rkward - en to it translation catalogue (351 entries)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="..."> 
en: Encoding
it: Codifica

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert string encoding
it: Converti codifica delle stringhe

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <
en: Convert from:
it: Converti da:

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-1 Latin-1 Western European
it: ISO8859-1 Latin-1 Europa occidentale

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-2 Latin-2 Central European
it: ISO8859-2 Latin-2 Europa centrale

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-3 Latin-3 South European
it: ISO8859-3 Latin-3 Europa meridionale

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-4 Latin-4 North European
it: ISO8859-4 Latin-4 Europa settentrionale

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-5 Latin/Cyrillic
it: ISO8859-5 Latin/Cirillico

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-6 Latin/Arabic
it: ISO8859-6 Latin/Arabo

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-7 Latin/Greek
it: ISO8859-7 Latin/Greco

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-8 Latin/Hebrew
it: ISO8859-8 Latin/Ebraico

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-9 Latin-5 Turkish
it: ISO8859-9 Latin-5 Turco

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-10 Latin-6 Nordic
it: ISO8859-10 Latin-6 Nordico

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-13 Latin-7 Baltic Rim
it: ISO8859-13 Latin-7 Baltico

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-14 Latin-8 Celtic
it: ISO8859-14 Latin-8 Celtico

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-15 Latin-9 Western European (EUR)
it: ISO8859-15 Latin-9 Europa occidentale (EUR)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <dropdown label="Convert from:"> <option label="..."> i18n: ectx: (Load
en: ISO8859-16 Latin-10 South-Eastern European
it: ISO8859-16 Latin-10 Europa sudorientale

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="..."> i18n: ectx: (Lo
en: Other (specify below)
it: Altro (specifica di seguito)

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <tab label="Encoding"> <input 
en: Other encoding
it: Altra codifica

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert string encoding") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert string encoding") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA fi
en: If special character (e.g. umlauts) do not show up correctly, the data file probably uses a different locale than your R session. In this case, check this option, and specify the correct character encoding below.
it: Se il carattere speciale (ad es. umlaut) non viene visualizzato correttamente, il file di dati utilizza probabilmente un'impostazione internazionale diversa dalla sessione di R. In questo caso, selezionare questa opzione e specificare la codifica dei caratteri corretta di seguito.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert from:") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Convert from:") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <setti
en: Select character encoding to convert from. The option above needs to be checked, for this to be enabled.
it: Seleziona la codifica dei caratteri da cui convertire. L'opzione sopra deve essere selezionata, per abilitare questa opzione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Other encoding") i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <snippet> <setting> (refers to element labelled "Other encoding") i18n: ectx: (Loaded from Loaded from Import STATA file) <snippet> <set
en: If none of the encodings above matches, you can specify an encoding here. Note that the available encodings may differ from platform to platform. See <link href="rkward://rhelp/iconvlist"/> for a list of available encodings.
it: Se nessuna delle codifiche sopra corrisponde, qui puoi specificarne una. Nota che le codifiche disponibili possono differire da piattaforma a piattaforma. Vedi <link href="rkward://rhelp/iconvlist"/> per un elenco delle codifiche disponibili.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data)
en: copy from the local environment to globalenv()
it: copia dall'ambiente locale a globalenv()

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data)
en: Import text / csv data
it: Importa dati di testo/CSV

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <summary>
en: Import Comma Separated Value files (other delimiters besides comma are supported).
it: Importa file con valori separati da virgole (sono supportati altri delimitatori oltre alla virgola).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <usage>
en: Choose the CSV file to import. An R object containing the data will be created. See <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.
it: Scegli il file CSV da importare. Un oggetto di R contiene i dati che saranno creati. Vedi <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers 
en: The filename of the file to import
it: Il nome del file da importare

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data format")
en: Select from one of the predefined (most common formats). This setting affects several of the other settings, importantly <i><label id="dec"/></i> and <i><label id="sep"/></i>.
it: Seleziona da uno dei formati predefiniti (più comuni). Questa impostazione influisce su molte altre impostazioni, soprattutto <i><label id="dec"/></i> e <i><label id="sep"/></i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of the file contains should be interpreted as column names
it: Decidi se la prima riga del file deve essere interpretata come nomi di colonna

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Decimal point character")
en: Decimal character used in the imported file
it: Il carattere decimale utilizzato nel file importato

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify decimal point character") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify field separator character")
en: If you selected "other" above, specify the character, here.
it: Se hai selezionato «altro» sopra, specifica il carattere, qui.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Field separator character")
en: The separator character used in the imported file
it: Il carattere del separatore utilizzato nel file importato

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to") i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object to save to") i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (re
en: The name of an R object to store the imported data in. If you choose an existing symbol name, you will be prompted, whether to overwrite this object.
it: Il nome di un oggetto di R in cui archiviare i dati importati. Se si sceglie un nome di simbolo esistente, sarà richiesto se sovrascrivere questo oggetto.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Open imported data for editing") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Open imported data for editing")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported
it: Decidi se l'oggetto deve essere aperto per la modifica dopo essere stato importato

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview") i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Show a preview of the imported data. At most the first 50 rows and columns will be shown.
it: Mostra un'anteprima dei dati importati. Saranno visualizzate al massimo le prime 50 righe e colonne.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names")
en: How to determine row names? Either the rows can be numbered 1...n. Or you can specify a single column containing the row names (typically the first). Or you can provide a character vector of names.
it: Come determinare i nomi delle righe? Le righe possono essere numerate 1 ... n. Oppure puoi specificare una singola colonna contenente i nomi delle righe (in genere la prima). Oppure puoi fornire un carattere vettoriale di nomi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column number or variable name")
en: See above. The column containing the row names, given either as a number, or as a column name (in the latter case, make sure to quote the name)
it: Vedi sopra. La colonna contenente i nomi delle righe, indicati come un numero o come un nome di colonna (in quest'ultimo caso, assicurati di citare il nome)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of row names (quoted)")
en: See above. A vector of row names (e.g. c ("row1", "row2", ..., "rown"), but you can also specify the name of an R object containing the names to use)
it: Vedi sopra Un vettore di nomi delle righe (ad es. c ("riga1", "riga2", ..., "rigan"), ma puoi anche specificare il nome di un oggetto R contenente i nomi da utilizzare)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names")
en: Use automatic column names (possibly read from first row of file), or use manually specified names?
it: Utilizza i nomi di colonna automatici (possibilmente letti dalla prima riga del file) o utilizza nomi specificati manualmente?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of column names (quoted)")
en: See above. Specify a character vector of column names (e.g. c ("col1", "col2", ..., "coln"), but you can also specify the name of an R object containing the names to use)
it: Vedi sopra. Specifica un vettore di caratteri per i nomi delle colonne (ad es. c ("col1", "col2", ..., "coln"), ma puoi anche specificare il nome di un oggetto R contenente i nomi da utilizzare)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Check syntax of column names")
en: Should column names be checked for validity?
it: La validità dei nomi delle colonne dovrebbe essere verificata?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Classes of columns")
en: Should be class of each column be determined automatically, or specified?
it: La classe di ogni colonna dovrebbe essere determinata automaticamente o specificata?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Vector of column classes (quoted)")
en: See above. Specify a character vector with the names of the classes to use for each column.
it: Vedi sopra. Specificare un vettore di caratteri con i nomi delle classi da utilizzare per ogni colonna.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip trailing fields")
en: Should additional columns (not specified above, and not within the first five rows of input) be skipped? See parameter flush in <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.
it: Le colonne aggiuntive (non specificate sopra e non entro le prime cinque righe di ingresso) dovrebbero essere saltate? Vedi il parametro «flush» in <link href="rkward://rhelp/read.table"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pad rows if unequal length")
en: If checked, and the rows have differing length, they will be padded with empty values in the imported data.
it: Se selezionata, e le righe hanno lunghezza diversa, saranno riempite con valori vuoti nei dati importati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Allow escaped characters")
en: Should a backslash ('\') followed by a character be treated as an escaped character? Otherwise the sequence is read literally.
it: Una barra rovesciata («\») seguita da un personaggio dovrebbe essere trattata come un carattere con escape? Altrimenti la sequenza viene letta letteralmente.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Strip leading and trailing whitespace")
en: Should leading and trailing white space be removed from character fields?
it: Lo spazio iniziale e finale deve essere rimosso dai campi a caratteri?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert character columns to factors")
en: Should columns containing character data be converted to factors in R, or should they be read as character vectors?
it: Le colonne che contengono dati sui caratteri dovrebbero essere convertite in fattori in R o devono essere lette come vettori di caratteri?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Missing value string")
en: How are missing values (NAs) written in the file to be imported? (Blank fields are also interpreted as NAs in columns that are not strings.)
it: Come devono essere importati i valori mancanti (NA) scritti nel file? (I campi vuoti vengono interpretati anche come ND in colonne che non sono stringhe.)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "String delimiter")
en: String delimiter character(s) used in the file
it: Caratteri del delimitatore di stringa utilizzati nel file

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Specify quoting character(s)")
en: If you selected "other" above, you can specify which quoting character to use, here. Simply enter all character to use (without spaces or comma, e.g. "'@ to use ", ', and @ as string delimiters).
it: Se hai selezionato «altro» sopra, puoi specificare quale carattere di quotazione usare, qui. Basta inserire tutti i caratteri da usare (senza spazi o virgola, ad es. "'@ per utilizzare ",' e @ come delimitatori di stringa).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip x lines at the start of the file")
en: This many rows will be skipped at the start of the file. Use, for instance, if the file contains a text header.
it: Tutte queste righe saranno ignorate all'inizio del file. Utilizzala, ad esempio, se il file contiene un'intestazione di testo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Max number of lines to read (-1 for no limit)")
en: Maximum number of rows to read (-1 to read all lines)
it: Numero massimo di righe da leggere (-1 per leggerle tutte)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Character for comments")
en: If you enter a single character, here, everything after that character in a line will be ignored. Leave blank to disable detection of comments.
it: Se inserisci un singolo carattere, qui, tutto ciò che segue quel carattere in una riga sarà ignorato. Lascia vuoto per disabilitare il rilevamento dei commenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Text / CSV data) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip blank lines")
en: Should blank lines be ignored?
it: Le righe vuote devono essere ignorate?

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="...">
en: Import Text / CSV data
it: Importa dati di testo/CSV

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL s
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Save to"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog labe
en: File name
it: Nome file

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="...">
en: Data format
it: Formato dei dati

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Comma separated values (CSV)
it: Valori separati da virgole (CSV)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Semicolon separated values, comma as decimal separator (CSV2)
it: Valori separati da punto e virgola, virgola come separatore decimale (CSV2)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Tab separated values (TAB)
it: Valori separati da tabulazioni (TAB)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Tab separated values, comma as decimal separator (TAB2)
it: Valori separati da tabulazione, virgola come separatore decimale (TAB2)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <option label="...">
en: read.table() default (whitespace separated values)
it: read.table() predefinita (valori separati da spazi)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="File format"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <dropdown label="Data format"> <o
en: Custom
it: Personalizzato

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Use first row as column names
it: Usa la prima riga come nomi delle colonne

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="...">
en: Decimal point character
it: Carattere del punto decimale

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Decimal po
en: '.' (Period)
it: '.' (punto)

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> 
en: ',' (Comma)
it: ',' (virgola)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Specify decimal point character
it: Specifica il carattere del punto decimale

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="..."> i18n: ectx: (I
en: Field separator character
it: Carattere del separatore di campo

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Tab
it: Tabulazione

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: ';' (Semicolon)
it: ';' (punto e virgola)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Field separator character"> <option label="...">
en: Single space
it: Spazio singolo

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <radio label="Field separator character"> <option label="...">
en: Any whitespace
it: Qualsiasi spazio bianco

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <input label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Specify field separator character
it: Specifica il carattere del separatore di campo

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file
en: Object to save to
it: Oggetto in cui salvare

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Open imported data for editing
it: Apri i dati importati per la modifica

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="General"> <preview label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <ta
en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="...">
en: Rows and Columns
it: Righe e colonne

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Row Specifications
it: Specifiche delle righe

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row  specifications"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specif
en: Row names
it: Nomi delle righe

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Column names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) 
en: Automatic
it: Automatico

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Numeric row names
it: Nomi delle righe numeriche

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: As specified in column x:
it: Come specificato nella colonna x:

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Use a vector
it: Utilizza un vettore

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specifications"> <input label="...">
en: Column number or variable name
it: Numero della colonna o nome della variabile

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row Specifications"> <input label="...">
en: Vector of row names (quoted)
it: Vettore di nomi di riga (quotato)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Column Specifications
it: Specifiche delle colonne

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column specifications"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column S
en: Column names
it: Nomi delle colonne

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Column names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Classes of columns"> <option label="...">
en: Use a character vector
it: Usa un vettore di caratteri

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <input label="...">
en: Vector of column names (quoted)
it: Vettore di nomi di colonna (quotato)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <checkbox label="...">
en: Check syntax of column names
it: Controlla la sintassi dei nomi delle colonne

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <radio label="...">
en: Classes of columns
it: Classi di colonne

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column Specifications"> <input label="...">
en: Vector of column classes (quoted)
it: Vettore di classi di colonna (quotato)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <checkbox label="...">
en: Skip trailing fields
it: Salta i campi finali

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Rows and Columns"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <checkbox label="...">
en: Pad rows if unequal length
it: Riempi le righe se la lunghezza è diversa

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="...">
en: Further Options
it: Ulteriori opzioni

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: String handling
it: Gestione delle stringhe

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <checkbox label="...">
en: Allow escaped characters
it: Consenti i caratteri di escape

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <checkbox label="..
en: Strip leading and trailing whitespace
it: Rimuovi gli spazi bianchi iniziali e finali

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="...">
en: Convert character columns to factors
it: Converti colonne di caratteri in fattori

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Convert to factor
it: Converti in fattore

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Default
it: Predefinito

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="Convert character columns to factors"> <option label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <radio label="Convert ch
en: Do not convert
it: Non convertire

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <input label="...">
en: Missing value string
it: Stringa del valore mancante

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <radio label="...">
en: String delimiter
it: Delimitatore di stringa

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " only
it: solo "

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: ' only
it: solo '

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: " and '
it: " e '

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> [...] <radio label="String delimiter"> <option label="...">
en: None / disabled
it: Nessuno / disabilitato

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="String handling"> <input label="...">
en: Specify quoting character(s)
it: Specifica i caratteri di quotazione

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: Skip
it: Salta

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Skip x lines at the start of the file
it: Salta x righe all'inizio del file

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Max number of lines to read (-1 for no limit)
it: Numero massimo di righe da leggere (-1 per nessun limite)

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <input label="...">
en: Character for comments
it: Carattere per i commenti

note: i18n: ectx: (Import Text / CSV data) <dialog label="Import Text / CSV data"> <tab label="Further Options"> <frame label="Skip"> <checkbox label="...">
en: Skip blank lines
it: Salta le righe vuote

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) i18n: ectx: (Loaded from Generic data import)
en: assign to globalenv()
it: assegna a globalenv()

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="...">
en: Generic data import
it: Importazione di dati generici

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <summary>
en: Import a variety of formats. This is a generic approach based on the "rio" R package, which in turn depends on a variety of further packages. If there is a dedicated plugin for the format you wish to import, using that will usually be preferable, as it will provide more specific options, and with less packages to install.
it: Importa una varietà di formati. Questo è un approccio generico basato sul pacchetto «rio» di R, che a sua volta dipende da diversi altri pacchetti. Se è disponibile un'estensione dedicata per il formato che desideri importare, di solito sarà preferibile utilizzarla, poiché fornirà opzioni più specifiche e con meno pacchetti da installare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <usage>
en: Select the data file to import. An R object containing the data will be created. This will usually be a data.frame, or a list.
it: Seleziona il file di dati da importare. Un oggetto di R contiene i dati che saranno creati. Di solito si tratta di un data.frame, o un elenco.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object") i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported. Currently, this is only possible, if the object is saved as a data.frame (see next option).
it: Decidi se l'oggetto deve essere aperto per la modifica dopo essere stato importato. Attualmente, questo è possibile solo se l'oggetto viene salvato come cornice di dati (vedi l'opzione successiva).

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import a list of all datasets")
en: Some data files may contain more than one set of data (e.g. several sheets inside one excel file). Check this option to import all datasets as a list.
it: Alcuni file di dati possono contenere più di un insieme di dati (ad es. più fogli all'interno di un foglio elettronico). Seleziona questa opzione per importare tutti gli insiemi di dati come un elenco.

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import specific sub-set")
en: For datasets containing more than one set of data, specify which set to import (this will usually be a name or a number).
it: Per gli insiemi di dati contenenti più di un insieme, specificare quale insieme importare (di solito si tratta di un nome o di un numero).

note: i18n: ectx: (Loaded from Generic data import) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons (and only the first dataset in case of multiple sets in the file).
it: Anteprima dei dati importati. Sono visualizzate solo le prime 50 righe e colonne, per motivi di prestazioni (e solo il primo insieme di dati in caso di più insiemi nel file).

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab la
en: Edit Object
it: Modifica oggetto

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="...">
en: If the file contains more than one dataset
it: Se il file contiene più di un insieme di dati

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="If the file contains more than one dataset"> <checkbox label="...">
en: Import a list of all datasets
it: Importa un elenco di tutti gli insiemi di dati

note: i18n: ectx: (Generic data import) <dialog label="Generic data import"> <tab label="General"> <frame label="If the file contains more than one dataset"> <input label="...">
en: Import specific sub-set
it: Importa sotto-insieme specifico

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file)
en: set variable labels for use in RKWard
it: imposta le etichette delle variabili da utilizzare in RKWard

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Import SPSS data
it: Importa dati SPSS

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <summary>
en: Import SPSS data files.
it: Importa file di dati SPSS.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <usage>
en: Choose the SPSS data file to import. Usually those files have the ending '*.sav'. An R object containing the SPSS data will be created. This can either be a data.frame, or a list. Several options deal with handling labels and character encoding. See <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>. Other SPSS files than data files (i. e.:*.por, *.jnl, *.cht, *.spo, *.sps) are not supported. For issues related to handling of time/dates please refere to <link href="http://cran.r-project.org/doc/Rnews/Rnews_2004-1.pdf">R News 4/1 p30-31</link>.
it: Scegli il file di dati SPSS da importare. Di solito tali file hanno estensione «*.sav». Sarà creato un oggetto R contenente i dati SPSS. Questo può essere una cornice di dati o un elenco. Diverse opzioni riguardano la gestione delle etichette e la codifica dei caratteri. Vedi <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>. Altri file SPSS oltre ai file di dati (cioè: *.por, *.jnl, *.cht, *.spo, *.sps) non sono supportati. Per problemi relativi alla gestione di orari/date, fai riferimento a <link href="http://cran.r-project.org/doc/Rnews/Rnews_2004-1.pdf">R News 4/1 p30-31</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Import as a data.frame")
en: Whether to save the data as a data.frame. The alternative is saving as a list (useful, if the columns in your SPSS data have different lengths)
it: Se salvare i dati come cornice di dati. L'alternativa è il salvataggio come elenco (utile, se le colonne nei dati SPSS hanno lunghezze diverse)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert Variable labels to RKWard format")
en: RKWard can display SPSS like variable labels. Check this option, if you would like to convert the SPSS variable labels to RKWard format. If you leave the option unchecked, the SPSS variable labels will still be available as an attribute "variable.labels" (see <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)
it: RKWard può visualizzare SPSS come etichette delle variabili. Seleziona questa opzione se desideri convertire le etichette delle variabili SPSS nel formato di RKWard. Se lasci l'opzione deselezionata, le etichette delle variabili SPSS saranno comunque disponibili come attributo «variabile.labels» (vedi <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use value labels")
en: Should SPSS variables with value labels be converted to R factors with those levels?
it: Le variabili SPSS con etichette dei valori devono essere convertite in fattori R con tali livelli?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximum number of labels per object")
en: Maximum number of factor levels to use (see <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)
it: Numero massimo di livelli di fattori da utilizzare (vedi <link href="rkward://rhelp/read.spss"/>)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim white space")
en: Trim trailing white space from labels?
it: Vuoi rimuovere gli spazi vuoti dalle etichette?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import SPSS file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons. Internally, the preview uses a data.frame, even if <label id="data_frame"/> is not checked.
it: Anteprima dei dati importati. Sono visualizzate solo le prime 50 righe e colonne, per motivi di prestazioni. Internamente, l'anteprima utilizza una cornice di dati, anche se <label id="data_frame"/> non è selezionata.

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="...">
en: Import SPSS file
it: Importa file SPSS

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <checkbox label="...">
en: Import as a data.frame
it: Importa come una cornice di dati

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="...">
en: Labels
it: Etichette

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Convert Variable labels to RKWard format
it: Converti le etichette delle variabili nel formato di RKWard

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Use value labels
it: Utilizza le etichette dei valori

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <spinbox label="...">
en: Maximum number of labels per object
it: Numero massimo di etichette per oggetto

note: i18n: ectx: (Import SPSS file) <dialog label="Import SPSS file"> <tab label="General"> <frame label="Labels"> <checkbox label="...">
en: Trim white space
it: Rimuovi gli spazi vuoti

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file)
en: Import Stata File
it: Importa file Stata

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <summary>
en: Import STATA data files.
it: Importa file di dati di STATA.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <usage>
en: Choose the STATA data file to import. Usually those files have the ending '*.dta'. An R object containing the STATA data will be created. STATA files other than data files (i. e.:*.log, *.smcl, *.do, *.ado) are not supported.
it: Scegli il file di dati STATA da importare. Di solito tali file hanno estensione «*.dta». Sarà creato un oggetto R contenente i dati STATA. I file STATA diversi dai file di dati (cioè: *.log, *.smcl, *.do, *.ado) non sono supportati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename of the file to import. This may also be a URL (http://, http:// and ftp:// are supported).
it: Il nome file del file da importare. Potrebbe trattarsi anche di un URL (http://, http:// e ftp:// sono supportati).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Edit Object")
en: Whether the object should be opened for editing after it was imported.
it: Decidi se l'oggetto deve essere aperto per la modifica dopo essere stato importato

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert Stata dates to 'Date' class")
en: Convert Stata dates to R 'Date' class (see <link href="rkward://rhelp/read.dta"/>, <link href="rkward://rhelp/Dates"/>).
it: Converti le date di Stata nella classe «Data» di R (vedi <link href="rkward://rhelp/read.dta"/>, <link href="rkward://rhelp/Dates"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use Stata value labels to create factors?")
en: R uses value labels only for factors. Should Stata variable with value labels be converted to factors?
it: R utilizza le etichette dei valori solo per i fattori. La variabile di Stata con etichette di valore deve essere convertita in fattori?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "For version 8 or later, store information about different types of missing data?")
en: Stata version 8 and above differentiates various different type of missing values. If this option is set, this information is stored in an attribute of the imported data. See <link href="rkward://rhelp/read.dta"/> for details.
it: Stata versione 8 e successive differenzia tra diversi tipi di valori mancanti. Se questa opzione è impostata, queste informazioni sono archiviate in un attributo dei dati importati. Vedi <link href="rkward://rhelp/read.dta"/> per i dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Convert '_' in Stata variable names to '.' in R names")
en: The underscore ('_') is usually not used in R variable names, and may cause problems in some (rare) situations. Should underscore characters be converted to dots ('.')?
it: Il carattere di sottolineatura («_») di solito non viene utilizzato nei nomi delle variabili di R e può causare problemi in alcune (rare) situazioni. I caratteri di sottolineatura dovrebbero essere convertiti in punti («.»)?

note: i18n: ectx: (Loaded from Import STATA file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Preview")
en: Preview imported data. Only the first 50 rows and columns are shown, for performance reasons.
it: Anteprima dei dati importati. Sono visualizzate solo le prime 50 righe e colonne, per motivi di prestazioni.

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="...">
en: Import STATA file
it: Importa file STATA

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write v
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Convert Stata dates to 'Date' class
it: Converti le date di Stata nella classe «Date»

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Use Stata value labels to create factors?
it: Vuoi utilizzare le etichette dei valori di Stata per creare fattori?

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: For version 8 or later, store information about different types of missing data?
it: Per la versione 8 o successive, vuoi archiviare le informazioni sui diversi tipi di dati mancanti?

note: i18n: ectx: (Import STATA file) <dialog label="Import STATA file"> <tab label="General"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Convert '_' in Stata variable names to '.' in R names
it: Converti «_» nei nomi delle variabili di Stata in «.» nei nomi di R.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Preview not available, because package gdata is not installed or cannot be loaded.
it: Anteprima non disponibile, perché il pacchetto gdata non è installato o non può essere caricato.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="...">
en: Import Microsoft EXCEL sheet
it: Importa foglio di Microsoft Excel

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <summary>
en: Import a sheet of a Microsoft Excel file into a data frame.
it: Importa un foglio di un file Microsoft Excel in una cornice di dati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <usage>
en: Choose the Microsoft Excel file to import a sheet from. An R object containing the data will be created. This method of importing Excel sheets is based on R package "gdata", and requires a working Perl setup. In case this does not work on your system, or does not produce the expected results, you may want to try the Java-based alternative <link href="rkward://component/import_xls_xlconnect"/>.
it: Scegli il file Microsoft Excel da cui importare un foglio. Sarà creato un oggetto di R contenente i dati. Questo metodo di importazione di fogli Excel si basa sul pacchetto di R «gdata» e richiede una configurazione di Perl funzionante. Nel caso in cui ciò non funzioni sul tuo sistema o non produca i risultati previsti, potresti provare l'alternativa basata su Java <link href="rkward://component/import_xls_xlconnect"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Name or number of sheet")
en: Specifies the sheet to be imported
it: Specifica il foglio da importare

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print details as the file is processed")
en: Print details as the file is processed. This may be helpful in troubleshooting.
it: Stampa i dettagli mentre il file viene elaborato. Questo può essere utile nella risoluzione dei problemi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of rows to skip")
en: Number of rows to skip at the top
it: Numero di righe da saltare in alto

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Max number of rows to read (-1 for no limit)")
en: Maximum number of rows to import
it: Numero massimo di righe da importare

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of the file should be interpreted as column names
it: Decidi se la prima riga del file deve essere interpretata come nomi di colonna

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Name or number of sheet
it: Nome o numero del foglio

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="...">
en: Range
it: Intervallo

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Range"> <input label="...">
en: Max number of rows to read (-1 for no limit)
it: Numero massimo di righe da leggere (-1 per nessun limite)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Range"> <input label="...">
en: Number of rows to skip
it: Numero di righe da saltare

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <input label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <input label="...">
en: Character for missing values
it: Carattere per i valori mancanti

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="...">
en: Error handling
it: Gestione degli errori

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Further Options"> <frame label="Error handling"> <checkbox label="...">
en: Print details as the file is processed
it: Stampa i dettagli mentre il file viene elaborato

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet)
en: Preview not available, because package XLConnect is not installed or cannot be loaded.
it: Anteprima non disponibile, poiché il pacchetto XLConnect non è installato o non può essere caricato.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <usage>
en: Choose the Microsoft Excel file to import a sheet from. An R object containing the data will be created. This method of importing Excel sheets is based on R package "XLconnect", and requires a working Java-setup. In case this does not work on your system, you may want to try the Perl-based alternative <link href="rkward://component/import_xls"/>.
it: Scegli il file Microsoft Excel da cui importare un foglio. Sarà creato un oggetto di R contenente i dati. Questo metodo di importazione di fogli Excel si basa sul pacchetto di R «XLconnect» e richiede una configurazione di Java funzionante. Nel caso in cui ciò non funzioni sul tuo sistema o non produca i risultati previsti, potresti provare l'alternativa basata su Perl <link href="rkward://component/import_xls"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Index or \"name\" of sheet")
en: Numeric index or name/label of the sheet to import from the file. If you specify a name, here, make sure to quote it.
it: Indice numerico o nome/etichetta del foglio da importare dal file. Se specifichi un nome, qui, assicurarsi di quotarlo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use first row as column names")
en: Whether the first row of data should be used as column headers. Alternatively, columns are named, automatically (by index).
it: Se la prima riga di dati deve essere utilizzata come intestazioni di colonna. In alternativa, le colonne vengono denominate, automaticamente (per indice).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Index or \"name\" of column with row names (if any)")
en: Numeric index or name/label of the column containing row names. If you specify a name, here, make sure to quote it. If you leave this field empty, row-names will be assigned automatically (row numbers)
it: Indice numerico o nome/etichetta della colonna contenente i nomi delle righe. Se specifichi un nome, qui, assicurarsi di quotarlo. Se si lascia questo campo vuoto, i nomi delle righe saranno assegnati automaticamente (numeri di riga)

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row")
en: First row of data to import within the sheet. If left to 0 (the default), the start row will be determined, automatically. Alternatively, you can specify a range in spreadsheet notation, below.
it: Prima riga di dati da importare all'interno del foglio. Se lasciato a 0 (impostazione predefinita), la riga iniziale sarà determinata automaticamente. In alternativa, puoi specificare un intervallo nella notazione del foglio di calcolo, di seguito.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column")
en: First column of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
it: Prima colonna di dati da importare all'interno del foglio. Vedi <label id="startrow"/>, sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row")
en: Last row of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
it: Ultima riga di dati da importare all'interno del foglio. Vedi <label id="startrow"/>, sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column")
en: Last column of data to import within the sheet. See <label id="startrow"/>, above.
it: Ultima colonna di dati da importare all'interno del foglio. Vedi <label id="startrow"/>, sopra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Specify the range to import within the sheet in spreadsheet notation (e.g. "A10:B20").
it: Specifica l'intervallo da importare all'interno del foglio nella notazione del foglio di calcolo (ad es. «A10: B20»).

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip empty leading or trailing rows")
en: If checked, empty leading and trailing rows will be omitted from the imported data.
it: Se selezionata, le righe iniziali e finali vuote saranno omesse dai dati importati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skip empty leading or trailing columns")
en: If checked, empty leading and trailing columns will be omitted from the imported data.
it: Se selezionata, le colonne iniziali e finali vuote saranno omesse dai dati importati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Import Microsoft EXCEL sheet) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column classes (empty for automatic)")
en: Allows you to override the automatic data type detection. Specify R data types such as "character" or "numeric", here. Any specification you make here will be applied to <b>all</b> imported columns (the specification will be "recycled", if necessary). To use automatic data type detection, leave this control empty, entirely. Also note that most common type conversions can also be done <i>after</i> the data has been imported.
it: Consente di ignorare il rilevamento automatico del tipo di dati. Specificare qui i tipi di dati di R come «carattere» o «numerico». Qualsiasi scelta operata qui sarà applicata a <b>tutte</b> le colonne importate (la specifica sarà «riciclata», se necessario). Per utilizzare il rilevamento automatico del tipo di dati, lascia completamente vuoto questo controllo. Nota inoltre che le conversioni di tipo più comuni possono anche essere eseguite <i>dopo</i> l'importazione dei dati.

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Index or "name" of sheet
it: Indice o «nome» del foglio

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="General"> <input label="...">
en: Index or "name" of column with row names (if any)
it: Indice o «nome» della colonna con i nomi delle righe (se presenti)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="...">
en: Rows and columns
it: Righe e colonne

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <frame label="...">
en: Start row / column ("0" for automatic)
it: Riga / Colonna iniziale («0» per automatico)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="Start row / column (\"0\" for automatic)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="End row / column 
en: Row
it: Riga

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="Start row / column (\"0\" for automatic)"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> [...] <frame label="End row / column 
en: Column
it: Colonna

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <frame label="...">
en: End row / column ("0" for automatic)
it: Riga / colonna iniziale («0» per automatico)

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <frame label="Range"> <text>
en: - <b>or</b> Excel Range (e.g. "A10:B20") -
it: - <b>o</b>Intervallo di Excel (ad esempio "A10: B20") -

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <checkbox label="...">
en: Skip empty leading or trailing rows
it: Salta righe vuote iniziali o finali

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <checkbox label="...">
en: Skip empty leading or trailing columns
it: Salta colonne vuote iniziali o finali

note: i18n: ectx: (Import Microsoft EXCEL sheet) <dialog label="Import Microsoft EXCEL sheet"> <tab label="Rows and columns"> <matrix label="...">
en: Column classes (empty for automatic)
it: Classi di colonna (vuoto per automatico)

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file)
en: Load data
it: Carica i dati

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file)
en: Import to environment
it: Importa per l'ambiente

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <summary>
en: Load an R data file.
it: Carica un file di dati di R.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <usage>
en: Choose the R file to import. This would be a file created e.g. by saving the workspace from RKWard, using the R <link href="rkward://rhelp/save">save()</link> command, or the <link href="rkward://component/save_r"/> plugin. The main difference to loading a workspace via Workspace->Open Workspace, is that the workspace is not cleaned, first, but rather merged with your existing workspace. If in doubt, use Workspace->Open Workspace, instead of this plugin.
it: Scegli il file di R da importare. Questo dovrebbe essere un file creato, ad esempio, salvando l'area di lavoro da RKWard, utilizzando il comando di R <link href="rkward://rhelp/save">save()</link> o l'estensione <link href="rkward://component/save_r"/>. La differenza principale nel caricare un'area di lavoro tramite Area di lavoro->Apri area di lavoro, è che l'area di lavoro non viene prima pulita, ma piuttosto unita all'area di lavoro esistente. In caso di dubbi, utilizza Area di lavoro->Apri area di lavoro, anziché questa estensione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <usage>
en: Be sure to save your workspace before using this plugin, as your variables will be overwritten, if the loaded workspace contains objects of the same names.
it: Assicurati di salvare l'area di lavoro prima di utilizzare questa estensione, poiché le tue variabili saranno sovrascritte, se l'area di lavoro caricata contiene oggetti con gli stessi nomi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <settings> <setting> (refers to element labelled "R data file to load")
en: The filename of the file to load
it: Il nome del file da caricare

note: i18n: ectx: (Loaded from Load an R data file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to environment")
en: Check this option (and specify an environment), in order to load the data into an environment other than .GlobalEnv. If the specified environment does not yet exist, it will be created. If it already exists, it will be overwritten completely, i.e. deleting all objects inside it!
it: Seleziona questa opzione (e specifica un ambiente), al fine di caricare i dati in un ambiente diverso da .GlobalEnv. Se l'ambiente specificato non esiste ancora, sarà creato. Se esiste già, sarà sovrascritto completamente, ovvero eliminando tutti gli oggetti al suo interno!

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="...">
en: Load an R data file
it: Carica un file di dati di R

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <browser label="...">
en: R data file to load
it: File di dati di R da caricare

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <text>
en: WARNING: This may overwrite existing objects in .GlobalEnv. Be sure to save your workspace, first.
it: AVVISO: questo può sovrascrivere gli oggetti esistenti in .GlobalEnv. Assicurati di salvare prima l'area di lavoro.

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <saveobject label="...">
en: Save to environment
it: Salva nell'ambiente

note: i18n: ectx: (Load an R data file) <dialog label="Load an R data file"> <text>
en: WARNING: If the environment already exists, all objects inside it will be lost.
it: AVVISO: se l'ambiente esiste già, tutti gli oggetti al suo interno andranno persi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file)
en: Source R file
it: File sorgente R

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <summary>
en: Run an R source file.
it: Esegui un file sorgente di R

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <usage>
en: Select a file to load. This file will be loaded and interpreted as a script of R statements, which are then evaluated (see <link href="rkward://rhelp/source"/>).
it: Seleziona un file da caricare. Questo file sarà caricato e interpretato come uno script di istruzioni di R, che vengono quindi valutate (vedere <link href="rkward://rhelp/source"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename of the source file to run
it: Il nome del file sorgente da eseguire

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use directory of source file as working directory")
en: If checked, the working directory will be changed of the directory of the source file. This may be needed, if the source file refers to further files using relative paths.
it: Se selezionata, la cartella di lavoro sarà modificata con la cartella del file sorgente. Ciò può essere necessario se il file sorgente fa riferimento ad altri file che utilizzano percorsi relativi.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Run in a local environment")
en: If checked, the source file is interpreted in a local environment, instead of the global environment. This is much safer, as no existing objects will be overwritten. On the other hand, if the purpose of the source file is to create new objects (in contrast to just producing printed output), it will have to be run in the global environment.
it: Se selezionata, il file sorgente viene interpretato in un ambiente locale, e non nell'ambiente globale. Questo è molto più sicuro, poiché nessun oggetto esistente sarà sovrascritto. D'altro canto, se lo scopo del file sorgente è creare nuovi oggetti (al contrario della semplice produzione del risultato stampato), dovrà essere eseguito nell'ambiente globale.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Echo source statements")
en: Should each source statement be echoed after parsing, and before evaluation?
it: Ogni istruzione di codice dovrebbe essere mostrata dopo l'analisi e prima della valutazione?

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Prompt for echoed lines (empty for default)")
en: What should be printed at the start of each echoed source line (to differentiate it from the output)? Leave empty for the default.
it: Cosa dovrebbe essere stampato all'inizio di ogni riga di codice mostrata (per differenziarla dal risultato)? Lascia vuoto per il valore predefinito.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Maximal length of echoed statements")
en: Maximum length of an echoed source line.
it: Lunghezza massima della riga di codice mostrata

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose")
en: Print additional diagnostics.
it: Stampa diagnostica aggiuntiva.

note: i18n: ectx: (Loaded from Source an R file) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print eval")
en: Print the result of each single evaluation (instead of just the final result).
it: Stampa il risultato di ogni singola valutazione (anziché solo il risultato finale).

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="...">
en: Source an R file
it: Includi un file di R

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="...">
en: Main options
it: Opzioni principali

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <checkbox label="...">
en: Use directory of source file as working directory
it: Utilizza la cartella del file sorgente come cartella di lavoro

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <checkbox label="...">
en: Run in a local environment
it: Esegui in un ambiente locale

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Main options"> <text>
en: WARNING: This may overwrite existing objects without prompting!
it: AVVISO: questo potrebbe sovrascrivere gli oggetti esistenti senza alcuna senza richiedere!

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="...">
en: Output options
it: Opzioni di uscita

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Echo source statements
it: Mostra le istruzioni di codice

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <input label="...">
en: Prompt for echoed lines (empty for default)
it: Richiesta per le righe mostrate (vuoto come predefinito)

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <spinbox label="...">
en: Maximal length of echoed statements
it: Lunghezza massima delle istruzioni mostrate

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Verbose
it: Verboso

note: i18n: ectx: (Source an R file) <dialog label="Source an R file"> <tab label="Output options"> <checkbox label="...">
en: Print eval
it: Stampa valutazione

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown)
en: Export RMarkdown file
it: Esporta file RMarkdown

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "RMarkdown file")
en: Choose the file to be exported.
it: Scegli il file da esportare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Target format")
en: Set the target format for exported files. If you choose either "All formats defined in document" or "First format defined in document", the formats defined via output_format will be used, see the documentation on rmarkdown::render().
it: Imposta il formato di destinazione per i file esportati. Se scegli «Tutti i formati definiti nel documento» o «Primo formato definito nel documento», saranno utilizzati i formati definiti tramite output_format, consultare la documentazione su rmarkdown::render().

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save as")
en: Choose the target file name to export to.
it: Scegli il nome del file di destinazione in cui esportare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save to")
en: Choose the target directory to export to, file names are automatically generated according to the formats defined in the document.
it: Scegli la cartella di destinazione in cui esportare, i nomi dei file sono generati automaticamente in base ai formati definiti nel documento.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export RMarkdown) <settings> <setting> (refers to element labelled "Markdown version")
en: Set the markdown version to use. Older v1 documents are rendered into HTML format only, using the markdown package. If in doubt, leave it to the newer v2; those documents are rendered using pandoc, which allows you to choose between various output formats. But be aware that some formats may require special configuration or templates to produce proper results.
it: Imposta la versione di markdown da utilizzare. I vecchi documenti v1 sono resi solo in formato HTML, utilizzando il pacchetto markdown. In caso di dubbi, lascialo alla v2 più recente; tali documenti sono resi utilizzando pandoc, che consente di scegliere tra vari formati di uscita. Tuttavia, alcuni formati potrebbero richiedere una configurazione o modelli speciali per produrre risultati corretti.

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <about name="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="...">
en: Export RMarkdown
it: Esporta Markdown

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <about shortinfo="...">
en: RKWard GUI to export RMarkdown documents in various formats
it: Interfaccia di RKWard per esportare documenti RMarkdown in vari formati

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="...">
en: Source and target
it: Originale e destinazione

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <browser label="...">
en: RMarkdown file
it: File RMarkdown

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <dropdown label="...">
en: Target format
it: Formato di destinazione

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: All formats defined in document
it: Tutti i formati definiti nel documento

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: First format defined in document
it: Primo formato definito nel documento

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: Beamer presentation
it: Presentazione Beamer

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> [...] <dropdown label="Target format"> <option label="...">
en: Markdown (GitHub, old)
it: Markdown (GitHub, precedente)

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Source and target"> <browser label="...">
en: Save as
it: Salva come

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export
en: Save to
it: Salva in

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="...">
en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

note: i18n: ectx: (Export RMarkdown) <dialog label="Export RMarkdown"> <tabbook label="Export RMarkdown"> <tab label="Advanced options"> <radio label="...">
en: Markdown version
it: Versione Markdown

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="...">
en: Save R objects
it: Salva oggetti di R

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <summary>
en: Save one or more selected R objects to a file. <b>Note:</b> Use <i>Workspace->Save Workspace</i> for saving the complete workspace.
it: Salva uno o più oggetti di R selezionati in un file. <b>Nota:</b> usa <i>Area di lavoro->Salva area di lavoro</i> per salvare l'intera area di lavoro.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <usage>
en: Select the objects to save, and a filename to save to. Created data files can be loaded using <link href="rkward://component/load_r_object"/>.
it: Seleziona gli oggetti da salvare e un nome file con cui salvare. I file di dati creati possono essere caricati utilizzando <link href="rkward://component/load_r_object"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Object")
en: One or more objects to save.
it: Uno o più oggetti salvati.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: Location to save to.
it: Posizione in cui salvare.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Ascii")
en: Write an ascii, rather than binary representation of the object(s).
it: Scrivi una rappresentazione ascii, piuttosto che una binaria degli oggetti.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compression")
en: The file can be compressed to achieve a smaller file size. This control allows to select the method of compression. Some methods are not available for versions of R before 2.10.0.
it: Il file può essere compresso per ottenere dimensioni di file inferiori. Questo controllo consente di selezionare il metodo di compressione. Alcuni metodi non sono disponibili per le versioni di R precedenti alla 2.10.0.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compression level")
en: Compression level. Higher values indicate better compression.
it: Livello di compressione. Valori più alti indicano una migliore compressione.

note: i18n: ectx: (Loaded from Save R objects) <settings> <setting> (refers to element labelled "Enable xz extreme compression")
en: For <i>xz</i> compression, only: Enable xz "extreme" compression.
it: Solo per la compressione <i>xz</i>: abilita la compressione xz «estrema».

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="...">
en: Select variables
it: Seleziona variabili

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Object
it: Oggetto

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <dropdown label="...">
en: Compression
it: Compressione

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> [...] <dropdown label="Compression"> <option label="...">
en: None
it: Nessuna

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Compression level
it: Livello di compressione

note: i18n: ectx: (Save R objects) <dialog label="Save R objects"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Enable xz extreme compression
it: Abilita compressione xz estrema

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Create package skeleton) i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="...">
en: Create package skeleton
it: Crea scheletro del pacchetto

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <varselector label="...">
en: Select a variable
it: Seleziona una variabile

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <varslot label="...">
en: Objects
it: Oggetti

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <input label="...">
en: Package name
it: Nome del pacchetto

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <browser label="...">
en: Directory
it: Cartella

note: i18n: ectx: (Create package skeleton) <dialog label="Create package skeleton"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Overwrite
it: Sovrascrivi

note: i18n: ectx: (Loaded from Write vector / matrix)
en: Write Variables
it: Scrivi variabili

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="...">
en: Write vector / matrix
it: Scrivi vettore / matrice

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <varselector label="...">
en: Select a vector or matrix
it: Seleziona un vettore o una matrice

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <varslot label="...">
en: Data
it: Dati

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> [...] <radio label="Field separator character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Field separator character"
en: Space
it: Spazio

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Number of columns to write
it: Numero di colonne da scrivere

note: i18n: ectx: (Write vector / matrix) <dialog label="Write vector / matrix"> <tab label="Select variables"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Append to existing file
it: Aggiungi a file esistente

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Export Table / CSV files) i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <title> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="...">
en: Export Table / CSV files
it: Esporta tabella / file CSV

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <summary>
en: Export data to CSV or similar file formats.
it: Esporta i dati in formato CSV o simili.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <usage>
en: Select a tabular data object (like a data frame or matrix) and choose a file to save to. All other options allow you to define the file format, handling of column and row names as well as special character handling.
it: Seleziona un oggetto di dati in forma di tabella (come una cornice di dati o matrice) e scegli un file in cui salvare. Tutte le altre opzioni consentono di definire il formato del file, la gestione dei nomi di colonne e righe e la gestione dei caratteri speciali.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Data")
en: Select a data object to export. Valid data types are array, data.frame, matrix, character, numeric, and integer.
it: Seleziona un oggetto di dati da esportare. I tipi di dati validi sono vettore, cornice di dati, matrice, carattere, numerico e intero.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: The file to save to. Existing files will be overwritten, unless the append option is checked.
it: Il file in cui salvare. I file esistenti saranno sovrascritti, a meno che l'opzione di aggiunta sia selezionata.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Append to file (if it exists)")
en: Should existing files be overwritten or the data appended? If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
it: I file esistenti devono essere sovrascritti o i dati aggiunti? Se questa è disattivata, la preselezione selezionata lo imposta per te.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "File format")
en: Select one of the default file formats here. They will set some of the options (like field separator and decimal point) with reasonable defaults. Use the custom format if you need more control.
it: Seleziona qui uno dei formati di file predefiniti. Tali formati imposteranno alcune delle opzioni (come il separatore di campo e il punto decimale) con valori predefiniti appropriati. Utilizzare il formato personalizzato se è necessario un maggiore controllo.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Decimal point character")
en: Specify the desired decimal point character. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
it: Specifica il carattere del punto decimale desiderato. Se questa è disattivata, la preselezione selezionata lo imposta per te.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Use this value as the custom decimal point character.
it: Utilizza questo valore come carattere del punto decimale personalizzato.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Field separator character")
en: Specify the desired field separator character. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
it: Specifica il carattere di separazione dei campi desiderato. Se questa è disattivata, la preselezione selezionata lo imposta per te.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "")
en: Use this value as the custom field separator character.
it: Utilizza questo valore come carattere di separazione dei campi personalizzato.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names")
en: Decide how to deal with row names.
it: Decidi come gestire i nomi delle righe.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row names (character vector)")
en: Select a character vector to use for custom row names.
it: Seleziona un vettore di caratteri da utilizzare per i nomi di riga personalizzati.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names")
en: Decide how to deal with column names. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
it: Decidi come gestire i nomi delle colonne. Se questa è disattivata, la preselezione selezionata li imposta per te.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Column names (character vector)")
en: Select a character vector to use for custom column names.
it: Seleziona un vettore di caratteri da utilizzare per i nomi di colonna personalizzati.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "File encoding")
en: If the default character encoding doesn't work for you, you can set a specific one here.
it: Se la codifica dei caratteri predefinita non funziona, puoi impostarne una specifica qui.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Custom encoding")
en: Use this field to set a custom encoding, in case the dropdown menu doesn't list the one you need.
it: Utilizza questo campo per impostare una codifica personalizzata, nel caso in cui il menu a tendina non elenchi quello che ti serve.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Quote all strings")
en: Check this to have all string values quoted.
it: Marca questa opzione per avere tutti i valori di stringa quotati.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Handling double quote characters")
en: Controls how existing quotes in values are handled -- they can either be escaped or double quoted. If this is greyed out, the selected preset sets this for you.
it: Controlla come vengono gestite gli apici esistenti nei valori, che possono essere sia con escape doppi. Se questa è opzione è disattivata, la preselezione selezionata la impostata per conto tuo.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Character for missing values")
en: Set the character to indicate missing data.
it: Imposta il carattere per indicare i dati mancanti.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <settings> <setting> (refers to element labelled "Newline character")
en: Set the character used to indicate a line break (EOL). This varies between operating systems, changing this option might help in case you run into problems when exchanging files with other people.
it: Imposta il carattere utilizzato per indicare un'interruzione di riga (EOL). Ciò varia tra i sistemi operativi, la modifica di questa opzione potrebbe essere utile nel caso in cui si verifichino problemi durante lo scambio di file con altre persone.

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/write.table"> R manual page for write.table(), which is called by this plugin. </link>
it: <link href="rkward://rhelp/write.table"> pagina del manuale di R per write.table(), che è invocata da questa estensione. </link>

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="...">
en: Data and File Format
it: Formato dati e file

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <varselector label="...">
en: Select a variable or table
it: Seleziona una variabile o una tabella

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <frame label="Save to"> <checkbox label="...">
en: Append to file (if it exists)
it: Aggiungi a file (se esiste)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <dropdown label="...">
en: File format
it: Formato di file

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio label="Decimal point character"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Data and File Format"> <radio 
en: Custom (specify below)
it: Personalizzati (specifica di seguito)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <varselector label="...">
en: Select row or column names
it: Seleziona i nomi di riga o colonna

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Row  specifications
it: Specifiche delle righe

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Row names"> <option label="...">
en: Use current row names
it: Utilizza i nomi attuali delle righe

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Row names"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Column names"> <option label="...">
en: No names
it: Nessun nome

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Row  specifications"> <varslot label="...">
en: Row names (character vector)
it: Nomi delle righe (vettore di caratteri)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="...">
en: Column specifications
it: Specifiche della colonna

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <radio label="Column names"> <option label="...">
en: Use current column names
it: Utilizza i nomi attuali delle colonne

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Rows and Columns"> <frame label="Column specifications"> <varslot label="...">
en: Column names (character vector)
it: Nomi delle colonne (vettore di caratteri)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="...">
en: Encoding and Character Options
it: Opzioni di codifica e caratteri

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <dropdown label="...">
en: File encoding
it: Codifica dei file

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> [...] <dropdown label="File encoding"> <option label="...">
en: (default)
it: (predefinita)

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <frame label="Encoding"> <input label="...">
en: Custom encoding
it: Codifica personalizzata

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <checkbox label="...">
en: Quote all strings
it: Quota tutte le stringhe

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="...">
en: Handling double quote characters
it: Gestione dei caratteri di quotatura doppia

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <radio label="Handling double quote characters"> <option label="...">
en: Double
it: Doppio

note: i18n: ectx: (Export Table / CSV files) <dialog label="Export Table / CSV files"> <tab label="Encoding and Character Options"> <dropdown label="...">
en: Newline character
it: Caratteri di nuova riga

note: i18n: ectx: (Loaded from Set the working directory) <summary>
en: Set or change the current working directory.
it: Imposta o cambia l'attuale cartella di lavoro

note: i18n: ectx: (Loaded from Set the working directory) <usage>
en: Choose a directory to set/change the working directory for R. The R function <b>setwd</b> is used to do the job.
it: Scegli una cartella per impostare/modificare la cartella di lavoro per R. La funzione di R <b>setwd</b> viene utilizzata per eseguire l'operazione.

note: i18n: ectx: (Set the working directory) <dialog label="...">
en: Set the working directory
it: Imposta la cartella di lavoro

note: i18n: ectx: (Set the working directory) <dialog label="Set the working directory"> <browser label="...">
en: Choose the Working Directory
it: Scegli la cartella di lavoro

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Data Import and Export
it: Importazione ed esportazione dei dati

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for reading and writing data in various formats. Part of the official RKWard distribution
it: Estensioni per leggere e scrivere dati in vari formati. Parte della distribuzione ufficiale di RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Load R data file
it: Carica fil di dati R

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Save objects as R data
it: Salva gli oggetti come dati di R

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export vector or matrix data
it: Esporta dati di vettore o matrice

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import SPSS
it: Importa SPSS

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import SPSS"> <attribute label="...">
en: SPSS data files
it: File di dati SPSS

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Text / CSV data"> <attribute label="...">
en: Text / Comma Separated Values
it: Testo / Valori separati da virgole

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Stata
it: Importa Stata

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Stata"> <attribute label="...">
en: Stata data files
it: File di dati Stata

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Excel files (Perl based)
it: Importa file di Excel (basato su Perl)

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Excel files (Perl based)"> <attribute label="...">
en: Microsoft Excel files (Perl)
it: File di Microsoft Excel (Perl)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Import Excel files (Java based)
it: Importa file di Excel (basato su Java)

note: i18n: ectx: <components> <component label="Import Excel files (Java based)"> <attribute label="...">
en: Microsoft Excel files (Java)
it: File di Microsoft Excel (Java)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Generic import (rio-based)
it: Importazione generica (basata su rio)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Set Working Directory
it: Imposta cartella di lavoro

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="..."> i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Import
it: Importa

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="Import"> <menu label="...">
en: Import format
it: Formato di importazione

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="File"> <menu label="...">
en: Export
it: Esporta

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Workspace
it: Spazio di lavoro

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
it: Squadra di RKWard
