Xfce Apps - en to ar translation catalogue (160 entries)

en: Version information
ar: معلومات الإصدار

en: Start in fullscreen mode
ar: بدء في نمط شاشة كاملة

en: Start a slideshow
ar: بدء عرض الشرائح

en: Show settings dialog
ar: عرض حوار الإعدادات

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
ar: %s: %s
    
    جرب %s --help لتشاهد قائمة كاملة 
    من خيارات سطر الأوامر المتوفرة.

en: Image Viewer
ar: عارض الصور

en: Could not save file
ar: لا يمكن حفظ الملف

en: _File
ar: _ملف

note: Icon-name
en: _Open...
ar: _افتح...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Open an image
ar: فتح الصورة

note: Icon-name
en: _Save copy...
ar: _حفظ نسخة...

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Save a copy of the image
ar: حفظ نسخة من الصورة

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Show file properties
ar: عرض خصائص الملف

note: Icon-name
en: _Print...
ar: _اطبع...

note: Icon-name
en: _Edit
ar: _تحرير

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Edit this image
ar: تحرير هذه الصورة

note: Icon-name
en: _Close
ar: _أغلق

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Close this image
ar: أغلق هذه الصورة

note: Icon-name
en: _Quit
ar: _خروج

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Quit Ristretto
ar: الخروج من Ristretto

en: _Open with
ar: _فتح باستخدام

note: Icon-name
en: _Delete
ar: _حذف

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Delete this image from disk
ar: حذف هذه الصورة من القرص

note: Icon-name
en: _Clear private data...
ar: _حذف البيانات الخاصة...

note: Icon-name
en: _Preferences...
ar: _تفضيلات...

en: _View
ar: _عرض

note: Icon-name
en: _Fullscreen
ar: _ملء الشاشة

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Switch to fullscreen
ar: التبديل إلى وضع ملء الشاشة

note: Icon-name
en: _Leave Fullscreen
ar: _غادر نمط ملء الشاشة

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Leave Fullscreen
ar: غادر نمط ملء الشاشة

note: Icon-name
en: Set as _Wallpaper...
ar: تعيين كخلفية...

en: _Zoom
ar: _تكبير

note: Icon-name
en: Zoom _In
ar: قرّب

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom in
ar: تكبير

note: Icon-name
en: Zoom _Out
ar: صغّر_

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom out
ar: تصغير

note: Icon-name
en: Zoom _Fit
ar: تكبير للداخل

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to fit window
ar: التكبير والتصغير

note: Icon-name
en: _Normal Size
ar: _الحجم العادي

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Zoom to 100%
ar: كبّر إلى 100%

en: _Rotation
ar: _دوران

note: Icon-name
en: Rotate _Right
ar: تدوير إلى اليمين

note: Icon-name
en: Rotate _Left
ar: تدوير إلى اليسار

en: _Go
ar: _إذهب

note: Icon-name
en: _Forward
ar: _للأمام

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Next image
ar: الصّورة التّالية

note: Icon-name
en: _Back
ar: _للخلف

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Previous image
ar: الصّورة السّابقة

note: Icon-name
en: F_irst
ar: ألأول

note: Label-text Keyboard shortcut
en: First image
ar: الصورة الأولى

note: Icon-name
en: _Last
ar: _الأخير

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Last image
ar: الصّورة الأخيرة

en: _Help
ar: _مساعدة

note: Icon-name
en: _Contents
ar: _المحتويات

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display ristretto user manual
ar: أظهر دليل مستخدم ristretto

note: Icon-name
en: _About
ar: _حوْل

note: Label-text Keyboard shortcut
en: Display information about ristretto
ar: أظهر معلومات حول ristretto

en: _Position
ar: _الموقع

en: _Size
ar: _حجم

en: Thumbnail Bar _Position
ar: موضع _شريط المصغرات

en: Thumb_nail Size
ar: قياس المصغرة

note: Icon-name
en: Leave _Fullscreen
ar: غادر نمط مل_ء الشاشة

note: Icon-name
en: _Show Toolbar
ar: _عرض شريط الأدوات

note: Icon-name
en: Show _Thumbnail Bar
ar: عرض شريط الم_صغرات

note: Icon-name
en: Show Status _Bar
ar: عرض شريط الحالة

note: Icon-name
en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Very Small
ar: صغير جدا

en: Smaller
ar: أصغر

en: Small
ar: صغير

en: Normal
ar: عادي

en: Large
ar: كبير

en: Larger
ar: أكبر

en: Very Large
ar: كبير جدا

en: Images
ar: صور

note: Create Play/Pause Slideshow actions
en: _Play
ar: _شَغِّل

en: Play slideshow
ar: تشغيل عرض الشرائح

en: _Pause
ar: _إيقاف مؤقت

en: Pause slideshow
ar: إيقاف عرض الشرائح مؤقتاً

note: Create Recently used items Action
en: _Recently used
ar: _مستخدمة مؤخراً

en: Recently used
ar: مستخدمة مؤخراً

en: Press open to select an image
ar: إضغط فتح لإختيار صورة

en: Open With Other _Application...
ar: افتح باستخدام برنامج آ_خر...

en: Empty
ar: فارغ

en: Loading...
ar: يجري التحميل...

en: Choose 'set wallpaper' method
ar: حدد طريقة 'تحديد الخلفية'

en: _Cancel
ar: _إلغاء

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
ar: إعداد إي نظام يقوم حاليا بإدارة سطح المكتب.
    هذا الإعداد يحدد طريقة ايتخدام <i>Ristretto</i> لإعداد
    خلفية سطح المكتب.

en: None
ar: بدون

en: Xfce
ar: إكسفسي

en: GNOME
ar: جنوم

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
ar: Ristretto هو عارض صور لسطح مكتب إكسفسي.

en: Open image
ar: فتح الصورة

en: _Open
ar: ا_فتح

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Save copy
ar: حفظ نسخة

en: _Save
ar: _حفظ

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
ar: متأكد أنك تريد حذف الصورة '%s' من القرص؟

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
ar: متأكد انك تود حذف الصورة '%s' من القرص؟

en: Edit with
ar: عدّل باستخدام

en: Open %s and other files of type %s with:
ar: افتح %s والملفات الأخرى من النوع %s باستخدام:

en: Use as _default for this kind of file
ar: استخدام كافتراضي لهذا النوع من الملفات

en: Recommended Applications
ar: تطبيقات المنصوح بها

en: Other Applications
ar: التطبيقات الأخرى

en: Time range to clear:
ar: النطاق الزمني للمسح:

en: Cleanup
ar: تنظيف

en: Last Hour
ar: آخر ساعة

en: Last Two Hours
ar: آخر ساعتين

en: Last Four Hours
ar: آخر أربع ساعات

en: Today
ar: اليوم

en: Everything
ar: كل شيء

en: Clear private data
ar: حذف المعلومات الخاصة

en: Display
ar: عرض

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Override background color:
ar: تجاهل لون الخلفية:

en: Quality
ar: الجودة

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
ar: بتمكين هذا الخيار، ستقتصر جودة الصورة على الحد الأقصى لحجم الشاشة.

en: Limit rendering quality
ar: تقديم نوعية محدودة

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Thumbnails
ar: المُصغّرات

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
ar: شريط المصغرات يمكن أن يختفي تلقائيا عند عرض الصورة بكامل الشاشة.

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
ar: إخفاء المصغرات عند ملء الشاشة

en: Clock
ar: الساعة

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
ar: شريط المصغرات يمكن أن يختفي تلقائيا عند عرض الصورة بكامل الشاشة

en: Show Fullscreen Clock
ar: إظهار الساعة بملء الشاشة

en: Slideshow
ar: عرض شرائح

en: Timeout
ar: المهلة

en: Control
ar: تحكم

en: Scroll wheel
ar: عجلة التمرير

en: Invert zoom direction
ar: عكس إتجاه التكبير

en: Behaviour
ar: السّلوك

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: Maximize window on startup when opening an image
ar: تحجيم نافذة الصورة عنذ بدء التشغيل

en: Wrap around images
ar: يلتف حول الصور

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Image Viewer Preferences
ar: تفضيلات عارض الصورة

en: <b>Name:</b>
ar: <b>الاسم:</b>

en: <b>Kind:</b>
ar: <b>النوع:</b>

en: <b>Modified:</b>
ar: <b>مُعدل:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ar: <b>وصول:</b>

en: <b>Size:</b>
ar: <b>الحجم:</b>

en: General
ar: عام

en: Image
ar: صورة

en: <b>Date taken:</b>
ar: <b>تاريخ الالتقاط:</b>

en: %s - Properties
ar: %s - خصائص

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
ar: لم يتسن الوصول إلى خدمة-thumbnailer،
    ولهذا السبب، لا يمكن إنشاء صور
    مصغرة.
    
    ثبت <b>Tumbler</b> أو <i>thumbnailing daemon</i>
    لحل هذه المشكلة.

en: Do _not show this message again
ar: لا تظهر هذه الرسالة مرة أخرى

en: Style:
ar: الأسلوب:

note: stretched is now default value
en: Apply to all workspaces
ar: تطبيق إلى كافة مساحات العمل

en: Set as wallpaper
ar: تعيين كخلفية

en: Auto
ar: تلقائي

en: Centered
ar: في الوسط

en: Tiled
ar: تجانب

en: Stretched
ar: تمديد

en: Scaled
ar: مكبرة

en: Zoomed
ar: أسرع

en: Ristretto Image Viewer
ar: عارض الصور Ristretto

en: Look at your images easily
ar: استعرض صورك بسهول
