD

en: $15 US (VERY generous!)
nn: $15 USD (svært generøst!)

en: $16 US
nn: $16 USD

en: $17 US
nn: $17 USD

en: $18 US (We love you!)
nn: $18 USD (Me elskar deg!)

en: $5 US
nn: $5 USD

en: $6 US
nn: $6 USD

en: $7 US
nn: $7 USD

en: $8 US (typical)
nn: $8 USD (typisk)

en: $9 US
nn: $9 USD

en: 128K MP3
nn: 128Kbps MP3

en: December (12)
nn: Desember (12)

en: February (02)
nn: Februar (02)

en: Find out about Magnatune at
nn: Finn ut om Magnatune på

en: Get an account at
nn: Lag ein konto på

en: I don't have a Magnatune account
nn: Eg har ikkje konto på Magnatune

en: I have a download account
nn: Eg har ein nedlastingskonto

en: I have a streaming account
nn: Eg har ein strøymingskonto

en: January (01)
nn: Januar (01)

en: July (07)
nn: Juli (07)

en: June (06)
nn: Juni (06)

en: Magnatune Information
nn: Magnatune-information

en: Magnatune Preferences
nn: Brukarval for Magnatune

en: March (03)
nn: Mars (03)

en: May (05)
nn: Mai (05)

en: October (10)
nn: Oktober (10)

en: Password:
nn: Passord:

en: Preferred audio _format:
nn: Foretrukke lyd_format:

en: Redownload purchased music at
nn: Last ned kjøpt musikk om igjen frå

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Your account details have changed. Changes will be applied the next time you start Rhythmbox.
nn: Kontoinformasjonen din har endra seg. Desse endringane trår i kraft neste gong du startar Rhythmbox.

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
nn: Legg til støtte til Rhythmbox for å spela og kjøpa musikk på nettbutikken Magnatune

en: Magnatune Store
nn: Magnatune nettbutikk

en: Loading Magnatune catalog
nn: Lastar Magnatune-katalogen

en: Downloading Magnatune Album(s)
nn: Lastar ned album frå Magnatune

en: Couldn't purchase album
nn: Klarte ikkje å kjøpa albumet

en: You must have a library location set to purchase an album.
nn: Biblioteksplasseringa må vera sett for at du skal kunna kjøpa ein plate.

en: Unable to load catalog
nn: Klarte ikkje å lasta katalog

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
nn: Rhythmbox klarte ikkje å skjøna Magnatune-katalogen. Ver snill og send ein feilrapport.

en: Couldn't get account details
nn: Klarte ikkje å finna kontoinformasjon

en: Download Error
nn: Nedlastingsfeil

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
nn: Ein feil oppstod under autorisering av nedlasting.
    Magnatune-tenaren sa: 
    %s

en: Error
nn: Feil

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
nn: Ein feil oppstod under nedlasting av album.
    Feilteksten er:
    %s

en: Finished Downloading
nn: Nedlasting ferdig

en: All Magnatune downloads have been completed.
nn: Alle nedlastingar frå Magnatune ferdige.

en: Download Album
nn: Last ned album

en: Download this album from Magnatune
nn: Last ned dette albumet frå Magnatune

en: Artist Information
nn: Artistinformasjon

en: Get information about this artist
nn: Vis meir om denne artisten

en: Cancel Downloads
nn: Avbryt nedlasting

en: Stop downloading purchased albums
nn: Stopp nedlasting av kjøpte album

en: Couldn't store account information
nn: Klarte ikkje lagra kontoinformasjon

en: There was a problem accessing the keyring. Check the debug output for more information.
nn: .Det var problem med å lesa nøkkelringen. Kontroller feilsøkingsdata for meir informasjon

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
nn: Styr Rhythmbox med lettvinte snøggtastar

en: Media Player Keys
nn: Tastar for avspelaren

en: Portable Players - MTP
nn: Berbare spelarar – MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
nn: Støtte for MTP-einingar (vis innhaldet, overfør. spel frå eininga)

en: Unable to open temporary file: %s
nn: Klarte ikkje opna mellombels fil: %s

en: Rename MTP-device
nn: Gje MTP-eining nytt namn

en: Media player device error
nn: Einingsfeil i mediaspelaren

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
nn: Klarte ikkje å opna %s %s-eininga

en: Digital Audio Player
nn: Digital lydspelar

en: Unable to copy file from MTP device: %s
nn: Klarte ikkje å kopiera fil frå MTP-eining: %s

en: Not enough space in %s
nn: Ikkje nok plass på %s

en: No space left on MTP device
nn: Ikkje meir plass på MTP-einig

en: Unable to send file to MTP device: %s
nn: Klarte ikkje å senda fil til MTP-eining: %s

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
nn: Hindra maskina i å gå i kvilemodus under avspeling.

en: Power Manager
nn: Straumstyring

en: Playing
nn: Avspeling

en: _Python Console
nn: _Pythonkonsoll

en: Show Rhythmbox's python console
nn: Vis Rhythmbox sitt python-konsoll

en: Python Debugger
nn: Python-feilsøking

en: Enable remote python debugging with rpdb2
nn: Slå på ekstern python-feilsøking med rpdb2

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
nn: Du kan nå hovudvindauget med «shell»-variabelen:

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in GConf, it will use the default password ('rhythmbox').
nn: Etter at du trykkar OK, vil Rhythmbox venta til du koplar til med winpdb eller rpdb2. Dersom du ikkje har laga eit feilsøkingspassord i GConf vil standardpassordet («rhythmbox») brukast.

note: ex:noet:ts=8:
en: Interactive python console
nn: Interaktivt python-konsoll

en: Python Console
nn: Pythonkonsoll

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
nn: Bruk ReplayGain for å få ei konsistent lydstyrke mellom låtane

en: Album (ideal loudness for all tracks)
nn: Album (beste lydstyrke for alle spora)

en: Learn more about ReplayGain at replaygain.org
nn: Lær meir om ReplayGain på http://replaygain.org

en: Radio (equal loudness for all tracks)
nn: Radio (lik lydstyrke på alle spora)

en: ReplayGain _mode:
nn: ReplayGain-_modus:

en: ReplayGain preferences
nn: Brukarval for ReplayGain

en: _Apply compression to prevent clipping
nn: _Bruk kompresjon for å unngå klipping

en: _Pre-amp:
nn: _Forforsterk:

en: -15.0 dB
nn: -15,0 dB

en: 0.0 dB
nn: 0,0 dB

en: 15.0 dB
nn: 15,0 dB

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
nn: GStreamer-elementet som trengst for ReplayGain-prosessering er ikkje tilgjengeleg. Dei manglande elementa er: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
nn: GStreamer-tillegg for ReplayGain er ikkje tilgjengelege

en: Python Source
nn: Python-kjelde

en: A sample plugin in Python with no features
nn: Eit døme på eit Python-tillegg, utan eigenskapar

en: Python Sample Plugin
nn: Dømetillegg i Python

en: Sample Plugin
nn: Dømetillegg

en: A sample plugin in C with no features
nn: Eit døme på eit C-tillegg, utan eigenskapar

en: A sample plugin in Vala with no features
nn: Eit døme på eit Vala-tillegg, utan eigenskapar

en: Vala Sample Plugin
nn: Dømetillegg i Vala

en: Send to...
nn: Send til …

en: Send files by mail, instant message...
nn: Send filer med e-post, lynmelding …

en: Send selected tracks by email or instant message
nn: Send valde spor med epost eller lynmelding

en: Send tracks
nn: Send spor

en: _Close
nn: _Lukk

en: Hide the music player window
nn: Skjul musikkavspelarvindauget

en: _Show Music Player
nn: _Vis musikkspelar

en: Choose music to play
nn: Vel musikk som skal spelast

en: Show N_otifications
nn: Vis _varslingsmeldingar

en: Show notifications of song changes and other events
nn: Vis varslingar ved songbyte og andre hendingar

en: Next
nn: Neste

en: Not playing
nn: Speler ikkje

note: Translators: the %s is the elapsed and total time
en: Paused, %s
nn: Pausa, %s

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
nn: av <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
nn: frå <i>%s</i>

en: Status Icon
nn: Statusikon

en: Status icon and notification popups
nn: Statusikon og oppsprettvarsel

en: Always shown
nn: Alltid vis

en: Always visible
nn: Alltid synleg

en: Change song
nn: Endra song

en: Change volume
nn: Endra lydstyrke

en: Never shown
nn: Aldri vist

en: Never visible
nn: Aldri synleg

en: Owns the main window
nn: Eig hovudvindauget

en: Shown when the main window is hidden
nn: Vist når hovudvindauget er synleg

en: Status icon preferences
nn: Brukarval for statusikon

en: Visible with notifications
nn: Synleg med varslingar

en: _Mouse wheel:
nn: _Mushjul:

en: _Notifications:
nn: _Varslingar:

en: _Status icon:
nn: _Statusikon:

en: _Visualization
nn: _Visualisering

en: Start or stop visualization
nn: Start eller stopp visualisering

en: Small
nn: Liten

en: Normal
nn: Vanleg

en: Large
nn: Stor

en: Extra Large
nn: Diger

en: Embedded
nn: Innebygd

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: Window
nn: Vindauge

en: Unable to start video output
nn: Klarte ikkje å starta video-utdata

en: Failed to link new visual effect into the GStreamer pipeline
nn: Klarte ikkje å hekta på ny visuell effekt i GStreamer-røyret

en: Unable to start visualization
nn: Klarte ikkje å starta visualisering

en: Enable visual effects?
nn: Bruka visuelle effektar?

en: It seems you are running Rhythmbox remotely.
    Are you sure you want to enable the visual effects?
nn: Det ser ut til at du køyrer Rhythmbox eksternt.
    Er du sikker på at du vil slå på eksterne effektar?

en: Music Player Visualization
nn: Visualisering for musikkavspelar

en: Disable
nn: Slå av

en: Mode:
nn: Modus:

en: Quality:
nn: Kvalitet:

en: Screen:
nn: Skjerm:

en: Visualization:
nn: Visualisering:

en: Displays visualizations
nn: Viser visualiseringar

en: Visualization
nn: Visualisering

en: Error creating podcast download directory
nn: Feil under oppretting av mappe for nedlasta podkastar

en: Unable to create the download directory for %s: %s
nn: Klarte ikkje å laga nedlastingsmappe for %s: %s

en: Invalid URL
nn: Ugyldig URL

en: The URL "%s" is not valid, please check it.
nn: Adressa "%s" er ikkje gyldig. Kontroller henne.

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
nn: URL allereie lagt til

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
nn: URLen «%s» er allereie lagt til som ein radiostasjon. Dersom dette er ei podkastkjelde må du fyrst ta vekk radiostasjonen.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
nn: URLen «%s» ser ikkje ut til å vera ei podkastkjelde. Det kan vera feil URL, eller kjelda kan vera i ustand. Vil du at Rhythmbox skal prøva å bruka henne likevel?

en: Podcast
nn: Podkast

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
nn: Det var eit problem med å leggja til denne podkasten: %s. Kontroller URLen: %s

en: Unable to check file type: %s
nn: Klarte ikkje kontrollera filtypen: %s

en: Unexpected file type: %s
nn: Uventa filtype: %s

en: Unable to parse the feed contents
nn: Klarte ikkje å tolka kjeldeinnhaldet

en: The feed does not contain any downloadable items
nn: Kjelda inneheld ikkje nokon nedlastbare element

en: Unable to display requested URI
nn: Klarte ikkje å visa vald URI

en: Not Downloaded
nn: Ikkje lasta ned

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
nn: Ikkje start ein ny instans av Rhythmbox

en: Quit Rhythmbox
nn: Avslutt Rhythmbox

en: Don't present an existing Rhythmbox window
nn: Ikkje vis eit eksisterande Rhytmbox-vindauge

en: Hide the Rhythmbox window
nn: Skjul Rhythmbox-vindauget

en: Jump to next song
nn: Hopp til neste song

en: Jump to previous song
nn: Hopp til førre song

en: Show notification of the playing song
nn: Vis melding om songen som vert spelt

en: Resume playback if currently paused
nn: Hald fram med avspeling om pausa

en: Pause playback if currently playing
nn: Pausa avspeling dersom speler

en: Toggle play/pause mode
nn: Veksla spel/pause

note: { "stop", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &stop, N_("Stop playback"), NULL },
en: Play a specified URI, importing it if necessary
nn: Spel ein bestemt URI, og importer han om naudsynt

en: URI to play
nn: URI å spela

en: Add specified tracks to the play queue
nn: Legg til valde spor i avspelingskøen

en: Empty the play queue before adding new tracks
nn: Tøm avspelingskøen før nye spor vert lagde til

en: Print the title and artist of the playing song
nn: Skriv tittelen og artisten på songen som vert spelt

en: Print formatted details of the song
nn: Skriv formatterte detaljar om songen

en: Set the playback volume
nn: Vel lydnivå for avspeling

en: Increase the playback volume
nn: Auka lydnivået for avspeling

en: Decrease the playback volume
nn: Minska lydnivået for avspeling

en: Print the current playback volume
nn: Skriv det noverande lydvolumet

en: Mute playback
nn: Demp avspeling

en: Unmute playback
nn: Slå av demping

en: Set the rating of the current song
nn: Vis poenga til songen

en: Playback is muted.
nn: Avspeling er dempa

en: Playback volume is %f.
nn: Avspelingsvolumet er %f.

en: All
nn: Alt

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
nn: Databasen vart laga av ein seinare versjon av Rhythmbox. Denne versjonen kan ikkje lesa databasen.

en: Couldn't access %s: %s
nn: Fekk ikkje tilgjenge til %s: %s

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
nn: Fleire GStreamer-tillegg trengst for å spela denne fila: %s

en: invalid unicode in error message
nn: ugyldig unicode i feilmelding

en: Empty file
nn: Tom fil

en: Could not load the music database:
nn: Klarte ikkje lasta musikkdatabasen:

en: Checking (%d/%d)
nn: Kontrollerer (%d/%d)

en: %ld minute | %ld minutes
nn[0]: %ld minutt
nn[1]: %ld minutt

en: %ld hour | %ld hours
nn[0]: %ld time
nn[1]: %ld timar

en: %ld day | %ld days
nn[0]: %ld dag
nn[1]: %ld dagar

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
nn: %s, %s og %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
nn: %s og %s

en: Enable debug output
nn: Vis feilsøkingmeldingar

en: Enable debug output matching a specified string
nn: Vis feilsøkingmeldingar som passar med ein bestemt streng

en: Do not update the library with file changes
nn: Ikkje oppdater biblioteket når filer vert endra

en: Do not register the shell
nn: Ikkje registrer skalet

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
nn: Ikkje lagra data permanent (impliserer --no-registration)

en: Path for database file to use
nn: Sti til databasefila

en: Path for playlists file to use
nn: Sti til spelelistefila

en: [URI...]
nn: [URI …]

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nn: %s
    Gjer  «%s --help» for å sjå lista over kommnadolinjeval.

en: MPEG Version 3.0 URL
nn: MPEG Version 3.0-URL

en: Shoutcast playlist
nn: Shoutcast-speleliste

note: Submenu of Music
en: _Playlist
nn: S_peleliste

en: _New Playlist...
nn: _Ny speleliste …

en: Create a new playlist
nn: Lag ei ny speleliste

en: New _Automatic Playlist...
nn: Ny _automatisk speleliste …

en: Create a new automatically updating playlist
nn: Opprett ei ny automatisk oppdaterande speleliste

en: _Load from File...
nn: _Last frå fil …

en: Choose a playlist to be loaded
nn: Vel ei speleliste å lasta

en: _Save to File...
nn: _Lagra til fil …

en: Save a playlist to a file
nn: Lagre ei speleliste til ei fil

en: Change this automatic playlist
nn: Endre denne automatiske spelelista

en: _Queue All Tracks
nn: Legg alle spor i _kø

en: Add all tracks in this playlist to the queue
nn: Legg til alle spor i denne spelelista i køen

en: _Shuffle Playlist
nn: _Stokk spelelista

en: Shuffle the tracks in this playlist
nn: Stokk om på spora i spelelista

en: Save the play queue to a file
nn: Lagra avspelingskøen i ei fil

en: Unnamed playlist
nn: Namnlaus speleliste

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
nn: Spelelistefila kan vera i eit ukjent format eller vera øydelagt.

en: Untitled Playlist
nn: Speleliste utan tittel

en: Couldn't read playlist
nn: Klarte ikkje lesa speleliste

en: Playlists
nn: Spelelister

en: All Files
nn: Alle filer

en: Load Playlist
nn: Last speleliste

en: Couldn't save playlist
nn: Klarte ikkje lagra speleliste

en: Unsupported file extension given.
nn: Ikkje støtta filending oppgjeven.

en: Playlist %s already exists
nn: Spelelista %s finst frå før

en: Unknown playlist: %s
nn: Ukjend speleliste: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
nn: Spelelista %s er ei automatisk speleliste

en: Plugin
nn: Tillegg

en: Enabled
nn: På

en: Plugin Error
nn: Feil med tillegg

en: Unable to activate plugin %s
nn: Klarte ikkje å aktivera tillegg %s

en: _Eject
nn: _Løys ut

en: Eject this medium
nn: Løys ut dette mediet

en: _Scan Removable Media
nn: _Søk eksterne media

en: Scan for new Removable Media
nn: Søk etter eksterne media

en: Select _All
nn: Vel _alle

en: Select all songs
nn: Vel alle songane

en: D_eselect All
nn: V_el ingen

en: Deselect all songs
nn: Vel ingen av songane

en: Cu_t
nn: _Klipp ut

en: Cut selection
nn: Klipp ut utval

en: _Copy
nn: _Kopier

en: Copy selection
nn: Kopier utval

en: _Paste
nn: _Lim inn

en: Paste selection
nn: Lim inn utval

en: Delete each selected item
nn: Slett alle valde element

en: _Remove
nn: _Fjern

en: Remove each selected item from the library
nn: Fjern alle valde element frå biblioteket

en: _Move to Trash
nn: _Flytt til papirkorga

en: Move each selected item to the trash
nn: Flytt alle valde element til papirkorga

en: Add to P_laylist
nn: Legg til i spe_leliste

en: Add each selected song to a new playlist
nn: Legg alle valde songar til ei ny speleliste

en: Add _to Play Queue
nn: Legg _til i avspelingskø

en: Add each selected song to the play queue
nn: Legg alle valde songar i avspelingskøen

en: Remove
nn: Fjern

en: Remove each selected item from the play queue
nn: Fjern alle valde element frå avspelingskøen

en: Pr_operties
nn: Ei_genskapar

en: Show information on each selected song
nn: Vis informasjon om alle valde songar

en: Pre_vious
nn: F_ørre

en: Start playing the previous song
nn: Start avspeling av førre song

en: _Next
nn: _Neste

en: Start playing the next song
nn: Start avspeling av neste song

en: _Increase Volume
nn: _Auk lyden

en: Increase playback volume
nn: Auka lydstyrka

en: _Decrease Volume
nn: _Minsk lyden

en: Decrease playback volume
nn: Minska lydstyrka

en: _Play
nn: _Spel

en: Start playback
nn: Start avspeling

en: Sh_uffle
nn: St_okk

en: Play songs in a random order
nn: Spel songane i tilfeldig rekkefølgje

en: _Repeat
nn: _Gjenta

en: Play first song again after all songs are played
nn: Spel den fyrste songen om igjen etter at alle songane er spelt

en: _Song Position Slider
nn: _Stad i låt-glidebrytar

en: Change the visibility of the song position slider
nn: Endra om stad i låt-glidebrytaren er synleg

en: Stream error
nn: Feil i straum

en: Unexpected end of stream!
nn: Uventa slutt på straum

en: Linear
nn: Rett fram

en: Linear looping
nn: Løkke

en: Shuffle
nn: Tilfeldig

en: Random with equal weights
nn: Tilfeldig med lik vekting

en: Random by time since last play
nn: Tilfeldig etter tid for siste avspeling

en: Random by rating
nn: Tilfeldig etter poeng

en: Random by time since last play and rating
nn: Tilfeldig etter tid for siste avspeling og poeng

en: Linear, removing entries once played
nn: Rett fram, fjern songar etterkvart som dei vert spelte

en: Failed to create the player: %s
nn: Klarte ikkje å oppretta spelar: %s

en: Playlist was empty
nn: Spelelista var tom

en: Not currently playing
nn: Spelar ikkje

en: No previous song
nn: Ingen førre song

en: No next song
nn: Ingen neste song

en: Couldn't start playback
nn: Klarte ikkje starta avspeling

en: Couldn't stop playback
nn: Klarte ikkje stoppa avspeling

en: Playback position not available
nn: Avspelingsposisjon ikkje tilgjengeleg

en: Current song is not seekable
nn: Kan ikkje søkja i denne songen

en: Pause playback
nn: Pausa avspeling

en: Stop playback
nn: Stopp avspeling

en: Couldn't display help
nn: Kunne ikkje visa hjelp

en: Music Player Preferences
nn: Brukarval for musikkavspelar

en: General
nn: Allment

en: Playback
nn: Avspeling

en: _Music
nn: _Musikk

en: _View
nn: _Vis

en: _Control
nn: _Kontroll

en: _Tools
nn: Verk_tøy

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Import Folder...
nn: _Importer mappe …

en: Choose folder to be added to the Library
nn: Vel mappe som skal leggjast til i biblioteket

en: Import _File...
nn: Importer _fil …

en: Choose file to be added to the Library
nn: Vel fil å leggja til biblioteket

en: _About
nn: _Om

en: Show information about the music player
nn: Vis informasjon om musikkspelaren

en: _Contents
nn: _Innhald

en: Display music player help
nn: Vis hjelp for musikkspelaren

en: _Quit
nn: _Avslutt

en: Quit the music player
nn: Avslutt musikkavspelaren

en: Prefere_nces
nn: Brukar_val

en: Edit music player preferences
nn: Rediger brukarval for musikkavspelar

en: Plu_gins
nn: Ti_llegg

en: Change and configure plugins
nn: Endra og still inn tillegg

en: Show _All Tracks
nn: Vis _alle spor

en: Show all tracks in this music source
nn: Vis alle spor på denne musikkjelda

en: _Jump to Playing Song
nn: _Hopp til denne songen

en: Scroll the view to the currently playing song
nn: Rull framsyninga til songen som speler

en: Side _Pane
nn: Sidestol_pe

en: Change the visibility of the side pane
nn: Endra om sidestolpen er synleg

en: T_oolbar
nn: V_erktøylinje

en: Change the visibility of the toolbar
nn: Endra om verktøylinja er synleg

en: _Small Display
nn: _Liten skjerm

en: Make the main window smaller
nn: Gjer hovudvindauget mindre

en: Party _Mode
nn: Fest_modus

en: Change the status of the party mode
nn: Endra status for festmodus

en: Play _Queue as Side Pane
nn: Spel _kø som sidestolpe

en: Change whether the queue is visible as a source or a sidebar
nn: Vel om køen skal vera synleg som kjelde eller sidelinje

en: S_tatusbar
nn: S_tatuslinje

en: Change the visibility of the statusbar
nn: Endra om statuslinja er synleg

en: Unable to move user data files
nn: Klarte ikkje å flytta brukardatafiler

en: Change the music volume
nn: Endra lydstyrke

en: Error while saving song information
nn: Feil under lagring av songinformasjon

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
nn: %s (Pausa)

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
nn: Rhythmbox er fri programvare som du kan redistribuera og/eller endra
    etter vilkåra i GNU General Public LIcense frå Free Software Foundation,
    anten versjon 2, eller (dersom du ønskjer),
    ein seinare versjon.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
nn: Rhythmbox vert distribuert i håp om at programmet er nyttig, 
    men utan  NOKON GARANTI, ikkje eingong implisitt garanti om at det 
    er SALBART eller PASSAR EIT BESTEMT FORMÅL. 
    Sjå GNU General Public License for detaljar.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
nn: Du skal ha motteke ein kopi av GNU General Public License 
    saman med Rhythmbox. Viss ikkje så skriv til Free Software 
    Foundation, Inc.,  Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.

en: Maintainers:
nn: Vedlikehaldarar:

en: Former Maintainers:
nn: Tidlegare vedlikehaldarar:

en: Contributors:
nn: Hjelparar:

en: Music management and playback software for GNOME.
nn: Programvare for musikkhandtering og avspeling for GNOME.

en: Rhythmbox Website
nn: Nettstad for Rhythmbox

en: Configure Plugins
nn: Set opp tillegg

en: Import Folder into Library
nn: Importer mappe til biblioteket

en: Import File into Library
nn: Importer fil til biblioteket

en: No registered source can handle URI %s
nn: Inga registrert kjelde kan handtera URI %s

en: Unknown song URI: %s
nn: Ukjend URI til song: %s

en: Unknown property %s
nn: Ukjend eigenskap %s

en: Invalid property type %s for property %s
nn: Ugyldig eigenskaptype %s for eigenskap %s

en: _Browse
nn: _Bla gjennom

en: Change the visibility of the browser
nn: Endra om visaren er synleg

en: Filter music display by genre, artist, album, or title
nn: Filtrer musikk etter sjanger, artist, album eller tittel

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
nn: Fila «%s» finst frå før. Vil du skriva over henne?

en: _Skip
nn: _Hopp over

en: _Replace
nn: _Byt ut

en: S_kip All
nn: H_opp over alle

en: Replace _All
nn: Byt ut _alle

en: Unable to transfer tracks
nn: Klarte ikkje overføra spor

en: None of the tracks to be transferred are in a format supported by the target device, and no encoders are available for the supported formats.
nn: Ingen av spora i kø for å overførast er i eit format som måleininga ikkje støttar, og ingen omkodarar er tilgjengelege for dei formata som er støtta.

en: %d of the %d files to be transferred are not in a format supported by the target device, and no encoders are available for the supported formats.
nn: %d av %d spor i kø for å overførast er i eit format som måleininga ikkje støttar, og ingen omkodarar er tilgjengelege for dei formata som er støtta.

en: Unable to transfer all tracks. Do you want to continue?
nn: Klarte ikkje å overføra alle spora. Vil du halda fram?

en: C_ontinue
nn: _Hald fram

en: Transferring track %d out of %d (%.0f%%)
nn: Overfører spor %d av %d (%.0f%%)

en: Transferring track %d out of %d
nn: Overfører spor %d av %d

en: Search all fields
nn: Søk i alle felt

en: Artists
nn: Artistar

en: Search artists
nn: Søk i artistar

en: Search albums
nn: Søk i album

en: Titles
nn: Titlar

en: Search titles
nn: Søk i titlar

en: Error transferring track
nn: Feil ved overføring av spor

en: Unable to eject
nn: Klarte ikkje løysa ut

en: Unable to unmount
nn: Klarte ikkje å avmontera

en: Browse This _Genre
nn: Bla gjennom denne sjan_geren

en: Set the browser to view only this genre
nn: Sett visaren til å visa berre denne sjangeren

en: Browse This _Artist
nn: Bla gjennom denne _artisten

en: Set the browser to view only this artist
nn: Sett visaren til å visa berre denne artisten

en: Browse This A_lbum
nn: Bla gjennom denne p_lata

en: Set the browser to view only this album
nn: Sett visaren til å visa berre dette albumet

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Plugins
nn: Installer tillegg

en: Additional GStreamer plugins are required to play some of these files.
nn: Fleire GStreamer-tillegg trengst for å spela somme av desse filene.

en: Import Errors
nn: Importeringsfeil

en: %d import errors | %d import errors
nn[0]: %d importeringsfeil
nn[1]: %d importeringsfeil

en: Number - Title
nn: Nummer - Tittel

en: Artist - Title
nn: Artist - Tittel

en: Artist - Number - Title
nn: Artist - Nummer - Tittel

en: Artist (Album) - Number - Title
nn: Artist (Album) - Nummer - Tittel

en: Number. Artist - Title
nn: Nummer. Artist - Tittel

en: Music
nn: Musikk

en: Choose Library Location
nn: Vel plassering av biblioteket

en: Multiple locations set
nn: Fleire plasseringar vald

en: Example Path:
nn: Døme på sti:

en: Sync with Library
nn: _Synkroniser med bibliotek

en: Synchronize media player with the library
nn: Synkroniser mediaspelaren med biblioteket

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
nn: Du har ikkje vald nokon musikk, spelelister eller podkastar å overføra til denne eininga.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
nn: Det er ikkje nok plass på denne eininga til å overføra den valde musikken. spelelistene og podkastane.

en: %s Sync Settings
nn: %s synkroniseringsinnstillingar

en: Sync with the device
nn: Synkroniser med eininga

en: Don't sync
nn: Ikkje synkroniser

en: Missing Files
nn: Manglande filer

en: %d missing file | %d missing files
nn[0]: %d fil manglar
nn[1]: %d filer manglar

en: Clear _Queue
nn: Tøm _kø

en: Remove all songs from the play queue
nn: Fjern alle songar frå avspelingskøen

en: Shuffle Queue
nn: Stokk om på køen

en: Shuffle the tracks in the play queue
nn: Stokk om på spora i spelekøen

note: Translators: this is the toolbutton label for Clear Queue action
en: Clear
nn: Tøm

en: Play Queue
nn: Spel av kø

en: from
nn: frå

en: by
nn: av

en: Remove From Playlist
nn: Fjern frå spelelista

en: Remove each selected song from the playlist
nn: Fjern dei valde songane frå spelelista

en: _New Podcast Feed...
nn: _Ny podkastkjelde …

en: Subscribe to a new Podcast Feed
nn: Abonner på ei ny podkastkjelde

en: Download _Episode
nn: Last ned _episode

en: Download Podcast Episode
nn: Last ned podkastepisode

en: _Cancel Download
nn: _Avbryt nedlasting

en: Cancel Episode Download
nn: Avbryt nedlasting av episode

en: Episode Properties
nn: Eigenskapar for episode

en: _Update Podcast Feed
nn: _Oppdater podkastkjelde

en: Update Feed
nn: Oppdater kjelde

en: _Delete Podcast Feed
nn: _Slett podkastkjelde

en: Delete Feed
nn: Slett kjelde

en: _Update All Feeds
nn: _Oppdater alle kjelder

en: Update all feeds
nn: Oppdater alle kjelder

en: Feeds
nn: Kjelder

en: Search podcast feeds
nn: Søk i podkastkjelder

en: Episodes
nn: Episodar

en: Search podcast episodes
nn: Søk i podkastepisodar

[ctx: Podcast]
note: Translators: this is the toolbar button label for New Podcast Feed action.
en: New
nn: Ny

note: Translators: this is the toolbar button label for Update All Feeds action.
en: Update
nn: Oppdater

en: Date
nn: Dato

en: Feed
nn: Kjelde

en: Downloaded
nn: Lasta ned

en: Waiting
nn: Ventar

en: Failed
nn: Feila

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
nn: Slett podkastepisoden og tilhøyrande fil?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
nn: Om du slettar episoden og fila, vil dei vera vekk for godt. Du kan også sletta episoden men ta vare på fila ved å velja å sletta berre episoden.

en: Delete _Episode Only
nn: Slett berre _episoden

en: _Delete Episode And File
nn: _Slett episode og fil

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
nn: Slett podkastkjelde og nedlasta filer?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
nn: Om du slettar kjelda og filene, vil dei vera vekk for godt. Du kan også sletta kjelda men ta vare på filene ved å velja å sletta berre kjelda.

en: Delete _Feed Only
nn: Slett berre _kjelda

en: _Delete Feed And Files
nn: _Slett kjelde og filer

en: %d feed | All %d feeds
nn[0]: %d kjelde
nn[1]: Alle %d kjeldene

en: Downloading podcast
nn: Lastar ned podkast

en: Finished downloading podcast
nn: Podkast ferdig nedlasta

en: New updates available from
nn: Nye oppdateringar tilgjengeleg frå

en: Error in podcast
nn: Feil i podkast

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
nn: %s. Vil du leggja til podkastkjelda likevel?

en: New Podcast Feed
nn: Ny podkastkjelde

en: URL of podcast feed:
nn: URL til podkastkjelde:

en: %d episode | %d episodes
nn[0]: %d episode
nn[1]: %d episodar

en: Podcast Error
nn: Feil i podkast

en: %d song | %d songs
nn[0]: %d song
nn[1]: %d songar

en: Importing (%d/%d)
nn: Importerer (%d/%d)

en: Library
nn: Bibliotek

en: Stores
nn: Butikkar

en: Devices
nn: Einingar

en: Shared
nn: Delt

en: S_ource
nn: Kj_elde

en: Connecting
nn: Koplar til

en: Buffering
nn: Bufrar

en: All Music
nn: All musikken

en: Other
nn: Anna

en: Available
nn: Tilgjengeleg

en: Image/label border
nn: Ramme rundt merkelapp/bilete

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
nn: Breidde på ramma rundt merkelappen og biletet i varslingsdialogen

en: Alert Type
nn: Varslingstypen

en: The type of alert
nn: Typen varsling

en: Alert Buttons
nn: Varslingsknappar

en: The buttons shown in the alert dialog
nn: Knappane viste i varslingsdialogen

en: Show more _details
nn: Vis fleire _detaljar

en: Pixbuf Object
nn: Pixbuf-objekt

en: The pixbuf to render.
nn: Pixbuf å teikna.

en: Lossless
nn: Utan tap

en: Track
nn: Spor

en: Comment
nn: Merknad

en: Time
nn: Tid

en: Year
nn: År

en: Quality
nn: Kvalitet

en: Rating
nn: Poeng

en: Play Count
nn: Gongar spelt

en: Last Played
nn: Sist spelt

en: Date Added
nn: Dato lagt til

en: Last Seen
nn: Sist sett

en: Location
nn: Stad

en: Now Playing
nn: Speler no

en: Playback Error
nn: Feil i avspeling

en: Not Playing
nn: Speler ikkje

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
nn[0]: %d artist (%d)
nn[1]: Alle %d artistane (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
nn[0]: %d album (%d)
nn[1]: Alle %d albuma (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
nn[0]: %d sjanger (%d)
nn[1]: Alle %d sjangrane (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
nn[0]: %d (%d)
nn[1]: Alle %d (%d)

[ctx: query-criteria]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
nn: Albumartist

[ctx: query-criteria]
en: Genre
nn: Sjanger

[ctx: query-criteria]
en: Year
nn: År

[ctx: query-criteria]
en: Rating
nn: Poeng

[ctx: query-criteria]
en: Path
nn: Sti

[ctx: query-criteria]
en: Comment
nn: Merknad

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
nn: Gongar spelt

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
nn: Spornummer

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
nn: Platenummer

[ctx: query-criteria]
en: Duration
nn: Lengde

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
nn: Slag per minutt

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
nn: Når sist spelt

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
nn: Når lagt til

en: _In reverse alphabetical order
nn: _I omvendt alfabetisk rekkefølgje

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
nn: Albumartist

[ctx: query-sort]
en: Genre
nn: Sjanger

[ctx: query-sort]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: query-sort]
en: Rating
nn: Poeng

en: W_ith more highly rated tracks first
nn: M_ed høgast vurderte spor fyrst

[ctx: query-sort]
en: Play Count
nn: Gongar spelt

en: W_ith more often played songs first
nn: M_ed ofte spelte songar fyrst

[ctx: query-sort]
en: Year
nn: År

en: W_ith newer tracks first
nn: M_ed nyaste spor fyrst

[ctx: query-sort]
en: Duration
nn: Lengd

en: W_ith longer tracks first
nn: M_ed lengste spor fyrst

[ctx: query-sort]
en: Track Number
nn: Spornummer

en: _In decreasing order
nn: _I minkande rekkefølgje

[ctx: query-sort]
en: Last Played
nn: Sist spelt

en: W_ith more recently played tracks first
nn: M_ed nyleg spela spor fyrst

[ctx: query-sort]
en: Date Added
nn: Lagt til

en: W_ith more recently added tracks first
nn: M_ed nyleg lagte til spor fyrst

[ctx: query-sort]
en: Comment
nn: Merknad

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
nn: Slag per minutt

en: W_ith faster tempo tracks first
nn: M_ed spor med høgast tempo fyrst

en: contains
nn: inneheld

en: does not contain
nn: inneheld ikkje

en: equals
nn: er lik

en: not equal to
nn: ikkje lik

en: starts with
nn: startar med

en: ends with
nn: sluttar med

en: at least
nn: ikkje mindre enn

note: matches if A >= B
en: at most
nn: ikkje meir enn

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
nn: i

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
nn: ikkje i

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
nn: etter

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
nn: før

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
nn: dei siste

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
nn: ikkje dei siste

en: seconds
nn: sekunda

en: minutes
nn: minutta

en: hours
nn: timane

en: days
nn: dagane

en: weeks
nn: vekene

en: Create Automatic Playlist
nn: Lag automatisk speleliste

en: Edit Automatic Playlist
nn: Rediger automatisk speleliste

en: No Stars
nn: Ingen stjerner

en: %d Star | %d Stars
nn[0]: %d stjerne
nn[1]: %d stjerner

note: this string can only be so long, or there wont be a search entry :)
en: _Search:
nn: _Søk:

en: Clear the search text
nn: Fjern søkjeteksten

en: Song Properties
nn: Eigenskapar for song

en: Multiple Song Properties
nn: Fleire eigenskapar for song

en: Unknown file name
nn: Ukjend filnamn

en: On the desktop
nn: På skrivebordet

en: Unknown location
nn: ukjend plassering
