rkward - en to ca@valencia translation catalogue (355 entries)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> 
en: Encoding
ca@valencia: Codificació

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert string encoding
ca@valencia: Codificació de la cadena que s'ha de convertir

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert from:
ca@valencia: Convertix de:

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: Latin 1
ca@valencia: Llatí 1

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-1 Latin-1 Western European
ca@valencia: ISO8859-1 Llatí-1 Europeu occidental

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-2 Latin-2 Central European
ca@valencia: ISO8859-2 Llatí-2 Europeu central

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-3 Latin-3 South European
ca@valencia: ISO8859-3 Llatí-3 Europeu meridional

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-4 Latin-4 North European
ca@valencia: ISO8859-4 Llatí-4 Europeu septentrional

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-5 Latin/Cyrillic
ca@valencia: ISO8859-5 Llatí/Ciríl·lic

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-6 Latin/Arabic
ca@valencia: ISO8859-6 Llatí/Àrab

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-7 Latin/Greek
ca@valencia: ISO8859-7 Llatí/Grec

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-8 Latin/Hebrew
ca@valencia: ISO8859-8 Llatí/Hebreu

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-9 Latin-5 Turkish
ca@valencia: ISO8859-9 Llatí-5 Turc

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-10 Latin-6 Nordic
ca@valencia: ISO8859-10 Llatí-6 Nòrdic

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-11 Latin/Thai
ca@valencia: ISO8859-11 Llatí/Tai

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-13 Latin-7 Baltic Rim
ca@valencia: ISO8859-13 Llatí-7 Regió bàltica

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-14 Latin-8 Celtic
ca@valencia: ISO8859-14 Llatí-8 Cèltic

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-15 Latin-9 Western European (EUR)
ca@valencia: ISO8859-15 Llatí-9 Europeu occidental (EUR)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-16 Latin-10 South-Eastern European
ca@valencia: ISO8859-16 Llatí-10 Europeu sud-est

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Lo
en: Other (specify below)
ca@valencia: Altres (especifiqueu davall)

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input 
en: Other encoding
ca@valencia: Altres codificacions

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert string encoding") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert string encoding") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA fi
en: If special character (e.g. umlauts) do not show up correctly, the data file probably uses a different locale than your R session. In this case, check this option, and specify the correct character encoding below.
ca@valencia: Si els caràcters especials (p. ex. dièresi) no es mostren correctament, probablement el fitxer de dades utilitza una configuració regional diferent de la sessió d'R. En este cas, activeu esta opció i especifiqueu davall la codificació correcta dels caràcters.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert from:") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert from:") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <setti
en: Select character encoding to convert from. The option above needs to be checked, for this to be enabled.
ca@valencia: Seleccioneu la codificació de caràcters des de la qual convertir. Cal activar l'opció de més amunt per a habilitar esta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Other encoding") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Other encoding") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <set
en: If none of the encodings above matches, you can specify an encoding here. Note that the available encodings may differ from platform to platform. See <link href="rkward://rhelp/iconvlist"/> for a list of available encodings.
ca@valencia: Si no coincidix cap codificació de més amunt, ací podeu especificar-ne una. Cal tindre en compte que les codificacions disponibles poden diferenciar-se entre les diferents plataformes. Vegeu a <link href="rkward://rhelp/iconvlist"/> la llista de codificacions disponibles.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data)
en: copy from the local environment to globalenv()
ca@valencia: copia des de l'entorn local a «globalenv()»

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data)
en: Import text / csv data
ca@valencia: Importa dades de text/CSV

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <summary>
en: Import Comma Separated Value files (other delimiters besides comma are supported).
ca@valencia: Importa fitxers de Valors Separats per Comes (també s'admeten altres delimitadors a part de les comes).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <usage>
en: Choose the CSV file to import. An R object containing the data will be created. See <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer CSV que s'importarà. Es crearà un objecte R que contindrà les dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers 
en: The filename of the file to import
ca@valencia: El nom del fitxer per a importar

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data format")
en: Select from one of the predefined (most common formats). This setting affects several of the other settings, importantly <i><label id="dec"/></i> and <i><label id="sep"/></i>.
ca@valencia: Seleccioneu des d'un dels predefinits (formats més comuns). Esta opció afecta diverses de la resta d'opcions, principalment <i><label id="dec"/></i> i <i><label id="sep"/></i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of the file contains should be interpreted as column names
ca@valencia: Si el contingut de la primera fila del fitxer s'ha d'interpretar com a nom de les columnes

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Decimal point character")
en: Decimal character used in the imported file
ca@valencia: Caràcter decimal utilitzat en el fitxer importat

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify decimal point character") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify field separator character")
en: If you selected "other" above, specify the character, here.
ca@valencia: Si més amunt heu seleccionat «altres», ací especifiqueu el caràcter.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Field separator character")
en: The separator character used in the imported file
ca@valencia: El caràcter separador utilitzat en el fitxer importat

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to") i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (re
en: The name of an R object to store the imported data in. If you choose an existing symbol name, you will be prompted, whether to overwrite this object.
ca@valencia: El nom d'un objecte R a on s'han d'emmagatzemar les dades importades. Si trieu un nom de símbol existent, se us demanarà si s'ha de sobreescriure este objecte.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Open imported data for editing") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Open imported data for editing")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported
ca@valencia: Si s'ha d'obrir l'objecte per a edició després d'importar-lo

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Show a preview of the imported data. At most the first 50 rows and columns will be shown.
ca@valencia: Mostra una vista prèvia de les dades importades. Es mostraran com a mínim les 50 primeres files i columnes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names")
en: How to determine row names? Either the rows can be numbered 1...n. Or you can specify a single column containing the row names (typically the first). Or you can provide a character vector of names.
ca@valencia: Com es determinen els noms de les files? Les files es poden numerar 1...n. O es pot especificar una única columna que continga els noms de les files (normalment la primera). O es pot proporcionar un vector de caràcters de noms.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column number or variable name")
en: See above. The column containing the row names, given either as a number, or as a column name (in the latter case, make sure to quote the name)
ca@valencia: Vegeu més amunt. La columna que conté els noms de les files, indicada com a número, o com a nom de columna (en este cas, cal posar el nom entre cometes)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of row names (quoted)")
en: See above. A vector of row names (e.g. c ("row1", "row2", ..., "rown"), but you can also specify the name of an R object containing the names to use)
ca@valencia: Vegeu més amunt. Un vector de noms de files (p. ex. c ("fila1", "fila2", ..., "filan"), però també es pot especificar el nom d'un objecte R que continga els noms que s'utilitzaran)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names")
en: Use automatic column names (possibly read from first row of file), or use manually specified names?
ca@valencia: Utilitza noms automàtics de columna (possiblement llegits des de la primera fila del fitxer), o utilitza nom especificats manualment?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of column names (quoted)")
en: See above. Specify a character vector of column names (e.g. c ("col1", "col2", ..., "coln"), but you can also specify the name of an R object containing the names to use)
ca@valencia: Vegeu més amunt. Especifica un vector de caràcters de noms de columnes (p. ex. c ("col1", "col2", ..., "coln"), però també es pot especificar el nom d'un objecte R que continga els noms que s'utilitzaran)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Check syntax of column names")
en: Should column names be checked for validity?
ca@valencia: Cal comprovar la validesa dels noms de les columnes?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Classes of columns")
en: Should be class of each column be determined automatically, or specified?
ca@valencia: Cal determinar automàticament la classe de cada columna, o s'especificarà?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of column classes (quoted)")
en: See above. Specify a character vector with the names of the classes to use for each column.
ca@valencia: Vegeu més amunt Especifica un vector de caràcters amb els noms de les classes que s'utilitzaran en cada columna.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip trailing fields")
en: Should additional columns (not specified above, and not within the first five rows of input) be skipped? See parameter flush in <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.
ca@valencia: Cal ometre les columnes addicionals (no especificat més amunt, i no a les primeres cinc files de l'entrada)? Vegeu el paràmetre «flush» a <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pad rows if unequal length")
en: If checked, and the rows have differing length, they will be padded with empty values in the imported data.
ca@valencia: Si està activada i les files tenen longituds diferents, es farciran amb valors buits a les dades importades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Allow escaped characters")
en: Should a backslash ('\') followed by a character be treated as an escaped character? Otherwise the sequence is read literally.
ca@valencia: Cal tractar una barra inversa («\») seguida d'un caràcter com un caràcter escapat? Altrament, la seqüència es llig literalment.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Strip leading and trailing whitespace")
en: Should leading and trailing white space be removed from character fields?
ca@valencia: Cal eliminar els espais en blanc inicials i finals dels camps de caràcters?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert character columns to factors")
en: Should columns containing character data be converted to factors in R, or should they be read as character vectors?
ca@valencia: Cal convertir les columnes que continguen dades de caràcters a factors d'R, o bé s'han de llegir com a vectors de caràcters?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Missing value string")
en: How are missing values (NAs) written in the file to be imported? (Blank fields are also interpreted as NAs in columns that are not strings.)
ca@valencia: Com estan escrits els valors que falten (SD) en el fitxer per a importar? (Els camps en blanc també s'interpreten com a SD en les columnes que no són cadenes)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "String delimiter")
en: String delimiter character(s) used in the file
ca@valencia: Cadena de caràcters delimitador utilitzat en el fitxer

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify quoting character(s)")
en: If you selected "other" above, you can specify which quoting character to use, here. Simply enter all character to use (without spaces or comma, e.g. "'@ to use ", ', and @ as string delimiters).
ca@valencia: Si s'ha seleccionat «altres» més amunt, ací podeu especificar el caràcter de citació que s'utilitzarà. Senzillament introduïu tots els caràcters que s'utilitzaran (sense espai o comes, p. ex. "'@ per a que s'utilitzen ", ', i @ com a delimitadors de cadenes).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip x lines at the start of the file")
en: This many rows will be skipped at the start of the file. Use, for instance, if the file contains a text header.
ca@valencia: Quantitat de columnes que s'ometran a l'inici del fitxer. Utilitzeu-ho, per exemple, si el fitxer conté una capçalera de text.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Max number of lines to read (-1 for no limit)")
en: Maximum number of rows to read (-1 to read all lines)
ca@valencia: Nombre màxim de files que s'han de llegir (-1 per a llegir totes les línies)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Character for comments")
en: If you enter a single character, here, everything after that character in a line will be ignored. Leave blank to disable detection of comments.
ca@valencia: Si ací introduïu un caràcter individual, tot s'ignorarà després d'este caràcter en la línia. Deixeu-ho en blanc per a desactivar la detecció dels comentaris.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip blank lines")
en: Should blank lines be ignored?
ca@valencia: Cal ignorar les línies en blanc?

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="...">
en: Import Text / CSV data
ca@valencia: Importa dades de text/CSV

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Save to"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog labe
en: File name
ca@valencia: Nom del fitxer

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="...">
en: Data format
ca@valencia: Format de dades

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Comma separated values (CSV)
ca@valencia: Valors separats per comes (CSV)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Semicolon separated values, comma as decimal separator (CSV2)
ca@valencia: Valors separats per punts i comes, coma com a separador decimal (CSV2)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Tab separated values (TAB)
ca@valencia: Valors separats per tabuladors (TAB)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Tab separated values, comma as decimal separator (TAB2)
ca@valencia: Valors separats per tabuladors, coma com a separador decimal (TAB2)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <option label="...">
en: read.table() default (whitespace separated values)
ca@valencia: «read.table()» predeterminat (valors separats per espais en blanc)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Custom
ca@valencia: Personalitzat

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Use first row as column names
ca@valencia: Utilitza la primera fila com a noms de les columnes

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="...">
en: Decimal point character
ca@valencia: Caràcter de coma decimal

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Decimal po
en: '.' (Period)
ca@valencia: «.» (Punt)

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> 
en: ',' (Comma)
ca@valencia: «,» (Coma)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Specify decimal point character
ca@valencia: Especifiqueu el caràcter de coma decimal

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="..."> i18n: ectx: (I
en: Field separator character
ca@valencia: Caràcter separador de camps

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Tab
ca@valencia: Tabulador

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: ';' (Semicolon)
ca@valencia: «;» (Punt i coma)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Field separator character"> <option label="...">
en: Single space
ca@valencia: Espai individual

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Field separator character"> <option label="...">
en: Any whitespace
ca@valencia: Qualsevol espai en blanc

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <input label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Specify field separator character
ca@valencia: Especifiqueu el caràcter separador de camps

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file
en: Object to save to
ca@valencia: Objecte a on s'ha de guardar

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Open imported data for editing
ca@valencia: Obri les dades importades per a edició

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <ta
en: Preview
ca@valencia: Vista prèvia

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="...">
en: Rows and Columns
ca@valencia: Files i columnes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Row Specifications
ca@valencia: Especificacions de fila

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row  specifications"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specif
en: Row names
ca@valencia: Noms de les files

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Column names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) 
en: Automatic
ca@valencia: Automàtic

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Numeric row names
ca@valencia: Noms numèrics de les files

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: As specified in column x:
ca@valencia: Com s'ha especificat en la columna x:

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Use a vector
ca@valencia: Utilitza un vector

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specifications"> <input label="...">
en: Column number or variable name
ca@valencia: Número de columna o nom de variable

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specifications"> <input label="...">
en: Vector of row names (quoted)
ca@valencia: Vector de noms de files (entre cometes)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Column Specifications
ca@valencia: Especificacions de columnes

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column specifications"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column S
en: Column names
ca@valencia: Noms de columnes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Column names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Classes of columns"> <option label="...">
en: Use a character vector
ca@valencia: Utilitza un vector de caràcters

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <input label="...">
en: Vector of column names (quoted)
ca@valencia: Vector de noms de columnes (entre cometes)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <checkbox label="...">
en: Check syntax of column names
ca@valencia: Comprovació de sintaxi dels noms de les columnes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <radio label="...">
en: Classes of columns
ca@valencia: Classes de columnes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <input label="...">
en: Vector of column classes (quoted)
ca@valencia: Vector de classes de columnes (entre cometes)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <checkbox label="...">
en: Skip trailing fields
ca@valencia: Omet els camps finals

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <checkbox label="...">
en: Pad rows if unequal length
ca@valencia: Farcix les files si la llargària no és igual

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="...">
en: Further Options
ca@valencia: Opcions addicionals

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: String handling
ca@valencia: Gestió de les cadenes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <checkbox label="...">
en: Allow escaped characters
ca@valencia: Permet caràcters escapats

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <checkbox label="..
en: Strip leading and trailing whitespace
ca@valencia: Omet els espais en blanc inicials i finals

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="...">
en: Convert character columns to factors
ca@valencia: Convertix les columnes de caràcters a factors

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Convert to factor
ca@valencia: Convertix a factor

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Do not convert
ca@valencia: No convertisques

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <input label="...">
en: Missing value string
ca@valencia: Cadena de valor que falta

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <radio label="...">
en: String delimiter
ca@valencia: Delimitador de cadena

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " only
ca@valencia: Només "

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: ' only
ca@valencia: Només '

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " and '
ca@valencia: " i '

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: None / disabled
ca@valencia: Cap/Desactivat

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <input label="...">
en: Specify quoting character(s)
ca@valencia: Especifiqueu els caràcters de cometes

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: Skip
ca@valencia: Omet

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Skip x lines at the start of the file
ca@valencia: Omet x línies al començament del fitxer

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Max number of lines to read (-1 for no limit)
ca@valencia: Nombre màxim de línies que s'han de llegir (-1 sense límit)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Character for comments
ca@valencia: Caràcter per als comentaris

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <checkbox label="...">
en: Skip blank lines
ca@valencia: Omet les línies en blanc

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) i18n: ectx: (Loaded from Generic data import)
en: assign to globalenv()
ca@valencia: assigna a «globalenv()»

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="...">
en: Generic data import
ca@valencia: Importació genèrica de dades

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <summary>
en: Import a variety of formats. This is a generic approach based on the "rio" R package, which in turn depends on a variety of further packages. If there is a dedicated plugin for the format you wish to import, using that will usually be preferable, as it will provide more specific options, and with less packages to install.
ca@valencia: Importa diversos formats. Este és un enfocament genèric basat en el paquet «rio» d'R, que al seu torn depén de diversos paquets addicionals. Si hi ha un connector dedicat per al format que voleu importar, l'ús d'este serà normalment preferible, ja que proporcionarà opcions més específiques i amb menys paquets per instal·lar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <usage>
en: Select the data file to import. An R object containing the data will be created. This will usually be a data.frame, or a list.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer de dades que s'importarà. Es crearà un objecte R que contindrà les dades. Açò normalment serà un «data.frame» o una llista.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object") i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported. Currently, this is only possible, if the object is saved as a data.frame (see next option).
ca@valencia: Si s'ha d'obrir l'objecte per a edició després d'importar-lo). Actualment açò només és possible si l'objecte s'ha guardat com a un «data.frame» (vegeu l'opció següent).

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import a list of all datasets")
en: Some data files may contain more than one set of data (e.g. several sheets inside one excel file). Check this option to import all datasets as a list.
ca@valencia: Alguns fitxers de dades poden contindre més d'un conjunt de dades (p. ex. diversos fulls dins d'un fitxer de full de càlcul). Marqueu esta opció per importar tots els conjunts de dades com a llista.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import specific sub-set")
en: For datasets containing more than one set of data, specify which set to import (this will usually be a name or a number).
ca@valencia: Per als conjunts de dades que contenen més d'un conjunt de dades, especifica el conjunt que s'importarà (açò normalment serà un nom o un número).

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons (and only the first dataset in case of multiple sets in the file).
ca@valencia: Vista prèvia de les dades importades. Només es mostraran les 50 primeres files i columnes, per motius de rendiment (i només el primer conjunt de dades en cas de conjunts múltiples en el fitxer).

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab la
en: Edit Object
ca@valencia: Edita un objecte

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="...">
en: If the file contains more than one dataset
ca@valencia: Si el fitxer conté més d'un conjunt de dades

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="If the file contains more than one dataset"> <checkbox label="...">
en: Import a list of all datasets
ca@valencia: Importa una llista de tots els conjunts de dades

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="If the file contains more than one dataset"> <input label="...">
en: Import specific sub-set
ca@valencia: Importa un subconjunt específic

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file)
en: set variable labels for use in RKWard
ca@valencia: establix etiquetes de variables que s'utilitzaran a RKWard

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Import SPSS data
ca@valencia: Importa dades SPSS

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <summary>
en: Import SPSS data files.
ca@valencia: Importa fitxers de dades SPSS.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <usage>
en: Choose the SPSS data file to import. Usually those files have the ending '*.sav'. An R object containing the SPSS data will be created. This can either be a data.frame, or a list. Several options deal with handling labels and character encoding. See <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>. Other SPSS files than data files (i. e.:*.por, *.jnl, *.cht, *.spo, *.sps) are not supported. For issues related to handling of time/dates please refere to <link href="http://cran.r-project.org/doc/Rnews/Rnews_2004-1.pdf">R News 4/1 p30-31</link>.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer de dades SPSS que s'importarà. Normalment estos fitxers tenen un «*.sav» final. Es crearà un objecte R que contindrà les dades SPSS. Açò pot ser un «data.frame», o una llista. Hi ha diverses opcions per a gestionar les etiquetes i la codificació de caràcters. Vegeu <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>. No s'admeten altres opcions diferents als fitxers de dades SPSS (p. ex.: *.por, *.jnl, *.cht, *.spo, *.sps). Per a problemes relacionats amb la gestió d'hores/dates vegeu <link href="http://cran.r-project.org/doc/Rnews/Rnews_2004-1.pdf">R News 4/1 p30-31</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import as a data.frame")
en: Whether to save the data as a data.frame. The alternative is saving as a list (useful, if the columns in your SPSS data have different lengths)
ca@valencia: Si cal guardar les dades com un «data.frame». L'alternativa és guardar-les com una llista (és útil si les columnes de les dades SPSS tenen longituds diferents)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert Variable labels to RKWard format")
en: RKWard can display SPSS like variable labels. Check this option, if you would like to convert the SPSS variable labels to RKWard format. If you leave the option unchecked, the SPSS variable labels will still be available as an attribute "variable.labels" (see <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)
ca@valencia: RKWard pot mostrar els SPSS com a etiquetes de variables. Activeu esta opció si voleu convertir les etiquetes de variables SPSS al format RKWard. Si deixeu esta opció sense marcar, les etiquetes de variables SPSS també estaran disponibles com un atribut «variable.labels» (vegeu <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use value labels")
en: Should SPSS variables with value labels be converted to R factors with those levels?
ca@valencia: Cal convertir les variables SPSS amb etiquetes de valors a factors d'R amb estos nivells?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximum number of labels per object")
en: Maximum number of factor levels to use (see <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)
ca@valencia: Nombre màxim de nivells de factor que s'han d'utilitzar (vegeu <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim white space")
en: Trim trailing white space from labels?
ca@valencia: Voleu retallar els espais finals de les etiquetes?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons. Internally, the preview uses a data.frame, even if <label id="data_frame"/> is not checked.
ca@valencia: Vista prèvia de les dades importades. Només es mostraran les 50 primeres files i columnes, per motius de rendiment. Internament, la vista prèvia utilitza un «data.frame», encara que no s'haja activat <label id="data_frame"/>.

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="...">
en: Import SPSS file
ca@valencia: Importa un fitxer SPSS

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Import as a data.frame
ca@valencia: Importa com a un «data.frame»

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="...">
en: Labels
ca@valencia: Etiquetes

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Convert Variable labels to RKWard format
ca@valencia: Convertix les etiquetes de variables al format de RKWard

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Use value labels
ca@valencia: Utilitza etiquetes de valors

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <spinbox label="...">
en: Maximum number of labels per object
ca@valencia: Nombre màxim d'etiquetes per objecte

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Trim white space
ca@valencia: Retalla els espais en blanc

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file)
en: Import Stata File
ca@valencia: Importa un fitxer Stata

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <summary>
en: Import STATA data files.
ca@valencia: Importa fitxers de dades STATA.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <usage>
en: Choose the STATA data file to import. Usually those files have the ending '*.dta'. An R object containing the STATA data will be created. STATA files other than data files (i. e.:*.log, *.smcl, *.do, *.ado) are not supported.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer de dades STATA que s'importarà. Normalment estos fitxers tenen un «*.dta» final. Es crearà un objecte R que contindrà les dades STATA. No s'admeten altres opcions diferents als fitxers de dades STATA (p. ex.: *.log, *.smcl, *.do, *.ado).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename of the file to import. This may also be a URL (http://, http:// and ftp:// are supported).
ca@valencia: El nom del fitxer per a importar. Açò també pot ser un URL (s'admeten http://, https:// i ftp://).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported.
ca@valencia: Si s'ha d'obrir l'objecte per a edició després d'importar-lo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert Stata dates to 'Date' class")
en: Convert Stata dates to R 'Date' class (see <link href="rkward://rhelp/read.dta"/>, <link href="rkward://rhelp/Dates"/>).
ca@valencia: Convertix dates Stata a la classe «Date» d'R (vegeu <link href="rkward://rhelp/read.dta"/>, <link href="rkward://rhelp/Dates"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use Stata value labels to create factors?")
en: R uses value labels only for factors. Should Stata variable with value labels be converted to factors?
ca@valencia: R utilitza etiquetes de valors només per a factors. Cal convertir les variables Stata amb etiquetes de valors a factors?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "For version 8 or later, store information about different types of missing data?")
en: Stata version 8 and above differentiates various different type of missing values. If this option is set, this information is stored in an attribute of the imported data. See <link href="rkward://rhelp/read.dta"/> for details.
ca@valencia: El Stata versió 8 i superiors diferencia entre diversos tipus diferents de valors que falten. Si s'establix esta opció, esta informació s'emmagatzema a un atribut de les dades importades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/read.dta"/> per als detalls.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert '_' in Stata variable names to '.' in R names")
en: The underscore ('_') is usually not used in R variable names, and may cause problems in some (rare) situations. Should underscore characters be converted to dots ('.')?
ca@valencia: Els guions baixos («_») normalment no s'utilitzen en els noms de variables R, i poden provocar problemes en algunes situacions (rares). Cal convertir els caràcters de guions baixos a punts («.»)?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons.
ca@valencia: Vista prèvia de les dades importades. Només es mostren les 50 primeres files i columnes, per motius de rendiment.

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="...">
en: Import STATA file
ca@valencia: Importa un fitxer STATA

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write v
en: Options
ca@valencia: Opcions

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Convert Stata dates to 'Date' class
ca@valencia: Convertix les dates Stata a la classe «Date»

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Use Stata value labels to create factors?
ca@valencia: Utilitze les etiquetes de valors Stata per a crear factors?

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: For version 8 or later, store information about different types of missing data?
ca@valencia: Per a la versió 8 o posteriors, emmagatzeme informació quant als tipus diferents de valors que falten?

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Convert '_' in Stata variable names to '.' in R names
ca@valencia: Convertix «_» en els noms de les variables Stata a «.» en els noms d'R

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Preview not available, because package gdata is not installed or cannot be loaded.
ca@valencia: La vista prèvia no està disponible, perquè no està instal·lat el paquet «gdata» o no es pot carregar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="...">
en: Import Microsoft EXCEL sheet
ca@valencia: Importa un full de càlcul de Microsoft Excel

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <summary>
en: Import a sheet of a Microsoft Excel file into a data frame.
ca@valencia: Importa un full d'un fitxer Microsoft Excel a un «data.frame».

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <usage>
en: Choose the Microsoft Excel file to import a sheet from. An R object containing the data will be created. This method of importing Excel sheets is based on R package "gdata", and requires a working Perl setup. In case this does not work on your system, or does not produce the expected results, you may want to try the Java-based alternative <link href="rkward://component/import_xls_xlconnect"/>.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer Excel de Microsoft del qual s'importarà el full. Es crearà un objecte R que contindrà les dades. Este mètode d'importar fulls Excel està basat en el paquet «gdata» d'R, i requerix una configuració funcional de Perl. En cas que açò no funcione al vostre sistema, o no produïsca els resultats esperats, podeu intentar l'alternativa basada en Java <link href="rkward://component/import_xls_xlconnect"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Name or number of sheet")
en: Specifies the sheet to be imported
ca@valencia: Especifica el full que s'ha d'importar

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print details as the file is processed")
en: Print details as the file is processed. This may be helpful in troubleshooting.
ca@valencia: Imprimix els detalls quan es processa el fitxer. Açò pot ser útil per a solucionar problemes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of rows to skip")
en: Number of rows to skip at the top
ca@valencia: Nombre de files a ometre a la part superior

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Max number of rows to read (-1 for no limit)")
en: Maximum number of rows to import
ca@valencia: Nombre màxim de files que s'han d'importar

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of the file should be interpreted as column names
ca@valencia: Si la primera fila del fitxer s'ha d'interpretar com a nom de les columnes

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Name or number of sheet
ca@valencia: Nom o número de full

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="...">
en: Range
ca@valencia: Interval

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Range"> <input label="...">
en: Max number of rows to read (-1 for no limit)
ca@valencia: Nombre màxim de files que s'han de llegir (-1 sense límit)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Range"> <input label="...">
en: Number of rows to skip
ca@valencia: Nombre de files a ometre

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <input label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <input label="...">
en: Character for missing values
ca@valencia: Caràcter per als valors que falten

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: Error handling
ca@valencia: Gestió d'errors

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Error handling"> <checkbox label="...">
en: Print details as the file is processed
ca@valencia: Imprimix els detalls quan es processa el fitxer

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Preview not available, because package XLConnect is not installed or cannot be loaded.
ca@valencia: La vista prèvia no està disponible, perquè no està instal·lat el paquet XLConnect o no es pot carregar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <usage>
en: Choose the Microsoft Excel file to import a sheet from. An R object containing the data will be created. This method of importing Excel sheets is based on R package "XLconnect", and requires a working Java-setup. In case this does not work on your system, you may want to try the Perl-based alternative <link href="rkward://component/import_xls"/>.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer Excel de Microsoft del qual s'importarà el full. Es crearà un objecte R que contindrà les dades. Este mètode d'importar fulls Excel està basat en el paquet «XLconnect» d'R, i requerix una configuració funcional de Java. En cas que açò no funcione al vostre sistema, podeu intentar l'alternativa basada en Perl <link href="rkward://component/import_xls"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Index or \"name\" of sheet")
en: Numeric index or name/label of the sheet to import from the file. If you specify a name, here, make sure to quote it.
ca@valencia: Índex numèric o nom/etiqueta del full que s'importarà des del fitxer. Si ací especifiqueu un nom, poseu-lo entre cometes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of data should be used as column headers. Alternatively, columns are named, automatically (by index).
ca@valencia: Si la primera fila del fitxer s'ha d'interpretar com a capçaleres de les columnes. De manera alternativa, les columnes s'anomenen automàticament (segons l'índex).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Index or \"name\" of column with row names (if any)")
en: Numeric index or name/label of the column containing row names. If you specify a name, here, make sure to quote it. If you leave this field empty, row-names will be assigned automatically (row numbers)
ca@valencia: Índex numèric o nom/etiqueta de la columna que conté els noms de les files. Si ací especifiqueu un nom, poseu-lo entre cometes. Si deixeu este camp buit, els noms de les columnes s'assignaran automàticament (números de files)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row")
en: First row of data to import within the sheet. If left to 0 (the default), the start row will be determined, automatically. Alternatively, you can specify a range in spreadsheet notation, below.
ca@valencia: Primera fila de dades que s'importarà del full. Si es deixa a 0 (predeterminat), la fila d'inici es determinarà automàticament. De manera alternativa, davall es pot especificar un interval en notació de full de càlcul.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column")
en: First column of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
ca@valencia: Primera columna de dades que s'importarà del full. Vegeu <label id="startrow"/>, més amunt.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row")
en: Last row of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
ca@valencia: Última fila de dades que s'importarà del full. Vegeu <label id="startrow"/>, més amunt.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column")
en: Last column of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
ca@valencia: Última columna de dades que s'importarà del full. Vegeu <label id="startrow"/>, més amunt.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Specify the range to import within the sheet in spreadsheet notation (e.g. "A10:B20").
ca@valencia: Especifiqueu l'interval que s'importarà del full en notació de full de càlcul (p. ex. «A10:B20»).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip empty leading or trailing rows")
en: If checked, empty leading and trailing rows will be omitted from the imported data.
ca@valencia: Si està activada, les files buides inicials i finals s'ometran de les dades importades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip empty leading or trailing columns")
en: If checked, empty leading and trailing columns will be omitted from the imported data.
ca@valencia: Si està activada, les columnes buides inicials i finals s'ometran de les dades importades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column classes (empty for automatic)")
en: Allows you to override the automatic data type detection. Specify R data types such as "character" or "numeric", here. Any specification you make here will be applied to <b>all</b> imported columns (the specification will be "recycled", if necessary). To use automatic data type detection, leave this control empty, entirely. Also note that most common type conversions can also be done <i>after</i> the data has been imported.
ca@valencia: Permet superposar la detecció automàtica de tipus de dades. Especifiqueu ací els tipus de dades R com «caràcter» o «numèric». Qualsevol especificació que feu ací s'aplicarà a <b>totes</b> les columnes importades (l'especificació es «reciclarà», si fora necessari). Per a utilitzar la detecció automàtica de tipus de dades, deixeu completament buit este control. Cal tindre en compte que les conversions de tipus més normals es poden fer <i>després</i> d'importar les dades.

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Index or "name" of sheet
ca@valencia: Índex o «nom» del full

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Index or "name" of column with row names (if any)
ca@valencia: Índex o «nom» de columna amb noms de les files (si cal)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="...">
en: Rows and columns
ca@valencia: Files i columnes

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <frame label="...">
en: Start row / column ("0" for automatic)
ca@valencia: Fila/columna inicial («0» per a automàtic)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="Start row / column (\"0\" for automatic)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="End row / column 
en: Row
ca@valencia: Fila

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="Start row / column (\"0\" for automatic)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="End row / column 
en: Column
ca@valencia: Columna

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <frame label="...">
en: End row / column ("0" for automatic)
ca@valencia: Fila/columna final («0» per a automàtic)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <text>
en: - <b>or</b> Excel Range (e.g. "A10:B20") -
ca@valencia: - <b>o</b> interval de l'Excel (p. ex. «A10:B20») -

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <checkbox label="...">
en: Skip empty leading or trailing rows
ca@valencia: Omet les files buides inicials o finals

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <checkbox label="...">
en: Skip empty leading or trailing columns
ca@valencia: Omet les columnes buides inicials o finals

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <matrix label="...">
en: Column classes (empty for automatic)
ca@valencia: Classes de columnes (buit per a automàtic)

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file)
en: Load data
ca@valencia: Carrega dades

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file)
en: Import to environment
ca@valencia: Importa a l'entorn

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <summary>
en: Load an R data file.
ca@valencia: Carrega un fitxer de dades R.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <usage>
en: Choose the R file to import. This would be a file created e.g. by saving the workspace from RKWard, using the R <link href="rkward://rhelp/save">save()</link> command, or the <link href="rkward://component/save_r"/> plugin. The main difference to loading a workspace via Workspace->Open Workspace, is that the workspace is not cleaned, first, but rather merged with your existing workspace. If in doubt, use Workspace->Open Workspace, instead of this plugin.
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer R que s'haja d'importar. Açò pot ser un fitxer creat p. ex. guardant l'espai de treball des de RKWard, utilitzant l'ordre d'R <link href="rkward://rhelp/save">save()</link>, o el connector <link href="rkward://component/save_r"/>. La diferència principal en carregar un espai de treball via «Espai de treball -> Obri un espai de treball», és que primer no es neteja l'espai de treball, sinó que es fusiona amb l'espai de treball existent. En cas de dubte, utilitzeu «Espai de treball -> Obri un espai de treball», en lloc d'este connector.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <usage>
en: Be sure to save your workspace before using this plugin, as your variables will be overwritten, if the loaded workspace contains objects of the same names.
ca@valencia: Assegureu-vos de guardar l'espai de treball abans d'utilitzar este connector, ja que se sobreescriuran les variables, si l'espai de treball carregat conté objectes amb els mateixos noms.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <settings> <setting> (refers to element labelled "R data file to load")
en: The filename of the file to load
ca@valencia: El nom del fitxer que s'ha de carregar

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to environment")
en: Check this option (and specify an environment), in order to load the data into an environment other than .GlobalEnv. If the specified environment does not yet exist, it will be created. If it already exists, it will be overwritten completely, i.e. deleting all objects inside it!
ca@valencia: Activeu esta opció (i especifiqueu un entorn), per tal de carregar les dades en un entorn diferent de «.GlobalEnv». Si l'entorn especificat encara no existix, es crearà. Si ja existix, se sobreescriurà completament, eliminant tots els objectes que continga!

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="...">
en: Load an R data file
ca@valencia: Carrega un fitxer de dades R

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <browser label="...">
en: R data file to load
ca@valencia: Fitxer de dades R que s'ha de carregar

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <text>
en: WARNING: This may overwrite existing objects in .GlobalEnv. Be sure to save your workspace, first.
ca@valencia: AVÍS: Açò pot sobreescriure els objectes existents a «.GlobalEnv». Assegureu-vos primer de guardar l'espai de treball.

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <saveobject label="...">
en: Save to environment
ca@valencia: Guarda a l'entorn

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <text>
en: WARNING: If the environment already exists, all objects inside it will be lost.
ca@valencia: AVÍS: Si l'entorn ja existix, es perdran tots els objectes que continga.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file)
en: Source R file
ca@valencia: Fitxer de codi font R

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <summary>
en: Run an R source file.
ca@valencia: Executa un fitxer de codi font en R.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <usage>
en: Select a file to load. This file will be loaded and interpreted as a script of R statements, which are then evaluated (see <link href="rkward://rhelp/source"/>).
ca@valencia: Seleccioneu un fitxer que s'haja de carregar. Este fitxer es carregarà i s'interpretarà com un script de sentències R, les quals s'avaluaran (vegeu <link href="rkward://rhelp/source"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename of the source file to run
ca@valencia: El nom del fitxer de codi font a executar

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use directory of source file as working directory")
en: If checked, the working directory will be changed of the directory of the source file. This may be needed, if the source file refers to further files using relative paths.
ca@valencia: Si està activada, el directori de treball es canviarà al directori del fitxer del codi font. Açò serà necessari si el fitxer del codi font es referix a altres fitxers utilitzant camins relatius.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Run in a local environment")
en: If checked, the source file is interpreted in a local environment, instead of the global environment. This is much safer, as no existing objects will be overwritten. On the other hand, if the purpose of the source file is to create new objects (in contrast to just producing printed output), it will have to be run in the global environment.
ca@valencia: Si està activada, el fitxer de codi font s'interpreta en un entorn local, en lloc de l'entorn global. Açò és molt més segur, ja que no se sobreescriuran objectes existents. D'altra banda, si la finalitat del fitxer de codi font és crear objectes nous (en lloc de només produir una eixida impresa), caldrà que s'execute en l'entorn global.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Echo source statements")
en: Should each source statement be echoed after parsing, and before evaluation?
ca@valencia: Cal que cada sentència del codi font es reproduïsca després de l'anàlisi, i abans de l'avaluació?

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Prompt for echoed lines (empty for default)")
en: What should be printed at the start of each echoed source line (to differentiate it from the output)? Leave empty for the default.
ca@valencia: Què cal imprimir a l'inici de cada línia del codi font reproduïda (per a diferenciar-la de l'eixida)? Deixeu-ho buit per al valor predeterminat.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximal length of echoed statements")
en: Maximum length of an echoed source line.
ca@valencia: Llargària màxima de la línia reproduïda del codi font.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose")
en: Print additional diagnostics.
ca@valencia: Imprimix diagnòstics addicionals.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print eval")
en: Print the result of each single evaluation (instead of just the final result).
ca@valencia: Imprimix el resultat de cada avaluació individual (en lloc de només el resultat final).

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="...">
en: Source an R file
ca@valencia: Inclusió d'un fitxer R

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="...">
en: Main options
ca@valencia: Opcions principals

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <checkbox label="...">
en: Use directory of source file as working directory
ca@valencia: Utilitza el directori del fitxer d'inclusió com a directori de treball

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <checkbox label="...">
en: Run in a local environment
ca@valencia: Executa en un entorn local

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <text>
en: WARNING: This may overwrite existing objects without prompting!
ca@valencia: AVÍS: Açò pot sobreescriure els objectes existents sense preguntar!

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="...">
en: Output options
ca@valencia: Opcions de l'eixida

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Echo source statements
ca@valencia: Reproduïx les sentències del codi font

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <input label="...">
en: Prompt for echoed lines (empty for default)
ca@valencia: Pregunta per les línies reproduïdes (buit per al valor predeterminat)

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <spinbox label="...">
en: Maximal length of echoed statements
ca@valencia: Llargària màxima de les sentències reproduïdes

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Verbose
ca@valencia: Eixida detallada

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Print eval
ca@valencia: Imprimix una avaluació

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown)
en: Export RMarkdown file
ca@valencia: Exporta un fitxer RMarkdown

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "RMarkdown file")
en: Choose the file to be exported.
ca@valencia: Escolliu un fitxer que s'haja d'exportar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Target format")
en: Set the target format for exported files. If you choose either "All formats defined in document" or "First format defined in document", the formats defined via output_format will be used, see the documentation on rmarkdown::render().
ca@valencia: Establix el format de destinació dels fitxers exportats. Si escolliu «Tots els formats definits en el document» o «El primer format definit en el document», s'utilitzaran els formats definits via «output_format», vegeu la documentació a «rmarkdown::render()».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save as")
en: Choose the target file name to export to.
ca@valencia: Escolliu el nom del fitxer de destinació al qual exportar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to")
en: Choose the target directory to export to, file names are automatically generated according to the formats defined in the document.
ca@valencia: Trieu el directori de destinació al qual exportar. Els noms dels fitxers es generen automàticament segons els formats definits en el document.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Markdown version")
en: Set the markdown version to use. Older v1 documents are rendered into HTML format only, using the markdown package. If in doubt, leave it to the newer v2; those documents are rendered using pandoc, which allows you to choose between various output formats. But be aware that some formats may require special configuration or templates to produce proper results.
ca@valencia: Establix la versió de Markdown que s'utilitzarà. Els documents v1 antics només es renderitzen en format HTML, utilitzant el paquet «markdown». En cas de dubte, deixeu-ho a la versió més nova v2. Estos documents es renderitzen utilitzant «pandoc», el qual permet triar entre diversos formats d'eixida. Però teniu present que algun format pot requerir una configuració especial o plantilles per a proporcionar resultats adequats.

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <about name="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="...">
en: Export RMarkdown
ca@valencia: Exporta un RMarkdown

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <about shortinfo="...">
en: RKWard GUI to export RMarkdown documents in various formats
ca@valencia: IGU de RKWard per a exportar documents RMarkdown a diversos formats

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="...">
en: Source and target
ca@valencia: Origen i destinació

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <browser label="...">
en: RMarkdown file
ca@valencia: Fitxer RMarkdown

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <dropdown label="...">
en: Target format
ca@valencia: Format de destinació

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: All formats defined in document
ca@valencia: Tots els formats definits en el document

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: First format defined in document
ca@valencia: El primer format definit en el document

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: Beamer presentation
ca@valencia: Presentació del Beamer

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: Markdown (GitHub, old)
ca@valencia: Markdown (GitHub, antic)

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <browser label="...">
en: Save as
ca@valencia: Anomena i guarda

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export
en: Save to
ca@valencia: Guarda a

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="...">
en: Advanced options
ca@valencia: Opcions avançades

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Advanced options"> <radio label="...">
en: Markdown version
ca@valencia: Versió de Markdown

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="...">
en: Save R objects
ca@valencia: Guarda els objectes R

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <summary>
en: Save one or more selected R objects to a file. <b>Note:</b> Use <i>Workspace->Save Workspace</i> for saving the complete workspace.
ca@valencia: Guarda un o més objectes R seleccionats a un fitxer. <b>Nota:</b> Utilitzeu «<i>Espai de treball -> Guarda l'espai de treball</i>» per a guardar l'espai de treball complet.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <usage>
en: Select the objects to save, and a filename to save to. Created data files can be loaded using <link href="rkward://component/load_r_object"/>.
ca@valencia: Seleccioneu els objectes que es guardaran, i els noms de fitxer a on s'ha de guardar. Els fitxers de dades creats es poden carregar utilitzant <link href="rkward://component/load_r_object"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object")
en: One or more objects to save.
ca@valencia: Un o més objectes que s'han de guardar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: Location to save to.
ca@valencia: Ubicació a on s'ha de guardar.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Ascii")
en: Write an ascii, rather than binary representation of the object(s).
ca@valencia: Escriu en ASCII, abans que la representació binària dels objectes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compression")
en: The file can be compressed to achieve a smaller file size. This control allows to select the method of compression. Some methods are not available for versions of R before 2.10.0.
ca@valencia: El fitxer es pot comprimir per a aconseguir una mida més xicoteta del fitxer. Este control permet seleccionar el mètode de compressió. Alguns mètodes no estan disponibles per a les versions d'R anteriors a 2.10.0.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compression level")
en: Compression level. Higher values indicate better compression.
ca@valencia: Nivell de compressió. Els valors més alts indiquen una compressió millor.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Enable xz extreme compression")
en: For <i>xz</i> compression, only: Enable xz "extreme" compression.
ca@valencia: Per a la compressió <i>xz</i>, només: Activa la compressió xz «extrema».

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="...">
en: Select variables
ca@valencia: Seleccioneu el variables

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Object
ca@valencia: Objecte

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Ascii
ca@valencia: ASCII

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <dropdown label="...">
en: Compression
ca@valencia: Compressió

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> [...] <dropdown label="Compression"> <option label="...">
en: None
ca@valencia: Sense

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Compression level
ca@valencia: Nivell de compressió

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Enable xz extreme compression
ca@valencia: Activa la compressió «xz» extrema

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Create package skeleton) i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="...">
en: Create package skeleton
ca@valencia: Crea un esquelet de paquet

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <varselector label="...">
en: Select a variable
ca@valencia: Selecciona una variable

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Objects
ca@valencia: Objectes

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <input label="...">
en: Package name
ca@valencia: Nom del paquet

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <browser label="...">
en: Directory
ca@valencia: Directori

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Overwrite
ca@valencia: Sobreescriu

note: i18n: ectx: (Loaded from Write vector / matrix)
en: Write Variables
ca@valencia: Escriptura de variables

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="...">
en: Write vector / matrix
ca@valencia: Escriu vector/matriu

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <varselector label="...">
en: Select a vector or matrix
ca@valencia: Seleccioneu un vector o matriu

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <varslot label="...">
en: Data
ca@valencia: Dades

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Space
ca@valencia: Espai

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Number of columns to write
ca@valencia: Nombre de columnes que cal escriure

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Append to existing file
ca@valencia: Annexa a un fitxer existent

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Export Table / CSV files) i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <title> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="...">
en: Export Table / CSV files
ca@valencia: Exporta taula/fitxers CSV

note: i18n: ectx: (Loaded from Export Table / CSV files) i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: File
ca@valencia: Fitxer

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <summary>
en: Export data to CSV or similar file formats.
ca@valencia: Exporta dades a CSV o formats de fitxer similars.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <usage>
en: Select a tabular data object (like a data frame or matrix) and choose a file to save to. All other options allow you to define the file format, handling of column and row names as well as special character handling.
ca@valencia: Seleccioneu un objecte de dades tabulades (com un «data frame» o matriu) i trieu un fitxer a on s'ha de guardar. Totes les altres opcions permeten definir el format del fitxer, gestionant els noms de les columnes i les files, així com la gestió especial de caràcters.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data")
en: Select a data object to export. Valid data types are array, data.frame, matrix, character, numeric, and integer.
ca@valencia: Seleccioneu un objecte de dades que s'haja d'exportar. Els tipus de dades vàlids són «array», «data.frame», matriu, caràcter, numèric, i enter.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: The file to save to. Existing files will be overwritten, unless the append option is checked.
ca@valencia: El fitxer a on s'ha de guardar. Els fitxers existents se sobreescriuran, a menys que s'active l'opció d'annexar.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Append to file (if it exists)")
en: Should existing files be overwritten or the data appended? If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
ca@valencia: Cal sobreescriure els fitxers existents o cal annexar les dades? Si açò està en gris, el valor predefinit seleccionat ho ha establit per vós.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "File format")
en: Select one of the default file formats here. They will set some of the options (like field separator and decimal point) with reasonable defaults. Use the custom format if you need more control.
ca@valencia: Seleccioneu ací un dels formats de fitxer predeterminats. Establiran diverses opcions (com el separador de camps i la coma decimal) amb uns valors predeterminats raonables. Utilitzeu el format personalitzat si cal més control.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Decimal point character")
en: Specify the desired decimal point character. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
ca@valencia: Especifiqueu el caràcter desitjat de coma decimal. Si açò està en gris, el valor predefinit seleccionat ho ha establit per vós.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Use this value as the custom decimal point character.
ca@valencia: Utilitzeu este valor com a caràcter de coma decimal.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Field separator character")
en: Specify the desired field separator character. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
ca@valencia: Especifiqueu el caràcter desitjat de separació de camp. Si açò està en gris, el valor predefinit seleccionat ho ha establit per vós.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Use this value as the custom field separator character.
ca@valencia: Utilitzeu este valor com a caràcter de separació de camp.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names")
en: Decide how to deal with row names.
ca@valencia: Decidiu com tractar els noms de les files.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names (character vector)")
en: Select a character vector to use for custom row names.
ca@valencia: Seleccioneu un vector de caràcters que s'utilitzaran per als noms personalitzats de les files.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names")
en: Decide how to deal with column names. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
ca@valencia: Decidiu com tractar els noms de les columnes. Si açò està en gris, el valor predefinit seleccionat ho ha establit per vós.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names (character vector)")
en: Select a character vector to use for custom column names.
ca@valencia: Seleccioneu un vector de caràcters que s'utilitzaran per als noms personalitzats de les columnes.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "File encoding")
en: If the default character encoding doesn't work for you, you can set a specific one here.
ca@valencia: Si la codificació predeterminada de caràcters no s'ajusta a les vostres necessitats, ací podeu establir-ne una d'específica.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Custom encoding")
en: Use this field to set a custom encoding, in case the dropdown menu doesn't list the one you need.
ca@valencia: Utilitzeu este camp per a establir una codificació personalitzada, en cas que el menú desplegable no lliste la que necessiteu.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Quote all strings")
en: Check this to have all string values quoted.
ca@valencia: Activeu-la per a tindre tots els valors de cadenes entre cometes.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Handling double quote characters")
en: Controls how existing quotes in values are handled -- they can either be escaped or double quoted. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
ca@valencia: Controla com es gestionen les cometes existents en els valors - es poden escapar o fer-les dobles. Si açò està en gris, el valor predefinit seleccionat ho ha establit per vós.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Character for missing values")
en: Set the character to indicate missing data.
ca@valencia: Establix el caràcter per a indicar els valors que falten.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Newline character")
en: Set the character used to indicate a line break (EOL). This varies between operating systems, changing this option might help in case you run into problems when exchanging files with other people.
ca@valencia: Establix el caràcter utilitzat per a indicar el salt de línia (EOL). Este varia entre els sistemes operatius, i canviant esta opció podria ajudar en cas de tindre problemes en intercanviar fitxers amb altres persones.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/write.table"> R manual page for write.table(), which is called by this plugin. </link>
ca@valencia: <link href="rkward://rhelp/write.table"> Pàgina del manual d'R per a «write.table()», el qual és cridat per este connector. </link>

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="...">
en: Data and File Format
ca@valencia: Format de dades i fitxer

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <varselector label="...">
en: Select a variable or table
ca@valencia: Seleccioneu una variable o una taula

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <frame label="Save to"> <checkbox label="...">
en: Append to file (if it exists)
ca@valencia: Annexa a un fitxer (si existix)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="...">
en: File format
ca@valencia: Format de fitxer

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio 
en: Custom (specify below)
ca@valencia: Personalitzat (especifiqueu davall)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <varselector label="...">
en: Select row or column names
ca@valencia: Seleccioneu els noms de files o columnes

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Row  specifications
ca@valencia: Especificacions de fila

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Use current row names
ca@valencia: Utilitza els noms actuals de fila

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Row names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Column names"> <option label="...">
en: No names
ca@valencia: Sense noms

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row  specifications"> <varslot label="...">
en: Row names (character vector)
ca@valencia: Noms de files (vector de caràcters)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Column specifications
ca@valencia: Especificacions de columna

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Column names"> <option label="...">
en: Use current column names
ca@valencia: Utilitza els noms actuals de columna

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column specifications"> <varslot label="...">
en: Column names (character vector)
ca@valencia: Noms de columnes (vector de caràcters)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="...">
en: Encoding and Character Options
ca@valencia: Opcions de caràcters i codificació

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <dropdown label="...">
en: File encoding
ca@valencia: Codificació de fitxer

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="...">
en: (default)
ca@valencia: (predeterminat)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <input label="...">
en: Custom encoding
ca@valencia: Codificació personalitzada

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <checkbox label="...">
en: Quote all strings
ca@valencia: Cometes a totes les cadenes

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="...">
en: Handling double quote characters
ca@valencia: Gestió dels caràcters de cometes dobles

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="Handling double quote characters"> <option label="...">
en: Escape
ca@valencia: Escapada

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="Handling double quote characters"> <option label="...">
en: Double
ca@valencia: Doble

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <dropdown label="...">
en: Newline character
ca@valencia: Caràcter de línia nova

note: i18n: ectx: (Loaded from Set the working directory) <summary>
en: Set or change the current working directory.
ca@valencia: Establix o canvia el directori actual de treball.

note: i18n: ectx: (Loaded from Set the working directory) <usage>
en: Choose a directory to set/change the working directory for R. The R function <b>setwd</b> is used to do the job.
ca@valencia: Seleccioneu un directori a establir/canviar com a directori de treball per R. S'utilitza la funció R <b>setwd</b> per a fer la faena.

note: i18n: ectx: (Set the working directory) <dialog label="...">
en: Set the working directory
ca@valencia: Establix el directori de treball

note: i18n: ectx: (Set the working directory) <dialog label="Set the working directory"> <browser label="...">
en: Choose the Working Directory
ca@valencia: Seleccioneu el directori de treball

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Data Import and Export
ca@valencia: Importació i exportació de dades

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for reading and writing data in various formats. Part of the official RKWard distribution
ca@valencia: Connectors per a llegir i escriure dades en diversos formats. És part de la distribució oficial de RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Load R data file
ca@valencia: Carrega un fitxer de dades R

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Save objects as R data
ca@valencia: Guarda objectes com a dades R

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export vector or matrix data
ca@valencia: Exporta un vector o matriu de dades

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import SPSS
ca@valencia: Importa SPSS

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import SPSS"> <attribute label="...">
en: SPSS data files
ca@valencia: Fitxers de dades SPSS

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Text / CSV data"> <attribute label="...">
en: Text / Comma Separated Values
ca@valencia: Valors separats per comes/text

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Stata
ca@valencia: Importa Stata

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Stata"> <attribute label="...">
en: Stata data files
ca@valencia: Fitxers de dades STATA

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Excel files (Perl based)
ca@valencia: Importa fitxers Excel (basat en Perl)

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Excel files (Perl based)"> <attribute label="...">
en: Microsoft Excel files (Perl)
ca@valencia: Fitxers d'Excel de Microsoft (Perl)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Excel files (Java based)
ca@valencia: Importa fitxers Excel (basat en Java)

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Excel files (Java based)"> <attribute label="...">
en: Microsoft Excel files (Java)
ca@valencia: Fitxers d'Excel de Microsoft (Java)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Generic import (rio-based)
ca@valencia: Importació genèrica (basada en «rio»)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Set Working Directory
ca@valencia: Establix el directori de treball

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="..."> i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Import
ca@valencia: Importa

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="Import"> <menu label="...">
en: Import format
ca@valencia: Importa format

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="...">
en: Export
ca@valencia: Exporta

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Workspace
ca@valencia: Espai de treball

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ca@valencia: Equip de RKWard
