rhythmbox - en to ie translation catalogue (490 entries)

en: Recently Added
ie: Recentmen adjuntet

en: Recently Played
ie: Recentmen reproductet

en: My Top Rated
ie: Mi tre evaluat

en: Music Player
ie: Reproductor de musica

en: Rhythmbox Music Player
ie: Reproductor de musica Rhythmox

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
ie: Audio;Cante;Canzone;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: _View
ie: _Vise

en: Side Pane
ie: Panel lateral

en: Album Art
ie: Arte del album

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Rhythmbox
ie: _Pri Rhythmbox

en: Add to Queue
ie: Adjunter al linea

en: Add to Playlist
ie: Adjunter a un playlist

en: Copy
ie: Copiar

en: Cut
ie: Ciser

en: _Move to Trash
ie: _Mover in li Paper-corb

en: Browse this Genre
ie: Explorar ti-ci genre

en: Browse this Artist
ie: Explorar ti-ci artist

en: Browse this Album
ie: Explorar ti-ci album

en: Pr_operties
ie: Pr_oprietás

en: songs
ie: canzones

en: MB
ie: Mo

en: GB
ie: Go

en: Minutes
ie: minutes

en: _Add
ie: _Adjunter

en: _Limit to:
ie: _Limitar a:

en: _New Playlist
ie: _Crear un playlist

en: _Load from File
ie: _Cargar ex un file

en: Cu_t
ie: Ci_ser

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: Co_llar

en: Select _All
ie: Selecter _omni

en: D_eselect All
ie: D_eselecter omni

en: Add to Play Queue
ie: Adjunter al linea de repr.

en: Browser Views
ie: Mode de classificator

en: _Artists and albums
ie: _Artistes e albums

en: _Genres and artists
ie: _Genres e artistes

en: G_enres, artists and albums
ie: G_enres, artistes e albums

en: Visible Columns
ie: Columnes visibil

en: Track _number
ie: _Numeró de track

en: _Last played
ie: Repro_ductet

en: _Composer
ie: _Compositor

en: _Year
ie: Ann_u

en: _Quality
ie: _Qualitá

en: Lo_cation
ie: Lo_calisation

en: Ti_me
ie: Té_mpor

en: _Rating
ie: E_valuation

en: C_omment
ie: N_ota

en: _Play count
ie: Repro_ductet, vezes

en: Da_te added
ie: Adjun_tet:

en: Import
ie: Importar

en: Close
ie: Clúder

en: _Remove
ie: _Remover

en: Library Location
ie: Localisation del biblioteca

en: _Music files are placed in:
ie: Files de musica es plazzat in:

en: _Browse...
ie: _Trovar...

en: Library Structure
ie: Structura del biblioteca

en: F_older hierarchy:
ie: Hierarchie de fó_lderes:

en: _File name:
ie: Nómine de _file:

en: _Preferred format:
ie: Formate _preferet:

en: Edit
ie: Modificar

en: Browse
ie: Classificator

en: View All
ie: Monstrar omni

en: Media Player Properties
ie: Proprietás de media-reproductor

en: _Close
ie: _Clúder

note: Translators: This refers to the usage of media space
en: Volume usage
ie: Usage del volume

en: Preferred format
ie: Formate preferet

en: Sync Preferences
ie: Preferenties de sincronisation

en: Sync
ie: Sinc

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: _Edit...
ie: _Modificar...

en: _Rename
ie: _Renominar

en: _Shuffle Playlist
ie: _Mixter li playlist

en: _Save to File...
ie: _Gardar a un file...

en: By extension
ie: Secun extension

en: Save Playlist
ie: Gardar li playlist

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Save
ie: _Gardar

en: Playlist format
ie: Formate de playlist

en: Subscribe
ie: Abonnar

en: Title:
ie: Titul:

en: Author:
ie: Autor:

en: Last updated:
ie: Actualisat:

en: Description:
ie: Descrition:

en: Last episode:
ie: Ultim episode:

en: Source:
ie: Orígine:

en: Language:
ie: Lingue:

en: Copyright:
ie: Jure editorial:

en: Details
ie: Detallies

en: Update All Feeds
ie: Actualisar omni feedes

en: Update Podcast Feed
ie: Actualisar li feed del podcast

en: Properties
ie: Proprietás

en: Download Episode
ie: Descargar li episode

en: Cancel Download
ie: Anullar descarga

en: Delete
ie: Deleter

en: Every hour
ie: Chascun hor

en: Every day
ie: Chascun die

en: Every week
ie: Chascun semane

en: Manually
ie: Manualmen

en: Podcast Downloads
ie: Descarga de podcastes

en: Check for _new episodes:
ie: Controlar _nov episodes:

en: Select Folder For Podcasts
ie: Selecter un fólder por podcastes

en: _Rating:
ie: E_valuation:

en: Play count:
ie: Reproductet, vezes:

en: Last played:
ie: Reproductet:

en: Download location:
ie: Localisation de descarga:

en: Add
ie: Adjunter

en: Update
ie: Actualisar

en: Shuffle Play Queue
ie: Mixter li linea de reproduction

en: Clear Play Queue
ie: Vacuar li linea de reproduction

en: Shuffle
ie: Mixter

en: Clear
ie: Vacuar

en: _Year:
ie: Ann_u:

en: _Disc number:
ie: _Disco nró:

en: Album a_rtist:
ie: A_rtist del album:

en: _Composer:
ie: _Compositor:

note: To translators: part of a phrase, for example, track 1 of 10 To translators: part of a phrase, for example, disc 1 of 2
en: of
ie: de

en: _Track count:
ie: Númere de _tracks:

en: Sorting
ie: Órdine

en: _Title:
ie: _Titul:

en: Track _number:
ie: _Nró de track:

en: Comm_ent:
ie: N_ota:

en: Error message
ie: Textu de errore

en: File name:
ie: Nómine de file

en: Location:
ie: Localisation:

en: File size:
ie: Grandore:

en: Date added:
ie: Adjuntet:

en: Current contents
ie: Contenete actual

en: Contents after sync
ie: Contenete pos sincronisation

en: Added files:
ie: Adjuntet files:

en: Removed files:
ie: Removet files:

en: Never
ie: Nequande

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ie: Hodie ye %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ie: Yer ye %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
ie: %a, %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
ie: %d %b, %k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
ie: %d.%m.%y, %H:%M

note: impossible time or broken locale settings we really do need to fix this so untagged entries actually have NULL rather than * a translated string. don't search for 'unknown' when we don't have the artist or title information Translators: unknown track title
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Too many symlinks
ie: Tro mult sim. ligamentes

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
ie: %d:%02d ex %d:%02d resta

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
ie: %d:%02d:%02d ex %d:%02d:%02d resta

en: %d:%02d of %d:%02d
ie: %d:%02d ex %d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
ie: %d:%02d:%02d ex %d:%02d:%02d

en: Android devices
ie: Aparates Android

en: Model:
ie: Modelle:

en: Serial number:
ie: Nró serial:

en: Manufacturer:
ie: Fabricator:

en: Audio formats:
ie: Formates de audio:

en: System
ie: Sistema

en: Device _name:
ie: _Nómine de aparate:

en: Playlists:
ie: Playlistes:

en: Scanning %s
ie: Examinante %s

en: Cover art search
ie: Sercha por un covriment

en: _Fetch
ie: _Obtener

en: _Browse
ie: _Trovar

en: _Select
ie: _Selecter

en: _Disc:
ie: _Disco:

en: Audio CD Player
ie: Reproductor de Audio CD

en: Extract
ie: Extraher

en: Eject
ie: _Ejecter

en: Reload
ie: Recargar

en: <Invalid unicode>
ie: <Unicode ínvalid>

en: S_ubmit Album
ie: S_ubmeter li album

en: H_ide
ie: C_elar

en: _Retry
ie: _Repenar

en: Could not read the CD device.
ie: Ne successat leer li aparate CD.

en: Not found
ie: Ne esset trovat

en: Unable to connect to Musicbrainz server
ie: Ne successat conexer al servitore de Musicbrainz

en: Logout
ie: Cluder li session

en: View your profile
ie: Vider vor profil

en: Status:
ie: Statu:

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Type:
ie: Tip:

en: Recommendations
ie: Recomendationes

en: Love
ie: Amar

en: Ban
ie: Bannir

en: Download
ie: Descargar

en: Log in
ie: Aperter un session

en: Cancel
ie: Anullar

en: My Library
ie: Mi biblioteca

en: My Neighbourhood
ie: Mi vicinitá

en: %s plays
ie: %s reproductiones

note: Translators: %s is the name of the audioscrobbler service, for example "Last.fm". * This is the label for menu item which when activated will take the user to the * artist/track's page on the service's website.
en: _View on %s
ie: _Vider sur %s

note: Translators: describes a radio stream playing tracks similar to those by an artist. * Followed by a text entry box for the artist name.
en: Similar to Artist:
ie: Simil al artiste:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks from the library of a particular * user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Library of User:
ie: Biblioteca de usator:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks played by users similar to a * particular user.  Followed by a text entry box for the user name.
en: Neighbourhood of User:
ie: Vicinitá de usator:

note: Translators: describes a radio stream playing tracks recommended to a particular user. * Followed by a text entry box for the user name.
en: Recommendations for User:
ie: Recomendationes por usator:

note: Translators: I have chosen these names for the radio stations based upon * what last.fm's website uses or what I thought to be sensible. Translators: station is built from artists similar to the artist %s
en: %s Radio
ie: Radio de %s

note: Translators: station is built from the library of the user %s
en: %s's Library
ie: Biblioteca de %s

note: Translators: station is built from the "neighbourhood" of the user %s. * Last.fm uses "neighbourhood" to mean other users with similar music tastes
en: %s's Neighbourhood
ie: Vicinitá de %s

note: Translators: station is built from the tracks which have been "loved" by the user %s
en: %s's Loved Tracks
ie: Amat tracks de %s

en: Audio CD Recorder
ie: Registrator de audio CD

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
ie: Rhythmbox ne successat duplicar li disco

en: Rhythmbox could not record the audio disc
ie: Rhythmbox ne successat registrar li audio-disco

en: Create Audio CD...
ie: Crear Audio CD

en: Duplicate Audio CD...
ie: Duplicar un audio CD...

en: Context Pane
ie: Panel de contextu

en: Links
ie: Ligamentes

en: No artist specified.
ie: Null artist providet.

en: Lyrics
ie: Textus

en: Lyrics not found
ie: Li textu ne es trovat

en: Hide all tracks
ie: Celar omni tracks

en: Show all tracks
ie: Monstrar omni tracks

en: Track list not available
ie: Li liste de tracks es índisponibil

en: No information available
ie: Null information disponibil

en: Share music and play shared music on your local network
ie: Partir li musica e reproducter it trans li local rete

en: Sharing
ie: Partir

en: _Share my music
ie: _Partir mi musica

en: Library _name:
ie: _Nomine del biblioteca:

en: Disconnect
ie: Deconexer

en: %s's Music
ie: Musica de %s

en: Connecting...
ie: Conexion...

en: All Tracks
ie: Omni tracks

en: Artists
ie: Artistes

en: Playlists
ie: Playlistes

en: FM Radio
ie: Radio FM

en: New
ie: Crear

en: Portable Players
ie: Reproductores portabil

en: Advanced
ie: Avansates

en: Only showing %d result | Only showing %d results
ie[0]: Solmen %d resultate es monstrat
ie[1]: Solmen %d resultates es monstrat

en: IM Status
ie: Statu del IM

en: ♫ Listening to music... ♫
ie: ♫ Escutante musica... ♫

en: iPod _name:
ie: _Nómine de iPod:

en: Podcasts:
ie: Podcastes:

en: Mount point:
ie: Punctu de montage:

en: Database version:
ie: Version del base de data:

en: Firmware version:
ie: Version de firmware:

en: iPod detected
ie: iPod har esset detectet

en: _Initialize
ie: _Inicialisar

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: _Model:
ie: _Modelle:

en: New playlist
ie: Nov playlist

en: Podcasts
ie: Podcastes

en: Internet Radio
ie: Radio de Internet

en: Remove
ie: Remover

en: %d station | %d stations
ie[0]: %d station
ie[1]: %d stationes

en: %s Properties
ie: Proprietás de %s

en: L_ocation:
ie: L_ocalisation:

en: Song Lyrics
ie: Textu del canzon

en: Browse...
ie: Trovar...

en: Lyrics Folder
ie: Fólder de textus

en: No lyrics found
ie: Li textu ne es trovat

en: _Edit
ie: _Redacter

en: Download Album
ie: Descargar li album

en: Artist Info
ie: Info pri li artist

en: Magnatune Store
ie: Butíca Magnatune

en: January (01)
ie: Januar (01)

en: February (02)
ie: Februar (02)

en: March (03)
ie: Marte (03)

en: June (06)
ie: Junio (06)

en: July (07)
ie: Julí (07)

en: September (09)
ie: Septembre (09)

en: October (10)
ie: Octobre (10)

en: November (11)
ie: Novembre (11)

en: December (12)
ie: Decembre (12)

en: $8 US (typical)
ie: $8 US (tipical)

en: $12 US (generous)
ie: $12 US (generosi)

en: $15 US (VERY generous!)
ie: $15 US (TRE generosi!)

en: Magnatune Information
ie: Information de Magnatune

en: I don't have a Magnatune account
ie: Yo ne have un conto Magnatune

en: Username:
ie: Nómine de usator:

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Couldn't download album
ie: Ne successat descargar li album

en: Unable to load catalog
ie: Ne successat cargar li catalog

en: Download Error
ie: Errore de descarga

en: Error
ie: Errore

en: Downloading from Magnatune
ie: Descarga de Magnatune

en: MPRIS D-Bus interface
ie: Interfacie D-Bus de MPRIS

en: Portable Players - MTP
ie: Reproductores portabil - MTP

en: Media Player
ie: Reproductor de medie

en: Media player device error
ie: Errore de media-reproductor

note: Translators: first %s is the device manufacturer, * second is the product name.
en: Unable to open the %s %s device
ie: Ne successat aperter li aparate %s %s

en: Digital Audio Player
ie: Reproductor de audio digital

en: Not enough space in %s
ie: Ínsuficent spacie in %s

en: Unable to open temporary file: %s
ie: Ne successat aperter un temporari file: %s

en: No space left on MTP device
ie: Null spacie restat in li aparate MTP

en: Unable to send file to MTP device: %s
ie: Ne successat inviar un file a un aparate MTP: %s

en: Previous
ie: Precedent

en: Pause
ie: Pausar

en: Play
ie: Reproducter

en: Next
ie: Sequent

note: Translators: by Artist
en: by <i>%s</i>
ie: de <i>%s</i>

note: Translators: from Album
en: from <i>%s</i>
ie: ex <i>%s</i>

en: Not Playing
ie: Ne reproductent

en: Power Manager
ie: Gerente de energie

en: Playing
ie: Reproductent

en: Python Console
ie: Console de Python

en: Interactive python console
ie: Console de Python interactiv

en: ReplayGain preferences
ie: Preferenties de ReplayGain

en: ReplayGain _mode:
ie: _Mode de ReplayGain:

en: %d feed | %d feeds
ie[0]: %d feed
ie[1]: %d feedes

en: Title
ie: Titul

en: Author
ie: Autor

en: New Episodes
ie: Nov episodes

en: New Downloads
ie: Nov descargamentes

en: Downloading podcast
ie: Descargante un podcast

en: Error downloading podcast
ie: Un errore evenit descargante un podcast

en: Error in podcast
ie: Errore in un podcast

en: Not Downloaded
ie: Ne descargat

en: Delete _Feed Only
ie: Remover solmen li _feed

en: _Delete Feed And Files
ie: _Remover li feed e li files

en: Downloaded
ie: Descargat

en: Failed
ie: Ne successat

en: Waiting
ie: Atendente

en: Podcast Error
ie: Errore de podcast

en: Delete _Episode Only
ie: Remover solmen li _episode

en: _Delete Episode And File
ie: _Remover li episode e li file

en: Status
ie: Statu

note: ensure search instances exist
en: Search all fields
ie: Serchar omni camps

en: Quit Rhythmbox
ie: Salir Rhythmbox

en: Jump to next song
ie: Ear al sequent canzone

en: Jump to previous song
ie: Ear al precedent canzone

en: Toggle play/pause mode
ie: Reproducter/pausar

en: Stop playback
ie: Stoppar reproduction

en: URI to play
ie: URI a reproducter

en: n - Next track
ie: n - Sequent track

en: p - Previous track
ie: p - Precedent track

en: space - Play/pause
ie: spacie - reproducter/pausar

en: v - Decrease volume
ie: v - Diminuer li volúmine

en: V - Increase volume
ie: V - Augmentar li volúmine

en: h/? - Help
ie: h/? - Auxilie

en: q - Quit
ie: q - Surtir

en: Not playing
ie: Ne reproductent

note: Translators: title by artist from album
en: %tt by %ta from %at
ie: %tt de %ta ex %at

note: Translators: title by artist
en: %tt by %ta
ie: %tt de %ta

note: Translators: title from album
en: %tt from %ta
ie: %tt ex %ta

note: Translators: %te is replaced with elapsed time, %td is replaced with track duration
en: [%te of %td]
ie: [%te ex %td]

en: Paused
ie: Pausat

en: Now playing: %s %s
ie: Reproductent: %s %s

en: Volume is now %.02f
ie: Volúmine es %.02f

en: Couldn't access %s: %s
ie: Ne successat acceder %s: %s

note: Translators: this is an example song title.  If the example * artist and album names are localised, this should be replaced * with the name of the seventh song from the localised album.
en: Ticket To Ride
ie: Ticket to Ride

en: Empty file
ie: Vacui file

en: Could not load the music database:
ie: Ne posset cargar li base de data de musica:

en: %ld hour | %ld hours
ie[0]: %ld hor
ie[1]: %ld hores

en: %ld day | %ld days
ie[0]: %ld die
ie[1]: %ld dies

note: Translators: the format is "X days, X hours and X minutes"
en: %s, %s and %s
ie: %s, %s e %s

note: Translators: the format is "X days and X hours" Translators: the format is "X days and X minutes" Translators: the format is "X hours and X minutes"
en: %s and %s
ie: %s e %s

en: Scanning
ie: Examination

en: %d of %d
ie: %d ex %d

en: All
ie: Omni

en: Maintainers:
ie: Mantentores:

en: Contributors:
ie: Contributores:

en: Rhythmbox Website
ie: Website de Rhythmbox

en: Path for database file to use
ie: Li rute por li base de data

en: Shoutcast playlist
ie: Playlist de Shoutcast

en: XML Shareable Playlist Format
ie: Formate XSPF

en: Untitled Playlist
ie: Playlist sin nómine

en: New Playlist
ie: Crear un playlist

en: Couldn't read playlist
ie: Ne successat leer li playlist

en: All Files
ie: Omni files

en: Load Playlist
ie: Cargar un playlist

en: Couldn't save playlist
ie: Ne successat gardar un playlist

en: Playlist %s already exists
ie: Un playlist %s ja existe

en: Unknown playlist: %s
ie: Ínconosset playlist: %s

en: Pause playback
ie: Pausar li reproduction

note: Translators: %s is the song name
en: %s (Paused)
ie: %s (pausat)

en: Unknown property %s
ie: Ínconosset proprietá %s

en: Stream error
ie: Errore de fluvie

en: Playlist was empty
ie: Playlist esset vacui

en: Not currently playing
ie: Ne reproductent

en: Playback position not available
ie: Position de reproduction es índisponibil

en: Rhythmbox Preferences
ie: Preferenties de Rhythmbox

en: Playback
ie: Reproduction

en: Plugins
ie: Plugines

en: _Skip
ie: _Omisser

en: _Replace
ie: _Vicear

en: S_kip All
ie: O_misser omni

en: Replace _All
ie: Substituer _omni

en: _Install
ie: _Installar

en: Search artists
ie: Serchar artistes

en: Search composers
ie: Serchar compositores

en: Search albums
ie: Serchar albums

en: Search titles
ie: Serchar titules

en: Search genres
ie: Serchar genres

en: Unable to eject
ie: Ne successat ejecter

en: Unable to unmount
ie: Ne successat demonter

en: Library
ie: Biblioteca

en: Stores
ie: Butícas

en: Devices
ie: Aparates

en: Shared
ie: Partit

en: Import Errors
ie: Errores de importation

en: %d import error | %d import errors
ie[0]: %d errore de importation
ie[1]: %d errores de importation

en: Number - Title
ie: Nró - Titul

en: Artist - Title
ie: Artist - Titul

en: Artist - Number - Title
ie: Artist - Numeró - Titul

en: Artist (Album) - Number - Title
ie: Artist (Album) - Numeró - Titul

en: Number. Artist - Title
ie: Nró. Artist - Titul

en: Music
ie: Musica

en: Choose Library Location
ie: Selecter un localisation del biblioteca

en: Multiple locations set
ie: Multiplic localisationes

en: Example Path:
ie: Rute exemplari:

en: %s Sync Settings
ie: Parametres de sincronisation con %s

en: Sync with the device
ie: Sincronisar con li aparate

en: Don't sync
ie: Ne sincronisar

en: Missing Files
ie: Mancant files

en: %d missing file | %d missing files
ie[0]: %d mancant file
ie[1]: %d mancant files

en: Remove from Playlist
ie: Remover ex li playlist

en: Play Queue
ie: Linea de reproduction

note: Translators: format is "<title> by <artist> from <album>"
en: by
ie: de

en: from
ie: ex

en: %d song | %d songs
ie[0]: %d canzon
ie[1]: %d canzones

en: Connecting
ie: Conexente

en: Buffering
ie: Buffrisation

en: All Music
ie: Omni musica

en: Other
ie: Altri

en: Available
ie: Disponibil

en: _Open
ie: _Aperter

en: Constant bit rate
ie: Constant bitrate

en: Variable bit rate
ie: Variabil bitrate

en: Default settings
ie: Parametres predefinit

en: Lossless
ie: Sin perde

en: Composer
ie: Compositor

en: Comment
ie: Nota

en: Time
ie: Dur.

en: Year
ie: Annu

en: Quality
ie: Qualitá

en: Rating
ie: Evaluation

en: Play Count
ie: Reproductet, vezes

en: Last Played
ie: Reproductet

en: Date Added
ie: Adjuntet

en: Last Seen
ie: Ultimmen videt

en: Location
ie: Localisation

en: Now Playing
ie: Reproductet nu

en: Playback Error
ie: Errore de reproduction

en: Examining files
ie: Examinante files

en: Show %s
ie: Monstrar %s

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
ie[0]: Importar %d track selectet
ie[1]: Importar %d tracks selectet

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
ie[0]: Importar %d listat track
ie[1]: Importar %d listat tracks

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
ie[0]: %d artist (%d)
ie[1]: Omni %d artistes (%d)

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
ie[0]: %d album (%d)
ie[1]: Omni %d albums (%d)

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
ie[0]: %d genre (%d)
ie[1]: Omni %d genres (%d)

en: %d (%d) | All %d (%d)
ie[0]: %d (%d)
ie[1]: Omni %d (%d)

en: _New
ie: _Crear

en: Create Automatic Playlist
ie: Crear un automatic playlist

en: Edit Automatic Playlist
ie: Redacter li automatic playlist

[ctx: query-criteria]
en: Title
ie: Titul

[ctx: query-criteria]
en: Composer
ie: Compositor

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
ie: Artist del album

[ctx: query-criteria]
en: Year
ie: Annu

[ctx: query-criteria]
en: Rating
ie: Evaluation

[ctx: query-criteria]
en: Path
ie: Rute

[ctx: query-criteria]
en: Comment
ie: Nota

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
ie: Reproductet, vezes

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
ie: Numeró de track

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
ie: Nró de disco

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
ie: Ultim reproduction

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
ie: Adjuntet al Biblioteca

[ctx: query-sort]
en: Composer
ie: Compositor

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
ie: Artist del album

[ctx: query-sort]
en: Title
ie: Titul

[ctx: query-sort]
en: Rating
ie: Evaluation

[ctx: query-sort]
en: Play Count
ie: Reproductet, vezes

[ctx: query-sort]
en: Year
ie: Annu

[ctx: query-sort]
en: Track Number
ie: Numeró de track

[ctx: query-sort]
en: Last Played
ie: Ultim reproduction

[ctx: query-sort]
en: Date Added
ie: Adjuntet

[ctx: query-sort]
en: Comment
ie: Nota

en: contains
ie: contene

en: does not contain
ie: ne contene

en: equals
ie: es egal a

en: not equal to
ie: ne es egal a

en: starts with
ie: comensa con

en: ends with
ie: fini per

en: at least
ie: adminim

note: matches if A >= B
en: at most
ie: admaxim

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR or after 31-Dec-YEAR
en: not in
ie: ne es in

note: Translators: this matches songs after 31-Dec-YEAR
en: after
ie: pos

note: Translators: this matches songs before 1-Jan-YEAR
en: before
ie: ante

note: * Translators: this will match when within <value> of the current time * e.g. "in the last" "7 days" will match if within 7 days of the current time
en: in the last
ie: in li ultim

note: * Translators: this is the opposite of the above, and will match if not * within <value> of the current time
en: not in the last
ie: ne in li ultim

en: seconds
ie: secondes

en: hours
ie: hores

en: days
ie: dies

en: weeks
ie: semanes

en: No Stars
ie: Null stelles

en: %d Star | %d Stars
ie[0]: %d stelle
ie[1]: %d stelles

en: Clear the search text
ie: Vacuar li textu de sercha

en: Select the search type
ie: Selecter li tip de sercha

en: Search
ie: Serchar

en: _Search:
ie: _Serchar:

en: _Back
ie: _Retro

en: _Forward
ie: _Avan

en: Song Properties
ie: Proprietás del canzone

en: Multiple Song Properties
ie: Proprietás de multiplic canzones

en: Unknown file name
ie: Ínconosset nómine de file

en: On the desktop
ie: Sur li Pupitre

en: Unknown location
ie: Ínconosset localisation
