rkward - en to it translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Data transformation and conversion
it: Trasformazione e conversione dei dati

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for transforming, subsetting, recoding, etc. of data. Part of the official RKWard distribution
it: Estensione per trasformazione, creazione di sottoinsiemi, ricodifica, ecc. di dati. Parte della distribuzione ufficiale di RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Generate random data
it: Genera dati casuali

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="...">
en: Sort data
it: Ordina i dati

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Subset data.frame
it: Sottoinsieme data.frame

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data) i18n: ectx: (Recode categorical data) <title> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="...">
en: Recode categorical data
it: Ricodifica i dati categorici

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Data
it: Dati

note: i18n: ectx: (Generate random data (normal distribution)) <dialog label="...">
en: Generate random data (normal distribution)
it: Genera dati casuali (distribuzione normale)

note: i18n: ectx: (Generate random data (normal distribution)) <dialog label="Generate random data (normal distribution)"> <spinbox label="...">
en: mu (mean)
it: mu (media)

note: i18n: ectx: (Generate random data (normal distribution)) <dialog label="Generate random data (normal distribution)"> <spinbox label="...">
en: sigma (standard deviation)
it: sigma (deviazione standard)

note: i18n: ectx: (Generate random data (normal distribution)) <dialog label="Generate random data (normal distribution)"> <spinbox label="...">
en: Length of generated sequence
it: Lunghezza della sequenza generata

note: i18n: ectx: (Generate random data (normal distribution)) <dialog label="Generate random data (normal distribution)"> <saveobject label="...">
en: Save as
it: Salva come

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data)
en: Use as.character() as intermediate data format, to support adding and dropping levels
it: Utilizza as.character() come formato di dati intermedio, per supportare l'aggiunta e l'eliminazione di livelli

note: i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data)
en: Some input values were specified more than once:
it: Alcuni valori di ingresso sono stati specificati più di una volta:

note: i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data)
en: Input variable
it: Variabile di ingresso

note: i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data)
en: Output variable
it: Variabile di uscita

note: i18n: ectx: (Loaded from Recode categorical data)
en: Number of differences after recoding
it: Numero di differenze dopo la ricodifica

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <summary>
en: Allows you to recode a vector with categorical data. This plugin also allows to recode vectors that are coded numerically, but this only makes sense for numeric vectors with only a limited number of unique values.
it: Consente di ricodificare un vettore con dati categorici. Questa estensione consente anche di ricodificare i vettori codificati numericamente, ma ciò ha senso solo per i vettori numerici con solo un numero limitato di valori univoci.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <usage>
en: Select the vector to recode, and where to store the recoded data. Select the storage mode of the resulting data. Then, on the second tab, specify the recodings to make.
it: Seleziona il vettore da ricodificare e dove archiviare i dati registrati. Seleziona la modalità di archiviazione dei dati risultanti. Quindi, nella seconda scheda, specifica le registrazioni da effettuare.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Select variable to recode")
en: Select the vector to recode
it: Seleziona il vettore da ricodificare

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to")
en: Select whether to overwrite/replace the input vector with the recoded data, or save to a different vector.
it: Seleziona se sovrascrivere/sostituire il vettore di ingresso con i dati ricodificati o salvare in un altro vettore.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to")
en: Pick a name (and optionally a container) for the recoded data.
it: Scegli un nome (e facoltativamente un contenitore) per i dati ricodificati.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data type after recoding")
en: Storage mode of the recoded data.
it: Modalità di archiviazione dei dati ricodificati.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Show a preview of the recoding, as a table with two columns for old and new values. The preview is limited to the first 500 rows of data, for performance reasons.
it: Mostra un'anteprima della ricodifica, come una tabella con due colonne per i valori vecchi e nuovi. L'anteprima è limitata alle prime 500 righe di dati, per motivi di prestazioni.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Recodings")
en: The upper half of this tab allows you to specify recodings for individual input values. To add more recodings, click the "add/+"-button. To remove recodings, click the "remove/x"-button. For each recoding, select the following:
it: La metà superiore di questa scheda consente di specificare le codifiche per i singoli valori di ingresso. Per aggiungere più ricodifiche, fai clic sul pulsante »aggiungi/+». Per rimuovere la ricodifica, fai clic sul pulsante «rimuovi/x». Per ogni ricodifica, seleziona quanto segue:

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Old values")
en: For each recoding to perform, first select the old value(s) to recode. This can be either NA/missing, or select non-NA value(s) on the left hand side, and add them to the values to be recoded by clicking the arrow-button. If several input values are to be replaced with one output value, you can select them all at once.
it: Per ogni ricodifica da eseguire, seleziona innanzitutto i vecchi valori da ricodificare. Può essere ND/mancante oppure seleziona valori non ND sul lato sinistro e aggiungili ai valori da ricodificare facendo clic sul pulsante freccia. Se si devono sostituire più valori di ingresso con un valore di uscita, è possibile selezionarli tutti contemporaneamente.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "New value")
en: Enter the new value (or set it to be NA). For factors and character vectors, values will be quoted, automatically.
it: Immettere il nuovo valore (o impostarlo su ND). Per fattori e vettori di caratteri, i valori saranno quotati automaticamente.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Any other values")
en: Any input values (including NAs) for which no recoding was specified, above, can either be left unchanged ("Copy"), or can be replaced with a specific value or NA.
it: Qualsiasi valore di ingresso (compresi i ND) per i quali non è stata specificata alcuna ricodifica, sopra, può essere lasciato invariato («Copia») o può essere sostituito con un valore specifico o ND.

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <technical>
en: This plugin utilizes the <link href="rkward://component/rkward/level_select"/> and <link href="rkward://component/rkward/multi_input"/> embeddable plugins.
it: Questa estensione utilizza le estensioni incorporabili <link href="rkward://component/rkward/level_select"/> e <link href="rkward://component/rkward/multi_input"/>

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="...">
en: Input and output variables
it: Variabili di ingresso e di uscita

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <varslot label="...">
en: Select variable to recode
it: Seleziona la variabile da ricodificare

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <radio label="...">
en: Save to
it: Salva in

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Save to"> <option label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <radio label="Save to"> <option label="...">
en: Same object
it: Stesso oggetto

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <radio label="Save to"> <option label="...">
en: Other:
it: Altro:

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <saveobject label="...">
en: Object to save to
it: Oggetto in cui salvare

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <dropdown label="...">
en: Data type after recoding
it: Tipo di dati dopo la ricodifica

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <dropdown label="Data type after recoding"> <option label="...">
en: Character
it: Carattere

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <dropdown label="Data type after recoding"> <option label="...">
en: Factor
it: Fattore

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <dropdown label="Data type after recoding"> <option label="...">
en: Numeric
it: Numerica

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variables"> <dropdown label="Data type after recoding"> <option label="...">
en: Logical
it: Logica

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Input and output variabl
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="...">
en: Values
it: Valori

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="...">
en: Recodings
it: Ricodifiche

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="Recodings"> <optioncolumn label="...">
en: Old value(s)
it: Vecchi valori

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="Recodings"> <optioncolumn label="...">
en: New value(s)
it: Nuovi valori

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="Recodings"> <radio label="...">
en: Old values
it: Vecchi valori

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> [...] <radio label="Old values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> [...] <radio label="New value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Recode categorical dat
en: NA
it: ND

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> [...] <radio label="Old values"> <option label="...">
en: Select value(s):
it: Seleziona valori:

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="Recodings"> <radio label="...">
en: New value
it: Nuovo valore

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> [...] <radio label="New value"> <option label="...">
en: Value:
it: Valore:

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <optionset label="Recodings"> <text>
en: (Value will be quoted, automatically)
it: (Il valore sarà quotato, automaticamente)

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <radio label="...">
en: Any other values
it: Qualsiasi altro valore

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <radio label="Any other values"> <option label="...">
en: Copy
it: Copia

note: i18n: ectx: (Recode categorical data) <dialog label="Recode categorical data"> <tab label="Values"> <radio label="Any other values"> <option label="...">
en: Custom value:
it: Valore personalizzato:

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <summary>
en: Sort data. Currently data.frames, or individual vectors can be sorted.
it: Ordina i dati. Attualmente è possibile ordinare data.frame o singoli vettori.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <usage>
en: Select the object to be sorted. For data.frames, also specify the column to sort by. By default the object to be sorted is replaced with the sorted variant, but you can also specify to save to a separate object.
it: Seleziona l'oggetto da ordinare. Per i data.frame, specifica anche la colonna per cui ordinare. Per impostazione predefinita, l'oggetto da ordinare viene sostituito con la variante ordinata, ma è anche possibile specificare di salvare in un oggetto separato.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to be sorted")
en: The object to sort. If a data.frame editor window is currently active, the corresponding object name will be filled in as a default.
it: L'oggetto da ordinare. Se una finestra dell'editor data.frame è attualmente attiva, il nome dell'oggetto corrispondente sarà inserito come predefinito.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Sort by")
en: Only for data.frame objects. Select the column(s) to sort by.
it: Solo per oggetti data.frame. Seleziona le colonne da ordinare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to")
en: Choose "Same object" (the default) to replace the object to be sorted with the sorted variant. If, instead, you want to keep the unsorted object, choose "Another object" to save the sorted object, separately.
it: Scegli «Stesso oggetto» (impostazione predefinita) per sostituire l'oggetto da ordinare con la variante ordinata. Se, invece, vuoi mantenere l'oggetto non ordinato, scegli «Un altro oggetto» per salvare l'oggetto ordinato, separatamente.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to")
en: Only, if you selected "Another object", above: Specify the object to save to.
it: Solo, se hai selezionato «Un altro oggetto», sopra: Specifica l'oggetto in cui salvare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Show a preview of the sorted data. The preview is limited to 200 rows and 50 columns of data, for performance reasons.
it: Mostra un'anteprima dei dati ordinati. L'anteprima è limitata a 200 righe e 50 colonne di dati, per motivi di prestazioni.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Sort order")
en: Sort in ascending or descending order.
it: Ordina in modo crescente o decrescente.

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Sort mode")
en: Allows to apply conversions, which may affect sort order (when sorting data.frames, this option is available for each column to sort by).
it: Consente di applicare le conversioni, che possono influire sull'ordinamento (quando si ordinano data.frame, questa opzione è disponibile per ogni colonna in base alla quale ordinare).

note: i18n: ectx: (Loaded from Sort data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Order")
en: When sorting data.frames, this option allows to reverse the global sort order for individual columns.
it: Durante l'ordinamento di data.frame, questa opzione consente di invertire l'ordine di ordinamento globale per le singole colonne.

note: i18n: ectx: (Sort data)
en: Sorting this type of object is not supported in this plugin
it: L'ordinamento di questo tipo di oggetto non è supportato in questa estensione

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="...">
en: Basic settings
it: Impostazioni di base

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: Object to be sorted
it: Oggetto da ordinare

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: Sort by
it: Ordina per

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Save to"> <option label="...">
en: Another object
it: Un altro oggetto

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <radio label="...">
en: Sort order
it: Ordinamento

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <radio label="Sort order"> <option label="...">
en: Ascending
it: Crescente

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <radio label="Sort order"> <option label="...">
en: Descending
it: Decrescente

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <optionset> <optioncolumn label="...">
en: Sort mode
it: Modalità di ordinamento

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <dropdown label="Sort mode"> <option label="...">
en: Sort as is
it: Ordina come è

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <dropdown label="Sort mode"> <option label="...">
en: Sort as character
it: Ordina come carattere

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <dropdown label="Sort mode"> <option label="...">
en: Sort as number
it: Ordina come numero

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <dropdown label="Sort mode"> <option label="...">
en: Sort by custom function:
it: Ordina per funzione personalizzata:

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <input label="...">
en: Function(_X_) to use for sorting
it: Funzione(_X_) da utilizzare per l'ordinamento

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <optionset> <checkbox label="...">
en: Reverse sort order
it: Ordine inverso

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <optionset> <optioncolumn label="...">
en: Object
it: Oggetto

note: i18n: ectx: (Sort data) <dialog label="Sort data"> <tab label="Sort order"> <optionset> <optioncolumn label="...">
en: Order
it: Ordine

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <summary>
en: Select a subset of rows and / or columns of a data.frame
it: Seleziona un sottoinsieme di righe e/o colonne di un data.frame

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <usage>
en: Select the data.frame to subset. Then specify rules to filter by rows / cases, and / or columns. A data.frame containing only the specified subset is saved to your workspace.
it: Seleziona il data.frame da cui generare il sottoinsieme. Quindi specifica le regole per filtrare per righe/casi e/o colonne. Un data.frame contenente solo il sottoinsieme specificato viene salvato nell'area di lavoro.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data (data.frame)")
en: Select the data.frame to subset.
it: Seleziona il data.frame da sottoinsieme.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview the resulting subset. Note that the preview is limited to the first 500 rows and 100 columns, for performance reasons.
it: Anteprima del sottoinsieme risultante. Nota che l'anteprima è limitata alle prime 500 righe e 100 colonne, per motivi di prestazioni.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Filter by variable")
en: Select a column of the data.frame specifying the condition to filter cases on. Leave empty, if you do not want to filter on a column.
it: Seleziona una colonna di data.frame specificando la condizione con cui filtrare i casi. Lasciare vuoto, se non si desidera filtrare una colonna.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Keep cases matching rule")
en: Select the type of condition. Note that depending on the type of the filter variable, different options are available
it: Seleziona il tipo di condizione. Nota che a seconda del tipo di variabile del filtro, sono disponibili diverse opzioni

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Value (pasted as-is, use proper quoting!)")
en: The value to compare against (for condition types equal / not equal, and one of / not one of). Note that this will be pasted as R code, verbatim. This means, you can specify any valid R expression, including the name of another column of the data.frame. However, if you want to compare to fixed strings, you will have to make sure to quote these. E.g. 'c ("City A", "City B")'.
it: Il valore con cui confrontare (per tipi di condizione uguale/non uguale e uno di/non uno di). Nota che questo sarà incollato come codice R, alla lettera. Ciò significa che è possibile specificare qualsiasi espressione R valida, incluso il nome di un'altra colonna di data.frame. Tuttavia, se desideri confrontare le stringhe fisse, devi assicurarti di quotarle. Ad esempio. 'c ("Città A", "Città B")'.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Minimum (or empty)")
en: For comparing against ranges (condition types in between / not in between), minimum and / or maximum values can be specified. If either is omitted, only the other is checked (i.e. greater / smaller than). Note that this will be pasted as R code, verbatim. This means, you can specify any valid R expression, including the name of another column of the data.frame.
it: Per il confronto con intervalli (tipi di condizioni compreso/non compreso), è possibile specificare i valori minimo e/o massimo. Se uno dei due viene omesso, viene controllato solo l'altro (ovvero maggiore/minore di). Si noti che questo sarà incollato come codice R, alla lettera. Ciò significa che è possibile specificare qualsiasi espressione R valida, incluso il nome di un'altra colonna di data.frame.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Included (>=)")
en: Whether the minimum value is contained in the range to check against (i.e. compare 'larger or equal (>=)').
it: Se il valore minimo è contenuto nell'intervallo da verificare (cioè confrontare «maggiore o uguale (>=)»).

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximum (or empty)")
en: See above. Maximum value.
it: Vedi sopra. Valore massimo.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Included (<=)")
en: Whether the maximum value is contained in the range to check against (i.e. compare 'smaller or equal (<=)').
it: Se il valore massimo è contenuto nell'intervallo da verificare (ovvero confrontare «minore o uguale (<=)»).

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Expression (or empty)")
en: You can also filter rows / cases by a custom R expression. If using this in combination with filtering by a column (see above), both conditions are combined by logical 'and' (&). Leave empty, if you do not want to filter on a custom expression.
it: Puoi anche filtrare righe/casi in base a un'espressione R personalizzata. Se si utilizza in combinazione con il filtro per colonna (vedi sopra), entrambe le condizioni sono combinate con «and» logici (&). Lascia vuoto, se non desideri filtrare un'espressione personalizzata.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Only use a subset of variables")
en: Check this, if you want to remove some columns from the resulting data.frame. Otherwise, all columns will be included.
it: Controlla questo, se vuoi rimuovere alcune colonne dal data.frame risultante. In caso contrario, saranno incluse tutte le colonne.

note: i18n: ectx: (subset_dataframe) <settings> <setting> (refers to element labelled "Selected variables")
en: Variables to include in the resulting data.frame
it: Variabili da includere nel data.frame risultante

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="...">
en: Subset of data
it: Sottoinsieme di dati

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <varselector label="...">
en: Select data
it: Seleziona i dati

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <varslot label="...">
en: Data (data.frame)
it: Dati (data.frame)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="...">
en: Filter cases
it: Casi di filtro

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="...">
en: Filter rows by variable
it: Filtra righe per variabile

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <varslot label="...">
en: Filter by variable
it: Filtra per variabile

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <dropdown label="...">
en: Keep cases matching rule
it: Regola la corrispondenza dei casi

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is one of (%in%)
it: è uno di (%in%)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is not one of (!%in%)
it: non è uno di (!%in%)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is equal (==)
it: è uguale (==)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is not equal (!=)
it: non è uguale (!=)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is in between
it: non è compreso

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is not between
it: non è compreso

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is TRUE
it: è VERO

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> [...] <dropdown label="Keep cases matching rule"> <option label="...">
en: is FALSE
it: è FALSO

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <input label="...">
en: Value (pasted as-is, use proper quoting!)
it: Valore (incollato così com'è, utilizzare la quotazione corretta!)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <input label="...">
en: Minimum (or empty)
it: Minimo (o vuoto)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <checkbox label="...">
en: Included (>=)
it: Incluso (>=)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <input label="...">
en: Maximum (or empty)
it: Massimo (o vuoto)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by variable"> <checkbox label="...">
en: Included (<=)
it: Incluso (<=)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="...">
en: Filter rows by expression
it: Filtra righe per espressione

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter cases"> <frame label="Filter rows by expression"> <input label="...">
en: Expression (or empty)
it: Espressione (o vuoto)

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="...">
en: Filter columns
it: Filtra le colonne

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter columns"> <frame label="...">
en: Only use a subset of variables
it: Utilizzare solo un sottoinsieme di variabili

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <tab label="Filter columns"> <frame label="Only use a subset of variables"> <varslot label="...">
en: Selected variables
it: Variabili selezionate

note: i18n: ectx: (Subset of data) <dialog label="Subset of data"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
it: Salva i risultati nell'area di lavoro

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
it: Squadra di RKWard
