Xfce Apps - en to fr translation catalogue (196 entries)

en: Version information
fr: Informations de version

en: Start in fullscreen mode
fr: Démarrer en mode plein écran

en: Start a slideshow
fr: Démarrer un diaporama

en: Show settings dialog
fr: Afficher la fenêtre des paramètres

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
fr: %s : %s
    
    Essayez %s --help pour afficher une liste complète
    des options disponibles en ligne de commande.

en: Image Viewer
fr: Visionneur d’images

en: Could not save file
fr: Impossible d’enregistrer le fichier

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
fr: Certains fichiers n’ont pas pu être ouverts : consultez les journaux texte pour plus de détails

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
fr: Une erreur s’est produite lors de la suppression de l’image « %s » du disque

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
fr:  Une erreur s’est produite lors de l’envoi de l’image « %s » dans la corbeille

en: _File
fr: _Fichier

note: Icon-name
en: _Open...
fr: _Ouvrir…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
fr: Ouvrir une image

note: Icon-name
en: _Save copy...
fr: _Enregistrer une copie…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
fr: Enregistrer une copie de l’image

note: Icon-name
en: Proper_ties...
fr: Proprié_tés...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
fr: Afficher les propriétés du fichier

note: Icon-name
en: _Print...
fr: _Imprimer…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
fr: Imprimer l’image actuelle

note: Icon-name
en: _Edit
fr: É_dition

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
fr: Modifier cette image

note: Icon-name
en: _Close
fr: _Fermer

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
fr: Fermer cette image

note: Icon-name
en: _Quit
fr: _Quitter

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
fr: Quitter Ristretto

en: _Copy image to clipboard
fr: _Copier l’image vers le presse-papiers

en: _Open with
fr: O_uvrir avec

en: _Sort by
fr: _Trier par

note: Icon-name
en: _Delete
fr: _Supprimer

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
fr: Supprimer cette image du disque

note: Icon-name
en: _Clear private data...
fr: _Effacer les données personnelles…

note: Icon-name
en: _Preferences...
fr: _Préférences…

en: _View
fr: _Affichage

note: Icon-name
en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
fr: Basculer en plein écran

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
fr: _Quitter le plein écran

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
fr: _Définir comme fond d’écran…

note: Icon-name
en: Zoom _In
fr: Zoom _avant

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
fr: Zoom avant

note: Icon-name
en: Zoom _Out
fr: Zoom a_rrière

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
fr: Zoom arrière

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
fr: Zoom a_justé

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
fr: Zoom ajusté à la fenêtre

note: Icon-name
en: _Normal Size
fr: _Taille réelle

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
fr: Taille réelle

en: _Default Zoom
fr: Zoom par _défaut

note: Icon-name
en: Rotate _Right
fr: Rotation vers la _droite

note: Icon-name
en: Rotate _Left
fr: Rotation vers la _gauche

en: _Flip
fr: R_etournement

en: Flip _Horizontally
fr: Retourner _horizontalement

en: Flip _Vertically
fr: Retourner _verticalement

en: _Go
fr: A_ller à

note: Icon-name
en: _Forward
fr: _Suivante

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
fr: Image suivante

note: Icon-name
en: _Back
fr: _Précédente

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
fr: Image précédente

note: Icon-name
en: F_irst
fr: Pre_mière

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
fr: Première image

note: Icon-name
en: _Last
fr: Der_nière

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
fr: Dernière image

en: _Help
fr: Aid_e

note: Icon-name
en: _Contents
fr: _Guide d’utilisation

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
fr: Afficher le guide d’utilisation de Ristretto

note: Icon-name
en: _About
fr: À _propos

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
fr: Afficher les informations sur Ristretto

en: _Size
fr: _Taille

en: Thumbnail Bar _Position
fr: P_osition de la barre des miniatures

en: Thumb_nail Size
fr: _Taille des miniatures

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
fr: Quitter le _plein écran

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
fr: Afficher la barre d’o_utils

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
fr: Afficher la barre des _miniatures

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
fr: Afficher la barre d’ét_at

note: Icon-name
en: file name
fr: nom de fichier

note: Icon-name
en: file type
fr: type de fichier

note: Icon-name
en: Left
fr: À gauche

en: Right
fr: À droite

en: Top
fr: En haut

en: Bottom
fr: En bas

en: Very Small
fr: Très petite

en: Smaller
fr: Plus petite

en: Small
fr: Petite

en: Normal
fr: Par défaut

en: Large
fr: Grande

en: Larger
fr: Plus grande

en: Very Large
fr: Très grande

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
fr: Zoom intelligent

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
fr: _Démarrer

en: Play slideshow
fr: Démarrer le diaporama

en: Pause slideshow
fr: Mettre en pause le diaporama

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
fr: _Récemment utilisé

en: Recently used
fr: Récemment utilisé

en: Press open to select an image
fr: Cliquez sur « Ouvrir… » pour sélectionner une image

en: Open With Other _Application...
fr: Ouvrir avec une autre _application…

en: Empty
fr: Vide

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Choose 'set wallpaper' method
fr: Choisir la méthode pour « Définir comme fond d’écran… »

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _OK
fr: _Valider

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
fr: Indiquez quel système gère actuellement votre bureau.
    Ce réglage permettra à <i>Ristretto</i> de déterminer la
    méthode adéquate pour en modifier le fond d’écran.

en: None
fr: Aucun

en: Developers:
fr: Développeurs :

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
fr: Ristretto est un visionneur d’images pour l’environnement de bureau Xfce.

en: Open image
fr: Ouvrir une image

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Save copy
fr: Enregistrer une copie

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Failed to print the image
fr: Impossible d’imprimer l’image

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
fr: Voulez-vous vraiment envoyer l’image « %s » dans la corbeille ?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l’image « %s » du disque ?

en: _Do not ask again for this session
fr: _Ne plus demander pour cette session

en: Edit with
fr: Modifier avec

en: Open %s and other files of type %s with:
fr: Ouvrir %s et les autres fichiers de type %s avec :

en: Use as _default for this kind of file
fr: Utiliser par _défaut pour ce type de fichier

en: Recommended Applications
fr: Applications recommandées

en: Other Applications
fr: Autres applications

en: The orientation of the iconbar
fr: L’orientation de la barre d’icônes

en: Icon Bar Model
fr: Modèle de barre d’icônes

en: Model for the icon bar
fr: Modèle pour la barre d’icônes

en: Active
fr: Activer

en: Active item index
fr: Activer l’index de l’élément

en: Show Text
fr: Afficher le texte

en: Scrolled window
fr: Fenêtre en défilement

en: Scrolled window icon bar is placed into
fr: La fenêtre en défilement dans laquelle la barre d’icônes est placée

en: Active item fill color
fr: Couleur de remplissage de l’élément actif

en: Active item border color
fr: Couleur de la bordure de l’élément actif

en: Active item text color
fr: Couleur du texte de l’élément actif

en: Cursor item fill color
fr: Couleur de remplissage de l’élément surligné

en: Cursor item border color
fr: Couleur de la bordure de l’élément surligné

en: Cursor item text color
fr: Couleur du texte de l’élément surligné

en: Time range to clear:
fr: Période à effacer :

en: Cleanup
fr: Nettoyage

en: Last Hour
fr: La dernière heure

en: Last Two Hours
fr: Les deux dernières heures

en: Last Four Hours
fr: Les quatre dernières heures

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Everything
fr: Tout

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Clear private data
fr: Effacer les données personnelles

en: Display
fr: Affichage

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Override background color:
fr: Remplacer la couleur d’arrière-plan par :

en: Quality
fr: Qualité

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
fr: Avec cette option activée, la qualité maximale de l’image sera limitée à la taille de l’écran.

en: Limit rendering quality
fr: Limiter la qualité du rendu

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
fr: La barre des miniatures peut être automatiquement masquée en mode plein écran.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
fr: Masquer la barre des miniatures en mode plein écran

en: Clock
fr: Horloge

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
fr: Afficher une horloge analogique indiquant l’heure actuelle lorsque la fenêtre est en plein écran.

en: Show Fullscreen Clock
fr: Afficher l’horloge lors du mode plein écran

en: Mouse cursor
fr: Curseur de la souris

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
fr: Le curseur de la souris peut être masqué automatiquement après une certaine période d’inactivité
    quand la fenêtre est en plein écran.

en: Period of inactivity (seconds):
fr: Période d’inactivité (secondes) :

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Timeout
fr: Durée

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
fr: Durée d’affichage d’une image lors d’un diaporama (en secondes)

en: Control
fr: Contrôles

en: Scroll wheel
fr: Molette de la souris

en: Invert zoom direction
fr: Inverser le sens du zoom

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Startup
fr: Démarrage

en: Maximize window on startup when opening an image
fr: Agrandir la fenêtre à l’ouverture d’une image

en: Wrap around images
fr: Défilement en boucle des images

en: Desktop
fr: Bureau

en: Image Viewer Preferences
fr: Préférences du visionneur d’images

en: <b>Name:</b>
fr: <b>Nom :</b>

en: <b>Kind:</b>
fr: <b>Type :</b>

en: <b>Modified:</b>
fr: <b>Modifié :</b>

en: <b>Accessed:</b>
fr: <b>Accédé :</b>

en: <b>Size:</b>
fr: <b>Taille :</b>

en: General
fr: Général

en: <b>Date taken:</b>
fr: <b>Date de prise :</b>

en: %s - Properties
fr: %s - Propriétés

en: No supported image type found in the directory
fr: Aucun type d’image pris en charge trouvé dans le répertoire

en: Directory only partially loaded
fr: Répertoire seulement partiellement chargé

en: Could not load directory
fr: Impossible de charger le répertoire

en: Unsupported mime type
fr: Type mime non pris en charge

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
fr: Impossible d’accéder au service des miniatures.
    Celles-ci ne peuvent donc être créées.
    
    Installez <b>Tumbler</b> ou un autre <i>démon de création
    de miniatures</i> pour résoudre ce problème.

en: Do _not show this message again
fr: _Ne plus afficher ce message

en: Style:
fr: Style :

en: Apply to all workspaces
fr: Appliquer à tous les espaces de travail

en: Set as wallpaper
fr: Définir comme fond d’écran

en: Auto
fr: Automatique

en: Centered
fr: Centré

en: Tiled
fr: Mosaïque

en: Stretched
fr: Étiré

en: Scaled
fr: Redimensionné

en: Zoomed
fr: Zoomé

en: Ristretto Image Viewer
fr: Visionneur d’images Ristretto

en: Look at your images easily
fr: Visionner vos images facilement

en: Fast and lightweight image viewer
fr: Visionneur d’images rapide et léger

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
fr: Le visionneur d’images Ristretto est une application qui peut être utilisée pour visionner et faire défiler des images, les ouvrir dans d’autres applications comme un éditeur d’images, ou les définir comme fond d’écran.

en: Xfce Developers
fr: Les développeurs de Xfce
