Xfce Apps - en to el translation catalogue (203 entries)

en: Version information
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Start in fullscreen mode
el: Εκκίνηση σε πλήρη οθόνη

en: Start a slideshow
el: Εκκίνηση προβολής διαφανειών

en: Show settings dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου ρυθμίσεων

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
el: %s: %s
    Δοκιμάστε %s --help για να δείτε μία πλήρη λίστα με όλες τις διαθέσιμες επιλογές της γραμμής εντολών.

en: Image Viewer
el: Εφαρμογή προβολής εικόνων

en: Could not save file
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
el: Αδυναμία ανοίγματος ορισμένων αρχείων: δείτε τις καταγραφές για λεπτομέρειες

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
el: Σφάλμα κατά την διαγραφή της εικόνας '%s' από το δίσκο

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
el: Σφάλμα κατά την αποστολή της εικόνας '%s' στα απορρίματα

en: _File
el: _Αρχείο

note: Icon-name
en: _Open...
el: Άνοι_γμα...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
el: Άνοιγμα μίας εικόνας

note: Icon-name
en: _Save copy...
el: Απο_θήκευση αντιγράφου...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
el: Αποθήκευση ενός αντίγραφου της εικόνας

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
el: Προβολή ιδιοτήτων του επιλεγμένου αρχείου

note: Icon-name
en: _Print...
el: Εκτύ_πωση...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
el: Εκτύπωση της τρέχουσας εικόνας

note: Icon-name
en: _Edit
el: _Επεξεργασία

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
el: Επεξεργασία αυτής της εικόνας

note: Icon-name
en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
el: Κλείσιμο της εικόνας

note: Icon-name
en: _Quit
el: Έ_ξοδος

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
el: Έξοδος από το ristretto

en: _Copy image to clipboard
el: Α_ντιγραφή εικόνας στο πρόχειρο

en: _Open with
el: Άνοι_γμα με

en: _Sort by
el: _Ταξινόμηση κατά

note: Icon-name
en: _Delete
el: _Διαγραφή

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
el: Διαγραφή αυτής της εικόνας από τον δίσκο

note: Icon-name
en: _Clear private data...
el: Α_φαίρεση προσωπικών δεδομένων...

note: Icon-name
en: _Preferences...
el: _Προτιμήσεις...

en: _View
el: _Εμφάνιση

note: Icon-name
en: _Fullscreen
el: Π_λήρης οθόνη

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
el: Εναλλαγή σε πλήρη οθόνη

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
el: Έξ_οδος από πλήρη οθόνη

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
el: Ορισμός ως εικόνας _φόντου της επιφάνειας εργασίας...

en: _Zoom
el: _Μεγέθυνση

note: Icon-name
en: Zoom _In
el: Μεγέ_θυνση

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

note: Icon-name
en: Zoom _Out
el: Σμίκ_ρυνση

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
el: _Βέλτιστη μεγέθυνση

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
el: Εστίαση ώστε να χωράει στο παράθυρο

note: Icon-name
en: _Normal Size
el: Κανο_νικό μέγεθος

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
el: Μεγένθυση στο 100%

en: _Default Zoom
el: Προεπιλε_γμένη μεγέθυνση

en: _Rotation
el: _Περιστροφή

note: Icon-name
en: Rotate _Right
el: Δ_εξιά περιστροφή

note: Icon-name
en: Rotate _Left
el: Αρ_ιστερή περιστροφή

en: _Flip
el: _Αναστροφή

en: Flip _Horizontally
el: Αναστροφή ορι_ζοντίως

en: Flip _Vertically
el: Αναστροφή _καθέτως

en: _Go
el: _Μετάβαση

note: Icon-name
en: _Forward
el: _Επόμενη

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
el: Επόμενη εικόνα

note: Icon-name
en: _Back
el: _Προηγούμενη

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
el: Προηγούμενη εικόνα

note: Icon-name
en: F_irst
el: _Πρώτη

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
el: Πρώτη εικόνα

note: Icon-name
en: _Last
el: _Τελευταία

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
el: Τελευταία εικόνα

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: Icon-name
en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
el: Εμφανίζει την τεκμηρίωση του ristretto

note: Icon-name
en: _About
el: Π_ερί

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με το ristretto

en: _Position
el: _Θέση

en: _Size
el: _Μέγεθος

en: Thumbnail Bar _Position
el: Θέση μ_πάρας μικρογραφιών

en: Thumb_nail Size
el: Μέ_γεθος μικρογραφιών

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
el: Επαναφορά από π_λήρη οθόνη

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
el: _Εμφάνιση εργαλειοθήκης

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
el: Εμφάνιση μπάρας _μικρογραφιών

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
el: Εμφάνιση γραμμής _κατάστασης

note: Icon-name
en: file name
el: όνομα αρχείου

note: Icon-name
en: file type
el: τύπο αρχείου

note: Icon-name
en: date
el: ημερομηνία

note: Icon-name
en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Top
el: Επάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Very Small
el: Πολύ μικρό

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Small
el: Μικρό

en: Normal
el: Κανονικό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Very Large
el: Πολύ μεγάλο

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
el: Έ_ξυπνη μεγέθυνση

en: Images
el: Εικόνες

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
el: _Εκκίνηση

en: Play slideshow
el: Εκκίνηση προβολής διαφανειών

en: _Pause
el: _Παύση

en: Pause slideshow
el: Παύση προβολής διαφανειών

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
el: _Χρησιμοποιήθηκε πρόσφατα

en: Recently used
el: Χρησιμοποιήθηκε πρόσφατα

en: Press open to select an image
el: Πατήστε άνοιγμα για να επιλέξετε εικόνα

en: Open With Other _Application...
el: Άνοιγμα με άλλη _εφαρμογή...

en: Empty
el: Κενό

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Choose 'set wallpaper' method
el: Επιλέξτε τρόπο για 'ορισμό εικόνας φόντου'

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _OK
el: _Εντάξει

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
el: Ρύθμιση του συστήματος που διαχειρίζεται το περιβάλλον εργασίας σας.
    Η ρύθμιση αυτή καθορίζει το τρόπο που θα χρησιμοποιήσει το <i>Ristretto</i>
    για να ρυθμίσει την εικόνα φόντου στην επιφάνεια εργασίας σας.

en: None
el: Κανένα

en: Developers:
el: Δημιουργοί:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
el: Το ristretto είναι ένας διαχειριστής προβολής εικόνων για το γραφικό περιβάλλον xfce.

en: Open image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: _Open
el: Άνοι_γμα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Save copy
el: Αποθήκευση αντιγράφου

en: _Save
el: Α_ποθήκευση

en: Failed to print the image
el: Απέτυχε η εκτύπωση της εικόνας

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την εικόνα '%s';

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την εικόνα '%s' από το δίσκο;

en: _Do not ask again for this session
el: _Να μην επαναληφθεί η ερώτηση σε αυτήν τη συνεδρία

en: Edit with
el: Επεξεργασία με

en: Open %s and other files of type %s with:
el: Άνοιγμα του %s και άλλων αρχείων του τύπου %s με:

en: Use as _default for this kind of file
el: Χρήση ως _προεπιλογή για αυτό τον τύπο αρχείων

en: Recommended Applications
el: Συνιστώμενες εφαρμογές

en: Other Applications
el: Άλλες εφαρμογές

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: The orientation of the iconbar
el: Ο προσανατολισμός της μπάρας εικονιδίων

en: Icon Bar Model
el: Μοντέλο μπάρας εικόνων

en: Model for the icon bar
el: Μοντέλο για την μπάρα εικόνων

en: Active
el: Ενεργό

en: Active item index
el: Ενεργοποίηση ευρετηρίου αντικειμένου

en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Scrolled window
el: Κυλιόμενο παράθυρο

en: Scrolled window icon bar is placed into
el: Η γραμμή εικονιδίων του κυλιόμενου παραθύρου τοποθετείται σε

en: Active item fill color
el: Χρώμα γεμίσματος ενεργού αντικειμένου

en: Active item border color
el: Χρώμα περιγράμματος ενεργού αντικειμένου

en: Active item text color
el: Χρώμα κειμένου ενεργού αντικειμένου

en: Cursor item fill color
el: Απόχρωση γεμίσματος του δείκτη

en: Cursor item border color
el: Χρώμα περιγράμματος του δείκτη

en: Cursor item text color
el: Χρώμα κειμένου του δείκτη

en: Time range to clear:
el: Χρονικό διάστημα εκκαθάρισης:

en: Cleanup
el: Εκκαθάριση

en: Last Hour
el: Τελευταία ώρα

en: Last Two Hours
el: Τελευταίες δυο ώρες

en: Last Four Hours
el: Τελευταίες τέσσερις ώρες

en: Today
el: Σήμερα

en: Everything
el: Όλα

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Clear private data
el: Αφαίρεση προσωπικών δεδομένων

en: Display
el: Προβολή

en: Background color
el: Χρώμα φόντου

en: Override background color:
el: Παράκαμψη χρώματος φόντου:

en: Quality
el: Ποιότητα

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
el: Με αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη, η μέγιστη ποιότητα της εικόνας θα περιορίζεται από το μέγεθος της οθόνης.

en: Limit rendering quality
el: Περιορισμός ποιότητας ανάλυσης

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
el: Η μπάρα μικρογραφιών μπορεί να κρύβεται αυτόματα όταν το παράθυρο είναι σε πλήρη οθόνη

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
el: Απόκρυψη της μπάρας μικρογραφιών κατά την πλήρη οθόνη

en: Clock
el: Ρολόι

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
el: Προβολή αναλογικού ρολογιού που δείχνει την τρέχουσα ώρα όταν το παράθυρο είναι σε πλήρη οθόνη

en: Show Fullscreen Clock
el: Εμφάνιση ρολογιού σε πλήρη οθόνη

en: Mouse cursor
el: Δείκτης ποντικιού

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
el: Αυτόματη απόκρυψη του δείκτη στο ποντίκι μετά από κάποια περίοδο αδράνειας
    όταν το παράθυρο είναι σε πλήρη οθόνη.

en: Period of inactivity (seconds):
el: Περίοδος αδράνειας (δευτερόλεπτα):

en: Slideshow
el: Διαφάνειες

en: Timeout
el: Χρονικό όριο

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
el: Η χρονική περίοδος εμφάνισης μιας εικόνας κατά τη προβολή διαφανειών
    (σε δευτερόλεπτα)

en: Control
el: Έλεγχος

en: Scroll wheel
el: Τροχός ποντικιού

en: Invert zoom direction
el: Αντιστροφή μεγέθυνσης

en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

en: Startup
el: Εκκίνηση

en: Maximize window on startup when opening an image
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου όταν ανοίγει μια εικόνα

en: Wrap around images
el: Αναδίπλωση γύρω από τις εικόνες

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Image Viewer Preferences
el: Προτιμήσεις προβολής εικόνων

en: <b>Name:</b>
el: <b>Όνομα:</b>

en: <b>Kind:</b>
el: <b>Είδος:</b>

en: <b>Modified:</b>
el: <b>Τροποποιήθηκε:</b>

en: <b>Accessed:</b>
el: <b>Προσπελάστηκε:</b>

en: <b>Size:</b>
el: <b>Μέγεθος:</b>

en: General
el: Γενικά

en: Image
el: Εικόνα

en: <b>Date taken:</b>
el: <b>Ημερομηνία λήψης:</b>

en: %s - Properties
el: %s - Ιδιότητες

en: No supported image type found in the directory
el: Δεν βρέθηκε υποστηριζόμενος τύπος αρχείου εικόνας στον κατάλογο

en: Directory only partially loaded
el: Μερική φόρτωση καταλόγου

en: Could not load directory
el: Αδυναμία φόρτωσης καταλόγου

en: Unsupported mime type
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος mime

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
el: Η υπηρεσία thumbnailer-service δεν μπορεί να λειτουργήσει,
    για αυτό το λόγο δεν μπορούν να δημιουργηθούν
    μικρογραφίες.
    
    Εγκαταστήστε το  <b>Tumbler</b> ή κάποιο άλλο <i>thumbnailing daemon</i>
    για να επιλύσετε αυτό το ζήτημα.

en: Do _not show this message again
el: _Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Style:
el: Στυλ:

en: Apply to all workspaces
el: Εφαρμογή σε όλους τους χώρους εργασίας

en: Set as wallpaper
el: Ορισμός ως εικόνας φόντου της επιφάνειας εργασίας

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Centered
el: Στο κέντρο

en: Tiled
el: Πλακίδια

en: Stretched
el: Τεντωμένο

en: Scaled
el: Σε κλίμακα

en: Zoomed
el: Μεγένθυση

en: Ristretto Image Viewer
el: Προβολή εικόνων ristretto

en: Look at your images easily
el: Δείτε τις εικόνες σας εύκολα

en: Fast and lightweight image viewer
el: Γρήγορο και ελαφρύ πρόγραμμα προβολής εικόνων

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
el:  Η εφαρμογή προβολής εικόνων Ristretto μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την προβολή και εναλλαγή εικόνων, τη παρουσίαση εικόνων, το άνοιγμα εικόνων με άλλες εφαρμογές, όπως ένας επεξεργαστής εικόνων ή για τον ορισμό εικόνας ως φόντο της επιφάνειας εργασίας.

en: Xfce Developers
el: Προγραμματιστές Xfce
