rkward - en to ka translation catalogue (85 entries)

note: i18n: ectx: (Level selector) <dialog label="...">
en: Level selector
ka: დონის ამრჩევი

note: i18n: ectx: (Limit Vector Length) <dialog label="Limit Vector Length"> <spinbox label="...">
en: Limit
ka: ზღვარი

note: i18n: ectx: (Limit Vector Length) <dialog label="Limit Vector Length"> <radio label="...">
en: Sorting
ka: დალაგება

note: i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Limit Vector Length) <dialog label="Limit Vector Length"> <frame label="Add remainder category"> <radio label="...">
en: Statistic
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <radio label="Statistic"> <option label="..."> i18n: ectx: (Limit Vector Length) <dialog label="Limit Vector Length"> <frame label="Add remainder category"> <radio label="Statistic"> <option label="...">
en: Sum
ka: ჯამი

note: i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <radio label="Statistic"> <option label="..."> i18n: ectx: (Limit Vector Length) <dialog label="Limit Vector Length"> <frame label="Add remainder category"> <radio label="Statistic"> <option label="...">
en: Other:
ka: სხვა:

note: i18n: ectx: (Loaded from Default histogram options) i18n: ectx: (Default histogram options) <dialog label="Default histogram options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Tabulate) i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <radio label="Statistic"> <option label="...">
en: Frequency
ka: სიხშირე

[ctx: (function name) of (object name)]
note: i18n: ectx: (Tabulate)
en: %1 of %2
ka: %1 %2-დან

note: i18n: ectx: (Tabulate)
en: Tabulation groups
ka: ტაბულაციის ჯგუფები

note: i18n: ectx: (Tabulate)
en: Tabulation statistic
ka: ტაბულაციის სტატისტიკა

note: i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <varslot label="...">
en: Grouping factors
ka: დაჯგუფების ფაქტორები

note: i18n: ectx: (Tabulate) <dialog label="Tabulate"> <varslot label="...">
en: Values
ka: მნიშვნელობები

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Color Chooser
ka: ფერის ამრჩევი

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Draw Grid
ka: ბადის დახაზვა

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Select by value
ka: მნიშვნელობით არჩევა

note: i18n: ectx: (Install from git/svn) <dialog label="Install from git/svn"> <frame label="Package repository"> <input label="...">
en: Repository
ka: საცავი

note: i18n: ectx: (Install from git/svn) <dialog label="Install from git/svn"> <frame label="Private repository"> <input label="...">
en: User
ka: მომხმარებელი

note: i18n: ectx: (Install from git/svn) <dialog label="Install from git/svn"> <frame label="Private repository"> <input label="...">
en: Password
ka: პაროლი

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Data
ka: მონაცემები

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
ka: ანალიზი

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: empty
ka: ცარიელია

note: i18n: ectx: (Barplot Options) <dialog label="Barplot Options"> <radio label="...">
en: Colors
ka: ფერები

note: i18n: ectx: (Barplot Options) <dialog label="Barplot Options"> <checkbox label="...">
en: Display values
ka: მნიშვნელობების ჩვენება

note: i18n: ectx: (Barplot Options) <dialog label="Barplot Options"> <radio label="...">
en: Placement
ka: განლაგება

note: i18n: ectx: (Loaded from Choose color) <usage>
en: Pick a color.
ka: ფერის არჩევა.

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="...">
en: Choose color
ka: აირჩიეთ ფერი

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Points / Lines"> <embed label="..."> i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Step function plot options) <dialog label="Step function plot options"> <frame label=
en: Color
ka: ფერი

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> [...] <dropdown label="Tick label orientation"> <option label="..."> i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Points / Lines"> <dropdown label="Type of points/lines"> <option label=".
en: default
ka: ნაგულისხმები

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Black
ka: შავი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Blue
ka: ლურჯი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Blue1
ka: ლურჯი1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Blue2
ka: ლურჯი2

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Blue3
ka: ლურჯი3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Blue4
ka: ლურჯი4

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Brown
ka: ყავისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Cyan
ka: ცისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Darkviolet
ka: მუქი იისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gold
ka: ოქრო

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gray
ka: ნაცრისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gray1
ka: რუხი1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gray2
ka: რუხი2

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gray3
ka: რუხი3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Gray4
ka: რუხი4

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Green
ka: მწვანე

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Green1
ka: მწვანე1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Green2
ka: მწვანე2

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Green3
ka: მწვანე3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Green4
ka: მწვანე4

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Grey
ka: ნაცრისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Grey1
ka: ნაცრისფერი1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Grey2
ka: ნაცრისფერი2

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Grey3
ka: ნაცრისფერი3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Grey4
ka: ნაცრისფერი4

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Magenta
ka: ალისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Orange
ka: ნარინჯისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Orchid
ka: ორქიდეა

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Pink
ka: ვარდისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Red
ka: წითელი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Red1
ka: წითელი1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Red2
ka: წითელი2

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Red3
ka: წითელი3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Red4
ka: წითელი4

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Salmon
ka: სალმონი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Snow
ka: თოვლი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Violet
ka: იისფერი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: White
ka: თეთრი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Yellow
ka: ყვითელი

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Yellow1
ka: ყვითელი1

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Yellow3
ka: ყვითელი3

note: i18n: ectx: (Choose color) <dialog label="Choose color"> <dropdown label="Color"> <option label="...">
en: Yellow4
ka: ყვითელი4

note: i18n: ectx: (Loaded from Default histogram options)
en: Scale
ka: მასშტაბირება

note: i18n: ectx: (Loaded from Default histogram options)
en: Density
ka: სიმკვრივე

note: i18n: ectx: (Default histogram options) <dialog label="Default histogram options"> <frame label="Histogram Breakpoints"> <radio label="...">
en: Method
ka: მეთოდი

note: i18n: ectx: (Step function plot options) <dialog label="Step function plot options"> <frame label="Options"> <dropdown label="Line type for all lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Default histogram options) <dialog label="Default histogram options"> <frame label="Histogram Line options"> <drop
en: Solid
ka: მყარი

note: i18n: ectx: (Step function plot options) <dialog label="Step function plot options"> <frame label="Options"> <dropdown label="Line type for all lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Default histogram options) <dialog label="Default histogram options"> <frame label="Histogram Line options"> <drop
en: Dashed
ka: ტირეებით

note: i18n: ectx: (Step function plot options) <dialog label="Step function plot options"> <frame label="Options"> <dropdown label="Line type for all lines"> <option label="..."> i18n: ectx: (Default histogram options) <dialog label="Default histogram options"> <frame label="Histogram Line options"> <drop
en: Dotted
ka: წერტილოვანი

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Title and margins"> <frame label="...">
en: Subtitle
ka: სუბტიტრები

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Title and margins"> <frame label="Custom margins"> <spinbox label="...">
en: Top
ka: თავში

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Title and margins"> <frame label="Custom margins"> <spinbox label="...">
en: Bottom
ka: ქვედა

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="...">
en: Axes
ka: ღერძები

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="Aspect ratio y/x"> <spinbox label="...">
en: Aspect ratio
ka: თანაფარდობა

note: i18n: ectx: (Default plot options) <dialog label="Default plot options"> <tab label="...">
en: Grid
ka: ბადე

note: i18n: ectx: (Step function plot options) <dialog label="Step function plot options"> <frame label="...">
en: Points
ka: წერტილები

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ka: RKWard -ის გუნდი

note: i18n: ectx: (Grid options) <dialog label="Grid options"> <spinbox label="...">
en: Line width
ka: ხაზის სიგანე
