rkward - en to it translation catalogue (458 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Distributions
it: Distribuzioni

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Distribution functions, plots, tests of (normal) distribution, central limit theorem. Part of the official RKWard distribution
it: Funzioni delle distribuzioni, grafici, test della distribuzione (normale), teorema del limite centrale. Parte della distribuzione ufficiale di RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Shapiro-Wilk Normality Test) i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="...">
en: Shapiro-Wilk Normality Test
it: Test di normalità Shapiro-Wilk

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Anderson-Darling Normality Test) i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="...">
en: Anderson-Darling Normality Test
it: Test di normalità Anderson-Darling

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cramer-von Mises Normality Test) i18n: ectx: (Cramer-von Mises Normality Test) <dialog label="...">
en: Cramer-von Mises Normality Test
it: Test di normalità Cramer-von Mises

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Pearson chi-square Normality Test) i18n: ectx: (Pearson chi-square Normality Test) <dialog label="...">
en: Pearson chi-square Normality Test
it: Test di normalità del chi quadro di Pearson

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Shapiro-Wilk Normality Test)
en: Shapiro-Francia Normality Test
it: Test di normalità Shapiro-Francia

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality Test) <dialog label="...">
en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality Test
it: Test di normalità di Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov)

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) i18n: ectx: (Jarque-Bera Normality Test) <dialog label="...">
en: Jarque-Bera Normality Test
it: Test di normalità Jarque-Bera

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <dialog label="...">
en: Beta distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione beta

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Beta distribution
it: Traccia la distribuzione della beta

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Binomial distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione binomiale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot binomial distribution
it: Traccia la distribuzione della binomiale

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Cauchy distribution calculator) <dialog label="...">
en: Cauchy distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione di Cauchy

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Cauchy distribution
it: Traccia la distribuzione della Cauchy

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Chi-squared distribution calculator) <dialog label="...">
en: Chi-squared distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione chi quadro

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Chi-squared distribution
it: Traccia la distribuzione chi quadro

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Exponential distribution calculator) <dialog label="...">
en: Exponential distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione esponenziale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Exponential distribution
it: Traccia la distribuzione esponenziale

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (F distribution calculator) <dialog label="...">
en: F distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione F

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot F distribution
it: Traccia la distribuzione F

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Gamma distribution calculator) <dialog label="...">
en: Gamma distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione gamma

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Gamma distribution
it: Traccia la distribuzione gamma

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Geometric distribution calculator) <dialog label="...">
en: Geometric distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione geometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Geometric distribution
it: Traccia la distribuzione geometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Gumbel distribution calculator) <dialog label="...">
en: Gumbel distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione di Gumbel

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Hypergeometric distribution calculator) <dialog label="...">
en: Hypergeometric distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione ipergeometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Hypergeometric distribution
it: Traccia la distribuzione ipergeometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Logistic distribution calculator) <dialog label="...">
en: Logistic distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione logistica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Logistic distribution
it: Traccia la distribuzione logistica

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Log Normal distribution calculator) <dialog label="...">
en: Log Normal distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione di lognormale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Log Normal distribution
it: Traccia la distribuzione lognormale

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Negative Binomial distribution calculator) <dialog label="...">
en: Negative Binomial distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione binomiale negativa

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Negative Binomial distribution
it: Traccia la distribuzione binomiale negativa

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Normal distribution calculator) <dialog label="...">
en: Normal distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione di normale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Normal distribution
it: Traccia la distribuzione normale

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Poisson distribution calculator) <dialog label="...">
en: Poisson distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione di Poisson

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Poisson distribution
it: Traccia la distribuzione di Poisson

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (t distribution calculator) <dialog label="...">
en: t distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione t

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot t distribution
it: Traccia la distribuzione t

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <dialog label="...">
en: Studentized Range (Tukey) distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione dell'intervallo studentizzato (Tukey)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Studentized Range (Tukey) distribution
it: Traccia la distribuzione dell'intervallo studentizzato (Tukey)

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Uniform distribution calculator) <dialog label="...">
en: Uniform distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione uniforme

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Uniform distribution
it: Traccia la distribuzione uniforme

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Weibull distribution calculator) <dialog label="...">
en: Weibull distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione d Weibull

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Weibull distribution
it: Traccia la distribuzione di Weibull

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <dialog label="...">
en: Wilcoxon Rank Sum distribution calculator
it: Calcolatore della distribuzione della somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot Wilcoxon Rank Sum distribution
it: Traccia la distribuzione della somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Binomial CLT
it: TLC binomiale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Geometric CLT
it: TLC geometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Hypergeometric CLT
it: TLC ipergeometrica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Negative Binomial CLT
it: TLC binomiale negativa

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Poisson CLT
it: TLC Poisson

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wilcoxon CLT
it: TLC Wilcoxon

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Beta CLT
it: TLC beta

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Chi-squared CLT
it: TLC chi quadro

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Exponential CLT
it: TLC esponenziale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: F CLT
it: TLC F

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Gamma CLT
it: TLC gamma

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Logistic CLT
it: TLC logistica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Log Normal CLT
it: TLC lognormale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Normal CLT
it: TLC normale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: t CLT
it: TLC t

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Uniform CLT
it: TLC uniforme

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Weibull CLT
it: TLC Weibull

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="...">
en: Distribution Analysis
it: Analisi di distribuzione

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="...">
en: Univariate continuous distributions
it: Distribuzioni continue univariate

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Chi-squared
it: Chi quadro

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Exponential
it: Esponenziale

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Logistic
it: Logistica

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Log Normal
it: Lognormale

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Normal
it: Normale

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate continuous distributions"> <menu label="...">
en: Uniform
it: Uniforme

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="...">
en: Univariate discrete distributions
it: Distribuzioni discrete univariate

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate discrete distributions"> <menu label="...">
en: Binomial
it: Binomiale

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate discrete distributions"> <menu label="...">
en: Geometric
it: Geometrica

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate discrete distributions"> <menu label="...">
en: Hypergeometric
it: Ipergeometrica

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate discrete distributions"> <menu label="...">
en: Negative Binomial
it: Binomiale negativa

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Distributions"> <menu label="Univariate discrete distributions"> <menu label="...">
en: Wilcoxon Rank Sum
it: Somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator)
en: Beta distribution
it: Distribuzione beta

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Beta distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione beta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape 1") i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape 2")
en: Parameter of the Beta distribution
it: Parametro della distribuzione beta

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "non-centrality parameter (ncp)") i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "non-centrality parameter") i18n: ectx: (Plot Chi-s
en: Non-centrality parameter
it: Parametro di non centralità

note: i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Shape 1
it: Forma 1

note: i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Shape 2
it: Forma 2

note: i18n: ectx: (Beta distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: non-centrality parameter (ncp)
it: parametro di non centralità (pnc)

note: i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities)
en: Binomial distribution
it: Distribuzione binomiale

note: i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the binomial distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione binomiale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <summary>
en: Note: For the binomial distribution, quantiles can be interpreted as number of successes in the given number of trials.
it: Nota: per la distribuzione binomiale, i quantili possono essere interpretati come numero di successi nel dato numero di tentativi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Binomial trials") i18n: ectx: (Loaded from Plot binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of trials")
en: Number of binomial trials
it: Numero di tentativi della binomiale

note: i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Probability of success")
en: Probability of success in each trial. Note that this setting is <b>not</b> affected by the "log probabilities" setting, i.e. always specify the plain probability, here.
it: Probabilità di successo in ogni tentativo. Si noti che questa impostazione <b>non</b> è influenzata dall'impostazione «probabilità logaritmica», cioè specifica sempre la probabilità normale, qui.

note: i18n: ectx: (Binomial probabilities, quantiles, densities)
en: Quantiles can be interpreted as number of successes in the given number of trials.
it: I quantili possono essere interpretati come numero di successi nel dato numero di tentativi.

note: i18n: ectx: (Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Binomial trials
it: Tentativi della binomiale

note: i18n: ectx: (Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Probability of success
it: Probabilità di successo

note: i18n: ectx: (Binomial probabilities, quantiles, densities) <dialog label="...">
en: Binomial probabilities, quantiles, densities
it: Probabilità, quantili e densità della binomiale

note: i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator)
en: Cauchy distribution
it: Distribuzione di Cauchy

note: i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Cauchy distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione di Cauchy.

note: i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location") i18n: ectx: (Loaded from Plot Cauchy probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location")
en: Location parameter (median) of the Cauchy distribution
it: Parametro di posizione (mediana) della distribuzione di Cauchy

note: i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale") i18n: ectx: (Loaded from Plot Cauchy probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale")
en: Scale parameter of the Cauchy distribution
it: Parametro di scala della distribuzione di Cauchy.

note: i18n: ectx: (Cauchy distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> [...] <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Gumbel distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Logis
en: Location
it: Posizione

note: i18n: ectx: (Cauchy distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> [...] <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Gumbel distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Logis
en: Scale
it: Scala

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator)
en: Chi-squared distribution
it: Distribuzione chi quadro

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Chi-squared (χ²) distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione chi quadro (χ²).

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of Freedom") i18n: ectx: (Plot Chi-squared probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Student T probabilities) <snippets
en: Degrees of freedom
it: Gradi di libertà

note: i18n: ectx: (Chi-squared distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (t distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Degrees of Freedom
it: Gradi di libertà

note: i18n: ectx: (Chi-squared distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (F distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (t distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: non-centrality parameter
it: parametro di non centralità

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Beta to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Beta Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_beta_distribution"/>.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_beta_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Beta to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Beta Parameters
it: Parametri beta

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Beta to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Beta Parameters"> <spinbox label="...">
en: Shape1 (a)
it: Forma1 (a)

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Beta to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Beta Parameters"> <spinbox label="...">
en: Shape2 (b)
it: Forma2 (b)

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Beta to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Beta to Normal
it: Teorema del limite centrale: beta a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Binomial Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_binomial_distribution"/>.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_binomial_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Binomial Parameters
it: Parametri binomiale

note: i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Binomial Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of trials
it: Numero di tentativi

note: i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot geometric probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> <snippet> <fr
en: Probability of success on each trial
it: Probabilità di successo in ogni tentativo

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Binomial
it: Binomiale

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Binomial to Normal
it: Teorema del limite centrale: binomiale a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Chi squared to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Chi squared Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_chi_squared_distribution"/>.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_chi_squared_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Chi squared to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Chi squared Parameters
it: Parametri chi quadro

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Chi squared to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Chi-Squared
it: Chi quadro

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Chi squared to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Chi squared to Normal
it: Teorema del limite centrale: chi quadro a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <summary> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <summary> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <su
en: Normal approximation to <label id="dist_name"/> Sample averages. Most of this help file is generic description of CLT plugins. Sample averages from a contending distribution (<label id="dist_name"/> here) are compared to a target Normal distribution. The comparison is made based on either histograms or distribution functions. For brevity, D will denote the contending distribution (<label id="dist_name"/> here).
it: Approssimazione normale a <label id="dist_name"/> medie dei campioni. La maggior parte di questo file di aiuto è una descrizione generica delle estensioni TLC. Le medie dei campioni da una distribuzione contendente (<label id="dist_name"/> qui) vengono confrontate con una distribuzione normale obiettivo. Il confronto viene effettuato sulla base di istogrammi o funzioni di distribuzione. Per brevità, D indicherà la distribuzione contendente (<label id="dist_name"/> qui).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <usage>
en: Choose the <label id="dist_name"/> parameters, the sample sizes needed for CLT and a choice of function. The function specific options are provided in different tabs.
it: Scegli i parametri <label id="dist_name"/>, le dimensioni del campione necessarie per il TLC e una scelta della funzione. Le opzioni specifiche della funzione sono fornite in diverse schede.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Samples for Average") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelle
en: These many samples (nAvg) are used to calculate sample average. For a fixed value of the parameters, one would be interested in seeing how the distribution of the sample averages change as this number increases.
it: Tutti questi campioni (nAvg) sono utilizzati per calcolare la media del campione. Per un valore fisso dei parametri, si potrebbe interessati a vedere come cambia la distribuzione delle medie del campione all'aumentare di questo numero.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Samples for distribution") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element la
en: These many sets-of-samples (nDist) are used to get some idea about the distribution of the sample averages. Each set provides an average. Then these averages are used to construct the 'Histogram' or the 'Distribution function'.
it: Questi numerosi insiemi di campioni (nDist) sono utilizzati per avere un'idea della distribuzione delle medie dei campioni. Ogni insieme fornisce una media. Quindi queste medie sono utilizzate per costruire l'«istogramma» o la «funzione di distribuzione».

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to elemen
en: Choose one of 'Histogram' or 'Distribution function' to compare the distribution of the sample averages of D with that of Normal distribution.
it: Scegli uno tra «Istogramma» o «Funzione di distribuzione» per confrontare la distribuzione delle medie campionarie di D con quella della distribuzione normale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Use normalised random variable") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to elem
en: Should the sample averages be normalised, by subtracting the mean, E(D), of D and dividing by the standard deviation, S(D)/sqrt(nAvg), where S(D) is the standard deviation of D? If done so, then the target Normal distribution is taken to be the standard one, that is, with mean 0 and variance 1. Otherwise the target distribution is Normal with the mean E(D) and standard deviation S(D)/sqrt(nAvg).
it: Le medie del campione dovrebbero essere normalizzate, sottraendo la media, E(D), di D e dividendo per la deviazione standard, S(D)/sqrt(nAvg), dove S(D) è la deviazione standard di D? In tal caso, la distribuzione normale obiettivo viene considerata come quella standard, ovvero con media 0 e varianza 1. Altrimenti la distribuzione obiettivo è normale con la media E(D) e la deviazione standard S(D)/sqrt(nAvg).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw normal curve") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled 
en: Should a Normal curve be drawn? For the case of 'Histogram', nDist random samples are drawn from the target Normal distribution and their density values are plotted.
it: Dovrebbe essere tracciata una curva normale? Nel caso di «Istogramma», i campioni casuali nDist sono estratti dalla distribuzione normale di destinazione e sono tracciati i loro valori di densità.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Type of points/lines") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labell
en: Pointtype for the Normal curve.
it: Tipo di punto della curva normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Color") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Color") i18
en: Color of the Normal curve.
it: Colore della curva normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Options") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot
en: Various plot options.
it: Varie opzioni del grafico.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview button.
it: Pulsante di anteprima.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled "Histogram Options") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting> (refers to element labelled 
en: The 'Frequency' checkbox is unavailable because, in this situation, drawing the histogram with <i>freq=TRUE</i> does not make sense. Also, since histogram is the main plot, 'Add to current plot' checkbox has also been disabled. See RKWard help on <link href="rkward://component/histogram_options"/> for other histogram centric details.
it: La casella di controllo «Frequenza» non è disponibile perché, in questa situazione, tracciare l'istogramma con <i>freq=TRUE</i> non ha senso. Inoltre, poiché l'istogramma è il grafico, anche la casella di selezione «Aggiungi al grafico attuale » è stata disabilitata. Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/histogram_options"/> per altri dettagli relativi all'istogramma.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting label="..."> (refers to element labelled "") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting label="..."> (refers to element la
en: Stepfunction options
it: Opzioni funzione a gradino

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <settings> <setting label="Stepfunction options"> (refers to element labelled "") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <settings> <setting label="Stepfuncti
en: See the help on the <link href="rkward://component/plot_stepfun_options"/> plugin. The 'Add to current plot' option is unavailable.
it: Vedere la guida sull'estensione <link href="rkward://component/plot_stepfun_options"/>. L'opzione «Aggiungi al grafico attuale» non è disponibile.

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <i18n label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <i18n label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <i18n label="..."> i1
en: Sample Averages
it: Medie dei campioni

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snipp
en: Parameters
it: Parametri

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hyper
en: CLT Samples
it: Campioni TLC

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="CLT Samples"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="CLT Samples"> <spinbox label=
en: Samples for Average
it: Campioni per media

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="CLT Samples"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="CLT Samples"> <spinbox label=
en: Samples for distribution
it: Campioni per distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot bi
en: Choose type of function plot
it: Scegli il tipo di funzione da tracciare

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <radio label="Choose type o
en: Histogram and Density
it: Istogramma e densità

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <radio label="Choose type o
en: ECDF and Distribution
it: ECDF e distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem:
en: Use normalised random variable
it: Usa una variabile casuale normalizzata

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hyper
en: Normal Curve Options
it: Opzioni della curva normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Option
en: Draw normal curve
it: Traccia curva normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Options"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Option
en: Type of points/lines
it: Tipi di punti/linee

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Individual points
it: Punti individuali

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Lines
it: Linee

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Points connected by lines (both)
it: Punti collegati da linee (entrambi)

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Points overlaid by lines
it: Linee sovrapposte a punti

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Vertical lines (high-density)
it: Linee verticali (alta densità)

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Step-function on left edge
it: Funzione a gradino sul bordo sinistro

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> [...] <dropdown label="Type of points/lines"> <option label="..."> i18n: ect
en: Step-function on right edge
it: Funzione a gradino sul bordo destro

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Options"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Parameters"> <frame label="Normal Curve Options">
en: Color
it: Colore

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot bi
en: Plot Options
it: Opzioni grafico

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <preview label="..."> i18n: ectx: (Loaded from P
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n:
en: Histogram
it: Istogramma

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="Histogram"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="Histogram"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hyperge
en: Histogram Options
it: Opzioni istogramma

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Binomial to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippet> <tab label="..."> i18n:
en: ECDF options
it: Opzioni ECDF

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Exponential to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Exponential Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_exponential_distribution"/>.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_exponential_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Exponential to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Exponential Parameters
it: Parametri esponenziale

note: i18n: ectx: (Exponential distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Exponential probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Gamma distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n:
en: Rate
it: Frequenza

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Exponential to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Exponential
it: Esponenziale

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Exponential to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Exponential to Normal
it: Teorema del limite centrale: esponenziale a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: F to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "F Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_f_distribution"/>. For variance to exist we need the 'Denominator degrees of freedom' parameter to be greater than 4.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_f_distribution"/>. Perché esista la varianza, il parametro «Gradi di libertà del denominatore» deve essere maggiore di 4.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: F to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: F Parameters
it: Parametri F

note: i18n: ectx: (Loaded from F distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Numerator degrees of Freedom") i18n: ectx: (Plot F probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: F to Normal) <snippets> <s
en: Numerator degrees of freedom
it: Gradi di libertà del numeratore

note: i18n: ectx: (Loaded from F distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Denominator degrees of Freedom") i18n: ectx: (Plot F probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: F to Normal) <snippets> 
en: Denominator degrees of freedom
it: Gradi di libertà del denominatore

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: F to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: F to Normal
it: Teorema del limite centrale: F a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Gamma to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Gamma Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_gamma_distribution"/>.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_gamma_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Gamma to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Gamma Parameters
it: Parametri gamma

note: i18n: ectx: (Gamma distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Gamma probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Weibull distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Pl
en: Shape
it: Forma

note: i18n: ectx: (Plot Gamma probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Gamma to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Gamma Parameters"> <spinbox label="...">
en: Rate (lambda) or 1/Scale
it: Indice (lambda) o 1/scala

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Gamma to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Gamma to Normal
it: Teorema del limite centrale: gamma a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Geometric Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_geometric_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_geometric_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Geometric Parameters
it: Parametri geometrica

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Geometric
it: Geometrica

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Geometric to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Geometric to Normal
it: Teorema del limite centrale: geometrica a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Hypergeometric Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_hypergeometric_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_hypergeometric_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Hypergeometric Parameters
it: Parametri ipergeometrica

note: i18n: ectx: (Plot hypergeometric probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Hypergeometric Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of white balls (m)
it: Numero di palline bianche (m)

note: i18n: ectx: (Plot hypergeometric probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Hypergeometric Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of black balls (n)
it: Numero di palline nere (n)

note: i18n: ectx: (Plot hypergeometric probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Hypergeometric Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of balls drawn (k)
it: Numero di palline estratte (k)

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Hypergeometric
it: Ipergeometrica

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Hypergeometric to Normal
it: Teorema del limite centrale: ipergeometrica a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Logistic to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logistic Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_logistic_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_logistic_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Logistic to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Logistic Parameters
it: Parametri logistica

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Logistic to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Logistic
it: Logistica

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Logistic to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Logistic to Normal
it: Teorema del limite centrale: logistica a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lognormal Parameters (in log-scale)")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_lognormal_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_lognormal_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Lognormal Parameters (in log-scale)
it: Parametri lognormale (in scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters (on log scale)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Normal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Poisson probabilities) <snippets> <snippet> 
en: Mean
it: Meschino

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters (on log scale)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Normal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <snip
en: Standard deviation
it: Deviazione standard

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Lognormal
it: Lognormale

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Lognormal to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Lognormal to Normal
it: Teorema del limite centrale: lognormale a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Negative Binomial Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_negbinomial_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_negbinomial_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Negative Binomial Parameters
it: Parametri binomiale negativa

note: i18n: ectx: (Negative Binomial distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <sni
en: Target number of successful trials
it: Numero obiettivo di tentativi con successo.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Negative Binomial Parameters"> <spinbox label="...">
en: Dispersion
it: Dispersione

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> [...] <radio label="Type of Parametrization"> <option label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Negative Binomial Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Centr
en: Success probability
it: Probabilità di successo

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> [...] <radio label="Type of Parametrization"> <option label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Negative Binomial Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Centr
en: Mean (mu)
it: Media (mu)

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Negative Binomial Parameters"> <radio label="...">
en: Type of Parametrization
it: Tipo di parametrizzazione

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Negative Binomial
it: Binomiale negativa

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Negative Binomial to Normal
it: Teorema del limite centrale: binomiale negativa a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Normal to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Normal Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_normal_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_normal_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Normal to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Normal Parameters
it: Parametri normale

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Normal to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Normal
it: Normale

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Normal to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Normal to Normal
it: Teorema del limite centrale: normale a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Poisson to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Poisson Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_poisson_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_poisson_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Poisson to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Poisson Parameters
it: Parametri Poisson

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Poisson to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Poisson to Normal
it: Teorema del limite centrale: Poisson a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: t to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "t Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_t_distribution"/>. For the variance to exist, the 'Degrees of freedom' parameter has to be greater than 2.
it: Vedi la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_t_distribution"/>. Perché esista la varianza, il parametro «Gradi di libertà» deve essere maggiore di 2.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: t to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: t Parameters
it: Parametri t

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: t to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: t to Normal
it: Teorema del limite centrale: t a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Uniform Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_uniform_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_uniform_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Uniform Parameters
it: Parametri uniforme

note: i18n: ectx: (Plot Uniform probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Uniform Parameters"> <spinbox label="...">
en: Minimum
it: Minimo

note: i18n: ectx: (Plot Uniform probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Uniform Parameters"> <spinbox label="...">
en: Maximum
it: Massimo

[ctx: Distribution name]
note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <logic> <i18n label="...">
en: Uniform
it: Uniforme

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Uniform to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Uniform to Normal
it: Teorema del limite centrale: uniforme a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Weibull to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Weibull Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_weibull_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_weibull_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Weibull to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Weibull Parameters
it: Parametri Weibull

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Weibull to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Weibull to Normal
it: Teorema del limite centrale: Weibull a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal) <snippets> <snippet> <setting> (refers to element labelled "Wilcoxon Parameters")
en: See RKWard help on <link href="rkward://component/plot_wilcoxon_distribution"/>.
it: Vedere la guida di RKWard su <link href="rkward://component/plot_wilcoxon_distribution"/>.

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Wilcoxon Parameters
it: Parametri Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Wilcoxon Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of Observations in first sample (m)
it: Numero di osservazioni nel primo campione (m)

note: i18n: ectx: (Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal) <snippets> <snippet> <frame label="Wilcoxon Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of Observations in second sample (n)
it: Numero di osservazioni nel secondo campione (n)

note: i18n: ectx: (Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal) <dialog label="...">
en: Central Limit Theorem: Wilcoxon to Normal
it: Teorema del limite centrale: Wilcoxon a normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <caption title="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <caption title="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <captio
en: Generic settings
it: Impostazioni generiche

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Mode") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Mode") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from C
en: Specify the quantity to be calculated (probabilities, densities, or quantiles), and the quantity given (probabilities or quantiles)
it: Specifica la quantità da calcolare (probabilità, densità o quantili) e la quantità fornita (probabilità o quantili)

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of quantiles") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of quantiles") i18n: ec
en: When calculating densities or probabilities, specify the number of evenly spaces quantiles to show. Alternatively, use the setting above.
it: Quando si calcolano le densità o le probabilità, specifica il numero di quantili a spazi uguali da mostrare. In alternativa, utilizza l'impostazione sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Specify Quantiles (optional)") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Specify Quantiles (op
en: When calculating densities or probabilities, specify one or more quantiles. Alternatively, leave this empty to use the setting above, instead.
it: Quando si calcolano densità o probabilità, specifica uno o più quantili. In alternativa, lascia questo valore vuoto per utilizzare invece l'impostazione sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of probabilities") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of probabilities") 
en: When calculating quantiles, specify the number of evenly spaced probabilities (optionally logarithmic) to show. Alternatively, use the setting below.
it: Nel calcolare i quantili, specifica una o più probabilità, specifica il numero di probabilità equidistanti (facoltativamente logaritmiche) da mostrare. In alternativa, utilizza l'impostazione seguente.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Specify Probabilities (optional)") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Specify Probabili
en: When calculating quantiles, specify one or more probabilities, optionally logarithmic (see below). If this setting is left empty, the setting above is used, instead.
it: Nel calcolare i quantili, specifica una o più probabilità, opzionalmente logaritmica (vedi sotto). Se questa impostazione viene lasciata vuota, sarà invece utilizzata l'impostazione sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic probabilities") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic probabilitie
en: When calculating probabilities, return these as log (p). When specifying probabilities, these are supplied as log (p).
it: Quando si calcolano le probabilità, restituirle come log (p). Quando si specificano le probabilità, queste vengono fornite come log (p).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic densities") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic densities") i18n
en: When calculating densities, return these as log (d).
it: Quando si calcolano le densità, restituiscile come log (d).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower tail") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower tail") i18n: ectx: (Loaded from L
en: If checked (the default) probabilities are P[X ≤ x]. Otherwise (upper tail) probabilities are P[X > x]
it: Se marcata (impostazione predefinita), le probabilità sono P[X ≤ x]. Altrimenti le probabilità (coda superiore) sono P[X> x]

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <setting> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <setting> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <setting> i18n: ectx: (Loaded f
en: Show a preview of the result.
it: Mostra un'anteprima del risultato.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <caption title="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <caption title="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <captio
en: Distribution specific settings
it: Impostazioni specifiche della distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Lo
en: Select the desired mode of operation, then specify the values of interest. The input values (quantiles or probabilities) can be left empty, in which case a short sequence of evenly spaced values will be filled in, automatically.
it: Seleziona la modalità operativa desiderata, quindi specifica i valori di interesse. I valori di ingresso (quantili o probabilità) possono essere lasciati vuoti, nel qual caso sarà automaticamente compilata una breve sequenza di valori equidistanti.

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loade
en: Mode
it: Moda

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippe
en: Calculate probabilities for given quantiles
it: Calcola la probabilità per i quantili specificati

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippe
en: Calculate densities at given quantiles
it: Calcola la densità ai quantili specificati

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <dropdown label="Mode"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippe
en: Calculate quantiles for given probabilities
it: Calcola i quantili per le probabilità specificate

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded f
en: Number of quantiles
it: Numero di quantili

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded f
en: Number of probabilities
it: Numero di probabilità

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <text> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared distribution calculator) <sni
en: - or -
it: - o -

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from
en: Specify Quantiles (optional)
it: Specifica i quantili (facoltativo)

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <matrix label="..."> i18n: ectx: (Loaded from
en: Specify Probabilities (optional)
it: Specifica le probabilità (facoltativo)

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loade
en: Logarithmic probabilities
it: Probabilità logaritmiche

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loade
en: Logarithmic densities
it: Densità logaritmiche

note: i18n: ectx: (Loaded from Beta distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Binomial probabilities, quantiles, densities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cauchy distribution calculator) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loade
en: Lower tail
it: Coda inferiore

note: i18n: ectx: (Loaded from Exponential distribution calculator)
en: Exponential distribution
it: Distribuzione esponenziale

note: i18n: ectx: (Loaded from Exponential distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Exponential distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione esponenziale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Exponential distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Rate")
en: Rate parameter λ (1/mean)
it: Parametro di indice λ (1/media)

note: i18n: ectx: (Loaded from Exponential distribution calculator) <related>
en: <link href="rkward://component/rkward/gamma_probabilities"/> (of which the exponential distribution is a special case)
it: <link href="rkward://component/rkward/gamma_probabilities"/> (di cui la distribuzione esponenziale è un caso speciale)

note: i18n: ectx: (Loaded from F distribution calculator)
en: F distribution
it: Distribuzione F

note: i18n: ectx: (Loaded from F distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the F distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione F.

note: i18n: ectx: (F distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Numerator degrees of Freedom
it: Gradi di libertà del numeratore

note: i18n: ectx: (F distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Denominator degrees of Freedom
it: Numero di gradi di libertà del denominatore

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator)
en: Gamma distribution
it: Distribuzione gamma

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the gamma distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione gamma.

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape")
en: Shape parameter (k)
it: Parametro di forma (k)

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Rate")
en: Rate parameter β (inverse of scale parameter)
it: Parametro di indice β (inverso del parametro di scala)

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator) <related>
en: <link href="rkward://component/rkward/exponential_probabilities"/> (a special case of the gamma distribution with shape=1)
it: <link href="rkward://component/rkward/exponential_probabilities"/> (un caso speciale della distribuzione gamma con forma=1)

note: i18n: ectx: (Loaded from Gamma distribution calculator) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/GammaDist">R help on Gamma Distribution functions</link>
it: <link href="rkward://rhelp/GammaDist">Guida di R sulle funzioni della distribuzione gamma</link>

note: i18n: ectx: (Loaded from Geometric distribution calculator)
en: Geometric distribution
it: Distribuzione geometrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Geometric distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Geometric distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione geometrica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Geometric distribution calculator) <summary>
en: Quantiles in the geometric distribution represent the number of failures in a sequence of Bernoulli trials before the first success.
it: I quantili nella distribuzione geometrica rappresentano il numero di fallimenti in una sequenza di prove di Bernoulli prima del primo successo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Geometric distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "probability of success in each trial")
en: Probability of success in each trial. Note that this setting is <b>not</b> affected by the "log probabilities" setting, i.e. always specify the plain probability,
it: Probabilità di successo in ogni tentativo. Si noti che questa impostazione <b>non</b> è influenzata dall'impostazione «probabilità logaritmiche», cioè specifica sempre la probabilità normale.

note: i18n: ectx: (Geometric distribution calculator)
en: Quantiles represent the number of failures in a sequence of Bernoulli trials before the first success.
it: I quantili rappresentano il numero di fallimenti in una sequenza di prove di Bernoulli prima del primo successo.

note: i18n: ectx: (Geometric distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: probability of success in each trial
it: probabilità di successo in ogni tentativo

note: i18n: ectx: (Loaded from Gumbel distribution calculator)
en: Gumbel distribution
it: Distribuzione di Gumbel

note: i18n: ectx: (Loaded from Gumbel distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Gumbel distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione di Gumbel.

note: i18n: ectx: (Loaded from Gumbel distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location")
en: Location parameter.
it: Parametro di posizione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Gumbel distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale") i18n: ectx: (Loaded from Logistic distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale")
en: Scale parameter.
it: Parametro di scala.

note: i18n: ectx: (Loaded from Gumbel distribution calculator) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/pgumgel">R help on the gumbel distribution functions from package FAdist</link>
it: <link href="rkward://rhelp/pgumgel">Guida di R sulle funzioni della distribuzione di Gumbel dal pacchetto FAdist</link>

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator)
en: Hypergeometric distribution
it: Distribuzione ipergeometrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Hypergeometric distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione ipergeometrica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator) <summary> i18n: ectx: (Hypergeometric distribution calculator)
en: Quantiles represent the number of white balls drawn in k draws without replacement from an urn containing m white and n black balls.
it: I quantili rappresentano il numero di palline bianche estratte in k estrazioni senza sostituzione da un'urna contenente m palline bianche e n nere.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "m (Number of white balls in the urn)") i18n: ectx: (Hypergeometric distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: m (Number of white balls in the urn)
it: m (numero di palline bianche nell'urna)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "n (Number of black balls in the urn)") i18n: ectx: (Hypergeometric distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: n (Number of black balls in the urn)
it: n (numero di palline nere nell'urna)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hypergeometric distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "k (Number of balls drawn from the urn)")
en: k (Number of draws from the urn)
it: k (numero di estrazioni dall'urna)

note: i18n: ectx: (Hypergeometric distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: k (Number of balls drawn from the urn)
it: k (numero di palline estratte dall'urna)

note: i18n: ectx: (Loaded from Log Normal distribution calculator)
en: Log Normal distribution
it: Distribuzione lognormale

note: i18n: ectx: (Loaded from Log Normal distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Log-Normal distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione lognormale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Log Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "meanlog (mean on log scale)")
en: meanlog (mean of the distribution on the log scale)
it: medialog (media della distribuzione su scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Loaded from Log Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "sdlog (standard deviation on log scale)")
en: sdlog (standard deviation of the distribution on the log scale)
it: dslog (deviazione standard della distribuzione su scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Log Normal distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: meanlog (mean on log scale)
it: medialog (media su scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Log Normal distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: sdlog (standard deviation on log scale)
it: dslog (deviazione standard su scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Loaded from Logistic distribution calculator)
en: Logistic distribution
it: Distribuzione logistica

note: i18n: ectx: (Loaded from Logistic distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the logistic distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione logistica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Logistic distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location")
en: Location parameter μ (corresponds to the mean).
it: Parametro di posizione μ (corrispondente alla media)

note: i18n: ectx: (Loaded from Negative Binomial distribution calculator)
en: Negative Binomial distribution
it: Distribuzione binomiale negativa

note: i18n: ectx: (Loaded from Negative Binomial distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Negative Binomial distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Negative Binomial distribution calculator) <summary>
en: Note: Quantiles represents the number of failures in a sequence of Bernoulli trials before the target number of successes is reached.
it: Nota: i quantili rappresentano il numero di fallimenti in una sequenza di prove di Bernoulli prima che sia raggiunto l'obiettivo del numero di successi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Negative Binomial distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Target number of successful trials")
en: Target number of successes. This need not be an integer.
it: Numero obiettivo di successo. Questo deve essere un intero.

note: i18n: ectx: (Loaded from Negative Binomial distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Probability of success in each trial")
en: Probability of success in each trial. Note that this setting is <b>not</b> affected by the "log probabilities" setting, i.e. always specify the plain probability.
it: Probabilità di successo in ogni tentativo. Si noti che questa impostazione <b>non</b> è influenzata dall'impostazione «probabilità logaritmiche», ovvero specifica sempre la probabilità normale.

note: i18n: ectx: (Negative Binomial distribution calculator)
en: Quantiles represent the number of failures in a sequence of Bernoulli trials before the target number of successes is reached.
it: I quantili rappresentano il numero di fallimenti in una sequenza di prove di Bernoulli prima che sia raggiunto l'obiettivo del numero di successi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Probability of success on each trial") i18n: ectx: (Negative Binomial distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Probability of success in each trial
it: Probabilità di successo in ogni tentativo

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator)
en: Normal distribution
it: Distribuzione normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Normal distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione normale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "mu (mean)")
en: Mean.
it: Media.

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "sigma (standard deviation)")
en: Standard deviation.
it: Deviazione standard.

note: i18n: ectx: (Loaded from Normal distribution calculator) <related>
en: Various tests for normality of observed measures are available, for instance <link href="rkward://component/rkward/jb_test"/>.
it: Sono disponibili vari test per la normalità delle misure osservate, ad esempio <link href="rkward://component/rkward/jb_test"/>.

note: i18n: ectx: (Normal distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: mu (mean)
it: mu (media)

note: i18n: ectx: (Normal distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: sigma (standard deviation)
it: sigma (deviazione standard)

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Beta distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione beta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape1 (a)")
en: shape1 parameter of the Beta distribution.
it: Parametro forma1 della distribuzione beta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape2 (b)")
en: shape2 parameter of the Beta distribution.
it: Parametro forma2 della distribuzione beta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Non-centrality parameter (ncp)")
en: Non-centrality parameter of the Beta distribution.
it: Parametro di non centralità della distribuzione beta

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plot Chi-squared probabilities) <snippets> <
en: Range
it: Intervallo

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbo
en: Lower quantile
it: Quantile inferiore

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbo
en: Upper quantile
it: Quantile superiore

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="...">
en: Non-centrality parameter (ncp)
it: Parametro di non centralità (pnc)

note: i18n: ectx: (Plot Beta probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Beta probabilities
it: Traccia le probabilità della beta

[ctx: Binomial distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot binomial probabilities)
en: Binomial
it: Binomiale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot binomial probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Binomial distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione binomiale.

note: i18n: ectx: (Plot binomial probabilities) <dialog label="...">
en: Plot binomial probabilities
it: Traccia le probabilità binomiale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Cauchy probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Cauchy distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione di Cauchy.

note: i18n: ectx: (Plot Cauchy probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Cauchy probabilities
it: Traccia le probabilità di Cauchy

[ctx: Chi-square distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Chi-squared probabilities)
en: Chi-square
it: Chi quadro

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Chi-squared probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Chi-squared distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione chi quadro.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Chi-squared probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom") i18n: ectx: (Loaded from Plot Chi-squared probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Non-centrality parameter")
en: See R reference on Chi-squared distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione chi quadro.

note: i18n: ectx: (Plot Chi-squared probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Chi-squared probabilities
it: Traccia le probabilità chi quadro

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from
en: Plot density function
it: Traccia la funzione di densità

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <radio label="Choose type of function plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from
en: Plot distribution
it: Traccia la distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded fro
en: Logarithmic
it: Logaritmica

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded fro
en: Lower Tail
it: Coda inferiore

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Logarithmic") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabiliti
en: Check this box if log of the function values are to be plotted.
it: Seleziona questa casella se desideri tracciare il logaritmo dei valori delle funzioni.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower Tail") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower Tail") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities
en: This option is valid only for plotting the distribution function. Uncheck this box if the upper tail of the distribution function (P[X > x]) is to be plotted.
it: Questa opzione è valida solo per il tracciamento del grafico della funzione di distribuzione. Deseleziona questa casella se la coda superiore della funzione di distribuzione (P[X> x]) deve essere tracciata.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Preview") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Preview") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <sni
en: Check this box for previewing the function plot. A new graphics window will pop up and it will be dynamically updated based on the choice of parameters. It may take a while for the window to show up. Sometimes, only an empty graphics device may get displayed, in which case, close the device (dev.off() or may be even graphics.off()), uncheck the box, wait for a while and try again. If it still persists, use only the "Submit" button to view the exported plot in the Output window.
it: Seleziona questa casella per visualizzare l'anteprima del grafico delle funzioni. Apparirà una nuova finestra grafica che sarà aggiornata dinamicamente in base alla scelta dei parametri. La visualizzazione della finestra potrebbe richiedere alcuni minuti. A volte, può essere visualizzato solo un dispositivo grafico vuoto, nel qual caso, chiudi il dispositivo (dev.off() o potrebbe anche essere graphics.off()), deseleziona la casella, attendi qualche istante e riprova. Se persiste ancora, utilizza solo il pulsante «Invia» per visualizzare il grafico esportato nella finestra Risultato.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Plot Options") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Plot Options") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabili
en: Various plotting parameter settings for the plot. See the help page of "Plot Options" for more details.
it: Varie impostazioni dei parametri di stampa per il grafico. Vedere la pagina della guida di «Opzioni grafico» per maggiori dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <usage> i18n: ectx: (Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <usa
en: Choose appropriate values for the various parameters of the distribution and select the type of function. The "Submit" button will export the plot to the "Output" window. To dynamically visualize the plot check the "Preview" box.
it: Scegli i valori appropriati per i vari parametri della distribuzione e seleziona il tipo di funzione. Il pulsante «Invia» esporterà il diagramma nella finestra «Risultato». Per visualizzare dinamicamente il grafico selezionare la casella «Anteprima».

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Loaded from Loa
en: Density Function, or
it: Funzione di densità, o

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Loaded from Loa
en: Distribution Function
it: Funzione di distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of Observations") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Number of Observations") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plo
en: Number of observations (points) for constructing the plot (n).
it: Numero di osservazioni (punti) per costruire il grafico (n).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower quantile") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Lower quantile") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial proba
en: Smallest value at which the function is to be plotted.
it: Valore più piccolo al quale deve essere tracciata la funzione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Upper quantile") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Upper quantile") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial proba
en: Largest value at which the function is to be plotted. So, the function will be evaluated at 'n' equally spaced points between the lower quantile and the upper quantile (inclusive of end points).
it: Il valore più grande al quale deve essere tracciata la funzione. Quindi, la funzione sarà valutata in punti «n» equidistanti tra il quantile inferiore e il quantile superiore (comprensivo dei punti finali).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Upper quantile") i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Upper quantile") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial proba
en: Largest value at which the function is to be plotted. Since this is a discrete distribution the function will be evaluated at all the integers between the lower quantile and the upper quantile (inclusive of the end points).
it: Il valore più grande al quale deve essere tracciata la funzione. Poiché si tratta di una distribuzione discreta, la funzione sarà valutata in tutti gli interi tra il quantile inferiore e il quantile superiore (comprensivo dei punti finali).

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Plot Beta probabilities) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Plot binomial probabilities) <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from P
en: Number of Observations
it: Numero di osservazioni

[ctx: Exponential distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Exponential probabilities)
en: Exponential
it: Esponenziale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Exponential probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Exponential distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione esponenziale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Exponential probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Rate")
en: See R reference on Exponential distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione esponenziale.

note: i18n: ectx: (Plot Exponential probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Exponential probabilities
it: Traccia le probabilità esponenziale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot F probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the F distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione F.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot F probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Numerator degrees of freedom") i18n: ectx: (Loaded from Plot F probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Denominator degrees of freedom") i18n: ectx: (Loaded from Plot F probabilit
en: See R reference on F distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione F.

note: i18n: ectx: (Plot F probabilities) <dialog label="...">
en: Plot F probabilities
it: Traccia le probabilità F

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Gamma probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Gamma distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione gamma.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Gamma probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape") i18n: ectx: (Loaded from Plot Gamma probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Rate (lambda) or 1/Scale")
en: See R reference on Gamma distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione gamma.

note: i18n: ectx: (Plot Gamma probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Gamma probabilities
it: Traccia le probabilità della gamma

[ctx: Geometric distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot geometric probabilities)
en: Geometric
it: Geometrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot geometric probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Geometric distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione geometrica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot geometric probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Probability of success on each trial")
en: See R reference on Geometric distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione geometrica.

note: i18n: ectx: (Plot geometric probabilities) <dialog label="...">
en: Plot geometric probabilities
it: Traccia le probabilità della geometrica

[ctx: Hypergeometric distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot hypergeometric probabilities)
en: Hypergeometric
it: Ipergeometrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot hypergeometric probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Hypergeometric distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione ipergeometrica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot hypergeometric probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of white balls (m)") i18n: ectx: (Loaded from Plot hypergeometric probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of black balls (n)") i18n: ectx: (Loaded from
en: See R reference on Hypergeometric distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione ipergeometrica.

note: i18n: ectx: (Plot hypergeometric probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="...">
en: Upper quantile (at most k)
it: Quantile superiore (al massimo k)

note: i18n: ectx: (Plot hypergeometric probabilities) <dialog label="...">
en: Plot hypergeometric probabilities
it: Traccia le probabilità della ipergeometrica

[ctx: Logistic distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Logistic probabilities)
en: Logistic
it: Logistica

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Logistic probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Logistic distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione logistica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Logistic probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location") i18n: ectx: (Loaded from Plot Logistic probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale")
en: See R reference on Logistic distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione logistica.

note: i18n: ectx: (Plot Logistic probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Logistic probabilities
it: Traccia le probabilità della logistica

[ctx: Log-Normal distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Lognormal probabilities)
en: Log-Normal
it: Lognormale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Lognormal probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Lognormal distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione lognormale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Lognormal probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean") i18n: ectx: (Loaded from Plot Lognormal probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Standard deviation")
en: See R reference on Lognormal distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione lognormale.

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="...">
en: Parameters (on log scale)
it: Parametri (su scala logaritmica)

note: i18n: ectx: (Plot Lognormal probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Lognormal probabilities
it: Traccia le probabilità della lognormale

[ctx: Negative Binomial distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities)
en: Negative Binomial
it: Binomiale negativa

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Negative Binomial distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Target number of successful trials")
en: This is the <i>size</i> parameter when the 'probability' form of the parametrization is used. This is always a non-negative integer. See R reference on Negative Binomial distribution.
it: Questo è il parametro <i>size</i> quando viene utilizzata la forma «probabilità» della parametrizzazione. Questo è sempre un numero intero non negativo. Vedi la guida di R sulla distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Dispersion (Size)")
en: This is the <i>size</i> parameter when the 'mu' form of the parametrization is used. This is a non-negative real number. See R reference on Negative Binomial distribution.
it: Questo è il parametro <i>size</i> quando viene utilizzata la forma «mu» della parametrizzazione. Questo è un numero reale non negativo. Vedi la guida di R sulla distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Probability of success on each trial") i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean (alternate parameter, mu)")
en: See R reference on Negative Binomial distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot negative binomial probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Type of Parametrization")
en: The type of the parametrization to be used. See R reference on Negative Binomial distribution.
it: Il tipo di parametrizzazione da utilizzare. Vedi la guida di R sulla distribuzione binomiale negativa.

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="...">
en: Dispersion (Size)
it: Dispersione (dimensione)

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="...">
en: Mean (alternate parameter, mu)
it: Media (parametro alternativo, mu)

note: i18n: ectx: (Plot negative binomial probabilities) <dialog label="...">
en: Plot negative binomial probabilities
it: Traccia le probabilità della binomiale negativa

[ctx: Normal distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Normal probabilities)
en: Normal
it: Normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Normal probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Normal distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione normale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Normal probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean") i18n: ectx: (Loaded from Plot Normal probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Standard deviation")
en: See R reference on Normal distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione normale.

note: i18n: ectx: (Plot Normal probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Normal probabilities
it: Traccia le probabilità della normale

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Poisson probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Poisson distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione di Poisson.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Poisson probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean")
en: See R reference on Poisson distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione di Poisson.

note: i18n: ectx: (Plot Poisson probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Poisson probabilities
it: Traccia le probabilità della Poisson

[ctx: t distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Student T probabilities)
en: Student t
it: t di Student

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Student T probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the t distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione t.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Student T probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom") i18n: ectx: (Loaded from Plot Student T probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Non-centrality parameter")
en: See R reference on t distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione t.

note: i18n: ectx: (Plot Student T probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Student T probabilities
it: Traccia le probabilità della t di Student

[ctx: Tukey distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Studentized Range (Tukey) probabilities)
en: Studentized Range (Tukey)
it: Intervallo studentizzato (Tukey)

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <summary>
en: Distribution function plot for the Studentized Range (Tukey) distribution.
it: Traccia la distribuzione dell'intervallo studentizzato (Tukey).

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Choose type of function plot") i18n: ectx: (Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <dialog label="Plot Studentized Range (Tukey) probabilities"> <text>
en: Only the distribution function can be plotted for the Tukey distribution.
it: È possibile tracciare solo la funzione di distribuzione la distribuzione di Tukey.

note: i18n: ectx: (Loaded from Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of observations") i18n: ectx: (Loaded from Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of observations")
en: Number of independent observations whose range to consider.
it: Numero di osservazioni indipendenti di cui considerare l'intervallo

note: i18n: ectx: (Loaded from Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom for standard deviation estimate") i18n: ectx: (Loaded from Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "
en: Degrees of freedom for the (independent sample) estimate of standard deviation.
it: Gradi di libertà per la stima (campione indipendente) della deviazione standard.

note: i18n: ectx: (Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="...">
en: Number of observations
it: Numero di osservazioni

note: i18n: ectx: (Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Parameters"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for standard deviation estimate
it: Gradi di libertà per la stima della deviazione standard

note: i18n: ectx: (Plot Studentized Range (Tukey) probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Studentized Range (Tukey) probabilities
it: Traccia le probabilità dell'intervallo studentizzato (Tukey)

[ctx: Uniform distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Uniform probabilities)
en: Uniform
it: Uniforme

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Uniform probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Uniform distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione uniforme.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Uniform probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Minimum") i18n: ectx: (Loaded from Plot Uniform probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximum")
en: See R reference on Uniform distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione uniforme.

note: i18n: ectx: (Plot Uniform probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Uniform probabilities
it: Traccia le probabilità della uniforme

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Weibull probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Weibull distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione di Weibull.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Weibull probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape") i18n: ectx: (Loaded from Plot Weibull probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale")
en: See R reference on Weibull distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione di Weibull.

note: i18n: ectx: (Plot Weibull probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Weibull probabilities
it: Traccia le probabilità della Weibull

[ctx: Wilcoxon Rank Sum distribution]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities)
en: Wilcoxon Rank Sum
it: Somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <summary>
en: Density and distribution function plots for the Wilcoxon distribution.
it: Densità e grafici della funzione di distribuzione per la distribuzione di Wilcoxon.

note: i18n: ectx: (Loaded from Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of Observations in first sample (m)") i18n: ectx: (Loaded from Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of
en: See R reference on Wilcoxon distribution.
it: Vedi la guida di R sulla distribuzione di Wilcoxon.

note: i18n: ectx: (Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <snippets> <snippet> <frame label="Range"> <spinbox label="...">
en: Upper quantile (at most m*n)
it: Quantile superiore (al massimo m*n)

note: i18n: ectx: (Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities) <dialog label="...">
en: Plot Wilcoxon Rank Sum statistic probabilities
it: Traccia le probabilità delle probabilità statiche della somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Loaded from Poisson distribution calculator)
en: Poisson distribution
it: Distribuzione di Poisson

note: i18n: ectx: (Loaded from Poisson distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Poisson distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione di Poisson.

note: i18n: ectx: (Loaded from Poisson distribution calculator) <summary> i18n: ectx: (Poisson distribution calculator)
en: Quantiles represent the number of events observed in a specified region (e.g. a fixed number of trials, or a fixed period of time), where λ (lambda) is the expected (mean) number of such events.
it: I quantili rappresentano il numero di eventi osservati in una regione specifica (ad esempio un numero fisso di prove o un periodo di tempo fisso), dove λ (lambda) è il numero atteso (medio) di tali eventi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Poisson distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "λ (Lambda)")
en: The expected (mean) number of events in the region of interest.
it: Il numero atteso (medio) di eventi nella regione di interesse.

note: i18n: ectx: (Loaded from t distribution calculator)
en: t distribution
it: distribuzione t

note: i18n: ectx: (Loaded from t distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the <i>t</i> distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione t.

note: i18n: ectx: (Loaded from t distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of Freedom")
en: Degrees of freedom.
it: Gradi di libertà.

note: i18n: ectx: (Loaded from t distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "non-centrality parameter")
en: Non-centrality parameter.
it: Parametro di non centralità.

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Cramer-von Mises Normality Test) <dialog label="Cramer-von Mises Norm
en: Select Variables
it: Seleziona variabili

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: 
en: variable(s):
it: variabili:

note: i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <text> i18n: ectx: (Cramer-von Mises Normality Test) <dialog label="Cramer-von Mises Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <text> i18n: ectx: (Pearson chi-square No
en: Note: Objects must have at least 8 values
it: Nota: gli oggetti devono avere almeno 8 valori

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Cramer-von Mises Normality Test) <dialog label="Cramer-von Mises Norm
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Anderson-Darling Normality Test) <dialog label="Anderson-Darling Normality Test"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Cramer-von Mise
en: Show Length and NAs
it: Mostra lunghezza e ND

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <summary>
en: This plugin calculates a Jarque-Bera chi-squared statistic for a variable x and tests against the null hypothesis of normality.
it: Questa estensione calcola una statistica chi quadro di Jarque-Bera per una variabile x e verifica l'ipotesi nulla della normalità.

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <usage>
en: Select one or more numeric variables to test against normality. An individual test is run for each one of them. The output consists of the JB chi-squared statistic with 2 degrees of freedom and its correspondent p-value.  The statistic's distribution is asymptotic, so this test performs better when working with big samples.
it: Seleziona una o più variabili numeriche da verificare rispetto alla normalità. Viene eseguito un test individuale per ciascuno di essi. Il risultato è costituito dalla statistica chi quadro di JB con 2 gradi di libertà e il suo corrispondente valore p. La distribuzione della statistica è asintotica, quindi questo test funziona meglio quando si lavora con campioni di grandi dimensioni.

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <usage>
en: Make sure the data does not contain NAs or, if so, that the 'Exclude NAs' option is checked, as neglecting this will usually prevent the test from succeeding.
it: Assicurati che i dati non contengano ND o, in tal caso, che l'opzione «Escludi ND» sia selezionata, poiché trascurando ciò si impedirà che il test abbia esito positivo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed (one or more variables). The vectors need to be numeric and can be of different length.
it: Seleziona i dati da calcolare (una o più variabili). I vettori devono essere numerici e possono avere lunghezze diverse.

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Length and NAs")
en: Select if you want to include the number of observations and NAs in the output. (Default: YES)
it: Seleziona se desideri includere il numero di osservazioni e ND nel risultato. (Predefinito: SÌ)

note: i18n: ectx: (Loaded from Jarque-Bera Normality Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude NAs")
en: Select if your data has missing values. The NAs are then omitted when performing the test. (Default: YES)
it: Seleziona se i tuoi dati hanno valori mancanti. Gli ND sono quindi omessi quando viene eseguito il test. (Predefinito: SÌ)

note: i18n: ectx: (Jarque-Bera Normality Test) <dialog label="Jarque-Bera Normality Test"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Exclude NAs
it: Escludi ND

note: i18n: ectx: (Loaded from Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality Test)
en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality test
it: Test di normalità di Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov)

note: i18n: ectx: (Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality Test) <dialog label="Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <text>
en: Note: Objects must have at least 5 values
it: Nota: gli oggetti devono avere almeno 5 valori

note: i18n: ectx: (Loaded from Pearson chi-square Normality Test)
en: number of classes
it: numero di classi

note: i18n: ectx: (Loaded from Pearson chi-square Normality Test)
en: degrees of freedom
it: gradi di libertà

note: i18n: ectx: (Pearson chi-square Normality Test) <dialog label="Pearson chi-square Normality Test"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: p-value from chi^2-distribution from
it: valore p dalla distribuzione chi quadro

note: i18n: ectx: (Pearson chi-square Normality Test) <dialog label="Pearson chi-square Normality Test"> <tab label="Options"> <radio label="p-value from chi^2-distribution from"> <option label="...">
en: n.classes-3 degrees of freedom
it: n. classi-3 gradi di libertà

note: i18n: ectx: (Pearson chi-square Normality Test) <dialog label="Pearson chi-square Normality Test"> <tab label="Options"> <radio label="p-value from chi^2-distribution from"> <option label="...">
en: n.classes-1 degrees of freedom
it: n. classi-1 gradi di libertà

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <text>
en: Note: Objects must have between 5 and 5000 values
it: Nota: gli oggetti devono avere tra 5 e 5000 valori

note: i18n: ectx: (Shapiro-Wilk Normality Test) <dialog label="Shapiro-Wilk Normality Test"> <tab label="Select Variables"> <text>
en: Note: Objects must have between 3 and 5000 values
it: Nota: gli oggetti devono avere tra 3 e 5000 valori

note: i18n: ectx: (Loaded from Studentized Range (Tukey) distribution calculator)
en: Studentized Range (Tukey) distribution
it: Distribuzione dell'intervallo studentizzato (Tukey)

note: i18n: ectx: (Loaded from Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles in the Standardized Range (Tukey) distribution. Calculating densities is not supported by this plugin.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione dell'intervallo studentizzato (Tukey). Il calcolo delle densità non è supportato da questa estensione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Studentized Range (Tukey) distribution calculator) <summary>
en: Quantiles are the ratio between the observed range in the given number of observations, and the standard deviation estimate (based on given number of degrees of freedom) of an independent sample.
it: I quantili sono il rapporto tra l'intervallo osservato nel dato numero di osservazioni e la stima della deviazione standard (basata sul dato numero di gradi di libertà) di un campione indipendente.

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator)
en: Uniform distribution
it: Distribuzione uniforme

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Uniform distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione uniforme.

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lower limit of the distribution")
en: Lower limit.
it: Limite inferiore.

note: i18n: ectx: (Loaded from Uniform distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Upper limit of the distribution")
en: Upper limit.
it: Limite superiore.

note: i18n: ectx: (Uniform distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Lower limit of the distribution
it: Limite inferiore della distribuzione

note: i18n: ectx: (Uniform distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: Upper limit of the distribution
it: Limite superiore della distribuzione

note: i18n: ectx: (Loaded from Weibull distribution calculator)
en: Weibull distribution
it: Distribuzione di Weibull

note: i18n: ectx: (Loaded from Weibull distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Weibull distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione di Weibull.

note: i18n: ectx: (Loaded from Weibull distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Shape")
en: Shape parameter (k).
it: Parametro di forma (k).

note: i18n: ectx: (Loaded from Weibull distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale")
en: Scale parameter (λ).
it: Parametro di scala (λ).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon Rank Sum distribution calculator)
en: Wilcoxon Rank Sum distribution
it: Distribuzione della somma dei ranghi di Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <summary>
en: Provides a calculator for probabilities, quantiles, and densities in the Wilcoxon distribution.
it: Fornisce una calcolatore per probabilità, quantili e densità nella distribuzione di Wilcoxon.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <summary> i18n: ectx: (Wilcoxon Rank Sum distribution calculator)
en: Quantiles correspond to the value of the Wilcoxon Rank Sum statistic, i.e. the number of pairs from sample x and y, for which y[j] is not greater than x[i].
it: I quantili corrispondono al valore della somma dei ranghi di Wilcoxon, cioè il numero di coppie dal campione x e y, per cui y[j] non è maggiore di x[i].

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "m (Numbers of observations in the first sample)") i18n: ectx: (Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: m (Numbers of observations in the first sample)
it: m (numero di osservazioni nel primo campione)

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <settings> <setting> (refers to element labelled "n (Numbers of observations in the second sample)") i18n: ectx: (Wilcoxon Rank Sum distribution calculator) <snippets> <snippet> <spinbox label="...">
en: n (Numbers of observations in the second sample)
it: m (numero di osservazioni nel secondo campione)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
it: Squadra di RKWard
