rkward - en to sl translation catalogue (74 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
sl: Ekipa RKWard

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
sl: Dodatki za grafično napravo

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
sl: Vtičniki za uporabo v oknih grafične naprave (npr. X11()). Del uradne distribucije RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
sl: Izvozi ...

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
sl: Naprava

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Edit
sl: Urejanje

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
sl: Knjižnica »kairo« z zagotavljanjem SVG-podpore privzeto ni prevedena na nekaterih sistemih.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
sl: Izvozi trenutno vsebino grafične naprave v datoteko postscript/pdf/png/jpeg, bodisi z uporabo domorodnih funkcij, bodisi z uporabo ghostscript-a.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: Choose an exporting function and a filename to save to. Additional options for size and resolution etc. are also available (see below). Exporting is done using <b>dev.print</b>. For exporting using ghostscript, <b>dev2bitmap</b> is used, which needs Ghostscript. Most of the exporting parameters are directly sent to the exporting function (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, or <b>jpeg</b>) by dev.print. Note that there are no 'color' options (like background or foreground color) in this plugin. This is because dev.print simply prints the current graphics (mostly on X11) to the specified file in the chosen format. To set background (or foreground) colors, these will need to be provided when calling the plotting function, mostly using <b>par</b>(). Note that all the parameters to postscript are also valid parameters to dev2bitmap.
sl: Izberite funkcijo izvoza in ime datoteke, v katero želite shraniti. Na voljo so tudi dodatne možnosti za velikost in ločljivost itd. (glej spodaj). Izvoz se opravi z uporabo <b>dev.print</b>. Za izvoz z uporabo programa ghostscript se uporablja <b>dev2bitmap,</b> ki potrebuje program Ghostscript. Večina parametrov izvoza se neposredno pošlje funkciji izvoza (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, ali <b>jpeg</b>) z dev.print. Upoštevajte, da v tem vtičniku ni možnosti "barve" (kot sta ozadje ali barva v ospredju). To je zato, ker dev.print preprosto natisne trenutno grafiko (večinoma na X11) v določeno datoteko v izbrani obliki. Če želite nastaviti barve ozadja (ali v ospredju), jih bo treba zagotoviti pri klicu funkcije za risanje, večinoma z uporabo par <b>().</b> Upoštevajte, da so vsi parametri za postscript tudi veljavni parametri za dev2bitmap.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
sl: Ta vtičnik je na voljo le v kontekstu grafične naprave.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
sl: Ime datoteke, v katero želite shraniti. Privzeto bo datoteka shranjena v imeniku, od koder je bil zagnan RkWard, ki je domači imenik uporabnika, ko je bil zagnan iz K-menija. Po preverjanju ustrezne datotečne pripone je to parameter <i>file</i> za dev.print. Za izvoz preko ghostscripta zagotovite primerno razširitev.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic File extension")
en: Check this box to let RKWard detect the file extension automatically. If the filename specified in the 'File name' box already has a relevant extension, then nothing is done, that is, the specified filename is used. Otherwise a relevant extension is appended to the filename above to construct the full filename. This option is disabled for exporting via ghostscript.
sl: Potrdite to polje in dovolite, da RKWard samodejno zazna pripono datoteke. Če ime datoteke, navedeno v polju »Ime datoteke« že ima ustrezno pripono, potem se ne naredi nič, torej se uporablja navedeno ime datoteke. V nasprotnem primeru se k zgornjemu imenu datoteke priloži ustrezna priponka, da se ustvari celotno ime datoteke. Ta možnost je onemogočena za izvoz preko ghostscripta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output format")
en: Choose whether to use postscript, pdf, svg, png or jpeg for exporting the file. This is the <i>device</i> parameter to dev.print. If 'via Ghostscript' is chosen then the output format of the ghostscript device will need to be provided (see below under 'Ghostscript specific options').
sl: Izberite, ali želite za izvoz datoteke uporabiti postscript, pdf, svg, png ali jpeg. To je parameter <i>naprave za</i> dev.print. Če je izbrana možnost "preko Ghostscripta", bo treba zagotoviti izhodno obliko naprave ghostscript (glejte spodaj pod "Posebne možnosti za Ghostscript").

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "EPS compatible")
en: When exporting in postscript format, this allows you to select, whether an EPSF (.eps-file) header should be generated. This seems to generate more portable files, so is recommended in most cases. Papersize and orientation can not be set in this case. This sets the <i>onefile</i> parameter to postscript to FALSE.
sl: Pri izvozu v zapisu postscript lahko izberete, ali je želite ustvariti glavo EPSF (datoteke .eps). Zdi se, da to ustvari več prenosnih datotek, zato je priporočljivo v večini primerov. Velikosti papirja in usmerjenosti v tem primeru ni mogoče nastaviti. S tem se parameter <i>onefile</i> nastavi za postscript na FALSE.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
sl: Potrdite to polje, da funkcija izvoza samodejno določi širino.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
sl: To je podobno »Samodejni širini«, vendar za višino.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: This is the <i>width</i> parameter to the exporting function. This is specified in inches. For JPEG/PNG exports (which require width in pixels), the actual width is evaluated by multiplying the width value provided in inches with the resolution (in dpi, 'dots per inch'). So, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. If resolution is set to 'Default Resolution', then a value of 96 is used as the default resolution for exporting to jpeg or png and a value of 72 is used for exporting via ghostscript. Otherwise the provided resolution value is used. None of these matter for exporting to Postscript/PDF where the width parameter is provided in inches.
sl: To je parameter širine <i>width</i> za funkcijo izvoza. To je določeno v palcih. Za izvoz JPEG/PNG (ki zahteva širino v pikslih) se dejanska širina ovrednoti tako, da se vrednost širine, ki je zagotovljena v palcih, pomnoži z ločljivostjo (v dpi "pike na palcev"). Torej, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. Če je ločljivost nastavljena na "Privzeto ločljivost", se vrednost 96 uporablja kot privzeta ločljivost za izvoz v jpeg ali png, vrednost 72 pa se uporablja za izvoz preko ghostscripta. V nasprotnem primeru se uporablja zagotovljena vrednost ločljivosti. Nobena od teh zadev ne velja za izvoz v Postscript/PDF, kjer je parameter širine na voljo v palcih.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: <b>jpeg</b> or <b>png</b> functions need at least one of width/height to be provided. We override this restriction by reading in the width (in inches) from <b>par("din")[1]</b> and then setting 'par("din")[1] * resolution' as the width (in pixels) parameter value. Again, none of these are required for exporting to Postscript/PDF.
sl: Funkcije <b>jpeg</b> ali <b>png</b> potrebujejo zagotovljeno vsaj eno širino/višino. To omejitev preglasimo z branjem v širini (v palcih) iz <b>par("din")[1]</b> in nato nastavimo vrednost parametra 'par("din")[1] * ločljivost' kot vrednost parametra širine (v pikslih). Spet nobena od teh ni potrebna za izvoz v Postscript/PDF.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
sl: To je parameter <i>višine</i> za izvozno funkcijo. Podobno kot »Širina«.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Point size")
en: This is the <i>pointsize</i> parameter to dev.print.
sl: To je parameter <i>pointsize</i> za dev.print.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution (dpi)")
en: Available only for PNG/JPEG/Ghostscript, this is the <i>res</i> parameter to dev.print or dev2bitmap. This value is used in converting from width/height in pixels to inches as described above (under 'Width'). The default resolution (when 'Default Resolution' is checked) is 96 for PNG/JPEG exports and it is 72 for Ghostscript exports.
sl: Na voljo samo za PNG/JPEG/Ghostscript, to je parameter <i>res</i> za dev.print ali dev2bitmap. Ta vrednost se uporablja pri pretvorbi iz širine/višine v slikovnih točkah na palec, kot je opisano zgoraj (pod »Širina«). Privzeta ločljivost (ko je potrjena »Privzeta ločljivost«) je 96 za izvoz PNG/JPEG in 72 za izvoz Ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "JPEG Quality")
en: Available only for JPEG, this is the <i>quality</i> parameter to <b>jpeg</b>. Sets the quality for JPEG exporting. The default quality is 75.
sl: Na voljo samo za JPEG, to je parameter kakovosti <i>quality</i> za <b>jpeg</b>. Določa kakovost izvpza JPEG. Privzeta kakovost je 75.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paper Size")
en: Use this to set the papersize for export. Choose 'Default' to not specify any paper option. Other options are explained in R reference for <b>postscript</b>. This is available only for Postscript/PDF exports. This is the <i>paper</i> option to the exporting function.
sl: S tem nastavite velikost papirja za izvoz. Izberite "Privzeto" če ne želite določiti nobene možnosti papirja. Druge možnosti so pojasnjene v sklicu R za <b>postscript</b>. To je na voljo samo za izvoz Postscript/PDF. To je parameter <i>paper</i> za izvozno funkcijo.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pagecentre")
en: Uncheck this for NOT centering the image on the page. This is the <i>pagecentre</i> parameter.
sl: Počistite to za NE centriiranje slike na strani. To je parameter <i>pagecentre</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Horizontal (ps/gs)")
en: Available only for Postscript/Ghostscript exporting, this is the <i>horizontal</i> parameter.
sl: Na voljo samo za izvažanje Postscript/Ghostscript, to je parameter <i>horizontal</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font family")
en: This is the <i>family</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose a family that is available on the machine. The 'URW' class of font families require ghostscript. When in doubt leave this as 'Default', the default family (Helvectica) will be used. See the R reference on postscript for more details.
sl: To je parameter družine črkopisov <i>family</i> za <b>postscript</b>. Izberite družino, ki je na voljo v računalniku. Razred 'URW' družin pisav zahteva ghostscript. Če ste v dvomih, pustite to kot "Privzeto" in bo uporabljena privzeta družina (Helvectica). Za več podrobnosti si oglejte klic postscripta na R-u.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font Encoding")
en: This is the <i>encoding</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose an encoding compatible with the chosen font family. When in doubt leave this as 'Default', the default encoding (ISOLatin1) will be used. See the R reference on postscript for more details.
sl: To je parameter kodiranje <i>encoding</i> za <b>postscript</b>. Izberite kodiranje, ki je združljivo z izbrano družino pisav. Če ste v dvomih, pustite to kot "Privzeto" in bo uporabljeno privzeto kodiranje (ISOLatin1). Za več podrobnosti si oglejte klic postscripta na R-u.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Default Title")
en: Uncheck this box, to specify a custom title to the graphics file. Note that this is not displayed on the plot, but rather it is embedded inside the graphics file. This is the <i>title</i> parameter to <b>postscript</b>.
sl: Počistite to polje, če želite določiti naslov po meri grafične datoteke. Upoštevajte, da to ni prikazano na sliki, temveč je vdelano v grafično datoteko. To je parameter naslova <i>title</i> za <b>postscript</b>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "GS Output device")
en: File format to use. Only the most common ones are listed, but many more are supported by ghostscript. Select "Other" and see the option below to use these formats.
sl: Oblika zapisa datoteke, ki jo želite uporabiti. Na seznamu so le najpogostejši, veliko več pa jih podpira ghostscript. Izberite »Drugo« in si oglejte spodnjo možnost za uporabo teh vrst datotek.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Other Ghostscript device")
en: Select "Other" in the option above to use this setting. Specify the device identifier as used by ghostscript. Running "ghostscript --help" (or "gs --help") in a terminal should give a list of available devices.
sl: Če želite uporabiti to nastavitev, v zgornji možnosti izberite »Drugo«. Določite identifikator naprave, kot ga uporablja ghostscript. Zagon »ghostscript --help« (ali »gs --help«) na terminalu bi moral dati seznam razpoložljivih naprav.

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="...">
en: Export contents of graphics device to various formats
sl: Izvozi vsebino grafične naprave v različne zapise

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
sl: Ime datoteke in splošne možnosti

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
sl: Ime datoteke

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
sl: Samodejna razširitev datoteke

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Dimensions
sl: Mere

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
sl: Samodejna širina

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
sl: Širina v palcih

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
sl: Samodejna višina

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
sl: Višina v palcih

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
sl: Izhodni zapis

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: Postscript
sl: PostScript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: via Ghostscript
sl: preko Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
sl: Združljivo z EPS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
sl: Splošne možnosti izvoza

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
sl: Privzeta velikost točk

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
sl: Velikost točke

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
sl: Privzeta ločljivost

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
sl: Ločljivost (DPI)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
sl: Privzeta kakovost

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
sl: Kakovost JPEG

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
sl: Možnosti za postscript/PDF/Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
sl: Lastnosti papirja

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
sl: Velikost papirja

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
sl: Privzeto

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Letter
sl: Pismo

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Special
sl: Posebno

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Pagecentre
sl: Sredina strani

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Horizontal (ps/gs)
sl: Vodoravno (ps/gs)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
sl: Lastnosti pisave

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
sl: Družina pisav

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Sans
sl: Brez zaključkov

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Serif
sl: Z zaključki

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Symbol
sl: Simbol

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
sl: Kodiranje pisave

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
sl: Naslov, vdelan v datoteko

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
sl: Privzeti naslov

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
sl: Posebne možnosti za Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
sl: Izhodna naprava GS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
sl: PNG (č/b)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
sl: PNG (sivinsko)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (256 colors)
sl: PNG (256 barv)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
sl: PNG (16 mio. barv)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
sl: Drugo (navedite tukaj):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
sl: Druga naprava Ghostscript
