Xfce Apps - en to da translation catalogue (200 entries)

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Start in fullscreen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Start a slideshow
da: Start et diasshow

en: Show settings dialog
da: Vis indstillingsdialog

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
da: %s: %s
    
    Prøv %s --help for at se en fuld liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Could not save file
da: Kunne ikke gemme fil

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
da: Nogle filer kunne ikke åbnes: se tekstloggene for detaljer

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
da: Der opstod en fejl under sletning af billedet '%s' fra disken

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
da: Der opstod en fejl under sending af billedet '%s' til papirkurven

en: _File
da: _Fil

note: Icon-name
en: _Open...
da: _Åbn ...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
da: Åbn et billede

note: Icon-name
en: _Save copy...
da: _Gem kopi ...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
da: Gem en kopi af billedet

note: Icon-name
en: Proper_ties...
da: _Egenskaber ...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
da: Vil filegenskaber

note: Icon-name
en: _Print...
da: _Udskriv ...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
da: Udskriv det nuværende billede

note: Icon-name
en: _Edit
da: _Rediger

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
da: Rediger billedet

note: Icon-name
en: _Close
da: _Luk

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
da: Luk dette billede

note: Icon-name
en: _Quit
da: _Afslut

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
da: Afslut Ristretto

en: _Copy image to clipboard
da: _Kopiér billede til udklipsholder

en: _Open with
da: _Åbn med

en: _Sort by
da: _Sortér efter

note: Icon-name
en: _Delete
da: _Slet

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
da: Slet dette billede fra disken

note: Icon-name
en: _Clear private data...
da: _Ryd private data ...

note: Icon-name
en: _Preferences...
da: _Præferencer ...

en: _View
da: _Vis

note: Icon-name
en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
da: Skift til fuldskærmstilstand

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
da: _Brug som skrivebordstapet ...

note: Icon-name
en: Zoom _In
da: Zoom _ind

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
da: Zoom ind

note: Icon-name
en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
da: Zoom ud

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
da: _Tilpas zoom

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
da: Tilpas zoom til skærm

note: Icon-name
en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: _Default Zoom
da: _Standardzoom

en: _Rotation
da: _Rotering

note: Icon-name
en: Rotate _Right
da: Drej til høj_re

note: Icon-name
en: Rotate _Left
da: Drej til _venstre

en: _Flip
da: _Vend

en: Flip _Horizontally
da: Vend _vandret

en: Flip _Vertically
da: Vend _lodret

en: _Go
da: _Gå til

note: Icon-name
en: _Forward
da: _Fremad

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
da: Næste billede

note: Icon-name
en: _Back
da: _Tilbage

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
da: Forrige billede

note: Icon-name
en: F_irst
da: Førs_te

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
da: Første billede

note: Icon-name
en: _Last
da: S_idste

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
da: Sidste billede

en: _Help
da: _Hjælp

note: Icon-name
en: _Contents
da: _Indhold

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
da: Vis brugermanualen til Ristretto

note: Icon-name
en: _About
da: _Om

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
da: Vis informationer om Ristretto

en: _Position
da: _Placering

en: _Size
da: _Størrelse

en: Thumbnail Bar _Position
da: _Placering af miniaturelinje

en: Thumb_nail Size
da: S_tørrelse på miniature

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
da: Forlad f_uldskærm

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
da: Vis _miniaturelinje

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
da: Vis _statuslinje

note: Icon-name
en: file name
da: filnavn

note: Icon-name
en: file type
da: filtype

note: Icon-name
en: date
da: dato

note: Icon-name
en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Very Small
da: Meget lille

en: Smaller
da: Mindre

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Større

en: Very Large
da: Meget stor

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
da: _Smart zoom

en: Images
da: Billeder

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
da: _Afspil

en: Play slideshow
da: Afspil et diasshow

en: Pause slideshow
da: Pause diasshow

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
da: _Senest brugte

en: Recently used
da: Senest brugte

en: Press open to select an image
da: Tryk åbn for at vælge et billede

en: Open With Other _Application...
da: Åbn med et andet _program ...

en: Empty
da: Tom

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Choose 'set wallpaper' method
da: Vælg "sæt skrivebordstapet"-metode

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
da: Indstil hvilket system der på nuværende tidspunkt håndterer dit skrivebord.
    Denne indstilling bestemmer den metode <i>Ristretto</i> vil bruge
    til at indstille skrivebordstapetet.

en: None
da: Intet

en: Developers:
da: Udviklere:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
da: Ristretto er en billedfremviser til Xfce-skrivebordsmiljøet.

en: Open image
da: Åbn billede

en: _Open
da: _Åbn

en: All Files
da: Alle filer

en: Save copy
da: Gem kopi

en: _Save
da: _Gem

en: Failed to print the image
da: Kunne ikke udskrive billedet

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
da: Er du sikker på, at du vil sende billedet '%s' i papirkurven?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
da: Er du sikker på, at du vil slette billedet '%s' fra disken?

en: _Do not ask again for this session
da: _Spørg ikke igen i denne session

en: Edit with
da: Rediger med

en: Open %s and other files of type %s with:
da: Åbn %s og andre filer af typen %s med:

en: Use as _default for this kind of file
da: Brug som _standard til denne type fil

en: Recommended Applications
da: Anbefalede programmer

en: Other Applications
da: Andre programmer

en: Orientation
da: Orientering

en: The orientation of the iconbar
da: Orienteringen af ikonlinjen

en: Icon Bar Model
da: Ikonlinjemodel

en: Model for the icon bar
da: Model for ikonlinjen

en: Active
da: Aktiv

en: Active item index
da: Indeks for aktive element

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Scrolled window
da: Rullet vindue

en: Scrolled window icon bar is placed into
da: Rullet vindue som ikonlinje placeres i

en: Active item fill color
da: Udfyldningsfarve for aktive element

en: Active item border color
da: Kantfarve for aktive element

en: Active item text color
da: Tekstfarve for aktive element

en: Cursor item fill color
da: Udfyldningsfarve for markørelement

en: Cursor item border color
da: Kantfarve for markørelement

en: Cursor item text color
da: Tekstfarve for markørelement

en: Time range to clear:
da: Tidsinterval der skal ryddes:

en: Cleanup
da: Oprydning

en: Last Hour
da: Sidste time

en: Last Two Hours
da: Sidste 2 timer

en: Last Four Hours
da: Sidste 4 timer

en: Today
da: I dag

en: Everything
da: Alt

en: _Apply
da: _Anvend

en: Clear private data
da: Slet private data

en: Display
da: Vis

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Override background color:
da: Tilsidesæt baggrundsfarve:

en: Quality
da: Kvalitet

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
da: Når denne valgmulighed er aktiveret, begrænses den maksimale billedkvalitet til skærmstørrelsen.

en: Limit rendering quality
da: Begræns gengivelseskvalitet

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
da: Miniaturelinjen kan skjules automatisk når vinduet er i fuldskærm.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
da: Skjul miniaturelinje ved fuldskærmstilstand

en: Clock
da: Ur

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
da: Vis et analogt ur med klokkeslættet når vinduet er i fuldskærm

en: Show Fullscreen Clock
da: Vis uret i fuldskærm

en: Mouse cursor
da: Musemarkør

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
da: Musemarkøren kan automatisk blive skjult efter en bestemt periode med inaktivitet
    når vinduet er fuldskærm.

en: Period of inactivity (seconds):
da: Periode med inaktivitet (sekunder):

en: Slideshow
da: Diasshow

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
da: Den tid de enkelte billeder bliver vist under et diasshow
    (i sekunder)

en: Control
da: Styring

en: Scroll wheel
da: Rullehjul

en: Invert zoom direction
da: Omvendt zoomretning

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Startup
da: Opstart

en: Maximize window on startup when opening an image
da: Maksimer vindue ved opstart når et billede åbnes

en: Wrap around images
da: Start forfra når sidste billede er nået

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Image Viewer Preferences
da: Billedfremviser-præferencer

en: <b>Name:</b>
da: <b>Navn:</b>

en: <b>Kind:</b>
da: <b>Type:</b>

en: <b>Modified:</b>
da: <b>Modificeret:</b>

en: <b>Accessed:</b>
da: <b>Tilgået:</b>

en: <b>Size:</b>
da: <b>Størrelse:</b>

en: General
da: Generelt

en: Image
da: Billede

en: <b>Date taken:</b>
da: <b>Taget på dato:</b>

en: %s - Properties
da: %s - Egenskaber

en: No supported image type found in the directory
da: Ingen understøttede billedtype fundet i mappen

en: Directory only partially loaded
da: Mappe kun delvist indlæst

en: Could not load directory
da: Kunne ikke indlæse mappe

en: Unsupported mime type
da: Ikke-understøttet MIME-type

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
da: Tjenesten til miniaturer kan ikke kontaktes,
    og derfor kan miniaturer ikke blive
    oprettet.
    
    Installer <b>Tumbler</b> eller en anden <i>miniature-dæmon</i>
    for at løse dette.

en: Do _not show this message again
da: Undla_d at vise denne meddelelse igen

en: Style:
da: Stil:

en: Apply to all workspaces
da: Anvend på alle arbejdsområder

en: Set as wallpaper
da: Brug som skrivebordstapet

en: Auto
da: Automatisk

en: Centered
da: Centreret

en: Tiled
da: Fliselagt

en: Stretched
da: Strakt

en: Scaled
da: Skaleret

en: Zoomed
da: Zoomet

en: Ristretto Image Viewer
da: Ristretto Billedfremviser

en: Look at your images easily
da: Nem måde til at se dine billeder

en: Fast and lightweight image viewer
da: Hurtig og letvægts billedfremviser

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
da: Ristretto Billedfremviseren er et program som kan bruges til at vise og gennemse billeder, køre et diasshow af billeder, åbne billeder med andre programmer såsom et billedredigeringsprogram eller konfigurere et billede som et skrivebordstapet.

en: Xfce Developers
da: Xfce's udviklere
