Xfce Apps - en to ro translation catalogue (183 entries)

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: Start in fullscreen mode
ro: Pornește pe tot ecranul

en: Start a slideshow
ro: Pornește o prezentare

en: Show settings dialog
ro: Arată fereastra cu opțiuni

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
ro: %s: %s
    Încercați %s --help pentru a vedea lista completă cu opțiunile disponibile în linie de comandă.

en: Image Viewer
ro: Vizualizare de imagini

en: Could not save file
ro: Nu s-a putut salva fișierul

en: _File
ro: _Fișier

note: Icon-name
en: _Open...
ro: _Deschide...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
ro: Deschide o imagine

note: Icon-name
en: _Save copy...
ro: _Salvează o copie...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
ro: Salvează o copie a mesajului

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
ro: Arată proprietățile fișierului

note: Icon-name
en: _Print...
ro: _Tipărire...

note: Icon-name
en: _Edit
ro: _Editare

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
ro: Editați imaginea

note: Icon-name
en: _Close
ro: În_chide

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
ro: Închide această imagine

note: Icon-name
en: _Quit
ro: _Ieșire

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
ro: Închidere Ristretto

en: _Open with
ro: Deschide c_u

en: _Sort by
ro: _Sortați după

note: Icon-name
en: _Delete
ro: Șt_erge

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
ro: Șterge această imagine de pe disc

note: Icon-name
en: _Clear private data...
ro: Șterge _datele private...

note: Icon-name
en: _Preferences...
ro: _Preferințe...

en: _View
ro: _Vizualizare

note: Icon-name
en: _Fullscreen
ro: _Pe tot ecranul

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
ro: Comută pe tot ecranul

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
ro: _Ecran normal

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
ro: Mărime normală

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
ro: _Utilizează ca fundal...

note: Icon-name
en: Zoom _In
ro: Ap_ropie

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
ro: Apropie

note: Icon-name
en: Zoom _Out
ro: Depăr_tează

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
ro: Depărtează

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
ro: _Potrivește

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
ro: Potrivire la fereastră

note: Icon-name
en: _Normal Size
ro: Mărime _originală

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
ro: Mărime originală

en: _Default Zoom
ro: Zoom _Implicit

en: _Rotation
ro: _Rotire

note: Icon-name
en: Rotate _Right
ro: Rotește la _dreapta

note: Icon-name
en: Rotate _Left
ro: Rotește la _stânga

en: _Flip
ro: _Inversează

en: Flip _Horizontally
ro: Inversează _Orizontal

en: Flip _Vertically
ro: Inversează _Vertical

en: _Go
ro: _Navigare

note: Icon-name
en: _Forward
ro: Înaint_e

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
ro: Imaginea următoare

note: Icon-name
en: _Back
ro: Înap_oi

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
ro: Imaginea anterioară

note: Icon-name
en: F_irst
ro: _Prima

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
ro: Prima imagine

note: Icon-name
en: _Last
ro: _Ultima

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
ro: Ultima imagine

en: _Help
ro: _Ajutor

note: Icon-name
en: _Contents
ro: _Conținut

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
ro: Deschide manualul utilizatorului

note: Icon-name
en: _About
ro: _Despre

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
ro: Arată detalii despre Ristretto

en: _Position
ro: _Poziție

en: _Size
ro: Mă_rime

en: Thumbnail Bar _Position
ro: _Poziția barei cu miniaturi

en: Thumb_nail Size
ro: _Dimensiuni miniaturi

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
ro: _Ecran normal

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
ro: Arată bara cu _unelte

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
ro: Arată bara cu _miniaturi

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
ro: Arată bara de _stare

note: Icon-name
en: file name
ro: nume fișier

note: Icon-name
en: file type
ro: tip fișier

note: Icon-name
en: date
ro: data

note: Icon-name
en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Very Small
ro: Foarte mici

en: Smaller
ro: Mai mici

en: Small
ro: Mici

en: Normal
ro: Normale

en: Large
ro: Mari

en: Larger
ro: Mai mari

en: Very Large
ro: Foarte mari

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
ro: Zoom în mod _Smart

en: Images
ro: Imagini

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
ro: _Redare

en: Play slideshow
ro: Pornește o prezentare

en: _Pause
ro: _Pauză

en: Pause slideshow
ro: Pune pauză prezentării

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
ro: _Recent utilizate

en: Recently used
ro: Recent utilizate

en: Press open to select an image
ro: Deschideți pentru a selecta o imagine

en: Open With Other _Application...
ro: Deschide cu _un alt program...

en: Empty
ro: Gol

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Choose 'set wallpaper' method
ro: Mod de salvare a imaginii de fundal

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
ro: Precizați ce mediu desktop folosiți.
     Această opțiune determină metoda folosită de <i>Ristretto</i>
    pentru salvarea imaginii de fundal.

en: None
ro: Niciunul

en: Developers:
ro: Dezvoltatori:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
ro: Ristretto este un vizualizator de imagini pentru mediul desktop Xfce.

en: Open image
ro: Deschide imaginea

en: _Open
ro: _Deschide

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Save copy
ro: Salvează o copie

en: _Save
ro: _Salvează

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
ro: Sigur doriți să trimiteți imaginea „%s” în coșul de gunoi?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
ro: Sigur doriți să ștergeți imaginea „%s” de pe disc?

en: _Do not ask again for this session
ro: _Nu întreba din nou pentru această sesiune

en: Edit with
ro: Editare cu

en: Open %s and other files of type %s with:
ro: Deschide %s și alte fișiere de tipul %s cu:

en: Use as _default for this kind of file
ro: Asocia_ză implicit pentru acest tip de fișier

en: Recommended Applications
ro: Programe recomandate

en: Other Applications
ro: Alte programe

en: Orientation
ro: Orientare

en: The orientation of the iconbar
ro: Orientarea barei cu iconițe

en: Icon Bar Model
ro: Model de bară cu iconițe

en: Model for the icon bar
ro: Model pentru bara cu iconițe

en: Active
ro: Activ

en: Active item index
ro: Index al elementelor active

en: Show Text
ro: Arată textul

en: Active item fill color
ro: Culoare de umplere pentru elementul activ

en: Active item border color
ro: Culoare pentru chenarul elementului activ

en: Active item text color
ro: Culoare pentru textul elementului activ

en: Cursor item fill color
ro: Culoare de umplere a elementului de tip cursor

en: Cursor item border color
ro: Culoarea pentru chenarul elementului de tip cursor

en: Cursor item text color
ro: Culoare pentru textul elementului de tip cursor

en: Time range to clear:
ro: Șterge datele:

en: Cleanup
ro: Curățare

en: Last Hour
ro: Ultimei ore

en: Last Two Hours
ro: Ultimelor două ore

en: Last Four Hours
ro: Ultimelor patru ore

en: Today
ro: Zilei de azi

en: Everything
ro: Dintotdeauna

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Clear private data
ro: Șterge datele private

en: Display
ro: Afișare

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Override background color:
ro: Substituie culoarea de fundal:

en: Quality
ro: Calitate

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
ro: La activarea acestei opțiuni, calitatea maximă a imaginii va fi limitată de dimensiunile ecranului.

en: Limit rendering quality
ro: Limitează calitatea randării

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
ro: Bara miniaturilor poate fi ascunsă automat 
    când Ristretto este pe tot ecranul.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
ro: Ascunde bara miniaturilor la afișarea pe tot ecranul

en: Clock
ro: Ceas

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
ro: Bara miniaturilor poate fi ascunsă automat 
    când Ristretto este pe tot ecranul.

en: Show Fullscreen Clock
ro: Arată ora când fereastra e pe tot ecranul

en: Mouse cursor
ro: Cursor mouse

en: Period of inactivity (seconds):
ro: Perioadă inactivă (secunde):

en: Slideshow
ro: Prezentare

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
ro: Timpul de afișare a unei imagini individuale în timpul unei
    prezentări (în secunde)

en: Scroll wheel
ro: Rotița de derulare

en: Invert zoom direction
ro: Schimbă direcția zoomului

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Startup
ro: Pornire

en: Maximize window on startup when opening an image
ro: Maximizează la pornire fereastra când se deschide o image

en: Wrap around images
ro: Reia de la început imaginile

en: Desktop
ro: Alt desktop

en: Image Viewer Preferences
ro: Preferințe pentru vizualizarea de imagini

en: <b>Name:</b>
ro: <b>Nume:</b>

en: <b>Kind:</b>
ro: <b>Tip:</b>

en: <b>Modified:</b>
ro: <b>Modificat:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ro: <b>Accesat:</b>

en: <b>Size:</b>
ro: <b>Mărime:</b>

en: General
ro: Generale

en: Image
ro: Imagine

en: <b>Date taken:</b>
ro: <b>Data fotografierii:</b>

en: %s - Properties
ro: %s - Proprietăți

en: Directory only partially loaded
ro: Dosar încărcat doar parțial

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
ro: Serviciul de creare de miniaturi nu a
    putut fi contactat, prin urmare
     nu se vor crea miniaturi.
    
    Instalați <b>Tumbler</b> ori un alt serviciu de creare
    de miniaturi pentru a rezolva această problemă.

en: Do _not show this message again
ro: _Nu mai arăta acest mesaj

en: Style:
ro: Stil:

en: Set as wallpaper
ro: Utilizează ca fundal

en: Auto
ro: Automat

en: Centered
ro: Centrată

en: Tiled
ro: Mozaicată

en: Stretched
ro: Întinsă

en: Scaled
ro: Redimensionată

en: Zoomed
ro: Mărită

en: Ristretto Image Viewer
ro: Vizualizare de imagini Ristretto

en: Look at your images easily
ro: Pentru un acces rapid la imagini
