rhythmbox master - en to fur translation catalogue (278 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
fur: Impussibil creâ un file temporani dulà scrivi: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
fur: Impussibil creâ un element sink GStreamer dulà scrivi %s

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
fur: No si è rivâts a vierzi il dispositîf di jessude: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
fur: No si è rivâts a creâ l'element playbin; controle la instalazion di GStreamer

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
fur: No si è rivâts a creâ l'element %s; controle la instalazion di GStreamer

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
fur: No si è rivâts a colegâ il gnûf flus inte pipeline di GStreamer

en: Failed to start new stream
fur: No si è rivâts a tacâ il gnûf flus

note: ?
en: Failed to open output device
fur: No si è rivâts a vierzi il dispositîf di jessude

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
fur: No si è rivâts a creâ l'element di GStreamer; controle la instalazion

en: Failed to create audio output element; check your installation
fur: No si è rivâts a creâ l'element di jessude dal audio; controle la instalazion

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
fur: No si è rivâts a colegâ la pipeline di GStreamer; controle la instalazion

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
fur: No si è rivâts a creâ la pipeline di GStreamer par riprodusi %s

en: Recently Added
fur: Zontât di resint

en: Recently Played
fur: Scoltât di resint

en: My Top Rated
fur: I plui votâts

en: Play and organize your music collection
fur: Sune e organize le tô colezion di musichis

en: Music Player
fur: Letôr musicâl

en: Rhythmbox Music Player
fur: Letôr musicâl Rhythmbox

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
fur: Audio;Cjançon;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;liste;musichis;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: _View
fur: _Visualize

en: Side Pane
fur: Ricuadri laterâl

en: _Tools
fur: _Struments

en: _Preferences
fur: _Preferencis

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Rhythmbox
fur: _Informazions su Rhythmbox

en: Add to Queue
fur: Zonte ae code

en: Add to Playlist
fur: Zonte ae liste des musichis

en: Copy
fur: Copie

en: Cut
fur: Taie

en: _Move to Trash
fur: Sposte te _Scovacere

en: Browse this Genre
fur: Esplore chest gjenar

en: Browse this Artist
fur: Esplore chest artist

en: Browse this Album
fur: Esplore chest album

en: Pr_operties
fur: Pr_oprietâts

en: songs
fur: cjançons

en: Minutes
fur: Minûts

en: _Add
fur: _Zonte

en: _Limit to:
fur: _Limite a:

en: _New Playlist
fur: _Gnove liste di musichis

en: New _Automatic Playlist
fur: Gnove liste di musichis _automatiche

en: _Load from File
fur: _Cjarie di file

en: _Check for New Devices
fur: _Controle par gnûfs dispositîfs

en: Cu_t
fur: Ta_ie

en: _Copy
fur: _Copie

en: _Paste
fur: _Tache

en: Select _All
fur: Selezione _dut

en: D_eselect All
fur: D_eselezione dut

en: Add to Play Queue
fur: Zonte ae code di riproduzion

en: _Install additional software required to use this format
fur: _Instale il software adizionâl necessari par doprâ chest formât

en: Transcode lossless files into this format
fur: Transcodifiche i files a codifiche cence pierdite in chest formât

en: Browser Views
fur: Esplore viodudis

en: _Artists and albums
fur: _Artiscj e album

en: _Genres and artists
fur: _Gjenars e artiscj

en: G_enres, artists and albums
fur: Gj_enars, artiscj e album

en: Visible Columns
fur: Colonis visibilis

en: Track _number
fur: _Numar dal toc

en: _Last played
fur: U_ltin riprodot

en: _Composer
fur: _Compositôr

en: _Year
fur: _An

en: _Quality
fur: _Cualitât

en: Lo_cation
fur: Posi_zion

en: Ti_me
fur: Ti_mp

en: _Rating
fur: _Valutazion

en: C_omment
fur: C_oment

en: _Play count
fur: Conte des _riproduzions

en: Da_te added
fur: Da_te zontade

en: _Genre
fur: _Gjenar

en: Select a location containing music to add to your library:
fur: Selezione une posizion che a conten musiche di zontâ ae tô librarie:

en: Import
fur: Impuarte

en: Close
fur: Siere

en: Copy files that are outside the music library
fur: Copie i files che a stan fûr de librarie de musiche

en: _Remove
fur: _Gjave

en: Library Location
fur: Posizion librarie

en: _Music files are placed in:
fur: I files _musicâi a son plaçâts in:

en: _Browse...
fur: _Esplore...

en: _Watch my library for new files
fur: _Bute un voli ae mê librarie pai files gnûfs

en: Library Structure
fur: Struture de librarie

en: F_older hierarchy:
fur: Gjerarchie c_artelis:

en: _File name:
fur: Non _file:

en: _Preferred format:
fur: Formât _preferît:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
fur: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Titul.ogg

en: Edit
fur: Modifiche

en: Browse
fur: Esplore

en: View All
fur: Visualize ducj

en: Media Player Properties
fur: Proprietâts riprodutôr multimediâl

en: _Close
fur: _Siere

en: Information
fur: Informazion

en: Preferred format
fur: Formât preferît

en: Sync Preferences
fur: Preferencis di sincronizazion

en: Sync Preview
fur: Anteprime di sincronizazion

en: Sync
fur: Sincronize

en: _Properties
fur: _Proprietâts

en: Player Backend
fur: Backend riprodutôr

en: _Edit...
fur: _Modifiche...

en: _Rename
fur: _Cambie non

en: _Queue All Tracks
fur: _Met in code ducj i tocs

en: _Shuffle Playlist
fur: _Messede liste des musichis

en: _Save to File...
fur: _Salve su file...

en: By extension
fur: Par estension

en: Save Playlist
fur: Salve liste des musichis

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Save
fur: _Salve

en: Select playlist format:
fur: Selezione formât de liste des musichis:

en: Playlist format
fur: Formât de liste des musichis

en: Playlist
fur: Liste des musichis

en: Subscribe
fur: Sotscrîf

en: Title:
fur: Titul:

en: Author:
fur: Autôr:

en: Description:
fur: Descrizion:

en: Last episode:
fur: Ultin episodi:

en: Source:
fur: Sorzint:

en: Language:
fur: Lenghe:

en: Details
fur: Detais

en: Properties
fur: Propietâts

en: Download Episode
fur: Discjarie episodi

en: Cancel Download
fur: Anule discjariament

en: Delete
fur: Elimine

en: Every hour
fur: Ogni ore

en: Every day
fur: Ogni dì

en: Every week
fur: Ogni setemane

en: Manually
fur: A man

en: Podcast Downloads
fur: Discjariaments podcast

en: Check for _new episodes:
fur: Controle par _gnûfs episodis:

en: _Download location:
fur: Posizion _discjariament:

en: Select Folder For Podcasts
fur: Selezione la cartele pai podcast

en: _Rating:
fur: _Valutazion:

en: Play count:
fur: Conte des riproduzions:

en: Duration:
fur: Durade:

en: Download location:
fur: Posizion discjariament:

en: Add
fur: Zonte

en: Update
fur: Inzorne

en: Remove from Play Queue
fur: Gjave de code di riproduzion

en: Shuffle Play Queue
fur: Messede la code di riproduzion

en: Clear Play Queue
fur: Nete la code di riproduzion

en: Shuffle
fur: Messede

en: Clear
fur: Nete

en: _Genre:
fur: _Gjenar:

en: _Year:
fur: _An:

en: _Disc number:
fur: Numar di _disc:

en: Album a_rtist:
fur: A_rtist dal album:

en: _Composer:
fur: _Compositôr:

note: To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
fur: di

en: _Track count:
fur: Conte dai _tocs:

en: Sorting
fur: Ordenament

en: _Title:
fur: _Titul:

en: Track _number:
fur: _Numar dal toc:

en: Comm_ent:
fur: Com_ent:

en: Error message
fur: Messaç di erôr

en: File name:
fur: Non dal file:

en: Location:
fur: Ubicazion:

en: File size:
fur: Dimension dal file:

en: Current contents
fur: Contignûts atuâi

en: Contents after sync
fur: Contignûts daspò la sincronizazion

en: Added files:
fur: Files zontâts:

en: Removed files:
fur: Files gjavâts:

en: Never
fur: Mai

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
fur: Vuê %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
fur: Îr %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
fur: %d di %b %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
fur: %d di %b dal %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
fur: No cognossût

en: Too many symlinks
fur: Masse colegaments simbolics

en: Android devices
fur: Dispositîfs Android

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
fur: Supuart pai dispositîfs Android 4.0+ (vie MTP)

en: Serial number:
fur: Numar di serie:

en: Manufacturer:
fur: Produtôr:

en: Audio formats:
fur: Formâts audio:

en: System
fur: Sisteme

en: Device _name:
fur: _Non dal dispositîf:

en: Tracks:
fur: Tocs:

en: Playlists:
fur: Listis des musichis:

en: Scanning %s
fur: Analisi di %s

en: Error transferring track
fur: Erôr tal trasferî il toc

en: _Fetch
fur: _Recupere

en: _Browse
fur: _Esplore

en: _Select
fur: _Selezione

en: Extract
fur: Tire fûr

en: Eject
fur: Pare fûr

en: Reload
fur: Torne cjarie

en: Select tracks to be extracted
fur: Selezione i tocs di tirâ fûr

en: H_ide
fur: _Plate

en: Could not find this album on MusicBrainz.
fur: Impussibil cjatâ chest album su MusicBrainz.

en: _Retry
fur: Torne p_rove

en: Could not read the CD device.
fur: Impussibil lei il dispositîf CD.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
fur: Chest disc al corispuint a plui album. Selezione chel just.

en: Track %u
fur: Toc %u

en: Not found
fur: No cjatât

en: Unable to connect to Musicbrainz server
fur: Impussibil conetisi al servidôr di Musicbrainz

en: Musicbrainz server error
fur: Erôr servidôr Musicbrainz

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
fur: Cuâl servizi Audioscrobbler desideristu doprâ?

en: Logout
fur: Jes

en: View your profile
fur: Viôt il to profîl

en: Status:
fur: Stât:

en: Queued tracks:
fur: Tocs metûts in code:

en: Disabled
fur: Disabilitât

en: Create a Radio Station
fur: Cree une stazion radio

en: Type:
fur: Gjenar:

en: Create Station
fur: Cree stazion

en: Recently Listened Tracks
fur: Tocs scoltâts di resint

en: Top Artists
fur: Miôrs artiscj

en: Recommendations
fur: Racomandazions

en: Top Tracks
fur: Miôrs tocs

en: Loved Tracks
fur: Tocs adorâts

en: OK
fur: Va ben

en: Logging in
fur: Daûr a jentrâ

en: Request failed
fur: Richieste falide

en: Authentication error
fur: Erôr di autenticazion

en: Clock is not set correctly
fur: La ore no je juste

en: This version of Rhythmbox has been banned.
fur: Cheste version di Rhythmbox e je stade bandide.

en: Love
fur: Lu adori

en: Ban
fur: Bandìs

en: Download
fur: Discjarie

en: You are not currently logged in.
fur: No tu sês jentrât.

en: Log in
fur: Jentre

en: Waiting for authentication...
fur: In spiete pe autenticazion...

en: Cancel
fur: Anule

en: Authentication error. Please try logging in again.
fur: Erôr di autenticazion. Torne prove a jentrâ.

en: Connection error. Please try logging in again.
fur: Erôr di conession. Torne prove a jentrâ.

en: My Library
fur: La mê librarie

en: My Recommendations
fur: Mês racomandazions

en: My Neighbourhood
fur: Il gno vicinât

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
fur: Librarie dal utent:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
fur: Vicinât dal utent:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
fur: Tocs adorâts dal utent:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
fur: Racomandazions pal utent:

en: Create Audio CD...
fur: Cree CD Audio...

en: Duplicate Audio CD...
fur: Doplee CD Audio...

en: Albums
fur: Album

en: Context Pane
fur: Ricuadri contest

en: Links
fur: Colegaments

en: No artist specified.
fur: Nissun artist specificât.

en: Hide all tracks
fur: Plate ducj i tocs

en: Show all tracks
fur: Mostre ducj i tocs

en: Track list not available
fur: Liste dai tocs no disponibile

en: No information available
fur: Nissune informazion disponibile

en: Sharing
fur: Condivision

en: _Share my music
fur: _Condivît la mê musiche

en: Library _name:
fur: _Non librarie:

en: Add Remote
fur: Zonte esterni

en: Disconnect
fur: Disconet

en: %s's Music
fur: Musiche di %s

en: Connecting...
fur: Daûr a coneti...

en: Remotes
fur: Esternis

en: All Tracks
fur: Ducj i tocs

en: Artists
fur: Artiscj

en: Genres
fur: Gjenars

en: Playlists
fur: Listis di musichis

en: FM Radio
fur: Radio FM

en: New
fur: Gnove

en: New FM Radio Station
fur: Gnove stazion radio FM

en: Frequency of radio station
fur: Frecuence de stazion radio

en: Add to New Playlist
fur: Zonte a une gnove liste di musichis

en: Advanced
fur: Avanzadis

en: iPod _name:
fur: _Non dal iPod:

en: Device node:
fur: Grop dispositîf:

en: Mount point:
fur: Pont di montaç:

en: Database version:
fur: Version base di dâts:

en: Firmware version:
fur: Version Firmware:

en: iPod detected
fur: Rilevât iPod

en: _Initialize
fur: _Inizialize

en: _Name:
fur: _Non:

en: Do you want to initialize your iPod?
fur: Desideristu inizializâ il to iPod?

en: New playlist
fur: Gnove liste di musichis

en: Unable to initialize new iPod
fur: Impussibil inizializâ il gnûf iPod

en: Remove
fur: Gjave

en: Genre
fur: Gjenar

en: %d station | %d stations
fur[0]: %d stazion
fur[1]: %d stazions

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
fur: Gnove stazion radio di internet

en: URL of internet radio station:
fur: URL de stazion radio di internet:

en: Maintainers:
fur: Assegnâts ae manutenzion:

en: Former Maintainers:
fur: Assegnâts ae manutenzion precedents:

en: All Files
fur: Ducj i files

en: _Skip
fur: _Salte

en: _Replace
fur: _Sostituìs

en: S_kip All
fur: Salte duc_j

en: Replace _All
fur: Sostituìs _ducj

en: _Skip these files
fur: _Salte chescj files

en: _Install
fur: _Instale
