rkward - en to ca translation catalogue (1173 entries)

en: The object '%1', could not be opened for editing. Either it does not exist, or RKWard does not support editing this type of object, yet.
ca: No s'ha pogut obrir l'objecte «%1» per a editar-lo. O bé no existeix, o bé el RKWard encara no permet editar aquest tipus d'objecte.

en: Cannot edit '%1'
ca: No es pot editar «%1»

en: Loading Workspace...
ca: S'està carregant l'espai de treball...

en: There has been an error opening file '%1':
    %2
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer «%1»:
    %2

en: Error loading workspace
ca: S'ha produït un error en carregar l'espai de treball

en: No service was found to provide a KDE print dialog for PostScript files. We will try to open a generic PostScript viewer (if any), instead.<br><br>Consider installing 'okular', or configure RKWard not to attempt to print using a KDE print dialog.
ca: No s'ha trobat cap servei que ofereixi un diàleg per a imprimir fitxers PostScript. S'intentarà obrir-lo amb un visualitzador genèric de fitxers PostScript si n'existeix algun instal·lat. <br><br>Podeu instal·lar «okular», o configurar al RKWard de manera que no intenti imprimir mitjançant el diàleg d'impressió del KDE.

en: Unable to open KDE print dialog
ca: No s'ha pogut obrir el diàleg d'impressió del KDE

en: Waiting for remaining R commands to finish. To quit immediately, press Cancel (WARNING: This may result in loss of data)
ca: S'està esperant que finalitzin les ordres R restants. Per a sortir immediatament, premeu «Cancel·la» (AVÍS: Això pot provocar pèrdua de dades)

en: Waiting for R to finish
ca: S'està esperant que R finalitzi

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». Segur que voleu sobreescriure'l?

en: A file named "%1" already exists, and will be overwritten when saving to "%2". Are you sure you want to overwrite it?
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%1» i se sobreescriurà quan es desi a «%2». Segur que voleu sobreescriure'l?

en: Files named "%1" and "%2" already exist, and will both be overwritten. Are you sure you want to overwrite them?
ca: Ja existeixen els fitxers anomenats «%1» i «%2». i se sobreescriuran. Segur que els voleu sobreescriure?

en: Overwrite File?
ca: Sobreescric el fitxer?

en: R Workspace Files [%1](%1);;All files [*](*)
ca: Fitxers de l'espai de treball de l'R [%1](%1);;Tots els fitxers [*](*)

en: Workspace is being saved. <b>Hint:</b> Should this take an unusually long time, on a regular sized workspace, this may be due to other commands still pending completion in the R backend.
ca: S'està desant l'espai de treball. <b>Suggeriment:</b> Si això trigués un temps inusualment llarg, en un espai de treball de mida normal, això pot ser degut a altres ordres encara pendents de completar al dorsal R.

en: Saving workspace
ca: Desant l'espai de treball

en: Save failed
ca: Ha fallat el desament

en: An error occurred while trying to save the workspace. You data was <b>not</b> saved.
ca: S'ha produït un error en intentar desar l'espai de treball. Les dades <b>no</b> s'han desat.

en: Done
ca: Fet

en: A command running in the R-engine wants you to see the following file(s):<ul><li>
ca: Una ordre executada pel motor de l'R vol que vegi el/s fitxer/s següent/s:<ul><li>

en: Showing file(s)
ca: Es mostren el/s fitxer/s

en: A command running in the R-engine wants you to edit the following file(s). Please look at these files, edit them as appropriate, and save them. When done, press the "Done"-button, or close this dialog to resume.<ul><li>
ca: Una ordre executada pel motor de l'R vol que editeu un o més fitxers. Si us plau, reviseu-los, editeu-los com sigui necessari i deseu-los. Quan s'hagi fet, premeu sobre el botó «Fet», o tanqueu aquest diàleg per a continuar.<ul><li>

en: Edit file(s)
ca: Edita el/s fitxer/s

en: This section contains data in your "workspace". This is data that you created or imported, in contrast to data contained in a loaded R package. Technically, this corresponds to the <i>.GlobalEnv</i> environment.
ca: Aquesta secció conté dades en el vostre «espai de treball». Són dades que heu creat o importat, a diferència de les dades contingudes en un paquet R carregat. Tècnicament, això correspon a l'entorn <i>.GlobalEnv</i>.

en: Your workspace contains more than 10.000 top level objects. RKWard is not optimized for this situation, and you may experience lag between R commands. Should this situation constitute a regular use case for your work, please let us know at rkward-devel@kde.org, so we can consider possible solutions.
ca: L'espai de treball conté més de 10.000 objectes de nivell superior. El RKWard no està optimitzat per a aquesta situació, i podeu experimentar un retard a les ordres de l'R. Si aquesta situació constitueix un cas d'ús regular per al vostre treball, feu-nos-ho saber a rkward@devel.kde.org, de manera que puguem considerar possibles solucions.

en: Many objects in workspace
ca: Massa objectes en l'espai de treball

en: The object '%1' was removed from workspace or changed to a different type of object, but is currently opened for editing. Do you want to restore it?
ca: L'objecte «%1» s'ha eliminat de l'espai de treball o s'ha canviat a un tipus diferent d'objecte, però actualment s'està editant. El voleu recuperar?

en: Restore object?
ca: Recupero l'objecte?

en: Do you really want to remove the object '%1'? The object is currently opened for editing, it will be removed in the editor, too. There's no way to get it back.
ca: Realment esteu segur que voleu eliminar l'objecte «%1»? Aquest objecte actualment està obert per a edició, i també serà eliminat de l'editor. No podrà recuperar-se mai més.

en: Remove object?
ca: Elimino l'objecte?

en: Do you really want to remove the object '%1'? There's no way to get it back.
ca: Realment voleu eliminar l'objecte «%1»? No podrà recuperar-se mai més.

en: Name
ca: Nom

en: Label
ca: Etiqueta

en: Type
ca: Tipus

en: Class
ca: Classe

[ctx: Note: 'namespace' is a technical term, should not be translated]
en: Orphan Namespaces
ca: Espais de noms orfes

en: This special object does not actually exist anywhere in R. It is used, here, to list namespaces which are loaded, but not attached to a package on the search path. These are typically 'imported' namespaces.
ca: Aquest objecte especial no existeix realment al R. Aquí s'usa per a llistar els espais de noms que s'han carregat, però no s'han connectat a cap paquet en el camí de cerca. Normalment, aquests són espais de noms «importats».

en: new.row
ca: fila.nova

en: Full location:
ca: Ubicació completa:

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Type:
ca: Tipus:

en: Function
ca: Funció

en: Usage:
ca: Ús:

en: Data frame
ca: Taula de dades

en: Array
ca: Taula

en: Matrix
ca: Matriu

en: List
ca: Llista

en: Environment
ca: Entorn

en: Length:
ca: Longitud:

en: Class(es):
ca: Classe/s:

en: The package '%1' (probably you just loaded it) is currently blacklisted for retrieving structure information. Practically this means, the objects in this package will not appear in the object browser, and there will be no object name completion or function argument hinting for objects in this package.
    Packages will typically be blacklisted, if they contain huge amount of data, that would take too long to load. To unlist the package, visit Settings->Configure RKWard->Workspace.
ca: El paquet «%1» (que probablement acabeu de carregar) actualment es troba a la llista negra per a recuperar informació sobre la seva estructura. A la pràctica, això vol dir que els seus objectes no apareixen en el navegador d'objectes, i no es realitzarà la compleció de cap nom d'objecte o argument de funció per als objectes en aquest paquet.
    Habitualment un paquet es fica a la llista negra, si té una enorme quantitat de dades i es trigaria molt a carregar-lo. Per a treure'l de la llista, anar a «Arranjament -> Configura el RKWard -> Espai de treball».

en: Package blacklisted
ca: El paquet està a la llista negra

en: This section contains environments that are not part of <i>.GlobalEnv</i> / your "workspace". Most importantly, this includes loaded packages, but also objects added to R's <i>search()<i>-path using <i>attach()</i>.
ca: Aquesta secció conté entorns que no formen part de <i>.GlobalEnv</i> / «espai de treball» vostre. Més important, això inclou paquets carregats, i també objectes afegits al camí de cerca (<i>search()<i>) de l'R usant <i>attach()</i>.

en: Did not unload package %1. It is required in RKWard. If you really want to do this, do so on the R Console.
ca: El paquet %1 no s'ha descarregat. És necessari per al RKWard. Si realment voleu fer això, feu-ho en la consola de l'R.

en: Package %1 appears not to have been loaded
ca: El paquet %1 no sembla haver estat carregat

en: The name you specified was already in use or not valid. Renamed to %1
ca: El nom que heu escollit ja s'està usant o és incorrecte. S'ha reanomenat a %1

en: Invalid Name
ca: Nom no vàlid

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca: &Edita

en: Duplicate column name '%1'
ca: Nom de columna duplicat «%1»

en: Type on these fields to add new columns
ca: Teclegeu en aquests camps per a afegir columnes noves

en: Type on these fields to add new rows
ca: Teclegeu en aquests camps per a afegir files noves

en: This value is not allowed, here
ca: Aquí no es permet aquest valor

en: #New Variable#
ca: #Variable nova#

en: Row names
ca: Noms de les files

en: This column contains one or more invalid fields
ca: Aquesta columna conté un o més camps no vàlids

en: Levels
ca: Nivells

en: Edit these fields to rename variables.
ca: Editeu aquests camps per a reanomenar les variables.

en: A descriptive label for each column (optional).
ca: Una etiqueta opcional que descrigui cada columna.

en: Type of data.
ca: Tipus de dades.

en: Double click on these fields to customize data display.
ca: Feu doble clic en aquests camps per a personalitzar la visualització de les dades.

en: Double click on these fields to edit factor levels.
ca: Feu doble clic en aquests camps per a modificar els nivells del factor.

en: Object '%1' is not a vector
ca: L'objecte «%1» no és un vector

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ca: Retalla la secció seleccionada i la posa al porta-retalls

en: Copies the selected section to the clipboard
ca: Copia la secció seleccionada al porta-retalls

en: Pastes the clipboard contents to current position
ca: Enganxa el contingut del porta-retalls a la posició actual

en: Paste inside table
ca: Enganxa dins de la taula

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the table's boundaries
ca: Enganxa el contingut del porta-retalls a la posició actual, però sense traspassar els límits de la taula

en: Paste inside selection
ca: Enganxa dins de la selecció

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the boundaries of the current selection
ca: Enganxa el contingut del porta-retalls a la posició actual, però sense traspassar els límits de la selecció actual

en: Show / Edit row names
ca: Mostra / Edita els noms de les files

en: Enable editing
ca: Activa l'edició

[ctx: verb: switch to read-only state. Make this short.]
en: Lock
ca: Bloqueja

en: Disable editing (to prevent accidental modification of data)
ca: Desactiva l'edició (per a evitar la modificació accidental de les dades)

[ctx: verb: switch to read-write state. Make this short.]
en: Unlock
ca: Desbloqueja

en: The object's internal structure does not conform to a regular <tt>data.frame</tt>. Editing this table may not be safe, and has been disabled. Some columns may not be shown.
ca: L'estructura interna de l'objecte no s'ajusta a un <tt>data.frame</tt> normal. L'edició d'aquesta taula podria ser incerta, i s'ha desactivat. Potser no es mostren algunes columnes.

en: Show details
ca: Mostra els detalls

en: You may want to create an editable subset using Data->Subset data.frame.
ca: Potser voleu crear un subconjunt editable fent servir Dades->Subconjunt data.frame.

en: Problem detected
ca: S'ha detectat un problema

en: %1 [read-only]
ca: %1 [només de lectura]

en: Insert new variable left
ca: Insereix una variable nova a l'esquerra

en: Delete this variable
ca: Suprimeix aquesta variable

en: Insert new case above (at %1)
ca: Insereix un cas nou al damunt (a %1)

en: Delete marked rows (%1-%2)
ca: Suprimeix les files seleccionades (%1-%2)

en: Delete this row (%1)
ca: Suprimeix aquesta fila (%1)

en: Inserting clipboard contents...
ca: S'està inserint el contingut del porta-retalls...

en: Reporting bugs in RKWard
ca: Informar els errors del RKWard

en: <p><b>Where should I report bugs or wishes?</b></p><p>Thank you for taking the time to help improve RKWard. To help us handle your request, efficiently, please submit your bug reports or wishes in the <a href="%1">KDE bugtracking system</a>. Note that you need a user account for this, so that we will be able to contact you, for follow-up questions. <b>If you do not have an account, please <a href="%2">create one</a>, first.</b></p><p>In case this is not possible for some reason, refer to <a href="%3">%3</a> for alternative ways of reporting issues.</p>
ca: <p><b>A on hauria d'informar dels errors o desitjos?</b></p><p>Gràcies per dedicar temps a ajudar a millorar el RKWard. Per a ajudar-nos a gestionar eficientment la vostra sol·licitud, si us plau, envieu els informes d'error o desitjos al <a href="%1">sistema de seguiment d'errors del KDE</a>. Cal tenir en compte que cal un compte d'usuari per això, de manera que podem contactar amb vós per a qüestions relacionades. <b>Si no teniu cap compte, si us plau, primer <a href="%2">creeu-ne un</a>.</b></p><p>En cas que això no sigui possible per qualsevol motiu, consulteu a <a href="%3">%3</a> les maneres alternatives d'informar de problemes.</p>

en: <p><b>What information should I provide, and how?</b></p>Clicking "Report issue" will take you to the KDE bugtracking system. After logging in, some information will already be pre-filled into the report form. Please make sure to fill in the missing bits - in English - where indicated, especially in the "Comment" field.</p>
ca: <p><b>Quina informació he de proporcionar i com?</b></p>En fer clic a «Informa d'un problema» anireu al sistema de seguiment d'errors del KDE. Després d'iniciar la sessió, hi haurà certa informació que estarà omplerta al formulari d'informe. Si us plau, assegureu-vos que ompliu les dades que manquen - en anglès - a on s'indiquen, especialment en el camp de «Comentari».</p>

en: Report issue
ca: Informa d'un problema

en: Forwarding you to the KDE bugtracking system
ca: Redirecció al sistema de seguiment d'errors del KDE

en: You are now being forwarded to the KDE bugtracking system. Should you continue to see this page for more than a few seconds (e.g. if JavaScript is disabled), please click "Proceed", below.
ca: Ara sereu redirigit al sistema de seguiment d'errors del KDE. Si continueu veient aquesta pàgina durant més d'uns quants segons (p. ex. si el JavaScript està desactivat), si us plau, feu clic al «Continua» següent.

en: Proceed
ca: Continua

en: Show Details
ca: Mostra els detalls

en: Report As Bug
ca: Informeu d'un error

en: Message code: %1
ca: Codi del missatge: %1

en: ---Problem description---
    Please fill in the missing bits *in English*.
ca: ---Descripció del problema---
    Si us plau, ompliu el que manca *en anglès*.

en: Please give a brief summary on the problem:
    ###Please fill in###
ca: Feu un resum breu del problema:
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: I encountered the error message quoted below. Additionally, I saw the following symptoms:
    ###Please fill in (if applicable)###
ca: He trobat el missatge d'error citat a sota. Addicionalment, he vist els símptomes següents:
    ###Si us plau, ompliu-ho (si s'aplica)###

en: What - in detail - did you do directly before you encountered this problem?
    ###Please fill in###
ca: Què - en detall - heu fet directament abans de trobar aquest problema?
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: When you try to repeat the above, does the problem occur again (no, sometimes, always)?
    ###Please fill in###
ca: Quan heu intentat repetir l'anterior, ha tornat a passar el problema (no, a vegades, sempre)?
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: If applicable: When doing the same thing in an R session outside of RKWard, do you see the same problem?
    ###Please fill in###
ca: Si és d'aplicació: En fer el mateix en una sessió de l'R fora del RKWard, veieu el mateix problema?
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: Do you have any further information that might help us to track this problem down? In particular, if applicable, can you provide sample data and sample R code to reproduce this problem?
    ###Please fill in###
ca: Teniu qualsevol altra informació que podria ajudar a resoldre aquest problema? En particular, i si és aplicable, podeu subministrar les dades de mostra i el codi R de mostra per a reproduir aquest problema?
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: RKWard is available in many different packagings, and sometimes problems are specific to one method of installation. How did you install RKWard (which file(s) did you download)?
    ###Please fill in###
ca: El RKWard està disponible en molts empaquetaments diferents, i a vegades els problemes són específics a un mètode d'instal·lació. Com heu instal·lat el RKWard (quin/s fitxer/s heu baixat)?
    ###Si us plau, ompliu-ho###

en: Please stand by while gathering some information on your setup.
    In case the backend has died or hung up, you may want to press 'Cancel' to skip this step.
ca: Si us plau, espereu mentre s'està recollint informació diversa de la configuració.
    En cas que el dorsal s'hagi mort o penjat, potser caldrà prémer «Cancel·la» per a ometre aquest pas.

en: Gathering setup information
ca: S'està recollint informació de la configuració

en: Import Data Assistant
ca: Assistent d'importació de dades

en: For certain formats, RKWard provides specialized import dialogs, and those generally provide the most options. Is the file you wish to import in one of the following formats?
ca: Per a certs formats, el RKWard proporciona diàlegs d'importació especialitzats, i aquests generalment proporcionen la majoria d'opcions. Voleu importar el fitxer en un dels formats següents?

en: RKWard comes with several import dialogs, but none seem to be loaded, at present. Check your settings.
ca: El RKWard ve amb diversos diàlegs d'importació, però actualment cap sembla estar carregat. Comproveu la configuració.

en: None of the above / try another method
ca: Cap dels anteriors / prova un altre mètode

en: Select format
ca: Selecció del format

en: The 'rio' package offers generic support for importing many different file formats, but requires a number of additional R packages to be installed (you will be prompted for missing packages). Do you want to give that a try?
ca: El paquet «rio» ofereix suport genèric per a importar molts formats d'arxiu diferents, però requereix que s'instal·lin una sèrie de paquets R addicionals (se us demanarà pels paquets que manquin). Voleu provar-ho?

en: The generic import plugin (shipped with RKWard) is not presently loaded. Check your settings.
ca: El connector d'importació genèric (distribuït amb el RKWard) no està carregat actualment. Comproveu la configuració.

en: Use 'rio'-based importer
ca: Usa un importador basat en el «rio»

en: Try another method
ca: Prova un altre mètode

en: Generic 'rio'-based importer
ca: Importador genèric basat en el «rio»

en: If your data is moderate in size, and you can open/view it in another application on your system, importing it from clipboard (copy and paste) may be viable.
ca: Si les dades són de mida moderada, i podeu obrir-les/visualitzar-les en una altra aplicació del sistema, pot ser viable importar-les des del porta-retalls (còpia i enganxa).

en: Import from clipboard
ca: Importa des del porta-retalls

en: <b>Ready to go</b><p>Click "Finish" to start the selected import dialog, or "Back" to explore other options.</p>
ca: <b>Preparat per a continuar</b><p>Feu clic a «Finalitza» per a iniciar el diàleg d'importació seleccionat, o «Enrere» per a explorar altres opcions.</p>

en: Start import dialog
ca: Inicia el diàleg d'importació

en: No further import methods are available at this time. Things you can try, include: <ul><li>Check for the availability of additional import plugins</li><li>Save your data to a different format in the original application</li><li>Ask for advice on rkward-users@kde.org</li></ul>
ca: No hi ha cap altre mètode d'importació disponible en aquest moment. Les coses que podeu provar inclouen: <ul><li>Comprovar la disponibilitat de connectors d'importació addicionals</li><li>Desar les dades en un format diferent en l'aplicació original</li><li>Demanar assessorament a rkward-users@kde.org</li></ul>

en: No import method found
ca: No s'ha trobat cap mètode d'importació

en: Configure Packages
ca: Configura els paquets

en: Load / Unload R packages
ca: Carrega / Descarrega els paquets de l'R

en: Install / Update / Remove R packages
ca: Instal·la / Actualitza / Elimina els paquets de l'R

en: Manage RKWard Plugins
ca: Gestiona els connectors del RKWard

en: Closing will discard pending changes. Are you sure?
ca: El tancament descartarà els canvis pendents. N'esteu segur?

en: Discard changes?
ca: Descarto els canvis?

[ctx: @action:button]
en: Do no close
ca: No el tanquis

en: Package %1 at %2
ca: Paquet %1 de %2

en: The following packages, which you have selected for removal, are essential to the operation of RKWard, and will not be removed. If you are absolutely sure, that you want to remove these packages, please do so on the R command line.
ca: Els paquets següents, els quals heu seleccionat per a eliminar, són essencials per al funcionament del RKWard, i no s'eliminaran. Si esteu absolutament segur que els voleu eliminar, si us plau, feu-ho mitjançant la línia d'ordres de l'R.

en: Not removing certain packages
ca: Alguns paquets no s'eliminaran

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. These will be skipped.
ca: Els permisos que té l'usuari actual no permeten eliminar els paquets següents. Per tant no s'eliminaran.

en: Insufficient user permissions
ca: Els permisos de l'usuari són insuficients

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. Do you want to skip these packages, or do you want to proceed with administrator privileges (you will be prompted for the password)?
ca: Els permisos actuals d'usuari no permeten eliminar els paquets següents. Voleu deixar-los instal·lats o els voleu eliminar amb privilegis d'administrador (se li demanarà la contrasenya)?

[ctx: @action:button]
en: Become root
ca: Convertir-se en administrador

[ctx: @action:button]
en: Skip these packages
ca: Omet aquests paquets

en: You are about to remove the following packages. Are you sure you want to proceed?
ca: Esteu a punt d'eliminar els paquets següents. Segur que voleu continuar?

en: About to remove packages
ca: A punt d'eliminar els paquets

en: Please stand by while removing selected packages
ca: Si us plau, espereu mentre s'eliminen els paquets seleccionats

en: Removing packages
ca: S'estan eliminant els paquets

en: Selected library location not writable
ca: No es pot escriure en la ubicació seleccionada de la biblioteca

en: <p>The directory you have selected for installation (%1) is not writable with your current user permissions.</p><p>Would you like to install to %2, instead (you can also press "Cancel" and use the "Configure Repositories"-button to set up a different directory)?</p>
ca: <p>No teniu permisos per a escriure en el directori que heu escollit per a instal·lar (%1).</p><p>El voleu instal·lar a %2? També podeu prémer «Cancel·la» i usar el botó «Configura els repositoris» per a escollir un directori diferent.</p>

en: <p>Alternatively, if you have access to an administrator account on this machine, you can use that to install the package(s), or you could change the permissions of '%1'. Sorry, automatic switching to Administrator is not yet supported in RKWard on Windows.</p>
ca: <p>Alternativament, si teniu accés a un compte d'administrador en aquest ordinador, el podeu usar ja sigui per a instal·lar el/s paquet/s en qüestió, o per a modificar els permisos de «%1». Malauradament, el canvi automàtic a administrador encara no funciona en el RKWard per a Windows.</p>

en: Install to %1
ca: Instal·lar en %1

en: <p>Alternatively, if you are the administrator of this machine, you can try to install the packages as root (you'll be prompted for the root password).</p>
ca: <p>Si sou l'administrador d'aquest ordinador, també podeu instal·lar els paquets com a administrador (se li demanarà la contrasenya d'administrador).</p>

en: Become root
ca: Convertir-se en administrador

en: Please stand by while installing selected packages
ca: Espereu mentre s'instal·len els paquets seleccionats

en: Installing packages
ca: S'estan instal·lant els paquets

en: Neither kdesu nor kdesudo could be found. To install as root, please install one of these packages.
ca: No s'han pogut trobar ni el «kdesu» ni el «kdesudo». Per a instal·lar com a administrador, instal·leu un d'aquests paquets.

en: kdesu not found
ca: No s'ha trobat el «kdesu»

en: Installed packages
ca: Paquets instal·lats

en: Title
ca: Títol

en: Version
ca: Versió

en: Location
ca: Ubicació

en: Load
ca: Carrega

en: Unload
ca: Descarrega

en: Loaded packages
ca: Paquets carregats

en: There has been an error while trying to load / unload packages. See transcript below for details
ca: S'ha produït un error en intentar carregar/descarregar els paquets. Reviseu la transcripció d'aquí sota per a més detalls

en: Select all updates
ca: Selecciona totes les actualitzacions

en: Show only packages matching:
ca: Mostra només els paquets coincidents amb:

en: <p>You can limit the packages displayed in the list to with names or titles matching a filter string.</p>
ca: <p>Podeu limitar els paquets mostrats a la llista als que el nom o el títol coincideixi amb una cadena de filtratge.</p>

en: Show only packages providing RKWard dialogs
ca: Mostra només els paquets que proporcionin diàlegs del RKWard

en: <p>Some but not all R packages come with plugins for RKWard. That means they provide a graphical user-interface in addition to R functions. Check this box to show only such packages.</p>
ca: <p>Alguns (però no tots) paquets de l'R tenen connectors per al RKWard. Això vol dir que proporcionen una interfície gràfica d'usuari addicionalment a les funcions de l'R. Activeu aquesta casella per a només mostrar aquests paquets.</p>

en: Install packages to:
ca: Instal·la els paquets a:

en: Install suggested packages
ca: Instal·la els paquets suggerits

en: Some packages "suggest" additional packages, which are not strictly necessary for using that package, but which may provide additional related functionality. Check this option to include such additional suggested packages.
ca: Alguns paquets «suggereixen» paquets addicionals, que no són estrictament necessaris per a usar aquest paquet, però que poden proporcionar funcionalitats relacionades addicionals. Activeu aquesta opció per a incloure aquests paquets suggerits addicionals.

en: Configure Repositories
ca: Configura els repositoris

en: Many packages are available on CRAN (Comprehensive R Archive Network), and other repositories.<br>Click this to add more sources.
ca: A la CRAN (Comprehensive R Archive Network) i a altres repositoris hi ha molts paquets disponibles<br>Cliqueu això per a afegir-hi més fonts.

en: <b>Install %1 packages (plus dependencies), remove %2 packages</b>
ca: <b>Instal·la %1 paques (més les dependències), elimina %2 paquets</b>

en: The following package(s) requested by the backend have not been found in the package repositories: "%1". Maybe the package name was mis-spelled. Or maybe you need to add additional repositories via the "Configure Repositories" button.
ca: El/s següent/s paquet/s sol·licitat/s pel dorsal no s'ha trobat en els repositoris de paquets: «%1». Potser el nom del paquet s'ha escrit malament. O potser cal afegir repositoris addicionals des del botó «Configura els repositoris».

en: Package not available
ca: El paquet no està disponible

en: <p>Please stand by while searching for installed and available packages.</p><p><strong>Note:</strong> This requires a working internet connection, and may take some time, esp. if one or more repositories are temporarily unavailable.</p>
ca: <p>Si us plau, espereu mentre s'estan cercant els paquets instal·lats i els disponibles.</p><p><strong>Nota:</strong> Aquesta operació requereix una connexió a Internet activa i pot trigar una estona, sobretot si algun dels repositoris no està disponible temporalment.</p>

en: Status
ca: Estat

en: <p>Packages marked with an RKWard icon in this column provide enhancements to RKWard, typically in the form of additional graphical dialogs.</p>
ca: <p>Els paquets amb una icona del RKWard en aquesta columna proporcionen millores al RKWard, la majoria en forma de diàlegs addicionals.</p>

en: <p>You can select packages for installation / removal by checking / unchecking the corresponding boxes in this column.</p>
ca: <p>Podeu seleccionar els paquets que voleu instal·lar o eliminar activant o desactivant les caselles corresponents en aquesta columna.</p>

en: <p>The name of the package.</p>
ca: <p>El nom del paquet.</p>

en: <p>A descriptive title for the package. Currently this is not available for packages in non-local repositories.</p>
ca: <p>Un títol descriptiu per al paquet. Aquest títol actualment no està disponible per als paquets en repositoris situats a la xarxa.</p>

en: <p>Installed and / or available version of the package</p>
ca: <p>Versió instal·lada i/o disponible del paquet</p>

en: <p>Location where the package is installed / available</p>
ca: <p>Lloc on el paquet s'ha instal·lat o està disponible</p>

en: Updateable Packages
ca: Paquets que es poden actualitzar

en: Packages for which an update is available. This may include packages which were merely built against a newer version of R.
ca: Paquets per als quals existeix una actualització. Això pot incloure paquets que s'han creat contra una versió més recent de l'R.

en: New Packages
ca: Paquets nous

en: Packages which are available for installation, but which are not currently installed.
ca: Paquets que estan disponibles per a instal·lar, però que actualment no estan instal·lats.

en: Installed Packages
ca: Paquets instal·lats

en: Packages which are installed locally. Note that updates may be available for these packages.
ca: Paquets que estan instal·lats localment. Cal tenir en compte que hi poden haver actualitzacions disponibles per a aquests paquets.

en: Install
ca: Instal·la

en: Remove
ca: Elimina

en: Installed plugin groups (.pluginmap files)
ca: Grups de connectors instal·lats (fitxers .pluginmap)

en: Crash recovery file detected
ca: S'ha detectat un fitxer de recuperació després d'una fallada

en: <p>It looks like RKWard has crashed, recently. We are sorry about that! However, not everything is lost, and with a bit of luck, your data has been saved in time.</p>
ca: <p>Sembla que el RKWard ha fallat recentment. Malgrat això, no s'ha perdut tot, i amb una mica de sort les dades s'han desat a temps.</p>

en: <p>A workspace recovery file exists, dating from <i>%2</i>.</p> | <p>%1 workspace recovery files exist, the most recent one of which dates from <i>%2</i>.</p>
ca[0]: <p>Ja existeix un fitxer de recuperació de l'espai de treball, que data de <i>%2</i>.</p>
ca[1]: <p>Ja existeixen %1 fitxers de recuperació de l'espai de treball, el més recent dels quals té data de <i>%2</i>.</p>

en: <p>Do you want to open this file, now, save it for later (as <i>%1</i>), or discard it?</p>
ca: <p>Voleu obrir aquest fitxer ara, desar-lo per a més tard (com <i>%1</i>), o descartar-lo?</p>

en: Recover
ca: Recupera

en: Saves the recovery file(s), and opens it (or the most recent one)
ca: Desa el/s fitxer/s de recuperació, i l'obre (o el més recent)

en: Save for later
ca: Desa per a després

en: Saves the recovery file(s) for later use, but does not open it
ca: Desa el/s fitxer/s de recuperació, però no l'obre

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Deletes the recovery file(s)
ca: Suprimeix el/s fitxer/s de recuperació

en: You are about to delete the recovery file %2. There will be no way to bring it back. Really delete it? | You are about to delete %1 recovery files (the most recent one is %2). There will be no way to bring them back. Really delete them?
ca[0]: Esteu a punt de suprimir el fitxer de recuperació %2. No hi haurà manera de retornar-hi. Realment el voleu suprimir?
ca[1]: Esteu a punt de suprimir %1 fitxers de recuperació (el més recent és %2). No hi haurà manera de retornar-hi. Realment els voleu suprimir?

en: Really delete recovery file(s)?
ca: De debò suprimeixo el/s fitxer/s de recuperació?

en: Save modified
ca: Desa els modificats

en: The following items have been modified. Do you want to save them before closing?
ca: S'han modificat els elements següents. Voleu desar-los abans de tancar?

en: R Workspace (Data and Functions)
ca: Espai de treball de l'R (dades i funcions)

en: [Not saved]
ca: [No desat]

en: Output files
ca: Fitxers de sortida

[ctx: Save the selected items]
en: Save selected
ca: Desa els seleccionats

en: Discard all
ca: Descarta-ho tot

en: Do not close
ca: No el tanquis

en: <b>Select one or more:</b>
ca: <b>Seleccioneu un o més:</b>

en: <b>Select one:</b>
ca: <b>Seleccioneu un:</b>

en: Show problem details
ca: Mostra els detalls del problema

en: RKWard <b>failed to detect an R installation</b> on this system
ca: El RKWard <b>ha fallat en detectar una instal·lació de l'R</b> en aquest sistema

en: RKWard is currently using the R installation at <nobr>%1</nobr>.
ca: El RKWard actualment està usant la instal·lació de l'R a <nobr>%1</nobr>.

en: <b>R backend has failed to start.</b>
ca: <b>El dorsal de l'R ha fallat en iniciar-se.</b>

en: <b>R backend has crashed.</b>
ca: <b>El dorsal de l'R ha fallat.</b>

en: <b>R version %1 started, successfully.</b>
ca: <b>S'ha iniciat correctament la versió %1 de l'R.</b>

en: <p>You are using the R version bundled inside the RKWard AppImage.</p><p>This version comes with several technical limitations. Importantly, you will not be able to install most R addon packages. In general, it is therefore recommended to select a system-installed version of R, instead, below.</p>
ca: <p>Esteu utilitzant la versió de l'R inclosa dins de l'AppImage del RKWard.</p><p>Aquesta versió ve amb diverses limitacions tècniques. La més important és que no podreu instal·lar la majoria de paquets de complements de l'R. Per tant, en general es recomana seleccionar una versió instal·lada al sistema de l'R.</p>

en: <b>Waiting for R backend...</b>
ca: <b>S'està esperant pel dorsal de l'R...</b>

en: Use R at:
ca: Usa l'R a:

en: Select another R executable
ca: Seleccioneu un altre executable de l'R

en: Select R executable
ca: Seleccioneu l'executable de l'R

en: Use R at %1
ca: Usa l'R a %1

en: Attempt to restart R at %1
ca: Intenta reiniciar l'R a %1

en: Keep current version (%1)
ca: Mantén la versió actual (%1)

en: No action needed.
ca: No cal fer cap acció.

en: Not installed
ca: No està instal·lat

en: Install %1
ca: Instal·la %1

en: (Attempt to) install the package %1 and its dependencies for this version of R. In most cases, this requires a working internet connection.
ca: (Proveu) instal·lar el paquet %1 i les seves dependències per a aquesta versió de l'R. En la majoria dels casos, això requerirà una connexió a Internet que funcioni.

en: No change
ca: Sense canvis

en: Proceed without the package. You will again be given the option to install the package, when the package is needed.
ca: Procediu sense el paquet. De nou se us donarà l'opció d'instal·lar el paquet, quan aquest sigui necessari.

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Mark %1 for installation (actual installation is not yet supported, but you will be prompted with a link to a download page at the last page of this dialog)
ca: Marqueu %1 per a instal·lar (la instal·lació pròpiament dita encara no està admesa, però se us demanarà un enllaç a una pàgina de descàrrega en l'última pàgina d'aquest diàleg)

en: Proceed without %1. You will be missing some functionality.
ca: Continua sense %1. Mancarà alguna funcionalitat.

en: Not found
ca: No s'ha trobat

en: RKWard Setup Assistant
ca: Assistent de configuració del RKWard

en: <p>This dialog will guide you through a quick check of the basic setup of the required (or recommended) components.</p>
ca: <p>Aquest diàleg us guiarà a través d'una comprovació ràpida de la configuració bàsica dels components requerits (o recomanats).</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of RKWard has been detected.</p>
ca: <p>S'ha invocat l'assistent de configuració, de manera automàtica, perquè s'ha detectat una nova versió del RKWard.</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of R has been detected.</p>
ca: <p>S'ha invocat l'assistent de configuració, de manera automàtica, perquè s'ha detectat una nova versió de l'R.</p>

en: Basic installation
ca: Instal·lació bàsica

en: Installation directory
ca: Directori d'instal·lació

en: Not found.
ca: No s'ha trobat.

en: Reinstallation required
ca: Es requereix tornar a instal·lar

en: This problem cannot be corrected, automatically. You will have to reinstall RKWard.
ca: Aquest problema no es pot corregir automàticament. Haureu de tornar a instal·lar el RKWard.

en: Found.
ca: S'ha trobat.

en: RKWard plugins
ca: Connectors del RKWard

en: <p>No plugins are enabled. This is probably not intended.</p>
ca: <p>No hi ha cap connector habilitat. Probablement això no és intencionat.</p>

en: None selected
ca: Res seleccionat

en: Restore defaults
ca: Restaura als valors predeterminats

en: Enable the default plugins
ca: Habilita els connectors predeterminats

en: Proceed without plugins
ca: Continua sense els connectors

en: Kate plugins
ca: Connectors del Kate

en: <p>Important functionality in RKWard is provided by kate plugins. It looks like none are installed on this system. On Linux/BSD, this can usually be fixed by installing kate.</p>
ca: <p>Els connectors del Kate proporcionen una funcionalitat important en el RKWard. Sembla que no n'hi ha cap d'instal·lat. A Linux/BSD, això generalment es pot solucionar instal·lant el Kate.</p>

en: None found
ca: No se n'ha trobat cap

en: Found %1 plugin. | Found %1 plugins.
ca[0]: S'ha trobat %1 connector.
ca[1]: S'han trobat %1 connectors.

en: Pre 0.7.3 output file
ca: Fitxer de sortida previ a 0.7.3

en: Exists
ca: Existeix

en: Import
ca: Importa

en: Import to the session, so you can save in the new output format.
ca: Importa a la sessió, de manera que es pot desar en el format nou de sortida.

en: No action
ca: Cap acció

en: Ignore (and keep) the file. You can import it manually, at any time, using rk.import.legacy.output()
ca: Ignora (i manté) el fitxer. El podeu importar manualment, en qualsevol moment, utilitzant «rk.import.legacy.output()»

en: R Backend
ca: Dorsal de l'R

en: R Packages
ca: Paquets de l'R

en: The R2HTML package is used by nearly all RKWard output functions, and thus required.
ca: El paquet R2HTML és emprat per gairebé totes les funcions de sortida del RKWard i, per tant, és obligatori.

en: The rmarkdown package is required for rendering .Rmd files (including preview rendering), which is an optional but recommended feature.
ca: El paquet rmarkdown és obligatori per a representar els fitxers .Rmd (inclosa la representació de la vista prèvia), el qual és una característica opcional però recomanada.

en: External software
ca: Programari extern

en: The pandoc software is needed for rendering (or previewing) R markdown (.Rmd) files. This is optional but recommended.
ca: El programari pandoc és necessari per a renderitzar (o previsualitzar) fitxers R en markdown (.Rmd). Això és opcional però recomanat.

en: The kbibtex software is useful for managing citations while writing articles. It integrates into RKWard via the Document Preview kate plugin.
ca: El programari kbibtex és útil per a gestionar cites en escriure els articles. S'integra en el RKWard a través del connector del Kate per a la Vista prèvia del document.

en: Summary of the next steps
ca: Resum dels següents passos

en: <h1>Reinstallation required</h1><p>Your installation of RKWard is broken, and cannot be fixed, automatically. You will have to reinstall RKWard!</p>
ca: <h1>Es requereix tornar a instal·lar</h1><p>La vostra instal·lació del RKWard està trencada i no es pot reparar automàticament. Haureu de tornar a instal·lar el RKWard!</p>

en: <h2>Software to install</h2>
ca: <h2>Programari a instal·lar</h2>

en: <p>The following software is recommended for installation, but automatic installation is not (yet) supported. Click on the links, below, for download information:</p><li>%1</li>
ca: <p>Es recomana instal·lar el següent programari, però la instal·lació automàtica (encara) no s'admet. Feu clic sobre els següents enllaços per a obtenir la informació de descàrrega:</p><li>%1</li>

en: No software to install
ca: No hi ha cap programari a instal·lar

en: <h2>R packages to install</h2>
ca: <h2>Paquets de l'R a instal·lar</h2>

en: <p>%1 R packages are marked for installation. The R package installation dialog will be started when you press finish. You may be prompted to select a download mirror.</p>
ca: <p>%1 paquets de l'R estan marcats per a instal·lar. El diàleg d'instal·lació del paquet R s'iniciarà quan premeu finalitzar. És possible que se us demani que seleccioneu una rèplica de descàrrega.</p>

en: No R packages to install
ca: No hi ha cap paquet de l'R a instal·lar

en: Frontend to the R statistics language
ca: Frontal per al llenguatge estadístic R

en: Project leader / main developer
ca: Líder del projecte / desenvolupador principal

en: C++ developer between 2004 and 2007
ca: Desenvolupador de C++ entre 2004 i 2007

en: Many plugins, suggestions, plot history feature
ca: Molts connectors, suggeriments, funcionalitat d'historial de diagrames

en: Many plugins, suggestions, rkwarddev package
ca: Molts connectors, suggeriments, paquet «rkwarddev»

en: Many plugins, suggestions, marketing, translations
ca: Molts connectors, suggeriments, màrqueting, traduccions

en: Contributors in alphabetical order
ca: Col·laboradors en ordre alfabètic

en: Extensive usability feedback
ca: Comentaris extensos d'usabilitat

en: Wealth of feedback, hardware donations
ca: Riquesa de comentaris, donacions de maquinari

en: Several helpful comments and discussions
ca: Diversos comentaris i debats d'utilitat

en: Plugins and patches
ca: Connectors i pedaços

en: New website
ca: Pàgina web nova

en: HP filter plugin, spanish translation
ca: Connector del filtre HP, traducció al castellà

en: A cool icon
ca: Una icona bonica

en: RKWard logo, many suggestions, help on wording
ca: El logotip del RKWard, molts suggeriments, ajudes en la redacció

en: Several valuable comments, hints and patches
ca: Diversos comentaris valuosos, consells i pedaços

en: Translation, Suggestions, plugins
ca: Traduccions, suggeriments, connectors

en: Many comments, useful suggestions, and bug reports
ca: Molts comentaris, suggeriments útils i informes d'errors

en: German Translation, bug reports
ca: Traducció a l'alemany, informes d'errors

en: Some patches
ca: Diversos pedaços

en: patches and helpful comments
ca: Pedaços i comentaris útils

en: Many more people on rkward-devel@kde.org
ca: Moltes més persones a rkward-devel@kde.org

en: Sorry, if we forgot to list you. Please contact us to get added
ca: Lamentem si hem oblidat d'incloure-us a la llista. Si us plau, poseu-vos en contacte amb nosaltres per a afegir-vos-hi

en: How to cite:
ca: Com citar:

en: Peer-reviewed article in the Journal of Statistical Software
ca: Article revisat per parells al Journal of Statistical Software

en: [Omitted %1 more factor levels]
ca: [S'han omès %1 factors de nivell més]

en: Alignment
ca: Alineació

en: Default
ca: Valor per defecte

en: Left
ca: Esquerra

en: Right
ca: Dreta

en: Decimal Places
ca: Nombre de decimals

en: Default setting
ca: Opció per omissió

en: As required
ca: Els necessaris

en: Fixed precision:
ca: Precisió fixada:

en: Formatting options for '%1'
ca: Opció de format per a «%1»

en: Levels / Value labels for '%1'
ca: Nivells / Etiquetes dels valors de «%1»

en: Levels can be assigned only to consecutive integers starting with 1 (the index column is read only). To remove levels at the end of the list, just set them to empty.
ca: Els nivells només poden estar associats a enters consecutius començant per l'1 (la columna d'índex és només de lectura). Per a eliminar els nivells al final de la llista, només cal que els deixeu buits.

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Add
ca: Afegeix

en: Up
ca: Amunt

en: Down
ca: Avall

en: Click to add new row
ca: Cliqueu per a afegir una fila nova

en: Remove this row / element
ca: Elimina aquesta fila / element

en: After starting (and after loading the specified workspace, if applicable), evaluate the given R code.
ca: Després d'arrencar (i després de carregar l'espai de treball especificat, si s'escau), avalua el codi R donat.

en: Verbosity of debug messages (0-5)
ca: Nivell d'informació dels missatges de depuració (0-5)

en: Mask for components to debug (see debug.h)
ca: Màscara per als components a depurar (mireu a «debug.h»)

en: Where to send debug message (file|terminal)
ca: A on enviar els missatges de depuració (fitxer|terminal)

en: Debugger for the backend. (Enclose any debugger arguments in single quotes ('') together with the command. Make sure to re-direct stdout!)
ca: Depurador per al dorsal (Tanqueu qualsevol argument del depurador entre cometes simples «''» junt amb l'ordre. Assegureu-vos que es redirigeix a «stdout»).

en: Use specified R installation, instead of the one configured at compile time (note: rkward R library must be installed to that installation of R)
ca: Usa la instal·lació de l'R especificada, en lloc de la configurada en temps de compilació (nota: la biblioteca R del RKWard cal que estigui instal·lada en aquesta instal·lació de l'R)

en: Reuse a running RKWard instance (if available). If a running instance is reused, only the file arguments will be interpreted, all other options will be ignored.
ca: Reutilitza una instància del RKWard en execució (si està disponible). Si es reutilitza una instància en execució, només s'interpretaran els arguments del fitxer, totes les altres opcions s'ignoraran.

en: Behaves like --reuse, if any file arguments are also given, starts a new instance, otherwise. Intended for use in the .desktop file.
ca: Es comporta com --reuse, si també s'indica qualsevol argument de fitxer, d'altra manera s'iniciarà una instància nova. Destinada a usar-se en el fitxer «.desktop».

en: When used in conjunction with rkward://runplugin/-URLs specified on the command line, suppresses the warning about application-external (untrusted) links.
ca: Quan s'usa conjuntament amb els URL rkward://runplugin/ especificats en la línia d'ordres, se suprimeix l'avís quant als enllaços externs a l'aplicació (no fiables).

en: Disable some startup validation code. Experimental option, not intended for regular use.
ca: Desactiva algun codi de validació a l'inici. Opció experimental, no està destinada a un ús normal.

en: Act as if the version of RKWard had changed (show setup wizard, and (re-)install rkward R package).
ca: Actua com si la versió del RKWard hagués canviat (mostra l'assistent de configuració i (re)instal·la el paquet R del RKWard).

en: File or files to open, typically a workspace, or an R script file. When loading several things, you should specify the workspace, first.
ca: Fitxer o fitxers a obrir, normalment un espai de treball, o un fitxer de script de l'R. En carregar diverses coses, primer hauríeu d'especificar l'espai de treball.

en: <p><em>Note:</em> This setting does not take effect until you restart RKWard.</p>
ca: <p><em>Nota:</em> Aquesta opció no tindrà efecte fins que torneu a iniciar el RKWard.</p>

en: Search
ca: Cerca

en: <p><b>Note:</b> This search line accepts so-called regular expressions. To limit the search to matches at the start of the string, start the filter with '^', e.g. ('^rk.'). To limit searches to the end of the string, append '$' at the end of the filter. To match arbitrary text in the middle of the search term, insert '.*'.</p>
ca: <p><b>Nota:</b> Aquesta línia de cerca admet les anomenades expressions regulars. Per a limitar la cerca a les coincidències a l'inici de la cadena, comenceu el filtre amb «^», p. ex. («^rk.»). Per a limitar les cerques al final de la cadena, afegiu «$» al final del filtre. Per a cercar text qualsevol al mig del terme de cerca, inseriu «.*».</p>

en: Search backwards (previous occurrence of search term)
ca: Cerca enrere (ocurrència anterior del terme de cerca)

en: Search forward (next occurrence of search term)
ca: Cerca endavant (ocurrència següent del terme de cerca)

en: Match case
ca: Coincidència de majúscules

en: Find as you type
ca: Cerca en teclejar

en: Highlight all matches
ca: Ressalta totes les coincidències

en: Other Environments
ca: Altres entorns

en: My Workspace
ca: Espai de treball

en: My Workspace (no objects matching filter)
ca: Espai de treball (sense objectes que coincideixin amb el filtre)

en: Show Hidden Objects
ca: Mostra els objectes ocults

[ctx: Fields==columns in tree view]
en: Fields to search in
ca: Camps a cercar-hi

en: Top level objects, only
ca: Només per als objectes de nivell superior

en: Top level objects, and direct children
ca: Objectes de nivell superior, i fills directes

en: Depth of search in the object tree.<ul><li><i>%1</i> means looking for matches in objects that are on the search path, only (in <i>.GlobalEnv</i> or a loaded package)</li><li><i>%2</i> includes direct child objects. In this case, the list will show matching objects on the search path, <i>and</i> objects on the search path that hold matching child objects.</li>
ca: Profunditat de la cerca en l'arbre d'objectes.<ul><li><i>%1</i> significar cercar coincidències en objectes que estan en el camí de cerca, només (a <i>.GlobalEnv</i> o un paquet carregat)</li><li><i>%2</i> inclou els objectes fill directes. En aquest cas, la llista mostra els objectes coincidents en el camí de cerca, <i>i</i> els objectes en el camí de cerca que continguin objectes fills coincidents.</li>

en: Show all objects
ca: Mostra tots els objectes

en: Show functions, only
ca: Només mostra les funcions

en: Show objects excluding functions
ca: Mostra els objectes excloent les funcions

en: When looking for a particular function, you may want to exclude 'data' objects, and vice versa. This control allows you to limit the list to objects that are not (or do not contain) functions, or to those that are (or contain) functions.
ca: En cercar una funció particular, potser voldreu excloure objectes de «dades», i viceversa. Aquest control us permet limitar la llista a objectes que no són (o no continguin) funcions, o aquells que siguin (o continguin) funcions.

[ctx: Width is limited, please opt for something that is not much longer than the English string. Simply 'Clear'/'Reset' should be good enough to understand the function.]
en: Reset filters
ca: Neteja els filtres

en: Discards the current object search filters
ca: Descarta els filtres actuals de cerca d'objectes

en: Show Fields
ca: Mostra els camps

en: Select destination file name
ca: Seleccioneu el nom del fitxer de destinació

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko)
ca: Fitxers de sortida del RKWard [*.rko](*.rko)

en: All Files [*](*)
ca: Tots els fitxers [*](*)

en: File selection canceled
ca: S'ha cancel·lat la selecció de fitxer

en: Are you sure you want to overwrite the existing file '%1'?
ca: Segur que voleu sobreescriure el fitxer existent «%1»?

en: Overwrite?
ca: Sobreescric?

en: User canceled
ca: L'usuari ho ha cancel·lat

en: Not overwriting existing file
ca: No se sobreescriu el fitxer existent

en: Error while writing temporary output archive %1
ca: Error en escriure el fitxer temporal de sortida %1

en: Failure to remove existing file %1. Missing permissions?
ca: Ha fallat en eliminar el fitxer existent %1. Manquen permisos?

en: Failure while copying output archive to %1
ca: Ha fallat en copiar el fitxer de sortida a %1

en: The path %1 does not exist or is not a file.
ca: El camí %1 no existeix o no és cap fitxer.

en: Failure to open %1. Not an rkward output file?
ca: Ha fallat en obrir %1. No és cap fitxer de sortida del RKWard?

en: Output directory %1 is already in use.
ca: El directori de sortida %1 ja està en ús.

en: Output had no modifications. Nothing reverted.
ca: La sortida no tenia modificacions. No s'ha revertit res.

en: This output has not been saved before. Reverting will clear it, entirely. Are you sure you want to proceed?
ca: Aquesta sortida no s'ha desat abans. En revertir-ho es netejarà completament. Segur que voleu continuar?

en: Reverting will destroy any changes, since the last time you saved (%1). Are you sure you want to proceed?
ca: La reversió destruirà qualsevol canvi des de l'última vegada que vau desar (%1). Segur que voleu continuar?

en: User canceled.
ca: L'usuari ho ha cancel·lat.

en: Clearing will destroy any unsaved changes, and - upon saving - also saved changes. Are you sure you want to proceed?
ca: La neteja destruirà qualsevol canvi sense desar, i en desar també els canvis desats. Segur que voleu continuar?

en: Output is not empty. Not clearing it.
ca: La sortida no està buida. No es neteja.

en: [Unnamed]
ca: [Sense nom]

en: Output has been modified. Not closing it.
ca: S'ha modificat la sortida. No es tanca.

en: The output has been modified, and closing it will discard all changes. What do you want to do?
ca: La sortida s'ha modificat i el tancament descartarà tots els canvis. Què voleu fer?

en: Discard unsaved changes?
ca: Descarto els canvis sense desar?

en: New empty output directory has been created, automatically
ca: S'ha creat automàticament un directori nou buit de sortida

en: Output has been activated, automatically
ca: S'ha activat la sortida, automàticament

en: Output '%1' is already loaded in this session. Cannot create it.
ca: La sortida «%1» ja està carregada en aquesta sessió. No s'ha pogut crear.

en: A file named '%1' already exists. Cannot create it.
ca: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». No s'ha pogut crear.

en: File '%1' does not exist.
ca: El fitxer «%1» no existeix.

en: The output identified by '%1' is not loaded in this session.
ca: La sortida identificada amb «%1» no s'ha carregat en aquesta sessió.

en: Unhandled output command '%1'
ca: Ordre de sortida no gestionada «%1»

en: <b>There have been errors and / or warnings. See below for a transcript</b>
ca: <b>S'han produït errors i / o avisos. A sota es mostra una transcripció dels missatges</b>

en: Output
ca: Sortida

en: Output:
ca: Sortida:

en: Errors / Warnings
ca: Errors / Avisos

en: Errors / Warnings:
ca: Errors / Avisos:

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: <b>An error occurred</b> (see below for details)
ca: <b>S'ha produït un error</b> (vegeu a sota per als detalls)

en: <b>Done</b>
ca: <b>Fet</b>

en: Close
ca: Tanca

en: Keep waiting
ca: Mantén a l'espera

en: Closing this window will cancel the current operation. Are you sure?
ca: En tancar aquesta finestra es cancel·larà l'operació actual. N'esteu segur?

en: Cancel operation
ca: Cancel·la l'operació

en: Cancel && Close
ca: Cancel·la i tanca

en: An operation is still running, please wait.
ca: Hi ha una operació en execució, espereu.

en: Change
ca: Canvia

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: The given object name already exists
ca: El nom de l'objecte indicat ja existeix

en: Parent object: %1
ca: Objecte pare: %1

en: Select parent object
ca: Escolliu l'objecte pare

en: Paste special...
ca: Enganxament especial...

en: Paste Special...
ca: Enganxament especial...

en: Paste Mode
ca: Mode d'enganxament

en: Single string
ca: Cadena simple

en: data.frame
ca: «data.frame»

en: Field Separator
ca: Separador de camps

en: Tab
ca: Tabulació

en: Comma
ca: Coma

en: Single space
ca: Espai individual

en: Any whitespace
ca: Qualsevol espai en blanc

en: Other:
ca: Altres:

en: Quoting
ca: Cometes

en: Do not quote values
ca: No ficar els valors entre cometes

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Quote all values
ca: Afegeix cometes a tots els valors

en: Labels
ca: Etiquetes

en: First row contains labels
ca: La primera fila conté etiquetes

en: First column contains labels
ca: La primera columna conté etiquetes

en: Transformations
ca: Transformacions

en: Reverse horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Reverse vertically
ca: Inverteix verticalment

en: Flip rows/columns
ca: Intercanvia files/columnes

en: Insert NAs where needed
ca: Insereix SD quan sigui necessari

en: Command failed to parse. Try using <i>Edit->Paste special...</i> in the R Console window for better diagnostics.
ca: No s'ha pogut analitzar l'ordre. Proveu d'utilitzar <i>Edita->Enganxament especial...</i> a la finestra de la consola de l'R per a un diagnòstic millor.

en: Pasting object from clipboard data failed.
ca: Ha fallat l'enganxament de l'objecte des del porta-retalls.

en: Paste failed
ca: Ha fallat en enganxar

en: Copy lines to output
ca: Copia línies a la sortida

en: Run line / selection
ca: Executa línia / selecció

en: Runs the current selection (if any) or the current line (if there is no selection)
ca: Executa la selecció actual (si n'hi ha) o la línia actual (si no hi ha cap selecció)

en: Run selection
ca: Executa la selecció

en: Run all
ca: Executa-ho tot

en: &Function reference
ca: Referència de &funció

en: [No keyword detected]
ca: [No s'ha detectat cap paraula clau]

en: Search online
ca: Cerca en línia

[ctx: very short: Preview is updating]
en: updating
ca: s'està actualitzant

[ctx: very short: Preview is up to date]
en: ready
ca: preparat

[ctx: very short: Preview is not(yet) possible]
en: n/a
ca: n/d

[ctx: very short: Preview is turned off]
en: off
ca: inactiu

en: The preview is current unavailable (you will need to make further selections).
ca: Actualment, la vista prèvia no està disponible (cal fer seleccions addicionals).

en: Preview is turned off.
ca: La vista prèvia està desactivada.

en: Preview is currently being updated.
ca: Actualment, la vista prèvia s'està actualitzant.

en: The command to generate the preview has failed.
ca: L'ordre per ha generar la vista prèvia ha fallat.

en: Preview is up to date.
ca: La vista prèvia està actualitzada.

en: Warnings or Errors:
ca: Avisos o errors:

en: Could not open file %1 for reading
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %1 per a lectura

en: Error parsing XML-file. Error-message was: '%1' in line '%2', column '%3'. Expect further errors to be reported below
ca: Hi ha un error en analitzar el fitxer XML. El missatge d'error ha estat: «%1» a la línia «%2», columna «%3». Espereu que s'informin d'altres errors aquí sota

en: Trying to retrieve children of invalid element
ca: S'estan intentant recuperar els fills d'un element no vàlid

en: Expected exactly one element '%1' but found %2
ca: S'esperava exactament un element «%1», però s'ha trobat %2

en: '%1'-attribute not given. Assuming '%2'
ca: No heu especificat l'atribut «%1». S'assumeix «%2»

en: Illegal attribute value. Allowed values are one of '%1', only.
ca: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permet un dels valors de «%1».

en: Illegal attribute value. Only integer numbers are allowed.
ca: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten nombres enters.

en: Illegal attribute value. Only real numbers are allowed.
ca: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten nombres reals.

en: Illegal attribute value. Allowed values are '%1' or '%2', only.
ca: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten els valors «%1» o «%2».

en: Trying to retrieve contents of invalid element
ca: S'està intentant recuperar el contingut d'un element no vàlid

en: XML-parsing '%1'
ca: S'està analitzant l'XML «%1»

en: yes
ca: sí

en: (no label)
ca: (cap etiqueta)

en: You tried to invoke a plugin called '%1', but that plugin is currently unknown. Probably you need to load the corresponding PluginMap (Settings->Configure RKWard->Plugins), or perhaps the plugin was renamed.
ca: Heu intentat executar el connector «%1», però aquest connector és desconegut. Probablement necessiteu carregar el fitxer corresponent PluginMap (Arranjament -> Configura el RKWard -> Connectors), o potser el connector ha estat reanomenat.

en: No such plugin
ca: No existeix aquest connector

en: Bad serialization format while trying to invoke plugin '%1'. In general, this should not happen, unless you modified the parameters by hand. Please consider reporting this issue.
ca: Format de serialització inadequat en intentar executar el connector «%1». En general, això no hauria de passar, a menys que modifiqueu els paràmetres a mà. Considereu informar d'aquest problema.

en: Bad serialization format
ca: Format de serialització inadequat

en: 
    The plugin has crashed.
ca: 
    El connector ha fallat.

en: Not all specified settings could be applied. Most likely this is because some R objects are no longer present in your current workspace.
ca: No es poden aplicar tots els paràmetres especificats. Molt probablement, és perquè alguns objectes R ja no estan presents a l'espai de treball actual.

en: Not all settings applied
ca: No s'han aplicat tots els paràmetres

en: 
    The plugin could not be auto-submitted with these settings.
ca: 
    El connector no pot ser enviat automàticament amb aquests paràmetres.

en: Could not submit
ca: No es pot enviar

en: Could not open plugin map file %1. (Is not readable, or failed to parse)
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de mapa de connectors %1. (No es pot llegir o l'anàlisi ha fallat)

en: Skipping plugin map file '%1': Not compatible with this version of RKWard
ca: S'omet el fitxer de mapa de connectors «%1»: No és compatible amb aquesta versió del RKWard

en: Specified required file '%1' does not exist or is not readable. Ignoring.
ca: El fitxer requerit especificat «%1» no existeix o no es pot llegir. S'ignora.

en: Could not resolve specified required pluginmap '%1'. You may have to install additional packages.
ca: No s'ha pogut resoldre el mapa de connectors requerits especificats «%1». Potser cal instal·lar paquets addicionals.

en: Duplicate declaration of component id "%1" within pluginmap file "%2".
ca: Declaració duplicada del component ID «%1» en el fitxer de mapa de connectors «%2».

en: Specified file '%1' for component id "%2" does not exist or is not readable. Ignoring.
ca: El fitxer especificat «%1» pel component ID «%2» no existeix o no es pot llegir. S'ignora.

en: Component '%1' is not available in a version compatible with this version of RKWard
ca: El component «%1» no està disponible en una versió compatible amb aquesta versió del RKWard

en: Unspecified
ca: Sense especificar

en: License: %1
ca: Llicència: %1

en: Authors:
ca: Autors:

[ctx: Author roles (contributor, etc.)]
en: Roles
ca: Rols

en: Translators:
ca: Traductors:

en: RKWard plugin map
ca: Mapa de connectors del RKWard

en: R package
ca: Paquet de l'R

en: This object has %1 dimension(s), but %2 dimension(s) is/are expected.
ca: Aquest objecte té %1 dimensió/ons, però s'esperava %2 dimensió/ons.

en: This object has a length of %1, but a minimum length of %2 is expected.
ca: Aquest objecte té una longitud de %1, però s'esperava una longitud mínima de %2.

en: This object has a length of %1, but a maximum length of %2 is expected.
ca: Aquest objecte té una longitud de %1, però s'esperava una longitud màxima de %2.

en: This object does not appear to belong to any of the classes <i>%1</i>.
ca: Aquest objecte no sembla pertànyer a cap de les classes <i>%1</i>.

en: This object's data type is <i>%1</i>, while expected type(s) is/are <i>%2</i>.
ca: El tipus de dada d'aquest objecte és <i>%1</i>, mentre que el tipus esperat és/són <i>%2</i>.

en: Select one:
ca: Selecciona un:

en: Specify model
ca: Especifiqueu el model

en: Full Model
ca: Model complet

en: Main Effects only
ca: Només efectes principals

en: Custom Model:
ca: Model a mida:

en: Main effects
ca: Efectes principals

en: Level
ca: Nivell

en: Term
ca: Terme

en: Enter text
ca: Introduïu el text

en: Enter data:
ca: Introduïu les dades:

en: Type on these cells to expand the table
ca: Teclegeu en aquestes cel·les per a ampliar la taula

en: Empty values are not allowed
ca: Els valors buits no estan permesos

en: This column contains illegal values in some of its cells
ca: Aquesta columna valors prohibits en alguna de les seves cel·les

en: Updating status, please wait
ca: S'està actualitzant l'estat, espereu, si us plau

en: This row has not yet been processed.
ca: Encara no s'ha processat aquesta fila.

en: This row contains invalid settings.
ca: Aquesta fila conté paràmetres no vàlids.

en: Please wait while settings are being processed
ca: Espereu mentre es processen els paràmetres

en: One or more rows contain invalid settings.
ca: Una fila o més conté paràmetres no vàlids.

en: At least %1 rows have to be defined (if any)
ca: Cal definir com a mínim %1 files (si n'hi ha)

en: At least %1 rows have to be defined
ca: Cal definir com a mínim %1 files

en: At most %1 rows may be defined
ca: Cal definir com a màxim %1 files

en: This element is not valid for the following reason(s):
ca: Aquest element no és vàlid pel/s motiu/s següent/s:

en: Enter filename
ca: Introduïu el nom del fitxer

en: Select
ca: Selecciona

en: The file or directory does not exist.
ca: El fitxer o directori no existeix.

en: Only files (not directories) are acceptable, here.
ca: Aquí només s'accepten fitxers (no directoris).

en: Only directories (not files) are acceptable, here.
ca: Aquí només s'accepten directoris (no fitxers).

en: The specified file is not writable.
ca: No es pot escriure al fitxer especificat.

en: You have to specify a filename (not directory) to write to.
ca: Cal especificar un nom de fitxer (no directori) per a escriure-hi.

en: <b>Note:</b> The given file already exists, and will be modified / overwritten.
ca: <b>Nota:</b> El fitxer indicat ja existeix, i es modificarà / sobreescriurà.

en: Only local files are allowed, here.
ca: Aquí només s'admeten fitxers locals.

en: This url looks valid.
ca: Aquest URL sembla vàlid.

en: The given filename / url is not valid.
ca: El nom del fitxer / URL indicat no és vàlid.

en: Save to:
ca: Desa a:

en: my.data
ca: Dades.meves

en: Enter value:
ca: Introduïu el valor:

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: There has been an error while trying to parse the description of this plugin ('%1'). Please refer to stdout for details.
ca: S'ha produït un error en analitzar la descripció d'aquest connector («%1»). Per a més detalls, reviseu la sortida estàndard.

en: Could not create plugin
ca: No s'ha pogut crear el connector

en: Options
ca: Opcions

en: Code Preview
ca: Vista prèvia del codi

en: Submit
ca: Envia

en: Auto close
ca: Tanca automàticament

en: Help
ca: Ajuda

en: Use Wizard
ca: Usa l'assistent

en: Run again
ca: Torna a executar

en: Processing. Please wait
ca: S'està processant. Espereu

en: Below you can preview the R commands corresponding to the settings you made. Click 'Submit' to run the commands.
ca: En la part inferior podeu veure la vista prèvia de les ordres R que corresponen a la configuració que heu fet. Feu clic a «Envia» per a executar-les.

en: Below you can preview the result of your settings, and the R commands to be run. Click 'Submit' to run the commands.
ca: En la part inferior podeu veure la vista prèvia del resultat de la configuració, i de les ordres R que s'executaran. Feu clic sobre «Envia» per a executar-les.

en: Next >
ca: Següent >

en: < Back
ca: < Enrere

en: Use Dialog
ca: Usa el diàleg

en: Select Variable(s)
ca: Selecciona variable/s

en: Show all environments
ca: Mostra tots els entorns

en: Show objects in all environments on the <i>search()</i> path, instead of just those in <i>.GlobalEnv</i>. Check this, if you want to select objects from a loaded package.
ca: Mostra els objectes a tots els entorns del camí <i>search()</i>, en lloc de només els de <i>.GlobalEnv</i>. Activeu això si voleu seleccionar objectes des d'un paquet carregat.

en: Show filter options
ca: Mostra les opcions de filtratge

en: Expand all root level objects (show columns of data.frames)
ca: Expandeix tots els objectes al nivell arrel (mostra les columnes dels «data.frames»)

en: Collapse all root level objects (hide columns of data.frames)
ca: Redueix tots els objectes al nivell arrel (oculta les columnes dels «data.frames»)

en: <p>Using this object, here, may lead to failures or unexpected results, for the following reason(s):</p>
ca: <p>En usar aquest objecte, aquí, pot portar a fallades o a resultats inesperats, pel/s motiu/s següent/s:</p>

en: Running
ca: En execució

en: Canceled
ca: S'ha cancel·lat

en: Command Chain
ca: Cadena d'ordres

en: Closed
ca: Tancat

en: Waiting
ca: En espera

en: Command Stack
ca: Pila d'ordres

en: Command
ca: Ordre

en: Description
ca: Descripció

en: RKWard failed to detect an R installation on this system. Either R is not installed, or not at one of the standard installation locations.
ca: El RKWard ha fallat en detectar una instal·lació de l'R en aquest sistema. O bé l'R no està instal·lat, o no ho està en una de les ubicacions estàndard d'instal·lació.

en: The configured R installation at <b>%1</b> does not exist or is not an executable.
ca: La instal·lació de l'R configurada a <b>%1</b> no existeix o no és un executable.

en: The backend executable could not be found. This is likely to be a problem with your installation.
ca: No s'ha pogut trobar l'executable del dorsal. Probablement es tracta d'un problema amb la instal·lació.

en: The backend executable could not be started. Error message was: %1
ca: No s'ha pogut iniciar l'executable del dorsal. El missatge d'error és: %1

en: Error during handshake with backend process. Expected token '%1', received token '%2'
ca: Error durant la conformitat de connexió amb el procés del dorsal. S'esperava el testimoni «%1», i s'ha rebut el testimoni «%2»

en: Version mismatch during handshake with backend process. Frontend is version '%1' while backend is '%2'.
    Please fix your installation.
ca: La versió no coincideix durant la conformitat de connexió amb el procés del dorsal. El frontal té la versió «%1» mentre que el dorsal té la «%2».
    Esmeneu la instal·lació.

en: The backend process could not be started. Please check your installation.
ca: No s'ha pogut iniciar el dorsal. Si us plau, comproveu la instal·lació.

en: The backend process failed to start with exit code %1, message: '%2'.
ca: El procés del dorsal ha fallat en iniciar-se amb el codi de sortida %1, missatge: «%2».

en: Backend process has exited with code %1, message: '%2'.
ca: El procés del dorsal ha sortit amb el codi %1, missatge: «%2».

en: The R engine has shut down with status: %1
ca: El motor R s'ha aturat amb l'estat: %1

en: The R engine has encountered a fatal error:
    %1
ca: El motor R ha trobat un error fatal:
    %1

en: Message from the R backend
ca: Missatge del dorsal R

en: Question from the R backend
ca: Pregunta del dorsal R

en: </p>	- The 'rkward' R-library either could not be loaded at all, or not in the correct version. This may lead to all sorts of errors, from single missing features to complete failure to function. The most likely cause is that the last installation did not place all files in the correct place. However, in some cases, left-overs from a previous installation that was not cleanly removed may be the cause.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>
ca: <p>	- No s'ha pogut carregar la biblioteca «rkward» de l'R, o no és la versió correcta. Això pot provocar tota mena d'errors, des de la manca d'alguna funcionalitat fins que totes les funcions fallin. La causa més probable és que la darrera instal·lació no va situar els fitxers en el lloc correcte. Tanmateix, en alguns casos, les restes d'una instal·lació anterior que no s'ha eliminat correctament podria ser-ne la causa.</p><p><b>Ara heu de sortir del RKWard, i arreglar la seva instal·lació</b>. Per a ajuda sobre això, consultar <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>

en: <p>	-There was a problem setting up the communication with R. Most likely this indicates a broken installation.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>
ca: <p>	- Hi ha hagut un problema establint la comunicació amb l'R. Probablement, això indica una instal·lació trencada.</p>		<p><b>Ara heu de sortir del RKWard, i arreglar la instal·lació</b>. Per a ajuda sobre això, consulteu <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>

en: Graphics version mismatch
ca: La versió del motor gràfic no coincideix

en: R Graphics Engine version has changed (from %1 to %2).<br>This change requires a recompilation.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Additional information</a>
ca: La versió del motor gràfic de l'R ha canviat (des de %1 a %2).<br>Aquest canvi requereix una recompilació.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Informació addicional</a>

en: Ok
ca: D'acord

en: R Startup
ca: Inici de l'R

en: <p>	-An unspecified error occurred that is not yet handled by RKWard. Likely RKWard will not function properly. Please check your setup.</p>
ca: <p>	-S'ha produït un error desconegut que encara no és gestionat pel RKWard. Segurament el RKWard no funcionarà adequadament. Si us plau, comproveu la configuració.</p>

en: <p>There was a problem starting the R backend. The following error(s) occurred:</p>
ca: <p>Hi ha hagut un problema en iniciar l'execució del dorsal R. S'ha/n produït el/s següent/s error/s:</p>

en: Error starting R
ca: S'ha produït un error en iniciar l'R

en: The R-backend has indicated that in order to carry out the current task it needs the package '%1', which is not currently installed. We will open the package-management tool, and there you can try to locate and install the needed package.
ca: El dorsal R necessita el paquet «%1» per a dur a terme aquesta tasca. Aquest paquet no està instal·lat. Ara s'obrirà l'eina de gestió de paquets, a fi que pugueu intentar localitzar i instal·lar aquest paquet.

en: Require package '%1'
ca: Requereix el paquet «%1»

en: Quitting was canceled
ca: S'ha cancel·lat la sortida

en: A command in the R backend is trying to change the character encoding. While RKWard offers support for this, and will try to adjust to the new locale, this operation may cause subtle bugs, if data windows are currently open. Also the feature is not well tested, yet, and it may be advisable to save your workspace before proceeding.
    If you have any data editor opened, or in any doubt, it is recommended to close those first (this will probably be auto-detected in later versions of RKWard). In this case, please choose 'Cancel' now, then close the data windows, save, and retry.
ca: Una ordre en el dorsal de l'R està intentant canviar la codificació de caràcters. Encara que el RKWard ho permet, i intentarà ajustar-se a la configuració regional nova, aquesta operació pot provocar errors subtils, si la finestra de dades està oberta actualment. A més, aquesta funcionalitat no està ben provada, i s'aconsella desar l'espai de treball abans de continuar.
    Si teniu qualsevol editor de dades obert, o en cas de dubte, primer es recomana tancar-los (probablement això es detectarà automàticament en versions posteriors del RKWard). En aquest cas, ara seleccioneu «Cancel·la», i després tanqueu les finestres de dades, deseu i torneu a intentar-ho.

en: Locale change
ca: Canvia la configuració regional

en: Changing the locale was canceled by user
ca: L'usuari ha cancel·lat el canvi de la configuració regional

en: Attempt to start recording, while already recording commands. Ignoring.
ca: Intenta començar l'enregistrament, mentre que ja està enregistrant les ordres. S'ignora.

en: Could not open file for writing. Not recording commands
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriptura. No s'enregistraran les ordres

en: Error: unrecognized request '%1'
ca: Error: sol·licitud no reconeguda «%1»

en: R backend requests information
ca: El dorsal R sol·licita informació

en: 
    The R backend will be shut down immediately. This means, you can not use any more functions that rely on it. I.e. you can do hardly anything at all, not even save the workspace (but if you're lucky, R already did that). What you can do, however, is save any open command-files, the output, or copy data out of open data editors. Quit RKWard after that. Sorry!
ca: 
    El dorsal R es cancel·larà immediatament. Això vol dir que no podreu usar cap funció que el necessiti. És a dir, podreu fer poca cosa, inclús no es podrà desar l'espai de treball (però si teniu sort, l'R ja ho haurà fet). Malgrat això, podreu desar qualsevol fitxer d'ordres obert, la sortida, o copiar dades dels editors de dades oberts. Sortiu del RKWard després d'això.

en: R engine has died
ca: El motor R s'ha aturat

en: Graphics Device Number %1
ca: Dispositiu gràfic número %1

[ctx: Window title]
en: %1 (Active)
ca: %1 (Activa)

[ctx: Window title]
en: %1 (Inactive)
ca: %1 (Inactiva)

en: <h2>Locating point(s)</h2><p>Use left mouse button to select point(s). Any other mouse button to stop.</p>
ca: <h2>Punt/s d'ubicació</h2><p>Useu el botó esquerre del ratolí per a seleccionar punt/s. Qualsevol altre botó per a parar.</p>

en: <p>Press Enter to see next plot, or click 'Cancel' to abort.</p>
ca: <p>Premeu Retorn per a veure el diagrama següent, o feu clic a «Cancel·la» per a interrompre.</p>

en: Ok to show next plot?
ca: D'acord en mostrar el diagrama següent?

en: There has been an error while trying to connect the on-screen graphics backend. This means, on-screen graphics using the RKWard device will not work in this session.
ca: Hi ha hagut un error en intentar connectar al dorsal gràfic en pantalla. Això vol dir que els gràfics en pantalla usant el dispositiu del RKWard no funcionaran en aquesta sessió.

en: Expected connection token %1, but read connection token %2
ca: S'esperava el testimoni de connexió %1, però s'ha llegit el testimoni de connexió %2

en: Error while connection graphics backend
ca: Error en connectar el dorsal gràfic

en: The 'katepart' component could not be loaded. RKWard cannot run without katepart, and will exit, now. Please install katepart, and try again.
ca: El component «katepart» no s'ha pogut carregar. El RKWard no pot executar-se sense el katepart, i ara acabarà. Si us plau, instal·leu el katepart, i torneu a intentar-ho.

en: 'katepart' component could not be found
ca: No s'ha pogut trobar el component «katepart»

en: R Console
ca: Consola de l'R

en: Scrollbar minimap
ca: Mapa en miniatura a la barra de desplaçament

en: Dynamic word wrap
ca: Ajust dinàmic de les paraules

en: Syntax error
ca: Error de sintaxi

en: Select command history file to load
ca: Seleccioneu el fitxer d'historial d'ordres a carregar

en: R history files [*.Rhistory](*.Rhistory);;All files [*](*)
ca: Fitxers de l'historial de l'R [*.Rhistory](*.Rhistory);;Tots els fitxers [*](*)

en: Select filename to save command history
ca: Seleccioneu el nom de fitxer per a desar l'historial d'ordres

en: R history files [*.Rhistory] (*.Rhistory);;All files [*] (*)
ca: Fitxers de l'historial de l'R [*.Rhistory] (*.Rhistory);;Tots els fitxers [*] (*)

en: Interrupt running command
ca: Interromp l'execució de l'ordre

en: Copy selection literally
ca: Copia la selecció literalment

en: Copy commands, only
ca: Només copia les ordres

en: Print Console
ca: Imprimeix la consola

en: Import command history...
ca: Importa l'historial d'ordres...

en: Export command history...
ca: Exporta l'historial d'ordres...

en: You have configured RKWard to pipe script editor commands through the R Console. However, another command is currently active in the console. Do you want to append it to the command in the console, or do you want to reset the console, first? Press cancel if you do not wish to run the new command, now.
ca: Heu configurat el RKWard perquè les ordres de l'editor de scripts es canalitzin a través de la consola de l'R. Tanmateix, actualment hi ha una altra ordre activa a la consola. Voleu afegir-la a l'ordre de la consola, o abans voleu reiniciar la consola? Premeu cancel·la si ara no voleu executar l'ordre nova.

en: R Console is busy
ca: La consola de l'R està ocupada

en: Append
ca: Afegeix

en: Reset, then submit
ca: Reinicia, després envia

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca: &Fitxer

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca: &Visualitza

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ca: &Executa

en: <p>You are about to start an RKWard dialog from outside of RKWard, probably by clicking on an 'rkward://'-link, somewhere. In case you have found this link on an external website, please bear in mind that R can be used to run arbitrary commands on your computer, <b>potentially including downloading and installing malicious software</b>. If you do not trust the source of the link you were following, you should press 'Cancel', below.</p><p>In case you click 'Continue', no R code will be run, unless and until you click 'Submit' in the dialog window, and you are encouraged to review the generated R code, before doing so.</p><p><i>Note</i>: Checking 'Do not ask again' will suppress this message for the remainder of this session, only.
ca: <p>Esteu a punt d'iniciar un diàleg del RKWard des de fora del RKWard, probablement en clicar en un enllaç «rkward://». En cas que hàgiu trobat aquest enllaç en un lloc web extern, cal tenir en compte que l'R es pot usar per a executar ordres arbitràries al vostre ordinador, <b>potencialment inclosa la baixada i la instal·lació de programari maliciós</b>. Si no confieu en l'origen de l'enllaç que esteu seguint, hauríeu de prémer «Cancel·la» tot seguit.</p><p>En cas que cliqueu a «Continua», no s'executarà cap codi R, fins que no cliqueu «Envia» a la finestra de diàleg, i us animem a revisar el codi R generat abans de fer-ho.</p><p><i>Nota</i>: Activant «No ho tornis a preguntar», només suprimirà aquest missatge per a la resta d'aquesta sessió.

en: A note on external links
ca: Una nota sobre els enllaços externs

en: Setting up plugins...
ca: S'estan configurant els connectors...

en: New RKWard plugin packs (listed below) have been found, and have been activated, automatically. To de-activate selected plugin packs, use Settings->Configure RKWard->Plugins.
ca: S'han trobat paquets nous (llistats a sota) de connectors del RKWard, i s'han activat automàticament. Per a desactivar els paquets de connectors seleccionats, useu «Arranjament -> Configura el RKWard -> Connectors».

en: New plugins found
ca: S'han trobat connectors nous

en: The following RKWard pluginmap files could not be loaded, and have been disabled. This could be because they are broken, not compatible with this version of RKWard, or not meant for direct loading (see the 'Details' for more information). They have been disabled.
ca: No s'ha pogut carregar els següents fitxers del mapa de connectors del RKWard, i s'han desactivat. Podria ser perquè estan trencats, no són compatibles amb aquesta versió del RKWard, o no estan dissenyats per a la càrrega directa (vegeu els «Detalls» per a més informació). S'han desactivat.

en: Failed to load some plugin maps
ca: Ha fallat en carregar alguns mapes de connectors

en: Some errors were encountered while loading the following RKWard pluginmap files. This could be because individual plugins are broken or not compatible with this version of RKWard (see the 'Details' for more information). Other plugins were loaded, successfully, however.
ca: S'han trobat diversos errors en carregar els fitxers del mapa de connectors del RKWard. Això podria ser perquè els connectors individuals estan trencats o no són compatibles amb aquesta versió del RKWard (vegeu els «Detalls» per a més informació). Malgrat això, s'han carregat altres connectors.

en: Note: You will not be warned about these pluginmap files again, until you upgrade RKWard, or remove and re-add them in Settings->Configure RKWard->Plugins.
ca: Nota: No tornarà a aparèixer l'avís quant a aquests fitxers del mapa de connectors, fins que actualitzeu el RKWard, o els elimineu i els torneu a afegir a «Arranjament -> Configura el RKWard -> Connectors».

en: Carbon Copy Settings
ca: Paràmetres de la còpia

en: Workspace
ca: Espai de treball

en: Files
ca: Fitxers

en: Pending Jobs
ca: Treballs pendents

en: Debugger Frames
ca: Taules del depurador

en: Debugger Console
ca: Consola del depurador

en: RKWard Debug Messages
ca: Missatges de depuració del RKWard

en: Dataset
ca: Conjunt de dades

en: Creates new empty dataset and opens it for editing
ca: Crea un conjunt de dades nou buit i obre'l per a editar-lo

en: Script File
ca: Fitxer de script

en: Output document
ca: Document de sortida

en: Creates and activates a new output document
ca: Crea i activa un document de sortida nou

en: Open R Script File...
ca: Obre un fitxer de script de l'R...

en: Open RKWard Output File...
ca: Obre un fitxer de sortida del RKWard...

en: Open any File...
ca: Obre qualsevol fitxer...

en: Open Recent R Script File
ca: Obre un fitxer recent de script de l'R

en: Import Assistant
ca: Assistent d'importació

en: Assistant to find the best method to import data from a variety of formats
ca: Assistent per a trobar el mètode millor per a importar dades des d'una varietat de formats

en: Open Workspace...
ca: Obre un espai de treball...

en: Opens an existing document
ca: Obre un document ja existent

en: Open Recent Workspace
ca: Obre un espai de treball recent

en: Opens a recently used file
ca: Obre un fitxer usat recentment

en: Save Workspace
ca: Desa l'espai de treball

en: Saves the actual document
ca: Desa el document existent

en: Save Workspace As
ca: Anomena i desa l'espai de treball

en: Saves the actual document as...
ca: Desa el document existent com a...

en: Quits the application
ca: Surt de l'aplicació

en: Interrupt all commands
ca: Interromp totes les ordres

en: CC commands to output...
ca: Copia les ordres a la sortida...

en: Manage R packages and plugins...
ca: Gestiona els paquets i els connectors de l'R...

en: Close All Data
ca: Tanca totes les dades

en: Closes all open data editors
ca: Tanca tots els editors de dades oberts

en: Close All
ca: Tanca-ho tot

en: Detach
ca: Separa

en: Check installation
ca: Comprova la instal·lació

en: [No actions available for current view]
ca: [No hi ha disponible cap acció per a la vista actual]

en: Open...
ca: Obre...

en: Create...
ca: Crea...

en: Save...
ca: Desa...

en: Restart R Backend
ca: Reinicia el dorsal R

en: <p><b>Restarting the backend will discard all unsaved data in this workspace!</b> All data editors, and graphics windows will be closed.</p><p>Are you sure you want to proceed?</p>
ca: <p><b>Reiniciar el dorsal descartarà totes les dades sense desar en aquest espai de treball</b> Es tancaran tots els editors de dades i finestres de gràfics.</p><p>Segur que voleu continuar?</p>

en: Restart R backend
ca: Reinicia el dorsal R

en: <p>One or more operations are pending.</p><p>If you have recently chosen to save your workspace, and you see this message, <b>your data may not be saved, yet!</b></p><p>How do you want to proceed?</p>
ca: <p>Hi ha una o més operacions pendents.</p><p>Si recentment heu triat desar l'espai de treball, i veieu aquest missatge, <b>les vostres dades encara no s'ha desat!</b></p><p>Com voleu continuar?</p>

en: R commands still pending
ca: Encara hi ha ordres R pendents

en: Force restart now
ca: Força ara el reinici

en: Check again
ca: Comprova un altre cop

en: Cancel restarting
ca: Cancel·la el reinici

en: Current working directory
ca: Directori actual de treball

en: Configure R backend
ca: Configura el dorsal R

en: Exiting...
ca: S'està sortint...

en: New dataset
ca: Conjunt de dades nou

en: Enter name for the new dataset
ca: Introduïu el nom per al conjunt de dades nou

en: Opening workspace...
ca: S'està obrint l'espai de treball...

en: Select workspace to open...
ca: Selecciona l'espai de treball a obrir...

en: The <b>R</b> engine is busy.
ca: El motor de l'<b>R</b> està ocupat.

en: The <b>R</b> engine is idle.
ca: El motor de l'<b>R</b> està desocupat.

en: The <b>R</b> engine is being initialized.
ca: El motor de l'<b>R</b> s'està inicialitzant.

en: The <b>R</b> engine is unavailable.
ca: El motor de l'<b>R</b> no està disponible.

en: R engine unavailable. See <a href="rkward://page/rkward_trouble_shooting">troubleshooting</a> for possible solutions.
ca: El motor de l'R no està disponible. Vegeu la <a href="rkward://page/rkward_trouble_shooting">resolució de problemes</a> per a possibles solucions.

en: Open
ca: Obre

en: Opening mode:
ca: Mode d'obertura:

en: Guess file type, automatically
ca: Estima el tipus de fitxer, automàticament

en: Open as text / script file
ca: Obre com a fitxer de text/script

en: Open as text file and force R highlighting
ca: Obre com a fitxer de text i força el ressaltat de l'R

en: Select RKWard Output file to open...
ca: Seleccioneu un fitxer de sortida del RKWard a obrir...

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko);;All files [*](*)
ca: Fitxers de sortida del RKWard [*.rko](*.rko);;Tots els fitxers [*](*)

en: Open script file(s)
ca: Obre el/s fitxer/s de script

en: [Unnamed Workspace]
ca: [Espai de treball sense nom]

note: i18n: ectx: Menu (new_data)
en: &New
ca: &Nou

note: i18n: ectx: Menu (open_specific)
en: &Open by Type
ca: &Obre per tipus

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ca: &Importa

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ca: &Exporta

note: i18n: ectx: Menu (workspace)
en: &Workspace
ca: &Espai de treball

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
ca: &Finestres

note: i18n: ectx: Menu (window_activate)
en: &Activate
ca: &Activa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca: &Arranjament

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ca: &Ajuda

en: summary (x)
ca: resum (x)

en: print (x)
ca: imprimeix (x)

en: <b>Object was deleted</b>
ca: <b>L'objecte s'ha suprimit</b>

en: Object Viewer: %1
ca: Visualitzador d'objectes: %1

en: The object was changed. You may want to click "Update"
ca: L'objecte s'ha modificat. Podeu fer clic a «Actualitza»

en: Update
ca: Actualitza

en: Fetching information
ca: S'està recuperant la informació

en: The QtScript-backend has reported an error:
    %1
ca: El dorsal QtScript ha informat d'un error:
    %1

en: Scripting error
ca: Error en l'script creat

en: Script Error in %1, line %2: %3
    Backtrace:
    %4
ca: Error de script a %1, línia %2: %3
    Traça enrere:
    %4

en: The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.
ca: El fitxer «%1» (necessari per a «%2») no es troba. Si us plau, comproveu la instal·lació.

en: Error opening script file %1
ca: Error en obrir el fitxer de script %1

en: inlined code
ca: Codi a la línia

en: Script Error at '%1' line %2: %3
ca: Error en l'script %2 a la línia «%1»: %3

en: error ('The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.');
ca: error («El fitxer «%1» (necessari per a «%2») no es troba. Si us plau, comproveu la instal·lació.»);

en: ## Prepare
ca: ## Prepara

en: ## Compute
ca: ## Calcula

en: ## Print result
ca: ## Imprimeix els resultats

en: Settings
ca: Arranjament

en: <h1>Add-ons</h1><p>RKWard add-ons come in a variety of forms, each with their own configuration options:</p><h2>R packages</h2><p><a href="rkward://settings/rpackages">Add-ons to the R language itself</a>. These are usually downloaded from "CRAN". Some of these add-on packages may additionally contain RKWard plugins.</p><h2>RKWard plugins</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Graphical dialogs to R functionality</a>. These plugins are usually pre-installed with RKWard, or with an R package. However, they can be activated/deactivated to help keep the menus manageable. Note that it is relatively easy to <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">create your own custom dialogs as plugins</a>!</p><h2>Kate plugins</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Plugins developed for Kate / KTextEditor</a>. These provide shared functionality that is useful in the context of text editing and IDE applications. These plugins are usually found pre-installed on your system. You can configure to load the plugins that are useful to your own workflow.</p>
ca: <h1>Complements</h1><p>Els complements del RKWard arriben en diverses formes, cada un amb les seves pròpies opcions de configuració:</p><h2>Paquets de l'R</h2><p><a href="rkward://settings/rpackages">Complements del mateix llenguatge R</a>. Normalment aquest es baixen del «CRAN». Addicionalment, alguns d'aquests paquets poden contenir connectors del RKWard.</p><h2>Connectors del RKWard</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Diàlegs gràfics per a les funcionalitats de l'R</a>. Normalment aquests connectors estan preinstal·lats amb el RKWard, o amb un paquet de l'R. Tanmateix, es poden activar/desactivar per a ajudar a mantenir manejables els menús. Cal tenir en compte que és relativament senzill <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">crear els vostres propis diàlegs personalitzats com a connectors</a>!</p><h2>Connectors del Kate</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Connectors desenvolupats per al Kate / KTextEditor</a>. Aquest proporcionen una funcionalitat compartida que és útil al context de les aplicacions d'edició de text i els IDE. Aquests connectors normalment es troben preinstal·lats en el sistema. Podeu configurar la càrrega dels connectors que siguin útils per al vostre flux de treball.</p>

en: Add-ons
ca: Complements

en: Code Completion / Code Hints
ca: Compleció del codi / Consells de codi

en: Function call tip
ca: Consells de crida a funció

en: Function argument completion
ca: Compleció d'argument de funció

en: Object name completion
ca: Compleció de nom d'objectes

en: Filename completion
ca: Compleció de nom de fitxers

en: Auto word completion
ca: Compleció automàtica de paraules

en: Mouseover object info
ca: Informació de l'objecte en passar-hi el ratolí

en: Start code completions/hints, automatically
ca: Inicia automàticament la compleció de codi/consells

en: Minimum number of characters
ca: Nombre mínim de caràcters

en: Timeout (milliseconds)
ca: Temps d'espera (mil·lisegons)

en: (Attempt to) start completion whenever the cursor position changes
ca: (Intenta) iniciar la compleció sempre que la posició del cursor canviï

en: Note: Further shortcuts can be assigned, and by default, Ctlr+Space invokes completions, in addition to this. Further, pressing the Tab key, while completions are shown, performs partial completion (if possible), independent of this setting.
ca: Nota: Es poden assignar dreceres addicionals, i de manera predeterminada Ctlr+Espai invoca les complecions. A més, en prémer la tecla de tabulació quan es mostren les complecions es porta a terme una compleció parcial (si és possible), independent d'aquesta opció.

en: Tab key invokes code completion
ca: La tecla de tabulació invoca la compleció de codi

en: Up/down cursor keys
ca: Tecles de cursor amunt/avall

en: Alt+Up/down cursor keys
ca: Tecles de cursor Alt+amunt/avall

en: If you wish to avoid ambiguity between navigation completion options and navigating the document, you can set the behavior such that completion items are navigate using Alt+up / Alt+down, instead of just the up/down cursor keys.
ca: Si es desitja evitar l'ambigüitat entre les opcions de compleció de navegació i la navegació pel document, es pot definir el comportament per als elements de compleció es naveguen usant Alt+amunt/Alt+avall, en lloc de només les tecles de cursor amunt/avall.

en: Keyboard navigation of completion items
ca: Navegació amb el teclat dels elements de compleció

en: '$'-operator (list$member)
ca: '$'-operador (llista$membre)

en: '[['-operator (list[["member"]])
ca: '[['-operador (llista[["membre"]])

[ctx: Note: list() and data.frame() are programming terms in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to members of list() and data.frame() objects
ca: Operador per a accedir als membres dels objectes de list() i data.frame()

en: '@'-operator (object@member)
ca: Operador «@» (objecte@membre)

en: 'slot()'-function (slot(object, member))
ca: Funció «slot()» (slot(objecte, membre))

[ctx: Note: S4-slot() is a programming term in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to S4-slot()s
ca: Operador per a accedir a S4-slot()s

en: For masked objects, only
ca: Només per als objectes emmascarats

en: For objects outside of <i>.GlobalEnv</i>, only
ca: Només per als objectes fora de <i>.GlobalEnv</i>

en: Always
ca: Sempre

en: Include environment for objects on the search path:
ca: Inclou l'entorn dels objectes al camí de cerca:

en: Offer completions in all file types (not just R scripts)
ca: Ofereix la compleció en qualsevol tipus de fitxer (no només els scripts R)

en: <b>Note: </b>Additional (common) completion options are available at the <a href="rkward://settings/editor">script editor settings</a>
ca: <b>Nota: </b>Hi ha opcions de compleció addicionals (comunes) disponibles a la <a href="rkward://settings/editor">configuració de l'editor de scripts</a>

en: Settings marked with (*) do not take effect until you restart RKWard
ca: Els paràmetres de configuració marcats amb un (*) només s'aplicaran si reinicieu el RKWard

en: Autosaves
ca: Desaments automàtics

en: Autosave interval (minutes)
ca: Interval dels desaments automàtics (minuts)

en: Keep autosave file after manual save
ca: Mantén la còpia de seguretat automàtica dels fitxers després del desament manual

en: <p>A list of filters (file name extensions) that should be treated as R script files. Most importantly, files matching one of these filters will always be opened with R syntax highlighting.</p><p>Filters are case insensitive.</p>
ca: <p>Una llista de filtres (extensions de noms de fitxer) que s'ha de tractar com a fitxers de script de l'R. El més important, els fitxers que coincideixin amb un d'aquests filtres sempre s'obriran amb el ressaltat de sintaxi de l'R.</p><p>Els filtres no distingeixen majúscules i minúscules.</p>

en: R script file filters (separated by spaces)
ca: Filtres de fitxer de script de l'R (separats per espais)

en: Script editor
ca: Editor de scripts

en: Load/Save command history
ca: Carrega/Desa l'historial d'ordres

en: Maximum length of command history (0 for no limit)
ca: Longitud màxima de l'historial d'ordres (0 si no es vol cap límit)

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the console (0 for not limit)
ca: Nombre màxim de paràgrafs/línies que s'han de mostrar en la consola (0 si no es vol cap límit)

en: Run commands from script editor through console
ca: Executa les ordres des de l'editor de scripts a través de la consola

en: Also add those commands to console history
ca: Afegeix també aquestes ordres en l'historial de la consola

en: Do not add
ca: No l'afegeixis

en: Add only if single line
ca: Afegeix només si és una línia única

en: Add all commands
ca: Afegeix totes les ordres

en: Command history is context sensitive by default
ca: L'historial d'ordres depèn, per omissió, del context

en: Console
ca: Consola

en: <b>These settings are for debugging purposes, only.</b> It is safe to leave them untouched. Also, these settings will only apply to the current session, and will not be saved.
ca: <b>Aquests paràmetres només són per a depuració.</b> És més segur deixar-los tal com estan. També, aquests paràmetres només s'aplicaran a la sessió actual i no es desaran.

en: Debug level
ca: Nivell de depuració

en: Debug flags
ca: Senyaladors de la depuració

en: Command timeout
ca: Temps d'espera de les ordres

en: <i>Note:</i> Debug output is written to %1
ca: <i>Nota:</i> La sortida de la depuració s'escriu a %1

en: Debug
ca: Depuració

en: Directory where rkward may store files (setting takes effect after restarting RKWard)
ca: Directori on el RKWard pot emmagatzemar els fitxers (aquest paràmetre tindrà efectes després de reiniciar el RKWard)

en: Startup behavior
ca: Comportament en començar

en: Load .RData-file from startup directory, if available (R option '--restore')
ca: Carrega el fitxer .RData del directori d'inici, si està disponible (opció «--restore» de l'R)

en: Show RKWard Help on Startup
ca: Mostra l'ajuda del RKWard en engegar

en: Initial working directory
ca: Directori de treball inicial

en: Do not change current directory on startup
ca: No canviïs el directori actual en iniciar

en: RKWard files directory (as specified, above)
ca: Directori de fitxers del RKWard (com s'ha especificat abans)

en: User home directory
ca: Carpeta d'inici de l'usuari

en: Last used directory
ca: Darrer directori usat

en: The following directory (please specify):
ca: El directori següent (indiqueu-lo):

en: <p>The initial working directory to use. Note that if you are loading a workspace on startup, and you have configured RKWard to change to the directory of loaded workspaces, that directory will take precedence.</p>
ca: <p>El directori de treball inicial a usar. Cal tenir en compte que si esteu carregant un espai de treball en iniciar i heu configurat el RKWard per a canviar al directori de l'espai de treball carregat, aquest directori tindrà preferència.</p>

en: <p>The number of recent files to remember (in the Open Recent R Script File menu).</p>
ca: <p>El nombre de fitxers recents a recordar (en el menú d'obrir fitxers recents de script de l'R).</p>

en: Maximum number of recently used files to remember per category
ca: Nombre màxim de fitxers usats recentment a recordar per categoria

en: The workplace layout (i.e. which script-, data-, help-windows are open) may be saved (and loaded) per R workspace, or independent of the R workspace. Which do you prefer?
ca: El lloc de treball (és a dir, les finestres de scripts, dades, d'ajuda que estan obertes) es pot desar (i carregar) per a l'espai de treball de l'R, o independentment d'aquest espai de treball. Què preferiu?

en: Save/restore with R workspace, when saving/loading R workspace
ca: Desa/restaura amb l'espai de treball de l'R, quan s'està desant/carregant l'espai de treball de l'R

en: Save/restore independent of R workspace (save at end of RKWard session, restore at next start)
ca: Desa/restaura independentment de l'espai de treball de l'R (desa al final de la sessió del RKWard, restaura en la pròxima engegada)

en: Do not save/restore workplace layout
ca: No desis/restaura la disposició de l'espai de treball

en: When loading a workspace, change to the corresponding directory.
ca: En carregar un espai de treball, canvia al directori corresponent.

en: Warn when editing objects with more than this number of fields (0 for no limit):
ca: Avisa en editar objectes amb més d'aquest nombre de camps (0 si no es vol cap límit):

en: MDI window focus behavior
ca: Comportament del focus de la finestra MDI

en: Click to focus
ca: Clic al focus

en: Focus follows mouse
ca: El focus segueix al ratolí

en: Default graphics device
ca: Dispositiu gràfic predeterminat

en: RKWard native device
ca: Dispositiu natiu del RKWard

en: Platform default device
ca: Dispositiu predeterminat de la plataforma

en: Other device:
ca: Un altre dispositiu:

en: <p>The default device to be used for plotting, i.e. when new plot is created, while no graphics device is active (see <i>options("device")</i>).</p><p>The RKWard native device is the recommended choice for most users. This corresponds to the R command <i>RK()</i>.</p><p>The 'Platform default device' corresponds to one of <i>X11()</i>, <i>windows()</i>, or <i>quartz()</i>, depending on the platform.</p><p>You can also specify the name of a function such as <i>Cairo</i>.</p>
ca: <p>El dispositiu predeterminat a usar per a dibuixar, és a dir, quan es crea un diagrama nou, mentre no hi ha cap dispositiu gràfic actiu (vegeu <i>options("device")</i>).</p><p>El dispositiu natiu del RKWard és l'opció recomanada per a la majoria d'usuaris. Correspon a l'ordre R <i>RK()</i>.</p><p>El «Dispositiu predeterminat de la plataforma» correspon a un de <i>X11()</i>, <i>windows()</i>, o <i>quartz()</i>, depenent de la plataforma.</p><p>També podeu especificar el nom d'una funció com <i>Cairo</i>.</p>

en: Integration of R standard devices
ca: Integració dels dispositius estàndards de l'R

en: Replace with RKWard device
ca: Substitueix pel dispositiu del RKWard

en: Embed original device
ca: Dispositiu original incrustat

en: No device integration
ca: Sense integració del dispositiu

en: <p>Many scripts use calls to platform specific standard devices (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), although any on-screen device could be used at these places. RKWard provides overloads for these standard device functions, which can change their behavior when used in user code:</p><ul><li>The calls can be re-directed to the RKWard native device (<i>RK()</i>). Some, but not all function arguments will be matched, others will be ignored.</li><li>The original platform specific devices can be used, but embedded into RKWard windows. This option is not available on MacOS X.</li><li>The original platform specific devices can be used unchanged, without the addition of RKWard specific features.</li></ul><p>Regardless of this setting, the original devices are always accessible as <i>grDevices::X11()</i>, etc.</p><p>Using a device on a platform where it is not defined (e.g. <i>Windows()</i> on Mac OS X) will always fall back to the <i>RK()</i> device.</p>
ca: <p>Molts scripts usen crides a dispositius estàndard específics de plataforma (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), encara que es pot usar qualsevol dispositiu de pantalla en aquests llocs. El RKWard proporciona substituts per a aquestes funcions de dispositiu estàndard, les quals poden canviar el seu comportament quan s'usen en codi d'usuari:</p><ul><li>Les crides es poden redirigir al dispositiu natiu del RKWard (<i>RK()</i>). Alguns però no tots els arguments de funcions coincidiran, els altres s'ignoraran.</li><li>Es poden usar els dispositius originals específics de plataforma, però incrustats dins de finestres del RKWard. Aquesta opció no està disponible en el MacOS X.</li><li>Es poden usar els dispositius originals específics de plataforma sense canviar, sense l'addició de les funcionalitats específiques del RKWard.</li></ul><p>Independentment d'aquest paràmetre, els dispositius originals sempre són accessibles com <i>grDevices::X11()</i>, etc.</p><p>L'ús d'un dispositiu en una plataforma a on no està definit (p. ex. <i>Windows()</i> al Mac OS X) sempre retornarà al dispositiu <i>RK()</i>.</p>

en: Default window size (for RK(), or embedded device windows)
ca: Mida predeterminada de la finestra (per a RK(), o finestres del dispositiu incrustat)

en: Default width (inches):
ca: Ample per omissió (polzades):

en: Default height (inches)
ca: Alçada per omissió (polzades)

en: Use KDE printer dialog for printing devices (if available)
ca: Usa el diàleg d'impressora del KDE (si n'hi ha cap de disponible)

en: Screen device history
ca: Històric del dispositiu de pantalla

en: Maximum number of recorded plots:
ca: Nombre màxim de diagrames desats:

en: Maximum size of a single recorded plot (in KB):
ca: La mida màxima d'un únic diagrama desat (en kB):

en: Onscreen Graphics
ca: Gràfics en pantalla

en: <p>Kate plugins to load in RKWard. Note that some loaded plugins will not become visible until certain conditions are met, e.g. you are loading a version controlled file for the <i>Project</i> plugin.</p><p>The plugins listed here have not been developed specifically for RKWard, and several do not make a whole lot of sense in the context of RKWard. Plugins shown in <b>bold</b> have been reported as "useful" by RKWard users.</p>
ca: <p>Connectors del Kate a carregar al RKWard. Cal tenir en compte que alguns connectors carregats no esdevindran visibles fins a arribar a determinades condicions, p. ex. quan esteu carregant un fitxer de versió controlada amb el connector <i>Projecte</i>.</p><p>Els connectors llistats aquí no s'han desenvolupat específicament per al RKWard, i diversos no tenen molt sentit en el context del RKWard. Els connectors mostrats en <b>negreta</b> han estat informats com a «útils» pels usuaris del RKWard.</p>

en: Kate Plugins
ca: Connectors del Kate

en: Never fetch the structure of these packages:
ca: No recullis mai l'estructura d'aquests paquets:

en: Add exclusion
ca: Afegir exclusió

en: Add the name of the package that no structure should be fetched for
ca: Afegeixi el nom del paquet del qual no vol recollir l'estructura

en: Carbon copy commands to output
ca: Copia les ordres a la sortida

en: Commands entered in the console
ca: Ordres entrades a la consola

en: Commands run via the 'Run' menu
ca: Ordres executades via el menú «Executa»

en: Commands originating from dialogs and plugins
ca: Ordres originades des de diàlegs i connectors

en: Also carbon copy the command output
ca: Copia també la sortida de l'ordre

en: Output Window options
ca: Opcions de la finestra de la sortida

en: show window on new output
ca: Mostra la finestra en una sortida nova

en: raise window on new output
ca: Puja la finestra de la sortida nova

en: Default output (used, while no other output has been set, explicitly) is shared across workspaces(*).
ca: La sortida predeterminada (utilitzada mentre no s'estableixi cap altra sortida explícitament) es comparteix a través dels espais de treball (*).

en: CSS file to use for output (leave empty for default)
ca: Fitxer CSS a usar per a la sortida (deixeu-ho buit per defecte)

en: Select CSS file
ca: Selecciona un fitxer CSS

en: Select a CSS file for custom formatting of the output window. Leave empty to use the default CSS file shipped with RKWard. Note that this setting takes effect, when initializing an output file (e.g. after flushing the output), only.
ca: Seleccioneu un fitxer CSS per al format personalitzat de la finestra de sortida. Deixeu-ho buit per a usar el fitxer CSS per defecte distribuït amb el RKWard. Cal tenir en compte que aquesta opció només té efecte en inicialitzar un fitxer de sortida (p. ex. després de netejar la sortida).

en: Graphics
ca: Gràfics

en: File format
ca: Format de fitxer

en: <Default>
ca: <Per defecte>

en: JPG quality
ca: Qualitat del JPG

en: Width:
ca: Amplada:

en: Height:
ca: Alçada:

en: Some plugins are available with both, a wizard-like interface and a traditional dialog interface. If both are available, which mode of presentation do you prefer?
ca: Alguns connectors estan disponibles en ambdues, una interfície similar a un assistent i una interfície de diàleg tradicional. Si estan disponibles totes dues, quin mode de presentació us agrada més?

en: Always prefer dialogs
ca: Sempre prefereixo els diàlegs

en: Prefer recommended interface
ca: Prefereixo la interfície recomanada

en: Always prefer wizards
ca: Sempre prefereixo l'assistent

en: Configure Active Plugins
ca: Configura els connectors actius

en: RKWard Plugins
ca: Connectors del RKWard

en: Dependencies
ca: Dependències

en: Broken
ca: Trencat

en: Loaded
ca: Carregat

en: Quirky
ca: Estrany

en: Active
ca: Actiu

en: Select .pluginmap-file
ca: Seleccioneu el fitxer «.pluginmap»

en: The following settings mostly affect R behavior in the console. It is generally safe to keep these unchanged.
ca: Els següents arranjaments en general afecten el comportament de l'R en el mode de consola. En general és adequat no modificar-los.

en: Display warnings
ca: Visualitzador d'avisos

en: Suppress warnings
ca: Suprimeix avisos

en: Print warnings later (default)
ca: Imprimeix els avisos més tard (per omissió)

en: Print warnings immediately
ca: Imprimeix els avisos immediatament

en: Convert warnings to errors
ca: Converteix els avisos en errors

en: Decimal character (only for printing)
ca: Caràcter decimal (només per a la impressió)

en: Output width (characters)
ca: Amplada de la sortida (caràcters)

en: Maximum number of elements shown in print
ca: Nombre màxim d'elements que s'han d'imprimir

en: Maximum length of warnings/errors to print
ca: Introduïu la longitud màxima dels avisos/errors impresos

en: Keep comments in functions
ca: Mantén els comentaris en les funcions

en: TRUE (default)
ca: CERT (per omissió)

en: FALSE
ca: FALS

en: Keep comments in packages
ca: Mantén els comentaris en els paquets

en: TRUE
ca: CERT

en: FALSE (default)
ca: FALS (per omissió)

en: Maximum level of nested expressions
ca: Nombre màxim d'expressions imbricades

en: Default decimal precision in print ()
ca: Precisió decimal per omissió amb l'ordre print ()

en: Check vector bounds (warn)
ca: Comprova els límits dels vectors (avís)

en: Editor command
ca: Ordre de l'editor

en: Pager command
ca: Ordre del paginador

en: Further (option) commands to run in each session
ca: Més ordres (opcions) a executar en cada sessió

en: Addition search paths for utilities used by R
ca: Afegeix camins de cerca per a les utilitats usades per l'R

en: R-Backend
ca: Dorsal de l'R

en: Add System Path Directory
ca: Afegeix el directori de camí del sistema

en: Specify or select directory to add to the system file path of the running R session
ca: Especifica o selecciona el directori a afegir al camí dels fitxers del sistema a la sessió que executa l'R

[ctx: Add directory to list]
en: Add
ca: Afegeix

en: CRAN download mirror (leave empty to be prompted once each session):
ca: Rèplica de baixades del CRAN (deixar buit per a preguntar un cop en cada sessió):

en: Select mirror
ca: Selecciona una rèplica

en: Additional package repositories (where libraries are downloaded from)
ca: Repositoris de paquets addicionals (d'on es descarreguen les biblioteques)

en: Archive downloaded packages
ca: Arxiva els paquets descarregats

en: Build packages from source
ca: Construeix els paquets a partir del codi font

en: Build packages from source (not configurable on this platform)
ca: Construeix els paquets a partir del codi font (no es pot configurar en aquesta plataforma)

en: Installing packages from pre-compiled binaries (if available) is generally faster, and does not require an installation of development tools and libraries. On the other hand, building packages from source provides best compatibility.
ca: La instal·lació de paquets des de binaris precompilats (si n'hi ha) generalment és més ràpid, i no requereix la instal·lació d'eines i biblioteques de desenvolupament. D'altra banda, la construcció de paquets a partir del codi font proporciona una millor compatibilitat.

en: Install from git
ca: Instal·la a partir del «git»

en: Some add-on packages are not available in the CRAN repository, but can be installed from development repositories. Use the button "%1", to install such packages, comfortably.
ca: Alguns paquets de complements no són disponibles en el repositori CRAN, però es pot instal·lar a partir dels repositoris de desenvolupament. Useu el botó «%1», per a instal·lar aquests paquets amb comoditat.

en: R Library locations (where libraries get installed to, locally)
ca: Ubicacions de les biblioteques R (on s'instal·len localment les biblioteques)

en: Note: The startup defaults will always be used in addition to the locations you specify in this list
ca: Nota: Sempre s'usen les opcions d'inicialització per omissió conjuntament amb la dels llocs especificats en aquesta llista

en: Add R Library Directory
ca: Afegeix el directori de la biblioteca R

en: Specify or select library location to add.
    Note that locations may contain a '%v', which will expand to the first two components of the R version number (e.g. to 3.5), automatically. Including this is recommended, because R packages compiled for one version of R will often fail to work correctly in a different version of R.
ca: Especifiqueu o seleccioneu la ubicació de la biblioteca a afegir.
    Cal tenir en compte que les ubicacions poden contenir una «%v», el qual s'expandirà als primers dos components del número de versió de l'R (p. ex. a 3.5), automàticament. Està recomanat incloure això, perquè els paquets R compilats per a una versió de l'R sovint donaran problemes per a funcionar correctament en una versió diferent de l'R.

[ctx: Add file to list]
en: Add
ca: Afegeix

en: Add repository
ca: Afegeix un repositori

en: Add URL of new repository
ca: Afegeix l'URL del repositori nou

en: R-Packages
ca: Paquets R

en: Select CRAN mirror
ca: Selecciona la rèplica CRAN

en: Unversioned library location
ca: Ubicació no versionada de la biblioteca

en: The configured library locations (where R packages will be installed on this system) contains the directory '%1', which was suggested as a default library location in earlier versions of RKWard. Use of this directory is no longer recommended, as it is not accessible to R sessions outside of RKWard (unless configured, explicitly). Also due to the lack of an R version number in the directory name, it offers no protection against using packages built for an incompatible version of R.
ca: Les ubicacions configurades de la biblioteca (a on s'instal·len els paquets R en aquest sistema) contenen el directori «%1», el qual es va suggerir com a ubicació predeterminada de biblioteca en versions anteriors del RKWard. L'ús d'aquest directori ja no està recomanat, ja que no és accessible a les sessions R fora del RKWard (a menys que estigui configurat explícitament). També, a causa de la manca d'un número de versió de l'R al nom del directori, no ofereix cap protecció contra l'ús de paquets construïts per a una versió incompatible de l'R.

[ctx: verb]
en: Rename
ca: Reanomena

en: Rename this location to include the version number of the currently running R. Packages will continue to work (if they are compatible with this version of R).
ca: Reanomena aquesta ubicació per a incloure el número de versió de l'R actualment en execució. Els paquets continuaran funcionant (si són compatibles amb aquesta versió de l'R).

[ctx: verb]
en: Remove
ca: Elimina

en: Remove this location from the configuration (it will not be deleted on disk). You will have to re-install any packages that you want to keep.
ca: Elimina aquesta ubicació de la configuració (no se suprimirà del disc). Caldrà reinstal·lar qualsevol paquet que vulgueu mantenir.

[ctx: verb]
en: Keep
ca: Mantén

en: Keep this location (do not change anything)
ca: Mantén aquesta ubicació (no canviïs res)

en: For now, settings only apply to new commands. All previous commands remain visible/invisible.
ca: A partir d'ara, els arranjaments només s'aplicaran a les ordres noves. Totes les ordres anteriors romandran visibles/invisibles.

en: always show command
ca: Mostra sempre les ordres

en: always show result
ca: Mostra sempre els resultats

en: show errors
ca: Mostra els errors

en: show/raise window
ca: Mostra/puja la finestra

en: User commands
ca: Ordres de l'usuari

en: Plugin generated commands
ca: Ordres generades pels connectors

en: Application commands
ca: Ordres de l'aplicació

en: Synchronization commands
ca: Ordres de sincronització

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the Command Log (0 for no limit)
ca: Nombre màxim de paràgrafs/línies que s'han de mostrar en el registre d'ordres (0 si no es vol cap límit)

en: Command log
ca: Fitxer del registre d'ordres

en: Attach to main window
ca: Ajunta amb la finestra principal

note: i18n: ectx: Menu (device)
en: &Device
ca: &Dispositiu

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: &History
ca: &Historial

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ca: &Finestra

[ctx: where to search]
en: in Current Script
ca: a l'script actual

[ctx: where to search]
en: in Open Scripts
ca: als scripts oberts

en: Pause execution
ca: Fa una pausa a l'execució

en: Cancel selected commands
ca: Cancel·la les ordres seleccionades

en: Some of the commands you were trying to cancel are marked as "sync" (letter 'S' in the type column). Cancelling such commands could lead to loss of data. These commands have _not_ been cancelled.
ca: Algunes de les ordres que intenteu cancel·lar estan marcades com «sync» (lletra «S» en la columna de tipus). Si aquestes ordres es cancel·len, es poden perdre dades. Aquestes ordres _no_ s'han cancel·lat.

en: Some commands not cancelled
ca: Algunes ordres no s'han cancel·lat

en: Resume execution
ca: Continua l'execució

en: <b>Active calls</b>
ca: <b>Crides actives</b>

en: Not in a debugger context
ca: No es troba en un context de depuració

en: <b>Current call:</b> %1<br><b>Environment:</b> %2<br><b>Local objects:</b> %3
ca: <b>Crida actual:</b> %1<br><b>Entorn:</b> %2<br><b>Objectes locals:</b> %3

en: Objects on search path
ca: Objectes en el camí de cerca

en: Function calls
ca: Crides a la funció

en: Function arguments
ca: Arguments de la funció

en: Local file names
ca: Noms dels fitxers locals

en: Unable to open "%1"
ca: No es pot obrir «%1»

en: Could not open command file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'ordres

en: Script Editor
ca: Editor de scripts

en: Insert line break and run
ca: Insereix un salt de línia i executa

en: Run block
ca: Executa el bloc

en: Mark selection as block
ca: Marca la selecció com un bloc

en: Unmark block
ca: Desmarca bloc

en: CD to script directory
ca: Canvia al directori de l'script

en: Change the working directory to the directory of this script
ca: Canvia el directori de treball pel d'aquest script

en: No preview
ca: Sense vista prèvia

en: Disable preview
ca: Desactiva la vista prèvia

[ctx: Checkable action: the preview gets updated while typing]
en: Update as you type
ca: Actualitza mentre s'escriu

en: When this option is enabled, an update of the preview will be triggered every time you modify the script. When this option is disabled, the preview will be updated whenever you save the script, only.
ca: Quan aquesta opció està habilitada, s'activarà una actualització de la vista prèvia cada vegada que modifiqueu l'script. Quan aquesta opció està inhabilitada, la vista prèvia s'actualitzarà només quan deseu l'script.

en: Save Script...
ca: Desa l'script...

en: Save Script As...
ca: Desa l'script com a...

en:  [modified]
ca:  [modificat]

en: The document "%1" has been modified. Close it anyway?
ca: El document «%1» ha estat modificat. Segur que el voleu tancar?

en: File not saved
ca: El fitxer no s'ha desat

en: <p>The preview feature <b>tries</b> to avoid making any lasting changes to your workspace (technically, by making use of a <i>local()</i> evaluation environment). <b>However, there are cases where using the preview feature may cause unexpected side-effects</b>.</p><p>In particular, this is the case for scripts that contain explicit assignments to <i>globalenv()</i>, or to scripts that alter files on your filesystem. Further, attaching/detaching packages or package namespaces will affect the entire running R session.</p><p>Please keep this in mind when using the preview feature, and especially when using the feature on scripts originating from untrusted sources.</p>
ca: <p>La funcionalitat de vista prèvia <b>intenta</b> evitar fer qualsevol canvi que trigui a l'espai de treball (tècnicament, fent ús de l'avaluació de l'entorn <i>local()</i>). <b>Tanmateix, hi ha casos a on l'ús de la funcionalitat de vista prèvia pot provocar efectes col·laterals inesperats</b>.</p><p>En particular, aquest és el cas de scripts que contenen assignacions explícites a <i>globalenv()</i>, o a scripts que alteren fitxers del sistema de fitxers. A més, la connexió/desconnexió de paquets o d'espais de noms de paquets afectarà la sessió R completa en execució.</p><p>Cal tenir-ho en compte quan useu la funcionalitat de vista prèvia, i especialment en usar la funcionalitat en scripts originats des de fonts no confiables.</p>

en: Potential side-effects of previews
ca: Efectes col·laterals de les vistes prèvies

[ctx: Caption: Some software is missing.]
en: Missing software
ca: Manca programari

en: Rendering the preview failed
ca: Ha fallat la generació de la vista prèvia

en: The software <tt>pandoc</tt>, required to rendering R markdown files, is not installed, or not in the system path of the running R session. You will need to install pandoc from <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>If it is installed, but cannot be found, try adding it to the system path of the running R session at <a href="rkward://settings/rbackend">Settings->Configure RKward->R-backend</a>.
ca: El programari <tt>pandoc</tt>, requerit per a representar els fitxers R Markdown, no està instal·lat, o no està en el camí del sistema de la sessió R en execució. Caldrà instal·lar el «pandoc» des de <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>Si està instal·lat però no s'ha trobat, intenteu afegir-lo al camí del sistema de la sessió R en execució des d'<a href="rkward://settings/rbackend">Arranjament->Configura el RKward->Dorsal R</a>.

en: The software <tt>pdflatex</tt> is required for rendering PDF previews. The easiest way to install it is by running <tt>install.packages("tinytex"); library("tinytex"); install_tinytex()</tt>
ca: Es necessita el programari <tt>pdflatex</tt> per a renderitzar vistes prèvies de PDF. La manera més fàcil d'instal·lar-lo és executar <tt>install.packages("tinytex"); library("tinytex"); install_tinytex()</tt>

en: <h1>Unsupported format</h1><p>The preview cannot be shown, here, because the output format is neither HTML, nor PDF. You can try opening it in an external application, using the link, below, or you can change the preview mode to 'R Markdown (HTML)'.</p>
ca: <h1>Format no admès</h1><p>La vista prèvia no es pot mostrar aquí, perquè el format de sortida no és ni HTML ni PDF. Podeu intentar obrir-lo en una aplicació externa, utilitzant l'enllaç, a sota, o podeu canviar el mode de vista prèvia a «R Markdown (HTML)».</p>

en: Preview of rendered R Markdown
ca: Vista prèvia de l'R Markdown

en: Preview the script as rendered from RMarkdown format (.Rmd) to HTML.
ca: Previsualitza l'script renderitzat des del format RMarkdown (.Rmd) a HTML.

en: R Markdown (auto)
ca: R Markdown (automàtic)

en: Preview the script as rendered from RMarkdown format (.Rmd) to the format specified in the document header.
ca: Previsualitza l'script renderitzat des del format RMarkdown (.Rmd) al format especificat a la capçalera del document.

en: RKWard Output
ca: Sortida del RKWard

en: Preview of generated RKWard output
ca: Vista prèvia de la sortida RKWard generada

en: Preview any output to the RKWard Output Window. This preview will be empty, if there is no call to <i>rk.print()</i> or other RKWard output commands.
ca: Previsualitza qualsevol sortida a la finestra de sortida del RKWard. Aquesta vista prèvia estarà buida, si no hi ha cap crida a la <i>rk.print()</i> o altres ordres de sortida del RKWard.

en: Preview of script running in interactive R Console
ca: Vista prèvia de l'script executant-se en una consola R interactiva

en: Preview the script as if it was run in the interactive R Console
ca: Vista prèvia de l'script com si s'hagués executat en una consola R interactiva

en: Plot
ca: Diagrama

en: Preview of generated plot
ca: Vista prèvia del diagrama generat

en: Preview any onscreen graphics produced by running this script. This preview will be empty, if there is no call to <i>plot()</i> or other graphics commands.
ca: Previsualitza qualsevol gràfic a la pantalla produït per l'execució d'aquest script. Aquesta vista prèvia estarà buida, si no hi ha cap crida a <i>plot()</i> o altres ordres de gràfics.

en: An error occurred while trying to create an autosave of the script file '%1':
ca: S'ha produït un error en intentar crear un desament automàtic del fitxer de script «%1»:

en: Unnamed
ca: Sense nom

en: %1 (Active)
ca: %1 (Activa)

en: %1 (Unused)
ca: %1 (Sense ús)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools Move
ca: Movimen&t d'eines

en: Incomplete statement.
ca: Sentència incompleta.

en: Syntax error.
ca: Error de sintaxi.

en: An unspecified error occurred while running the command.
ca: S'ha produït un error desconegut mentre s'executava l'ordre.

en: Configure
ca: Configura

en: Next (step over)
ca: Següent (avança per sobre)

en: Evaluate the next statement, stepping over function calls.
ca: Avalua la declaració següent, avançant per sobre les crides de funció.

en: Next (step into)
ca: Següent (avança per dins)

en: Evaluate the next statement, stepping into function calls.
ca: Avalua la declaració següent, avançant per dins les crides de funció.

en: Step out
ca: Sortir

en: <p>Continue until the caller of this function is reached (unless another debug statement is hit, earlier)</p><p><b>Note:</b> In some cases, the calling function will never be reached, because the call was the last step in the caller. In these cases, the behavior is identical to 'Continue'.</p>
ca: <p>Continua fins que s'arriba a l'invocador d'aquesta funció (excepte si abans s'arriba a una altra sentència de depuració)</p><p><b>Nota:</b> En algun cas, mai s'arribarà a la funció invocant perquè la crida era el darrer pas a l'invocador. En aquests casos, el comportament és idèntic a «Continua».</p>

en: Finish current
ca: Finalitza l'actual

en: Finish current loop or function.
ca: Finalitza el bucle o funció actual.

en: Continue
ca: Continua

en: Continue evaluation.
ca: Continua l'avaluació.

en: Exit debugger and return to top-level statement.
ca: Surt del depurador i retorna a la sentència de nivell superior.

en: This window cannot be closed, while a debugger is active. If you have no idea what this means, and you want to get out, press the 'Cancel' button on the right hand side of this window.
ca: No es pot tancar aquesta finestra mentre hi ha un depurador actiu. Si no teniu idea què significa això i voleu sortir, premeu el botó «Cancel·la» de la banda dreta d'aquesta finestra.

en: <p>This window is used for displaying RKWard related debug messages. It is targeted primarily at (plugin) developers. It does <b>not</b> offer any features for debugging R code.</p><p>Note that the list of messages is cleared every time you close the window.</p><p>Type and severity level of messages can be controlled from Settings->Configure RKWard->Debug</p>
ca: <p>Aquesta finestra s'usa per a mostrar missatges relatius a la depuració del RKWard. Principalment està destinada als desenvolupadors (de connectors). <b>No</b> ofereix cap funcionalitat per a depurar el codi de l'R.</p><p>Cal tenir en compte que la llista de missatges es neteja cada vegada que es tanca la finestra.</p><p>Es pot controlar el tipus i el nivell de severitat dels missatges a «Arranjament -> Configura el RKWard -> Depuració»</p>

en: About this window
ca: Quant a aquesta finestra

en: Working directory
ca: Directori de treball

en: Rename
ca: Reanomena

en: Rename...
ca: Reanomena...

en: New name for '%1':
ca: Nom nou per a «%1»:

en: Find:
ca: Cerca:

en: Fields:
ca: Camps:

en: All
ca: Tot

en: All but keywords
ca: Tot menys les paraules clau

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Package:
ca: Paquet:

en: Case sensitive
ca: Distingeix majúscules i minúscules

en: Fuzzy matching
ca: Coincidència inexacta

en: Find
ca: Cerca

en: Help search
ca: Busca ajuda

en: Find HTML help for %1
ca: Cerca l'ajuda en HTML per a %1

en: No help found on '%1'. Maybe the corresponding package is not installed/loaded, or maybe you mistyped the command. Try using Help->Search R Help for more options.
ca: No s'ha trobat cap ajuda sobre «%1». Potser el paquet corresponent no està instal·lat / carregat, o potser heu escrit malament l'ordre. Per a més opcions, intenteu usar «Ajuda -> Cerca ajuda quant a l'R».

en: No help found
ca: No s'ha trobat l'ajuda

en: All installed packages
ca: Tots els paquets instal·lats

en: All loaded packages
ca: Tots els paquets carregats

en: Topic
ca: Tema

en: Package
ca: Paquet

en: Save as
ca: Desa com a

en: RKWard output file %s does not (yet) exist
ca: El fitxer de sortida %s del RKWard (encara) no existeix

en: [Active]
ca: [Actiu]

en: Output %1
ca: Sortida de %1

en: Output Window
ca: Finestra de la sortida

en: &Refresh Output
ca: &Actualitza la sortida

en: Page does not exist or is broken
ca: La pàgina no existeix o està trencada

en: Do you really want to clear the output? This will also remove all image files used in the output. It will not be possible to restore it.
ca: Esteu segur que voleu netejar la sortida? Això també eliminarà tots els fitxers d'imatge usats en la sortida. No es podrà restaurar.

en: Flush output?
ca: Netejo la sortida?

en: Flushing output
ca: S'està netejant la sortida

en: Zoom In
ca: Amplia

en: Zoom Out
ca: Redueix

en: Default &Encoding
ca: Codificació per &omissió

en: Set the encoding to assume in case no explicit encoding has been set in the page or in the HTTP headers.
ca: Defineix la codificació a assumir en cas que no s'hagi definit cap codificació explícita a la pàgina a les capçaleres HTTP.

en: Export Page as HTML
ca: Exporta la pàgina com a HTML

en: Save Output
ca: Desa la sortida

en: Save Output As
ca: Desa la sortida com a

en: &Clear Output
ca: &Neteja la sortida

en: &Revert to last saved state
ca: &Retorna al darrer estat desat

en: Set Output as &Active
ca: Desa la sortida com a &activa

en: Set this output as the file to append output to.
ca: Estableix aquesta sortida com a fitxer al qual afegir la sortida.

en: Print output
ca: Imprimeix la sortida

en: Print page
ca: Imprimeix la pàgina

en: No Title
ca: Sense títol

en: <h1>Help page missing</h1>
    <p>The help page for this component has not yet been written (or is broken). Please consider contributing it.</p>
ca: <h1>Manca la pàgina d'ajuda</h1>
    <p>La pàgina d'ajuda per a aquest component encara no s'ha escrit (o està incompleta). Considereu contribuir-hi.</p>

en: Use %1 now
ca: Usa %1 ara

en: Summary
ca: Resum

en: Usage
ca: Ús

en: Choose another file
ca: Trieu un altre fitxer

en: GUI settings
ca: Arranjament de la IGU

en: Related functions and pages
ca: Funcions relacionades i pàgines

en: Technical details
ca: Detalls tècnics

en: About
ca: Quant a

en: <h1>On this page:</h1>
ca: <h1>En aquesta pàgina:</h1>

en: Unnamed GUI element
ca: Element de la IGU sense nom

en: R Reference on '%1'
ca: Ajuda de l'R sobre «%1»

en: BROKEN REFERENCE
ca: REFERÈNCIA TRENCADA

en: Help on %1
ca: Ajuda sobre %1

en: Configure %1
ca: Configura %1

en: No PDF viewer component found
ca: No s'ha trobat cap component de visualització de PDF

en: The name <i>%1</i> might refer to:<br>
ca: El nom <i>%1</i> pot referir-se a:<br>

en: Attach
ca: Adjunta

en: Position
ca: Posició

en: Left Sidebar
ca: Barra lateral esquerra

en: Right Sidebar
ca: Barra lateral dreta

en: Top Sidebar
ca: Barra lateral superior

en: Bottom Sidebar
ca: Barra lateral inferior

en: Not shown in sidebar
ca: No mostrar a la barra lateral

en: Help on R
ca: Ajuda quant a l'R

en: Search R Help
ca: Cerca ajuda quant a l'R

en: RKWard Dashboard and Help
ca: Tauler i ajuda del RKWard

en: Shows the R help index
ca: Mostra l'índex de l'ajuda R

en: Shows/raises the R Help Search window
ca: Mostra / alça la finestra de cerca d'ajuda de l'R

en: Show the RKWard dashboard with links to important settings and documentation
ca: Mostra el tauler del RKWard amb enllaços a opcions importants i a la documentació

en: Previous Window
ca: Finestra anterior

en: Next Window
ca: Finestra següent

en: Activate Document view
ca: Activa la visualització del document

en: Show Output
ca: Mostra la sortida

en: Show/Hide %1
ca: Mostra/Oculta %1

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the keyboard shortcuts only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure keyboard shortcuts e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
ca: Per raons tècniques, el diàleg següent només us permet configurar les dreceres del teclat per a les parts del RKWard que estan actualment actives.
    
    Per tant, si voleu configurar les dreceres de teclat de, p. ex., l'editor de scripts, heu d'obrir una finestra de l'editor de scripts per a activar-lo.

en: Note
ca: Nota

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the toolbar buttons only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure tool buttons e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
ca: Per raons tècniques, el diàleg següent només us permet configurar les dreceres dels botons de la barra d'eines per a les parts del RKWard que estan actualment actives.
    
    Per tant, si voleu configurar els botons de la barra d'eines de, p. ex., l'editor de scripts, heu d'obrir una finestra de l'editor de scripts per a activar-lo.

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, this is not currently supported in this build of RKWard on Mac OS X. See https://rkward.kde.org/mac for more information.
ca: S'ha intentat incrustar una finestra nova del dispositiu gràfic de l'R en el RKWard. Tanmateix, això no està admès actualment en aquesta construcció del RKWard en el Mac OS X. Vegeu https://rkward.kde.org/mac per a més informació.

en: Could not embed R X11 window
ca: No s'ha pogut incrustar la finestra X11 de l'R

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, either no window was created, or RKWard failed to detect the new window. If you think RKWard should have done better, consider reporting this as a bug. Alternatively, you may want to adjust Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
ca: S'ha intentat incrustar una finestra nova del dispositiu gràfic de l'R en el RKWard. Tanmateix, no s'ha creat cap finestra, o el RKWard ha fallat en detectar la finestra nova. Si creieu que el RKWard ho podria haver fet millor, considereu informar-ho com un error. Alternativament, podríeu voler ajustar «Arranjament -> Configura el RKWard -> Gràfics en pantalla».

en: An error occurred
ca: S'ha produït un error

en: Graphics Device Window
ca: Finestra del dispositiu gràfic

en: The current window appears too large to fit on the screen. If this happens regularly, you may want to adjust the default graphics window size in Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
ca: La finestra actual sembla massa gran per a ajustar-se a la pantalla. Si això passa sovint, podríeu voler ajustar la mida predeterminada de la finestra gràfica a «Arranjament -> Configura el RKWard -> Gràfics en pantalla».

en: Large window
ca: Finestra gran

en: Closing device (saving history)
ca: S'està tancant el dispositiu (s'està desant l'històric)

en: Shutting down device number %1
ca: S'està aturant el dispositiu número %1

en: <p>The graphics device is being closed, saving the last plot to the plot history. This may take a while, if the R backend is still busy. You can close the graphics device immediately, in case it is stuck. However, the last plot may be missing from the plot history, if you do this.</p>
ca: <p>S'està tancant el dispositiu gràfic, desant el darrer diagrama a l'historial de diagrames. Això pot trigar una estona, si el dorsal de l'R encara està ocupat. Podeu tancar immediatament el dispositiu gràfic si està enganxat. Tanmateix, si ho feu, el darrer diagrama podria mancar a l'historial de diagrames.</p>

en: <p>Note: On X11, the embedded window may be expurged, and you will have to close it manually in this case.</p>
ca: <p>Nota: En l'X11, caldrà expurgar la finestra incrustada. En aquest cas caldrà tancar-la manualment.</p>

en: Close immediately
ca: Tanca immediatament

en: Specify fixed size
ca: Especifiqueu una mida fixa

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Activate graphics device number %1
ca: S'ha activat el dispositiu gràfic número %1

en: Copy contents of graphics device number %1 to output
ca: Copia el contingut del dispositiu gràfic número %1 a la sortida

en: Print contents of graphics device number %1
ca: Imprimeix el contingut del dispositiu gràfic número %1

en: Specify R object
ca: Especifiqueu l'objecte R

en: Specify the R object name, you want to save the graph to
ca: Especifiqueu el nom de l'objecte R a on voleu desar el gràfic

en: Save contents of graphics device number %1 to object '%2'
ca: Desa el contingut del dispositiu gràfic número %1 a l'objecte «%2»

en: Duplicate graphics device number %1
ca: Duplica el dispositiu gràfic número %1

en: Load next plot in device number %1
ca: Carrega el diagrama següent en el dispositiu número %1

en: Loading plot from history
ca: S'està carregant el diagrama de l'historial

en: Load previous plot in device number %1
ca: Carrega el diagrama anterior en el dispositiu número %1

en: Load first plot in device number %1
ca: Carrega el primer diagrama en el dispositiu número %1

en: Load last plot in device number %1
ca: Carrega el darrer diagrama en el dispositiu número %1

en: Load plot %1 in device number %2
ca: Carrega el diagrama %1 en el dispositiu número %2

en: Append this plot to history (device number %1)
ca: Afegeix aquest diagrama a l'historial (dispositiu número %1)

en: Remove current plot from history (device number %1)
ca: Elimina el diagrama actual de l'historial (dispositiu número %1)

en: This will clear the plot history for all device windows, not just this one. If this is not your intent, press cancel, below.
ca: Això netejarà l'historial de diagrames per a totes les finestres, no només aquesta. Si no és la vostra intenció, premeu «Cancel·la».

en: Clear plot history
ca: Neteja l'historial de diagrames

en: Plot properties (device number %1)
ca: Propietats del diagrama (dispositiu número %1)

en: <Unsaved plot>
ca: <Diagrama sense desar>

en: Draw area follows size of window
ca: Adapta l'àrea del dibuix a la mida de la finestra

en: Set fixed size 500x500
ca: Estableix una mida fixa de 500x500

en: Set fixed size 1000x1000
ca: Estableix una mida fixa de 1000x1000

en: Set fixed size 2000x2000
ca: Estableix una mida fixa de 2000x2000

en: Set specified fixed size...
ca: Estableix una mida fixa especificada...

en: Previous plot
ca: Diagrama anterior

en: First plot
ca: Diagrama primer

en: Next plot
ca: Diagrama següent

en: Last plot
ca: Diagrama darrer

en: Go to plot
ca: Ves al diagrama

en: Append this plot
ca: Afegeix aquest diagrama

en: Remove this plot
ca: Elimina aquest diagrama

en: Clear history
ca: Neteja l'historial

en: Plot properties
ca: Propietats del diagrama

en: Make active
ca: Fes-la activa

en: Copy to output
ca: Copia a la sortida

en: Store as R object...
ca: Guarda com un objecte R...

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Stop interaction
ca: Atura la interacció

en: The url you are trying to open ('%1') is not a local file or the filetype is not supported by RKWard. Do you want to open the url in the default application?
ca: L'URL que esteu intentant obrir («%1») no és cap fitxer local o el tipus de fitxer no l'admet el RKWard. Voleu obrir aquest URL en l'aplicació per omissió?

en: Open in default application?
ca: L'obro en l'aplicació per omissió?

en: Failed to open output file. Error message was '%1'
ca: Ha fallat en obrir el fitxer de sortida. El missatge d'error ha estat «%1»

en: You are about to edit object "%1", which is very large (%2 fields). RKWard is not optimized to handle very large objects in the built in data editor. This will use a lot of memory, and - depending on your system - might be very slow. For large objects it is generally recommended to edit using command line means or to split into smaller chunks before editing. On the other hand, if you have enough memory, or the data is simple enough (numeric data is easier to handle, than factor), editing may not be a problem at all. You can configure this warning (or turn it off entirely) under Settings->Configure RKWard->General.
    Really edit object?
ca: Esteu a punt d'editar l'objecte «%1», el qual és molt gran (%2 camps). L'editor de dades integrat del RKWard no està optimitzat per a gestionar objectes grans. Això pot usar molta memòria, i -depenent del vostre sistema- anar molt lent. Es recomana editar els objectes grans usant els mètodes disponibles en la línia d'ordres o dividir-los en fragments més petits abans d'editar-los. D'altra banda, si teniu memòria suficient, o les dades són prou simples (les dades numèriques són més fàcils de gestionar que els factors), es podran editar sense problemes. Podeu configurar aquest avís (o desactivar-lo del tot) a «Arranjament -> Configura el RKWard -> General».
    Edito l'objecte?

en: About to edit very large object
ca: Quant a editar objectes molt grans

en: Save Workplace layout
ca: Desa la disposició de l'espai de treball

en: Restore Workplace layout
ca: Restableix la disposició de l'espai de treball

en: Close all
ca: Tanca-ho tot

en: Window Left
ca: Finestra a l'esquerra

en: Window Right
ca: Finestra a la dreta

en: Split Ve&rtical
ca: Divideix en ve&rtical

en: Split the currently active view into two views, vertically.
ca: Divideix verticalment en dues parts la vista actualment activa.

en: Split &Horizontal
ca: Divideix en &horitzontal

en: Split the currently active view into two views, horizontally.
ca: Divideix horitzontalment en dues parts la vista actualment activa.

en: R workspace browser
ca: Navegador de l'espai de treball de l'R

en: R Workspace
ca: Espai de treball de l'R

en: Edit
ca: Edita

en: View
ca: Visualitza

en: Copy to new symbol
ca: Copia al símbol nou

en: Copy to .GlobalEnv
ca: Copia al «.GlobalEnv»

en: New object from clipboard
ca: Objecte nou des del porta-retalls

en: Unload Package
ca: Descarrega paquet

en: Load / Unload Packages
ca: Carrega / Descarrega els paquets

en: Copy object
ca: Copia l'objecte

en: Enter the name to copy to
ca: Introduïu el nom a on copiar

en: An object named '%1' already exists in the GlobalEnv. Created the copy as '%2' instead.
ca: Un objecte anomenat «%1» ja existeix en el GlobalEnv. He creat la còpia com a «%2».

en: Name already in use
ca: El nom ja està en ús

en: Rename object
ca: Reanomena objecte

en: Enter the new name
ca: Introduïu el nom nou

en: View in editor (read-only)
ca: Veure a l'editor (només lectura)
