Xfce Apps - en to ja translation catalogue (204 entries)

en: Version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Start in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで開始する

en: Start a slideshow
ja: スライドショーを開始する

en: Show settings dialog
ja: 設定ダイアログを表示する

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
ja: %s: %s
    
    %s --help で使用可能なすべてのコマンドライン
    オプションが表示されます。

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

en: Could not save file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
ja: 一部のファイルを開けませんでした: 詳細についてはテキストログを参照してください

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
ja: ディスクからイメージ '%s' を削除するときにエラーが発生しました

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
ja: 画像 '%s' をゴミ箱に送るときにエラーが発生しました

en: _File
ja: ファイル(_F)

note: Icon-name
en: _Open...
ja: 開く(_O)...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
ja: 画像を開きます

note: Icon-name
en: _Save copy...
ja: コピーを保存(_S)...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
ja: 画像のコピーを保存します

note: Icon-name
en: Proper_ties...
ja: プロパティ(_T)...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
ja: ファイルのプロパティを表示します

note: Icon-name
en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
ja: 現在の画像を印刷します

note: Icon-name
en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
ja: この画像を編集します

note: Icon-name
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
ja: 画像を閉じます

note: Icon-name
en: _Quit
ja: 終了(_Q)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
ja: Ristretto を終了します

en: _Copy image to clipboard
ja: 画像をクリップボードにコピーする(_C)

en: _Open with
ja: アプリケーションで開く(_O)

en: _Sort by
ja: ソート順(_S)

note: Icon-name
en: _Delete
ja: 削除(_D)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
ja: この画像をディスクから削除します

note: Icon-name
en: _Clear private data...
ja: プライベートデータのクリア(_C)...

note: Icon-name
en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: _View
ja: 表示(_V)

note: Icon-name
en: _Fullscreen
ja: 全画面化(_F)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
ja: フルスクリーンモードに切り替えます

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
ja: 元に戻す(_L)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンモードを解除します

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
ja: 壁紙に設定(_W)...

en: _Zoom
ja: 拡大/縮小(_Z)

note: Icon-name
en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
ja: 画像を拡大表示します

note: Icon-name
en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
ja: 画像を縮小表示します

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
ja: ウィンドウに合わせる(_F)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
ja: 表示サイズをウィンドウの大きさに合わせます

note: Icon-name
en: _Normal Size
ja: 標準サイズ(_N)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
ja: ズーム率 100% で表示します

en: _Default Zoom
ja: デフォルトズーム (_D)

en: _Rotation
ja: 回転(_R)

note: Icon-name
en: Rotate _Right
ja: 右回転(_R)

note: Icon-name
en: Rotate _Left
ja: 左回転(_L)

en: _Flip
ja: 反転(_F)

en: Flip _Horizontally
ja: 水平方向に反転(_H)

en: Flip _Vertically
ja: 垂直方向に反転(_V)

en: _Go
ja: 移動(_G)

note: Icon-name
en: _Forward
ja: 進む(_F)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
ja: 次の画像を開きます

note: Icon-name
en: _Back
ja: 戻る(_B)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
ja: 前の画像に戻ります

note: Icon-name
en: F_irst
ja: 先頭(_I)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
ja: 最初の画像に切り替えます

note: Icon-name
en: _Last
ja: 最後(_L)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
ja: 最後の画像を開きます

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: Icon-name
en: _Contents
ja: 目次(_C)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
ja: Ristretto ユーザーマニュアルを表示します

note: Icon-name
en: _About
ja: 情報(_A)

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
ja: Ristretto についての情報を表示します

en: _Position
ja: 位置(_P)

en: _Size
ja: 大きさ(_S)

en: Thumbnail Bar _Position
ja: サムネイルバーの位置(_P)

en: Thumb_nail Size
ja: サムネイルの大きさ(_N)

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
ja: 元に戻す(_F)

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
ja: ツールバー(_S)

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
ja: サムネイルバー(_T)

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
ja: ステータスバー(_B)

note: Icon-name
en: file name
ja: ファイル名

note: Icon-name
en: file type
ja: ファイルタイプ

note: Icon-name
en: date
ja: 日付

note: Icon-name
en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Very Small
ja: とても小さい

en: Smaller
ja: 小さい

en: Small
ja: 少し小さい

en: Normal
ja: 普通

en: Large
ja: 少し大きい

en: Larger
ja: 大きい

en: Very Large
ja: とても大きい

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
ja: 洗練されたズーム (_S)

en: Images
ja: 画像

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
ja: 再生(_P)

en: Play slideshow
ja: スライドショーを開始します

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: Pause slideshow
ja: スライドショーを一時停止します

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: Recently used
ja: 最近開いたファイル

en: Press open to select an image
ja: 画像を選ぶには開くボタンを押してください。

en: Open With Other _Application...
ja: 他のアプリケーションで開く(_A)...

en: Empty
ja: 空

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Choose 'set wallpaper' method
ja: '壁紙に設定' 方式の選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
ja: デスクトップを管理しているシステムを指定してください。
    <i>Ristretto</i> はこの方式でデスクトップの壁紙を設定します。

en: None
ja: なし

en: Developers:
ja: 開発者:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
ja: Ristretto は Xfce デスクトップ環境向けの画像ビューアーです。

en: Open image
ja: 画像を開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Save copy
ja: コピーを保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Failed to print the image
ja: 画像の印刷に失敗しました

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
ja: 画像 '%s' をゴミ箱に捨ててもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
ja: 画像 '%s' をドライブから削除してもよろしいですか?

en: _Do not ask again for this session
ja: 次回からこのセッションについて確認を行わない(_D)

en: Edit with
ja: アプリケーションで開く

en: Open %s and other files of type %s with:
ja: %s とタイプが %s の他のファイルを以下のアプリケーションで開きます:

en: Use as _default for this kind of file
ja: この種類のファイルのデフォルトアプリケーションにする(_D)

en: Recommended Applications
ja: 推奨アプリケーション

en: Other Applications
ja: 他のアプリケーション

en: Orientation
ja: 方向

en: The orientation of the iconbar
ja: アイコンバーが延びる方向です

en: Icon Bar Model
ja: アイコンバーモデル

en: Model for the icon bar
ja: アイコンバーのモデルです

en: Active
ja: アクティブ

en: Active item index
ja: アクティブなアイテムのインデックスです

en: Show Text
ja: テキストを表示

en: Scrolled window
ja: スクロールウィンドウ

en: Scrolled window icon bar is placed into
ja: スクロールされたウィンドウのアイコンバーが配置されます

en: Active item fill color
ja: アクティブなアイテムの塗り色

en: Active item border color
ja: アクティブなアイテムの枠の色

en: Active item text color
ja: アクティブなアイテムのテキストの色

en: Cursor item fill color
ja: カーソルアイテムの塗り色

en: Cursor item border color
ja: カーソルアイテムの枠の色

en: Cursor item text color
ja: カーソルアイテムのテキストの色

en: Time range to clear:
ja: クリア基準:

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Last Hour
ja: 1 時間以上過去

en: Last Two Hours
ja: 2 時間以上過去

en: Last Four Hours
ja: 4 時間以上過去

en: Today
ja: 今日より過去

en: Everything
ja: すべて

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Clear private data
ja: プライベートデータのクリア

en: Display
ja: 表示

en: Background color
ja: 背景色

en: Override background color:
ja: 背景色を変更する:

en: Quality
ja: 画質

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
ja: 最高画質を画面サイズまでに制限することができます。

en: Limit rendering quality
ja: 描画品質を画面サイズまでに制限する

en: Fullscreen
ja: 全画面

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
ja: ウィンドウが全画面化されたときにサムネイルバーを自動的に隠すことができます。

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
ja: 全画面時にサムネイルを表示しない

en: Clock
ja: 時計

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
ja: ウィンドウが全画面化されたときに現在の時刻を示すアナログ時計を表示させることができます。

en: Show Fullscreen Clock
ja: 全画面時に時計を表示する

en: Mouse cursor
ja: マウスカーソル

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
ja: ウィンドウが全画面表示の場合、マウスカーソルは一定時間非アクティブな状態が続くと、
    自動的に非表示になります。

en: Period of inactivity (seconds):
ja: 非アクティブ期間 (秒):

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
ja: スライドショー中に各画像を表示する時間 (秒)

en: Control
ja: 制御

en: Scroll wheel
ja: スクロールホイール

en: Invert zoom direction
ja: ズームの方向を反転する

en: Behaviour
ja: 振る舞い

en: Startup
ja: 起動

en: Maximize window on startup when opening an image
ja: 画像を開いて起動するときにウィンドウを最大化する

en: Wrap around images
ja: 最後の画像に来たら先頭に戻る

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Image Viewer Preferences
ja: 画像ビューアー設定

en: <b>Name:</b>
ja: <b>名前:</b>

en: <b>Kind:</b>
ja: <b>種類:</b>

en: <b>Modified:</b>
ja: <b>変更日時:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ja: <b>アクセス日時:</b>

en: <b>Size:</b>
ja: <b>サイズ:</b>

en: General
ja: 一般

en: Image
ja: 画像

en: <b>Date taken:</b>
ja: <b>変更日時:</b>

en: %s - Properties
ja: %s - プロパティ

en: No supported image type found in the directory
ja: サポートされている種類の画像がディレクトリに見つかりません

en: Directory only partially loaded
ja: ディレクトリは部分的にしかロードされていません

en: Could not load directory
ja: ディレクトリを読み込めませんでした

en: Unsupported mime type
ja: サポートされていない MIME タイプ

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
ja: サムネイラーサービスが利用できないため、
    サムネイルは作成されませんでした。
    
    サムネイルを作成するためには <b>Tumbler</b> もしくはその他の
    <i>サムネイル生成アプリケーション</i>をインストールする必要が
    あります。

en: Do _not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない(_N)

en: Style:
ja: スタイル:

en: Apply to all workspaces
ja: すべてのワークスペースに適用

en: Set as wallpaper
ja: 壁紙に設定

en: Auto
ja: 自動

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Tiled
ja: タイル状

en: Stretched
ja: 縦横比を維持せず全画面化

en: Scaled
ja: 長辺を画面に合わせる

en: Zoomed
ja: 短辺を画面に合わせる

en: Ristretto Image Viewer
ja: Ristretto 画像ビューアー

en: Look at your images easily
ja: 気軽に画像を見ましょう

en: Fast and lightweight image viewer
ja: 高速で軽量な画像ビューア

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
ja: Ristretto は画像ビューアーアプリケーションです。画像の表示やスクロール、スライドショー、グラフィックエディターなど他のアプリケーションで画像を開く、あるいはデスクトップの壁紙の設定などが行えます。

en: Xfce Developers
ja: Xfce 開発者
