rkward - en to ca@valencia translation catalogue (1150 entries)

en: The object '%1', could not be opened for editing. Either it does not exist, or RKWard does not support editing this type of object, yet.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'objecte «%1» per a editar-lo. O bé no existix, o bé RKWard encara no permet editar este tipus d'objecte.

en: Cannot edit '%1'
ca@valencia: No es pot editar «%1»

en: Loading Workspace...
ca@valencia: S'està carregant l'espai de treball...

en: There has been an error opening file '%1':
    %2
ca@valencia: S'ha produït un error en obrir el fitxer «%1»:
    %2

en: Error loading workspace
ca@valencia: S'ha produït un error en carregar l'espai de treball

en: No service was found to provide a KDE print dialog for PostScript files. We will try to open a generic PostScript viewer (if any), instead.<br><br>Consider installing 'okular', or configure RKWard not to attempt to print using a KDE print dialog.
ca@valencia: No s'ha trobat cap servei que oferisca un diàleg per a imprimir fitxers PostScript. S'intentarà obrir-lo amb un visor genèric de fitxers PostScript si n'existix algun instal·lat. <br><br>Podeu instal·lar «okular», o configurar a RKWard de manera que no intente imprimir mitjançant el diàleg d'impressió de KDE.

en: Unable to open KDE print dialog
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el diàleg d'impressió de KDE

en: Waiting for remaining R commands to finish. To quit immediately, press Cancel (WARNING: This may result in loss of data)
ca@valencia: S'està esperant que finalitzen les ordres R restants. Per a eixir immediatament, premeu «Cancel·la» (AVÍS: Açò pot provocar pèrdua de dades)

en: Waiting for R to finish
ca@valencia: S'està esperant que R finalitze

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca@valencia: Ja existix un fitxer anomenat «%1». Segur que voleu sobreescriure'l?

en: A file named "%1" already exists, and will be overwritten when saving to "%2". Are you sure you want to overwrite it?
ca@valencia: Ja existix un fitxer anomenat «%1» i se sobreescriurà quan es guarde a «%2». Segur que voleu sobreescriure'l?

en: Files named "%1" and "%2" already exist, and will both be overwritten. Are you sure you want to overwrite them?
ca@valencia: Ja existixen els fitxers anomenats «%1» i «%2». i se sobreescriuran. Segur que els voleu sobreescriure?

en: Overwrite File?
ca@valencia: Voleu sobreescriure el fitxer?

en: R Workspace Files [%1](%1);;All files [*](*)
ca@valencia: Fitxers de l'espai de treball d'R [%1](%1);;Tots els fitxers [*](*)

en: Workspace is being saved. <b>Hint:</b> Should this take an unusually long time, on a regular sized workspace, this may be due to other commands still pending completion in the R backend.
ca@valencia: S'està guardant l'espai de treball. <b>Suggeriment:</b> Si açò tardara un temps inusualment llarg, en un espai de treball de mida normal, açò pot ser degut a altres ordres encara pendents de completar en el dorsal R.

en: Saving workspace
ca@valencia: Guardant l'espai de treball

en: Save failed
ca@valencia: No s'ha pogut fer la guardada

en: An error occurred while trying to save the workspace. You data was <b>not</b> saved.
ca@valencia: S'ha produït un error en intentar guardar l'espai de treball. Les dades <b>no</b> s'han guardat.

en: Done
ca@valencia: Fet

en: A command running in the R-engine wants you to see the following file(s):<ul><li>
ca@valencia: Una ordre executada pel motor d'R vol que veja els fitxers següents:<ul><li>

en: Showing file(s)
ca@valencia: Es mostren els fitxers

en: A command running in the R-engine wants you to edit the following file(s). Please look at these files, edit them as appropriate, and save them. When done, press the "Done"-button, or close this dialog to resume.<ul><li>
ca@valencia: Una ordre executada pel motor d'R vol que editeu un o més fitxers. Reviseu-los, editeu-los com siga necessari i guardeu-los. Quan s'haja fet, premeu sobre el botó «Fet», o tanqueu este diàleg per a continuar.<ul><li>

en: Edit file(s)
ca@valencia: Edita els fitxers

en: This section contains data in your "workspace". This is data that you created or imported, in contrast to data contained in a loaded R package. Technically, this corresponds to the <i>.GlobalEnv</i> environment.
ca@valencia: Esta secció conté dades en el vostre «espai de treball». Són dades que heu creat o importat, a diferència de les dades contingudes en un paquet R carregat. Tècnicament, açò correspon a l'entorn <i>.GlobalEnv</i>.

en: Your workspace contains more than 10.000 top level objects. RKWard is not optimized for this situation, and you may experience lag between R commands. Should this situation constitute a regular use case for your work, please let us know at rkward-devel@kde.org, so we can consider possible solutions.
ca@valencia: L'espai de treball conté més de 10.000 objectes de nivell superior. RKWard no està optimitzat per a esta situació, i podeu experimentar un retard a les ordres d'R. Si esta situació constituïx un cas d'ús regular per al vostre treball, feu-nos-ho saber a rkward@devel.kde.org, de manera que puguem considerar possibles solucions.

en: Many objects in workspace
ca@valencia: Massa objectes en l'espai de treball

en: The object '%1' was removed from workspace or changed to a different type of object, but is currently opened for editing. Do you want to restore it?
ca@valencia: L'objecte «%1» s'ha eliminat de l'espai de treball o s'ha canviat a un tipus diferent d'objecte, però actualment s'està editant. El voleu recuperar?

en: Restore object?
ca@valencia: Recupere l'objecte?

en: Do you really want to remove the object '%1'? The object is currently opened for editing, it will be removed in the editor, too. There's no way to get it back.
ca@valencia: Realment segur que voleu eliminar l'objecte «%1»? Este objecte actualment està obert per a edició, i també serà eliminat de l'editor. No podrà recuperar-se mai més.

en: Remove object?
ca@valencia: Voleu eliminar l'objecte?

en: Do you really want to remove the object '%1'? There's no way to get it back.
ca@valencia: Segur que voleu eliminar l'objecte «%1»? No podrà recuperar-se mai més.

en: Name
ca@valencia: Nom

en: Label
ca@valencia: Etiqueta

en: Type
ca@valencia: Tipus

en: Class
ca@valencia: Classe

[ctx: Note: 'namespace' is a technical term, should not be translated]
en: Orphan Namespaces
ca@valencia: Espais de noms orfes

en: This special object does not actually exist anywhere in R. It is used, here, to list namespaces which are loaded, but not attached to a package on the search path. These are typically 'imported' namespaces.
ca@valencia: Este objecte especial no existix realment a R. Ací s'utilitza per a llistar els espais de noms que s'han carregat, però no s'han connectat a cap paquet en el camí de busca. Normalment, estos són espais de noms «importats».

en: new.row
ca@valencia: fila.nova

en: Full location:
ca@valencia: Ubicació completa:

en: Label:
ca@valencia: Etiqueta:

en: Type:
ca@valencia: Tipus:

en: Function
ca@valencia: Funció

en: Usage:
ca@valencia: Ús:

en: Data frame
ca@valencia: Taula de dades

en: Array
ca@valencia: Taula

en: Matrix
ca@valencia: Matriu

en: List
ca@valencia: Llista

en: Environment
ca@valencia: Entorn

en: Length:
ca@valencia: Llargària:

en: Class(es):
ca@valencia: Classes:

en: The package '%1' (probably you just loaded it) is currently blacklisted for retrieving structure information. Practically this means, the objects in this package will not appear in the object browser, and there will be no object name completion or function argument hinting for objects in this package.
    Packages will typically be blacklisted, if they contain huge amount of data, that would take too long to load. To unlist the package, visit Settings->Configure RKWard->Workspace.
ca@valencia: El paquet «%1» (que probablement acabeu de carregar) actualment es troba en la llista negra per a recuperar informació sobre la seua estructura. En la pràctica, açò vol dir que els seus objectes no apareixen en el navegador d'objectes, i no es realitzarà la compleció de cap nom d'objecte o argument de funció per als objectes en este paquet.
    Habitualment un paquet es fica a la llista negra, si té una enorme quantitat de dades i es tardaria molt a carregar-lo. Per a traure'l de la llista, anar a «Configuració -> Configura RKWard -> Espai de treball».

en: Package blacklisted
ca@valencia: El paquet està en la llista negra

en: This section contains environments that are not part of <i>.GlobalEnv</i> / your "workspace". Most importantly, this includes loaded packages, but also objects added to R's <i>search()<i>-path using <i>attach()</i>.
ca@valencia: Esta secció conté entorns que no formen part de <i>.GlobalEnv</i> / «espai de treball» vostre. Més important, açò inclou paquets carregats, i també objectes afegits al camí de busca (<i>search()<i>) d'R utilitzant <i>attach()</i>.

en: Did not unload package %1. It is required in RKWard. If you really want to do this, do so on the R Console.
ca@valencia: El paquet %1 no s'ha descarregat. És necessari per a RKWard. Si segur que voleu fer açò, feu-ho en la consola d'R.

en: Package %1 appears not to have been loaded
ca@valencia: El paquet %1 no pareix haver estat carregat

en: The name you specified was already in use or not valid. Renamed to %1
ca@valencia: El nom que heu escollit ja s'està utilitzant o és incorrecte. S'ha canviat el nom a %1

en: Invalid Name
ca@valencia: Nom no vàlid

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

en: Type on these fields to add new columns
ca@valencia: Teclegeu en estos camps per a afegir columnes noves

en: Type on these fields to add new rows
ca@valencia: Teclegeu en estos camps per a afegir files noves

en: This value is not allowed, here
ca@valencia: Ací no es permet este valor

en: #New Variable#
ca@valencia: #Variable nova#

en: Row names
ca@valencia: Noms de les files

en: This column contains one or more invalid fields
ca@valencia: Esta columna conté un o més camps no vàlids

en: Levels
ca@valencia: Nivells

en: Edit these fields to rename variables.
ca@valencia: Editeu estos camps per a canviar de nom les variables.

en: A descriptive label for each column (optional).
ca@valencia: Una etiqueta opcional que descriga cada columna.

en: Type of data.
ca@valencia: Tipus de dades.

en: Double click on these fields to customize data display.
ca@valencia: Feu doble clic en estos camps per a personalitzar la visualització de les dades.

en: Double click on these fields to edit factor levels.
ca@valencia: Feu doble clic en estos camps per a modificar els nivells del factor.

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ca@valencia: Retalla la secció seleccionada i la posa al porta-retalls

en: Copies the selected section to the clipboard
ca@valencia: Copia la secció seleccionada al porta-retalls

en: Pastes the clipboard contents to current position
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la posició actual

en: Paste inside table
ca@valencia: Apega dins de la taula

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the table's boundaries
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la posició actual, però sense traspassar els límits de la taula

en: Paste inside selection
ca@valencia: Apega dins de la selecció

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the boundaries of the current selection
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la posició actual, però sense traspassar els límits de la selecció actual

en: Show / Edit row names
ca@valencia: Mostra / Edita els noms de les files

en: Enable editing
ca@valencia: Activa l'edició

[ctx: verb: switch to read-only state. Make this short.]
en: Lock
ca@valencia: Bloqueja

en: Disable editing (to prevent accidental modification of data)
ca@valencia: Desactiva l'edició (per a evitar la modificació accidental de les dades)

[ctx: verb: switch to read-write state. Make this short.]
en: Unlock
ca@valencia: Desbloqueja

en: The editor '%1' contains the following duplicate columns. Editing this table may not be safe, and has been disabled. You may re-enable editing if you know what you are doing, but you are strongly advised to fix the table, and/or backup your data, first.
ca@valencia: L'editor «%1» té duplicades les columnes següents. Editar esta taula pot ser perillós i s'ha desactivat. Si sabeu el que esteu fent, podeu tornar a activar l'edició, però s'aconsella primer corregir la taula, i / o fer una còpia de seguretat de les dades.

en: Duplicate columns detected
ca@valencia: S'han trobat columnes duplicades

en: %1 [read-only]
ca@valencia: %1 [només de lectura]

en: Insert new variable left
ca@valencia: Inserix una variable nova a l'esquerra

en: Delete this variable
ca@valencia: Suprimix esta variable

en: Insert new case above (at %1)
ca@valencia: Inserix un cas nou al damunt (a %1)

en: Delete marked rows (%1-%2)
ca@valencia: Suprimix les files seleccionades (%1-%2)

en: Delete this row (%1)
ca@valencia: Suprimix esta fila (%1)

en: Inserting clipboard contents...
ca@valencia: S'està inserint el contingut del porta-retalls...

en: Reporting bugs in RKWard
ca@valencia: Informar els errors de RKWard

en: <p><b>Where should I report bugs or wishes?</b></p><p>Thank you for taking the time to help improve RKWard. To help us handle your request, efficiently, please submit your bug reports or wishes in the <a href="%1">KDE bugtracking system</a>. Note that you need a user account for this, so that we will be able to contact you, for follow-up questions. <b>If you do not have an account, please <a href="%2">create one</a>, first.</b></p><p>In case this is not possible for some reason, refer to <a href="%3">%3</a> for alternative ways of reporting issues.</p>
ca@valencia: <p><b>A on hauria d'informar dels errors o desitjos?</b></p><p>Gràcies per dedicar temps a ajudar a millorar RKWard. Per a ajudar-nos a gestionar eficientment la vostra sol·licitud, envieu els informes d'error o desitjos al <a href="%1">sistema de seguiment d'errors de KDE</a>. Cal tindre en compte que cal un compte d'usuari per açò, de manera que podem contactar amb vós per a qüestions relacionades. <b>Si no teniu cap compte, Primer <a href="%2">creeu-ne un</a>.</b></p><p>En cas que açò no siga possible per qualsevol motiu, consulteu a <a href="%3">%3</a> les maneres alternatives d'informar de problemes.</p>

en: <p><b>What information should I provide, and how?</b></p>Clicking "Report issue" will take you to the KDE bugtracking system. After logging in, some information will already be pre-filled into the report form. Please make sure to fill in the missing bits - in English - where indicated, especially in the "Comment" field.</p>
ca@valencia: <p><b>Quina informació he de proporcionar i com?</b></p>En fer clic a «Informa d'un problema» anireu al sistema de seguiment d'errors de KDE. Després d'iniciar la sessió, hi haurà certa informació que estarà omplida al formulari d'informe. Assegureu-vos que ompliu les dades que falten - en anglés - a on s'indiquen, especialment en el camp de «Comentari».</p>

en: Report issue
ca@valencia: Informa d'un problema

en: Forwarding you to the KDE bugtracking system
ca@valencia: Redirecció al sistema de seguiment d'errors de KDE

en: You are now being forwarded to the KDE bugtracking system. Should you continue to see this page for more than a few seconds (e.g. if JavaScript is disabled), please click "Proceed", below.
ca@valencia: Ara sereu redirigit al sistema de seguiment d'errors de KDE. Si continueu veent esta pàgina durant més d'uns quants segons (p. ex. si JavaScript està desactivat), feu clic al «Continua» següent.

en: Proceed
ca@valencia: Continua

en: Show Details
ca@valencia: Mostra els detalls

en: Report As Bug
ca@valencia: Informeu d'un error

en: Message code: %1
ca@valencia: Codi del missatge: %1

en: ---Problem description---
    Please fill in the missing bits *in English*.
ca@valencia: ---Descripció del problema---
    Empleneu el que falta *en anglés*.

en: Please give a brief summary on the problem:
    ###Please fill in###
ca@valencia: Feu un resum breu del problema:
    ###Empleneu-ho###

en: I encountered the error message quoted below. Additionally, I saw the following symptoms:
    ###Please fill in (if applicable)###
ca@valencia: He trobat el missatge d'error citat davall. De manera addicional, he vist els símptomes següents:
    ###Empleneu-ho (si s'aplica)###

en: What - in detail - did you do directly before you encountered this problem?
    ###Please fill in###
ca@valencia: Què - en detall - heu fet directament abans de trobar este problema?
    ###Empleneu-ho###

en: When you try to repeat the above, does the problem occur again (no, sometimes, always)?
    ###Please fill in###
ca@valencia: Quan heu intentat repetir l'anterior, ha tornat a passar el problema (no, a vegades, sempre)?
    ###Empleneu-ho###

en: If applicable: When doing the same thing in an R session outside of RKWard, do you see the same problem?
    ###Please fill in###
ca@valencia: Si és aplicable: En fer el mateix en una sessió d'R fora de RKWard, veeu el mateix problema?
    ###Empleneu-ho###

en: Do you have any further information that might help us to track this problem down? In particular, if applicable, can you provide sample data and sample R code to reproduce this problem?
    ###Please fill in###
ca@valencia: Teniu qualsevol altra informació que podria ajudar a resoldre este problema? En particular, i si és aplicable, podeu subministrar les dades de mostra i el codi R de mostra per a reproduir este problema?
    ###Empleneu-ho###

en: RKWard is available in many different packagings, and sometimes problems are specific to one method of installation. How did you install RKWard (which file(s) did you download)?
    ###Please fill in###
ca@valencia: RKWard està disponible en molts empaquetaments diferents, i a vegades els problemes són específics a un mètode d'instal·lació. Com heu instal·lat RKWard (quins fitxers heu baixat)?
    ###Empleneu-ho###

en: Please stand by while gathering some information on your setup.
    In case the backend has died or hung up, you may want to press 'Cancel' to skip this step.
ca@valencia: Espereu mentre s'està arreplegant informació diversa de la configuració.
    En cas que el dorsal s'haja mort o penjat, potser caldrà prémer «Cancel·la» per a ometre este pas.

en: Gathering setup information
ca@valencia: S'està arreplegant informació de la configuració

en: Import Data Assistant
ca@valencia: Assistent d'importació de dades

en: For certain formats, RKWard provides specialized import dialogs, and those generally provide the most options. Is the file you wish to import in one of the following formats?
ca@valencia: Per a certs formats, RKWard proporciona diàlegs d'importació especialitzats, i estos generalment proporcionen la majoria d'opcions. Voleu importar el fitxer en un dels formats següents?

en: RKWard comes with several import dialogs, but none seem to be loaded, at present. Check your settings.
ca@valencia: RKWard ve amb diversos diàlegs d'importació, però actualment cap pareix estar carregat. Comproveu la configuració.

en: None of the above / try another method
ca@valencia: Cap dels anteriors / prova un altre mètode

en: Select format
ca@valencia: Seleccioneu el format

en: The 'rio' package offers generic support for importing many different file formats, but requires a number of additional R packages to be installed (you will be prompted for missing packages). Do you want to give that a try?
ca@valencia: El paquet «rio» oferix suport genèric per importar molts formats d'arxiu diferents, però requerix que s'instal·len una sèrie de paquets R addicionals (se us demanarà pels paquets que falten). Voleu provar-ho?

en: The generic import plugin (shipped with RKWard) is not presently loaded. Check your settings.
ca@valencia: El connector d'importació genèric (distribuït amb RKWard) no està carregat actualment. Comproveu la configuració.

en: Use 'rio'-based importer
ca@valencia: Utilitza un importador basat en «rio»

en: Try another method
ca@valencia: Prova un altre mètode

en: Generic 'rio'-based importer
ca@valencia: Importador genèric basat en «rio»

en: If your data is moderate in size, and you can open/view it in another application on your system, importing it from clipboard (copy and paste) may be viable.
ca@valencia: Si les dades són de mida moderada, i podeu obrir-les/visualitzar-les en una altra aplicació del sistema, pot ser viable importar-les des del porta-retalls (còpia i apega).

en: Import from clipboard
ca@valencia: Importa des del porta-retalls

en: <b>Ready to go</b><p>Click "Finish" to start the selected import dialog, or "Back" to explore other options.</p>
ca@valencia: <b>Preparat per a continuar</b><p>Feu clic a «Finalitza» per a iniciar el diàleg d'importació seleccionat, o «Arrere» per a explorar altres opcions.</p>

en: Start import dialog
ca@valencia: Inicia el diàleg d'importació

en: No further import methods are available at this time. Things you can try, include: <ul><li>Check for the availability of additional import plugins</li><li>Save your data to a different format in the original application</li><li>Ask for advice on rkward-users@kde.org</li></ul>
ca@valencia: No hi ha cap altre mètode d'importació disponible en este moment. Les coses que podeu intentar inclouen: <ul><li>Comprovar la disponibilitat de connectors d'importació addicionals</li><li>Guardar les dades en un format diferent en l'aplicació original</li><li>Demanar assessorament a rkward-users@kde.org</li></ul>

en: No import method found
ca@valencia: No s'ha trobat cap mètode d'importació

en: Configure Packages
ca@valencia: Configura els paquets

en: Load / Unload R packages
ca@valencia: Carrega / Descarrega els paquets d'R

en: Install / Update / Remove R packages
ca@valencia: Instal·la / Actualitza / Elimina els paquets d'R

en: Manage RKWard Plugins
ca@valencia: Gestiona els connectors de RKWard

en: Closing will discard pending changes. Are you sure?
ca@valencia: El tancament descartarà els canvis pendents. N'esteu segur?

en: Discard changes?
ca@valencia: Voleu descartar els canvis?

en: Package %1 at %2
ca@valencia: Paquet %1 de %2

en: The following packages, which you have selected for removal, are essential to the operation of RKWard, and will not be removed. If you are absolutely sure, that you want to remove these packages, please do so on the R command line.
ca@valencia: Els paquets següents, els quals heu seleccionat per a eliminar, són essencials per al funcionament de RKWard, i no s'eliminaran. Si esteu absolutament segur que els voleu eliminar, feu-ho mitjançant la línia d'ordres d'R.

en: Not removing certain packages
ca@valencia: Alguns paquets no s'eliminaran

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. These will be skipped.
ca@valencia: Els permisos que té l'usuari actual no permeten eliminar els paquets següents. Per tant no s'eliminaran.

en: Insufficient user permissions
ca@valencia: Els permisos de l'usuari són insuficients

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. Do you want to skip these packages, or do you want to proceed with administrator privileges (you will be prompted for the password)?
ca@valencia: Els permisos actuals d'usuari no permeten eliminar els paquets següents. Voleu deixar-los instal·lats o els voleu eliminar amb privilegis d'administrador (se li demanarà la contrasenya)?

en: You are about to remove the following packages. Are you sure you want to proceed?
ca@valencia: Esteu a punt d'eliminar els paquets següents. Segur que voleu continuar?

en: About to remove packages
ca@valencia: A punt d'eliminar els paquets

en: Please stand by while removing selected packages
ca@valencia: Espereu mentre s'eliminen els paquets seleccionats

en: Removing packages
ca@valencia: S'estan eliminant els paquets

en: Selected library location not writable
ca@valencia: No es pot escriure en la ubicació seleccionada de la biblioteca

en: <p>The directory you have selected for installation (%1) is not writable with your current user permissions.</p><p>Would you like to install to %2, instead (you can also press "Cancel" and use the "Configure Repositories"-button to set up a different directory)?</p>
ca@valencia: <p>No teniu permisos per a escriure en el directori que heu escollit per a instal·lar (%1).</p><p>El voleu instal·lar a %2? També podeu prémer «Cancel·la» i utilitzar el botó «Configura els repositoris» per a escollir un directori diferent.</p>

en: <p>Alternatively, if you have access to an administrator account on this machine, you can use that to install the package(s), or you could change the permissions of '%1'. Sorry, automatic switching to Administrator is not yet supported in RKWard on Windows.</p>
ca@valencia: <p>De manera alternativa, si teniu accés a un compte d'administrador en este ordinador, el podeu utilitzar ja siga per a instal·lar els paquets en qüestió, o per a modificar els permisos de «%1». Malauradament, el canvi automàtic a administrador encara no funciona en RKWard per a Windows.</p>

en: Install to %1
ca@valencia: Instal·lar en %1

en: <p>Alternatively, if you are the administrator of this machine, you can try to install the packages as root (you'll be prompted for the root password).</p>
ca@valencia: <p>Si sou l'administrador d'este ordinador, també podeu instal·lar els paquets com a administrador (se li demanarà la contrasenya d'administrador).</p>

en: Become root
ca@valencia: Convertir-se en administrador

en: Please stand by while installing selected packages
ca@valencia: Espereu mentre s'instal·len els paquets seleccionats

en: Installing packages
ca@valencia: S'estan instal·lant els paquets

en: Neither kdesu nor kdesudo could be found. To install as root, please install one of these packages.
ca@valencia: No s'han pogut trobat ni el «kdesu» ni el «kdesudo». Per a instal·lar com a administrador, instal·leu un d'estos paquets.

en: kdesu not found
ca@valencia: No s'ha trobat el «kdesu»

en: Installed packages
ca@valencia: Paquets instal·lats

en: Title
ca@valencia: Títol

en: Version
ca@valencia: Versió

en: Location
ca@valencia: Ubicació

en: Load
ca@valencia: Carrega

en: Unload
ca@valencia: Descarrega

en: Loaded packages
ca@valencia: Paquets carregats

en: There has been an error while trying to load / unload packages. See transcript below for details
ca@valencia: S'ha produït un error en intentar carregar/descarregar els paquets. Reviseu la transcripció d'ací davall per a més detalls

en: Select all updates
ca@valencia: Selecciona totes les actualitzacions

en: Show only packages matching:
ca@valencia: Mostra només els paquets coincidents amb:

en: <p>You can limit the packages displayed in the list to with names or titles matching a filter string.</p>
ca@valencia: <p>Podeu limitar els paquets mostrats a la llista als que el nom o el títol coincidisca amb una cadena de filtratge.</p>

en: Show only packages providing RKWard dialogs
ca@valencia: Mostra només els paquets que proporcionen diàlegs de RKWard

en: <p>Some but not all R packages come with plugins for RKWard. That means they provide a graphical user-interface in addition to R functions. Check this box to show only such packages.</p>
ca@valencia: <p>Alguns (però no tots) paquets d'R tenen connectors per a RKWard. Açò vol dir que proporcionen una interfície gràfica d'usuari de manera addicional a les funcions d'R. Marqueu esta casella per a només mostrar estos paquets.</p>

en: Install packages to:
ca@valencia: Instal·la els paquets a:

en: Install suggested packages
ca@valencia: Instal·la els paquets suggerits

en: Some packages "suggest" additional packages, which are not strictly necessary for using that package, but which may provide additional related functionality. Check this option to include such additional suggested packages.
ca@valencia: Alguns paquets «suggerixen» paquets addicionals, que no són estrictament necessaris per a utilitzar este paquet, però que poden proporcionar funcionalitats relacionades addicionals. Activeu esta opció per a incloure estos paquets suggerits addicionals.

en: Configure Repositories
ca@valencia: Configura els repositoris

en: Many packages are available on CRAN (Comprehensive R Archive Network), and other repositories.<br>Click this to add more sources.
ca@valencia: A la CRAN (Comprehensive R Archive Network) i a altres repositoris hi ha molts paquets disponibles<br>Cliqueu açò per a afegir-hi més fonts.

en: <b>Install %1 packages (plus dependencies), remove %2 packages</b>
ca@valencia: <b>Instal·la %1 paques (més les dependències), elimina %2 paquets</b>

en: The following package(s) requested by the backend have not been found in the package repositories: "%1". Maybe the package name was mis-spelled. Or maybe you need to add additional repositories via the "Configure Repositories" button.
ca@valencia: Els paquets següents sol·licitats pel dorsal no s'han trobat en els repositoris de paquets: «%1». Potser el nom del paquet s'ha escrit malament. O potser cal afegir repositoris addicionals des del botó «Configura els repositoris».

en: Package not available
ca@valencia: El paquet no està disponible

en: <p>Please stand by while searching for installed and available packages.</p><p><strong>Note:</strong> This requires a working internet connection, and may take some time, esp. if one or more repositories are temporarily unavailable.</p>
ca@valencia: <p>Espereu mentre s'estan buscant els paquets instal·lats i els disponibles.</p><p><strong>Nota:</strong> Esta operació requerix una connexió a Internet activa i pot tardar una estona, sobretot si algun dels repositoris no està disponible temporalment.</p>

en: Status
ca@valencia: Estat

en: <p>Packages marked with an RKWard icon in this column provide enhancements to RKWard, typically in the form of additional graphical dialogs.</p>
ca@valencia: <p>Els paquets amb una icona de RKWard en esta columna proporcionen millores a RKWard, la majoria en forma de diàlegs addicionals.</p>

en: <p>You can select packages for installation / removal by checking / unchecking the corresponding boxes in this column.</p>
ca@valencia: <p>Podeu seleccionar els paquets que voleu instal·lar o eliminar activant o desactivant les caselles corresponents en esta columna.</p>

en: <p>The name of the package.</p>
ca@valencia: <p>El nom del paquet.</p>

en: <p>A descriptive title for the package. Currently this is not available for packages in non-local repositories.</p>
ca@valencia: <p>Un títol descriptiu per al paquet. Este títol actualment no està disponible per als paquets en repositoris situats a la xarxa.</p>

en: <p>Installed and / or available version of the package</p>
ca@valencia: <p>Versió instal·lada i/o disponible del paquet</p>

en: <p>Location where the package is installed / available</p>
ca@valencia: <p>Lloc on el paquet s'ha instal·lat o està disponible</p>

en: Updateable Packages
ca@valencia: Paquets que es poden actualitzar

en: Packages for which an update is available. This may include packages which were merely built against a newer version of R.
ca@valencia: Paquets per als quals existix una actualització. Açò pot incloure paquets que s'han creat contra una versió més recent d'R.

en: New Packages
ca@valencia: Paquets nous

en: Packages which are available for installation, but which are not currently installed.
ca@valencia: Paquets que estan disponibles per a instal·lar, però que actualment no estan instal·lats.

en: Installed Packages
ca@valencia: Paquets instal·lats

en: Packages which are installed locally. Note that updates may be available for these packages.
ca@valencia: Paquets que estan instal·lats localment. Cal tindre en compte que hi poden haver actualitzacions disponibles per a estos paquets.

en: Install
ca@valencia: Instal·la

en: Remove
ca@valencia: Elimina

en: Installed plugin groups (.pluginmap files)
ca@valencia: Grups de connectors instal·lats (fitxers .pluginmap)

en: Crash recovery file detected
ca@valencia: S'ha detectat un fitxer de recuperació després d'una fallada

en: <p>It looks like RKWard has crashed, recently. We are sorry about that! However, not everything is lost, and with a bit of luck, your data has been saved in time.</p>
ca@valencia: <p>Pareix que RKWard ha fallat recentment. Malgrat açò, no s'ha perdut tot, i amb una mica de sort les dades s'han guardat a temps.</p>

en: <p>A workspace recovery file exists, dating from <i>%2</i>.</p> | <p>%1 workspace recovery files exist, the most recent one of which dates from <i>%2</i>.</p>
ca@valencia[0]: <p>Ja existix un fitxer de recuperació de l'espai de treball, que data de <i>%2</i>.</p>
ca@valencia[1]: <p>Ja existixen %1 fitxers de recuperació de l'espai de treball, el més recent dels quals té data de <i>%2</i>.</p>

en: <p>Do you want to open this file, now, save it for later (as <i>%1</i>), or discard it?</p>
ca@valencia: <p>Voleu obrir este fitxer ara, guardar-lo per a més tard (com <i>%1</i>), o descartar-lo?</p>

en: Recover
ca@valencia: Recupera

en: Saves the recovery file(s), and opens it (or the most recent one)
ca@valencia: Guarda els fitxers de recuperació, i l'obri (o el més recent)

en: Save for later
ca@valencia: Guarda per a després

en: Saves the recovery file(s) for later use, but does not open it
ca@valencia: Guarda els fitxers de recuperació, però no l'obri

en: Delete
ca@valencia: Suprimix

en: Deletes the recovery file(s)
ca@valencia: Suprimix els fitxers de recuperació

en: You are about to delete the recovery file %2. There will be no way to bring it back. Really delete it? | You are about to delete %1 recovery files (the most recent one is %2). There will be no way to bring them back. Really delete them?
ca@valencia[0]: Esteu a punt de suprimir el fitxer de recuperació %2. No hi haurà manera de retornar-hi. Realment el voleu suprimir?
ca@valencia[1]: Esteu a punt de suprimir %1 fitxers de recuperació (el més recent és %2). No hi haurà manera de retornar-hi. Realment els voleu suprimir?

en: Really delete recovery file(s)?
ca@valencia: De veres voleu suprimir els fitxers de recuperació?

en: Save modified
ca@valencia: Guarda els modificats

en: The following items have been modified. Do you want to save them before closing?
ca@valencia: S'han modificat els elements següents. Voleu guardar-los abans de tancar?

en: R Workspace (Data and Functions)
ca@valencia: Espai de treball d'R (dades i funcions)

en: [Not saved]
ca@valencia: [No guardat]

en: Output files
ca@valencia: Fitxers d'eixida

[ctx: Save the selected items]
en: Save selected
ca@valencia: Guarda els seleccionats

en: Discard all
ca@valencia: Descarta-ho tot

en: Do not close
ca@valencia: No el tanques

en: <b>Select one or more:</b>
ca@valencia: <b>Seleccioneu un o més:</b>

en: <b>Select one:</b>
ca@valencia: <b>Seleccioneu un:</b>

en: No action needed.
ca@valencia: No cal fer cap acció.

en: Not installed
ca@valencia: No està instal·lat

en: Install %1
ca@valencia: Instal·la %1

en: (Attempt to) install the package %1 and its dependencies for this version of R. In most cases, this requires a working internet connection.
ca@valencia: (Proveu) instal·lar el paquet %1 i les seues dependències per a esta versió d'R. En la majoria dels casos, açò requerirà una connexió a Internet que funcione.

en: No change
ca@valencia: Sense canvis

en: Proceed without the package. You will again be given the option to install the package, when the package is needed.
ca@valencia: Procediu sense el paquet. De nou se vos donarà l'opció d'instal·lar el paquet, quan este siga necessari.

en: Installed
ca@valencia: Instal·lat

en: Mark %1 for installation (actual installation is not yet supported, but you will be prompted with a link to a download page at the last page of this dialog)
ca@valencia: Marqueu %1 per a instal·lar (la instal·lació pròpiament dita encara no està admesa, però se us demanarà un enllaç a una pàgina de descàrrega en l'última pàgina d'este diàleg)

en: Proceed without %1. You will be missing some functionality.
ca@valencia: Continua sense %1. Faltarà alguna funcionalitat.

en: Not found
ca@valencia: No s'ha trobat

en: <p>This dialog will guide you through a quick check of the basic setup of the required (or recommended) components.</p>
ca@valencia: <p>Este diàleg vos guiarà a través d'una comprovació ràpida de la configuració bàsica dels components requerits (o recomanats).</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of RKWard has been detected.</p>
ca@valencia: <p>S'ha invocat l'assistent de configuració, de manera automàtica, perquè s'ha detectat una nova versió de RKWard.</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of R has been detected.</p>
ca@valencia: <p>S'ha invocat l'assistent de configuració, de manera automàtica, perquè s'ha detectat una nova versió d'R.</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a problem has been detected in your setup.</p>
ca@valencia: <p>S'ha invocat l'assistent de configuració, de manera automàtica, perquè s'ha detectat un problema en la vostra configuració.</p>

en: <b>Waiting for R backend...</b>
ca@valencia: <b>S'està esperant pel dorsal d'R...</b>

en: RKWard Setup Assistant
ca@valencia: Assistent de configuració de RKWard

en: Installation directory
ca@valencia: Directori d'instal·lació

en: Not found.
ca@valencia: No s'ha trobat.

en: Reinstallation required
ca@valencia: Es requerix tornar a instal·lar

en: This problem cannot be corrected, automatically. You will have to reinstall RKWard.
ca@valencia: Este problema no es pot corregir automàticament. Haureu de tornar a instal·lar RKWard.

en: Found.
ca@valencia: S'ha trobat.

en: RKWard plugins
ca@valencia: Connectors de RKWard

en: <p>No plugins are enabled. This is probably not intended.</p>
ca@valencia: <p>No hi ha cap connector habilitat. Probablement açò no és intencionat.</p>

en: None selected
ca@valencia: Res seleccionat

en: Restore defaults
ca@valencia: Restaura als valors predeterminats

en: Enable the default plugins
ca@valencia: Habilita els connectors predeterminats

en: Proceed without plugins
ca@valencia: Continua sense els connectors

en: Kate plugins
ca@valencia: Connectors de Kate

en: <p>Important functionality in RKWard is provided by kate plugins. It looks like none are installed on this system. On Linux/BSD, this can usually be fixed by installing kate.</p>
ca@valencia: <p>Els connectors de Kate proporcionen una funcionalitat important en RKWard. Pareix que no n'hi ha cap d'instal·lat. A Linux/BSD, açò generalment es pot solucionar instal·lant Kate.</p>

en: None found
ca@valencia: No se n'ha trobat cap

en: Found %1 plugin. | Found %1 plugins.
ca@valencia[0]: S'ha trobat %1 connector.
ca@valencia[1]: S'han trobat %1 connectors.

en: Pre 0.7.3 output file
ca@valencia: Fitxer d'eixida previ a 0.7.3

en: Exists
ca@valencia: Existix

en: Import
ca@valencia: Importa

en: Import to the session, so you can save in the new output format.
ca@valencia: Importa a la sessió, de manera que es pot guardar en el format nou d'eixida.

en: No action
ca@valencia: Cap acció

en: Ignore (and keep) the file. You can import it manually, at any time, using rk.import.legacy.output()
ca@valencia: Ignora (i manté) el fitxer. El podeu importar manualment, en qualsevol moment, utilitzant «rk.import.legacy.output()»

en: Basic installation
ca@valencia: Instal·lació bàsica

en: <b>R backend has crashed. Click "Cancel" to exit setup assistant.</b>
ca@valencia: <b>El dorsal d'R ha fallat. Feu clic a «Cancel·la» per a eixir de l'assistent de configuració.</b>

en: <b>R backend has started. Click "Next" to continue.</b>
ca@valencia: <b>S'ha iniciat el dorsal d'R. Premeu «Següent» per a continuar.</b>

en: The R2HTML package is used by nearly all RKWard output functions, and thus required.
ca@valencia: El paquet R2HTML és emprat per quasi totes les funcions d'eixida de RKWard i, per tant, és obligatori.

en: The rmarkdown package is required for rendering .Rmd files (including preview rendering), which is an optional but recommended feature.
ca@valencia: El paquet rmarkdown és obligatori per a representar els fitxers .Rmd (inclosa la representació de la vista prèvia), el qual és una característica opcional però recomanada.

en: R Packages
ca@valencia: Paquets d'R

en: The pandoc software is needed for rendering (or previewing) R markdown (.Rmd) files. This is optional but recommended.
ca@valencia: El programari pandoc és necessari per a renderitzar (o previsualitzar) fitxers R en markdown (.Rmd). Açò és opcional però recomanat.

en: The kbibtex software is useful for managing citations while writing articles. It integrates into RKWard via the Document Preview kate plugin.
ca@valencia: El programari kbibtex és útil per a gestionar cites en escriure els articles. S'integra en RKWard a través del connector de Kate per a la Vista prèvia del document.

en: External software
ca@valencia: Programari extern

en: Summary of the next steps
ca@valencia: Resum dels següents passos

en: <h1>Reinstallation required</h1><p>Your installation of RKWard is broken, and cannot be fixed, automatically. You will have to reinstall RKWard!</p>
ca@valencia: <h1>Es requerix tornar a instal·lar</h1><p>La vostra instal·lació de RKWard està trencada i no es pot reparar automàticament. Haureu de tornar a instal·lar RKWard!</p>

en: <h2>Software to install</h2>
ca@valencia: <h2>Programari per a instal·lar</h2>

en: <p>The following software is recommended for installation, but automatic installation is not (yet) supported. Click on the links, below, for download information:</p><li>%1</li>
ca@valencia: <p>Es recomana instal·lar el següent programari, però la instal·lació automàtica (encara) no s'admet. Feu clic sobre els següents enllaços per a obtindre la informació de descàrrega:</p><li>%1</li>

en: No software to install
ca@valencia: No hi ha cap programari que s'haja d'instal·lar

en: <h2>R packages to install</h2>
ca@valencia: <h2>Paquets d'R per a instal·lar</h2>

en: <p>%1 R packages are marked for installation. The R package installation dialog will be started when you press finish. You may be prompted to select a download mirror.</p>
ca@valencia: <p>%1 paquets d'R estan marcats per a instal·lar. El diàleg d'instal·lació del paquet R s'iniciarà quan premeu finalitzar. És possible que se vos demane que seleccioneu una rèplica de descàrrega.</p>

en: No R packages to install
ca@valencia: No hi ha cap paquet d'R que s'haja d'instal·lar

en: Unable to detect R installation
ca@valencia: No s'ha pogut detectar la instal·lació d'R

en: RKWard failed to detect an R installation on this system. Either R is not installed, or not at one of the standard installation locations. You can use the command line parameter '--r-executable <i>auto / PATH_TO_R</i>', or supply an rkward.ini file to specify a non-standard location.
ca@valencia: RKWard ha fallat en detectar una instal·lació d'R en este sistema. O bé R no està instal·lat, o no ho està en una de les ubicacions estàndard d'instal·lació. Podeu utilitzar el paràmetre de la línia d'ordres «--r-executable <i>auto / PATH_TO_R</i>», o proporcionar un fitxer «rkward.ini» per a especificar una ubicació no estàndard.

en: Specified R executable does not exist
ca@valencia: L'executable especificat d'R no existix

en: Frontend to the R statistics language
ca@valencia: Frontal per al llenguatge estadístic R

en: Project leader / main developer
ca@valencia: Líder del projecte / desenvolupador principal

en: C++ developer between 2004 and 2007
ca@valencia: Desenvolupador de C++ entre 2004 i 2007

en: Many plugins, suggestions, plot history feature
ca@valencia: Molts connectors, suggeriments, funcionalitat d'historial de diagrames

en: Many plugins, suggestions, rkwarddev package
ca@valencia: Molts connectors, suggeriments, paquet «rkwarddev»

en: Many plugins, suggestions, marketing, translations
ca@valencia: Molts connectors, suggeriments, màrqueting, traduccions

en: Contributors in alphabetical order
ca@valencia: Col·laboradors en ordre alfabètic

en: Extensive usability feedback
ca@valencia: Comentaris extensos d'usabilitat

en: Wealth of feedback, hardware donations
ca@valencia: Riquesa de comentaris, donacions de maquinari

en: Several helpful comments and discussions
ca@valencia: Diversos comentaris i debats d'utilitat

en: Plugins and patches
ca@valencia: Connectors i pedaços

en: New website
ca@valencia: Pàgina web nova

en: HP filter plugin, spanish translation
ca@valencia: Connector del filtre HP, traducció al castellà

en: A cool icon
ca@valencia: Una icona bonica

en: RKWard logo, many suggestions, help on wording
ca@valencia: El logotip de RKWard, molts suggeriments, ajudes en la redacció

en: Several valuable comments, hints and patches
ca@valencia: Diversos comentaris valuosos, consells i pedaços

en: Translation, Suggestions, plugins
ca@valencia: Traduccions, suggeriments, connectors

en: Many comments, useful suggestions, and bug reports
ca@valencia: Molts comentaris, suggeriments útils i informes d'error

en: German Translation, bug reports
ca@valencia: Traducció a l'alemany, informes d'error

en: Some patches
ca@valencia: Diversos pedaços

en: patches and helpful comments
ca@valencia: Pedaços i comentaris útils

en: Many more people on rkward-devel@kde.org
ca@valencia: Moltes més persones a rkward-devel@kde.org

en: Sorry, if we forgot to list you. Please contact us to get added
ca@valencia: Lamentem si hem oblidat d'incloure-vos a la llista. Poseu-vos en contacte amb nosaltres per a afegir-vos-hi

en: How to cite:
ca@valencia: Com citar:

en: Peer-reviewed article in the Journal of Statistical Software
ca@valencia: Article revisat per parells al Journal of Statistical Software

en: After starting (and after loading the specified workspace, if applicable), evaluate the given R code.
ca@valencia: Després d'arrancar (i després de carregar l'espai de treball especificat, si s'escau), avalua el codi R donat.

en: Verbosity of debug messages (0-5)
ca@valencia: Nivell d'informació dels missatges de depuració (0-5)

en: Mask for components to debug (see debug.h)
ca@valencia: Màscara per als components a depurar (mireu a «debug.h»)

en: Where to send debug message (file|terminal)
ca@valencia: A on enviar els missatges de depuració (fitxer|terminal)

en: Debugger for the backend. (Enclose any debugger arguments in single quotes ('') together with the command. Make sure to re-direct stdout!)
ca@valencia: Depurador per al dorsal (Tanqueu qualsevol argument del depurador entre cometes simples «''» amb l'ordre. Assegureu-vos que es redirigix a «stdout»).

en: Use specified R installation, instead of the one configured at compile time (note: rkward R library must be installed to that installation of R)
ca@valencia: Utilitza la instal·lació d'R especificada, en lloc de la configurada en temps de compilació (nota: la biblioteca R de RKWard cal que estiga instal·lada en esta instal·lació d'R)

en: Reuse a running RKWard instance (if available). If a running instance is reused, only the file arguments will be interpreted, all other options will be ignored.
ca@valencia: Reutilitza una instància de RKWard en execució (si està disponible). Si es reutilitza una instància en execució, només s'interpretaran els arguments del fitxer, totes les altres opcions s'ignoraran.

en: Behaves like --reuse, if any file arguments are also given, starts a new instance, otherwise. Intended for use in the .desktop file.
ca@valencia: Es comporta com --reuse, si també s'indica qualsevol argument de fitxer, d'altra manera s'iniciarà una instància nova. Destinada a utilitzar-se en el fitxer «.desktop».

en: When used in conjunction with rkward://runplugin/-URLs specified on the command line, suppresses the warning about application-external (untrusted) links.
ca@valencia: Quan s'utilitza conjuntament amb els URL rkward://runplugin/ especificats en la línia d'ordres, se suprimix l'avís quant als enllaços externs a l'aplicació (no fiables).

en: Disable some startup validation code. Experimental option, not intended for regular use.
ca@valencia: Desactiva algun codi de validació a l'inici. Opció experimental, no està destinada a un ús normal.

en: File or files to open, typically a workspace, or an R script file. When loading several things, you should specify the workspace, first.
ca@valencia: Fitxer o fitxers que s'obriran, normalment un espai de treball, o un fitxer de script d'R. En carregar diverses coses, primer hauríeu d'especificar l'espai de treball.

en: The R executable specified on the command line (%1) does not exist or is not executable.
ca@valencia: L'executable R especificat a la línia d'ordres (%1) no existix o no és un executable.

en: The R executable (%1) specified in the rkward.ini file (%2) does not exist or is not executable.
ca@valencia: L'executable R (%1) especificat en el fitxer «rkward.ini» (%2) no existix o no és un executable.

en: The R executable specified at compile time (%1) does not exist or is not executable. Probably the installation of R has moved. You can use the command line parameter '--r-executable <i>auto / PATH_TO_R</i>', or supply an rkward.ini file to specify the new location.
ca@valencia: L'executable R especificat en temps de compilació (%1) no existix o no és un executable. Probablement s'ha mogut la instal·lació d'R. Podeu utilitzar el paràmetre de la línia d'ordres «--r-executable <i>auto / PATH_TO_R</i>», o proporcionar un fitxer «rkward.ini» per a especificar la ubicació nova.

en: [Omitted %1 more factor levels]
ca@valencia: [S'han omés %1 factors de nivell més]

en: Alignment
ca@valencia: Alineació

en: Default
ca@valencia: Valor predeterminat

en: Left
ca@valencia: Esquerra

en: Right
ca@valencia: Dreta

en: Decimal Places
ca@valencia: Nombre de decimals

en: Default setting
ca@valencia: Opció predeterminada

en: As required
ca@valencia: Els necessaris

en: Fixed precision:
ca@valencia: Precisió fixada:

en: Formatting options for '%1'
ca@valencia: Opció de format per a «%1»

en: Levels / Value labels for '%1'
ca@valencia: Nivells / Etiquetes dels valors de «%1»

en: Levels can be assigned only to consecutive integers starting with 1 (the index column is read only). To remove levels at the end of the list, just set them to empty.
ca@valencia: Els nivells només poden estar associats a enters consecutius començant per l'1 (la columna d'índex és només de lectura). Per a eliminar els nivells al final de la llista, només cal que els deixeu buits.

en: Filename
ca@valencia: Nom del fitxer

en: Add
ca@valencia: Afig

en: Up
ca@valencia: Amunt

en: Down
ca@valencia: Avall

en: Click to add new row
ca@valencia: Cliqueu per a afegir una fila nova

en: Remove this row / element
ca@valencia: Elimina esta fila / element

en: <p><em>Note:</em> This setting does not take effect until you restart RKWard.</p>
ca@valencia: <p><em>Nota:</em> Esta opció no tindrà efecte fins que torneu a iniciar RKWard.</p>

en: Search
ca@valencia: Busca

en: <p><b>Note:</b> This search line accepts so-called regular expressions. To limit the search to matches at the start of the string, start the filter with '^', e.g. ('^rk.'). To limit searches to the end of the string, append '$' at the end of the filter. To match arbitrary text in the middle of the search term, insert '.*'.</p>
ca@valencia: <p><b>Nota:</b> Esta línia de busca admet les anomenades expressions regulars. Per a limitar la busca a les coincidències a l'inici de la cadena, comenceu el filtre amb «^», p. ex. («^rk.»). Per a limitar les busques al final de la cadena, afegiu «$» al final del filtre. Per a buscar text qualsevol al mig del terme de busca, inseriu «.*».</p>

en: Search backwards (previous occurrence of search term)
ca@valencia: Busca arrere (ocurrència anterior del terme de busca)

en: Search forward (next occurrence of search term)
ca@valencia: Busca avant (ocurrència següent del terme de busca)

en: Match case
ca@valencia: Coincidència de majúscules

en: Find as you type
ca@valencia: Busca en teclejar

en: Highlight all matches
ca@valencia: Ressalta totes les coincidències

en: Other Environments
ca@valencia: Altres entorns

en: My Workspace
ca@valencia: Espai de treball

en: My Workspace (no objects matching filter)
ca@valencia: Espai de treball (sense objectes que coincidisquen amb el filtre)

en: Show Hidden Objects
ca@valencia: Mostra els objectes ocults

[ctx: Fields==columns in tree view]
en: Fields to search in
ca@valencia: Camps a on buscar

en: Top level objects, only
ca@valencia: Només per als objectes de nivell superior

en: Top level objects, and direct children
ca@valencia: Objectes de nivell superior, i fills directes

en: Depth of search in the object tree.<ul><li><i>%1</i> means looking for matches in objects that are on the search path, only (in <i>.GlobalEnv</i> or a loaded package)</li><li><i>%2</i> includes direct child objects. In this case, the list will show matching objects on the search path, <i>and</i> objects on the search path that hold matching child objects.</li>
ca@valencia: Profunditat de la busca en l'arbre d'objectes.<ul><li><i>%1</i> significar buscar coincidències en objectes que estan en el camí de busca, només (a <i>.GlobalEnv</i> o un paquet carregat)</li><li><i>%2</i> inclou els objectes fill directes. En este cas, la llista mostra els objectes coincidents en el camí de busca, <i>i</i> els objectes en el camí de busca que continguen objectes fills coincidents.</li>

en: Show all objects
ca@valencia: Mostra tots els objectes

en: Show functions, only
ca@valencia: Només mostra les funcions

en: Show objects excluding functions
ca@valencia: Mostra els objectes excloent les funcions

en: When looking for a particular function, you may want to exclude 'data' objects, and vice versa. This control allows you to limit the list to objects that are not (or do not contain) functions, or to those that are (or contain) functions.
ca@valencia: En buscar una funció particular, potser voldreu excloure objectes de «dades», i viceversa. Este control us permet limitar la llista a objectes que no són (o no continguen) funcions, o aquells que siguen (o continguen) funcions.

[ctx: Width is limited, please opt for something that is not much longer than the English string. Simply 'Clear'/'Reset' should be good enough to understand the function.]
en: Reset filters
ca@valencia: Neteja els filtres

en: Discards the current object search filters
ca@valencia: Descarta els filtres actuals de busca d'objectes

en: Show Fields
ca@valencia: Mostra els camps

en: Select destination file name
ca@valencia: Seleccioneu el nom del fitxer de destinació

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko)
ca@valencia: Fitxers d'eixida de RKWard [*.rko](*.rko)

en: All Files [*](*)
ca@valencia: Tots els fitxers [*](*)

en: File selection canceled
ca@valencia: S'ha cancel·lat la selecció de fitxer

en: Are you sure you want to overwrite the existing file '%1'?
ca@valencia: Segur que voleu sobreescriure el fitxer existent «%1»?

en: Overwrite?
ca@valencia: Voleu sobreescriure?

en: User canceled
ca@valencia: L'usuari ho ha cancel·lat

en: Not overwriting existing file
ca@valencia: No se sobreescriu el fitxer existent

en: Error while writing temporary output archive %1
ca@valencia: S'ha produït un error en escriure el fitxer temporal d'eixida %1

en: Failure to remove existing file %1. Missing permissions?
ca@valencia: No s'ha pogut eliminar el fitxer existent %1. Falten permisos?

en: Failure while copying output archive to %1
ca@valencia: No s'ha pogut copiar el fitxer d'eixida a %1

en: The path %1 does not exist or is not a file.
ca@valencia: El camí %1 no existix o no és cap fitxer.

en: Failure to open %1. Not an rkward output file?
ca@valencia: No s'ha pogut obrir %1. No és cap fitxer d'eixida de RKWard?

en: Output directory %1 is already in use.
ca@valencia: El directori d'eixida %1 ja es troba en ús.

en: Output had no modifications. Nothing reverted.
ca@valencia: L'eixida no tenia modificacions. No s'ha revertit res.

en: This output has not been saved before. Reverting will clear it, entirely. Are you sure you want to proceed?
ca@valencia: Esta eixida no s'ha guardat abans. En revertir-ho es netejarà completament. Segur que voleu continuar?

en: Reverting will destroy any changes, since the last time you saved (%1). Are you sure you want to proceed?
ca@valencia: La reversió destruirà qualsevol canvi des de l'última vegada que vau guardar (%1). Segur que voleu continuar?

en: User canceled.
ca@valencia: L'usuari ho ha cancel·lat.

en: Clearing will destroy any unsaved changes, and - upon saving - also saved changes. Are you sure you want to proceed?
ca@valencia: La neteja destruirà qualsevol canvi sense guardar, i en guardar també els canvis guardats. Segur que voleu continuar?

en: Output is not empty. Not clearing it.
ca@valencia: L'eixida no està buida. No es neteja.

en: [Unnamed]
ca@valencia: [Sense nom]

en: Output has been modified. Not closing it.
ca@valencia: S'ha modificat l'eixida. No es tanca.

en: The output has been modified, and closing it will discard all changes. What do you want to do?
ca@valencia: L'eixida s'ha modificat i el tancament descartarà tots els canvis. Què voleu fer?

en: Discard unsaved changes?
ca@valencia: Voleu descartar els canvis sense guardar?

en: New empty output directory has been created, automatically
ca@valencia: S'ha creat automàticament un directori nou buit d'eixida

en: Output has been activated, automatically
ca@valencia: S'ha activat l'eixida, automàticament

en: Output '%1' is already loaded in this session. Cannot create it.
ca@valencia: L'eixida «%1» ja està carregada en esta sessió. No s'ha pogut crear.

en: A file named '%1' already exists. Cannot create it.
ca@valencia: Ja existix un fitxer anomenat «%1». No s'ha pogut crear.

en: File '%1' does not exist.
ca@valencia: El fitxer «%1» no existix.

en: The output identified by '%1' is not loaded in this session.
ca@valencia: L'eixida identificada amb «%1» no s'ha carregat en esta sessió.

en: Unhandled output command '%1'
ca@valencia: Ordre d'eixida no gestionada «%1»

en: <b>There have been errors and / or warnings. See below for a transcript</b>
ca@valencia: <b>S'han produït errors i / o avisos. A davall es mostra una transcripció dels missatges</b>

en: Output
ca@valencia: Eixida

en: Output:
ca@valencia: Eixida:

en: Errors / Warnings
ca@valencia: Errors / Avisos

en: Errors / Warnings:
ca@valencia: Errors / Avisos:

en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

en: <b>An error occurred</b> (see below for details)
ca@valencia: <b>S'ha produït un error</b> (vegeu davall per als detalls)

en: <b>Done</b>
ca@valencia: <b>Fet</b>

en: Close
ca@valencia: Tanca

en: Keep waiting
ca@valencia: Mantín a l'espera

en: Closing this window will cancel the current operation. Are you sure?
ca@valencia: En tancar esta finestra es cancel·larà l'operació actual. N'esteu segur?

en: Cancel operation
ca@valencia: Cancel·la l'operació

en: Cancel && Close
ca@valencia: Cancel·la i tanca

en: An operation is still running, please wait.
ca@valencia: Hi ha una operació en execució, espereu.

en: Change
ca@valencia: Canvia

en: Overwrite
ca@valencia: Sobreescriu

en: The given object name already exists
ca@valencia: El nom de l'objecte indicat ja existix

en: Parent object: %1
ca@valencia: Objecte pare: %1

en: Select parent object
ca@valencia: Escolliu l'objecte pare

en: Paste special...
ca@valencia: Apegades especial...

en: Paste Special...
ca@valencia: Apegades especial...

en: Paste Mode
ca@valencia: Mode d'apegades

en: Single string
ca@valencia: Cadena simple

en: data.frame
ca@valencia: «data.frame»

en: Field Separator
ca@valencia: Separador de camps

en: Tab
ca@valencia: Tabulació

en: Comma
ca@valencia: Coma

en: Single space
ca@valencia: Espai individual

en: Any whitespace
ca@valencia: Qualsevol espai en blanc

en: Other:
ca@valencia: Altres:

en: Quoting
ca@valencia: Cometes

en: Do not quote values
ca@valencia: No ficar els valors entre cometes

en: Automatic
ca@valencia: Automàtic

en: Quote all values
ca@valencia: Afig cometes a tots els valors

en: Labels
ca@valencia: Etiquetes

en: First row contains labels
ca@valencia: La primera fila conté etiquetes

en: First column contains labels
ca@valencia: La primera columna conté etiquetes

en: Transformations
ca@valencia: Transformacions

en: Reverse horizontally
ca@valencia: Invertix horitzontalment

en: Reverse vertically
ca@valencia: Invertix verticalment

en: Flip rows/columns
ca@valencia: Intercanvia files/columnes

en: Insert NAs where needed
ca@valencia: Inserix SD quan siga necessari

en: Command failed to parse. Try using <i>Edit->Paste special...</i> in the R Console window for better diagnostics.
ca@valencia: No s'ha pogut analitzar l'ordre. Proveu d'utilitzar <i>Edita->Apegades especial...</i> en la finestra de la consola d'R per a un diagnòstic millor.

en: Pasting object from clipboard data failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'apegades de l'objecte des del porta-retalls.

en: Paste failed
ca@valencia: No s'ha pogut apegar

en: Copy lines to output
ca@valencia: Copia línies a l'eixida

en: Run line / selection
ca@valencia: Executa línia / selecció

en: Runs the current selection (if any) or the current line (if there is no selection)
ca@valencia: Executa la selecció actual (si n'hi ha) o la línia actual (si no hi ha cap selecció)

en: Run selection
ca@valencia: Executa la selecció

en: Run all
ca@valencia: Executa-ho tot

en: &Function reference
ca@valencia: Referència de &funció

en: [No keyword detected]
ca@valencia: [No s'ha detectat cap paraula clau]

en: Search online
ca@valencia: Busca en línia

en: Warnings or Errors:
ca@valencia: Avisos o errors:

en: Preview not (yet) possible
ca@valencia: Encara no és possible la vista prèvia

en: Preview disabled
ca@valencia: Vista prèvia desactivada

en: Preview updating
ca@valencia: S'està actualitzant la vista prèvia

en: Preview up to date
ca@valencia: Vista prèvia actualitzada

en: Could not open file %1 for reading
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1 per a lectura

en: Error parsing XML-file. Error-message was: '%1' in line '%2', column '%3'. Expect further errors to be reported below
ca@valencia: Hi ha un error en analitzar el fitxer XML. El missatge d'error ha sigut: «%1» a la línia «%2», columna «%3». Espereu que s'informen d'altres errors ací davall

en: Trying to retrieve children of invalid element
ca@valencia: S'estan intentant recuperar els fills d'un element no vàlid

en: Expected exactly one element '%1' but found %2
ca@valencia: S'esperava exactament un element «%1», però s'ha trobat %2

en: '%1'-attribute not given. Assuming '%2'
ca@valencia: No heu especificat l'atribut «%1». S'assumix «%2»

en: Illegal attribute value. Allowed values are one of '%1', only.
ca@valencia: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permet un dels valors de «%1».

en: Illegal attribute value. Only integer numbers are allowed.
ca@valencia: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten nombres enters.

en: Illegal attribute value. Only real numbers are allowed.
ca@valencia: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten nombres reals.

en: Illegal attribute value. Allowed values are '%1' or '%2', only.
ca@valencia: El valor de l'atribut està prohibit. Només es permeten els valors «%1» o «%2».

en: Trying to retrieve contents of invalid element
ca@valencia: S'està intentant recuperar el contingut d'un element no vàlid

en: XML-parsing '%1'
ca@valencia: S'està analitzant l'XML «%1»

en: yes
ca@valencia: sí

en: (no label)
ca@valencia: (cap etiqueta)

en: You tried to invoke a plugin called '%1', but that plugin is currently unknown. Probably you need to load the corresponding PluginMap (Settings->Configure RKWard->Plugins), or perhaps the plugin was renamed.
ca@valencia: Heu intentat executar el connector «%1», però este connector és desconegut. Probablement necessiteu carregar el fitxer corresponent PluginMap (Configuració -> Configura RKWard -> Connectors), o potser el connector ha sigut canviat el nom.

en: No such plugin
ca@valencia: No existix este connector

en: Bad serialization format while trying to invoke plugin '%1'. In general, this should not happen, unless you modified the parameters by hand. Please consider reporting this issue.
ca@valencia: Format de serialització inadequat en intentar executar el connector «%1». En general, açò no hauria de passar, a menys que modifiqueu els paràmetres a mà. Considereu informar d'este problema.

en: Bad serialization format
ca@valencia: Format de serialització inadequat

en: 
    The plugin has crashed.
ca@valencia: 
    El connector ha fallat.

en: Not all specified settings could be applied. Most likely this is because some R objects are no longer present in your current workspace.
ca@valencia: No es poden aplicar tots els paràmetres especificats. Molt probablement, és perquè alguns objectes R ja no estan presents en l'espai de treball actual.

en: Not all settings applied
ca@valencia: No s'han aplicat tots els paràmetres

en: 
    The plugin could not be auto-submitted with these settings.
ca@valencia: 
    El connector no pot ser enviat automàticament amb estos paràmetres.

en: Could not submit
ca@valencia: No es pot enviar

en: Could not open plugin map file %1. (Is not readable, or failed to parse)
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer de mapa de connectors %1. (No es pot llegir o l'anàlisi ha fallat)

en: Skipping plugin map file '%1': Not compatible with this version of RKWard
ca@valencia: S'omet el fitxer de mapa de connectors «%1»: No és compatible amb esta versió de RKWard

en: Specified required file '%1' does not exist or is not readable. Ignoring.
ca@valencia: El fitxer requerit especificat «%1» no existix o no es pot llegir. S'ignora.

en: Could not resolve specified required pluginmap '%1'. You may have to install additional packages.
ca@valencia: No s'ha pogut resoldre el mapa de connectors requerits especificats «%1». Potser cal instal·lar paquets addicionals.

en: Duplicate declaration of component id "%1" within pluginmap file "%2".
ca@valencia: Declaració duplicada del component ID «%1» en el fitxer de mapa de connectors «%2».

en: Specified file '%1' for component id "%2" does not exist or is not readable. Ignoring.
ca@valencia: El fitxer especificat «%1» pel component ID «%2» no existix o no es pot llegir. S'ignora.

en: Component '%1' is not available in a version compatible with this version of RKWard
ca@valencia: El component «%1» no està disponible en una versió compatible amb esta versió de RKWard

en: Unspecified
ca@valencia: Sense especificar

en: License: %1
ca@valencia: Llicència: %1

en: Authors:
ca@valencia: Autoria:

[ctx: Author roles (contributor, etc.)]
en: Roles
ca@valencia: Rols

en: Translators:
ca@valencia: Traductors:

en: RKWard plugin map
ca@valencia: Mapa de connectors de RKWard

en: R package
ca@valencia: Paquet d'R

en: This object has %1 dimension(s), but %2 dimension(s) is/are expected.
ca@valencia: Este objecte té %1 dimensions, però s'esperaven %2 dimensions.

en: This object has a length of %1, but a minimum length of %2 is expected.
ca@valencia: Este objecte té una llargària de %1, però s'esperava una llargària mínima de %2.

en: This object has a length of %1, but a maximum length of %2 is expected.
ca@valencia: Este objecte té una llargària de %1, però s'esperava una llargària màxima de %2.

en: This object does not appear to belong to any of the classes <i>%1</i>.
ca@valencia: Este objecte no pareix pertànyer a cap de les classes <i>%1</i>.

en: This object's data type is <i>%1</i>, while expected type(s) is/are <i>%2</i>.
ca@valencia: El tipus de dada d'este objecte és <i>%1</i>, mentre que el tipus esperat és/són <i>%2</i>.

en: Select one:
ca@valencia: Selecciona un:

en: Specify model
ca@valencia: Especifiqueu el model

en: Full Model
ca@valencia: Model complet

en: Main Effects only
ca@valencia: Només efectes principals

en: Custom Model:
ca@valencia: Model a mida:

en: Main effects
ca@valencia: Efectes principals

en: Level
ca@valencia: Nivell

en: Term
ca@valencia: Terme

en: Enter text
ca@valencia: Introduïu el text

en: Enter data:
ca@valencia: Introduïu les dades:

en: Type on these cells to expand the table
ca@valencia: Teclegeu en estes cel·les per a ampliar la taula

en: Empty values are not allowed
ca@valencia: Els valors buits no estan permesos

en: This column contains illegal values in some of its cells
ca@valencia: Esta columna valors prohibits en alguna de les seues cel·les

en: Updating status, please wait
ca@valencia: S'està actualitzant l'estat, espereu, per favor

en: This row has not yet been processed.
ca@valencia: Encara no s'ha processat esta fila.

en: This row contains invalid settings.
ca@valencia: Esta fila conté paràmetres no vàlids.

en: Please wait while settings are being processed
ca@valencia: Espereu mentre es processen els paràmetres

en: One or more rows contain invalid settings.
ca@valencia: Una fila o més conté paràmetres no vàlids.

en: At least %1 rows have to be defined (if any)
ca@valencia: Cal definir com a mínim %1 files (si n'hi ha)

en: At least %1 rows have to be defined
ca@valencia: Cal definir com a mínim %1 files

en: At most %1 rows may be defined
ca@valencia: Cal definir com a màxim %1 files

en: This element is not valid for the following reason(s):
ca@valencia: Este element no és vàlid pels motiu/s següents:

en: Enter filename
ca@valencia: Introduïu el nom del fitxer

en: Select
ca@valencia: Selecciona

en: The file or directory does not exist.
ca@valencia: El fitxer o directori no existix.

en: Only files (not directories) are acceptable, here.
ca@valencia: Ací només s'accepten fitxers (no directoris).

en: Only directories (not files) are acceptable, here.
ca@valencia: Ací només s'accepten directoris (no fitxers).

en: The specified file is not writable.
ca@valencia: No es pot escriure en el fitxer especificat.

en: You have to specify a filename (not directory) to write to.
ca@valencia: Cal especificar un nom de fitxer (no directori) per a escriure-hi.

en: <b>Note:</b> The given file already exists, and will be modified / overwritten.
ca@valencia: <b>Nota:</b> El fitxer indicat ja existix, i es modificarà / sobreescriurà.

en: Only local files are allowed, here.
ca@valencia: Ací només s'admeten fitxers locals.

en: This url looks valid.
ca@valencia: Este URL pareix vàlid.

en: The given filename / url is not valid.
ca@valencia: El nom del fitxer / URL indicat no és vàlid.

en: Save to:
ca@valencia: Guarda a:

en: my.data
ca@valencia: Dades.meues

en: Enter value:
ca@valencia: Introduïu el valor:

en: Preview
ca@valencia: Vista prèvia

en: There has been an error while trying to parse the description of this plugin ('%1'). Please refer to stdout for details.
ca@valencia: S'ha produït un error en analitzar la descripció d'este connector («%1»). Per a més detalls, reviseu l'eixida estàndard.

en: Could not create plugin
ca@valencia: No s'ha pogut crear el connector

en: Options
ca@valencia: Opcions

en: Code Preview
ca@valencia: Vista prèvia del codi

en: Submit
ca@valencia: Envia

en: Auto close
ca@valencia: Tanca automàticament

en: Help
ca@valencia: Ajuda

en: Use Wizard
ca@valencia: Utilitza l'assistent

en: Run again
ca@valencia: Torna a executar

en: Processing. Please wait
ca@valencia: S'està processant. Espereu

en: Below you can preview the R commands corresponding to the settings you made. Click 'Submit' to run the commands.
ca@valencia: En la part inferior podeu veure la vista prèvia de les ordres R que corresponen a la configuració que heu fet. Feu clic a «Envia» per a executar-les.

en: Below you can preview the result of your settings, and the R commands to be run. Click 'Submit' to run the commands.
ca@valencia: En la part inferior podeu veure la vista prèvia del resultat de la configuració, i de les ordres R que s'executaran. Feu clic sobre «Envia» per a executar-les.

en: Next >
ca@valencia: Següent >

en: < Back
ca@valencia: < Arrere

en: Use Dialog
ca@valencia: Utilitza el diàleg

en: Select Variable(s)
ca@valencia: Selecciona variables

en: Show all environments
ca@valencia: Mostra tots els entorns

en: Show objects in all environments on the <i>search()</i> path, instead of just those in <i>.GlobalEnv</i>. Check this, if you want to select objects from a loaded package.
ca@valencia: Mostra els objectes a tots els entorns del camí <i>search()</i>, en lloc de només els de <i>.GlobalEnv</i>. Activeu-la si voleu seleccionar objectes des d'un paquet carregat.

en: Show filter options
ca@valencia: Mostra les opcions de filtratge

en: Expand all root level objects (show columns of data.frames)
ca@valencia: Expandix tots els objectes al nivell arrel (mostra les columnes dels «data.frames»)

en: Collapse all root level objects (hide columns of data.frames)
ca@valencia: Reduïx tots els objectes al nivell arrel (oculta les columnes dels «data.frames»)

en: <p>Using this object, here, may lead to failures or unexpected results, for the following reason(s):</p>
ca@valencia: <p>En utilitzar este objecte, ací, pot portar a fallades o a resultats inesperats, pels motiu/s següents:</p>

en: Running
ca@valencia: En execució

en: Canceled
ca@valencia: S'ha cancel·lat

en: Command Chain
ca@valencia: Cadena d'ordres

en: Closed
ca@valencia: Tancat

en: Waiting
ca@valencia: En espera

en: Command Stack
ca@valencia: Pila d'ordres

en: Command
ca@valencia: Ordre

en: Description
ca@valencia: Descripció

en: The backend executable could not be found. This is likely to be a problem with your installation.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar l'executable del dorsal. Probablement es tracta d'un problema amb la instal·lació.

en: The backend executable could not be started. Error message was: %1
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar l'executable del dorsal. El missatge d'error és: %1

en: Error during handshake with backend process. Expected token '%1', received token '%2'
ca@valencia: Error durant la conformitat de connexió amb el procés del dorsal. S'esperava el testimoni «%1», i s'ha rebut el testimoni «%2»

en: Version mismatch during handshake with backend process. Frontend is version '%1' while backend is '%2'.
    Please fix your installation.
ca@valencia: La versió no coincidix durant la conformitat de connexió amb el procés del dorsal. El frontal té la versió «%1» mentre que el dorsal té la «%2».
    Esmeneu la instal·lació.

en: The backend process could not be started. Please check your installation.
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el dorsal. Comproveu la instal·lació.

en: The backend process failed to start with exit code %1, message: '%2'.
ca@valencia: El procés del dorsal ha fallat en iniciar-se amb el codi d'eixida %1, missatge: «%2».

en: Backend process has exited with code %1, message: '%2'.
ca@valencia: El procés del dorsal ha eixit amb el codi %1, missatge: «%2».

en: The R engine has shut down with status: %1
ca@valencia: El motor R s'ha parat amb l'estat: %1

en: The R engine has encountered a fatal error:
    %1
ca@valencia: El motor R ha trobat un error fatal:
    %1

en: Message from the R backend
ca@valencia: Missatge del dorsal R

en: Question from the R backend
ca@valencia: Pregunta del dorsal R

en: </p>	- The 'rkward' R-library either could not be loaded at all, or not in the correct version. This may lead to all sorts of errors, from single missing features to complete failure to function. The most likely cause is that the last installation did not place all files in the correct place. However, in some cases, left-overs from a previous installation that was not cleanly removed may be the cause.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>
ca@valencia: <p>	- No s'ha pogut carregar la biblioteca «rkward» d'R, o no és la versió correcta. Açò pot provocar tota mena d'errors, des de la falta d'alguna funcionalitat fins que totes les funcions fallen. La causa més probable és que l'última instal·lació no va situar els fitxers en el lloc correcte. Tanmateix, en alguns casos, les restes d'una instal·lació anterior que no s'ha eliminat correctament podria ser-ne la causa.</p><p><b>Ara heu d'eixir de RKWard, i arreglar la seua instal·lació</b>. Per a ajuda sobre açò, consultar <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>

en: <p>	-There was a problem setting up the communication with R. Most likely this indicates a broken installation.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>
ca@valencia: <p>	- Hi ha hagut un problema establint la comunicació amb R. Probablement, açò indica una instal·lació trencada.</p>		<p><b>Ara heu d'eixir de RKWard, i arreglar la instal·lació</b>. Per a ajuda sobre açò, consulteu <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>

en: Graphics version mismatch
ca@valencia: La versió del motor gràfic no coincidix

en: R Graphics Engine version has changed (from %1 to %2).<br>This change requires a recompilation.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Additional information</a>
ca@valencia: La versió del motor gràfic d'R ha canviat (des de %1 a %2).<br>Este canvi requerix una recompilació.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Informació addicional</a>

en: Ok
ca@valencia: D'acord

en: R Startup
ca@valencia: Inici d'R

en: <p>	-An unspecified error occurred that is not yet handled by RKWard. Likely RKWard will not function properly. Please check your setup.</p>
ca@valencia: <p>	-S'ha produït un error desconegut que encara no és gestionat per RKWard. Segurament RKWard no funcionarà adequadament. Comproveu la configuració.</p>

en: <p>There was a problem starting the R backend. The following error(s) occurred:</p>
ca@valencia: <p>Hi ha hagut un problema en iniciar l'execució del dorsal R. S'ha/n produït els següents errors:</p>

en: Error starting R
ca@valencia: S'ha produït un error en iniciar R

en: Quitting was canceled
ca@valencia: S'ha cancel·lat l'eixida

en: A command in the R backend is trying to change the character encoding. While RKWard offers support for this, and will try to adjust to the new locale, this operation may cause subtle bugs, if data windows are currently open. Also the feature is not well tested, yet, and it may be advisable to save your workspace before proceeding.
    If you have any data editor opened, or in any doubt, it is recommended to close those first (this will probably be auto-detected in later versions of RKWard). In this case, please choose 'Cancel' now, then close the data windows, save, and retry.
ca@valencia: Una ordre en el dorsal d'R està intentant canviar la codificació de caràcters. Encara que RKWard ho permet, i intentarà ajustar-se a la configuració regional nova, esta operació pot provocar errors subtils, si la finestra de dades està oberta actualment. A més, esta funcionalitat no està ben provada, i s'aconsella guardar l'espai de treball abans de continuar.
    Si teniu qualsevol editor de dades obert, o en cas de dubte, primer es recomana tancar-los (probablement açò es detectarà automàticament en versions posteriors de RKWard). En este cas, ara seleccioneu «Cancel·la», i després tanqueu les finestres de dades, guardeu i torneu-ho a intentar.

en: Locale change
ca@valencia: Canvia la configuració regional

en: Changing the locale was canceled by user
ca@valencia: L'usuari ha cancel·lat el canvi de la configuració regional

en: Attempt to start recording, while already recording commands. Ignoring.
ca@valencia: Intenta començar la gravació, mentre que ja està enregistrant les ordres. S'ignora.

en: Could not open file for writing. Not recording commands
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriptura. No s'enregistraran les ordres

en: Error: unrecognized request '%1'
ca@valencia: S'ha produït un error: sol·licitud no reconeguda «%1»

en: The R-backend has indicated that in order to carry out the current task it needs the package '%1', which is not currently installed. We will open the package-management tool, and there you can try to locate and install the needed package.
ca@valencia: El dorsal R necessita el paquet «%1» per a dur a terme esta tasca. Este paquet no està instal·lat. Ara s'obrirà l'eina de gestió de paquets, a fi que pugueu intentar localitzar i instal·lar este paquet.

en: Require package '%1'
ca@valencia: Requerix el paquet «%1»

en: Unrecognized call '%1'
ca@valencia: Crida no reconeguda «%1»

en: R backend requests information
ca@valencia: El dorsal R sol·licita informació

en: 
    The R backend will be shut down immediately. This means, you can not use any more functions that rely on it. I.e. you can do hardly anything at all, not even save the workspace (but if you're lucky, R already did that). What you can do, however, is save any open command-files, the output, or copy data out of open data editors. Quit RKWard after that. Sorry!
ca@valencia: 
    El dorsal R es cancel·larà immediatament. Açò vol dir que no podreu utilitzar cap funció que el necessite. És a dir, podreu fer poca cosa, inclús no es podrà guardar l'espai de treball (però si teniu sort, R ja ho haurà fet). Malgrat açò, podreu guardar qualsevol fitxer d'ordres obert, l'eixida, o copiar dades dels editors de dades oberts. Eixiu de RKWard després d'açò.

en: R engine has died
ca@valencia: El motor R s'ha parat

en: Graphics Device Number %1
ca@valencia: Dispositiu gràfic número %1

[ctx: Window title]
en: %1 (Active)
ca@valencia: %1 (Activa)

[ctx: Window title]
en: %1 (Inactive)
ca@valencia: %1 (Inactiva)

en: <h2>Locating point(s)</h2><p>Use left mouse button to select point(s). Any other mouse button to stop.</p>
ca@valencia: <h2>Punts d'ubicació</h2><p>Utilitzeu el botó esquerre del ratolí per a seleccionar punts. Qualsevol altre botó per a parar.</p>

en: <p>Press Enter to see next plot, or click 'Cancel' to abort.</p>
ca@valencia: <p>Premeu Retorn per a veure el diagrama següent, o feu clic a «Cancel·la» per a interrompre.</p>

en: Ok to show next plot?
ca@valencia: D'acord en mostrar el diagrama següent?

en: There has been an error while trying to connect the on-screen graphics backend. This means, on-screen graphics using the RKWard device will not work in this session.
ca@valencia: S'ha produït un error en intentar connectar amb el dorsal gràfic en pantalla. Açò vol dir que els gràfics en pantalla utilitzant el dispositiu de RKWard no funcionaran en esta sessió.

en: Expected connection token %1, but read connection token %2
ca@valencia: S'esperava el testimoni de connexió %1, però s'ha llegit el testimoni de connexió %2

en: Error while connection graphics backend
ca@valencia: S'ha produït un error en connectar el dorsal gràfic

en: The 'katepart' component could not be loaded. RKWard cannot run without katepart, and will exit, now. Please install katepart, and try again.
ca@valencia: El component «katepart» no s'ha pogut carregar. RKWard no pot executar-se sense el katepart, i ara acabarà. Instal·leu el katepart, i torneu-ho a intentar.

en: 'katepart' component could not be found
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el component «katepart»

en: R Console
ca@valencia: Consola d'R

en: Scrollbar minimap
ca@valencia: Mapa en miniatura en la barra de desplaçament

en: Dynamic word wrap
ca@valencia: Ajust dinàmic de les paraules

en: Syntax error
ca@valencia: S'ha produït un error de sintaxi

en: Select command history file to load
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer d'historial d'ordres que s'ha de carregar

en: R history files [*.Rhistory](*.Rhistory);;All files [*](*)
ca@valencia: Fitxers de l'historial d'R [*.Rhistory](*.Rhistory);;Tots els fitxers [*](*)

en: Select filename to save command history
ca@valencia: Seleccioneu el nom de fitxer per a guardar l'historial d'ordres

en: R history files [*.Rhistory] (*.Rhistory);;All files [*] (*)
ca@valencia: Fitxers de l'historial d'R [*.Rhistory] (*.Rhistory);;Tots els fitxers [*] (*)

en: Interrupt running command
ca@valencia: Interromp l'execució de l'ordre

en: Copy selection literally
ca@valencia: Copia la selecció literalment

en: Copy commands, only
ca@valencia: Només copia les ordres

en: Print Console
ca@valencia: Imprimix la consola

en: Import command history...
ca@valencia: Importa l'historial d'ordres...

en: Export command history...
ca@valencia: Exporta l'historial d'ordres...

en: You have configured RKWard to pipe script editor commands through the R Console. However, another command is currently active in the console. Do you want to append it to the command in the console, or do you want to reset the console, first? Press cancel if you do not wish to run the new command, now.
ca@valencia: Heu configurat RKWard perquè les ordres de l'editor de scripts es canalitzen a través de la consola d'R. Tanmateix, actualment hi ha una altra ordre activa a la consola. Voleu afegir-la a l'ordre de la consola, o abans voleu reiniciar la consola? Premeu cancel·la si ara no voleu executar l'ordre nova.

en: R Console is busy
ca@valencia: La consola d'R està ocupada

en: Append
ca@valencia: Afig

en: Reset, then submit
ca@valencia: Reinicia, després envia

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca@valencia: Vi&sualitza

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ca@valencia: &Executa

en: <p>You are about to start an RKWard dialog from outside of RKWard, probably by clicking on an 'rkward://'-link, somewhere. In case you have found this link on an external website, please bear in mind that R can be used to run arbitrary commands on your computer, <b>potentially including downloading and installing malicious software</b>. If you do not trust the source of the link you were following, you should press 'Cancel', below.</p><p>In case you click 'Continue', no R code will be run, unless and until you click 'Submit' in the dialog window, and you are encouraged to review the generated R code, before doing so.</p><p><i>Note</i>: Checking 'Do not ask again' will suppress this message for the remainder of this session, only.
ca@valencia: <p>Esteu a punt d'iniciar un diàleg de RKWard des de fora de RKWard, probablement en clicar en un enllaç «rkward://». En cas que hàgeu trobat este enllaç en un lloc web extern, cal tindre en compte que R es pot utilitzar per a executar ordres arbitràries al vostre ordinador, <b>potencialment inclosa la baixada i la instal·lació de programari maliciós</b>. Si no confieu en l'origen de l'enllaç que esteu seguint, hauríeu de prémer «Cancel·la» tot seguit.</p><p>En cas que cliqueu a «Continua», no s'executarà cap codi R, fins que no cliqueu «Envia» en la finestra de diàleg, i us animem a revisar el codi R generat abans de fer-ho.</p><p><i>Nota</i>: Activant «No ho tornes a preguntar», només suprimirà este missatge per a la resta d'esta sessió.

en: A note on external links
ca@valencia: Una nota sobre els enllaços externs

en: Setting up plugins...
ca@valencia: S'estan configurant els connectors...

en: New RKWard plugin packs (listed below) have been found, and have been activated, automatically. To de-activate selected plugin packs, use Settings->Configure RKWard->Plugins.
ca@valencia: S'han trobat paquets nous (llistats davall) de connectors de RKWard, i s'han activat automàticament. Per a desactivar els paquets de connectors seleccionats, utilitzeu «Configuració -> Configura RKWard -> Connectors».

en: New plugins found
ca@valencia: S'han trobat connectors nous

en: The following RKWard pluginmap files could not be loaded, and have been disabled. This could be because they are broken, not compatible with this version of RKWard, or not meant for direct loading (see the 'Details' for more information). They have been disabled.
ca@valencia: No s'han pogut carregar els fitxers següents del mapa de connectors de RKWard, i s'han desactivat. Podria ser perquè estan trencats, no són compatibles amb esta versió de RKWard, o no estan dissenyats per a la càrrega directa (vegeu els «Detalls» per a més informació). S'han desactivat.

en: Failed to load some plugin maps
ca@valencia: No s'ha pogut carregar alguns mapes de connectors

en: Some errors were encountered while loading the following RKWard pluginmap files. This could be because individual plugins are broken or not compatible with this version of RKWard (see the 'Details' for more information). Other plugins were loaded, successfully, however.
ca@valencia: S'han trobat diversos errors en carregar els fitxers del mapa de connectors de RKWard. Açò podria ser perquè els connectors individuals estan trencats o no són compatibles amb esta versió de RKWard (vegeu els «Detalls» per a més informació). Malgrat açò, s'han carregat altres connectors.

en: Note: You will not be warned about these pluginmap files again, until you upgrade RKWard, or remove and re-add them in Settings->Configure RKWard->Plugins.
ca@valencia: Nota: No tornarà a aparéixer l'avís quant a estos fitxers del mapa de connectors, fins que actualitzeu RKWard, o els elimineu i els torneu a afegir a «Configuració -> Configura RKWard -> Connectors».

en: Carbon Copy Settings
ca@valencia: Paràmetres de la còpia

en: Workspace
ca@valencia: Espai de treball

en: Files
ca@valencia: Fitxers

en: Pending Jobs
ca@valencia: Treballs pendents

en: Debugger Frames
ca@valencia: Taules del depurador

en: Debugger Console
ca@valencia: Consola del depurador

en: RKWard Debug Messages
ca@valencia: Missatges de depuració de RKWard

en: Dataset
ca@valencia: Conjunt de dades

en: Creates new empty dataset and opens it for editing
ca@valencia: Crea un conjunt de dades nou buit i obri'l per a editar-lo

en: Script File
ca@valencia: Fitxer de script

en: Output document
ca@valencia: Document d'eixida

en: Creates and activates a new output document
ca@valencia: Crea i activa un document d'eixida nou

en: Open R Script File...
ca@valencia: Obri un fitxer de script d'R...

en: Open RKWard Output File...
ca@valencia: Obri un fitxer d'eixida de RKWard...

en: Open any File...
ca@valencia: Obri qualsevol fitxer...

en: Open Recent R Script File
ca@valencia: Obri un fitxer recent de script d'R

en: Import Assistant
ca@valencia: Assistent d'importació

en: Assistant to find the best method to import data from a variety of formats
ca@valencia: Assistent per trobar el mètode millor per a importar dades des d'una varietat de formats

en: Open Workspace...
ca@valencia: Obri un espai de treball...

en: Opens an existing document
ca@valencia: Obri un document ja existent

en: Open Recent Workspace
ca@valencia: Obri un espai de treball recent

en: Opens a recently used file
ca@valencia: Obri un fitxer utilitzat recentment

en: Save Workspace
ca@valencia: Guarda l'espai de treball

en: Saves the actual document
ca@valencia: Guarda el document existent

en: Save Workspace As
ca@valencia: Anomena i guarda l'espai de treball

en: Saves the actual document as...
ca@valencia: Guarda el document existent com a...

en: Quits the application
ca@valencia: Ix de l'aplicació

en: Interrupt all commands
ca@valencia: Interromp totes les ordres

en: CC commands to output...
ca@valencia: Copia les ordres a l'eixida...

en: Manage R packages and plugins...
ca@valencia: Gestiona els paquets i els connectors d'R...

en: Close All Data
ca@valencia: Tanca totes les dades

en: Closes all open data editors
ca@valencia: Tanca tots els editors de dades oberts

en: Close All
ca@valencia: Tanca-ho tot

en: Detach
ca@valencia: Separa

en: Check installation
ca@valencia: Comprova la instal·lació

en: [No actions available for current view]
ca@valencia: [No hi ha disponible cap acció per a la vista actual]

en: Open...
ca@valencia: Obri...

en: Create...
ca@valencia: Crea...

en: Save...
ca@valencia: Guarda...

en: Restart R Backend
ca@valencia: Reinicia el dorsal R

en: <p>This feature is primarily targetted at advanced users working on scripts or packages. Please proceed with caution.</p><p><b>All unsaved data in this workspace will be lost!</b> All data editors, and graphics windows will be closed.</p><p>Are you sure you want to proceed?</p>
ca@valencia: <p>Esta característica està destinada principalment als usuaris avançats que treballen amb scripts o paquets. Procediu amb precaució.</p><p><b>Totes les dades sense guardar en este espai de treball es perdran!</b> Es tancaran tots els editors de dades i finestres de gràfics.</p><p>Segur que voleu continuar?</p>

en: Restart R backend
ca@valencia: Reinicia el dorsal R

en: <p>One or more operations are pending.</p><p>If you have recently chosen to save your workspace, and you see this message, <b>your data may not be saved, yet!</b></p><p>How do you want to proceed?</p>
ca@valencia: <p>Hi ha una o més operacions pendents.</p><p>Si recentment heu triat guardar l'espai de treball, i veeu este missatge, <b>les vostres dades encara no s'han guardat!</b></p><p>Com voleu continuar?</p>

en: R commands still pending
ca@valencia: Encara hi ha ordres R pendents

en: Force restart now
ca@valencia: Força ara el reinici

en: Check again
ca@valencia: Comprova una altra vegada

en: Cancel restarting
ca@valencia: Cancel·la el reinici

en: Current working directory
ca@valencia: Directori actual de treball

en: Configure R backend
ca@valencia: Configura el dorsal R

en: Exiting...
ca@valencia: S'està eixint...

en: New dataset
ca@valencia: Conjunt de dades nou

en: Enter name for the new dataset
ca@valencia: Introduïu el nom per al conjunt de dades nou

en: Opening workspace...
ca@valencia: S'està obrint l'espai de treball...

en: Select workspace to open...
ca@valencia: Selecciona l'espai de treball que s'ha d'obrir...

en: The <b>R</b> engine is busy.
ca@valencia: El motor d'<b>R</b> està ocupat.

en: The <b>R</b> engine is idle.
ca@valencia: El motor d'<b>R</b> està desocupat.

en: The <b>R</b> engine is being initialized.
ca@valencia: El motor d'<b>R</b> s'està inicialitzant.

en: The <b>R</b> engine is unavailable.
ca@valencia: El motor d'<b>R</b> no està disponible.

en: Open
ca@valencia: Obri

en: Opening mode:
ca@valencia: Mode d'obertura:

en: Guess file type, automatically
ca@valencia: Estima el tipus de fitxer, automàticament

en: Open as text / script file
ca@valencia: Obri com a fitxer de text/script

en: Open as text file and force R highlighting
ca@valencia: Obri com a fitxer de text i força el ressaltat d'R

en: Select RKWard Output file to open...
ca@valencia: Seleccioneu un fitxer d'eixida de RKWard que s'ha d'obrir...

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko);;All files [*](*)
ca@valencia: Fitxers d'eixida de RKWard [*.rko](*.rko);;Tots els fitxers [*](*)

en: Open script file(s)
ca@valencia: Obri els fitxers de script

en: [Unnamed Workspace]
ca@valencia: [Espai de treball sense nom]

note: i18n: ectx: Menu (new_data)
en: &New
ca@valencia: &Nou

note: i18n: ectx: Menu (open_specific)
en: &Open by Type
ca@valencia: O&bri per tipus

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ca@valencia: &Importa

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ca@valencia: &Exporta

note: i18n: ectx: Menu (workspace)
en: &Workspace
ca@valencia: &Espai de treball

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
ca@valencia: &Finestres

note: i18n: ectx: Menu (window_activate)
en: &Activate
ca@valencia: &Activa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca@valencia: Con&figuració

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ca@valencia: &Ajuda

en: summary (x)
ca@valencia: resum (x)

en: print (x)
ca@valencia: imprimix (x)

en: <b>Object was deleted</b>
ca@valencia: <b>L'objecte s'ha suprimit</b>

en: Object Viewer: %1
ca@valencia: Visor d'objectes: %1

en: The object was changed. You may want to click "Update"
ca@valencia: L'objecte s'ha modificat. Podeu fer clic a «Actualitza»

en: Update
ca@valencia: Actualitza

en: Fetching information
ca@valencia: S'està recuperant la informació

en: The QtScript-backend has reported an error:
    %1
ca@valencia: El dorsal QtScript ha informat d'un error:
    %1

en: Scripting error
ca@valencia: S'ha produït un error en l'script creat

en: Script Error in %1, line %2: %3
    Backtrace:
    %4
ca@valencia: S'ha produït un error de script a %1, línia %2: %3
    Traça arrere:
    %4

en: The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.
ca@valencia: El fitxer «%1» (necessari per a «%2») no es troba. Comproveu la instal·lació.

en: Error opening script file %1
ca@valencia: S'ha produït un error en obrir el fitxer de script %1

en: inlined code
ca@valencia: Codi a la línia

en: Script Error at '%1' line %2: %3
ca@valencia: S'ha produït un error en l'script %2 a la línia «%1»: %3

en: error ('The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.');
ca@valencia: error («El fitxer «%1» (necessari per a «%2») no es troba. Comproveu la instal·lació.»);

en: ## Prepare
ca@valencia: ## Prepara

en: ## Compute
ca@valencia: ## Calcula

en: ## Print result
ca@valencia: ## Imprimix els resultats

en: Settings
ca@valencia: Configuració

en: <h1>Add-ons</h1><p>RKWard add-ons come in a variety of forms, each with their own configuration options:</p><h2>R packages</h2><p><a href="rkward://settings/rpackages">Add-ons to the R language itself</a>. These are usually downloaded from "CRAN". Some of these add-on packages may additionally contain RKWard plugins.</p><h2>RKWard plugins</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Graphical dialogs to R functionality</a>. These plugins are usually pre-installed with RKWard, or with an R package. However, they can be activated/deactivated to help keep the menus manageable. Note that it is relatively easy to <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">create your own custom dialogs as plugins</a>!</p><h2>Kate plugins</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Plugins developed for Kate / KTextEditor</a>. These provide shared functionality that is useful in the context of text editing and IDE applications. These plugins are usually found pre-installed on your system. You can configure to load the plugins that are useful to your own workflow.</p>
ca@valencia: <h1>Complements</h1><p>Els complements de RKWard arriben en diverses formes, cada un amb les seues pròpies opcions de configuració:</p><h2>Paquets d'R</h2><p><a href="rkward://settings/rpackages">Complements del mateix llenguatge R</a>. Normalment este es baixen de «CRAN». De manera addicional, alguns d'estos paquets poden contindre connectors de RKWard.</p><h2>Connectors de RKWard</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Diàlegs gràfics per a les funcionalitats d'R</a>. Normalment estos connectors estan preinstal·lats amb RKWard, o amb un paquet d'R. Tanmateix, es poden activar/desactivar per a ajudar a mantindre manejables els menús. Cal tindre en compte que és relativament senzill <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">crear els vostres propis diàlegs personalitzats com a connectors</a>!</p><h2>Connectors de Kate</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Connectors desenvolupats per a Kate / KTextEditor</a>. Este proporcionen una funcionalitat compartida que és útil al context de les aplicacions d'edició de text i els IDE. Estos connectors normalment es troben preinstal·lats en el sistema. Podeu configurar la càrrega dels connectors que siguen útils per al vostre flux de treball.</p>

en: Add-ons
ca@valencia: Complements

en: Code Completion / Code Hints
ca@valencia: Compleció del codi / Consells de codi

en: Function call tip
ca@valencia: Consells de crida a funció

en: Function argument completion
ca@valencia: Compleció d'argument de funció

en: Object name completion
ca@valencia: Compleció de nom d'objectes

en: Filename completion
ca@valencia: Compleció de nom de fitxers

en: Auto word completion
ca@valencia: Compleció automàtica de paraules

en: Mouseover object info
ca@valencia: Informació de l'objecte en passar-hi el ratolí

en: Start code completions/hints, automatically
ca@valencia: Inicia automàticament la compleció de codi/consells

en: Minimum number of characters
ca@valencia: Nombre mínim de caràcters

en: Timeout (milliseconds)
ca@valencia: Temps d'espera (mil·lisegons)

en: (Attempt to) start completion whenever the cursor position changes
ca@valencia: (Intenta) iniciar la compleció sempre que la posició del cursor canvie

en: Note: Further shortcuts can be assigned, and by default, Ctlr+Space invokes completions, in addition to this. Further, pressing the Tab key, while completions are shown, performs partial completion (if possible), independent of this setting.
ca@valencia: Nota: Es poden assignar dreceres addicionals, i de manera predeterminada Ctlr+Espai invoca les complecions. A més, en prémer la tecla de tabulació quan es mostren les complecions es porta a terme una compleció parcial (si és possible), independent d'esta opció.

en: Tab key invokes code completion
ca@valencia: La tecla de tabulació invoca la compleció de codi

en: Up/down cursor keys
ca@valencia: Tecles de cursor amunt/avall

en: Alt+Up/down cursor keys
ca@valencia: Tecles de cursor Alt+amunt/avall

en: If you wish to avoid ambiguity between navigation completion options and navigating the document, you can set the behavior such that completion items are navigate using Alt+up / Alt+down, instead of just the up/down cursor keys.
ca@valencia: Si es desitja evitar l'ambigüitat entre les opcions de compleció de navegació i la navegació pel document, es pot establir el comportament per als elements de compleció es naveguen utilitzant Alt+amunt/Alt+avall, en lloc de només les tecles de cursor amunt/avall.

en: Keyboard navigation of completion items
ca@valencia: Navegació amb el teclat dels elements de compleció

en: '$'-operator (list$member)
ca@valencia: '$'-operador (llista$membre)

en: '[['-operator (list[["member"]])
ca@valencia: '[['-operador (llista[["membre"]])

[ctx: Note: list() and data.frame() are programming terms in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to members of list() and data.frame() objects
ca@valencia: Operador per a accedir als membres dels objectes de list() i data.frame()

en: '@'-operator (object@member)
ca@valencia: Operador «@» (objecte@membre)

en: 'slot()'-function (slot(object, member))
ca@valencia: Funció «slot()» (slot(objecte, membre))

[ctx: Note: S4-slot() is a programming term in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to S4-slot()s
ca@valencia: Operador per a accedir a S4-slot()s

en: For masked objects, only
ca@valencia: Només per als objectes emmascarats

en: For objects outside of <i>.GlobalEnv</i>, only
ca@valencia: Només per als objectes fora de <i>.GlobalEnv</i>

en: Always
ca@valencia: Sempre

en: Include environment for objects on the search path:
ca@valencia: Inclou l'entorn dels objectes al camí de busca:

en: Offer completions in all file types (not just R scripts)
ca@valencia: Oferix la compleció en qualsevol tipus de fitxer (no només els scripts en R)

en: <b>Note: </b>Additional (common) completion options are available at the <a href="rkward://settings/editor">script editor settings</a>
ca@valencia: <b>Nota: </b>Hi ha opcions de compleció addicionals (comunes) disponibles a la <a href="rkward://settings/editor">configuració de l'editor de scripts</a>

en: Settings marked with (*) do not take effect until you restart RKWard
ca@valencia: Els paràmetres de configuració marcats amb un (*) només s'aplicaran si reinicieu RKWard

en: Autosaves
ca@valencia: Guardades automàtiques

en: Autosave interval (minutes)
ca@valencia: Interval de les guardades automàtiques (minuts)

en: Keep autosave file after manual save
ca@valencia: Mantín la còpia de seguretat automàtica dels fitxers després del guardada manual

en: <p>A list of filters (file name extensions) that should be treated as R script files. Most importantly, files matching one of these filters will always be opened with R syntax highlighting.</p><p>Filters are case insensitive.</p>
ca@valencia: <p>Una llista de filtres (extensions de noms de fitxer) que s'ha de tractar com a fitxers de script d'R. El més important, els fitxers que coincidisquen amb un d'estos filtres sempre s'obriran amb el ressaltat de sintaxi d'R.</p><p>Els filtres no distingixen majúscules i minúscules.</p>

en: R script file filters (separated by spaces)
ca@valencia: Filtres de fitxer de script d'R (separats per espais)

en: Script editor
ca@valencia: Editor de scripts

en: Load/Save command history
ca@valencia: Carrega/Guarda l'historial d'ordres

en: Maximum length of command history (0 for no limit)
ca@valencia: Llargària màxima de l'historial d'ordres (0 si no es vol cap límit)

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the console (0 for not limit)
ca@valencia: Nombre màxim de paràgrafs/línies que s'han de mostrar en la consola (0 si no es vol cap límit)

en: Run commands from script editor through console
ca@valencia: Executa les ordres des de l'editor de scripts a través de la consola

en: Also add those commands to console history
ca@valencia: Afig també estes ordres en l'historial de la consola

en: Do not add
ca@valencia: No l'afiges

en: Add only if single line
ca@valencia: Afig només si és una línia única

en: Add all commands
ca@valencia: Afig totes les ordres

en: Command history is context sensitive by default
ca@valencia: L'historial d'ordres depén, de manera predeterminada, del context

en: Console
ca@valencia: Consola

en: <b>These settings are for debugging purposes, only.</b> It is safe to leave them untouched. Also, these settings will only apply to the current session, and will not be saved.
ca@valencia: <b>Estos paràmetres només són per a depuració.</b> És més segur deixar-los tal com estan. També, estos paràmetres només s'aplicaran a la sessió actual i no es guardaran.

en: Debug level
ca@valencia: Nivell de depuració

en: Debug flags
ca@valencia: Senyaladors de la depuració

en: Command timeout
ca@valencia: Temps d'espera de les ordres

en: <i>Note:</i> Debug output is written to %1
ca@valencia: <i>Nota:</i> L'eixida de la depuració s'escriu a %1

en: Debug
ca@valencia: Depuració

en: Directory where rkward may store files (setting takes effect after restarting RKWard)
ca@valencia: Directori on RKWard pot emmagatzemar els fitxers (este paràmetre tindrà efectes després de reiniciar RKWard)

en: Startup behavior
ca@valencia: Comportament en començar

en: Load .RData-file from startup directory, if available (R option '--restore')
ca@valencia: Carrega el fitxer .RData del directori d'inici, si està disponible (opció «--restore» d'R)

en: Show RKWard Help on Startup
ca@valencia: Mostra l'ajuda de RKWard en iniciar

en: Initial working directory
ca@valencia: Directori de treball inicial

en: Do not change current directory on startup
ca@valencia: No canvies el directori actual en iniciar

en: RKWard files directory (as specified, above)
ca@valencia: Directori de fitxers de RKWard (com s'ha especificat abans)

en: User home directory
ca@valencia: Carpeta d'inici de l'usuari

en: Last used directory
ca@valencia: Últim directori utilitzat

en: The following directory (please specify):
ca@valencia: El directori següent (indiqueu-lo):

en: <p>The initial working directory to use. Note that if you are loading a workspace on startup, and you have configured RKWard to change to the directory of loaded workspaces, that directory will take precedence.</p>
ca@valencia: <p>El directori de treball inicial que s'utilitzarà. Cal tindre en compte que si esteu carregant un espai de treball en iniciar i heu configurat RKWard per a canviar al directori de l'espai de treball carregat, este directori tindrà preferència.</p>

en: <p>The number of recent files to remember (in the Open Recent R Script File menu).</p>
ca@valencia: <p>El nombre de fitxers recents a recordar (en el menú d'obrir fitxers recents de script d'R).</p>

en: Maximum number of recently used files to remember per category
ca@valencia: Nombre màxim de fitxers utilitzats recentment a recordar per categoria

en: The workplace layout (i.e. which script-, data-, help-windows are open) may be saved (and loaded) per R workspace, or independent of the R workspace. Which do you prefer?
ca@valencia: El lloc de treball (és a dir, les finestres de scripts, dades, d'ajuda que estan obertes) es pot guardar (i carregar) per a l'espai de treball d'R, o independentment d'este espai de treball. Què preferiu?

en: Save/restore with R workspace, when saving/loading R workspace
ca@valencia: Guarda/restaura amb l'espai de treball d'R, quan s'està guardant/carregant l'espai de treball d'R

en: Save/restore independent of R workspace (save at end of RKWard session, restore at next start)
ca@valencia: Guarda/restaura independentment de l'espai de treball d'R (guarda al final de la sessió de RKWard, restaura en la pròxima iniciada)

en: Do not save/restore workplace layout
ca@valencia: No guardes/restaura la disposició de l'espai de treball

en: When loading a workspace, change to the corresponding directory.
ca@valencia: En carregar un espai de treball, canvia al directori corresponent.

en: Warn when editing objects with more than this number of fields (0 for no limit):
ca@valencia: Avisa en editar objectes amb més d'este nombre de camps (0 si no es vol cap límit):

en: MDI window focus behavior
ca@valencia: Comportament del focus de la finestra MDI

en: Click to focus
ca@valencia: Clic al focus

en: Focus follows mouse
ca@valencia: El focus seguix al ratolí

en: Default graphics device
ca@valencia: Dispositiu gràfic predeterminat

en: RKWard native device
ca@valencia: Dispositiu natiu de RKWard

en: Platform default device
ca@valencia: Dispositiu predeterminat de la plataforma

en: Other device:
ca@valencia: Un altre dispositiu:

en: <p>The default device to be used for plotting, i.e. when new plot is created, while no graphics device is active (see <i>options("device")</i>).</p><p>The RKWard native device is the recommended choice for most users. This corresponds to the R command <i>RK()</i>.</p><p>The 'Platform default device' corresponds to one of <i>X11()</i>, <i>windows()</i>, or <i>quartz()</i>, depending on the platform.</p><p>You can also specify the name of a function such as <i>cairoDevice</i>.</p>
ca@valencia: <p>El dispositiu predeterminat que s'utilitzarà per a dibuixar, és a dir, quan es crea un diagrama nou, mentre no hi ha cap dispositiu gràfic actiu (vegeu <i>options("device")</i>).</p><p>El dispositiu natiu de RKWard és l'opció recomanada per a la majoria d'usuaris. Correspon a l'ordre R <i>RK()</i>.</p><p>El «Dispositiu predeterminat de la plataforma» correspon a un de <i>X11()</i>, <i>windows()</i>, o <i>quartz()</i>, depenent de la plataforma.</p><p>També podeu especificar el nom d'una funció com <i>cairoDevice</i>.</p>

en: Integration of R standard devices
ca@valencia: Integració dels dispositius estàndards d'R

en: Replace with RKWard device
ca@valencia: Substituïx pel dispositiu de RKWard

en: Embed original device
ca@valencia: Dispositiu original incrustat

en: No device integration
ca@valencia: Sense integració del dispositiu

en: <p>Many scripts use calls to platform specific standard devices (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), although any on-screen device could be used at these places. RKWard provides overloads for these standard device functions, which can change their behavior when used in user code:</p><ul><li>The calls can be re-directed to the RKWard native device (<i>RK()</i>). Some, but not all function arguments will be matched, others will be ignored.</li><li>The original platform specific devices can be used, but embedded into RKWard windows. This option is not available on MacOS X.</li><li>The original platform specific devices can be used unchanged, without the addition of RKWard specific features.</li></ul><p>Regardless of this setting, the original devices are always accessible as <i>grDevices::X11()</i>, etc.</p><p>Using a device on a platform where it is not defined (e.g. <i>Windows()</i> on Mac OS X) will always fall back to the <i>RK()</i> device.</p>
ca@valencia: <p>Molts scripts utilitzen crides a dispositius estàndard específics de plataforma (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), encara que es pot utilitzar qualsevol dispositiu de pantalla en estos llocs. RKWard proporciona substituts per a estes funcions de dispositiu estàndard, les quals poden canviar el seu comportament quan s'utilitzen en codi d'usuari:</p><ul><li>Les crides es poden redirigir al dispositiu natiu de RKWard (<i>RK()</i>). Alguns però no tots els arguments de funcions coincidiran, els altres s'ignoraran.</li><li>Es poden utilitzar els dispositius originals específics de plataforma, però incrustats dins de finestres de RKWard. Esta opció no està disponible a MacOS X.</li><li>Es poden utilitzar els dispositius originals específics de plataforma sense canviar, sense l'addició de les funcionalitats específiques de RKWard.</li></ul><p>Independentment d'este paràmetre, els dispositius originals sempre són accessibles com <i>grDevices::X11()</i>, etc.</p><p>L'ús d'un dispositiu en una plataforma a on no està definit (p. ex. <i>Windows()</i> a Mac OS X) sempre retornarà al dispositiu <i>RK()</i>.</p>

en: Default window size (for RK(), or embedded device windows)
ca@valencia: Mida predeterminada de la finestra (per a RK(), o finestres del dispositiu incrustat)

en: Default width (inches):
ca@valencia: Ample per defecte (polzades):

en: Default height (inches)
ca@valencia: Alçària predeterminada (polzades)

en: Use KDE printer dialog for printing devices (if available)
ca@valencia: Utilitza el diàleg d'impressora de KDE (si n'hi ha cap de disponible)

en: Screen device history
ca@valencia: Històric del dispositiu de pantalla

en: Maximum number of recorded plots:
ca@valencia: Nombre màxim de diagrames guardats:

en: Maximum size of a single recorded plot (in KB):
ca@valencia: La mida màxima d'un únic diagrama guardat (en kB):

en: Onscreen Graphics
ca@valencia: Gràfics en pantalla

en: <p>Kate plugins to load in RKWard. Note that some loaded plugins will not become visible until certain conditions are met, e.g. you are loading a version controlled file for the <i>Project</i> plugin.</p><p>The plugins listed here have not been developed specifically for RKWard, and several do not make a whole lot of sense in the context of RKWard. Plugins shown in <b>bold</b> have been reported as "useful" by RKWard users.</p>
ca@valencia: <p>Connectors de Kate que es carregaran a RKWard. Cal tindre en compte que alguns connectors carregats no esdevindran visibles fins a arribar a determinades condicions, p. ex. quan esteu carregant un fitxer de versió controlada amb el connector <i>Projecte</i>.</p><p>Els connectors llistats ací no s'han desenvolupat específicament per a RKWard, i diversos no tenen molt sentit en el context de RKWard. Els connectors mostrats en <b>negreta</b> han sigut informats com a «útils» pels usuaris de RKWard.</p>

en: Kate Plugins
ca@valencia: Connectors de Kate

en: Never fetch the structure of these packages:
ca@valencia: No arreplegues mai l'estructura d'estos paquets:

en: Add exclusion
ca@valencia: Afegir exclusió

en: Add the name of the package that no structure should be fetched for
ca@valencia: Afija el nom del paquet del qual no vol arreplegar l'estructura

en: Carbon copy commands to output
ca@valencia: Copia les ordres a l'eixida

en: Commands entered in the console
ca@valencia: Ordres entrades a la consola

en: Commands run via the 'Run' menu
ca@valencia: Ordres executades via el menú «Executa»

en: Commands originating from dialogs and plugins
ca@valencia: Ordres originades des de diàlegs i connectors

en: Also carbon copy the command output
ca@valencia: Copia també l'eixida de l'ordre

en: Output Window options
ca@valencia: Opcions de la finestra de l'eixida

en: show window on new output
ca@valencia: Mostra la finestra en una eixida nova

en: raise window on new output
ca@valencia: Puja la finestra de l'eixida nova

en: Default output (used, while no other output has been set, explicitly) is shared across workspaces(*).
ca@valencia: L'eixida predeterminada (utilitzada mentre no s'establisca cap altra eixida explícitament) es compartix a través dels espais de treball (*).

en: CSS file to use for output (leave empty for default)
ca@valencia: Fitxer CSS que s'ha d'utilitzar per a l'eixida (deixeu-ho buit de manera predeterminada)

en: Select CSS file
ca@valencia: Selecciona un fitxer CSS

en: Select a CSS file for custom formatting of the output window. Leave empty to use the default CSS file shipped with RKWard. Note that this setting takes effect, when initializing an output file (e.g. after flushing the output), only.
ca@valencia: Seleccioneu un fitxer CSS per al format personalitzat de la finestra d'eixida. Deixeu-ho buit per a utilitzar el fitxer CSS per defecte distribuït amb RKWard. Cal tindre en compte que esta opció només té efecte en restablir un fitxer d'eixida (p. ex. després de netejar l'eixida).

en: Graphics
ca@valencia: Gràfics

en: File format
ca@valencia: Format de fitxer

en: <Default>
ca@valencia: <Predeterminada>

en: JPG quality
ca@valencia: Qualitat del JPG

en: Width:
ca@valencia: Amplària:

en: Height:
ca@valencia: Alçària:

en: Some plugins are available with both, a wizard-like interface and a traditional dialog interface. If both are available, which mode of presentation do you prefer?
ca@valencia: Alguns connectors estan disponibles en ambdues, una interfície similar a un assistent i una interfície de diàleg tradicional. Si estan disponibles totes dues, quin mode de presentació vos agrada més?

en: Always prefer dialogs
ca@valencia: Sempre preferisc els diàlegs

en: Prefer recommended interface
ca@valencia: Preferisc la interfície recomanada

en: Always prefer wizards
ca@valencia: Sempre preferisc l'assistent

en: Configure Active Plugins
ca@valencia: Configura els connectors actius

en: RKWard Plugins
ca@valencia: Connectors de RKWard

en: Dependencies
ca@valencia: Dependències

en: Broken
ca@valencia: Trencat

en: Loaded
ca@valencia: Carregat

en: Quirky
ca@valencia: Estrany

en: Active
ca@valencia: Actiu

en: Select .pluginmap-file
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer «.pluginmap»

en: The following settings mostly affect R behavior in the console. It is generally safe to keep these unchanged.
ca@valencia: Els següents configuracions en general afecten el comportament d'R en el mode de consola. En general és adequat no modificar-los.

en: Display warnings
ca@valencia: Visor d'avisos

en: Suppress warnings
ca@valencia: Suprimix avisos

en: Print warnings later (default)
ca@valencia: Imprimix els avisos més tard (de manera predeterminada)

en: Print warnings immediately
ca@valencia: Imprimix els avisos immediatament

en: Convert warnings to errors
ca@valencia: Convertix els avisos en errors

en: Decimal character (only for printing)
ca@valencia: Caràcter decimal (només per a la impressió)

en: Output width (characters)
ca@valencia: Amplària de l'eixida (caràcters)

en: Maximum number of elements shown in print
ca@valencia: Nombre màxim d'elements que s'han d'imprimir

en: Maximum length of warnings/errors to print
ca@valencia: Introduïu la llargària màxima dels avisos/errors impresos

en: Keep comments in functions
ca@valencia: Mantín els comentaris en les funcions

en: TRUE (default)
ca@valencia: CERT (de manera predeterminada)

en: FALSE
ca@valencia: FALS

en: Keep comments in packages
ca@valencia: Mantín els comentaris en els paquets

en: TRUE
ca@valencia: CERT

en: FALSE (default)
ca@valencia: FALS (de manera predeterminada)

en: Maximum level of nested expressions
ca@valencia: Nombre màxim d'expressions imbricades

en: Default decimal precision in print ()
ca@valencia: Precisió decimal per defecte amb l'ordre print ()

en: Check vector bounds (warn)
ca@valencia: Comprova els límits dels vectors (avís)

en: Editor command
ca@valencia: Ordre de l'editor

en: Pager command
ca@valencia: Ordre del paginador

en: Further (option) commands to run in each session
ca@valencia: Més ordres (opcions) que s'han d'executar en cada sessió

en: Addition search paths for utilities used by R
ca@valencia: Afig camins de busca per a les utilitats utilitzades per R

en: R-Backend
ca@valencia: Dorsal d'R

en: Add System Path Directory
ca@valencia: Afig el directori de camí del sistema

en: Specify or select directory to add to the system file path of the running R session
ca@valencia: Especifica o selecciona el directori que s'afegirà al camí dels fitxers del sistema a la sessió que executa R

[ctx: Add directory to list]
en: Add
ca@valencia: Afig

en: CRAN download mirror (leave empty to be prompted once each session):
ca@valencia: Rèplica de baixades de CRAN (deixar buit per a preguntar una vegada en cada sessió):

en: Select mirror
ca@valencia: Selecciona una rèplica

en: Additional package repositories (where libraries are downloaded from)
ca@valencia: Repositoris de paquets addicionals (d'on es descarreguen les biblioteques)

en: Archive downloaded packages
ca@valencia: Arxiva els paquets descarregats

en: Build packages from source
ca@valencia: Construïx els paquets a partir del codi font

en: Build packages from source (not configurable on this platform)
ca@valencia: Construïx els paquets a partir del codi font (no es pot configurar en esta plataforma)

en: Installing packages from pre-compiled binaries (if available) is generally faster, and does not require an installation of development tools and libraries. On the other hand, building packages from source provides best compatibility.
ca@valencia: La instal·lació de paquets des de binaris precompilats (si n'hi ha) generalment és més ràpid, i no requerix la instal·lació d'eines i biblioteques de desenvolupament. D'altra banda, la construcció de paquets a partir del codi font proporciona una millor compatibilitat.

en: Install from git
ca@valencia: Instal·la a partir de «git»

en: Some add-on packages are not available in the CRAN repository, but can be installed from development repositories. Use the button "%1", to install such packages, comfortably.
ca@valencia: Alguns paquets de complements no estan disponibles en el repositori CRAN, però es poden instal·lar a partir dels repositoris de desenvolupament. Utilitzeu el botó «%1», per a instal·lar estos paquets amb comoditat.

en: R Library locations (where libraries get installed to, locally)
ca@valencia: Ubicacions de les biblioteques R (on s'instal·len localment les biblioteques)

en: Note: The startup defaults will always be used in addition to the locations you specify in this list
ca@valencia: Nota: Sempre s'utilitzen les opcions d'inicialització predeterminades conjuntament amb la dels llocs especificats en esta llista

en: Add R Library Directory
ca@valencia: Afig el directori de la biblioteca R

en: Specify or select library location to add.
    Note that locations may contain a '%v', which will expand to the first two components of the R version number (e.g. to 3.5), automatically. Including this is recommended, because R packages compiled for one version of R will often fail to work correctly in a different version of R.
ca@valencia: Especifiqueu o seleccioneu la ubicació de la biblioteca que s'ha d'afegir.
    Cal tindre en compte que les ubicacions poden contindre una «%v», el qual s'expandirà als primers dos components del número de versió d'R (p. ex. a 3.5), automàticament. Està recomanat incloure açò, perquè els paquets R compilats per a una versió d'R sovint donaran problemes per a funcionar correctament en una versió diferent d'R.

[ctx: Add file to list]
en: Add
ca@valencia: Afig

en: Add repository
ca@valencia: Afig un repositori

en: Add URL of new repository
ca@valencia: Afig l'URL del repositori nou

en: R-Packages
ca@valencia: Paquets R

en: Select CRAN mirror
ca@valencia: Selecciona la rèplica CRAN

en: Unversioned library location
ca@valencia: Ubicació no versionada de la biblioteca

en: The configured library locations (where R packages will be installed on this system) contains the directory '%1', which was suggested as a default library location in earlier versions of RKWard. Use of this directory is no longer recommended, as it is not accessible to R sessions outside of RKWard (unless configured, explicitly). Also due to the lack of an R version number in the directory name, it offers no protection against using packages built for an incompatible version of R.
ca@valencia: Les ubicacions configurades de la biblioteca (a on s'instal·len els paquets R en este sistema) contenen el directori «%1», el qual es va suggerir com a ubicació predeterminada de biblioteca en versions anteriors de RKWard. L'ús d'este directori ja no es troba recomanat, ja que no és accessible a les sessions R fora de RKWard (a menys que estiga configurat explícitament). També, a causa de la falta d'un número de versió d'R en el nom del directori, no oferix cap protecció contra l'ús de paquets construïts per a una versió incompatible d'R.

[ctx: verb]
en: Rename
ca@valencia: Canvia el nom

en: Rename this location to include the version number of the currently running R. Packages will continue to work (if they are compatible with this version of R).
ca@valencia: Canvia el nom esta ubicació per a incloure el número de versió d'R actualment en execució. Els paquets continuaran funcionant (si són compatibles amb esta versió d'R).

[ctx: verb]
en: Remove
ca@valencia: Elimina

en: Remove this location from the configuration (it will not be deleted on disk). You will have to re-install any packages that you want to keep.
ca@valencia: Elimina esta ubicació de la configuració (no se suprimirà del disc). Caldrà reinstal·lar qualsevol paquet que vulgueu mantindre.

[ctx: verb]
en: Keep
ca@valencia: Mantín

en: Keep this location (do not change anything)
ca@valencia: Mantín esta ubicació (no canvies res)

en: For now, settings only apply to new commands. All previous commands remain visible/invisible.
ca@valencia: A partir d'ara, les configuracions només s'aplicaran a les ordres noves. Totes les ordres anteriors romandran visibles/invisibles.

en: always show command
ca@valencia: Mostra sempre les ordres

en: always show result
ca@valencia: Mostra sempre els resultats

en: show errors
ca@valencia: Mostra els errors

en: show/raise window
ca@valencia: Mostra/puja la finestra

en: User commands
ca@valencia: Ordres de l'usuari

en: Plugin generated commands
ca@valencia: Ordres generades pels connectors

en: Application commands
ca@valencia: Ordres de l'aplicació

en: Synchronization commands
ca@valencia: Ordres de sincronització

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the Command Log (0 for no limit)
ca@valencia: Nombre màxim de paràgrafs/línies que s'han de mostrar en el registre d'ordres (0 si no es vol cap límit)

en: Command log
ca@valencia: Fitxer del registre d'ordres

en: Attach to main window
ca@valencia: Ajunta amb la finestra principal

note: i18n: ectx: Menu (device)
en: &Device
ca@valencia: &Dispositiu

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: &History
ca@valencia: &Historial

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ca@valencia: &Finestra

[ctx: where to search]
en: in Current Script
ca@valencia: en l'script actual

[ctx: where to search]
en: in Open Scripts
ca@valencia: en els scripts oberts

en: Pause execution
ca@valencia: Fa una pausa en l'execució

en: Cancel selected commands
ca@valencia: Cancel·la les ordres seleccionades

en: Some of the commands you were trying to cancel are marked as "sync" (letter 'S' in the type column). Cancelling such commands could lead to loss of data. These commands have _not_ been cancelled.
ca@valencia: Algunes de les ordres que intenteu cancel·lar estan marcades com «sync» (lletra «S» en la columna de tipus). Si estes ordres es cancel·len, es poden perdre dades. Estes ordres _no_ s'han cancel·lat.

en: Some commands not cancelled
ca@valencia: Algunes ordres no s'han cancel·lat

en: Resume execution
ca@valencia: Continua l'execució

en: <b>Active calls</b>
ca@valencia: <b>Crides actives</b>

en: Not in a debugger context
ca@valencia: No es troba en un context de depuració

en: <b>Current call:</b> %1<br><b>Environment:</b> %2<br><b>Local objects:</b> %3
ca@valencia: <b>Crida actual:</b> %1<br><b>Entorn:</b> %2<br><b>Objectes locals:</b> %3

en: Due to a bug in version 5.92.0 of ktexteditor (the version in use, right now), the function call tip feature would crash, and has been disabled in this session. To enable the call tip, install any other (earlier or later) version of (lib|kf5)ktexteditor.
ca@valencia: A causa d'un error en la versió 5.92.0 de KTextEditor (la versió en ús, en este moment), la funció de consell de crida de funció podria fallar, i s'ha desactivat en esta sessió. Per activar la punta de tocada, instal·leu qualsevol altra versió (anterior o posterior) de «(lib|kf5)ktexteditor».

en: Incompatible version of ktexteditor
ca@valencia: Versió incompatible de KTextEditor

en: Objects on search path
ca@valencia: Objectes en el camí de busca

en: Function calls
ca@valencia: Crides a la funció

en: Function arguments
ca@valencia: Arguments de la funció

en: Local file names
ca@valencia: Noms dels fitxers locals

en: Unable to open "%1"
ca@valencia: No es pot obrir «%1»

en: Could not open command file
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer d'ordres

en: Script Editor
ca@valencia: Editor de scripts

en: Insert line break and run
ca@valencia: Inserix un salt de línia i executa

en: Run block
ca@valencia: Executa el bloc

en: Mark selection as block
ca@valencia: Marca la selecció com un bloc

en: Unmark block
ca@valencia: Desmarca bloc

en: CD to script directory
ca@valencia: Canvia al directori de l'script

en: Change the working directory to the directory of this script
ca@valencia: Canvia el directori de treball pel d'este script

en: No preview
ca@valencia: Sense vista prèvia

en: RKWard Output
ca@valencia: Eixida de RKWard

en: Plot
ca@valencia: Diagrama

en: Disable preview
ca@valencia: Desactiva la vista prèvia

en: Preview the script as rendered from RMarkdown format (appropriate for .Rmd files).
ca@valencia: Previsualitza l'script renderitzat des del format RMarkdown (apropiat per a fitxers .Rmd).

en: Preview the script as if it was run in the interactive R Console
ca@valencia: Vista prèvia de l'script com si s'haguera executat en una consola R interactiva

en: Preview any onscreen graphics produced by running this script. This preview will be empty, if there is no call to <i>plot()</i> or other graphics commands.
ca@valencia: Previsualitza qualsevol gràfic a la pantalla produït per l'execució d'este script. Esta vista prèvia estarà buida, si no hi ha cap crida a <i>plot()</i> o altres ordres de gràfics.

en: Preview any output to the RKWard Output Window. This preview will be empty, if there is no call to <i>rk.print()</i> or other RKWard output commands.
ca@valencia: Previsualitza qualsevol eixida en la finestra d'eixida de RKWard. Esta vista prèvia estarà buida, si no hi ha cap crida a la <i>rk.print()</i> o altres ordres d'eixida de RKWard.

[ctx: Checkable action: the preview gets updated while typing]
en: Update as you type
ca@valencia: Actualitza mentre s'escriu

en: When this option is enabled, an update of the preview will be triggered every time you modify the script. When this option is disabled, the preview will be updated whenever you save the script, only.
ca@valencia: Quan esta opció està habilitada, s'activarà una actualització de la vista prèvia cada vegada que modifiqueu l'script. Quan esta opció està inhabilitada, la vista prèvia s'actualitzarà només quan guardeu l'script.

en: Save Script...
ca@valencia: Guarda l'script...

en: Save Script As...
ca@valencia: Anomena i guarda l'script...

en:  [modified]
ca@valencia:  [modificat]

en: The document "%1" has been modified. Close it anyway?
ca@valencia: El document «%1» ha sigut modificat. Segur que el voleu tancar?

en: File not saved
ca@valencia: El fitxer no s'ha guardat

en: <p>The preview feature <b>tries</b> to avoid making any lasting changes to your workspace (technically, by making use of a <i>local()</i> evaluation environment). <b>However, there are cases where using the preview feature may cause unexpected side-effects</b>.</p><p>In particular, this is the case for scripts that contain explicit assignments to <i>globalenv()</i>, or to scripts that alter files on your filesystem. Further, attaching/detaching packages or package namespaces will affect the entire running R session.</p><p>Please keep this in mind when using the preview feature, and especially when using the feature on scripts originating from untrusted sources.</p>
ca@valencia: <p>La funcionalitat de vista prèvia <b>intenta</b> evitar fer qualsevol canvi que tarde a l'espai de treball (tècnicament, fent ús de l'avaluació de l'entorn <i>local()</i>). <b>Tanmateix, hi ha casos a on l'ús de la funcionalitat de vista prèvia pot provocar efectes col·laterals inesperats</b>.</p><p>En particular, este és el cas de scripts que contenen assignacions explícites a <i>globalenv()</i>, o a scripts que alteren fitxers del sistema de fitxers. A més, la connexió/desconnexió de paquets o d'espais de noms de paquets afectarà la sessió R completa en execució.</p><p>Cal tindre-ho en compte quan utilitzeu la funcionalitat de vista prèvia, i especialment en utilitzar la funcionalitat en scripts originats des de fonts no confiables.</p>

en: Potential side-effects of previews
ca@valencia: Efectes col·laterals de les vistes prèvies

en: An error occurred while trying to create an autosave of the script file '%1':
ca@valencia: S'ha produït un error en intentar crear un guardada automàtica del fitxer de script «%1»:

en: Unnamed
ca@valencia: Sense nom

en: Preview of rendered R Markdown
ca@valencia: Vista prèvia d'R Markdown

en: Pandoc is not installed
ca@valencia: Pandoc no està instal·lat

en: The software <tt>pandoc</tt>, required to rendering R markdown files, is not installed, or not in the system path of the running R session. You will need to install pandoc from <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>If it is installed, but cannot be found, try adding it to the system path of the running R session at <a href="rkward://settings/rbackend">Settings->Configure RKward->R-backend</a>.
ca@valencia: El programari <tt>pandoc</tt>, requerit per a representar els fitxers R Markdown, no està instal·lat, o no està en el camí del sistema de la sessió R en execució. Caldrà instal·lar «pandoc» des de <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>Si està instal·lat però no s'ha trobat, intenteu afegir-lo al camí del sistema de la sessió R en execució des d'<a href="rkward://settings/rbackend">Configuració->Configura RKward->Dorsal R</a>.

en: Preview of generated RKWard output
ca@valencia: Vista prèvia de l'eixida RKWard generada

en: Preview of generated plot
ca@valencia: Vista prèvia del diagrama generat

en: Preview of script running in interactive R Console
ca@valencia: Vista prèvia de l'script executant-se en una consola R interactiva

en: %1 (Active)
ca@valencia: %1 (Activa)

en: %1 (Unused)
ca@valencia: %1 (Sense ús)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools Move
ca@valencia: Movimen&t d'eines

en: Incomplete statement.
ca@valencia: Sentència incompleta.

en: Syntax error.
ca@valencia: S'ha produït un error de sintaxi.

en: An unspecified error occurred while running the command.
ca@valencia: S'ha produït un error desconegut mentre s'executava l'ordre.

en: Configure
ca@valencia: Configura

en: Next (step over)
ca@valencia: Següent (avança per damunt)

en: Evaluate the next statement, stepping over function calls.
ca@valencia: Avalua la declaració següent, avançant per damunt les crides de funció.

en: Next (step into)
ca@valencia: Següent (avança per dins)

en: Evaluate the next statement, stepping into function calls.
ca@valencia: Avalua la declaració següent, avançant per dins les crides de funció.

en: Step out
ca@valencia: Eixir

en: <p>Continue until the caller of this function is reached (unless another debug statement is hit, earlier)</p><p><b>Note:</b> In some cases, the calling function will never be reached, because the call was the last step in the caller. In these cases, the behavior is identical to 'Continue'.</p>
ca@valencia: <p>Continua fins que s'arriba a l'invocador d'esta funció (excepte si abans s'arriba a una altra sentència de depuració)</p><p><b>Nota:</b> En algun cas, mai s'arribarà a la funció invocant perquè la crida era l'últim pas a l'invocador. En estos casos, el comportament és idèntic a «Continua».</p>

en: Finish current
ca@valencia: Finalitza l'actual

en: Finish current loop or function.
ca@valencia: Finalitza el bucle o funció actual.

en: Continue
ca@valencia: Continua

en: Continue evaluation.
ca@valencia: Continua l'avaluació.

en: Exit debugger and return to top-level statement.
ca@valencia: Ix de depurador i retorna a la sentència de nivell superior.

en: This window cannot be closed, while a debugger is active. If you have no idea what this means, and you want to get out, press the 'Cancel' button on the right hand side of this window.
ca@valencia: No es pot tancar esta finestra mentre hi ha un depurador actiu. Si no teniu idea què significa açò i voleu eixir, premeu el botó «Cancel·la» de la banda dreta d'esta finestra.

en: <p>This window is used for displaying RKWard related debug messages. It is targeted primarily at (plugin) developers. It does <b>not</b> offer any features for debugging R code.</p><p>Note that the list of messages is cleared every time you close the window.</p><p>Type and severity level of messages can be controlled from Settings->Configure RKWard->Debug</p>
ca@valencia: <p>Esta finestra s'utilitza per a mostrar missatges relatius a la depuració de RKWard. Principalment està destinada als desenvolupadors (de connectors). <b>No</b> oferix cap funcionalitat per a depurar el codi d'R.</p><p>Cal tindre en compte que la llista de missatges es neteja cada vegada que es tanca la finestra.</p><p>Es pot controlar el tipus i el nivell de gravetat dels missatges a «Configuració -> Configura RKWard -> Depuració»</p>

en: About this window
ca@valencia: Quant a esta finestra

en: Working directory
ca@valencia: Directori de treball

en: Rename
ca@valencia: Canvia el nom

en: Rename...
ca@valencia: Canvia el nom...

en: New name for '%1':
ca@valencia: Nom nou per a «%1»:

en: Find:
ca@valencia: Busca:

en: Fields:
ca@valencia: Camps:

en: All
ca@valencia: Tot

en: All but keywords
ca@valencia: Tot menys les paraules clau

en: Keywords
ca@valencia: Paraules clau

en: Package:
ca@valencia: Paquet:

en: Case sensitive
ca@valencia: Distingix entre majúscules i minúscules

en: Fuzzy matching
ca@valencia: Coincidència inexacta

en: Find
ca@valencia: Busca

en: Help search
ca@valencia: Busca ajuda

en: Find HTML help for %1
ca@valencia: Busca l'ajuda en HTML per a %1

en: No help found on '%1'. Maybe the corresponding package is not installed/loaded, or maybe you mistyped the command. Try using Help->Search R Help for more options.
ca@valencia: No s'ha trobat cap ajuda sobre «%1». Potser el paquet corresponent no està instal·lat / carregat, o potser heu escrit malament l'ordre. Per a més opcions, intenteu utilitzar «Ajuda -> Busca ajuda quant a R».

en: No help found
ca@valencia: No s'ha trobat l'ajuda

en: All installed packages
ca@valencia: Tots els paquets instal·lats

en: All loaded packages
ca@valencia: Tots els paquets carregats

en: Topic
ca@valencia: Tema

en: Package
ca@valencia: Paquet

en: Save as
ca@valencia: Anomena i guarda

en: [Active]
ca@valencia: [Actiu]

en: Output %1
ca@valencia: Eixida de %1

en: Output Window
ca@valencia: Finestra de l'eixida

en: &Refresh Output
ca@valencia: Act&ualitza l'eixida

en: <HTML><BODY><H1>RKWard output file could not be found</H1>
    </BODY></HTML>
ca@valencia: <HTML><BODY><H1>El fitxer d'eixida de RKWard no s'ha pogut trobar</H1>
    </BODY></HTML>

en: Page does not exist or is broken
ca@valencia: La pàgina no existix o està trencada

en: Do you really want to clear the output? This will also remove all image files used in the output. It will not be possible to restore it.
ca@valencia: Segur que voleu netejar l'eixida? Açò també eliminarà tots els fitxers d'imatge utilitzats en l'eixida. No es podrà restaurar.

en: Flush output?
ca@valencia: Voleu netejar l'eixida?

en: Flushing output
ca@valencia: S'està netejant l'eixida

en: Zoom In
ca@valencia: Amplia

en: Zoom Out
ca@valencia: Reduïx

en: Default &Encoding
ca@valencia: Codificació pre&determinada

en: Set the encoding to assume in case no explicit encoding has been set in the page or in the HTTP headers.
ca@valencia: Establix la codificació a assumir en cas que no s'haja establit cap codificació explícita a la pàgina a les capçaleres HTTP.

en: Export Page as HTML
ca@valencia: Exporta la pàgina com a HTML

en: Save Output
ca@valencia: Guarda l'eixida

en: Save Output As
ca@valencia: Guarda l'eixida com a

en: &Clear Output
ca@valencia: &Neteja l'eixida

en: &Revert to last saved state
ca@valencia: &Retorna al últim estat guardat

en: Set Output as &Active
ca@valencia: Guarda l'eixida com a &activa

en: Set this output as the file to append output to.
ca@valencia: Establix esta eixida com a fitxer al qual afegir l'eixida.

en: Print output
ca@valencia: Imprimix l'eixida

en: Print page
ca@valencia: Imprimix la pàgina

en: No Title
ca@valencia: Sense títol

en: <h1>Help page missing</h1>
    <p>The help page for this component has not yet been written (or is broken). Please consider contributing it.</p>
ca@valencia: <h1>Falta la pàgina d'ajuda</h1>
    <p>La pàgina d'ajuda per a este component encara no s'ha escrit (o està incompleta). Considereu contribuir-hi.</p>

en: Use %1 now
ca@valencia: Utilitza %1 ara

en: Summary
ca@valencia: Resum

en: Usage
ca@valencia: Ús

en: Choose another file
ca@valencia: Seleccioneu un altre fitxer

en: GUI settings
ca@valencia: Configuració de la IGU

en: Related functions and pages
ca@valencia: Funcions relacionades i pàgines

en: Technical details
ca@valencia: Detalls tècnics

en: About
ca@valencia: Quant a

en: <h1>On this page:</h1>
ca@valencia: <h1>En esta pàgina:</h1>

en: Unnamed GUI element
ca@valencia: Element de la IGU sense nom

en: R Reference on '%1'
ca@valencia: Ajuda d'R sobre «%1»

en: BROKEN REFERENCE
ca@valencia: REFERÈNCIA TRENCADA

en: Help on %1
ca@valencia: Ajuda sobre %1

en: Configure %1
ca@valencia: Configura %1

en: The name <i>%1</i> might refer to:<br>
ca@valencia: El nom <i>%1</i> pot referir-se a:<br>

en: Attach
ca@valencia: Adjunta

en: Position
ca@valencia: Posició

en: Left Sidebar
ca@valencia: Barra lateral esquerra

en: Right Sidebar
ca@valencia: Barra lateral dreta

en: Top Sidebar
ca@valencia: Barra lateral superior

en: Bottom Sidebar
ca@valencia: Barra lateral inferior

en: Not shown in sidebar
ca@valencia: No mostrar en la barra lateral

en: Help on R
ca@valencia: Ajuda quant a R

en: Search R Help
ca@valencia: Busca ajuda quant a R

en: RKWard Dashboard and Help
ca@valencia: Tauler i ajuda de RKWard

en: Shows the R help index
ca@valencia: Mostra l'índex de l'ajuda R

en: Shows/raises the R Help Search window
ca@valencia: Mostra / alça la finestra de busca d'ajuda d'R

en: Show the RKWard dashboard with links to important settings and documentation
ca@valencia: Mostra el tauler de RKWard amb enllaços a opcions importants i a la documentació

en: Previous Window
ca@valencia: Finestra anterior

en: Next Window
ca@valencia: Finestra següent

en: Activate Document view
ca@valencia: Activa la visualització del document

en: Show Output
ca@valencia: Mostra l'eixida

en: Color Scheme
ca@valencia: Esquema de color

en: Show/Hide %1
ca@valencia: Mostra/Oculta %1

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the keyboard shortcuts only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure keyboard shortcuts e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
ca@valencia: Per raons tècniques, el diàleg següent només us permet configurar les dreceres del teclat per a les parts de RKWard que estan actualment actives.
    
    Per tant, si voleu configurar les dreceres de teclat de, p. ex., l'editor de scripts, heu d'obrir una finestra de l'editor de scripts per a activar-lo.

en: Note
ca@valencia: Nota

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the toolbar buttons only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure tool buttons e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
ca@valencia: Per raons tècniques, el diàleg següent només us permet configurar les dreceres dels botons de la barra d'eines per a les parts de RKWard que estan actualment actives.
    
    Per tant, si voleu configurar els botons de la barra d'eines de, p. ex., l'editor de scripts, heu d'obrir una finestra de l'editor de scripts per a activar-lo.

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, this is not currently supported in this build of RKWard on Mac OS X. See https://rkward.kde.org/mac for more information.
ca@valencia: S'ha intentat incrustar una finestra nova del dispositiu gràfic d'R en RKWard. Tanmateix, açò no està admés actualment en esta construcció de RKWard en Mac OS X. Vegeu https://rkward.kde.org/mac per a més informació.

en: Could not embed R X11 window
ca@valencia: No s'ha pogut incrustar la finestra X11 d'R

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, either no window was created, or RKWard failed to detect the new window. If you think RKWard should have done better, consider reporting this as a bug. Alternatively, you may want to adjust Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
ca@valencia: S'ha intentat incrustar una finestra nova del dispositiu gràfic d'R en RKWard. Tanmateix, no s'ha creat cap finestra, o RKWard ha fallat en detectar la finestra nova. Si creieu que RKWard ho podria haver fet millor, considereu informar-ho com un error. De manera alternativa, podríeu voler ajustar «Configuració -> Configura RKWard -> Gràfics en pantalla».

en: An error occurred
ca@valencia: S'ha produït un error

en: Graphics Device Window
ca@valencia: Finestra del dispositiu gràfic

en: The current window appears too large to fit on the screen. If this happens regularly, you may want to adjust the default graphics window size in Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
ca@valencia: La finestra actual pareix massa gran per a ajustar-se a la pantalla. Si açò passa sovint, podríeu voler ajustar la mida predeterminada de la finestra gràfica a «Configuració -> Configura RKWard -> Gràfics en pantalla».

en: Large window
ca@valencia: Finestra gran

en: Closing device (saving history)
ca@valencia: S'està tancant el dispositiu (s'està guardant l'històric)

en: Shutting down device number %1
ca@valencia: S'està parant el dispositiu número %1

en: <p>The graphics device is being closed, saving the last plot to the plot history. This may take a while, if the R backend is still busy. You can close the graphics device immediately, in case it is stuck. However, the last plot may be missing from the plot history, if you do this.</p>
ca@valencia: <p>S'està tancant el dispositiu gràfic, guardant l'últim diagrama a l'historial de diagrames. Açò pot tardar una estona, si el dorsal d'R encara està ocupat. Podeu tancar immediatament el dispositiu gràfic si està apegat. Tanmateix, si ho feu, l'últim diagrama podria faltar a l'historial de diagrames.</p>

en: <p>Note: On X11, the embedded window may be expurged, and you will have to close it manually in this case.</p>
ca@valencia: <p>Nota: En l'X11, caldrà expurgar la finestra incrustada. En este cas caldrà tancar-la manualment.</p>

en: Close immediately
ca@valencia: Tanca immediatament

en: Specify fixed size
ca@valencia: Especifiqueu una mida fixa

en: Width
ca@valencia: Amplària

en: Height
ca@valencia: Alçària

en: Activate graphics device number %1
ca@valencia: S'ha activat el dispositiu gràfic número %1

en: Copy contents of graphics device number %1 to output
ca@valencia: Copia el contingut del dispositiu gràfic número %1 a l'eixida

en: Print contents of graphics device number %1
ca@valencia: Imprimix el contingut del dispositiu gràfic número %1

en: Specify R object
ca@valencia: Especifiqueu l'objecte R

en: Specify the R object name, you want to save the graph to
ca@valencia: Especifiqueu el nom de l'objecte R a on voleu guardar el gràfic

en: Save contents of graphics device number %1 to object '%2'
ca@valencia: Guarda el contingut del dispositiu gràfic número %1 a l'objecte «%2»

en: Duplicate graphics device number %1
ca@valencia: Duplica el dispositiu gràfic número %1

en: Load next plot in device number %1
ca@valencia: Carrega el diagrama següent en el dispositiu número %1

en: Loading plot from history
ca@valencia: S'està carregant el diagrama de l'historial

en: Load previous plot in device number %1
ca@valencia: Carrega el diagrama anterior en el dispositiu número %1

en: Load first plot in device number %1
ca@valencia: Carrega el primer diagrama en el dispositiu número %1

en: Load last plot in device number %1
ca@valencia: Carrega l'últim diagrama en el dispositiu número %1

en: Load plot %1 in device number %2
ca@valencia: Carrega el diagrama %1 en el dispositiu número %2

en: Append this plot to history (device number %1)
ca@valencia: Afig este diagrama a l'historial (dispositiu número %1)

en: Remove current plot from history (device number %1)
ca@valencia: Elimina el diagrama actual de l'historial (dispositiu número %1)

en: This will clear the plot history for all device windows, not just this one. If this is not your intent, press cancel, below.
ca@valencia: Netejarà l'historial de diagrames per a totes les finestres, no només esta. Si no és la vostra intenció, premeu «Cancel·la».

en: Clear plot history
ca@valencia: Neteja l'historial de diagrames

en: Plot properties (device number %1)
ca@valencia: Propietats del diagrama (dispositiu número %1)

en: <Unsaved plot>
ca@valencia: <Diagrama sense guardar>

en: Draw area follows size of window
ca@valencia: Adapta l'àrea del dibuix a la mida de la finestra

en: Set fixed size 500x500
ca@valencia: Establix una mida fixa de 500x500

en: Set fixed size 1000x1000
ca@valencia: Establix una mida fixa de 1000x1000

en: Set fixed size 2000x2000
ca@valencia: Establix una mida fixa de 2000x2000

en: Set specified fixed size...
ca@valencia: Establix una mida fixa especificada...

en: Previous plot
ca@valencia: Diagrama anterior

en: First plot
ca@valencia: Diagrama primer

en: Next plot
ca@valencia: Diagrama següent

en: Last plot
ca@valencia: Diagrama últim

en: Go to plot
ca@valencia: Ves al diagrama

en: Append this plot
ca@valencia: Afig este diagrama

en: Remove this plot
ca@valencia: Elimina este diagrama

en: Clear history
ca@valencia: Neteja l'historial

en: Plot properties
ca@valencia: Propietats del diagrama

en: Make active
ca@valencia: Fes-la activa

en: Copy to output
ca@valencia: Copia a l'eixida

en: Store as R object...
ca@valencia: Guarda com un objecte R...

en: Duplicate
ca@valencia: Duplica

en: Stop interaction
ca@valencia: Para la interacció

en: The url you are trying to open ('%1') is not a local file or the filetype is not supported by RKWard. Do you want to open the url in the default application?
ca@valencia: L'URL que esteu intentant obrir («%1») no és cap fitxer local o el tipus de fitxer no l'admet RKWard. Voleu obrir este URL en l'aplicació predeterminada?

en: Open in default application?
ca@valencia: L'òbric en l'aplicació predeterminada?

en: Failed to open output file. Error message was '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer d'eixida. El missatge d'error ha sigut «%1»

en: You are about to edit object "%1", which is very large (%2 fields). RKWard is not optimized to handle very large objects in the built in data editor. This will use a lot of memory, and - depending on your system - might be very slow. For large objects it is generally recommended to edit using command line means or to split into smaller chunks before editing. On the other hand, if you have enough memory, or the data is simple enough (numeric data is easier to handle, than factor), editing may not be a problem at all. You can configure this warning (or turn it off entirely) under Settings->Configure RKWard->General.
    Really edit object?
ca@valencia: Esteu a punt d'editar l'objecte «%1», el qual és molt gran (%2 camps). L'editor de dades integrat de RKWard no està optimitzat per a gestionar objectes grans. Açò pot utilitzar molta memòria, i -depenent del vostre sistema- anar molt lent. Es recomana editar els objectes grans utilitzant els mètodes disponibles en la línia d'ordres o dividir-los en fragments més petits abans d'editar-los. D'altra banda, si teniu memòria suficient, o les dades són prou simples (les dades numèriques són més fàcils de gestionar que els factors), es podran editar sense problemes. Podeu configurar este avís (o desactivar-lo del tot) a «Configuració -> Configura RKWard -> General».
    Edite l'objecte?

en: About to edit very large object
ca@valencia: Quant a editar objectes molt grans

en: Save Workplace layout
ca@valencia: Guarda la disposició de l'espai de treball

en: Restore Workplace layout
ca@valencia: Restablix la disposició de l'espai de treball

en: Close all
ca@valencia: Tanca-ho tot

en: Window Left
ca@valencia: Finestra a l'esquerra

en: Window Right
ca@valencia: Finestra a la dreta

en: Split Ve&rtical
ca@valencia: Dividix en ve&rtical

en: Split the currently active view into two views, vertically.
ca@valencia: Dividix verticalment en dues parts la vista actualment activa.

en: Split &Horizontal
ca@valencia: Dividix en &horitzontal

en: Split the currently active view into two views, horizontally.
ca@valencia: Dividix horitzontalment en dues parts la vista actualment activa.

en: R workspace browser
ca@valencia: Navegador de l'espai de treball d'R

en: R Workspace
ca@valencia: Espai de treball d'R

en: Edit
ca@valencia: Edita

en: View
ca@valencia: Visualitza

en: Copy to new symbol
ca@valencia: Copia al símbol nou

en: Copy to .GlobalEnv
ca@valencia: Copia a «.GlobalEnv»

en: New object from clipboard
ca@valencia: Objecte nou des del porta-retalls

en: Unload Package
ca@valencia: Descarrega paquet

en: Load / Unload Packages
ca@valencia: Carrega / Descarrega els paquets

en: Copy object
ca@valencia: Copia l'objecte

en: Enter the name to copy to
ca@valencia: Introduïu el nom a on s'ha de copiar

en: An object named '%1' already exists in the GlobalEnv. Created the copy as '%2' instead.
ca@valencia: Un objecte anomenat «%1» ja existix en GlobalEnv. He creat la còpia com a «%2».

en: Name already in use
ca@valencia: El nom ja es troba en ús

en: Rename object
ca@valencia: Canvia el nom objecte

en: Enter the new name
ca@valencia: Introduïu el nom nou

en: View in editor (read-only)
ca@valencia: Veure en l'editor (només lectura)
