rkward - en to it translation catalogue (310 entries)

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model)
en: 2PL parameter estimation
it: Stima dei parametri 2PL

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test 
en: Call:
it: Chiamata:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test 
en: Coefficients:
it: Coefficienti:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model
en: Log-likelihood value at convergence:
it: Valore di log-verosimiglianza alla convergenza:

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test 
en: keep results in current workspace
it: mantieni i risultati nell'area di lavoro attuale

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter est
en: This plugin estimates parameters under Item Response Theory approach, using the <link href="rkward://rhelp/ltm-package">ltm</link> package.
it: Questa estensione stima i parametri con l'approccio della teoria di risposta all'item, utilizzando il pacchetto <link href="rkward://rhelp/ltm-package">ltm</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <usage> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <usage> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <usage> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimatio
en: The complete results can be stored as a new object in the current workspace for further use (e.g. plotting item characteristic curves).
it: I risultati completi possono essere archiviati come nuovo oggetto nell'area di lavoro attuale per ulteriore utilizzo (ad es. tracciare curve caratteristiche degli item).

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <usage>
en: To fit the two parameter logistic model with default settings, just the matrix of manifest variables (dichotomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below.
it: Per adattare il modello logistico a due parametri alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item dicotomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Matrix of manifest variables:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled 
en: Matrix of manifest variables
it: Matrice delle variabili manifest

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="Matrix of manifest variables"> (refers to element labelled "Matrix of manifest variables:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="Matrix of
en: Select the matrix of dichotomous item responses from the objects shown on the left.
it: Seleziona la matrice delle risposte agli item dicotomici dagli oggetti mostrati a sinistra.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Should parameters be fixed (constraints)?")
en: If you want to fix parameters, you have to prepare a matrix of fixed-value constraints first and then select it here. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/ltm">ltm()</link> function.
it: Se vuoi correggere i parametri, devi prepare prima una matrice di vincoli a a valore fisso e poi selezionarla qui. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/ltm">ltm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Start values")
en: By default start values for the parameters are computed automatically. Alternatively, you can force the use of random start values, or give a matrix of values to be used. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/ltm">ltm()</link> function.
it: In modo predefinito, i valori iniziali dei parametri sono calcolati automaticamente. In alternativa, è possibile forzare l'uso di valori iniziali casuali o fornire una matrice di valori da utilizzare. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, consulta il manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/ltm">ltm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use only complete cases") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Use only complete cases") i18
en: Specifies how missing values are to be treated. By default all available cases are used. If checked, only complete cases will be considered.
it: Specifica come devono essere trattati i valori mancanti. In modo predefinito, sono utilizzati tutti i casi disponibili. Se selezionata, saranno considerati solo i casi completi.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Usual IRT parameterization") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Usual IRT parameterization
en: If checked, the coefficients' estimates are reported under the usual Item Response Theory parameterization (which is the default).
it: Se questa opzione è selezionata, le stime dei coefficienti sono riportate nella consueta parametrizzazione della teoria di risposta all'item (che è l'impostazione predefinita).

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Number of EM iterations:")
en: Number of EM iterations
it: Numero di iterazioni EM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="Number of EM iterations"> (refers to element labelled "Number of EM iterations:")
en: Defaults to 40.
it: Valore predefinito a 40.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Number of quasi-Newton iterations:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labe
en: Number of quasi-Newton iterations
it: Numero di iterazioni quasi-Newton

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="Number of quasi-Newton iterations"> (refers to element labelled "Number of quasi-Newton iterations:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title=
en: Defaults to 150.
it: Valore predefinito a 150.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Number of Gauss-Hermite quadrature points:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="..."> (refers to elem
en: Number of Gauss-Hermite quadrature points
it: Numero di punti di quadratura di Gauss-Hermite

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="Number of Gauss-Hermite quadrature points"> (refers to element labelled "Number of Gauss-Hermite quadrature points:")
en: Defaults to 15.
it: Valore predefinito a 15.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Optimization method:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Optimiza
en: Optimization method
it: Metodo di ottimizzazione

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="Optimization method"> (refers to element labelled "Optimization method:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting title="Optimization method"> (refe
en: The default optimization method is BFGS. It can be set to Nelder-Mead, CG, L-BFGS-B, or SANN instead. Please refer to the <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> manual for details.
it: Il metodo di ottimizzazione predefinito è BFGS. Può invece essere impostato a Nelder-Mead, CG, L-BFGS-B o SANN. Per i dettagli, consultare il manuale di <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> per i dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print verbose info about optimization") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Print verbose i
en: Pretty much speaks for itself ;-)
it: Praticamente parla da sé ;-)

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter est
en: Please refer to the <code>ltm</code> manuals for further information and detailed command line options:
it: Fai riferimento ai manuali di <code>ltm</code> per ulteriori informazioni e opzioni dettagliate della riga di comando:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <technical>
en: The two factor solution of the <code>ltm()</code> function is not yet fully implemented (quadratic term is missing).
it: La soluzione a due fattori della funzione <code>ltm()</code> non è ancora completamente implementata (manca il termine quadratico).

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Two parameter logistic model
it: Stima dei parametri TRI: modello logistico a due parametri

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT
en: Manifest variables
it: Variabili manifest

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Manifest variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model
en: Matrix of manifest variables:
it: Matrice delle variabili manifest:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Manifest variables"> <saveobject label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic mo
en: Save results in workspace
it: Salva i risultati nell'area di lavoro

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label
en: Should parameters be fixed (constraints)?
it: I parametri dovrebbero essere fissi (vincoli)?

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="Should parameters be fixed (constraints)?"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT par
en: Constraint matrix:
it: Matrice dei vincoli:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label
en: Start values
it: Valori iniziali

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two paramet
en: Compute automatically
it: Calcola automaticamente

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two paramet
en: Use random start values
it: Usa valori iniziali casuali

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two paramet
en: Use own matrix of start values
it: Usa la tua matrice di valori iniziali

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab lab
en: Matrix of start values:
it: Matrice dei valori iniziali:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label
en: Misc options
it: Opzioni varie

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two param
en: Use only complete cases
it: Usa solo i casi completi

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two param
en: Usual IRT parameterization
it: Normale parametrizzazione TRI

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="...">
en: Assume two-factor model with interaction term
it: Assumi un modello a due fattori con il termine di interazione

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (IRT
en: Advanced control
it: Controllo avanzato

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"> <tab label="Advanced control"> <spinbox label="...">
en: Number of EM iterations:
it: Numero di iterazioni EM:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Advanced control"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model">
en: Number of quasi-Newton iterations:
it: Numero di iterazioni quasi-Newton:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Advanced control"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model">
en: Number of Gauss-Hermite quadrature points:
it: Numero di punti di quadratura di Gauss-Hermite:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Advanced control"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"
en: Optimization method:
it: Metodo di ottimizzazione:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rasch model"> <tab label="Advanced control"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Two parameter logistic model) <dialog label="IRT parameter estimation: Two parameter logistic model"
en: Print verbose info about optimization
it: Stampa informazioni dettagliate sull'ottimizzazione

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model)
en: 3PL parameter estimation
it: Stima dei parametri 3PL

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <usage>
en: To fit the Birnbaum three parameter model with default settings, just the matrix of manifest variables (dichotomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below.
it: Per adattare il modello a tre parametri di Birnbaum con le impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item dicotomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Should parameters be fixed (constraints)?")
en: If you want to fix parameters, you have to prepare a matrix of fixed-value constraints first and then select it here. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/tpm">tpm()</link> function.
it: Se vuoi correggere i parametri, devi prepare prima una matrice di vincoli a a valore fisso e poi selezionarla qui. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/tpm">tpm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Upper bound for guessing parameter")
en: Limits the estimated guessing parameter (accepts values between 0 and 1).
it: Limita il parametro di ipotesi stimato (accetta valori compresi tra 0 e 1).

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Start values")
en: By default start values for the parameters are computed automatically. Alternatively, you can force the use of random start values, or give a matrix of values to be used. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/tpm">tpm()</link> function.
it: In modo predefinito, i valori iniziali dei parametri sono calcolati automaticamente. In alternativa, è possibile forzare l'uso di valori iniziali casuali o fornire una matrice di valori da utilizzare. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, consulta il manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/tpm">tpm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Assume equal discrimination parameters")
en: If checked it is assumed that discrimination parameters are equal for all items, as in the 1PL Rasch model. That leaves difficulty and guessing parameters to be estimated.
it: Se selezionata, si presume che i parametri di discriminazione siano uguali per tutti gli item, come nel modello Rasch 1PL. Ciò consente di stimare i parametri di difficoltà e guessing.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting title="Number of quasi-Newton iterations"> (refers to element labelled "Number of quasi-Newton iterations:")
en: Defaults to 1000.
it: Valore predefinito a 1000.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting title="Number of Gauss-Hermite quadrature points"> (refers to element labelled "Number of Gauss-Hermite quadrature points:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <setting
en: Defaults to 21.
it: Valore predefinito a 21.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Used optimizer:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting title="..."> (refers to element 
en: Used optimizer
it: Ottimizzatore utilizzato

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting title="Used optimizer"> (refers to element labelled "Used optimizer:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting title="Used optimizer
en: By default <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> is being used for optimization. Alternatively, <link href="rkward://rhelp/nlminb">nlminb()</link> can be called.
it: In modo predefinito, <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> viene utilizzata per l'ottimizzazione. In alternativa, <link href="rkward://rhelp/nlminb">nlminb()</link> può essere invocata.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting title="Optimization method"> (refers to element labelled "Optimization method:")
en: <i>Only if <code>optim()</code> is used:</i> The default optimization method is BFGS. It can be set to Nelder-Mead, CG, L-BFGS-B, or SANN instead. Please refer to the <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> manual for details.
it: <i>Solo se si utilizza <code>optim()</code>:</i> il metodo di ottimizzazione predefinito è BFGS. Può invece essere impostato a Nelder-Mead, CG, L-BFGS-B o SANN. Fai riferimento al manuale di <link href="rkward://rhelp/optim">optim()</link> per i dettagli.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Step-length for approximation")
en: Used in the central difference approximation that approximates the hessian. Defaults to 1e-03.
it: Utilizzato nell'approssimazione della differenza centrata che approssima l'hessiana. Il valore predefinito è 1e-03.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <technical>
en: Todo:
it: Cosa da fare:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <technical> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <technical>
en: The <code>parscale</code> control element is not yet implemented.
it: L'elemento di controllo <code>parscale</code> non è ancora implementato.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model
it: Stima dei parametri TRI: modello a tre parametri di Birnbaum

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <dialog label="IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Upper bound for guessing parameter
it: Limite superiore per la stima del parametro

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <dialog label="IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="...">
en: Assume equal discrimination parameters
it: Assumi parametri di discriminazione uguale

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <dialog label="IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model"> <tab label="Advanced control"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter
en: Used optimizer:
it: Ottimizzatore utilizzato:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model) <dialog label="IRT parameter estimation: Birnbaum three parameter model"> <tab label="Advanced control"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter 
en: Step-length for approximation
it: Lunghezza del passo per approssimazione

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model)
en: LLTM  parameter estimation
it: Stima dei parametri LLTM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model)
en: Conditional log-likelihood:
it: Probabilità logaritmica condizionale:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) <summary> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimati
en: This plugin estimates parameters under Item Response Theory approach, using the <link href="rkward://rhelp/eRm-package">eRm</link> package.
it: Questa estensione stima i parametri con l'approccio della teoria di risposta all'item, utilizzando il pacchetto <link href="rkward://rhelp/eRm-package">eRm</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <usage>
en: To fit the linear logistic test model with default settings, just the matrix of manifest variables (dichotomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below. For detailed information on the expected layout of matrices and vectors please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/LLTM">LLTM()</link> function.
it: Per adattare il modello lineare di test logistico alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item politomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti. Per informazioni dettagliate sulla struttura attesa di matrici e vettori, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/LLTM">LLTM()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of measurement points") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of me
en: If repeated measurement applies, specify how many are represented in the data matrix (defaults to 1). This will divide the columns in the matrix into equally sized subsets of data.
it: Se si applica la misurazione ripetuta, specifica quante sono rappresentate nella matrice di dati (il valore predefinito è 1). Ciò dividerà le colonne nella matrice in sottoinsiemi di dati di dimensioni uguali.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Group contrasts") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Group contrasts") i18n: e
en: If you want to compute group contrasts, a vector determining the group membership of each subject must be given. By default no group contrasts are imposed.
it: Se desideri calcolare i contrasti di gruppo, è necessario indicare un vettore che determini l'appartenenza al gruppo di ciascuna soggetto. In modo predefinito, non vengono imposti contrasti di gruppo.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Design matrix")
en: By default the design matrix for the LLTM will be computed automatically. Alternatively, you may specify your own design matrix here.
it: In modo predefinito, la matrice di modello per LLTM sarà calcolata automaticamente. In alternativa, puoi specificare qui la tua matrice di modello.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Eta start values") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Eta start values") i18n: ectx: 
en: By default eta values start with the 0-vector. To change this, a vector of starting values can be specified.
it: In modo predefinito, i valori di eta iniziano con il vettore 0. Per modificare ciò, è possibile specificare un vettore di valori iniziali.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute standard error") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute standard error") 
en: If checked, standard errors are computed (which is the default).
it: Se selezionata, vengono calcolati gli errori standard (è il comportamento predefinito).

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Normalize parameters to sum-0") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Normalize paramete
en: By default parameters are normalized to sum-0 by specifying an appropriate design matrix. Uncheck this box to restrict the first parameter to 0.
it: In modo predefinito, i parametri sono normalizzati a somma 0 specificando una matrice di modello appropriata. Deseleziona questa casella per limitare il primo parametro a 0.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) <related> i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimati
en: Please refer to the <code>eRm</code> manuals for further information and detailed command line options:
it: Fai riferimento ai manuali di <code>eRm</code> per ulteriori informazioni e opzioni dettagliate della riga di comando:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Linear logistic test model
it: Stima dei parametri TRI: modello del test logistico lineare

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Manifest variables"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: L
en: Number of measurement points
it: Numero di punti di misurazione

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Manifest variables"> <radio label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: Lin
en: Group contrasts
it: Contrasti di gruppo

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Manifest variables"> <radio label="Group contrasts"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog lab
en: All subjects belong to one group
it: Tutti i soggetti appartengono a un gruppo

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Manifest variables"> <radio label="Group contrasts"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog lab
en: Compute group contrasts
it: Calcola i contrasti di gruppo

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Manifest variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: L
en: Use this group vector:
it: Usa questo vettore di gruppo:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rating scale model"> 
en: Design matrix
it: Matrice di modello

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <radio label="Design matrix"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter es
en: Use own design matrix
it: Usa la tua matrice di modello

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rating scale model"
en: Design matrix:
it: Matrice di modello:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rating scale model"> 
en: Eta start values
it: Valori iniziali di eta

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <radio label="Eta start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter
en: Use 0-vector
it: Usa vettore 0

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <radio label="Eta start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter
en: Use own vector of eta start values
it: Usa il tuo vettore di valori iniziali eta

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter estimation: Rating scale model"
en: Vector of start values:
it: Vettore di valori iniziali:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter e
en: Compute standard error
it: Calcola l'errore standard

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear logistic test model) <dialog label="IRT parameter estimation: Linear logistic test model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="IRT parameter e
en: Normalize parameters to sum-0
it: Normalizza i parametri a somma 0

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model)
en: Rasch parameter estimation
it: Stima dei parametri Rasch

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <usage>
en: To fit the Rasch model with default settings, just the matrix of manifest variables (dichotomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below.
it: Per adattare il modello di Rasch alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item dicotomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Should parameters be fixed (constraints)?")
en: If you want to fix parameters, you have to prepare a matrix of fixed-value constraints first and then select it here. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/rasch">rasch()</link> function.
it: Se vuoi correggere i parametri, devi prepare prima una matrice di vincoli a a valore fisso e poi selezionarla qui. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/rasch">rasch()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rasch model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Start values")
en: By default start values for the parameters are computed automatically. Alternatively, you can force the use of random start values, or give a matrix of values to be used. For detailed information on the specific layout of that matrix please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/rasch">rasch()</link> function.
it: In modo predefinito, i valori iniziali dei parametri sono calcolati automaticamente. In alternativa, è possibile forzare l'uso di valori iniziali casuali o fornire una matrice di valori da utilizzare. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, consultare il manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/rasch">rasch()</link>.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rasch model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Rasch model
it: Stima dei parametri TRI: modello di Rasch

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model)
en: GPCM parameter estimation
it: Stima dei parametri GPCM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <usage>
en: To fit the generalized partial credit model with default settings, just the matrix of manifest variables (polytomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below.
it: Per adattare il modello di credito parziale generalizzato alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item politomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting title="Matrix of manifest variables"> (refers to element labelled "Matrix of manifest variables:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting ti
en: Select the matrix of polytomous item responses from the objects shown on the left.
it: Seleziona la matrice delle risposte agli item politomici dagli oggetti mostrati a sinistra.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Item selection")
en: If you only want to use a subset of items from selected object, you can specify these here.
it: Se vuoi utilizzare solo un sotto-insieme degli item dall'oggetto selezionato, puoi specificarlo qui.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Should parameters be fixed (constrained)?")
en: Choose if discrimination parameters should be computed for each item individually. Alternatively, you can estimate one discrimination parameter that is equal for all items, or fix it at 1 for all items.
it: Scegli se i parametri di discriminazione devono essere calcolati individualmente per ciascun elemento. In alternativa, è possibile stimare un parametro di discriminazione uguale per tutti gli item, o fissarlo a 1 per tutti gli item.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Start values")
en: By default start values for the parameters are computed automatically. Alternatively, you can force the use of random start values, or give a list of values to be used. For detailed information on the specific layout of that list please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/gpcm">gpcm()</link> function.
it: In modo predefinito, i valori iniziali dei parametri sono calcolati automaticamente. In alternativa, è possibile forzare l'uso di valori iniziali casuali o fornire una matrice di valori da utilizzare. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, consulta il manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/gpcm">gpcm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Numerical derivative algorithm to approximate Hessian matrix:")
en: Options are forward difference approximation (the default) and central difference approximation.
it: Le opzioni sono l'approssimazione della differenza diretta (impostazione predefinita) e l'approssimazione della differenza centrata.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Step-length for approximation")
en: Step size to be used in the numerical derivative. Default is 1e-06. If you use central difference approximation, change this to a larger value, e.g., 1e-03 or 1e-04.
it: Dimensione del passo da utilizzare nel derivata numerica. Il valore predefinito è 1e-06. Se utilizzi l'approssimazione della differenza centrata, cambialo a un valore più grande , ad es. 1e-03 or 1e-04.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Generalized partial credit model
it: Stima dei parametri TRI: modello di credito parziale generalizzato

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Manifest variables"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="
en: Item selection
it: Selezione dell'item

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Manifest variables"> <frame label="Item selection"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha">
en: Select a subset of items
it: Seleziona un sottoinsieme di item

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Manifest variables"> <frame label="Item selection"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> 
en: List of items:
it: Elenco di item:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Should parameters be fixed (constrained)?
it: I parametri dovrebbero essere fissi (vincolati)?

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Options"> <radio label="Should parameters be fixed (constrained)?"> <option label="...">
en: Each item has its one discrimination parameter
it: Ogni item ha il suo parametro di discriminazione

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Options"> <radio label="Should parameters be fixed (constrained)?"> <option label="...">
en: Equal discrimination parameter across items
it: Parametro di discriminazione uguale tra gli item

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Options"> <radio label="Should parameters be fixed (constrained)?"> <option label="...">
en: Discrimination parameter fixed at 1 across items
it: Parametro di discriminazione fissato a 1 tra gli item

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="IRT parameter estimation: Graded response model"> <tab label="Options"> <radio label="Start values"> <option label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter
en: Use own list of start values
it: Usa il tuo elenco di valori iniziali

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="IRT parameter estimation: Graded response model"> <tab label="Options"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized par
en: List of start values:
it: Elenco dei valori iniziali:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Advanced control"> <dropdown label="...">
en: Numerical derivative algorithm to approximate Hessian matrix:
it: Algoritmo numerico derivato per approssimare la matrice hessiana:

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Advanced control"> <dropdown label="Numerical derivative algorithm to approximate Hessian matrix:"> <option label="...">
en: Forward difference approximation
it: Approssimazione della differenza diretta

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Generalized partial credit model) <dialog label="IRT parameter estimation: Generalized partial credit model"> <tab label="Advanced control"> <dropdown label="Numerical derivative algorithm to approximate Hessian matrix:"> <option label="...">
en: Central difference approximation
it: Approssimazione della differenza centrata

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model)
en: GRM parameter estimation
it: Stima dei parametri GRM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <usage>
en: To fit the graded response model with default settings, just the matrix of manifest variables (polytomous item responses) must be selected. Further options are described in the sections below.
it: Per adattare il modello di risposta graduale alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item politomici). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Should parameters be fixed (constraints)?")
en: If checked it is assumed that discrimination parameters are equal for all items.
it: Se marcata, si assume che i parametri di discriminazione siano uguali per tutti gli item.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Start values")
en: By default start values for the parameters are computed automatically. Alternatively, you can force the use of random start values, or give a list of values to be used. For detailed information on the specific layout of that list please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/grm">grm()</link> function.
it: In modo predefinito, i valori iniziali dei parametri sono calcolati automaticamente. In alternativa, è possibile forzare l'uso di valori iniziali casuali o fornire una matrice di valori da utilizzare. Per informazioni dettagliate sulla struttura specifica di tale matrice, consulta il manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/grm">grm()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute Hessian matrix")
en: If checked the Hessian matrix is computed.
it: Se selezionata, viene calcolata la matrice Hessiana.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting title="..."> (refers to element labelled "Number of digits to abbreviate item names:")
en: Number of digits to abbreviate item names
it: Numero di cifre per abbreviare i nomi degli item

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Graded response model) <settings> <setting title="Number of digits to abbreviate item names"> (refers to element labelled "Number of digits to abbreviate item names:")
en: Specifies how many digits are used in abbreviating item names. Defaults to 6.
it: Specifica quante cifre sono utilizzate per abbreviare i nomi degli elementi. Il valore predefinito è 6.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Graded response model
it: Stima dei parametri TRI: modello di risposta graduata

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="IRT parameter estimation: Graded response model"> <tab label="Options"> <frame label="Should parameters be fixed (constraints)?"> <checkbox label="...">
en: Assume equal discrimination parameters across items
it: Assumi parametri di discriminazione uguale tra gli item

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="IRT parameter estimation: Graded response model"> <tab label="Options"> <frame label="Misc options"> <checkbox label="...">
en: Compute Hessian matrix
it: Calcola la matrice Hessiana

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Graded response model) <dialog label="IRT parameter estimation: Graded response model"> <tab label="Advanced control"> <spinbox label="...">
en: Number of digits to abbreviate item names:
it: Numero di cifre per abbreviare i nomi degli item:

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear partial credit model)
en: LPCM  parameter estimation
it: Stima dei parametri LPCM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear partial credit model) <usage>
en: To fit the linear partial credit model with default settings, just the matrix of manifest variables (item responses) must be selected. Further options are described in the sections below. For detailed information on the expected layout of matrices and vectors please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/LPCM">LPCM()</link> function.
it: Per adattare il modello lineare di credito parziale alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti. Per informazioni dettagliate sulla struttura attesa di matrici e vettori, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/LPCM">LPCM()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <settings> <setting title="Matrix of manifest variables"> (refers to element labelled "Matrix of manifest variables:") i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) <settings> <setting title="Matrix of 
en: Select the matrix of item responses from the objects shown on the left.
it: Seleziona la matrice delle risposte agli item dagli oggetti mostrati a sinistra.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Design matrix")
en: By default the design matrix for the LPCM will be computed automatically. Alternatively, you may specify your own design matrix here.
it: In modo predefinito, la matrice di modello per LPCM sarà calcolata automaticamente. In alternativa, puoi specificare qui la tua matrice di modello.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear partial credit model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Linear partial credit model
it: Stima dei parametri TRI: modello di credito parziale lineare

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model)
en: LRSM  parameter estimation
it: Stima dei parametri LRSM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <usage>
en: To fit the linear rating scale model with default settings, just the matrix of manifest variables (item responses) must be selected. Further options are described in the sections below. For detailed information on the expected layout of matrices and vectors please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/LRSM">LRSM()</link> function.
it: Per adattare il modello lineare della scala di valutazione alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti. Per informazioni dettagliate sulla struttura attesa di matrici e vettori, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/LRSM">LRSM()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Design matrix")
en: By default the design matrix for the LRSM will be computed automatically. Alternatively, you may specify your own design matrix here.
it: In modo predefinito, la matrice di modello per LRSM sarà calcolata automaticamente. In alternativa, puoi specificare qui la tua matrice di modello.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Linear rating scale model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Linear rating scale model
it: Stima dei parametri TRI: modello lineare della scala di valutazione

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model)
en: PCM  parameter estimation
it: Stima dei parametri PCM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) <usage>
en: To fit the partial credit model with default settings, just the matrix of manifest variables (item responses) must be selected. Further options are described in the sections below. For detailed information on the expected layout of matrices and vectors please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/PCM">PCM()</link> function.
it: Per adattare il modello di credito parziale alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti. Per informazioni dettagliate sulla struttura attesa di matrici e vettori, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/PCM">PCM()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Partial credit model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Design matrix")
en: By default the design matrix for the PCM will be computed automatically. Alternatively, you may specify your own design matrix here.
it: In modo predefinito, la matrice di modello per il PCM sarà calcolata automaticamente. In alternativa, puoi specificare qui la tua matrice di modello.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Partial credit model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Partial credit model
it: Stima dei parametri TRI: modello di credito parziale

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model)
en: RSM  parameter estimation
it: Stima dei parametri RSM

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <usage>
en: To fit the rating scale model with default settings, just the matrix of manifest variables (item responses) must be selected. Further options are described in the sections below. For detailed information on the expected layout of matrices and vectors please refer to the manual for the <link href="rkward://rhelp/RSM">RSM()</link> function.
it: Per adattare il modello della scala di valutazione alle impostazioni predefinite, deve essere selezionata solo la matrice delle variabili manifest (risposte agli item). Ulteriori opzioni sono descritte nelle sezioni seguenti. Per informazioni dettagliate sulla struttura attesa di matrici e vettori, fai riferimento al manuale della funzione <link href="rkward://rhelp/RSM">RSM()</link>.

note: i18n: ectx: (Loaded from IRT parameter estimation: Rating scale model) <settings> <setting> (refers to element labelled "Design matrix")
en: By default the design matrix for the RSM will be computed automatically. Alternatively, you may specify your own design matrix here.
it: In modo predefinito, la matrice di modello per RSM sarà calcolata automaticamente. In alternativa, puoi specificare qui la tua matrice di modello.

note: i18n: ectx: (IRT parameter estimation: Rating scale model) <dialog label="...">
en: IRT parameter estimation: Rating scale model
it: Stima dei parametri TRI: modello della scala di valutazione

note: i18n: ectx: (Loaded from Wald test)
en: Wald test (%1)
it: Test di Wald (%1)

note: i18n: ectx: (Loaded from Wald test)
en: Wald test on item level (z-values):
it: Test di Wald sul livello degli item (valori z):

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="...">
en: Wald test
it: Test di Wald

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 
en: Data
it: Dati

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Data"> <varslot label="...">
en: Choose fitted model to test:
it: Scegli il modello adattato da verificare:

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Data"> <text> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <text> i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="Plotting fitted rating scale model"> <tab label="Model"> <text> i18
en: Only objects of class Rm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti della classe Rm!

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="...">
en: Split criterion for subject raw scores
it: Criterio diviso per i punteggi grezzi del soggetto

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option lab
en: Median
it: Mediana

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option lab
en: Mean
it: Meschino

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="...">
en: Use dichotomous vector to define groups
it: Usa un vettore dicotomico per definire i gruppi

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: Select grouping vector:
it: Seleziona vettore di raggruppamento:

note: i18n: ectx: (Wald test) <dialog label="Wald test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Optimizer
it: Ottimizzatore

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha) i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="...">
en: Cronbach's alpha
it: Alfa di Cronbach

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Dataset
it: Insieme di dati

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Subset
it: Sottoinsieme

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Items:
it: Item:

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: Effects on alpha if items are removed:
it: Effetti su alfa se gli item sono rimossi:

note: i18n: ectx: (Loaded from Cronbach's alpha)
en: %1% Confidence interval:
it: %1% Intervallo di confidenza:

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <varslot label="...">
en: Item responses:
it: Risposte agli item:

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <text>
en: Must be a matrix or data.frame, including the items as columns.
it: Deve essere una matrice o cornice di dati, inclusi gli item come colonne.

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Number of Bootstrap samples:
it: Numero di campioni bootstrap:

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Compute standardized Cronbach's alpha
it: Calcola l'alfa standardizzato di Cronbach

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Ignore missing values
it: Ignora i valori mancanti

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="Options"> <checkbox label="...">
en: Compute Bootstrap confidence interval (CI)
it: Calcola l'intervallo di confidenza (IC) bootstrap

note: i18n: ectx: (Cronbach's alpha) <dialog label="Cronbach's alpha"> <tab label="Data"> <frame label="Options"> <spinbox label="...">
en: Confidence interval:
it: Intervallo di confidenza:

note: i18n: ectx: (Loaded from Goodness of Fit (Rasch model))
en: Goodness of Fit for Rasch Models (%1)
it: Bontà di adattamento per i modelli di Rasch (%1)

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="...">
en: Goodness of Fit (Rasch model)
it: Bontà di adattamento (modello di Rasch)

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="Data"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <varslot label="..."> i18n: ectx
en: Choose fitted model to examine:
it: Scegli il modello adattato da esaminare:

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="Data"> <text> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Model"> <text>
en: Only objects of class rasch are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti della classe rasch!

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="Data"> <frame label="...">
en: Bootstrap options
it: Opzioni bootstrap

note: i18n: ectx: (Goodness of Fit (Rasch model)) <dialog label="Goodness of Fit (Rasch model)"> <tab label="Data"> <frame label="Bootstrap options"> <spinbox label="...">
en: Number of samples
it: Numero di campioni:

note: i18n: ectx: (Loaded from Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Item-fit statistics (%1)
it: Statistiche di adattamento all'item (%1)

note: i18n: ectx: (Loaded from Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Alternative: Items do not fit the model
it: Alternativa: gli item non si adattano al modello

note: i18n: ectx: (Loaded from Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Ability Categories:
it: Categorie di abilità:

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) i18n: ectx: (Loaded from Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Monte Carlo samples:
it: Campioni Monte Carlo:

note: i18n: ectx: (Loaded from Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Item-Fit Statistics and P-values:
it: Statistiche di adattamento all'item e valori P:

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="...">
en: Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM
it: Statistiche di adattamento all'item per Rasch, LTM, 3PM

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <text> i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <text>
en: Only objects of class ltm, rasch and tpm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti delle classi ltm, rasch e tpm!

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Grouping of sample units
it: Raggruppamento delle unità di campione

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <frame label="Grouping of sample units"> <spinbox label="...">
en: Number of categories
it: Numero di categorie

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <frame label="Grouping of sample units"> <dropdown label="...">
en: Summarize the ability estimates by
it: Riassumi le stime di abilità per

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> [...] <dropdown label="Summarize the ability estimates by"> <option label="...">
en: Median of each group
it: Mediana di ogni gruppo

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> [...] <dropdown label="Summarize the ability estimates by"> <option label="...">
en: Mean of each group
it: Media di ogni gruppo

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"
en: p value assumptions
it: assunzioni del valore p

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="p value assumptions"> <option label="...">
en: Assume chi-squared distribution
it: Assumi la distribuzione chi quadro

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="p value assumptions"> <option label="..."> i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasc
en: Use Monte Carlo procedure to approximate distribution
it: Usa la procedura Monte Carlo per approssimare la distribuzione

note: i18n: ectx: (Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Item-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Option
en: Number of replications
it: Numero di repliche

note: i18n: ectx: (Loaded from Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Person-fit statistics (%1)
it: Statistiche di adattamento alle persone (%1)

note: i18n: ectx: (Loaded from Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM)
en: Response patterns, person-fit statistics (L0, Lz) and probabilities for each response pattern (Pr):
it: Modelli di risposta, statistiche di adattamento alle persone (L0, Lz) e probabilità per ogni modello di risposta (Pr):

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="...">
en: Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM
it: Statistiche di adattamento alle persone per Rasch, LTM e 3PM

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <radio label="...">
en: Alternative hypothesis to test
it: Ipotesi alternativa da verificare

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <radio label="Alternative hypothesis to test"> <option label="...">
en: Inconsistent response pattern under the estimated model
it: Modello di risposta incoerente secondo il modello stimato

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <radio label="Alternative hypothesis to test"> <option label="...">
en: More consistent response pattern than the model predicts
it: Modello di risposta più coerente di quanto previsto dal modello

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Data"> <radio label="Alternative hypothesis to test"> <option label="...">
en: Two sided (test both of the above)
it: Due lati (verifica entrambi i precedenti)

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: Response pattern
it: Modello di risposta

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="Response pattern"> <option label="...">
en: Compute for observed response pattern
it: Calcola il modello di risposta osservata

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="Response pattern"> <option label="...">
en: Compute for given response pattern
it: Calcola il modello di risposta fornita

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <varslot label="...">
en: Select matrix or data.frame with pattern to use:
it: Seleziona matrice o cornice di dati con il modello da utilizzare:

note: i18n: ectx: (Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM) <dialog label="Person-fit statistics for Rasch, LTM and 3PM"> <tab label="Options"> <radio label="p value assumptions"> <option label="...">
en: Assume standard normal distribution
it: Assumi la distribuzione normale standard

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Unidimensionality check (%1)
it: Controllo di uni-dimensionalità (%1)

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Matrix of tetrachoric correlations:
it: Matrice di correlazione tetracorica:

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Unidimensionality Check using Modified Parallel Analysis:
it: Controllo di uni-dimensionalità che utilizza l'analisi parallela modificata:

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Alternative hypothesis: <em>The second eigenvalue of the observed data is substantially larger than the second eigenvalue of data under the assumed IRT model</em>
it: Ipotesi alternativa: <em>il secondo autovalore dei dati osservati è sostanzialmente più grande del secondo autovalore dei dati secondo il modello TRI assunto</em>

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Second eigenvalue in the observed data:
it: Secondo autovalore nei dati osservati:

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: Average of second eigenvalues in Monte Carlo samples:
it: Media del secondo autovalore nei campioni Monte Carlo:

note: i18n: ectx: (Loaded from Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM))
en: p-value:
it: Valore p:

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="...">
en: Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)
it: Controllo di uni-dimensionalità (Rasch, LTM, 3PM)

note: i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)"> <tab label="Data"> <varslot label="...">
en: Choose fitted model to check:
it: Scegli il modello adattato da controllare:

note: i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)"> <tab label="Data"> <text>
en: Only objects of class rasch, ltm or tpm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti delle classi rasch, ltm o tpm!

note: i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)"> <tab label="Data"> <frame label="...">
en: Monte Carlo options
it: Opzioni Monte Carlo

note: i18n: ectx: (Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)) <dialog label="Unidimensionality check (Rasch, LTM, 3PM)"> <tab label="Data"> <frame label="Monte Carlo options"> <spinbox label="...">
en: Number of samples:
it: Numero di campioni:

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Plots"> <menu label="...">
en: Item Response Theory
it: Teoria di risposta all'item

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Item Response Theory Plugins. Part of the official RKWard distribution
it: Estensioni della teoria di risposta all'item. Parte della distribuzione ufficiale di RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Rasch model fit
it: Adattamento del modello di Rasch

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Two parameter logistic model fit
it: Adattamento del modello logistico a due parametri

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Birnbaum three parameter model fit
it: Adattamento del modello a tre parametri di Birnbaum

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Linear logistic test model fit
it: Adattamento del modello lineare di test logistico

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Graded response model fit
it: Adattamento del modello di risposta graduata

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Rating scale model fit
it: Adattamento del modello della scala di valutazione

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Partial credit model fit
it: Adattamento del modello di credito parziale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Generalized partial credit model fit
it: Adattamento del modello di credito parziale generalizzato

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Linear rating scale model fit
it: Adattamento del modello lineare della scala di valutazione

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Linear partial credit model fit
it: Adattamento del modello lineare di credito parziale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Goodness of Fit (Rasch)
it: Bontà di adattamento (Rasch)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Item-fit statistics (Rasch, LTM, 3PM)
it: Statistiche di adattamento (Rasch, LTM, 3PM)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Person-fit statistics (Rasch, LTM, 3PM)
it: Statistiche di adattamento alle persone (Rasch, LTM, 3PM)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wald test (RSM, PCM)
it: Test di Wald (RSM, PCM)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Andersen LR Plot (RSM, PCM)
it: Grafico LR di Andersen (RSM, PCM)

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted Rasch model
it: Traccia il modello adattato di Rasch

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted two parameter logistic model
it: Traccia il modello logistico adattato a due parametri

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted Birnbaum three parameter model
it: Traccia il modello adattato a tre parametri di Birnbaum

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted graded response model
it: Traccia il modello adattato di risposta graduale

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted rating scale model
it: Traccia il modello adattato della scala di valutazione

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Plot fitted partial credit model
it: Traccia il modello adattato di credito parziale

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
it: Analisi

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Plots"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="...">
en: Dichotomous data
it: Dati dicotomici

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Plots"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="...">
en: Polytomous data
it: Dati politomici

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Item Response Theory"> <menu label="...">
en: Tests
it: Test

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Plots
it: Grafici

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model)
en: Two parameter logistic model plot
it: Grafico del modello logistico a due parametri

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: two steps are needed to plot standard error curves
it: due fasi sono necessarie per tracciare le curve dell'errore standard

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: first some values are generated...
it: prima sono generati alcuni valori...

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: ... and then they're used to plot the curves:
it: ... e poi sono utilizzati per tracciare le curve:

[ctx: Item response theory]
note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: Ability
it: Abilità

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: Standard Error
it: Errore standard

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 2PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model) i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: Standard Error of Measurement
it: Misurazione dell'errore standard

note: i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted 2PL model
it: Tracciamento del modello adattato 2PL

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="..."> i18n: ectx:
en: Model
it: Modello

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Model"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Model"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <dialo
en: Choose fitted model to plot:
it: Scegli il modello adattato da tracciare:

note: i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Model"> <text>
en: Only objects of class ltm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti della classe ltm!

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <dialog label="Plotting fitted 3PL model"> <tab label=
en: Plot type
it: Tipo di grafico

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <d
en: Type of plot
it: Tipo di grafico

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <op
en: Plot item(s)
it: Traccia gli item

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <op
en: Plot test information
it: Traccia le informazioni del test

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <op
en: Plot standard error
it: Traccia l'errore standard

note: i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of plot"> <option label="...">
en: Scatterplot of standardized loadings (2-factor model)
it: Grafico di dispersione dei caricamenti standardizzati (modello a 2 fattori)

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <d
en: Type of item plot
it: Tipo di item da tracciare

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item 
en: Item characteristic curve
it: Curva delle caratteristiche degli item

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item plot"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item 
en: Item information curve
it: Curva delle informazioni degli item

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Pl
en: Optional item selection
it: Selezione facoltativa degli item

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Optional item selection"> <input label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Plot type"> <frame label="Optional item selection
en: List of items (plot all if empty)
it: Elenco di item (traccia tutto se vuoto)

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <dialo
en: Range of latent variable values
it: Intervallo di valori variabili latenti

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Range of person parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="Range of latent vari
en: From:
it: Da:

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Range of person parameters"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <frame label="Range of latent vari
en: To:
it: A:

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plot
en: Annotation
it: Annotazione

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option lab
en: Annotate plotted lines
it: Annota le linee tracciate

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option lab
en: Show legend
it: Mostra legenda

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plotting fitted 2PL model"> <tab label="Options"> <radio label="Annotation"> <option lab
en: Plain lines, no annotation
it: Linee semplici, nessuna annotazione

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="Plotting fitted Rasch model"> <tab label="Options"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted 2PL model) <dialog label="Plot
en: Generic plot options
it: Opzioni generiche grafico

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted Rasch model)
en: Rasch model plot
it: Grafico del modello di Rasch

note: i18n: ectx: (Plotting fitted Rasch model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted Rasch model
it: Tracciamento del modello adattato di Rasch

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted 3PL model)
en: Birnbaum three parameter model plot
it: Traccia modello a tre parametri di Birnbaum

note: i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted 3PL model
it: Tracciamento del modello adattato 3PL

note: i18n: ectx: (Plotting fitted 3PL model) <dialog label="Plotting fitted 3PL model"> <tab label="Model"> <text>
en: Only objects of class tpm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti della classe tpm!

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted graded response model)
en: Graded response model plot
it: Grafico del modello di risposta graduata

note: i18n: ectx: (Plotting fitted graded response model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted graded response model
it: Tracciamento del modello adattato di risposta graduale

note: i18n: ectx: (Plotting fitted graded response model) <dialog label="Plotting fitted graded response model"> <tab label="Model"> <text>
en: Only objects of class grm are valid!
it: Sono validi solo gli oggetti della classe grm!

note: i18n: ectx: (Plotting fitted graded response model) <dialog label="Plotting fitted graded response model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item plot"> <option label="...">
en: Item operation characteristic curve
it: Curva delle caratteristiche operative degli item

note: i18n: ectx: (Plotting fitted graded response model) <dialog label="Plotting fitted graded response model"> <tab label="Plot type"> <radio label="Type of item plot"> <option label="...">
en: Item operation characteristic curve (inverse)
it: Curva delle caratteristiche operative degli item (inverso)

note: i18n: ectx: (Plotting fitted graded response model) <dialog label="Plotting fitted graded response model"> <tab label="Plot type"> <frame label="Optional item selection"> <spinbox label="...">
en: Category (plot all if set to 0)
it: Categoria (traccia tutto se impostata a 0)

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted partial credit model)
en: Partial credit model plot
it: Grafico del modello di credito parziale

note: i18n: ectx: (Plotting fitted partial credit model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted partial credit model
it: Tracciamento del modello adattato di credito parziale

note: i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="Plotting fitted rating scale model"> <tab label="Options"> <frame label="Optional item selection"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted partial credit model) <dialog label="Plotting fitted partial credit model"> <tab labe
en: Plot up to 4 items in one figure
it: Traccia fino a 4 item in una figura

note: i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="Plotting fitted rating scale model"> <tab label="Options"> <frame label="Optional item selection"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted partial credit model) <dialog label="Plotting fitted partial credit model"> <tab labe
en: Ask before next figure is drawn
it: Chiedi prima di tracciare la figura successiva

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="Plotting fitted rating scale model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted partial credit m
en: Range of person parameters
it: Intervallo di parametri personali

note: i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="Plotting fitted rating scale model"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Plotting fitted partial credit model) <dialog label="Plotting fitted partial credit model"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Range of probability to solve
it: Intervallo di probabilità da risolvere

note: i18n: ectx: (Loaded from Plotting fitted rating scale model)
en: Rating scale model plot
it: Grafico del modello della scala di valutazione

note: i18n: ectx: (Plotting fitted rating scale model) <dialog label="...">
en: Plotting fitted rating scale model
it: Tracciamento del modello adattato della scala di valutazione

note: i18n: ectx: (Loaded from Andersen LR-Test)
en: Andersen's LR test
it: Test LR di Andersen

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="...">
en: Andersen LR-Test
it: Test LR di Andersen

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: Choose fitted model to test (plot):
it: Scegli il modello adattato da verificare (grafico):

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="...">
en: Full raw score split
it: Divisione completa del punteggio grezzo

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <radio label="Split criterion for subject raw scores"> <option label="...">
en: Use vector to define groups
it: Usa vettori per definire i gruppi

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Model"> <text>
en: Can be numeric, character or a factor
it: Può essere numerico, carattere o un fattore

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="...">
en: Plot options
it: Opzioni grafico

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Confidence intervals"> <checkbox label="...">
en: Confidence intervals
it: Intervalli di confidenza

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Confidence intervals"> <checkbox label="...">
en: Compute standard errors
it: Calcola gli errori standard

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Confidence intervals"> <spinbox label="...">
en: Confidence level:
it: Livello di confidenza:

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <frame label="Confidence intervals"> <checkbox label="...">
en: Confidence bands
it: Bande di confidenza

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="Annotation"> <option label="...">
en: Annotate items (item names)
it: Annota gli elementi (nomi degli item)

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="Annotation"> <option label="...">
en: Annotate items (rank number of betas)
it: Annota l'item (numero di rango di beta)

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="Annotation"> <option label="...">
en: Plain dots, no annotation
it: Punti semplici, nessuna annotazione

note: i18n: ectx: (Andersen LR-Test) <dialog label="Andersen LR-Test"> <tab label="Plot options"> <radio label="Annotation"> <option label="...">
en: Interactive labeling
it: Etichettatura interattiva

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
it: Squadra di RKWard
