Xfce Apps - en to tr translation catalogue (204 entries)

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: Start in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde başlat

en: Start a slideshow
tr: Slayt gösterisini başlat

en: Show settings dialog
tr: Ayarlar iletişim kutusunu göster

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
tr: %s: %s
    Komut satırı parametrelerini görmek için %s
     --help komutunu kullanınız.

en: Image Viewer
tr: Resim Gösterici

en: Could not save file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
tr: Bazı dosyalar açılamadı: ayrıntılar için metin günlüklerine bakın

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
tr: Diskten '%s' görüntüsü silinirken bir hata oluştu

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
tr: '%s' resmi çöp kutusuna gönderilirken hata oluştu

en: _File
tr: _Dosya

note: Icon-name
en: _Open...
tr: _Aç...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
tr: Resim aç

note: Icon-name
en: _Save copy...
tr: Kopya _kaydet...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
tr: Resmin kopyasını kaydet

note: Icon-name
en: Proper_ties...
tr: Ö_zellikler...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
tr: Dosya özelliklerini göster

note: Icon-name
en: _Print...
tr: _Yazdır...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
tr: Geçerli görüntüyü yazdır

note: Icon-name
en: _Edit
tr: _Düzenle

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
tr: Bu resmi düzenle

note: Icon-name
en: _Close
tr: _Kapat

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
tr: Bu resmi kapat

note: Icon-name
en: _Quit
tr: _Çık

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
tr: Ristretto'dan Çık

en: _Copy image to clipboard
tr: Resmi panoya _kopyala

en: _Open with
tr: Birlikte _aç

en: _Sort by
tr: _Sırala

note: Icon-name
en: _Delete
tr: _Sil

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
tr: Bu resmi diskten sil

note: Icon-name
en: _Clear private data...
tr: Özel verileri _temizle...

note: Icon-name
en: _Preferences...
tr: _Tercihler...

en: _View
tr: _Görünüm

note: Icon-name
en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
tr: Tam ekrana ayarla

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
tr: _Tam Ekranı Kapat

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekranı Kapat

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
tr: Duvar Kağıdı Olarak _Ayarla...

en: _Zoom
tr: _Yakınlaştırma

note: Icon-name
en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

note: Icon-name
en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
tr: Pencereye _Sığdır

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
tr: Pencereye sığacak şekilde yakınlaştır

note: Icon-name
en: _Normal Size
tr: _Olağan Boyut

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
tr: %100'e yaklaştır.

en: _Default Zoom
tr: Ö_ntanımlı Yakınlaştırma

en: _Rotation
tr: _Döndür

note: Icon-name
en: Rotate _Right
tr: Sa_ğa Döndür

note: Icon-name
en: Rotate _Left
tr: So_la Döndür

en: _Flip
tr: _Çevir

en: Flip _Horizontally
tr: _Yatay Çevir

en: Flip _Vertically
tr: _Dikey Çevir

en: _Go
tr: Gi_t

note: Icon-name
en: _Forward
tr: _İleri

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
tr: Sonraki resim

note: Icon-name
en: _Back
tr: _Geri

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
tr: Önceki resim

note: Icon-name
en: F_irst
tr: _İlk

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
tr: İlk resim

note: Icon-name
en: _Last
tr: _Son

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
tr: Son resim

en: _Help
tr: _Yardım

note: Icon-name
en: _Contents
tr: _İçindekiler

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
tr: Ristretto kullanıcı klavuzunu görüntüle

note: Icon-name
en: _About
tr: _Hakkında

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
tr: Ristretto hakkında bilgi görüntüle

en: _Position
tr: _Konum

en: _Size
tr: _Boyut

en: Thumbnail Bar _Position
tr: Küçük Resim Çubuğu _Konumu

en: Thumb_nail Size
tr: Küçük Resim _Boyutu

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
tr: Tam Ekranı _Kapat

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Göster

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
tr: _Küçük Resim Çubuğunu Göster

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
tr: _Durum Çubuğunu Göster

note: Icon-name
en: file name
tr: dosya adı

note: Icon-name
en: file type
tr: dosya türü

note: Icon-name
en: date
tr: tarih

note: Icon-name
en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Very Small
tr: Çok Küçük

en: Smaller
tr: Daha Küçük

en: Small
tr: Küçük

en: Normal
tr: Olağan

en: Large
tr: Büyük

en: Larger
tr: Daha Büyük

en: Very Large
tr: Çok Büyük

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
tr: _Akıllı Yakınlaştırma

en: Images
tr: Resimler

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
tr: _Oynat

en: Play slideshow
tr: Slayt gösterisini başlat

en: _Pause
tr: _Duraklat

en: Pause slideshow
tr: Slayt gösterisini duraklat

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
tr: _Son kullanılanlar

en: Recently used
tr: Son kullanılanlar

en: Press open to select an image
tr: Resim seçmek için aça tıkla

en: Open With Other _Application...
tr: Başka _Uygulamayla Aç...

en: Empty
tr: Boş

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Choose 'set wallpaper' method
tr: 'Duvar kağıdı ayarla' yöntemini seç

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
tr: Masaüstünüzü yöneten geçerli sistemi yapılandır.
    Bu ayar, <i>Ristretto</i>'nun masaüstü duvar kağıdınızı
    yapılandırmasında kullanılacağı yöntemini tanımlar.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Developers:
tr: Geliştiriciler:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
tr: Ristretto, Xfce masaüstü ortamı için resim göstericidir.

en: Open image
tr: Resim aç

en: _Open
tr: _Aç

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Save copy
tr: Kopya kaydet

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Failed to print the image
tr: Resim yazdırılamadı

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
tr: '%s' resmini çöpe göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
tr: Diskinizden '%s' resmini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: _Do not ask again for this session
tr: _Bu oturum için tekrar sorma

en: Edit with
tr: Birlikte düzenle

en: Open %s and other files of type %s with:
tr: %s'i ve diğer %s biçimli dosyaları şununla aç:

en: Use as _default for this kind of file
tr: Bu türde dosyalar için _öntanımlı olarak kullan

en: Recommended Applications
tr: Önerilen Uygulamalar

en: Other Applications
tr: Diğer Uygulamalar

en: Orientation
tr: Konumlandırma

en: The orientation of the iconbar
tr: Simge çubuğunun konumlandırması

en: Icon Bar Model
tr: Simge Çubuk Modeli

en: Model for the icon bar
tr: Simge çubuğu için model

en: Active
tr: Etkin

en: Active item index
tr: Etkin öge indisi

en: Show Text
tr: Metni Göster

en: Scrolled window
tr: Kaydırılan pencere

en: Scrolled window icon bar is placed into
tr: Kaydırılan pencere simge çubuğu

en: Active item fill color
tr: Etkin öge doldurma rengi

en: Active item border color
tr: Etkin öge kenar rengi

en: Active item text color
tr: Etkin öge metin rengi

en: Cursor item fill color
tr: İmleç ögesi doldurma rengi

en: Cursor item border color
tr: İmleç ögesi kenar rengi

en: Cursor item text color
tr: İmleç ögesi metin rengi

en: Time range to clear:
tr: Temizlemek için zaman aralığı:

en: Cleanup
tr: Temizlik

en: Last Hour
tr: Son Bir Saat

en: Last Two Hours
tr: Son İki Saat

en: Last Four Hours
tr: Son Dört Saat

en: Today
tr: Bugün

en: Everything
tr: Herşey

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Clear private data
tr: Özel verileri temizle

en: Display
tr: Görüntü

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Override background color:
tr: Arka plan rengini zorla:

en: Quality
tr: Kalite

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
tr: Bu seçeneğin açılması ile, en üst resim kalitesi ekran boyutu ile sınırlanacak.

en: Limit rendering quality
tr: Hazırlama kalitesini sınırla

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
tr: Pencere tam ekran olduğunda ön izleme çubuğu kendiliğinden gizlenebilir.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
tr: Tam ekrandayken küçük resim çubuğunu gizle

en: Clock
tr: Saat

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
tr: Pencere tam ekran iken geçerli saati gösteren analog göster

en: Show Fullscreen Clock
tr: Tam Ekran Saatini Göster

en: Mouse cursor
tr: Fare imleci

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
tr: Pencere tam ekran olduğunda, fare imleci belirli süre kullanılmadığında
    kendiliğinden ekranda gizlenebilir.

en: Period of inactivity (seconds):
tr: Hareketsizlik süresi (saniye):

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Timeout
tr: Kalan süre

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
tr: Sırayla gösterim sırasında resim başına gösterim süresi
    (saniye cinsinden)

en: Control
tr: Denetim

en: Scroll wheel
tr: Kaydırma tekerleği

en: Invert zoom direction
tr: Yakınlaştırma yönünü tersine çevir

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Startup
tr: Başlangıç

en: Maximize window on startup when opening an image
tr: Resim açarken başlangıçta pencereyi büyüt

en: Wrap around images
tr: Resimlerin etrafını çerçevele

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Image Viewer Preferences
tr: Resim Gösterici Tercihleri

en: <b>Name:</b>
tr: <b>Ad:</b>

en: <b>Kind:</b>
tr: <b>Tür:</b>

en: <b>Modified:</b>
tr: <b>Değiştirildi:</b>

en: <b>Accessed:</b>
tr: <b>Erişildi:</b>

en: <b>Size:</b>
tr: <b>Boyut:</b>

en: General
tr: Genel

en: Image
tr: Resim

en: <b>Date taken:</b>
tr: <b>Alınma tarihi:</b>

en: %s - Properties
tr: %s - Özellikler

en: No supported image type found in the directory
tr: Dizinde desteklenen görüntü türü bulunamadı

en: Directory only partially loaded
tr: Dizin yalnızca kısmen yüklendi

en: Could not load directory
tr: Dizin yüklenemedi

en: Unsupported mime type
tr: Desteklenmeyen mime türü

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
tr: Küçük resim hizmeti bulunamıyor,
    bu yüzden, küçük resimler oluşturulamadı
    
    Bu sorunu çözmek için <b>Tumbler</b> veya başka
    <i>ön izleyici art alan yazılımı</i> kurun.

en: Do _not show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden _gösterme

en: Style:
tr: Biçim:

en: Apply to all workspaces
tr: Tüm çalışma alanlarına uygula

en: Set as wallpaper
tr: Duvar kağıdı olarak ayarla

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Centered
tr: Merkezle

en: Tiled
tr: Bölünmüş

en: Stretched
tr: Uzatıldı

en: Scaled
tr: Ölçeklendi

en: Zoomed
tr: Yakınlaştı

en: Ristretto Image Viewer
tr: Ristretto Resim Gösterici

en: Look at your images easily
tr: Fotoğraflarına kolayca bak

en: Fast and lightweight image viewer
tr: Hızlı ve hafif resim görüntüleyici

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
tr: Ristretto Resim Gösterici; resimleri görüntülemek, resimler arasında gezinmek, resimlerle sunum  yapmak, resimleri resim düzenleyici gibi başka uygulamalarla açmak ya da resmi masaüstü arka planı olarak ayarlamak için kullanılabilecek uygulamadır.

en: Xfce Developers
tr: Xfce Geliştiricileri
