Xfce Apps - en to uk translation catalogue (203 entries)

en: Version information
uk: Інформація про версію

en: Start in fullscreen mode
uk: Запускати в повноекранному режимі

en: Start a slideshow
uk: Стартувати з слайд-шоу

en: Show settings dialog
uk: Показати діалог налаштувань

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
uk: %s: %s
    Спробуйте %s --help для перегляду повного списку параметрів командної стрічки.

en: Image Viewer
uk: Переглядач зображень

en: Could not save file
uk: Неможливо зберегти файл

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
uk: Деякі файли не вдалося відкрити: див. текстові логи з деталями

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
uk: Сталася помилка під час видалення зображення '%s' з диска

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
uk: Сталася помилка при відправленні зображення '%s' до смітника.

en: _File
uk: _Файл

note: Icon-name
en: _Open...
uk: _Відкрити...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
uk: Відкрити зображення

note: Icon-name
en: _Save copy...
uk: Зберегти коп_ію...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
uk: Зберегти копію малюнка

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
uk: Показати властивості файлу

note: Icon-name
en: _Print...
uk: На_друкувати...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Print the current image
uk: Друк поточного зображення

note: Icon-name
en: _Edit
uk: _Редагувати

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
uk: Редагувати малюнок

note: Icon-name
en: _Close
uk: _Закрити

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
uk: Закрити малюнок

note: Icon-name
en: _Quit
uk: Ви_йти

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
uk: Вийти з Ristretto

en: _Copy image to clipboard
uk: _Копіювати зображення до буферу обміну

en: _Open with
uk: _Відкрити з

en: _Sort by
uk: _Сортувати за

note: Icon-name
en: _Delete
uk: _Видалити

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
uk: Вилучити малюнок з диску

note: Icon-name
en: _Clear private data...
uk: _Очистити приватні дані...

note: Icon-name
en: _Preferences...
uk: _Налаштування...

en: _View
uk: _Перегляд

note: Icon-name
en: _Fullscreen
uk: Повний екр_ан

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
uk: Включити повноекранний режим

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
uk: Покинути повний ек_ран

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
uk: Покинути повноекранний режим

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
uk: Встановити як шпа_лери...

en: _Zoom
uk: _Масштаб

note: Icon-name
en: Zoom _In
uk: Збіль_шити

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
uk: Збільшити

note: Icon-name
en: Zoom _Out
uk: З_меншити

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
uk: Зменшити

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
uk: Вмістити у вікн_о

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
uk: Припасувати до розмірів вікна

note: Icon-name
en: _Normal Size
uk: _Нормальний розмір

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
uk: Збільшити до 100%

en: _Default Zoom
uk: Масштаб за _замовчуванням

en: _Rotation
uk: _Обертання

note: Icon-name
en: Rotate _Right
uk: Повернути в_право

note: Icon-name
en: Rotate _Left
uk: Повернути в_ліво

en: _Flip
uk: _Відбити

en: Flip _Horizontally
uk: Відбити _горизонтально

en: Flip _Vertically
uk: Відбити _вертикально

en: _Go
uk: П_ерейти

note: Icon-name
en: _Forward
uk: _Вперед

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
uk: Наступний малюнок

note: Icon-name
en: _Back
uk: _Назад

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
uk: Попередній малюнок

note: Icon-name
en: F_irst
uk: _Перший

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
uk: Перший малюнок

note: Icon-name
en: _Last
uk: _Останній

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
uk: Останній малюнок

en: _Help
uk: Дов_ідка

note: Icon-name
en: _Contents
uk: _Вміст

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
uk: Показати посібник користувача ristretto

note: Icon-name
en: _About
uk: _Про

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
uk: Показати інформацію про ristretto

en: _Position
uk: По_зиція

en: _Size
uk: _Розмір

en: Thumbnail Bar _Position
uk: Позиція _панелі мініатюр

en: Thumb_nail Size
uk: Розмір _мініатюр

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
uk: Залишити повноекр_анний режим

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
uk: Показати п_анель

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
uk: Показати пан_ель мініатюр

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
uk: Показати пан_ель статусу

note: Icon-name
en: file name
uk: назвою файлу

note: Icon-name
en: file type
uk: типом файлу

note: Icon-name
en: date
uk: датою

note: Icon-name
en: Left
uk: Зліва

en: Right
uk: Справа

en: Top
uk: Згори

en: Bottom
uk: Внизу

en: Very Small
uk: Дуже малий

en: Smaller
uk: Менший

en: Small
uk: Малий

en: Normal
uk: Нормальний

en: Large
uk: Великий

en: Larger
uk: Більший

en: Very Large
uk: Дуже великий

note: Icon-name
en: _Smart Zoom
uk: _Інтелектуальний масштаб

en: Images
uk: Малюнки

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
uk: _Програвати

en: Play slideshow
uk: Програти слайд-шоу

en: _Pause
uk: _Пауза

en: Pause slideshow
uk: Призупинити слайд-шоу

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
uk: _Нещодавно використані

en: Recently used
uk: Нещодавно використані

en: Press open to select an image
uk: Натисніть відкрити для вибору малюнка

en: Open With Other _Application...
uk: Відкрити з іншою _програмою...

en: Empty
uk: Пустий

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Choose 'set wallpaper' method
uk: Виберіть метод для 'встановити шпалери'

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
uk: Налаштуйте систему, яка зараз керує Вашим робочим столом.
    Ці налаштування визначають метод, який використає <i>Ristretto</i>
    для конфігурації шпалер робочого столу.

en: None
uk: Нічого

en: Developers:
uk: Розробники:

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
uk: Ristretto - переглядач зображень для робочого середовища Xfce.

en: Open image
uk: Відкрити зображення

en: _Open
uk: _Відкрити

en: All Files
uk: Всі файли

en: Save copy
uk: Зберегти копію

en: _Save
uk: _Зберегти

en: Failed to print the image
uk: Не вдалось надрукувати зображення

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
uk: Ви впевнені, що бажаєте викинути малюнок '%s' у смітник?

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити малюнок '%s' з диску?

en: _Do not ask again for this session
uk: _Не запитувати знову про цю сесію

en: Edit with
uk: Редагувати з

en: Open %s and other files of type %s with:
uk: Відкрити %s та інші файли з типом %s з:

en: Use as _default for this kind of file
uk: Використати як _типове для цього типу файлів

en: Recommended Applications
uk: Пропоновані програми

en: Other Applications
uk: Інші програми

en: Orientation
uk: _Орієнтація

en: The orientation of the iconbar
uk: Орієнтація панелі іконок

en: Icon Bar Model
uk: Модель панелі іконок

en: Model for the icon bar
uk: Модель для панелі іконок

en: Active
uk: Активне

en: Active item index
uk: Активне з індексом

en: Show Text
uk: Показати текст

en: Scrolled window
uk: Вікно з прокруткою

en: Scrolled window icon bar is placed into
uk: Вікно зі смугою прокручування, в якому розміщена панель значків

en: Active item fill color
uk: Колір заповнення для активного пункту

en: Active item border color
uk: Колір границі активного пункту

en: Active item text color
uk: Колір тексту активного пункту

en: Cursor item fill color
uk: Колір заповнення активного курсору

en: Cursor item border color
uk: Колір границі активного курсору

en: Cursor item text color
uk: Колір тексту активного курсору

en: Time range to clear:
uk: Часовий діапазон для очистки:

en: Cleanup
uk: Очистка

en: Last Hour
uk: Остання година

en: Last Two Hours
uk: Останні дві години

en: Last Four Hours
uk: Останні чотири години

en: Today
uk: Сьогодні

en: Everything
uk: Усе

en: _Apply
uk: З_астосувати

en: Clear private data
uk: Очистити приватні дані

en: Display
uk: Відображення

en: Background color
uk: Колір тла

en: Override background color:
uk: Замінити колір тла:

en: Quality
uk: Якість

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
uk: Коли включений цей параметр, тоді максимальна якість малюнка буде обмежена до розмірів екрану.

en: Limit rendering quality
uk: Обмеження якості відтворення

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
uk: Панель мініатюр може автоматично ховатись,   
    коли переглядач зображень перебуває в повноекранному режимі.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
uk: Приховувати панель мініатюр в повноекранному режимі

en: Clock
uk: Годинник

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
uk: Панель мініатюр може автоматично ховатись,   
    коли переглядач зображень перебуває в повноекранному режимі.

en: Show Fullscreen Clock
uk: Включити повноекранний режим

en: Mouse cursor
uk: Вказівник миші

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
uk: Вказівник миші може автоматично ховатись через вказаний період часу неактивності
    під час режиму на весь екран.

en: Period of inactivity (seconds):
uk: Період неактивності (секунд):

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Timeout
uk: Затримка

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
uk: Тривалість показу окремого зображення в слайд-шоу
    (в секундах)

en: Control
uk: Контроль

en: Scroll wheel
uk: Прокрутка

en: Invert zoom direction
uk: Повернути напрямок збільшення

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: Startup
uk: Початок

en: Maximize window on startup when opening an image
uk: Максимізувати розмір вікна під час запуску коли відкривається малюнок

en: Wrap around images
uk: Обернутись навколо зображень

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: Image Viewer Preferences
uk: Уподобання переглядача зображень

en: <b>Name:</b>
uk: <b>Назва:</b>

en: <b>Kind:</b>
uk: <b>Тип:</b>

en: <b>Modified:</b>
uk: <b>Змінено:</b>

en: <b>Accessed:</b>
uk: <b>Доступ:</b>

en: <b>Size:</b>
uk: <b>Розмір:</b>

en: General
uk: Загальне

en: Image
uk: Малюнок

en: <b>Date taken:</b>
uk: <b>Дата зйомки:</b>

en: %s - Properties
uk: %s - Властивості

en: No supported image type found in the directory
uk: У каталозі не знайдено підтримуваних типів зображень

en: Directory only partially loaded
uk: Каталог завантажено лише частково

en: Could not load directory
uk: Не вдалося завантижити каталог

en: Unsupported mime type
uk: Непідтримуваний тип MIME

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
uk: Сервіс мініатюр не доступний,
    з цієї причини мініатюри не можуть бути створені.
    
    Встановіть <b>Tumbler</b> чи інший <i>демон мініатюр</i>
    для вирішення цієї проблеми.

en: Do _not show this message again
uk: Не виводити це повідомлення знову

en: Style:
uk: Стиль:

en: Apply to all workspaces
uk: Застосувати до всіх робочих областей

en: Set as wallpaper
uk: Встановити як шпалери

en: Auto
uk: Автоматично

en: Centered
uk: Центрувати

en: Tiled
uk: Плиткою

en: Stretched
uk: Розмножити

en: Scaled
uk: Масштабувати

en: Zoomed
uk: Розтягнути

en: Ristretto Image Viewer
uk: Переглядач фотографій Ristretto

en: Look at your images easily
uk: Легко переглядайте Ваші фотографії

en: Fast and lightweight image viewer
uk: Швидкий і легкий переглядач зображень

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
uk: Переглядач малюнків Ristretto - це програма, яку можна використовувати для перегляду малюнків, запуску слайд-шоу з малюнків, відкривання малюнків за допомогою інших програм, таких як редактор малюнків, або налаштовувати малюнок в якості шпалер стільниці.

en: Xfce Developers
uk: Розробники Xfce
