kde4.14 - en to bs translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Plots
bs: Nacrti

note: i18n: ectx: (Loaded from Barplot) i18n: ectx: (Loaded from Density Plot) i18n: ectx: (Loaded from Dot chart) i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Empirical Distribution Function) i18n: ectx: (Loaded from Histogram) 
en: Variable
bs: Promjenljiva

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Generic Plot) <dialog label="Generic Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie
en: Variables
bs: Promjenljive

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pareto chart) <dialog label="Pareto chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie chart"> <tab label="...">
en: Limit
bs: ograničenje

note: i18n: ectx: (Barplot) <dialog label="Barplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <d
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: (Loaded from Boxplot) i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="..."> i18n: ectx: (
en: Variable(s)
bs: Promjenljiva

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <radio label="...">
en: Data format
bs: Format podataka

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="...">
en: Variable(s):
bs: Promjenljiva

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Variable(s)"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Dot chart) <dialog label="Dot chart"> <tab label="Labels"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Pie chart) <dialog label="Pie cha
en: Labels
bs: Labele

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: orientation
bs: Orijentacija:

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="orientation"> <option label="...">
en: horizontal
bs: horizontalno

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <radio label="orientation"> <option label="...">
en: vertical
bs: vertikalno

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> <tab label="Options"> <frame label="Size and color of marks"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Options"> <frame label="Rug"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialo
en: Color
bs: Boja

note: i18n: ectx: (Boxplot) <dialog label="Boxplot"> [...] <radio label="Type of mean"> <option label="...">
en: Geometric mean
bs: Geometrijska sredina

note: i18n: ectx: (Loaded from Density Plot)
en: Length
bs: Dužina

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Empirical Distribution Function) <dialog label="Empirical Distribution Function"> <tab label="Variable(s)"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Histogram) <dialog label="Histogram"> <
en: variable(s):
bs: Promjenljiva

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: rectangular
bs: Pravougaona

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: triangular
bs: Trouglasti

note: i18n: ectx: (Density Plot) <dialog label="Density Plot"> [...] <dropdown label="Smoothing Kernel"> <option label="...">
en: cosine
bs: kosinus
