Xfce Apps - en to fi translation catalogue (185 entries)

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Start in fullscreen mode
fi: Käynnistä koko näytön tilassa

en: Start a slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: Show settings dialog
fi: Näytä asetusikkuna

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
fi: %s: %s
    
    Saat listan komentorivivalitsimista
    kirjoittamalla %s --help.

en: Image Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Could not save file
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui

en: _File
fi: _Tiedosto

note: Icon-name
en: _Open...
fi: _Avaa...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
fi: Avaa kuva

note: Icon-name
en: _Save copy...
fi: Tallenna k_opio...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
fi: Tallenna kopio kuvasta

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
fi: Näytä tiedoston ominaisuudet

note: Icon-name
en: _Print...
fi: _Tulosta...

note: Icon-name
en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
fi: Muokkaa kuvaa

note: Icon-name
en: _Close
fi: _Sulje

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
fi: Sulje kuva

note: Icon-name
en: _Quit
fi: _Lopeta

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
fi: Lopeta Ristretto

en: _Open with
fi: Avaa _sovelluksessa

en: _Sort by
fi: _Järjestysperuste

note: Icon-name
en: _Delete
fi: _Poista

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
fi: Poista kuva levyltä

note: Icon-name
en: _Clear private data...
fi: _Poista yksityisiä tietoja...

note: Icon-name
en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _View
fi: _Näytä

note: Icon-name
en: _Fullscreen
fi: Koko näytt_ö

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
fi: Siirry koko näytön tilaan

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
fi: P_oistu koko näytön tilasta

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
fi: _Aseta taustakuvaksi...

en: _Zoom
fi: S_uurenna

note: Icon-name
en: Zoom _In
fi: _Suurenna

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
fi: Suurenna

note: Icon-name
en: Zoom _Out
fi: _Pienennä

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
fi: Pienennä

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
fi: So_vita

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
fi: Sovita ikkunaan

note: Icon-name
en: _Normal Size
fi: _Täysi koko

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
fi: Näytä 100 %:in koossa

en: _Rotation
fi: _Käännä

note: Icon-name
en: Rotate _Right
fi: Käännä _oikeaan

note: Icon-name
en: Rotate _Left
fi: Käännä _vasempaan

en: _Flip
fi: _Käännä

en: Flip _Horizontally
fi: Käännä _vaakasuunnassa

en: Flip _Vertically
fi: Käännä _pystysuunnassa

en: _Go
fi: _Siirry

note: Icon-name
en: _Forward
fi: Seu_raava

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
fi: Seuraava kuva

note: Icon-name
en: _Back
fi: _Edellinen

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
fi: Edellinen kuva

note: Icon-name
en: F_irst
fi: E_nsimmäinen

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
fi: Ensimmäinen kuva

note: Icon-name
en: _Last
fi: _Viimeinen

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
fi: Viimeinen kuva

en: _Help
fi: _Ohje

note: Icon-name
en: _Contents
fi: _Sisältö

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
fi: Näytä Ristretton käyttöopas

note: Icon-name
en: _About
fi: _Tietoja

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
fi: Näytä tietoja Ristrettosta

en: _Position
fi: _Sijainti

en: _Size
fi: _Koko

en: Thumbnail Bar _Position
fi: Pienoiskuvapalkin sij_ainti

en: Thumb_nail Size
fi: Pienoiskuvan k_oko

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
fi: Poistu koko n_äytön tilasta

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
fi: Näytä ty_ökalupalkki

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
fi: Näytä _pienoiskuvapalkki

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
fi: Näytä _tilapalkki

note: Icon-name
en: file name
fi: tiedostonimi

note: Icon-name
en: file type
fi: tiedostotyyppi

note: Icon-name
en: date
fi: päiväys

note: Icon-name
en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Very Small
fi: Hyvin pieni

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Small
fi: Pieni

en: Normal
fi: Normaalikoko

en: Large
fi: Suuri

en: Larger
fi: Suurempi

en: Very Large
fi: Hyvin suuri

en: Images
fi: Kuvat

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
fi: _Toista

en: Play slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: Pause slideshow
fi: Pysäytä diaesitys

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
fi: _Viimeaikaiset

en: Recently used
fi: Viimeksi avatut

en: Press open to select an image
fi: Avaa kuva työkalupalkin painikkeella

en: Open With Other _Application...
fi: Avaa muussa so_velluksessa...

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Choose 'set wallpaper' method
fi: Valitse taustakuvan asetustapa

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
fi: Valitse, mikä järjestelmä ylläpitää työpöytääsi.
    Tämä asetus määrittää, millä tavoin <i>Ristretto</i> asettaa
    työpöytäsi taustakuvan.

en: None
fi: Ei mikään

en: Developers:
fi: Kehittäjät:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
fi: Ristretto on kuvakatselin Xfce-työpöytäympäristöön.

en: Open image
fi: Avaa kuva

en: _Open
fi: _Avaa

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Save copy
fi: Tallenna kopio

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää kuvan "%s" roskakoriin?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
fi: Haluatko varmasti poistaa kuvan "%s" levyltä?

en: _Do not ask again for this session
fi: _Älä kysy uudestaan tämän istunnon aikana

en: Edit with
fi: Muokkaa sovelluksessa

en: Open %s and other files of type %s with:
fi: Avaa %s ja muut tyypin %s tiedostot sovelluksessa:

en: Use as _default for this kind of file
fi: Käytä _oletuksena tälle tiedostotyypille

en: Recommended Applications
fi: Suositellut sovellukset

en: Other Applications
fi: Muut sovellukset

en: Orientation
fi: Suunta

en: The orientation of the iconbar
fi: Kuvakepalkin suunta

en: Icon Bar Model
fi: Kuvakepalkin malli

en: Model for the icon bar
fi: Kuvakepalkin käyttämä malli

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active item index
fi: Aktiivisen kohteen indeksi

en: Show Text
fi: Näytä teksti

en: Scrolled window
fi: Vieritetty ikkuna

en: Active item fill color
fi: Aktiivisen kohteen täyttöväri

en: Active item border color
fi: Aktiivisen kohteen reunan väri

en: Active item text color
fi: Aktiivisen kohteen tekstin väri

en: Cursor item fill color
fi: Osoitettavan kohteen täyttöväri

en: Cursor item border color
fi: Osoitettavan kohteen reunan väri

en: Cursor item text color
fi: Osoitettavan kohteen tekstin väri

en: Time range to clear:
fi: Tyhjennettävä aikaväli:

en: Cleanup
fi: Siivoa

en: Last Hour
fi: Tunti

en: Last Two Hours
fi: Kaksi tuntia

en: Last Four Hours
fi: Neljä tuntia

en: Today
fi: Tämä päivä

en: Everything
fi: Kaikki

en: _Apply
fi: T_oteuta

en: Clear private data
fi: Poista yksityisiä tietoja

en: Display
fi: Näyttö

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Override background color:
fi: Korvaa taustaväri:

en: Quality
fi: Laatu

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
fi: Tämän valinnan ollessa käytössä kuvan enimmäislaatu rajataan näytön kokoon.

en: Limit rendering quality
fi: Rajoita laatua

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
fi: Pienoiskuvapalkin voi piilottaa automaattisesti koko näytön tilassa.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
fi: Piilota pienoiskuvat koko näytön tilassa

en: Clock
fi: Kello

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
fi: Näytä koko näytön tilassa analoginen kello, joka näyttää kuluvan ajan

en: Show Fullscreen Clock
fi: Näytä kello koko näytön tilassa

en: Mouse cursor
fi: Hiiren osoitin

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Timeout
fi: Esitysaika

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
fi: Montako sekuntia yksittäistä kuvaa esitetään diaesityksessä?

en: Control
fi: Ohjaus

en: Scroll wheel
fi: Vierityspainike

en: Invert zoom direction
fi: Käänteinen suurennus

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Maximize window on startup when opening an image
fi: Sovita ikkuna kuvaan käynnistäessä

en: Wrap around images
fi: Kierrätä kuvia

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Image Viewer Preferences
fi: Kuvakatselimen asetukset

en: <b>Name:</b>
fi: <b>Nimi:</b>

en: <b>Kind:</b>
fi: <b>Tyyppi:</b>

en: <b>Modified:</b>
fi: <b>Muokattu:</b>

en: <b>Accessed:</b>
fi: <b>Käytetty:</b>

en: <b>Size:</b>
fi: <b>Koko:</b>

en: General
fi: Yleiset

en: Image
fi: Kuva

en: <b>Date taken:</b>
fi: <b>Otettu:</n>

en: %s - Properties
fi: %s - Ominaisuudet

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
fi: Pienoiskuvittajapalveluun ei saa yhteyttä,
    eikä pienoiskuvia voi tämän vuoksi luoda.
    
    Asenna <b>Tumbler</b> tai jokin toinen <i>pienoiskuvittaja</i>
    ongelman ratkaisemiseksi.

en: Do _not show this message again
fi: _Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Apply to all workspaces
fi: Käytä kaikilla työtiloilla

en: Set as wallpaper
fi: Aseta taustakuvaksi

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Tiled
fi: Rinnakkain

en: Stretched
fi: Venytetty

en: Scaled
fi: Skaalattu

en: Zoomed
fi: Suurennettu

en: Ristretto Image Viewer
fi: Ristretto-kuvakatselin

en: Look at your images easily
fi: Katsele kuviasi helposti

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
fi: Ristretto-kuvankatselin on sovellus, jota voidaan käyttää kuvien katsomiseen ja selaamiseen, diaesitysten näyttämiseen, kuvien avaamiseen muilla sovelluksilla, kuten kuvankäsittelyohjelmilla tai määrittämään kuva työpöydän taustakuvaksi.
