kde4.14 - en to bs translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test 
en: Call:
bs: Poziv:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label
en: Misc options
bs: Razne opcije

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <technical>
en: Todo:
bs: Zadaci:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Manifest variables"> <frame label="Item selection"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> 
en: List of items:
bs: Lista stavki.

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 
en: Data
bs: Podaci

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option lab
en: Median
bs: Medijan

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option lab
en: Mean
bs: Srednje

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Dataset
bs: Skup podataka

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Items:
bs: Stavki:

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="Data"> <frame label="Bootstrap options"> <spinbox label="...">
en: Number of samples
bs: Broj uzoraka

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: p-value:
bs: p-rijednost

note: i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)"> <tab label="Data"> <frame label="Monte Carlo options"> <spinbox label="...">
en: Number of samples:
bs: Broj uzoraka:

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
bs: Analiza

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="...">
en: Tests
bs: Testovi

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Plots
bs: Nacrti

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plot
en: Annotation
bs: Pribilješka

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option lab
en: Show legend
bs: Prikaži legendu

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Confidence intervals"> <spinbox label="...">
en: Confidence level:
bs: Nivo samopouzdanja:
