rhythmbox master - en to id translation catalogue (873 entries)

en: Could not create a temporary file to write to: %s
id: Tak bisa membuat berkas sementara untuk ditulisi ke: %s

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
id: Tak bisa membuat elemen muara GStreamer untuk ditulisi %s

note: Translators: the parameter here is an error message ?
en: Failed to open output device: %s
id: Gagal membuka perangkat keluaran: %s

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
id: Gagal membuat elemen playbin; periksa instalasi GStreamer Anda

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
id: Gagal membuat elemen %s; periksa instalasi GStreamer Anda

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
id: Gagal menaut stream baru ke dalam jalur pipa GStreamer

en: Failed to start new stream
id: Gagal memulai stream baru

note: ?
en: Failed to open output device
id: Gagal membuka perangkat keluaran

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
id: Gagal membuat elemen GStreamer; periksa instalasi Anda

en: Failed to create audio output element; check your installation
id: Gagal membuat elemen keluaran audio; periksa instalasi Anda

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
id: Gagal menaut jalur pipa GStreamer; periksa instalasi Anda

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
id: Gagal membuat jalur pipa GStreamer untuk memutar %s

en: Recently Added
id: Baru Saja Ditambahkan

en: Recently Played
id: Baru Saja Diputar

en: My Top Rated
id: Pilihanku

en: Play and organize all your music
id: Putar dan atur semua musik Anda

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Rhythmbox developers
id: Pengembang Rhythmbox

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
id: Rhythmbox adalah sebuah aplikasi manajemen musik, dirancang untuk bekerja baik di bawah desktop GNOME. Selain musik yang disimpan pada komputer Anda, itu mendukung berbagi pakai jaringan, siniar, stream radio, perangkat musik portabel (termasuk telepon), dan layanan musik internet seperti Last.fm dan Magnatune.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
id: Rhythmbox adalah Perangkat lunak bebas, berbasis pada GTK+ dan GStreamer, dan dapat dikembangkan melalui pengaya yang ditulis dalam Python atau C.

en: Main Window
id: Jendela Utama

en: Music Player
id: Pemutar Musik

en: Rhythmbox Music Player
id: Rhythmbox Pemutar Musik

en: Play and organize your music collection
id: Putar dan atur koleksi musik

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
id: Audio;Lagu;MP3;CD;siniar;MTP;iPod;Daftar putar;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: _View
id: _Tampilan

en: Side Pane
id: Panel Sisi

en: Play Queue in Side Pane
id: Putar Antrian di Panel Sisi

en: Song Position Slider
id: Penggeser Posisi Lagu

en: Album Art
id: Seni Album

en: Follow Playing Track
id: Ikuti Memutar Trek

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Rhythmbox
id: Tent_ang Rhythmbox

en: Add to Queue
id: Tambah ke Antrian

en: Add to Playlist
id: Tambah ke Daftar Putar

en: Copy
id: Salin

en: Cut
id: Potong

en: _Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sa_mpah

en: Browse this Genre
id: Ramban Genre Ini

en: Browse this Artist
id: Ramban Artis Ini

en: Browse this Album
id: Ramban Album Ini

en: Pr_operties
id: Pr_operti

en: songs
id: lagu

en: Minutes
id: Menit

en: Create automatically updating playlist where:
id: Buat daftar putar yang otomatis dimutakhirkan dimana:

en: A_dd if any criteria are matched
id: Tambahkan bila a_da kriteria yang cocok

en: _Add
id: T_ambah

en: _Limit to:
id: _Batasi hingga:

en: _When sorted by:
id: _Saat diurutkan menurut:

en: _New Playlist
id: _Daftar Putar Baru

en: New _Automatic Playlist
id: D_aftar Putar Baru Otomatis

en: _Load from File
id: Muat Dari _Berkas

en: _Check for New Devices
id: _Periksa Perangkat Baru

en: Cu_t
id: Como_t

en: _Copy
id: _Salin

en: _Paste
id: _Pasang

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: D_eselect All
id: _Jangan dipilih semuanya

en: Add to Play Queue
id: Tambah ke Antrian Putar

en: _Install additional software required to use this format
id: Pasang perangkat lunak tambahan untuk memakai format _ini

en: Transcode lossless files into this format
id: Transkode berkas lossless dalam format ini

en: Browser Views
id: Yang ditampilkan pada Pemilih Lagu

en: _Artists and albums
id: _Artis dan Album

en: _Genres and artists
id: _Jenis musik dan artis

en: G_enres, artists and albums
id: J_enis musik, artis, dan album

en: Visible Columns
id: Kolom yang terlihat

en: Track _number
id: _Nomor trek

en: _Last played
id: Terakhir diputa_r

en: _Artist
id: _Artis

en: _Composer
id: _Komponis

en: _Year
id: _Tahun

en: _Quality
id: _Kualitas

en: Lo_cation
id: Lo_kasi

en: Ti_me
id: _Durasi

en: C_omment
id: K_omentar

en: _Play count
id: Sudah di_putar sebanyak

en: Da_te added
id: _Tanggal ditambahkan

en: _Genre
id: Jenis _musik

en: Select a location containing music to add to your library:
id: Pilih lokasi yang memuat musik yang akan ditambahkan ke pustaka Anda:

en: Import
id: Impor

en: Close
id: Tutup

en: Copy files that are outside the music library
id: Salin berkas yang berada di luar pustaka musik

en: _Remove
id: _Hapus

en: Library Location
id: Lokasi Pustaka

en: _Music files are placed in:
id: Berkas _musik ditempatkan di:

en: _Browse...
id: Ram_ban...

en: _Watch my library for new files
id: _Pantau kehadiran berkas baru di pustaka saya

en: Library Structure
id: Struktur Pustaka

en: F_older hierarchy:
id: Hirarki f_older:

en: _File name:
id: Nama _berkas:

en: _Preferred format:
id: Format yang disukai:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
id: Artis/Artis - Album/Artis (Album) - 01 - Judul.ogg

en: Edit
id: Sunting

en: Browse
id: Ramban

en: View All
id: Tampilkan Semua

en: Media Player Properties
id: Properti Pemutar Musik

en: _Close
id: _Tutup

en: Information
id: Informasi

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
id: Pemakaian ruang

en: Preferred format
id: Format yang disukai

en: Basic
id: Ringkas

en: Sync Preferences
id: Preferensi Penyelarasan

en: Sync Preview
id: Pratinjau Penyelarasan

en: Sync
id: Selaraskan

en: _Properties
id: Informa_si

en: Player Backend
id: Backend Pemutar

en: _Crossfade between tracks
id: _Crossfade antar trek

en: Crossfade Duration (Seconds)
id: Durasi Crossfade (Detik)

en: _Edit...
id: _Sunting...

en: _Rename
id: _Ubah Nama

en: _Queue All Tracks
id: _Antrikan Semua Trek

en: _Shuffle Playlist
id: _Acak Daftar Putar

en: _Save to File...
id: Simpan ke Berkas...

en: By extension
id: Menurut ekstensi

en: Save Playlist
id: Simpan Daftar Putar

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Save
id: _Simpan

en: Select playlist format:
id: Pilih format daftar putar:

en: Playlist format
id: Format daftar putar

en: Playlist
id: Daftar Putar

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
id: Cari siniar dalam Toko iTunes, atau masukkan suatu URL asupan siniar.
    Berlanggananlah ke suatu siniar untuk mengunduh episode baru ketika mereka dipublikasikan.

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Title:
id: Judul:

en: Author:
id: Pengarang:

en: Last updated:
id: Terakhir dimutakhirkan:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Last episode:
id: Episode terakhir:

en: Source:
id: Sumber:

en: Language:
id: Bahasa:

en: Copyright:
id: Hak Cipta:

en: Details
id: Detil

en: New Podcast Feed...
id: Asupan Siniar Baru…

en: Update All Feeds
id: Mutakhirkan Semua Asupan

en: Update Podcast Feed
id: Mutakhirkan Asupan Siniar Baru

en: Delete Podcast Feed
id: Hapus Asupan Siniar

en: Properties
id: Properti

en: Download Episode
id: Unduh Episoda

en: Cancel Download
id: Batalkan Unduhan

en: Delete
id: Hapus

en: Every hour
id: Setiap jam

en: Every day
id: Setiap hari

en: Every week
id: Setiap minggu

en: Manually
id: Secara manual

en: Podcast Downloads
id: Unduhan Siniar

en: Check for _new episodes:
id: _Periksa episode baru:

en: _Download location:
id: Lokasi un_duh:

en: Select Folder For Podcasts
id: Pilih Folder Bagi Siniar

en: Feed:
id: Asupan:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Play count:
id: Sudah diputar sebanyak:

en: Last played:
id: Terakhir diputar:

en: Bitrate:
id: Laju bit:

en: Duration:
id: Durasi:

en: Download location:
id: Lokasi unduh:

en: Add
id: Tambah

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Remove from Play Queue
id: Hapus Dari Antrian Putar

en: Shuffle Play Queue
id: Acak Antrian Putar

en: Clear Play Queue
id: Bersihkan Antrian Putar

en: Shuffle
id: Acak

en: Clear
id: Bersihkan

en: _Artist:
id: _Artis:

en: _Genre:
id: _Jenis Musik:

en: _Year:
id: _Tahun:

en: _Disc number:
id: Nomor _disk:

en: Album a_rtist:
id: Album a_rtis:

en: _Composer:
id: _Komponis:

note: To translators: part of a phrase, for example, track 1 of 10 To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
id: dari

en: _Track count:
id: Cacah _trek:

en: Albu_m sort order:
id: Urutan Albu_m:

en: _Artist sort order:
id: Urutan _artis:

en: Album a_rtist sort order:
id: Urutan album a_rtis:

en: _Composer sort order:
id: Urutan _komponis:

en: Sorting
id: Pengurutan

en: _Title:
id: _Judul:

en: Track _number:
id: _Nomor trek:

en: Comm_ent:
id: Kom_entar:

en: Error message
id: Pesan galat

en: File name:
id: Nama berkas:

en: Location:
id: Lokasi:

en: File size:
id: Ukuran berkas:

en: Date added:
id: Tanggal ditambahkan:

en: Current contents
id: Isi kini

en: Contents after sync
id: Isi setelah penyelarasan

en: Added files:
id: Berkas yang ditambahkan:

en: Removed files:
id: Berkas yang dihapus:

en: Never
id: Tak pernah

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
id: Hari ini %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
id: Kemarin %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
id: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
id: %d %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
id: %d %b %Y

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Too many symlinks
id: Terlalu banyak symlink

en: Cannot get free space at %s: %s
id: Tak bisa mendapat ruang bebas pada %s: %s

en: %d:%02d
id: %d: %02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
id: %d:%02d dari %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
id: %d:%02d:%02d dari %d:%02d:%02d tersisa

en: %d:%02d of %d:%02d
id: %d:%02d dari %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
id: %d:%02d:%02d dari %d:%02d:%02d

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
id: Tak bisa menulis tag ke berkas ini karena memuat beberapa stream

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
id: Tak bisa menulis tag ke berkas ini karena tak dienkode dalam format yang didukung

en: Failed to create a source element; check your installation
id: Gagal membuat elemen sumber; periksa instalasi Anda

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
id: Gagal membuat elemen 'decodebin'; periksa instalasi GStreamer Anda

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
id: Gagal membuat elemen 'giostreamsink'; periksa instalasi GStreamer Anda

en: File corrupted during write
id: Berkas terkorupsi saat ditulisi

en: Android devices
id: Perangkat Android

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
id: Dukungan untuk perangkat Android 4.0+ (via MTP)

en: Serial number:
id: Nomor seri:

en: Manufacturer:
id: Pembuat:

en: Audio formats:
id: Format audio:

en: System
id: Sistem

en: Device _name:
id: _Nama perangkat:

en: Tracks:
id: Trek:

en: Playlists:
id: Daftar putar:

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and change it to File Transfer mode.
id: Tidak ada wilayah penyimpanan yang ditemukan di perangkat ini. Anda mungkin perlu untuk membuka kuncinya dan mengubahnya ke mode Transfer Berkas.

en: Scanning %s
id: Memindai %s

en: Error mounting Android device
id: Galat saat mengaitkan perangkat Android

en: Cover art search
id: Pencarian gambar sampul

en: Fetch album covers from the Internet
id: Ambil sampul album dari Internet

en: _Fetch
id: A_mbil

en: _Browse
id: _Ramban

en: Select new artwork
id: Pilih karya seni baru

en: _Select
id: _Pilih

en: Artist s_ort order:
id: Urutan _artis:

en: _Disc:
id: _Disk:

en: Audio CD Player
id: Pemutar CD Audio

en: Support for playing of audio CDs as music source
id: Mendukung memutar CD audio sebagai sumber musik

en: Extract
id: Ekstrak

en: Eject
id: Keluarkan

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
id: Tak bisa temukan pengaya sumber CD GStreamer

en: Select tracks to be extracted
id: Pilih trek yang akan diekstrak

en: <Invalid unicode>
id: <Unicode tak valid>

en: S_ubmit Album
id: Kirim Alb_um

en: H_ide
id: Sembuny_i

en: Could not find this album on MusicBrainz.
id: Tak bisa temukan album ini pada MusicBrainz.

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
id: Anda dapat memperbaiki basis data MusicBrainz dengan menambahkan album ini.

en: _Retry
id: Coba _lagi

en: Could not search MusicBrainz for album details.
id: Tak bisa mencari rincian album di MusicBrainz.

en: Could not read the CD device.
id: Tak bisa membaca perangkat CD.

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
id: Disc ini cocok dengan beberapa album. Pilihlah album yang benar.

en: Track %u
id: Trek %u

en: Unable to connect to Musicbrainz server
id: Tak dapat menyambung ke server MusicBrainz

en: Not found
id: Tak ditemukan

en: Musicbrainz server error
id: Galat server MusicBrainz

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
id: Kirim informasi lagu ke Last.fm dan mainkan stream radio Last.fm

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
id: Layanan Audioscrobbler mana yang hendak Anda pakai?

en: Logout
id: Log keluar

en: View your profile
id: Tinjau profil Anda

en: Submit listening data
id: Kirim data mendengar

en: Queued tracks:
id: Trek yang diantrikan:

en: Tracks submitted:
id: Trek yang dikirim:

en: Last submission time:
id: Waktu pengiriman terakhir:

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Submission statistics
id: Statistik pengiriman

en: Create a Radio Station
id: Buat Stasiun Radio

en: Type:
id: Tipe:

en: Create Station
id: Buat Stasiun

en: Recently Listened Tracks
id: Trek Yang Baru Saja Didengarkan

en: Top Artists
id: Artis Top

en: Top Tracks
id: Trek Top

en: Loved Tracks
id: Trek Yang Dicintai

en: Logging in
id: Log masuk

en: Request failed
id: Permintaan gagal

en: Authentication error
id: Galat autentikasi

en: Clock is not set correctly
id: Jam tak ditata secara benar

en: This version of Rhythmbox has been banned.
id: Versi Rhythmbox ini telah dilarang.

en: Track submission failed too many times
id: Pengiriman trek gagal terlalu banyak kali

en: Love
id: Cintai

en: Ban
id: Larang

en: Download
id: Unduh

en: You are not currently logged in.
id: Anda kini tak sedang log masuk.

en: Log in
id: Log masuk

en: Waiting for authentication...
id: Menunggu autentikasi...

en: Cancel
id: Batal

en: Authentication error. Please try logging in again.
id: Galat autentikasi. Silakan coba log masuk lagi.

en: Connection error. Please try logging in again.
id: Galat koneksi. Silakan coba log masuk lagi.

en: My Library
id: Pustakaku

en: My Recommendations
id: Rekomendasiku

en: My Neighbourhood
id: Tetanggaku

en: %s plays
id: diputar %s

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
id: _Tilik pada %s

en: Listen to _Similar Artists Radio
id: Dengarkan Artis Radio yang _Serupa

en: Listen to _Top Fans Radio
id: Dengarkan Fans Radio yang _Top

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
id: Mirip dengan Artis:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks listened to by the top fans of * a particular artist.  Followed by a text entry box for the artist name.
en: Top Fans of Artist:
id: Fans Top dari Artis:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
id: Pustaka Pengguna:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
id: Tetangga Pengguna:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks that a particular user has marked * as loved.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Tracks Loved by User:
id: Trek yang Dicintai Pengguna:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
id: Rekomendasi bagi Pengguna:

note: Translators: a type of station named "Mix Radio" by Last.fm. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for a description of it. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Mix Radio for User:
id: Mix Radio bagi Pengguna:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks tagged with a particular tag. * Followed by a text entry box for the tag.
en: Tracks Tagged with:
id: Trek yang Ditandai dengan:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks often listened to by members of * a particular group. Followed by a text entry box for the group name.
en: Listened by Group:
id: Didengarkan oleh Grup:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
id: Radio %s

note: Translators: station is built from the artist %s's top fans
en: %s Fan Radio
id: Radio Fan %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
id: Pustaka milik %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
id: Tetangga %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
id: Trek yang Dicintai %s

note: Translators: station is built from the tracks which are recommended to the user %s
en: %s's Recommended Radio
id: Radio yang Direkomendasikan oleh %s

note: Translators: station is the "Mix Radio" for the user %s. * See http://blog.last.fm/2010/10/29/mix-radio-a-new-radio-station for description.
en: %s's Mix Radio
id: Mix Radio %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "tagged" with %s. * Last.fm lets users "tag" songs with any string they wish. Tags are usually genres, * but nationalities, record labels, decades and very random words are also common
en: %s Tag Radio
id: Tag Radio %s

note: Translators: station is built from the library of the group %s
en: %s Group Radio
id: Radio Grup %s

en: Error tuning station: no response
id: Galat menala stasiun: tak ada respon

note: Invalid station url
en: Invalid station URL
id: URL stasiun tak valid

note: Subscriber only station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that to listen to this radio station the user needs to be * a paying subscriber to the service.
en: This station is only available to %s subscribers
id: Stasiun ini hanya tersedia bagi %s pelanggan

note: Not enough content
en: Not enough content to play station
id: Tak cukup isi untuk memutar stasiun

note: Deprecated station Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This message indicates that the service has deprecated this type of station.
en: %s no longer supports this type of station
id: %s tak mendukung stasiun jenis ini lagi

note: Other error
en: Error tuning station: %i - %s
id: Galat saat menala stasiun: %i - %s

en: Error tuning station: unexpected response
id: Galat menala stasiun: respon tak diharapkan

en: Error tuning station: invalid response
id: Galat menala stasiun: respon tak valid

en: Audio CD Recorder
id: Perekam CD Audio

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
id: Rekam CD audio dari daftar putar dan buat duplikat CD audio

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
id: Rhythmbox tak dapat menduplikat disk

en: Rhythmbox could not record the audio disc
id: Rhythmbox tak dapat mereka disk audio

en: Unable to build an audio track list
id: Tidak berhasil membangun daftar trek audio

en: Unable to write audio project file %s: %s
id: Tak bisa menulis berkas projek audio %s: %s

en: Unable to write audio project
id: Tak bisa menulis projek audio

en: Unable to create audio CD project
id: Tak bisa membuat projek CD audio

en: Create Audio CD...
id: Buat CD Audio…

en: Duplicate Audio CD...
id: Duplikatkan CD Audio...

en: Albums
id: Album

note: Translators: 'top' here means 'most popular'.  %s is replaced by the artist name.
en: Loading top albums for %s
id: Memuat album top bagi %s

en: Artist
id: Artis

en: Loading biography for %s
id: Memuat biografi bagi %s

en: Context Pane
id: Panel Konteks

en: Show information related to the currently playing artist and song.
id: Tampilkan informasi terkait artis dan lagu yang sedang diputar.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
id: Informasi ini hanya tersedia bagi pengguna Last.fm. Pastikan bahwa plugin Last.fm diaktifkan, pilih Last.fm pada panel sisi, dan log masuk.

en: Links
id: Taut

en: No artist specified.
id: Tak ada artis yang dinyatakan.

en: Lyrics
id: Lirik

en: Loading lyrics for %s by %s
id: Memuat lirik bagi %s oleh %s

en: Lyrics not found
id: Lirik tak ditemukan

en: Hide all tracks
id: Sembunyikan semua trek

en: Show all tracks
id: Tampilkan semua trek

en: Top albums by %s
id: Album top oleh %s

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
id[0]: %s (%d trek)

en: Track list not available
id: Daftar trek tak tersedia

en: Unable to retrieve album information:
id: Tak dapat mengambil informasi album:

en: No information available
id: Informasi tak tersedia

en: Unable to retrieve artist information:
id: Tak dapat mengambil informasi artis:

en: DAAP Music Sharing
id: Berbagi Musik DAAP

en: Share music and play shared music on your local network
id: Berbagi musik dan memutar musik yang dibagikan pada jaringan lokal Anda

en: Sharing
id: Berbagi

en: _Look for touch Remotes
id: _Cari Remote sentuh

en: _Share my music
id: Berbagi musik _saya

en: Library _name:
id: _Nama pustaka:

en: Forget known Remotes
id: Lupakan Remote yang telah dikenal

en: Require _password:
id: _Memerlukan kata sandi:

en: Add Remote
id: Tambah Remote

en: Please enter the passcode displayed on your device.
id: Harap masukkan sandi yang ditampilkan pada perangkat Anda.

en: Could not pair with this Remote
id: Tak bisa diperpasangkan dengan Remote ini

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
id: Anda kini dapat mengendalikan Rhythmbox melalui Remote Anda

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Connect to DAAP share...
id: Menyambung ke share DAAP…

en: New DAAP share
id: Share DAAP baru

en: Host:port of DAAP share:
id: Host:port dari share DAAP:

en: %s's Music
id: Musik milik %s

en: The music share '%s' requires a password to connect
id: Share musik '%s' memerlukan sandi untuk menyambung

en: Retrieving songs from music share
id: Mengambil lagu dari share musik

en: Could not connect to shared music
id: Tak bisa menyambung ke musik yang di-share

en: Connecting to music share
id: Menyambung ke share musik

en: Connecting...
id: Menyambung...

en: Could not pair with this Remote.
id: Tak bisa memperpasangkan dengan Remote ini.

en: Remotes
id: Remote

en: MediaServer2 D-Bus interface
id: Antar muka D-Bus MediaServer2

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
id: Menyediakan implementasi spesifikasi antar muka D-Bus MediaServer2

en: All Tracks
id: Semua Trek

en: Artists
id: Artis

en: Genres
id: Genre

en: Playlists
id: Daftar putar

en: FM Radio
id: Radio FM

en: Support for FM radio broadcasting services
id: Dukungan bagi layanan siaran radio FM

en: New
id: Baru

en: New FM Radio Station
id: Stasiun Radio FM Baru

en: Frequency of radio station
id: Frekuensi dari stasiun radio

en: Portable Players
id: Pemutar Portabel

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
id: Dukungan bagi perangkat pemutar audio generik (tambah PSP dan Nokia 770)

en: New Playlist on %s
id: Daftar Putar Baru pada %s

en: Add to New Playlist
id: Tambahkan ke Daftar Putar Baru

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Grilo media browser
id: Peramban media Grilo

en: Browse various local and Internet media sources
id: Ramban berbagai sumber media lokal dan Internet

en: Fetch more tracks
id: Ambil lebih banyak trek

en: Only showing %d result | Only showing %d results
id[0]: Hanya menampilkan %d hasil

en: IM Status
id: Status IM

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
id: Mutakhirkan status IM menurut lagu saat ini (bekerja dengan Empathy dan Pidgin)

en: ♫ Listening to music... ♫
id: ♫ Mendengarkan musik... ♫

en: iPod _name:
id: _Nama iPod:

en: Podcasts:
id: Siniar:

en: Device node:
id: Node perangkat:

en: Mount point:
id: Titik kait:

en: Database version:
id: Versi basis data:

en: Firmware version:
id: Versi firmware:

en: iPod detected
id: iPod derdeteksi

en: _Initialize
id: _Inisialisasikan

en: _Name:
id: _Nama:

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
id: Rhythmbox telah mendeteksi perangkat yang mungkin adalah iPod yang belum diinisialisasi atau rusak. Ini mesti diinisialisasi sebelum Rhythmbox dapat memakainya, tapi ini akan merusak sebarang metadata lagu yang telah ada. Bila Anda menghendaki Rhythmbox untuk menginisialisasi iPod, harap isi informasi di bawah. Bila perangkat bukan iPod atau Anda tidak ingin menginisialisasinya, harap klik batal.

en: Do you want to initialize your iPod?
id: Apakah Anda ingin menginisialisasi iPod Anda?

en: Portable Players - iPod
id: Pemutar Musik Portabel - iPod

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
id: Dukungan bagi perangkat iPod Apple (menampilkan isi, memutar dari perangkat)

en: New playlist
id: Daftar putar baru

en: Unable to initialize new iPod
id: Tak bisa menginisialisasi iPod baru

en: Podcasts
id: Siniar

en: Internet Radio
id: Radio Internet

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
id: Dukungan untuk layanan siaran yang dipancarkan melalui internet

en: Remove
id: Hapus

en: Genre
id: Jenis Musik

en: Search your internet radio stations
id: Cari stasiun radio internet Anda

en: %d station | %d stations
id[0]: %d stasiun

note: should prevent multiple dialogs?  going to kill this nonsense anyway soon..
en: New Internet Radio Station
id: Tambah Stasiun Radio Internet

en: URL of internet radio station:
id: URL stasiun radio internet:

en: %s Properties
id: Informasi %s

en: Unable to change station property
id: Tak bisa mengubah properti stasiun

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
id: Tak bisa mengubah URI stasiun ke %s, karena stasiun tersebut telah ada

en: L_ocation:
id: L_okasi:

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
id: Kendalikan Rhythmbox memakai pengendali jarak jauh infra merah

en: Submit your listens to ListenBrainz
id: Kirim apa yang Anda dengarkan ke ListenBrainz

en: User token:
id: Token pengguna:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
id: Untuk mengirim ke ListenBrainz, masukkan token pengguna ListenBrainz di bawah. Anda dapat melihat token pengguna Anda dalam <a href="https://listenbrainz.org/profile/">profil pengguna</a> Anda.

en: Choose lyrics folder...
id: Pilih folder lirik lagu...

en: Song Lyrics
id: Lirik Lagu

en: Fetch song lyrics from the Internet
id: Ambil lirik lagu dari internet

en: Search engines
id: Mesin pencari

en: Browse...
id: Ramban...

en: Lyrics Folder
id: Folder Lirik Lagu

en: No lyrics found
id: Tak ada lirik yang ditemukan

en: _Search again
id: _Cari lagi

en: Searching for lyrics...
id: Mencari lirik lagu...

en: Magnatune online music store
id: Toko musik daring Magnatune

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
id: Magnatune adalah label rekaman daring yang tidak jahat.

en:     * Free listening of all songs
id:     * Bebas mendengar semua lagu

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
id:     * Anggota berbayar mendapat jatah pengunduhan tanpa batas atas seluruh katalog (tak ada layanan lain yang mengijinkan hal itu)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
id:     * !0% dari biaya keanggotaan Magnatune Anda disalurkan ke Rhythmbox/GNOME - ada gunanya bergabung

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
id:     * Format berkas yang bersahabat dengan Open Source: MP3 dan WAV, juga berkas OGG dan FLAC.

en:     * All albums and artists hand-picked
id:     * Semua album dan artis dipilih secara khusu

en: You can find more information at
id: Anda dapat menemukan informasi lebih jauh di

en: Download Album
id: Unduh Album

en: Artist Info
id: Info Artis

en: Magnatune Store
id: Toko Magnatune

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
id: Menambah dukungan ke Rhythmbox untuk memutar dan membeli dari toko musing daring Magnatune

en: January (01)
id: Januari (01)

en: February (02)
id: Februari (02)

en: March (03)
id: Maret (03)

en: May (05)
id: Mei (05)

en: June (06)
id: Juni (06)

en: July (07)
id: Juli (07)

en: August (08)
id: Augustus (08)

en: October (10)
id: Oktober (10)

en: December (12)
id: Desember (12)

en: $8 US (typical)
id: $8 US (umum)

en: $10 US (better than average)
id: $10 US (lebih baik dari rata-rata)

en: $12 US (generous)
id: $12 US (pemurah)

en: $15 US (VERY generous!)
id: $15 US (SANGAT pemurah!)

en: $18 US (We love you!)
id: $18 US (Kami sayang Anda!)

en: Magnatune Information
id: Informasi Magnatune

en: I don't have a Magnatune account
id: Saya tak punya akun Magnatune

en: I have a streaming account
id: Saya punya akun streaming

en: I have a download account
id: Saya punya akun unduh

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Password:
id: Sandi:

en: Preferred audio _format:
id: _Format audio yang disukai:

en: Get an account at
id: Dapatkan akun di

en: Find out about Magnatune at
id: Cari tahu tentang Magnatune di

en: Couldn't download album
id: Tak bisa mengunduh album

en: You must have a library location set to download an album.
id: Anda mesti telah menata lokasi pustaka untuk mengunduh suatu album.

en: Unable to load catalog
id: Tak dapat memuat katalog

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
id: Rhythmbox tak bisa memahami katalog Magnatune, harap laporkan kutu.

en: Loading Magnatune catalog
id: Memuat katalog Magnatune

en: Download Error
id: Galat Pengunduhan

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
id: Terjadi galat ketika mencoba mengotorisasi pengunduhan.
    Server Magnatune mengembalikan:
    %s

en: Error
id: Galat

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
id: Terjadi galat ketika mencoba mengunduh album.
    Teks galat adalah:
    %s

en: Downloading from Magnatune
id: Mengunduh dari Magnatune

en: MPRIS D-Bus interface
id: Antar muka D-Bus MPRIS

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
id: Menyediakan implementasi dari spesifikasi antar muka D-Bus MPRIS

en: Portable Players - MTP
id: Pemutar Musik Portabel - MTP

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
id: Dukungan bagi perangkat MTP (menunjukkan isi, transfer, putar dari perangkat)

en: Media Player
id: Pemutar Media

en: Media player device error
id: Galat perangkat pemutar media

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
id: Tak dapat membuka perangkat %s %s

en: Digital Audio Player
id: Pemutar Audio Digital

en: Unable to copy file from MTP device: %s
id: Tak bisa menyalin berkas dari perangkat MTP: %s

en: Not enough space in %s
id: Tak cukup ruang di %s

en: Unable to open temporary file: %s
id: Tak bisa membuka berkas sementara: %s

en: No space left on MTP device
id: Tidak ada ruang yang tersisa pada perangkat MTP

en: Unable to send file to MTP device: %s
id: Tak bisa mengirim berkas ke perangkat MTP: %s

en: Notification
id: Pemberitahuan

en: Notification popups
id: Pop-up pemberitahuan

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Pause
id: Jeda

en: Play
id: Putar

en: Next
id: Selanjutnya

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
id: oleh <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
id: dari <i>%s</i>

en: Not Playing
id: Tak Sedang Memutar

en: Power Manager
id: Manajer Daya

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
id: Cegah Manajer Daya mensuspensi ketika mesin masih memutar

en: Playing
id: Sedang Memutar

en: Python Console
id: Konsol Python

en: Interactive python console
id: Konsol python interaktif

en: Python Debugger (winpdb)
id: Pengawakutu Python (winpdb)

en: Python Debugger (debugpy)
id: Pengawakutu Python (winpdb)

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
id: Anda dapat mengakses jendela utama melalui variabel 'shell':

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
id: Setelah Anda menekan OK, Rhythmbox akan menunggu sampai Anda menyambungkannya ke winpdb atau rpdb2. Bila Anda belum mengatur sandi debugger dalam berkas %s, ini akan memakai sandi baku ('rhythmbox').

en: Rhythmbox is now listening for Debug Adapter Protocol connections on port %d. You can now attach to it using a compatible debugger such as vimspector, nvim-dap or Visual Studio Code.
id: Rhythmbox sekarang mendengarkan koneksi Protokol Adaptor Awakutu pada port %d. Anda sekarang dapat melampirkannya menggunakan pengawakutu yang kompatibel seperti vimspector, nvim-dap atau Visual Studio Code.

en: Unable to start Debug Adapter Protocol listener: %s
id: Tidak dapat memulai pendengar Protokol Adaptor Awakutu: %s

en: The %s Python module is not available. Install the module and then restart Rhythmbox to enable debugging with %s.
id: Modul %s Python tidak tersedia. Pasang modul dan kemudian mulai ulang Rhythmbox untuk mengaktifkan awakutu dengan %s.

en: Inform Zeitgeist about your activity
id: Beritahu Zeitgeist tentang aktivitas Anda

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
id: Elemen GStreamer yang diperlukan untuk pemrosesan ReplayGain tak tersedia. Elemen yang kurang adalah: %s

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
id: Pengaya GStreamer ReplayGain tak tersedia

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
id: Pakai ReplayGain untuk menyediakan volume putar yang konsisten

en: Radio (equal loudness for all tracks)
id: Radio (loudness yang sama bagi semua trek)

en: Album (ideal loudness for all tracks)
id: Album (loudness ideal bagi semua trek)

en: ReplayGain preferences
id: Preferensi ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
id: _Mode ReplayGain:

en: _Apply compression to prevent clipping
id: Ter_apkan kompresi untuk mencegah 'clipping'

en: Learn more about ReplayGain
id: Pelajari lebih lanjut tentang ReplayGain

en: Web remote control preferences
id: Preferensi kontrol jarak jauh web

en: Listening port:
id: Port mendengarkan:

en: Passphrase:
id: Frasa Sandi:

en: Web remote control
id: Kontrol jarak jauh web

en: Control Rhythmbox from a web browser
id: Kendalikan Ryhthmbox dari peramban web

en: Launch web remote control
id: Luncurkan kontrol jarak jauh web

en: %d feed | %d feeds
id[0]: %d asupan

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
id: Tak bisa memuat asupan. Periksalah koneksi jaringan Anda.

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
id: Tak bisa mencari siniar. Periksalah koneksi jaringan Anda.

en: Title
id: Judul

en: Author
id: Pengarang

en: Episodes
id: Episode

en: Date
id: Tanggal

en: New Episodes
id: Episode Baru

en: New Downloads
id: Unduhan Baru

en: Downloading podcast
id: Mengunduh siniar

en: Error downloading podcast
id: Galat mengunduh siniar

en: Finished downloading podcast
id: Selesai mengunduh siniar

en: Error in podcast
id: Galat dalam siniar

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
id: Ada masalah ketika menambahkan siniar ini: %s. Harap periksa URL: %s

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
id: %s. Apakah Anda tetap ingin menambah asupan siniar?

en: New updates available from
id: Pemutakhiran baru tersedia dari

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
id: URL '%s' nampaknya bukan asupan siniar. Mungkin itu URL yang salah, atau asupannya rusak. Apakah Anda ingin agar Rhythmbox tetap mencoba memakainya?

note: added as something else, probably iradio
en: URL already added
id: URL sudah pernah ditambahkan

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
id: URL "%s" telah pernah ditambahkan sebagai stasiun radio. Bila ini adalah asupan siniar, harap hapus stasiun radio tersebut.

en: Podcast
id: Siniar

en: Unable to parse the feed contents
id: Tak bisa mengurai isi asupan

en: The feed does not contain any downloadable items
id: Asupan tak memuat sebarang butir yang dapat diunduh

en: Not Downloaded
id: Tak Diunduh

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
id: Hapus asupan siniar dan berkas yang terunduh?

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
id: Bila Anda memilih untuk menghapus asupan dan berkas, mereka akan hilang selamanya. Harap catat bahwa Anda dapat menghapus asupan tapi mempertahankan berkas yang telah diunduh dengan memilih untuk hanya menghapus asupan.

en: Delete _Feed Only
id: Hapus _Asupan Saja

en: _Delete Feed And Files
id: Hapus Asupan _Dan Berkas

en: Downloaded
id: Diunduh

en: Failed
id: Gagal

en: Waiting
id: Menunggu

en: Podcast Error
id: Galat Siniar

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
id: Hapus episode siniar dan berkas yang terunduh?

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only, or delete the downloaded file but keep the episode by choosing to delete the file only.
id: Bila Anda memilih untuk menghapus episoda dan berkas, mereka akan hilang selamanya.  Harap catat bahwa Anda dapat menghapus episoda tapi mempertahankan berkas yang telah diunduh dengan memilih untuk hanya menghapus episoda, atau menghapus berkas yang diunduh tapi mempertahankan episoda dengan memilih untuk hanya menghapus berkas.

en: Delete _Episode Only
id: Hapus _Episoda Saja

en: Delete _File Only
id: Hapus _Berkas Saja

en: _Delete Episode And File
id: Hapus Episoda _Dan Berkas

en: Feed
id: Asupan

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
id: Carian semua ruas

en: Search podcast feeds
id: Cari asupan siniar

en: Search podcast episodes
id: Cari episode siniar

en: Show the version of the program
id: Menampilkan versi program

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
id: Jangan memulai instansi baru Rhythmbox

en: Quit Rhythmbox
id: Keluar dari Rhythmbox

en: Check if Rhythmbox is already running
id: Periksa apakah Rhythmbox telah berjalan

en: Don't present an existing Rhythmbox window
id: Jangan sajikan jendela Rhythmbox yang telah ada

en: Jump to next song
id: Lompat ke lagu selanjutnya

en: Jump to previous song
id: Lompat ke lagu sebelumnya

en: Seek in current track
id: Seek dalam trek saat ini

en: Resume playback if currently paused
id: Lanjutkan memutar bila kini sedang jeda

en: Pause playback if currently playing
id: Istirahatkan memutar bila kini sedang diputar

en: Toggle play/pause mode
id: Ubah mode main/istirahat

en: Stop playback
id: Stop

en: Play a specified URI, importing it if necessary
id: Mainkan URI yang dinyatakan, mengimpornya bila perlu

en: URI to play
id: URI untuk dimainkan

en: Add specified tracks to the play queue
id: Tambahkan trek yang dinyatakan ke antrian main

en: Empty the play queue before adding new tracks
id: Kosongkan antrian main sebelum menambah trek baru

en: Print the title and artist of the playing song
id: Cetak judul dan artis dari lagu yang sedang diputar

en: Print formatted details of the song
id: Cetak rincian terformat dari lagu

en: Select the source matching the specified URI
id: Pilih sumber yang cocok dengan URI yang dinyatakan

en: Source to select
id: Sumber untuk dipilih

en: Activate the source matching the specified URI
id: Aktifkan pencocokan sumber dari URI yang dinyatakan

en: Source to activate
id: Sumber untuk diaktivasi

en: Play from the source matching the specified URI
id: Putar dari sumber yang cocok dengan URI yang dinyatakan

en: Source to play from
id: Sumber untuk diputar

en: Enable repeat playback order
id: Fungsikan pengulangan urutan main

en: Disable repeat playback order
id: Matikan pengulangan urutan main

en: Enable shuffle playback order
id: Fungsikan pengacakan urutan main

en: Disable shuffle playback order
id: Matikan pengacakan urutan main

en: Set the playback volume
id: Atur volume putar

en: Increase the playback volume
id: Naikkan volume putar

en: Decrease the playback volume
id: Turunkan volume putar

en: Print the current playback volume
id: Cetak volume putar saat ini

note: { "mute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &mute, N_("Mute playback"), NULL }, { "unmute", 0, 0, G_OPTION_ARG_NONE, &unmute, N_("Unmute playback"), NULL },
en: Set the rating of the current song
id: Atur nilai dari lagu yang sedang diputar

en: Start interactive mode
id: Mulai mode interaktif

en: n - Next track
id: n - Trek selanjutnya

en: p - Previous track
id: p - Trek sebelumnya

en: space - Play/pause
id: spasi - Putar/jeda

en: s - Show playing track details
id: s - Tampilkan rincian trek yang sedang diputar

en: v - Decrease volume
id: v - Pelankan volume

en: V - Increase volume
id: V - Keraskan volume

en: h/? - Help
id: h/? - Bantuan

en: q - Quit
id: q - Keluar

en: Not playing
id: Sedang berhenti

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
id: %tt oleh %ta dari %at

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
id: %tt oleh %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
id: %tt dari %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
id: [%te dari %td]

en: Paused
id: Jeda

en: Seeked to %s
id: Melompat ke %s

en: Now playing: %s %s
id: Sedang diputar: %s %s

en: Unknown playback state: %s
id: Keadaan putar tak dikenal: %s

en: Volume is now %.02f
id: Volume kini %.02f

note: should print this before dbus setup, really
en: Press 'h' for help.
id: Tekan 'h' untuk bantuan.

en: Playback volume is %f.
id: Volume putar adalah %f.

en: Couldn't access %s: %s
id: Tak bisa mengakses %s: %s

note: Translators: the parameter here is a list of GStreamer plugins. * The plugin names are already translated.
en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
id: Pengaya GStreamer tambahan diperlukan untuk memutar berkas ini: %s

en: invalid unicode in error message
id: unicode yang tak valid dalam pesan galat

en: Empty file
id: Berkas kosong

en: Could not load the music database:
id: Tak bisa memuat basis data musik:

en: %ld minute | %ld minutes
id[0]: %ld menit

en: %ld hour | %ld hours
id[0]: %ld jam

en: %ld day | %ld days
id[0]: %ld hari

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
id: %s, %s dan %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
id: %s dan %s

en: Scanning
id: Memindai

en: %d of %d
id: %d dari %d

en: All
id: Semuanya

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
id: Basis data dibuat oleh versi Rhythmbox yang lebih baru. Versi Rhythmbox ini tak bisa membaca basis data tersebut.

en: Python Sample Plugin
id: Pengaya Contoh Python

en: A sample plugin in Python with no features
id: Pengaya contoh dalam Python tanpa fitur

en: Python Source
id: Sumber Python

en: Sample Plugin
id: Pengaya Contoh

en: A sample plugin in C with no features
id: Pengaya contoh dalam C tanpa fitur

en: Vala Sample Plugin
id: Pengaya Contoh Vala

en: A sample plugin in Vala with no features
id: Pengaya contoh dalam Vala tanpa fitur

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
id: Rhythmbox adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebarluaskannya
    dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License
    sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik versi 2
    dari Lisensi, atau (terserah pilihan Anda) versi setelahnya.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
id: Rhythmbox didistribusikan dengan harapan akan berguna, tapi
    TANPA JAMINAN APAPUN; bahkan tanpa jaminan tak langsung tentang
    KETERDAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK SEBUAH TUJUAN KHUSUS. Lihat
    GNU General Public License untuk detil lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License
    bersama Rhythmbox; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Maintainers:
id: Pengelola:

en: Former Maintainers:
id: Pengelola Terdahulu:

en: Contributors:
id: Kontributor:

en: Music management and playback software for GNOME.
id: Pengatur musik dan pemutar lagu pada GNOME.

en: Rhythmbox Website
id: Situs Web Rhythmbox

en: Couldn't display help
id: Tidak dapat menampilkan bantuan

en: Enable debug output
id: Aktifkan keluaran awakutu

en: Enable debug output matching a specified string
id: Fungsikan keluaran awakutu yang cocok dengan string yang dinyatakan

en: Do not update the library with file changes
id: Jangan mutakhirkan pustaka dengan perubahan berkas

en: Do not register the shell
id: Jangan daftarkan shellnya

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
id: Jangan simpan data secara permanen (berarti --no-registration)

en: Disable loading of plugins
id: Nonaktifkan pemuatan pengaya

en: Path for database file to use
id: Path berkas basis data yang akan dipakai

en: Path for playlists file to use
id: Path daftar putar yang akan dipakai

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s --help' untuk melihat daftar lengkap dari pilihan baris perintah.

en: MPEG Version 3.0 URL
id: URL MPEG Versi 3.0

en: Shoutcast playlist
id: Daftar putar ShoutCast

en: XML Shareable Playlist Format
id: Format Daftar Putar XML Yang Dapat Dibagikan

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
id: Berkas daftar putar mungkin dalam format yang tak dikenal atau terkorupsi.

en: Untitled Playlist
id: Daftar Putar Tanpa Nama

en: New Playlist
id: Daftar Putar Baru

en: Couldn't read playlist
id: Tidak dapat membaca daftar putar

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Load Playlist
id: Muat Daftar Putar

en: Couldn't save playlist
id: Tak bisa menyimpan daftar putar

en: Unsupported file extension given.
id: Ekstensi berkas yang tak didukung diberikan.

en: Playlist %s already exists
id: Daftar putar %s sudah ada

en: Unknown playlist: %s
id: Daftar putar tak dikenal: %s

en: Playlist %s is an automatic playlist
id: Daftar putar %s adalah daftar putar otomatis

en: Error while saving song information
id: Galat saat menyimpan informasi lagu

en: Pause playback
id: Pause

en: Start playback
id: Mulai memutar

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
id: %s (berhenti)

en: No registered source can handle URI %s
id: Tak ada sumber terdaftar yang dapat menangani URI %s

en: No registered source matches URI %s
id: Tak ada sumber terdaftar yang cocok dengan URI %s

en: Unknown song URI: %s
id: URI lagu yang tak dikenal: %s

en: Unknown property %s
id: Properti tak dikenal %s

en: Invalid property type %s for property %s
id: Tipe properti %s yang tak valid bagi properti %s

en: Stream error
id: Galat stream

en: Unexpected end of stream!
id: Akhir stream dijumpai prematur!

en: Playlist was empty
id: Daftar putar kosong

en: This item is not playable
id: Butir ini tidak bisa diputar

en: Not currently playing
id: Tidak sedang memutar

en: No previous song
id: Tak ada lagu sebelumnya

en: No next song
id: Tak ada lagu selanjutnya

en: Couldn't stop playback
id: Tak bisa berhenti memutar

en: Playback position not available
id: Posisi putar tak tersedia

en: Current song is not seekable
id: Lagu saat ini tak dapat di-seek

en: Couldn't start playback
id: Tak bisa mulai memutar

en: Linear looping
id: Loop linear

en: Random with equal weights
id: Acak dengan bobot seragam

en: Random by time since last play
id: Acak menurut waktu sejak terakhir diputar

en: Random by rating
id: Acak menurut rating

en: Random by time since last play and rating
id: Acak menurut waktu sejak terakhir diputar dan ratingnya

en: Linear, removing entries once played
id: Linier, menghapus entri setelah dimainkan

en: Failed to create the player: %s
id: Gagal menjalankan pemutar lagu: %s

en: Rhythmbox Preferences
id: Preferensi Rhythmbox

en: General
id: Umum

en: Playback
id: Putar

en: Plugins
id: Pengaya

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Apakah Anda ingin menimpanya?

en: _Skip
id: _Lewati

en: _Replace
id: _Timpa

en: S_kip All
id: L_ewati Semua

en: Replace _All
id: Timp_a Semua

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
id[0]: %d berkas tak dapat ditransfer karena mereka mesti dikonversi ke format yang didukung oleh perangkat target tapi tak tersedia profil pengkodean yang cocok

note: XXX should provide the option of picking a different format?
en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
id: Perangkat lunak tambahan diperlukan untuk mengenkode media dalam format yang Anda sukai:
    %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
id[0]: Perangkat lunak tambahan diperlukan untuk mengkonversi %d berkas ke dalam format yang didukung oleh perangkat target:
    %s

en: Unable to transfer tracks
id: Tak bisa mentransfer trek

en: _Cancel the transfer
id: _Batalkan transfer

en: _Skip these files
id: L_ewati berkas-berkas ini

en: _Install
id: _Pasang

en: Search artists
id: Cari artis

en: Search composers
id: Cari komponis

en: Search albums
id: Cari album

en: Search titles
id: Cari judul

en: Search genres
id: Cari aliran

en: Unable to eject
id: Tak bisa mengeluarkan

en: Unable to unmount
id: Tak bisa melepas kait

en: Library
id: Pustaka

en: Stores
id: Penyimpanan

en: Devices
id: Perangkat

en: Shared
id: Dibagikan

note: set up info bar for triggering codec installation
en: Install Additional Software
id: Pasang Perangkat Lunak Tambahan

en: Additional software is required to play some of these files.
id: Perangkat lunak tambahan diperlukan untuk memutar sebagian dari berkas ini.

en: Import Errors
id: Galat Impor

en: %d import error | %d import errors
id[0]: %d galat impor

en: Artist/Artist - Album
id: Artis/Artis - Album

en: Artist/Album
id: Artis/Album

en: Artist - Album
id: Artis - Album

en: Number - Title
id: Nomor - Judul

en: Artist - Title
id: Artis - Judul

en: Artist - Number - Title
id: Artis - Nomor - Judul

en: Artist (Album) - Number - Title
id: Artis (Album) - Nomor - Judul

en: Number. Artist - Title
id: Nomor. Artis - Judul

en: Music
id: Musik

en: Choose Library Location
id: Pilih Lokasi Pustaka

en: Multiple locations set
id: Lokasi berganda telah ditata

en: Example Path:
id: Path Contoh:

en: Error transferring track
id: Galat saat mentransfer trek

en: Copying tracks to the library
id: Menyalin trek ke pustaka

en: Adding tracks to the library
id: Menambahkan trek ke pustaka

en: Syncing tracks to %s
id: Menyelaraskan trek ke %s

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
id: Anda belum memilih musik, daftar putar, atau siniar apapun untuk ditransfer ke perangkat ini.

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
id: Tak cukup ruang pada perangkat untuk mentransfer musik, daftar putar, dan siniar yang dipilih.

en: %s Sync Settings
id: Pengaturan Sync %s

en: Sync with the device
id: Selaraskan dengan perangkat

en: Don't sync
id: Jangan selaraskan

en: Missing Files
id: Berkas Hilang

en: %d missing file | %d missing files
id[0]: %d berkas hilang

en: Remove from Playlist
id: Hapus dari Daftar Putar

en: Play Queue
id: Mainkan Antrian

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
id: oleh

en: from
id: dari album

en: %d song | %d songs
id[0]: %d lagu

en: Connecting
id: Menyambung

en: Buffering
id: Menyangga

en: Transferring tracks to %s
id: Mentransfer trek ke %s

en: All Music
id: Semua Musik

en: Other
id: Lainnya

en: Available
id: Ada

en: Image/label border
id: Batas gambar/label

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
id: Lebar batas di sekeliling label dan gambar pada dialog peringatan

en: Alert Type
id: Jenis Alert

en: The type of alert
id: Jenis alert

en: Alert Buttons
id: Tombol Peringatan

en: The buttons shown in the alert dialog
id: Tombol yang ditampilkan dalam dialog peringatan

en: Show more _details
id: Tampilkan le_bih banyak rincian

en: _No
id: Ti_dak

en: _Yes
id: _Ya

en: _Open
id: _Buka

en: Constant bit rate
id: Laju bit konstan

en: Variable bit rate
id: Laju bit variabel

en: Constrained Variable bit rate
id: Laju bit variabel terbatas

en: Default settings
id: Pengaturan baku

en: Lossless
id: Nirhilang

en: Track
id: Trek

en: Composer
id: Komponis

en: Comment
id: Komentar

en: Time
id: Waktu

en: Year
id: Tahun

en: Quality
id: Kualitas

en: Play Count
id: Cacah Diputar

en: Last Played
id: Terakhir Diputar

en: Date Added
id: Tanggal Ditambahkan

en: Last Seen
id: Terakhir Dilihat

en: Location
id: Lokasi

en: Now Playing
id: Sedang Diputar

en: Playback Error
id: Galat Memutar

en: Drop artwork here
id: Jatuhkan gambar di sini

en: Examining files
id: Sedang memeriksa berkas

note: this isn't a terribly helpful message.
en: The location you have selected is on the device %s.
id: Lokasi yang telah Anda pilih ada pada perangkat %s.

en: Show %s
id: Tampilkan %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
id[0]: Mengimpor %d trek yang dipilih

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
id[0]: Mengimpor %d trek yang didaftar

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
id[0]: %d artis (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
id[0]: %d jenis musik (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
id[0]: Semua %d (%d)

en: _New
id: Bar_u

en: Create Automatic Playlist
id: Buat Daftar Putar Otomatis

en: Edit Automatic Playlist
id: Sunting Daftar Putar Otomatis

[ctx: query-criteria]
en: Title
id: Judul

[ctx: query-criteria]
en: Artist
id: Artis

[ctx: query-criteria]
en: Composer
id: Komponis

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
id: Album Artis

[ctx: query-criteria]
en: Genre
id: Jenis Musik

[ctx: query-criteria]
en: Year
id: Tahun

[ctx: query-criteria]
en: Comment
id: Komentar

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
id: Cacah Diputar

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
id: Nomor Trek

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
id: Nomor Disk

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
id: Laju Bit

[ctx: query-criteria]
en: Duration
id: Durasi

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
id: Ketukan Per Menit

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
id: Waktu Terakhir Diputar

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
id: Waktu Ditambahkan ke Pustaka

[ctx: query-sort]
en: Artist
id: Artis

en: _In reverse alphabetical order
id: D_iurut berdasarkan alfabet terbalik

[ctx: query-sort]
en: Composer
id: Komponis

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
id: Artis Album

[ctx: query-sort]
en: Genre
id: Jenis Musik

[ctx: query-sort]
en: Title
id: Judul

en: W_ith more highly rated tracks first
id: Dengan trek yang d_inilai lebih tinggi di awal

[ctx: query-sort]
en: Play Count
id: Cacah Diputar

en: W_ith more often played songs first
id: Dengan lagu yang leb_ih sering diputar di awal

[ctx: query-sort]
en: Year
id: Tahun

en: W_ith newer tracks first
id: Dengan trek leb_ih baru di awal

[ctx: query-sort]
en: Duration
id: Durasi

en: W_ith longer tracks first
id: Dengan trek yang leb_ih panjang di awal

[ctx: query-sort]
en: Track Number
id: Nomor Trek

en: _In decreasing order
id: Dalam urutan na_ik

[ctx: query-sort]
en: Last Played
id: Terakhir Diputar

en: W_ith more recently played tracks first
id: Dengan trek yang leb_ih akhir dimainkan di awal

[ctx: query-sort]
en: Date Added
id: Tanggal Ditambahkan

en: W_ith more recently added tracks first
id: Dengan trek yang baru-baru _ini ditambah di awal

[ctx: query-sort]
en: Comment
id: Komentar

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
id: Ketukan Per Menit

en: W_ith faster tempo tracks first
id: Dengan trek bertempo leb_ih cepat di awal

en: contains
id: berisi

en: does not contain
id: tidak berisi

en: equals
id: sama dengan

en: not equal to
id: tak sama dengan

en: starts with
id: diawali dengan

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: at least
id: paling tidak

note: matches if A >= B
en: at most
id: paling banyak

note: Translators: this matches songs within 1-Jan-YEAR to 31-Dec-YEAR
en: in
id: dalam

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
id: tidak dalam

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
id: setelah

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
id: sebelum

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
id: dalam terakhir

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
id: tidak dalam terakhir

en: seconds
id: detik

en: minutes
id: menit

en: hours
id: jam

en: days
id: hari

en: weeks
id: minggu

en: No Stars
id: Tanpa Bintang

en: %d Star | %d Stars
id[0]: %d Bintang

en: Clear the search text
id: Bersihkan teks pencarian

en: Select the search type
id: Pilih tipe pencarian

en: Search
id: Cari

en: _Search:
id: _Cari:

en: _Back
id: Kem_bali

en: _Forward
id: Ma_ju

en: Song Properties
id: Keterangan Lagu

en: Multiple Song Properties
id: Keterangan Lagu

en: Unknown file name
id: Nama berkas tak dikenal

en: On the desktop
id: Pada desktop

en: Unknown location
id: Lokasi tak diketahui
