rkward - en to fi translation catalogue (181 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
fi: Analyysi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Basic Statistics
fi: Perustilastot

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Correlation Matrix
fi: Korrelaatiomatriisi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="...">
en: Correlation Matrix Plot
fi: Korrelaatiomatriisikaavio

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="...">
en: Descriptive Statistics
fi: Kuvailevat tilastot

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="...">
en: t-Test
fi: t-testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Tests
fi: Wilcoxon/Mann-Whitney-testit

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bonett-Seier Test of Geary's Kurtosis
fi: Gearyn kurtoosin Bonett-Seier-testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: F-Test
fi: F-testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Fligner-Killeen Test
fi: Fligner-Killeenin testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bartlett Test
fi: Bartlettin testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Dixon Test
fi: Dixonin testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Grubbs Test
fi: Grubbsin testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="...">
en: Hodrick-Prescott Filter
fi: Hodrick-Prescottin suodatin

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Phillips-Perron Test
fi: Phillips-Perronin testi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models)
en: Linear Regression
fi: Lineaarinen regressio

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Correlation
fi: Korrelaatio

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Crosstabs
fi: Ristiintaulukoinnit

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Means
fi: Keskiarvot

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Means"> <menu label="...">
en: t-Tests
fi: t-testit

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Regression
fi: Regressio

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Time Series
fi: Aikasarjat

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Wilcoxon Tests
fi: Wilcoxonin testit

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: Variable Names
fi: Muuttujien nimet

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dial
en: Basic settings
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic setti
en: compare
fi: vertaa

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: greater
fi: suurempi kuin

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: less
fi: vähemmän kuin

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog labe
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: compute exact p-value
fi: laske tarkka p-arvo

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or 
en: Alternative Hypothesis
fi: Vaihtoehtoinen hypoteesi

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variable:
fi: Muuttuja:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: original value
fi: alkuperäinen arvo

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="...">
en: Correlation matrix
fi: Korrelaatiomatriisi

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded f
en: Variables
fi: Muuttujat

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descript
en: variable(s):
fi: muuttuja(t):

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Calculate p values
fi: Laske p-arvot

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Method
fi: Menetelmä

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Kendall's tau
fi: Kendallin tau

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Spearman's rho
fi: Spearmanin rhoo

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: count
fi: lukumäärä

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of row
fi: % rivistä

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of column
fi: % sarakkeesta

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of total
fi: % kaikista

[ctx: expected count]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: expected
fi: odotettu

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to 1)
fi: Ristiintaulukoinnit (n…1)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Pearson's Chi Square Test for Crosstabs
fi: Pearsonin khiin neliö -testi ristiintaulukoinnille

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Statistic
fi: Tilastot

[ctx: dependent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Dependent
fi: Riippuva

[ctx: independent variable]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Independent
fi: Riippumaton

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Dependent
fi: Riippuva

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: Independent
fi: Riippumaton

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Chisquare
fi: Khiin neliö

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Sums and proportions
fi: Summat ja osuudet

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show sums
fi: Näytä summat

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of row
fi: Näytä riviosuudet

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of column
fi: Näytä sarakeosuudet

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of total
fi: Näytä kokonaisosuudet

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Chisquare Options
fi: Khiin neliö -valinnat

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="...">
en: Method of computing p-value
fi: p-arvon laskentamenetelmä

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Asymptotic
fi: Asymptoottinen

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <checkbox label="...">
en: Show expect values
fi: Näytä odotusarvot

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to n)
fi: Ristiintaulukoinnit (n…n)

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <varslot label="...">
en: variables:
fi: muuttujat:

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Order
fi: Järjestys

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier)
en: Variance
fi: Varianssi

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 0 (Automatic)
fi: 0 (automaattinen)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (sample size 3-7)
fi: 10 (näytekoko 3…7)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (sample size 8-10)
fi: 11 (näytekoko 8…10)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (sample size 11-13)
fi: 20 (näytekoko 11…13)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 21 (sample size 14 and more)
fi: 21 (näytekoko 14 ja enemmän)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: two-sided
fi: kaksipuolinen

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Prepare printout
fi: Valmistele tuloste

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: alternative
fi: vaihtoehtoinen

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Parameters
fi: Parametrit

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: <strong>Note:</strong>
fi: <strong>Huomaa:</strong>

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: small
fi: pieni

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: medium
fi: keskikokoinen

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: large
fi: suuri

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Statistical Method
fi: Tilastomenetelmä

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Select a method
fi: Valitse menetelmä

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: t-Tests of means
fi: Keskiarvojen t-testit

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Correlation test
fi: Korrelaatiotesti

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: General linear model
fi: Yleinen lineaarimalli

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Chi-squared test
fi: Khiin neliö -testi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <spinbox label="...">
en: Number of groups
fi: Ryhmien määrä

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Samples
fi: Näytteet

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (equal sizes)
fi: Kaksi näytettä (sama koko)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (different sizes)
fi: Kaksi näytettä (eri koot)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Single sample (test against constant)
fi: Yksittäinen näyte (testi vakiota vastaan)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: One sample
fi: Yksi näyte

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Using test hypothesis
fi: Käytetään testihypoteesia

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: First is greater
fi: Ensimmäinen on suurempi

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Using test hypothesis"> <option label="...">
en: Second is greater
fi: Toinen on suurempi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Cohen's f
fi: Cohenin f

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Eta squared
fi: Eetan neliö

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Sample size
fi: Näytekoko

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Significance level
fi: Merkitsevyystaso

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Parameter count
fi: Parametrien määrä

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom
fi: Vapausasteet

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
fi: Tallenna tulokset työtilaan

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="...">
en: Model
fi: Malli

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="...">
en: Type of test
fi: Testin tyyppi

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <varslot label="...">
en: Variable:
fi: Muuttuja:

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 100 (Annual)
fi: 100 (vuosittainen)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 1600 (Quarterly)
fi: 1600 (neljännesvuosittainen)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 14400 (Monthly)
fi: 14400 (kuukausittainen)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Lambda"> <checkbox label="...">
en: Custom value
fi: Mukautettu arvo

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="...">
en: Output series
fi: Tulossarja

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Lines
fi: Viivat

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Original series
fi: Alkuperäinen sarja

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Fi
en: Line width
fi: Viivan paksuus

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott 
en: Line type
fi: Viivan tyyppi

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: default
fi: oletus

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Solid
fi: Yhtenäinen

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dashed
fi: Katkoviiva

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dotted
fi: Pisteviiva

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dot-Dash
fi: Piste-katkoviiva

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Long-dash
fi: Pitkä katkoviiva

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Two-dash
fi: Kaksinkertainen katkoviiva

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="...">
en: F test
fi: F-testi

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="Compute confidence interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Confidence level
fi: Luottamustaso

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: groups
fi: ryhmät

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Hypothesis
fi: Hypoteesi

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval percent
fi: Luottamusväli (%)

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Difference in Location
fi: Ero sijainnissa

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Test
fi: Wilcoxonin/Mann-Whitneyn testi

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: against (optional)
fi: vastaan (valinnainen)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="...">
en: First is less
fi: Ensimmäinen on vähemmän

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
fi: Tallenna tulokset työtilaan

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: p-value options
fi: p-arvon valinnat

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <radio label="...">
en: Compute exact p-value
fi: Laske tarkka p-arvo

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: mean
fi: keskiarvo

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: standard deviation
fi: keskihajonta

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: sum
fi: summa

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: product
fi: tulo

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Descriptive statistics
fi: Kuvailevat tilastot

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geometric mean")
en: Should the geometric mean value be computed?
fi: Tulisiko geometrinen keskiarvo laskea?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "range")
en: Compute the range, i.e. lowest and highest value
fi: Laske alue, ts. pienin ja suurin arvo

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "sum")
en: Compute the sum of all values
fi: Laske kaikkien arvojen summa

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "prod")
en: Compute the product of all values
fi: Laske kaikkien arvojen tulo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Save results to file
fi: Tallenna tulokset tiedostoon

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <browser label="...">
en: Name of the file
fi: Tiedoston nimi

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="..."
en: Mean
fi: Keskiarvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Geometric mean
fi: Geometrinen keskiarvo

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="...
en: Median
fi: Mediaani

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <sp
en: Constant
fi: Vakio

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: range
fi: alue

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: sum
fi: summa

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: prod
fi: tulo

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot)
en: Legend:
fi: Selite:

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Precision (digits)
fi: Tarkkuus (numeroa)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
fi: RKWard-työryhmä

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of cases
fi: Tapausten määrä

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of missing values
fi: Puuttuvien arvojen määrä

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Minimum
fi: Minimi

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Maximum
fi: Maksimi

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Minimum values
fi: Minimiarvot

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Maximum values
fi: Maksimiarvot

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quartiles
fi: Kvartiilit

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quantiles
fi: Kvantiilit

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: store results
fi: tallenna tulokset

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <radio label="...">
en: Initial value
fi: Alkuarvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="...">
en: Basic statistics
fi: Perustilastot

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Select variables
fi: Valitse muuttujat

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Variable
fi: Muuttuja

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Statistics
fi: Tilastot

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Quantile
fi: Kvantiili

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Quartile
fi: Kvartiili

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom Mu value
fi: Mukautettu µ-arvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: Enter your value
fi: Syötä arvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom s value
fi: Mukautettu s-arvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: S value
fi: s-arvo

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Tolerance
fi: Toleranssi

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Omit missing values
fi: Ohita puuttuvat arvot

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <saveobject label="...">
en: Store results
fi: Tallenna tulokset
