rkward - en to it translation catalogue (66 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
it: Squadra di RKWard

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
it: Componenti aggiuntivi per dispositivi grafici

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
it: Le estensioni da utilizzare nelle finestre dei dispositivi grafici (ad es. X11()). Parte della distribuzione ufficiale di RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
it: Esporta...

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
it: Dispositivo

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Edit
it: Modifica

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
it: La libreria «cairo», che fornisce supporto SVG, non è compilata in modo predefinito su alcuni sistemi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
it: Esporta il contenuto attuale di un dispositivo grafico in un file postscript/pdf/png/jpeg usando le funzioni native o usando ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: Choose an exporting function and a filename to save to. Additional options for size and resolution etc. are also available (see below). Exporting is done using <b>dev.print</b>. For exporting using ghostscript, <b>dev2bitmap</b> is used, which needs Ghostscript. Most of the exporting parameters are directly sent to the exporting function (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, or <b>jpeg</b>) by dev.print. Note that there are no 'color' options (like background or foreground color) in this plugin. This is because dev.print simply prints the current graphics (mostly on X11) to the specified file in the chosen format. To set background (or foreground) colors, these will need to be provided when calling the plotting function, mostly using <b>par</b>(). Note that all the parameters to postscript are also valid parameters to dev2bitmap.
it: Scegli una funzione di esportazione e un nome file con cui salvare. Sono inoltre disponibili opzioni aggiuntive per dimensioni, risoluzione, ecc. (vedi sotto). L'esportazione viene effettuata utilizzando <b>dev.print</b>. Per l'esportazione tramite ghostscript, viene utilizzato <b>dev2bitmap</b>, che richiede Ghostscript. La maggior parte dei parametri di esportazione viene inviata direttamente alla funzione di esportazione (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b> o <b>jpeg</b>) di dev.print. Nota che non ci sono opzioni di «colore» (come il colore di sfondo o di primo piano) in questa estensione. Questo perché dev.print stampa semplicemente la grafica attuale (principalmente su X11) sul file specificato nel formato scelto. Per impostare i colori di sfondo (o di primo piano), questi dovranno essere forniti quando si chiama la funzione di stampa, principalmente usando <b>par</b>(). Nota che tutti i parametri di postscript sono anche parametri validi per dev2bitmap.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
it: Questa estensione è disponibile solo nel contesto di un dispositivo grafico.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
it: Il nome file con cui salvare. Per impostazione predefinita, il file sarà salvato nella cartella da cui è stato avviato RkWard, che è la cartella home dell'utente quando viene avviato dal menu K. Dopo aver verificato la corretta estensione del file, questo è il parametro <i>file</i> su dev.print. Per l'esportazione tramite ghostscript fornisci un'estensione adatta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic File extension")
en: Check this box to let RKWard detect the file extension automatically. If the filename specified in the 'File name' box already has a relevant extension, then nothing is done, that is, the specified filename is used. Otherwise a relevant extension is appended to the filename above to construct the full filename. This option is disabled for exporting via ghostscript.
it: Seleziona questa casella per consentire a RKWard di rilevare automaticamente l'estensione del file. Se il nome file specificato nella casella «Nome file» ha già un'estensione pertinente, non viene fatto nulla, ovvero viene utilizzato il nome file specificato. Altrimenti un'estensione pertinente viene aggiunta al nome file sopra per costruire il nome file completo. Questa opzione è disabilitata per l'esportazione tramite ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output format")
en: Choose whether to use postscript, pdf, svg, png or jpeg for exporting the file. This is the <i>device</i> parameter to dev.print. If 'via Ghostscript' is chosen then the output format of the ghostscript device will need to be provided (see below under 'Ghostscript specific options').
it: Scegli se utilizzare postscript, pdf, svg, png o jpeg per esportare il file. Questo è il parametro <i>device</i> su dev.print. Se selezioni «tramite Ghostscript», sarà necessario fornire il formato di uscita del dispositivo ghostscript (vedi di seguito in «Opzioni specifiche di Ghostscript»).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "EPS compatible")
en: When exporting in postscript format, this allows you to select, whether an EPSF (.eps-file) header should be generated. This seems to generate more portable files, so is recommended in most cases. Papersize and orientation can not be set in this case. This sets the <i>onefile</i> parameter to postscript to FALSE.
it: Quando si esporta in formato postscript, ciò consente di selezionare se generare un'intestazione EPSF (file .eps). Questo sembra generare più file portabili, quindi è consigliato nella maggior parte dei casi. In questo caso non è possibile impostare dimensioni e orientazione della carta. Questo imposta il parametro <i>onefile</i> di postscript a FALSO.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
it: Marca questa casella per lasciare che la funzione di esportazione determini la larghezza automatica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
it: Questo è simile a «Larghezza automatica», ma per l'altezza.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: This is the <i>width</i> parameter to the exporting function. This is specified in inches. For JPEG/PNG exports (which require width in pixels), the actual width is evaluated by multiplying the width value provided in inches with the resolution (in dpi, 'dots per inch'). So, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. If resolution is set to 'Default Resolution', then a value of 96 is used as the default resolution for exporting to jpeg or png and a value of 72 is used for exporting via ghostscript. Otherwise the provided resolution value is used. None of these matter for exporting to Postscript/PDF where the width parameter is provided in inches.
it: Questo è il parametro <i>width</i> per la funzione di esportazione. È specificato in pollici. Per le esportazioni JPEG/PNG (che richiedono larghezza in pixel), la larghezza effettiva viene valutata moltiplicando il valore della larghezza fornito in pollici per la risoluzione (in dpi, «punti per pollice»). Quindi larghezza_pixel=larghezza_pollici * risoluzione_dpi. Se la risoluzione è impostata su «Risoluzione predefinita», viene utilizzato un valore di 96 come risoluzione predefinita per l'esportazione in jpeg o png e un valore di 72 viene utilizzato per l'esportazione tramite ghostscript. Altrimenti viene utilizzato il valore di risoluzione fornito. Nessuna di queste questioni è importante per l'esportazione in Postscript/PDF in cui il parametro width è fornito in pollici.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: <b>jpeg</b> or <b>png</b> functions need at least one of width/height to be provided. We override this restriction by reading in the width (in inches) from <b>par("din")[1]</b> and then setting 'par("din")[1] * resolution' as the width (in pixels) parameter value. Again, none of these are required for exporting to Postscript/PDF.
it: Le funzioni <b>jpeg</b> o <b>png</b> richiedono che sia fornita almeno una tra larghezza/altezza. Sostituiamo questa limitazione leggendo la larghezza (in pollici) da <b>par("din")[1]</b> e impostando «par("din")[1] * resolution» come valore del parametro di larghezza (in pixel). Ancora una volta, nessuno di questi è necessario per l'esportazione in Postscript/PDF.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
it: Questo è il parametro <i>height</i> per la funzione di esportazione. Simile a «Larghezza».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Point size")
en: This is the <i>pointsize</i> parameter to dev.print.
it: Questo è il parametro <i>pointsize</i> su dev.print.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution (dpi)")
en: Available only for PNG/JPEG/Ghostscript, this is the <i>res</i> parameter to dev.print or dev2bitmap. This value is used in converting from width/height in pixels to inches as described above (under 'Width'). The default resolution (when 'Default Resolution' is checked) is 96 for PNG/JPEG exports and it is 72 for Ghostscript exports.
it: Disponibile solo per PNG/JPEG/Ghostscript, questo è il parametro <i>res</i> per dev.print o dev2bitmap. Questo valore viene utilizzato nella conversione da larghezza/altezza in pixel a pollici come descritto sopra (in «Larghezza»). La risoluzione predefinita (quando è selezionata l'opzione «Risoluzione predefinita») è 96 per le esportazioni PNG/JPEG ed è 72 per le esportazioni Ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "JPEG Quality")
en: Available only for JPEG, this is the <i>quality</i> parameter to <b>jpeg</b>. Sets the quality for JPEG exporting. The default quality is 75.
it: Disponibile solo per JPEG, questo è il parametro <i>quality</i> su <b>jpeg</b>. Imposta la qualità per l'esportazione JPEG. La qualità predefinita è 75.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paper Size")
en: Use this to set the papersize for export. Choose 'Default' to not specify any paper option. Other options are explained in R reference for <b>postscript</b>. This is available only for Postscript/PDF exports. This is the <i>paper</i> option to the exporting function.
it: Utilizza questa opzione per impostare il formato della carta per l'esportazione. Scegli «Predefinito» per non specificare alcuna opzione relativa alla carta. Altre opzioni sono spiegate nella guida di R per <b>postscript</b>. È disponibile solo per le esportazioni Postscript/PDF. Questa è l'opzione <i>paper</i> per la funzione di esportazione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pagecentre")
en: Uncheck this for NOT centering the image on the page. This is the <i>pagecentre</i> parameter.
it: Deseleziona questa opzione per NON centrare l'immagine sulla pagina. Questo è il parametro <i>pagecentre</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Horizontal (ps/gs)")
en: Available only for Postscript/Ghostscript exporting, this is the <i>horizontal</i> parameter.
it: Disponibile solo per l'esportazione Postscript/Ghostscript, questo è il parametro <i>orizzontale</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font family")
en: This is the <i>family</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose a family that is available on the machine. The 'URW' class of font families require ghostscript. When in doubt leave this as 'Default', the default family (Helvectica) will be used. See the R reference on postscript for more details.
it: Questo è il parametro <i>family</i> su <b>postscript</b>. Assicurati di scegliere una famiglia disponibile sulla macchina. La classe di famiglie di caratteri «URW» richiede ghostscript. In caso di dubbi, lascia questo valore come «Predefinito», sarà utilizzata la famiglia predefinita (Helvectica). Vedi la guida di R su postscript per maggiori dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font Encoding")
en: This is the <i>encoding</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose an encoding compatible with the chosen font family. When in doubt leave this as 'Default', the default encoding (ISOLatin1) will be used. See the R reference on postscript for more details.
it: Questo è il parametro <i>encoding</i> su <b>postscript</b>. Assicurati di scegliere una codifica compatibile con la famiglia di caratteri scelta. In caso di dubbi, lasciare questo valore come «Predefinito», sarà utilizzata la codifica predefinita (ISOLatin1). Vedi la guida di R su postscript per maggiori dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Default Title")
en: Uncheck this box, to specify a custom title to the graphics file. Note that this is not displayed on the plot, but rather it is embedded inside the graphics file. This is the <i>title</i> parameter to <b>postscript</b>.
it: Deseleziona questa casella per specificare un titolo personalizzato per il file grafico. Si noti che questo non viene visualizzato sul grafico, ma piuttosto è incorporato nel file grafico. Questo è il parametro <i>title</i> su <b>postscript</b>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "GS Output device")
en: File format to use. Only the most common ones are listed, but many more are supported by ghostscript. Select "Other" and see the option below to use these formats.
it: Formato file da utilizzare. Sono elencati solo quelli più comuni, ma molti altri sono supportati da ghostscript. Seleziona «Altro» e vedi l'opzione seguente per utilizzare questi formati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Other Ghostscript device")
en: Select "Other" in the option above to use this setting. Specify the device identifier as used by ghostscript. Running "ghostscript --help" (or "gs --help") in a terminal should give a list of available devices.
it: Seleziona «Altro» nell'opzione sopra per utilizzare questa impostazione. Specifica l'identificatore del dispositivo utilizzato da ghostscript. L'esecuzione di «ghostscript --help» (o «gs --help») in un terminale dovrebbe fornire un elenco di dispositivi disponibili.

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="...">
en: Export contents of graphics device to various formats
it: Esporta i contenuti del dispositivo grafico in vari formati

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
it: Nome file e opzioni generiche

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
it: Nome file

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
it: Estensione file automatica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Dimensions
it: Dimensioni

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
it: Larghezza automatica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
it: Larghezza in pollici

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
it: Altezza automatica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
it: Altezza in pollici

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
it: Formato di uscita

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: via Ghostscript
it: tramite Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
it: Compatibile EPS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
it: Opzioni di esportazione generiche

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
it: Dimensione dei punti predefinita

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
it: Dimensione dei punti

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
it: Risoluzione predefinita

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
it: Risoluzione (dpi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
it: Qualità predefinita

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
it: Qualità JPEG

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
it: Opzioni Postscript/PDF/Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
it: Proprietà della carta

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
it: Dimensione del foglio

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
it: Proprietà dei carattere

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
it: Famiglia di caratteri

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
it: Codifica dei caratteri

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
it: Titolo incorporato nel file

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
it: Titolo predefinito

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
it: Opzioni specifiche di Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
it: Dispositivo di uscita GS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
it: PNG (b/n)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
it: PNG (scala di grigi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (256 colors)
it: PNG (256 colori)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
it: PNG (16M di colori)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
it: Altro (specifica di seguito):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
it: Altro dispositivo Ghostscript
