Xfce Apps - en to sv translation catalogue (198 entries)

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i fullskärmsläge

en: Start a slideshow
sv: Starta ett bildspel

en: Show settings dialog
sv: Visa dialogrutan inställningar

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
sv: %s: %s
    
    Försök %s --help för att se en fullständig lista av
    tillgängliga kommandoradsalternativ.

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: Could not save file
sv: Det gick inte att spara fil

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
sv: Vissa filer kunde inte öppnas: se textloggarna för detaljer

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
sv: Ett fel uppstod när bild skulle raderas '%s' från disk

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
sv: Ett fel inträffade då bild '%s' sändes till papperskorgen.

en: _File
sv: _Arkiv

note: Icon-name
en: _Open...
sv: _Öppna...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
sv: Öppna en bild

note: Icon-name
en: _Save copy...
sv: _Spara kopia...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
sv: Spara en kopia av bilden

note: Icon-name
en: Proper_ties...
sv: Egensk_aper...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
sv: Visa filegenskaper

note: Icon-name
en: _Print...
sv: _Skriv ut...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
sv: Skriv ut nuvarande bild

note: Icon-name
en: _Edit
sv: R_edigera

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
sv: Redigera denna bild

note: Icon-name
en: _Close
sv: S_täng

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
sv: Stäng denna bild

note: Icon-name
en: _Quit
sv: A_vsluta

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
sv: Avsluta Ristretto

en: _Copy image to clipboard
sv: _Kopiera bild till urklipp

en: _Open with
sv: _Öppna med

en: _Sort by
sv: _Sortera efter

note: Icon-name
en: _Delete
sv: _Ta bort

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
sv: Radera denna bild från disk

note: Icon-name
en: _Clear private data...
sv: _Rensa privat data...

note: Icon-name
en: _Preferences...
sv: _Inställningar

en: _View
sv: _Visa

note: Icon-name
en: _Fullscreen
sv: _Fullskärmsläge

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
sv: Växla till fullskärmsläge

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
sv: _Lämna fullskärmsläge

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
sv: Lämna fullskärmsläge

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
sv: Ställ in som _skrivbordsbakgrund

en: _Zoom
sv: _Zooma

note: Icon-name
en: Zoom _In
sv: Zooma _in

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
sv: Zooma in

note: Icon-name
en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
sv: Zooma ut

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
sv: Zooma _passning

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
sv: Zooma för att passa fönster

note: Icon-name
en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100%

en: _Default Zoom
sv: _Standard Zoom

note: Icon-name
en: Rotate _Right
sv: Rotera åt _höger

note: Icon-name
en: Rotate _Left
sv: Rotera åt _vänster

en: _Flip
sv: _Vänd

en: Flip _Horizontally
sv: Vänd _horisontellt

en: Flip _Vertically
sv: Vänd _vertikalt

en: _Go
sv: _Gå

note: Icon-name
en: _Forward
sv: _Framåt

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
sv: Nästa bild

note: Icon-name
en: _Back
sv: _Bakåt

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
sv: Föregående bild

note: Icon-name
en: F_irst
sv: F_örsta

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
sv: Första bild

note: Icon-name
en: _Last
sv: _Sista

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
sv: Sista bild

en: _Help
sv: _Hjälp

note: Icon-name
en: _Contents
sv: _Innehåll

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
sv: Visa användarhandboken för ristretto

note: Icon-name
en: _About
sv: _Om

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
sv: Visa information om ristretto

en: _Size
sv: _Storlek

en: Thumbnail Bar _Position
sv: Miniatyrbildsradens _position

en: Thumb_nail Size
sv: Miniatyrbilds_storlek

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
sv: Lämna _fullskärmsläge

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
sv: _Visa verktygsrad

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
sv: Visa _Miniatyrbildsrad

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
sv: Visa status_rad

note: Icon-name
en: file name
sv: filnamn

note: Icon-name
en: file type
sv: filtyp

note: Icon-name
en: date
sv: datum

note: Icon-name
en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Very Small
sv: Mycket liten

en: Smaller
sv: Mindre

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Larger
sv: Större

en: Very Large
sv: Mycket stor

en: Images
sv: Bilder

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
sv: Spela _upp

en: Play slideshow
sv: Starta bildspel

en: _Pause
sv: _Paus

en: Pause slideshow
sv: Pausa bildspelet

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
sv: _Tidigare använda

en: Recently used
sv: Tidigare använda

en: Press open to select an image
sv: Klicka på öppna för att välja en bild

en: Open With Other _Application...
sv: Öppna med _annat program

en: Empty
sv: Tom

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Choose 'set wallpaper' method
sv: Välj 'ställ in som skrivbordsbakgrunds'-metoden

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
sv: Välj vilket system som för närvarande hanterar ditt skrivbord.
    Den här inställningen bestämmer metoden <i>Ristretto</i> kommer
    att använda för att ställa in skrivbordsbakgrunden

en: None
sv: Ingen

en: Developers:
sv: Utvecklare:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
sv: Ristretto är en bildvisare för skrivbordsmiljön Xfce

en: Open image
sv: Öppna bild

en: _Open
sv: _Öppna

en: All Files
sv: Alla filer

en: Save copy
sv: Spara en kopia

en: _Save
sv: _Spara

en: Failed to print the image
sv: Misslyckades med att skriva ut bilden

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
sv: Är du säker på att du vill skicka bild '%s' till papperskorgen?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bilden "%s" från disken?

en: _Do not ask again for this session
sv: Fråga inte igen un_der denna session

en: Edit with
sv: Redigera med

en: Open %s and other files of type %s with:
sv: Öppna %s och andra filer av typen %s med:

en: Use as _default for this kind of file
sv: Använd som _standard för denna typ av fil

en: Recommended Applications
sv: Rekommenderade program

en: Other Applications
sv: Andra program

en: Orientation
sv: Orientering

en: The orientation of the iconbar
sv: Ikonradens orientering

en: Icon Bar Model
sv: Iconradsmodell

en: Model for the icon bar
sv: Modell för ikonraden

en: Active
sv: Aktiv

en: Active item index
sv: Aktiv från index

en: Show Text
sv: Visa text

en: Scrolled window
sv: Rullande fönster

en: Scrolled window icon bar is placed into
sv: Ett rullande fönster som ikonfältet placeras i

en: Active item fill color
sv: Aktiv post fyllnadsfärg

en: Active item border color
sv: Aktiv post kantfärg

en: Active item text color
sv: Aktiv post textfärg

en: Cursor item fill color
sv: Markörpost fyllnadsfärg

en: Cursor item border color
sv: Markörpost kantfärg

en: Cursor item text color
sv: Markörpost textfärg

en: Time range to clear:
sv: Tidsintervall för att rensa:

en: Cleanup
sv: Rengöring

en: Last Hour
sv: Senaste timmen

en: Last Two Hours
sv: Senaste två timmarna

en: Last Four Hours
sv: Senaste fyra timmarna

en: Today
sv: Idag

en: Everything
sv: Allting

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Clear private data
sv: Rensa privat data

en: Display
sv: Visning

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Override background color:
sv: Åsidosätt bakgrundsfärg:

en: Quality
sv: Kvalitet

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
sv: Med detta alternativ aktiverat, kommer maximal bildkvalitet att begränsas till skärmstorleken.

en: Limit rendering quality
sv: Begränsa återgivningskvalitet

en: Fullscreen
sv: Fullskärmsläge

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
sv: Miniatyrbildsraden kan döljas automatiskt när fönstret är i fullskärmsläge.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
sv: Dölj miniatyrbildsrad i fullskärmsläge

en: Clock
sv: Klocka

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
sv: Visa en analog klocka med aktuell tid då fönstret är i fullskärmsläge

en: Show Fullscreen Clock
sv: Visa fullskärmslägesklocka

en: Mouse cursor
sv: Muspekare

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
sv: Muspekaren kan automatiskt döljas efter en viss tids inaktivitet när
    fönstret visas i helskärmsläge.

en: Period of inactivity (seconds):
sv: Period av inaktivitet (sekunder):

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
sv: Tidsperioden som en individuell bild visas under ett bildspel
    (i sekunder)

en: Control
sv: Kontroll

en: Scroll wheel
sv: Rullningshjul

en: Invert zoom direction
sv: Invertera zoomriktning

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Startup
sv: Start

en: Maximize window on startup when opening an image
sv: Maximera fönster vid start då en bild öppnas

en: Wrap around images
sv: Fortsätt bildbläddring från början

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Image Viewer Preferences
sv: Bildvisarinställningar

en: <b>Name:</b>
sv: <b>Namn:</b>

en: <b>Kind:</b>
sv: <b>Typ:</b>

en: <b>Modified:</b>
sv: <b>Modifierad:</b>

en: <b>Accessed:</b>
sv: <b>Åtkomst:</b>

en: <b>Size:</b>
sv: <b>Storlek:</b>

en: General
sv: Allmänt

en: Image
sv: Bild

en: <b>Date taken:</b>
sv: <b>Tagen datum:</b>

en: %s - Properties
sv: %s - Egenskaper

en: No supported image type found in the directory
sv: Ingen bildtyp som stöds hittades i katalog

en: Directory only partially loaded
sv: Katalog endast delvis laddad

en: Could not load directory
sv: Kunde inte ladda katalog

en: Unsupported mime type
sv: Mime-typ stöds inte

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
sv: Miniatyrbildtjänsten kan inte nås.
    På grund av detta, kan inte miniatyrer
    skapas.
    
    Installera <b>Tumbler</b> eller en annan <i>miniatyrbildsdaemon</i>
    för att lösa detta problem.

en: Do _not show this message again
sv: Visa i_nte detta meddelande igen

en: Style:
sv: Stil:

en: Apply to all workspaces
sv: Tillämpa på alla skrivbord

en: Set as wallpaper
sv: Ställ in som skrivbordsbakgrund

en: Centered
sv: Centrerad

en: Tiled
sv: Sida vid sida

en: Stretched
sv: Utsträckt

en: Scaled
sv: Skalad

en: Zoomed
sv: Zoomad

en: Ristretto Image Viewer
sv: Ristretto bildvisare

en: Look at your images easily
sv: Titta på dina bilder enkelt

en: Fast and lightweight image viewer
sv: Snabb och lättviktig bildvisare

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
sv: Bildvisaren Ristretto är ett program som kan användas för att visa och bläddra bland bilder, köra ett bildspel, öppna bilder med andra program som en bildredigerare eller ställa in en bild som skrivbordsbakgrund.

en: Xfce Developers
sv: Xfce utvecklarna
