kde4.14 - en to bs translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> 
en: Encoding
bs: Kodiranje

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert string encoding
bs: Konvertujte kodiranje stringa

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert from:
bs: Pretvori iz:

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: UTF-8
bs: UTF‑8

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-1 Latin-1 Western European
bs: ISO8859-1 Latin-1 Zapadna Evropa

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-2 Latin-2 Central European
bs: ISO8859-2 Latin-2 Centralna Evropa

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-3 Latin-3 South European
bs: ISO8859-3 Latin-3 Južna Evropa

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-4 Latin-4 North European
bs: ISO8859-4 Latin-4 Sjeverna Evropa

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-5 Latin/Cyrillic
bs: ISO8859-5 Latininica/Ćirilica

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-6 Latin/Arabic
bs: ISO8859-6 Latinica/Arapsko pismo

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-7 Latin/Greek
bs: ISO8859-7 Latinica/Grčki

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-8 Latin/Hebrew
bs: ISO8859-8 Latinica/Hebrejesko

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-9 Latin-5 Turkish
bs: ISO8859-9 Latin-5 Turski

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-10 Latin-6 Nordic
bs: ISO8859-10 Latin-6 Nordijski

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-11 Latin/Thai
bs: ISO8859-11 Latin/Tajland

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-13 Latin-7 Baltic Rim
bs: ISO8859-13 Latin-7 Baltik

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-14 Latin-8 Celtic
bs: ISO8859-14 Latin-8 Kelstski

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-15 Latin-9 Western European (EUR)
bs: ISO8859-15 Latin-9 Zapadna Evropa (EUR)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-16 Latin-10 South-Eastern European
bs: ISO8859-16 Latin-10 Jugoistočna Evropa

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Lo
en: Other (specify below)
bs: Ostalo (navedite ispod)

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input 
en: Other encoding
bs: drugo kodiranje

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL s
en: General
bs: Općenito

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Save to"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog labe
en: File name
bs: Naziv datoteke

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="...">
en: Data format
bs: Format podataka

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Comma separated values (CSV)
bs: Vrijednosti razdvojene zarezom (CSV)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Custom
bs: Specijalno

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Decimal po
en: '.' (Period)
bs: '.' (Tačka)

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> 
en: ',' (Comma)
bs: ',' (Zarez)

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Tab
bs: tabulator

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: ';' (Semicolon)
bs: ';' (Tačka-zarez)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="...">
en: Rows and Columns
bs: Kolone i redovi

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Column names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) 
en: Automatic
bs: Automatski

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Default
bs: Podrazumijevano

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " only
bs: " samo

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: ' only
bs: ' samo

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " and '
bs: " i '

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="...">
en: Labels
bs: Labele

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write v
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file)
en: Source R file
bs: Izvorna R datoteka

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="...">
en: Source an R file
bs: Izvorna R datoteka

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="...">
en: Output options
bs: Opcije izlaza

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Verbose
bs: Detaljno

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export
en: Save to
bs: Snimi u

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="...">
en: Save R objects
bs: Snimi R objekte

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Object
bs: Objekat

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <dropdown label="...">
en: Compression
bs: Kompresija

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> [...] <dropdown label="Compression"> <option label="...">
en: None
bs: Ništa

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Compression level
bs: Nivo kompresije

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Objects
bs: Objekti

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <input label="...">
en: Package name
bs: Ime paketa

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <browser label="...">
en: Directory
bs: Direktorij

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Overwrite
bs: Prebriši

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <varslot label="...">
en: Data
bs: Podaci

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Space
bs: Razmak

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Append to existing file
bs: Dodaj u postojeću datoteku

note: i18n: ectx: (Loaded from Export Table / CSV files) i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: File
bs: Datoteka

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="...">
en: File format
bs: Format datoteke

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <dropdown label="...">
en: File encoding
bs: Fajl kodiranje

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="...">
en: (default)
bs: (podrazumjevano)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <input label="...">
en: Custom encoding
bs: Vlastito kodiranje

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="Handling double quote characters"> <option label="...">
en: Escape
bs: Izbjegavanje

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="Handling double quote characters"> <option label="...">
en: Double
bs: Dvostruko

note: i18n: ectx: (Set the working directory) <dialog label="Set the working directory"> <browser label="...">
en: Choose the Working Directory
bs: Odaberi radni direktorij

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="..."> i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Import
bs: Uvezi

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="...">
en: Export
bs: Izvoz

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Workspace
bs: Radni prostor
