Xfce Apps - en to sq translation catalogue (200 entries)

en: Version information
sq: Të dhëna versioni

en: Start in fullscreen mode
sq: Fillo nën mënyrën sa tërë ekrani

en: Start a slideshow
sq: Fillo nën mënyrën diapozitiva

en: Show settings dialog
sq: Shfaq dialog rregullimesh

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
sq: %s: %s
    Provoni %s --help për të parë një listë të plotë
    të mundësive të gatshme për rresht urdhrash.

en: Image Viewer
sq: Parës Figurash

en: Could not save file
sq: S’u ruajt dot kartela

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
sq: Disa kartela s’u hapën dot: për hollësi, shihni regjistrat tekst

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
sq: Ndodhi një gabim teksa fshihej figura '%s' prej disku

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
sq: Ndodhi një gabim teksa shpihej te hedhurinat figura '%s'

en: _File
sq: _Kartelë

note: Icon-name
en: _Open...
sq: _Hapni…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
sq: Hapni një figurë

note: Icon-name
en: _Save copy...
sq: _Ruani një kopje…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
sq: Ruani një kopje të figurës

note: Icon-name
en: Proper_ties...
sq: _Veti…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
sq: Shfaq veti kartele

note: Icon-name
en: _Print...
sq: _Shtypni…

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
sq: Shtyp figurën e tanishme

note: Icon-name
en: _Edit
sq: _Përpuno

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
sq: Përpunoni këtë figurë

note: Icon-name
en: _Close
sq: _Mbylle

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
sq: Mbylle këtë figurë

note: Icon-name
en: _Quit
sq: _Dil

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
sq: Mbylle Ristretto-n

en: _Copy image to clipboard
sq: _Kopjoni figurën në të papastër

en: _Open with
sq: _Hape me

en: _Sort by
sq: _Renditi sipas

note: Icon-name
en: _Delete
sq: _Fshije

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
sq: Fshije këtë figurë prej disku

note: Icon-name
en: _Clear private data...
sq: _Spastroni të dhëna private…

note: Icon-name
en: _Preferences...
sq: _Parapëlqime…

en: _View
sq: _Parje

note: Icon-name
en: _Fullscreen
sq: _Sa Krejt Ekrani

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
sq: Kalo nën sa krejt ekrani

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
sq: _Dil nga Sa Tërë Ekrani

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
sq: Dil nga Sa Tërë Ekrani

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
sq: Vëreni si Sfond…

note: Icon-name
en: Zoom _In
sq: Z_madhoje

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
sq: Zmadhoje

note: Icon-name
en: Zoom _Out
sq: Z_vogëloje

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
sq: Zvogëloje

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
sq: Sa Ta Nxërë

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
sq: Sa ta nxërë dritarja

note: Icon-name
en: _Normal Size
sq: Madhësi _Normale

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
sq: Zoom në 100%

en: _Default Zoom
sq: Zoom _Parazgjedhje

en: _Rotation
sq: _Rrotullim

note: Icon-name
en: Rotate _Right
sq: Rrotulloje _Djathtas

note: Icon-name
en: Rotate _Left
sq: Rrotulloje _Majtas

en: _Flip
sq: _Ktheje në anë tjetër

en: Flip _Horizontally
sq: Ktheje _Horizontalisht në anë tjetër

en: Flip _Vertically
sq: Ktheje _Vertikalisht në anë tjetër

en: _Go
sq: _Shko

note: Icon-name
en: _Forward
sq: _Përpara

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
sq: Figura pasuese

note: Icon-name
en: _Back
sq: _Mbrapsht

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
sq: Figura e mëparshme

note: Icon-name
en: F_irst
sq: E p_ara

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
sq: Figura e parë

note: Icon-name
en: _Last
sq: E f_undit

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
sq: Figura e fundit

en: _Help
sq: _Ndihmë

note: Icon-name
en: _Contents
sq: _Lëndë

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
sq: Shfaq doracak përdoruesi për Ristretto-n

note: Icon-name
en: _About
sq: _Rreth

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
sq: Shfaq të dhëna rreth Rstretto-s

en: _Position
sq: _Pozicion

en: _Size
sq: _Përmasa

en: Thumbnail Bar _Position
sq: _Pozicion Shtylle Miniaturash

en: Thumb_nail Size
sq: Madhësi Mi_niaturash

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
sq: Dil nga _Sa tërë ekrani

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
sq: _Shfaq Panelin

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
sq: Shfaq Shtyllë _Miniaturash

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
sq: Shfaq _Shtyllë Gjendjeje

note: Icon-name
en: file name
sq: emër kartele

note: Icon-name
en: file type
sq: lloj kartele

note: Icon-name
en: date
sq: datë

note: Icon-name
en: Left
sq: Majtas

en: Right
sq: Djathtas

en: Top
sq: Sipër

en: Bottom
sq: Poshtë

en: Very Small
sq: Shumë e Vogël

en: Smaller
sq: Më e vogël

en: Small
sq: E vogël

en: Normal
sq: Normale

en: Large
sq: E madhe

en: Larger
sq: Më e madhe

en: Very Large
sq: Shumë e Madhe

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
sq: Zoom i _Mençur

en: Images
sq: Figura

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
sq: _Luaje

en: Play slideshow
sq: Shfaq diapozitiva

en: _Pause
sq: _Pushoje

en: Pause slideshow
sq: Ndali diapozitivat

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
sq: Përdorur së _fundi

en: Recently used
sq: Përdorur së fundi

en: Press open to select an image
sq: Shtypni “Hape” që të përzgjidhni një figurë

en: Open With Other _Application...
sq: Hapeni Me Tjetër _Aplikacion…

en: Empty
sq: E zbrazët

en: Loading...
sq: Po ngarkohet…

en: Choose 'set wallpaper' method
sq: Zgjidhni metodën “vëre si sfond”

en: _Cancel
sq: _Anuloje

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
sq: Formësoni cili sistem administron aktualisht desktopin tuaj.
    Ky rregullim përcakton metodën që <i>Ristretto</i>
    do të përdorë për të formësuar sfondin e desktopit.

en: None
sq: Asnjë

en: Developers:
sq: Zhvillues:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
sq: Ristretto është një parës figurash për mjedisin Xfce desktop.

en: Open image
sq: Hap figurë

en: _Open
sq: _Hape

en: All Files
sq: Tërë Kartelat

en: Save copy
sq: Ruaj kopje

en: _Save
sq: _Ruaje

en: Failed to print the image
sq: S’u arrit të shtypej figura

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
sq: Jeni i sigurt se doni të shpihet figura '%s' te hedhurinat?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet figura '%s' nga disku?

en: _Do not ask again for this session
sq: _Mos pyet më për këtë sesion

en: Edit with
sq: Përpunojeni me

en: Open %s and other files of type %s with:
sq: Hape %s dhe të tjera kartela të llojit %s me:

en: Use as _default for this kind of file
sq: Përdore si _parazgjedhje për këtë lloj kartelash

en: Recommended Applications
sq: Aplikacione të Këshilluara

en: Other Applications
sq: Aplikacione të Tjera

en: Orientation
sq: Orientim

en: The orientation of the iconbar
sq: Drejtimi i shtyllës së ikonave

en: Icon Bar Model
sq: Model Shtylle Ikonash

en: Model for the icon bar
sq: Model për shtyllë ikonash

en: Active
sq: Aktiv

en: Active item index
sq: Tregues elementesh aktivë

en: Show Text
sq: Shfaq Tekst

en: Scrolled window
sq: Dritare ku është rrëshqitur

en: Scrolled window icon bar is placed into
sq: Dritare ku është rrëshqitur në të cilën vendoset shtylla e ikonave

en: Active item fill color
sq: Ngjyrë mbushjeje elementi aktiv

en: Active item border color
sq: Ngjyrë ane elementi aktiv

en: Active item text color
sq: Ngjyrë teksti elementi aktiv

en: Cursor item fill color
sq: Ngjyrë mbushjeje elementi kursori

en: Cursor item border color
sq: Ngjyrë ane elementi kursori

en: Cursor item text color
sq: Ngjyrë teksti elementi kursori

en: Time range to clear:
sq: Interval kohor për t’u spastruar:

en: Cleanup
sq: Pastrim

en: Last Hour
sq: Orën e Fundit

en: Last Two Hours
sq: Dy Orët e Fundit

en: Last Four Hours
sq: Katër Orët e Fundit

en: Today
sq: Sot

en: Everything
sq: Gjithçka

en: _Apply
sq: _Aplikoje

en: Clear private data
sq: Spastroji të dhëna private

en: Display
sq: Ekran

en: Background color
sq: Ngjyrë sfondi

en: Override background color:
sq: Anashkalo ngjyrë sfondi:

en: Quality
sq: Cilësi

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
sq: Me këtë mundësi të aktivizuar, cilësia maksimum e figurës do të kufizohet sa madhësia e ekranit.

en: Limit rendering quality
sq: Kufizo cilësi vizatimi

en: Fullscreen
sq: Sa krejt ekrani

en: Thumbnails
sq: Miniatura

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
sq: Shtylla e miniaturave mund të fshihet automatikisht, kur dritarja është sa krejt ekrani.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
sq: Nën gjendje sa krejt ekrani, fshih shtyllë miniaturash

en: Clock
sq: Orë

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
sq: Shfaqni një orë analoge që shfaq kohën e tanishme kur dritarja është sa krejt ekrani

en: Show Fullscreen Clock
sq: Shfaq Orë Sa Krejt Ekrani

en: Mouse cursor
sq: Kursor miu

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
sq: Kursori i miut mund të fshihet automatikisht pas një periudhe mosveprimtarie,
    kur dritarja është sa krejt ekrani.

en: Period of inactivity (seconds):
sq: Periudhë mosveprimtarie (seconda):

en: Slideshow
sq: Si Diapozitiva

en: Timeout
sq: Mbarim kohe

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
sq: Periudha e kohës që një figurë individuale shfaqet gjatë një shfaqjeje
    diapozitivash (në sekonda)

en: Control
sq: Kontrol

en: Scroll wheel
sq: Rrotëz rrëshqitjeje

en: Invert zoom direction
sq: Kthe së prapthi kah zoom-i

en: Behaviour
sq: Sjellje

en: Startup
sq: Nisje

en: Maximize window on startup when opening an image
sq: Kur hapet një figurë, maksimizoje dritaren që në nisje

en: Wrap around images
sq: Mbështilli figurat

en: Image Viewer Preferences
sq: Parapëlqime Parësi Figurash

en: <b>Name:</b>
sq: <b>Emër:</b>

en: <b>Kind:</b>
sq: <b>Lloj:</b>

en: <b>Modified:</b>
sq: <b>Ndryshuar më:</b>

en: <b>Accessed:</b>
sq: <b>Përdorur më:</b>

en: <b>Size:</b>
sq: <b>Madhësi:</b>

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Image
sq: Figurë

en: <b>Date taken:</b>
sq: <b>Datë bërje:</b>

en: %s - Properties
sq: %s - Veti

en: No supported image type found in the directory
sq: Te drejtoria s’u gjet lloj figurash i mbuluar

en: Directory only partially loaded
sq: Drejtori e ngarkuar vetëm pjesërisht

en: Could not load directory
sq: S’u ngarkua dot drejtori

en: Unsupported mime type
sq: Lloj MIME i pambuluar

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
sq: S’kapet dot shërbimi i miniaturave,
    për këtë arsye, miniatura s’krijohet
    dot.
    
    Që ta zgjidhni këtë problem, instaloni <b>Tumbler</b> ose një
    tjetër <i>demon miniaturash</i>.

en: Do _not show this message again
sq: Mos e shfaq _sërish këtë mesazh

en: Style:
sq: Stil:

en: Apply to all workspaces
sq: Aplikoje mbi krejt hapësirat e punës

en: Set as wallpaper
sq: Vëre si sfond

en: Centered
sq: Në qendër

en: Tiled
sq: Tjegullzuar

en: Stretched
sq: Tërhequr

en: Scaled
sq: Ripërmasuar

en: Zoomed
sq: Zoom-uar

en: Ristretto Image Viewer
sq: Parësi i Figurave Ristretto

en: Look at your images easily
sq: Shini lehtësisht figurat tuaja

en: Fast and lightweight image viewer
sq: Parës figurash i shpejtë dhe i peshës së lehtë

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
sq: Parësi i Figurave Ristretto është një aplikacion që mund të përdoret për të parë dhe lëvizur nëpër figura, për të shfaqur figura si diapozitiva, për të hapur figura me aplikacione të tjerë, fjala vjen, me një përpunues figurash ose për ta formësuar një figurë si sfond desktopi.

en: Xfce Developers
sq: Zhvilluesit e Xfce-së
