rkward - en to et translation catalogue (49 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
et: RKwardi meeskond

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
et: Graafikaseadmete lisandid

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
et: Pluginad graafikaseadme (nt X11()) akendes kasutamiseks. Kuuluvad ametlikult RKWardi koosseisu.

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
et: Eksport ...

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
et: Seade

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
et: SVG toetust pakkivat teeki "cairo" ei ole mõnes süsteemis vaikimisi kompileeritud.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
et: Graafikaseadme praeguse sisu eksportimine postscript/pdf/pn/jpeg-faili kas omafunktsioonide või ghostscripti abil.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
et: See plugin on saadaval ainult graafikaseadme kontekstis.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
et: Failinimi, millesse salvestada. Vaikimisi salvestatakse fail kataloogi, millest RKWard käivitati, milleks on kasutaja kodukataloog, kui rakendus käivitati KDE menüüst. Sobiva faililaiendi kontrollimisel on see funktsiooni dev.print parameeter <i>file</i>. Eksportimisel ghostscripti vahendusel määra sobiv laiend.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
et: Märkimise korral määrab ekspordifunktsioon laiuse automaatselt.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
et: Nagu "automaatne laius", aga kõrguse kohta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
et: See on eksportimisfunktsiooni parameeter <i>height</i>. Sarnane laiuse paremeetriga "width".

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
et: Failinime ja üldised valikud

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
et: Failinimi

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
et: Automaatne faililaiend

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Dimensions
et: Mõõtmed

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
et: Automaatne laius

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
et: Laius tollides

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
et: Automaatne kõrgus

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
et: Kõrgus tollides

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
et: Väljundvorming

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: via Ghostscript
et: Ghostscripti vahendusel

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
et: EPS-iga ühilduv

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
et: Üldised ekspordivalikud

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
et: Vaikimisi punktisuurus

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
et: Punktisuurus

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
et: Vaikimisi lahutus

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
et: Lahutusvõime (dpi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
et: Vaikimisi kvaliteet

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
et: JPEG kvaliteet

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
et: Postscripti/PDF-i/Ghostscripti valikud

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
et: Paberi omadused

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
et: Paberi suurus

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
et: Vaikimisi

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Special
et: Spetsiaalne

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Horizontal (ps/gs)
et: Rõhtne (ps/gs)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
et: Fondi omadused

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
et: Fondipere

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
et: Fondi kodeering

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
et: Faili põimitud pealkiri

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
et: Vaikimisi pealkiri

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
et: Ghostscripti eriomadused

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
et: GS väljundseade

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
et: PNG (mv)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
et: PNG (halltoonis)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (256 colors)
et: PNG (256 värvi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
et: PNG (16M värvi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
et: Muu (määra siin):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
et: Muu Ghostscripti seade
