Xfce Apps - en to ie translation catalogue (136 entries)

en: Version information
ie: Information del version

en: Start in fullscreen mode
ie: Lansar in li mode plen-ecran

en: Start a slideshow
ie: Iniciar un exhibition

en: Show settings dialog
ie: Monstrar un dialog de parametres

en: Image Viewer
ie: Visor de images

en: Could not save file
ie: Ne successat gardar li file

note: Icon-name
en: _Open...
ie: _Aperter...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
ie: Aperter un image

note: Icon-name
en: _Save copy...
ie: _Gardar un copie...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
ie: Gardar un copie del image

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
ie: Monstrar proprietás del file

note: Icon-name
en: _Print...
ie: _Printar...

note: Icon-name
en: _Edit
ie: _Redacter

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
ie: Redacter ti-ci image

note: Icon-name
en: _Close
ie: _Clúder

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
ie: Cluder ti-ci image

note: Icon-name
en: _Quit
ie: Sa_lir

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
ie: Salir Ristretto

en: _Open with
ie: _Aperter per

note: Icon-name
en: _Delete
ie: _Deleter

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
ie: Deleter ti-ci image ex disco

note: Icon-name
en: _Preferences...
ie: _Preferenties...

en: _View
ie: _Vise

note: Icon-name
en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
ie: Mode plen-ecran

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
ie: Assignar quam li _Tapete...

en: _Zoom
ie: _Scale

note: Icon-name
en: Zoom _In
ie: _Agrandar

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
ie: Agrandar

note: Icon-name
en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
ie: Diminuer

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
ie: _Ajustar

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
ie: Adjustar dimension

note: Icon-name
en: _Normal Size
ie: Origi_nal dimension

note: Icon-name
en: Rotate _Right
ie: Rotar a _dextri

note: Icon-name
en: Rotate _Left
ie: Rotar a _levul

en: _Flip
ie: Re_flecter

en: Flip _Horizontally
ie: Reflecter _horizontalmen

en: Flip _Vertically
ie: Reflecter _verticalmen

en: _Go
ie: _Ear

note: Icon-name
en: _Forward
ie: _Avan

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
ie: Sequent image

note: Icon-name
en: _Back
ie: _Retro

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
ie: Precedent image

note: Icon-name
en: F_irst
ie: Pr_im

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
ie: Prim image

note: Icon-name
en: _Last
ie: _Ultim

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
ie: Ultim image

en: _Help
ie: Au_xilie

note: Icon-name
en: _Contents
ie: _Contenete

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
ie: Monstrar li manuale de ristretto

note: Icon-name
en: _About
ie: _Pri

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
ie: Monstrar information pri ristretto

en: _Size
ie: _Dimension

en: Thumbnail Bar _Position
ie: _Position del panel de miniaturas

en: Thumb_nail Size
ie: Dimension de _miniaturas

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
ie: Monstrar li panel de _instrumentarium

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
ie: _Monstrar li panel de miniaturas

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
ie: Monstrar li panel del _statu

note: Icon-name
en: Left
ie: A levul

en: Right
ie: A dextri

en: Top
ie: Ad alt

en: Bottom
ie: A bass

en: Very Small
ie: Micrissim

en: Smaller
ie: Plu micri

en: Small
ie: Micri

en: Large
ie: Grand

en: Larger
ie: Plu grand

en: Very Large
ie: Grandissim

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
ie: Re_producter

en: Play slideshow
ie: Iniciar un exhibition

en: _Pause
ie: _Pausar

en: Pause slideshow
ie: Pausar li exhibition

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
ie: _Recentmen usat

en: Recently used
ie: Recentmen usat

en: Press open to select an image
ie: Ha clic sur Aperter por selecter un image

en: Open With Other _Application...
ie: Aperter per altri _application...

en: Empty
ie: Vacui

en: Loading...
ie: Carga...

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: None
ie: Null

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
ie: Ristretto es un visor de images por li ambientie Xfce.

en: Open image
ie: Aperter un image

en: _Open
ie: _Aperter

en: All Files
ie: Omni files

en: Save copy
ie: Salvar un copie

en: _Save
ie: _Gardar

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
ie: Esque vu vole mover li image «%s» in li Paper-corb?

en: _Do not ask again for this session
ie: _Ne questionar denov in ti session

en: Edit with
ie: Redacter per

en: Open %s and other files of type %s with:
ie: Aperter «%s» e altri files de tip «%s» per:

en: Use as _default for this kind of file
ie: Usar quam pre_definit por ti-ci tip de files

en: Recommended Applications
ie: Recomandat applicationes

en: Other Applications
ie: Altri applicationes

en: Active
ie: Activ

en: Show Text
ie: Monstrar li textu

en: Last Hour
ie: Li ultim hor

en: Last Two Hours
ie: Li ultim du hores

en: Last Four Hours
ie: Li ultim quar hores

en: Today
ie: Hodie

en: Everything
ie: Omnicos

en: _Apply
ie: _Applicar

en: Display
ie: Monstrar

en: Background color
ie: Color del funde

en: Quality
ie: Qualitá

en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

en: Thumbnails
ie: Miniaturas

en: Clock
ie: Horloge

en: Slideshow
ie: Exhibition

en: Scroll wheel
ie: Color-rote

en: Invert zoom direction
ie: Inverter li scale

en: Behaviour
ie: Conduida

en: Startup
ie: Al inicie

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Image Viewer Preferences
ie: Preferenties de visor de images

en: <b>Name:</b>
ie: <b>Nómine:</b>

en: <b>Kind:</b>
ie: <b>Tip:</b>

en: <b>Modified:</b>
ie: <b>Modificat:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ie: <b>Acesset:</b>

en: <b>Size:</b>
ie: <b>Grandore:</b>

en: <b>Date taken:</b>
ie: <b>Fat:</b>

en: %s - Properties
ie: Proprietás de %s

en: Do _not show this message again
ie: _Ne monstrar plu ti-ci avise

en: Style:
ie: Stil:

en: Apply to all workspaces
ie: Applicar a omni labor-spacies

en: Set as wallpaper
ie: Assignar quam li Tapete

en: Centered
ie: Centrat

en: Tiled
ie: Tegulat

en: Stretched
ie: Extendet

en: Scaled
ie: Scalat

en: Zoomed
ie: Agrandat

en: Ristretto Image Viewer
ie: Visor de images Ristretto

en: Look at your images easily
ie: Vise vor images facilmen
