rkward - en to ca@valencia translation catalogue (626 entries)

note: i18n: ectx: <about name="..."> i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="...">
en: Analysis
ca@valencia: Anàlisi

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Assorted plugins for univariate and multivariate data analysis. Part of the official RKWard distribution
ca@valencia: Assortiment de connectors per a l'anàlisi de dades univariants i multivariants. Part de la distribució oficial de RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Basic Statistics
ca@valencia: Estadístiques bàsiques

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Correlation Matrix
ca@valencia: Matriu de correlació

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="...">
en: Correlation Matrix Plot
ca@valencia: Diagrama de la matriu de correlació

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="...">
en: Descriptive Statistics
ca@valencia: Estadístiques descriptives

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="...">
en: t-Test
ca@valencia: Prova t

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Tests
ca@valencia: Proves de Wilcoxon/Mann-Whitney

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bonett-Seier Test of Geary's Kurtosis
ca@valencia: Prova de Bonett-Seier per a la curtosi d'en Geary

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: D'Agostino Test of Skewness
ca@valencia: Prova de D'Agostino de l'asimetria

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Anscombe-Glynn Test of Kurtosis
ca@valencia: Prova d'Anscombe-Glynn per a la curtosi

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="...">
en: Skewness and Kurtosis
ca@valencia: Asimetria i curtosi

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: F-Test
ca@valencia: Prova F

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Fligner-Killeen Test
ca@valencia: Prova de Fligner-Killeen

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Bartlett Test
ca@valencia: Prova de Bartlett

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="...">
en: Levene's Test
ca@valencia: Prova de Levene

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Test
ca@valencia: Prova d'Ansari-Bradley de dues mostres

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Ansari-Bradley Two-Sample Exact Test
ca@valencia: Prova exacta d'Ansari-Bradley de dues mostres

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Mood Two-Sample Test
ca@valencia: Prova de Mood de dues mostres

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Chi-squared Test for Outlier
ca@valencia: Prova de khi quadrat per a una observació atípica

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Dixon Test
ca@valencia: Prova de Dixon

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Find Outlier
ca@valencia: Busca el valor atípic

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Grubbs Test
ca@valencia: Prova de Grubbs

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to 1 Crosstabulation
ca@valencia: Taula de contingència de N a 1

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="...">
en: N to N Crosstabulation
ca@valencia: Taula de contingència de N a N

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Box-Pierce or Ljung-Box Tests
ca@valencia: Prova de Box-Pierce o Ljung-Box

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="...">
en: KPSS Test for Stationarity
ca@valencia: Prova de KPSS per a l'estacionarietat

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="...">
en: Hodrick-Prescott Filter
ca@valencia: Filtre de Hodrick-Prescott

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Phillips-Perron Test
ca@valencia: Prova de Phillips-Perron

note: i18n: ectx: <components> <component label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models)
en: Linear Regression
ca@valencia: Regressió lineal

[ctx: Power of tests]
note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Power Analysis
ca@valencia: Poder de l'anàlisi

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Correlation
ca@valencia: Correlació

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Crosstabs
ca@valencia: Taules de contingència

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Means
ca@valencia: Mitjanes

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Means"> <menu label="...">
en: t-Tests
ca@valencia: Proves t

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Outlier Tests
ca@valencia: Proves d'observació atípica

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Regression
ca@valencia: Regressió

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Variances / Scale
ca@valencia: Variàncies / Escala

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Parametric tests
ca@valencia: Proves paramètriques

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="Variances / Scale"> <menu label="...">
en: Nonparametric tests
ca@valencia: Proves no paramètriques

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Time Series
ca@valencia: Sèries de temps

note: i18n: ectx: <hierarchy> <menu label="Analysis"> <menu label="...">
en: Wilcoxon Tests
ca@valencia: Proves de Wilcoxon

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: Variable Names
ca@valencia: Noms de variable

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: statistic
ca@valencia: estadística

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval percent
ca@valencia: percentatge de l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: confidence interval of difference
ca@valencia: diferència de l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test)
en: estimate of the ratio of scales
ca@valencia: estimació de la relació d'escales

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <summary>
en: This test performs the Ansari-Bradley two-sample exact test to test for a difference in scale parameters. This test differs from <link href="rkward://component/ansari_bradley_test"/> in that exact p-values can also be computed in the presence of ties.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova exacta d'Ansari-Bradley per a dues mostres per a provar una diferència en els paràmetres de l'escala. Esta prova diferix de <link href="rkward://component/ansari_bradley_test"/> en el fet que els valors p exactes també es poden calcular en presència de relacions.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <usage> i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <usage>
en: Select two data sets for the Ansari-Bradley two-sample test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu dos conjunts de dades per a la prova d'Ansari-Bradley per a dues mostres. Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <s
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test hypothesis (H1)") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test hypothesis (H1)") i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Gl
en: Here you can specify the alternative hypothesis. It must be one of "two sided", "greater" or "less".
ca@valencia: Ací podeu especificar la hipòtesi alternativa. Haurà de ser una de «dos costats», «més gran» o «més xicotet».

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute exact p-value")
en: Defines whether an exact p-value should be computed.
ca@valencia: Definix si s'ha de calcular un valor p exacte.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute confidence interval") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute confidence interval")
en: Check this if you want the confidence interval to be computed.
ca@valencia: Marqueu-la si voleu calcular l'interval de confiança.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level") i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample exact test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Here you can define the confidence level of the interval (95% is typical).
ca@valencia: Ací podeu definir el nivell de confiança de l'interval (el 95% és típic).

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample exact test
ca@valencia: Prova exacta d'Ansari-Bradley de dues mostres

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="..."> i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dial
en: Basic settings
ca@valencia: Configuració bàsic

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic setti
en: compare
ca@valencia: compara

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (F test) <
en: against
ca@valencia: contra

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Basic settings"
en: using test hypothesis
ca@valencia: utilitzant la hipòtesi de prova

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: Two-sided
ca@valencia: Dos costats

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: greater
ca@valencia: més gran

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="Test hypothesis (H1)"> <option label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic s
en: less
ca@valencia: més xicotet

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="..."> i18n: ectx: (t-Test) <dialog labe
en: Options
ca@valencia: Opcions

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <radio label="...">
en: compute exact p-value
ca@valencia: calcula el valor p exacte

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Always
ca@valencia: Sempre

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Automatic
ca@valencia: Automàtic

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> [...] <radio label="Compute exact p-value"> <option label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <radio label="compute exact p-value
en: Never
ca@valencia: Mai

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Confidence Interval
ca@valencia: Interval de confiança

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample exact test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample exact test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: compute confidence interval
ca@valencia: calcula l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="Show Confidence Interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <spinbox label="...
en: confidence level
ca@valencia: nivell de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or 
en: Alternative Hypothesis
ca@valencia: Hipòtesi alternativa

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <summary>
en: This test performs the Ansari-Bradley two-sample test to test for a difference in scale parameters.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova d'Ansari-Bradley per a dues mostres per a provar una diferència en els paràmetres de l'escala.

note: i18n: ectx: (Loaded from Ansari-Bradley two-sample test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute exact p-value")
en: Defines whether an exact p-value should be computed. To compute an exact p-value in the presence of ties, use <link href="rkward://component/ansari_bradley_exact_test"/>.
ca@valencia: Definix si s'ha de calcular un valor p exacte. Per a calcular un valor p exacte en presència de relacions, utilitzeu <link href="rkward://component/ansari_bradley_exact_test"/>.

note: i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="...">
en: Ansari-Bradley two-sample test
ca@valencia: Prova d'Ansari-Bradley de dues mostres

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Ansari-Bradley two-sample test) <dialog label="Ansari-Bradley two-sample test"> <tab label="Options"> <frame label="Confidence Interval"> <checkbox label="...">
en: Compute confidence interval
ca@valencia: Calcula l'interval de confiança

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: cor requires all objects to be inside the same data.frame.
ca@valencia: «cor» requerix que tots els objectes es troben dins de la mateixa data.frame.

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Here we construct such a temporary frame from the input variables
ca@valencia: Ací construïm un marc temporal a partir de les variables d'entrada

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Non-numeric variables will be treated as ordered data and transformed into numeric ranks
ca@valencia: Les variables no numèriques es tractaran com a dades ordenades i es transformaran en rangs numèrics

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Keep track of all transformations
ca@valencia: Fes un seguiment de totes les transformacions

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Finally combine the actual data
ca@valencia: Finalment, combina les dades reals

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate correlation matrix
ca@valencia: calcula la matriu de correlació

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: calculate matrix of probabilities
ca@valencia: calcula la matriu de probabilitats

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: as we need to do pairwise comparisons for technical reasons,
    we need to exclude incomplete cases first to match the use="complete.obs" parameter in cor()
ca@valencia: ja que hem de fer comparacions per parelles per motius tècnics,
    primer hem d'excloure els casos incomplets que coincidixen amb el paràmetre «use="complete.obs"» a cor()

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: polyserial expects x to be numeric
ca@valencia: la poliserial espera que x siga numèrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Coefficient
ca@valencia: Coeficient

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Standard errors, test of bivariate normality and sample size
ca@valencia: Errors estàndard, prova de normalitat bivariant i mida de la mostra

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: p-values and sample size
ca@valencia: valors p i mida de la mostra

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: Variables treated as numeric ranks
ca@valencia: Variables tractades com a rangs numèrics

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: original value
ca@valencia: valor original

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix)
en: assigned rank
ca@valencia: amplitud assignada

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <summary>
en: Calculate a correlation matrix given a number of numerical input vectors.
ca@valencia: Calcula una matriu de correlació, basada en un nombre de vectors d'entrada numèrics.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <usage>
en: Choose the vectors to calculate correlations for. A correlation is calculated for each pair of vectors. Optionally, (two-sided) p-values are calculated for each pair.
ca@valencia: Seleccioneu els vectors per a calcular les correlacions. Es calcula una correlació per a cada parell de vectors. De manera opcional, es calculen els valors p (dos costats) per a cada parell.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the vectors to be correlated. For Pearson, Kendall and Spearman, the vectors need to be numeric (see below), and of equal length. Polyserial correlations are calculated between pairs of numeric and categorial variables, and polychoric correlations between categorial variables. If the categorial variables are dichotomous, polyserial/polychoric is equivalent to biserial/tetrachoric correlations.
ca@valencia: Seleccioneu els vectors que es correlacionaran. Per a Pearson, Kendall i Spearman, els vectors hauran de ser numèrics (vegeu davall) i de la mateixa llargària. Les correlacions poliserials es calculen entre parells de variables numèriques i categorials, i correlacions policòriques entre variables categorials. Si les variables categorials són dicotòmiques, les correlacions poliserials/policòriques equivalen a correlacions biserials/tetracòriques.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Calculate p values")
en: If checked, an additional table with the (two-sided) significance values is calculated and printed. For polyserial/polychoric correlations, Chi-squared tests of bivariate normality are conducted, and also the standard errors are reported.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularà i imprimirà una taula addicional amb els valors de significació (dos costats). Per a les correlacions poliserials/policòriques, es realitzen proves de khi quadrat de normalitat bivariant, i també s'informa dels errors estàndard.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method")
en: Method of correlation to be used.
ca@valencia: Mètode de correlació que s'utilitzarà.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Treat ordered categorial variables as numeric ranks")
en: For Kendall and Spearman, if some variables are not numeric but ordered categorial variables, have them treated as numeric ranks.
ca@valencia: Per a Kendall i Spearman, si algunes variables no són numèriques, però sí que són variables categòriques ordenades, se les tractarà com a rangs numèrics.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation matrix) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: In case of missing values, should be row be excluded from all calculation (i.e. even for those pairs of variables, where neither value is missing), or should they only be excluded for those pairs where it is actually missing?
ca@valencia: En el cas de faltar valors, s'haurà d'excloure la fila de tot el càlcul (és a dir, fins i tot per a estes parelles de variables, on no hi ha cap valor), o només s'han d'excloure per a aquelles parelles on realment falta?

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="...">
en: Correlation matrix
ca@valencia: Matriu de correlació

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Variables"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descript
en: variable(s):
ca@valencia: variables:

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Calculate p values
ca@valencia: Calcula els valors p

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Method
ca@valencia: Mètode

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Pearson's product-moment correlation
ca@valencia: Correlació de moment-producte de Pearson

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Kendall's tau
ca@valencia: Tau de Kendall

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Spearman's rho
ca@valencia: Rho de Spearman

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polyserial correlation
ca@valencia: Correlació poliserial

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Method"> <option label="...">
en: Polychoric correlation
ca@valencia: Correlació policòrica

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Treat ordered categorial variables as numeric ranks
ca@valencia: Tracta les variables categòriques ordenades com a rangs numèrics

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurt
en: Exclude missing values
ca@valencia: Exclou els valors que falten

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: whole cases
ca@valencia: casos sencers

note: i18n: ectx: (Correlation matrix) <dialog label="Correlation matrix"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option label="..."> i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <radio label="Exclude missing values"> <option l
en: pairwise
ca@valencia: per parelles

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: convenience function to bind together several two dimensional tables into a single three dimensional table
ca@valencia: funció d'utilitat per a enllaçar diverses taules bidimensionals en una sola taula tridimensional

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: statistic
ca@valencia: estadística

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: calculate crosstabs
ca@valencia: calcula les taules de contingència

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: count
ca@valencia: compte

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of row
ca@valencia: % de la fila

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of column
ca@valencia: % de la columna

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: % of total
ca@valencia: % del total

[ctx: expected count]
note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: expected
ca@valencia: s'esperava

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to 1)
ca@valencia: Taules de contingència (n a 1)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Pearson's Chi Square Test for Crosstabs
ca@valencia: Prova de khi quadrat de Pearson per a taules de contingència

[ctx: a statistic indicator]
note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Statistic
ca@valencia: Estadística

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation)
en: Barplot for Crosstabs
ca@valencia: Diagrama de barres per a taules de contingència

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <summary>
en: Calculate two dimensional contingency tables for the count of occurrences of values in one "dependent" variable crossed with the values in one or more "independent" variables.
ca@valencia: Calcula taules de contingència bidimensionals per al recompte d'ocurrències dels valors en una variable «depenent» creuada amb els valors en una o més variables «independents».

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <usage>
en: Specify the "dependent" variable. This variable will be present in all created tables. Specify one or more "independent" variables. Each of these will be cross-tabulated against the "dependent" variable. "Dependent" and "Independent", here, does not imply any inferential statistics. In each table, the occurrence of combinations of values in the "dependent" and "independent" variable is counted.
ca@valencia: Especifiqueu la variable «dependent». Esta variable estarà present a totes les taules creades. Especifiqueu una o més variables «independents». Cadascuna d'estes serà creuada a la taula amb la variable «dependent». Ací, «Dependent» i «Independent», no implica cap estadística inferencial. A cada taula, es comptarà l'aparició de les combinacions de valors a les variables «dependent» i «independent».

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <usage>
en: For complete crosstabulation of three or more variables against each other (into a single table), use <link href="rkward://component/crosstab_multi"/>.
ca@valencia: Per a una taula de contingència completa de tres o més variables entre si (en una sola taula), utilitzeu <link href="rkward://component/crosstab_multi"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Dependent")
en: Select any vector that can be interpreted as a factor. This variable will be present in all tables.
ca@valencia: Seleccioneu qualsevol vector que es puga interpretar com a factor. Esta variable estarà present a totes les taules.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Independent")
en: Select one or more vectors that can be interpreted as a factor. Each of these will be cross-tabulated against the "dependent" variable.
ca@valencia: Seleccioneu un o més vectors que es puguen interpretar com a factor. Cadascun d'estos serà creuat a la taula contra la variable «dependent».

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Chisquare")
en: Should a chisquare test be performed (for each pair)?
ca@valencia: S'ha de realitzar una prova de khi quadrat (per a cada parell)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Draw Barplot")
en: Should a barplot be produced (for each pair)?
ca@valencia: S'ha de produir un diagrama de barres (per a cada parell)?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting>
en: Allows to preview the result. Only the first table (and plot) is shown in the preview, even if more than one table is produced.
ca@valencia: Permet obtindre una vista prèvia del resultat. En la vista prèvia només es mostrarà la primera taula (i el diagrama), fins i tot si es produïx més d'una taula.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show sums")
en: Calculate and show sums / margins
ca@valencia: Calcula i mostra les sumes / els marges

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of row")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of the corresponding row's total count.
ca@valencia: Calcula i mostra la proporció (en %) de cada recompte de cel·les del recompte corresponent al total de la fila.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of column")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of the corresponding column's total count.
ca@valencia: Calcula i mostra la proporció (en %) de cada recompte de cel·les del recompte corresponent al total de la columna.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show percent of total")
en: Calculate and show the proportion (in %) of each cell's count of overall total count.
ca@valencia: Calcula i mostra la proporció (en %) de cada recompte de cel·les del recompte total global.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method of computing p-value")
en: Should Monte-Carlo simulation be used to compute the p-value(s)?
ca@valencia: S'ha d'emprar la simulació de Monte Carlo per a calcular els valors p?

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of replicates used in the Monte Carlo Method")
en: Number of replicates used in the Monte-Carlo test (if applicable).
ca@valencia: Nombre de duplicitats emprades en la prova de Monte Carlo (si és aplicable).

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show expect values")
en: Show the chisquare expected values per cell.
ca@valencia: Mostra els valors esperats de khi quadrat per a cada cel·la.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to 1 Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Barplot Options")
en: Various options controlling the look of the generated barplot(s). See <link href="rkward://component/barplot_embed"/>
ca@valencia: Diverses opcions que controlen l'aspecte dels diagrames de barres generats. Vegeu <link href="rkward://component/barplot_embed"/>

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Chisquare
ca@valencia: Khi quadrat

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Draw Barplot
ca@valencia: Dibuixa el diagrama de barres

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Sums and proportions
ca@valencia: Sumes i proporcions

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show sums
ca@valencia: Mostra les sumes

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of row
ca@valencia: Mostra el percentatge de la fila

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of column
ca@valencia: Mostra el percentatge de la columna

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Sums and proportions"> <checkbox label="...">
en: Show percent of total
ca@valencia: Mostra el percentatge del total

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="...">
en: Chisquare Options
ca@valencia: Opcions del khi quadrat

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="...">
en: Method of computing p-value
ca@valencia: Mètode de càlcul del valor p

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <radio label="Method of computing p-value"> <option label="...">
en: Asymptotic
ca@valencia: Asimptòtic

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="...">
en: Number of replicates
ca@valencia: Nombre de rèpliques

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <frame label="Number of replicates"> <spinbox label="...">
en: Number of replicates used in the Monte Carlo Method
ca@valencia: Nombre de duplicitats emprades al mètode Monte Carlo

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Chisquare Options"> <checkbox label="...">
en: Show expect values
ca@valencia: Mostra els valors esperats

note: i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="..."> i18n: ectx: (N to 1 Crosstabulation) <dialog label="N to 1 Crosstabulation"> <tab label="Barplot Options"> <embed label="...">
en: Barplot Options
ca@valencia: Opcions del diagrama de barres

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation)
en: Crosstabs (n to n)
ca@valencia: Taules de contingència (n a n)

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <summary>
en: Multiple crosstabulation where all the variables are crosstabulated with all the others.
ca@valencia: La taula de contingència múltiple on totes les variables es creuaran a la taula amb les altres.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <usage>
en: Choose one or more objects to be crosstabulated.
ca@valencia: Seleccioneu un o més objectes per a ser creuat a la taula.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <usage>
en: For the case of two variables, or when the occurrences of values should be counted only for one "dependent" variable, <link href="rkward://component/crosstab"/> may be more appropriate, and offers more options.
ca@valencia: Per al cas de dues variables o quan l'aparició de valors s'ha de comptar només per a una variable «dependent», <link href="rkward://component/crosstab"/> pot ser més apropiat i oferix més opcions.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "variables:")
en: Select a data frame or more than one variables from a data frame or with the same length
ca@valencia: Selecciona un marc de dades o més d'una variable des d'un marc de dades o amb la mateixa llargària

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: Should NA (and NaN) values be excluded (default)? If this option is not checked, missing values are listed in the table just like regular values.
ca@valencia: S'han d'excloure els valors SD (i NaN) (predeterminat)? Si no es marca esta opció, els valors que falten es mostraran igualment en la taula com els valors normals.

note: i18n: ectx: (Loaded from N to N Crosstabulation) <settings> <setting> (refers to element labelled "Row variables")
en: Control the "width" of the printed table: Categories of the first n selected variables are listed as rows, the remaining ones as columns.
ca@valencia: Controla l'«amplària» de la taula impresa: Les categories de les primeres n variables seleccionades es llisten com a files, les restants com a columnes.

note: i18n: ectx: (N to N Crosstabulation) <dialog label="N to N Crosstabulation"> <spinbox label="...">
en: Row variables
ca@valencia: Variables de les files

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="...">
en: D'Agostino test of skewness
ca@valencia: Prova de D'Agostino de l'asimetria

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <summary>
en: This test performs the D'Agostino test for skewness in normally distributed data.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de D'Agostino per a l'asimetria en les dades distribuïdes segons el normal.

note: i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <usage>
en: Choose the data to perform the D'Agostino test for skewness in normally distributed data. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/agostino.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a realitzar la prova de D'Agostino per a l'asimetria en les dades distribuïdes segons el normal. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/agostino.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):") i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics i poden ser de diferent llargària.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Length and NAs") i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Length and NAs") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness
en: Show the total length of the data, and the number of missing values (purely informational, does not affect the test)?
ca@valencia: Mostre la llargària total de les dades i el nombre de valors que falten?(Purament informatiu, no afectarà la prova).

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose alternative hypothesis") i18n: ectx: (Loaded from D'Agostino test of skewness) <settings> <setting> (refers to element labelled "Verbose alternative hypothesis") i18n: ectx: (Loa
en: If checked, a verbose description of the alternative hypothesis will be shown along with the results
ca@valencia: Si està marcada, es mostrarà una descripció detallada de la hipòtesi alternativa juntament amb els resultats

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ec
en: Test hypothesis (H1)
ca@valencia: Hipòtesi de prova (H1)

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ec
en: Show Length and NAs
ca@valencia: Mostra la llargària i els SD

note: i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="Bonett-Seier test of Geary's kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (D'Agostino test of skewness) <dialog label="D'Agostino test of skewness"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Ans
en: Verbose alternative hypothesis
ca@valencia: Hipòtesi alternativa detallada

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) i18n: ectx: (Anscombe-Glynn test of kurtosis) <dialog label="...">
en: Anscombe-Glynn test of kurtosis
ca@valencia: Prova d'Anscombe-Glynn per a la curtosi

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) <summary>
en: This test performs the Anscombe-Glynn test of kurtosis for normal samples.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova d'Anscombe-Glynn per a la curtosi per a mostres normals.

note: i18n: ectx: (Loaded from Anscombe-Glynn test of kurtosis) <usage>
en: Choose the data to perform the Anscombe-Glynn test of kurtosis for normal samples. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/anscombe.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a realitzar la prova d'Anscombe-Glynn per a la curtosi per a mostres normals. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/anscombe.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) i18n: ectx: (Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <dialog label="...">
en: Bonett-Seier test of Geary's kurtosis
ca@valencia: Prova de Bonett-Seier per a la curtosi d'en Geary

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <summary>
en: This test performs the Bonett-Seier test of Geary's measure of kurtosis for normally distributed data.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Bonett-Seier per a mesurar la curtosi d'en Geary en les dades distribuïdes segons el normal.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bonett-Seier test of Geary's kurtosis) <usage>
en: Choose the data to perform the Bonett-Seier test of Geary's measure of kurtosis for normally distributed data. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/bonett.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a realitzar la prova de Bonett-Seier per a mesurar la curtosi d'en Geary en les dades distribuïdes segons el normal. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/bonett.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment)
en: Statistical Moment
ca@valencia: Moment estadístic

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <summary>
en: This test computes the sample moment of specified order.
ca@valencia: Esta prova calcula el moment de la mostra de l'ordre especificat.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <usage>
en: Choose the data to compute the sample moments. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/moment"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a calcular els moments de la mostra. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/moment"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute central moments")
en: If checked, central moments are computed.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularan els moments centrals.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "compute absolute moments")
en: If checked, absolute moments are computed.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularan els moments absoluts.

note: i18n: ectx: (Loaded from sample moment) <settings> <setting> (refers to element labelled "remove missing values")
en: If checked, missing values will be excluded from calculation (default setting in RKWard).
ca@valencia: Si està marcada, els valors que falten s'exclouran del càlcul (opció predeterminada en RKWard).

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="...">
en: sample moment
ca@valencia: moment de la mostra

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Order
ca@valencia: Ordre

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: specific test settings
ca@valencia: configuració específica de la prova

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute central moments
ca@valencia: calcula els moments centrals

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: compute absolute moments
ca@valencia: calcula els moments absoluts

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="specific test settings"> <checkbox label="...">
en: remove missing values
ca@valencia: suprimix els valors que falten

note: i18n: ectx: (sample moment) <dialog label="sample moment"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for
en: additional settings
ca@valencia: configuracions addicionals

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Skewness"> <checkbox lab
en: Skewness
ca@valencia: Asimetria

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Kurtosis"> <checkbox lab
en: Kurtosis
ca@valencia: Curtosi

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Excess Kurtosis
ca@valencia: Excés de curtosi

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis)
en: Geary Kurtosis
ca@valencia: Curtosi d'en Geary

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <summary>
en: This computes the estimator of Pearson's measure of kurtosis, Geary's kurtosis and skewness of given data.
ca@valencia: Calcula l'estimador de mesura de la curtosi de Pearson, la curtosi d'en Geary i l'asimetria de les dades proporcionades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <usage>
en: Choose the data to compute the kurtosis and/or skewness. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/skewness"/>, <link href="rkward://rhelp/kurtosis"/> and <link href="rkward://rhelp/geary"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a calcular la curtosi i/o l'asimetria. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/skewness"/>, <link href="rkward://rhelp/kurtosis"/> i <link href="rkward://rhelp/geary"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Skewness")
en: If this option is chosen, Skewness will be computed.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularà l'asimetria.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Kurtosis")
en: If this option is chosen, Pearson's kurtosis will be computed.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularà la curtosi de Pearson.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geary's kurtosis")
en: If this option is chosen, Geary's kurtosis will be computed.
ca@valencia: Si està marcada, es calcularà la curtosi d'en Geary.

note: i18n: ectx: (Loaded from Skewness and Kurtosis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: If checked, missing values will be excluded from calculation of skewness and kurtosis.
ca@valencia: Si està marcada, els valors que falten s'exclouran del càlcul de l'asimetria i la curtosi.

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="...">
en: Select Variables
ca@valencia: Selecciona les variables

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <frame label="Geary's kurtosis"> <checkbox label="...">
en: Geary's kurtosis
ca@valencia: Curtosi d'en Geary

note: i18n: ectx: (Skewness and Kurtosis) <dialog label="Skewness and Kurtosis"> <tab label="Options"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="Find value with largest difference from the mean"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show Length
ca@valencia: Mostra la llargària

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: X-squared
ca@valencia: Quadrat X

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (
en: p-value
ca@valencia: valor p

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier)
en: Variance
ca@valencia: Variància

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="...">
en: Chi-squared test for outlier
ca@valencia: Prova de khi quadrat per a una observació atípica

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <summary>
en: This test performs a chisquared test for detection of one outlier.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de khi quadrat per a la detecció d'una observació atípica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <usage>
en: Choose the data set to find one outlier, based on chisquared distribution of squared differences between data and sample mean. You can choose multiple data. Please consider that this test is no longer recommended. See <link href="rkward://rhelp/chisq.out.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu el conjunt de dades per a trobar un valor atípic, basant-se en la distribució khi quadrat de les diferències de quadrats entre les dades i la mitjana de la mostra. Podeu triar múltiples dades. Cal tindre en compte que esta prova ja no és recomanable. Vegeu <link href="rkward://rhelp/chisq.out.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length. For the calculation missing values are removed from the data.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics i poden ser de diferent llargària. Per al càlcul, els valors que falten s'eliminaran de les dades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Check if you want not the value with largest difference from the mean, but opposite (lowest, if most suspicious is highest etc.).
ca@valencia: Marqueu-la si no voleu el valor amb la diferència més gran de la mitjana, sinó l'oposat (més xicoteta, si la més sospitosa és la més alta, etc.).

note: i18n: ectx: (Loaded from Chi-squared test for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show additional descriptives") i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show additional descriptives") i18n: ectx: (Loaded from Find val
en: Print additional descriptive statistics (mean, sd, median, min, max) to help with interpretation of the test result (purely informational, does not affect the test). Missing values will be ignored.
ca@valencia: Imprimix estadístiques descriptives addicionals (mitjana, ds, mediana, mín., màx.) per a ajudar-vos a interpretar el resultat de la prova (purament informatiu, no afectarà la prova). S'ignoraran els valors que falten.

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="..."> i18n: ectx: (Find value with largest difference 
en: test specific settings
ca@valencia: configuració específica de la prova

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specifi
en: Opposite
ca@valencia: Oposat

note: i18n: ectx: (Chi-squared test for outlier) <dialog label="Chi-squared test for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="additional sett
en: Show additional descriptives
ca@valencia: Mostra les descripcions addicionals

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon Q-statistic
ca@valencia: Estadística Q de Dixon

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier)
en: Dixon test for outlier
ca@valencia: Prova de Dixon per a una observació atípica

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <summary>
en: This test performs the Dixon test for outlier.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Dixon per a una observació atípica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <usage>
en: Choose the data to perform the Dixon test for outlier. You can choose multiple vectors. See <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a realitzar la prova de Dixon per a una observació atípica. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and can be of different length but there is a limit.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics i poden ser de diferent llargària, però hi ha un límit.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variant of test")
en: Specifies the variant of test to be performed. See <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/> for details. The default value (0) means that a suitable variant is selected automatically, according to the size of the sample.
ca@valencia: Especifiqueu la variant de la prova que es realitzarà. Vegeu <link href="rkward://rhelp/dixon.test"/> per a més detalls. El valor predeterminat (0) vol dir que se selecciona automàticament una variant adequada, segons la mida de la mostra.

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided (default)?
ca@valencia: S'ha de tractar la prova com de dos costats (predeterminat)?

note: i18n: ectx: (Loaded from Dixon tests for outlier) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite") i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Here you can define if you want to check not the value with largest difference from the mean, but opposite.
ca@valencia: Ací podeu definir si no voleu comprovar el valor amb la diferència més gran de la mitjana, sinó l'oposat.

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="...">
en: Dixon tests for outlier
ca@valencia: Proves de Dixon per a una observació atípica

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: Variant of test
ca@valencia: Variant de la prova

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 0 (Automatic)
ca@valencia: 0 (automàtic)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (sample size 3-7)
ca@valencia: 10 (mida de la mostra 3-7)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (sample size 8-10)
ca@valencia: 11 (mida de la mostra 8-10)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (sample size 11-13)
ca@valencia: 20 (mida de la mostra 11-13)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> [...] <dropdown label="Variant of test"> <option label="...">
en: 21 (sample size 14 and more)
ca@valencia: 21 (mida de la mostra 14 i més)

note: i18n: ectx: (Dixon tests for outlier) <dialog label="Dixon tests for outlier"> <tab label="Options"> <frame label="test specific settings"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> <t
en: two-sided
ca@valencia: dos costats

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="...">
en: Grubbs tests for one or two outliers in data sample
ca@valencia: Proves de Grubbs per a una o dues observacions atípiques en la mostra de dades

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <summary>
en: This test performs the Grubbs tests for one or two outliers in data sample.
ca@valencia: Esta prova realitza les proves de Grubbs per a una o dues observacions atípiques en la mostra de dades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <usage>
en: Choose the data to perform the Grubbs tests for one or two outliers in data sample. You can choose multiple data. See <link href="rkward://rhelp/grubbs.test"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a realitzar les proves de Grubbs per a obtindre un o dos valors atípics en la mostra de les dades. Podeu triar múltiples dades. Vegeu <link href="rkward://rhelp/grubbs.test"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric, and may be of different length.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics i poden ser de diferent llargària.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variant of test")
en: Variant of test to be performed. One or two outliers can be detected, on the same, or on opposite tails.
ca@valencia: Variant de la prova que es realitzarà. Es poden detectar un o dos valors atípics, sobre el mateix o en cues oposades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <settings> <setting> (refers to element labelled "two-sided")
en: Should the test be treated as two-sided?
ca@valencia: S'ha de tractar la prova com de dos costats?

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 10 (test for one outlier)
ca@valencia: 10 (prova per a una observació atípica)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 11 (test for two outliers on opposite tails)
ca@valencia: 11 (prova per a dues observacions atípiques en cues oposades)

note: i18n: ectx: (Grubbs tests for one or two outliers in data sample) <dialog label="Grubbs tests for one or two outliers in data sample"> [...] <radio label="Variant of test"> <option label="...">
en: 20 (test for two outliers on one tail)
ca@valencia: 20 (prova per a dues observacions atípiques en una cua)

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean)
en: Find potential outlier
ca@valencia: Busca el possible valor atípic

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <summary>
en: Shows the value with largest difference from sample mean (potential outlier).
ca@valencia: Mostra el valor amb la diferència més gran de la mitjana de la mostra (possible valor atípic).

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <usage>
en: Choose the data to find the value with the largest difference from the sample mean. You can select multiple vectors. See <link href="rkward://rhelp/outlier"/>.
ca@valencia: Seleccioneu les dades per a trobar el valor amb la diferència més gran de la mitjana de la mostra. Podeu seleccionar múltiples vectors. Vegeu <link href="rkward://rhelp/outlier"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select the data to be computed. The vectors need to be numeric. Any missing values are ignored in the calculation.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Els vectors hauran de ser numèrics. Qualsevol valor que falte s'ometrà en el càlcul.

note: i18n: ectx: (Loaded from Find value with largest difference from the mean) <settings> <setting> (refers to element labelled "Opposite")
en: Select this option to give the opposite value. If the largest value has maximum difference from the mean, it gives smallest and vice versa.
ca@valencia: Seleccioneu esta opció per a donar el valor oposat. Si el valor més gran té la diferència màxima de la mitjana, es donarà el més xicotet i viceversa.

note: i18n: ectx: (Find value with largest difference from the mean) <dialog label="...">
en: Find value with largest difference from the mean
ca@valencia: Busca el valor amb la diferència més gran a partir de la mitjana

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: calculate f from eta squared
ca@valencia: calcula f des de l'eta al quadrat

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Catch errors due to unsuitable data
ca@valencia: Detecta els errors a causa de dades inadequades

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Power analysis not possible with the data you provided
ca@valencia: L'anàlisi del poder no és possible amb les dades que heu proporcionat

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Prepare printout
ca@valencia: Prepara la impressió

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: alternative
ca@valencia: alternativa

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Parameters
ca@valencia: Paràmetres

note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: <strong>Note:</strong>
ca@valencia: <strong>Nota:</strong>

[ctx: Argument is name of statistic, e.g. 'r']
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: Interpretation of effect size <strong>%1</strong> (according to Cohen):
ca@valencia: Interpretació de la grandària de l'efecte <strong>%1</strong> (d'acord amb Cohen):

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: small
ca@valencia: xicotet

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: medium
ca@valencia: mitjà

[ctx: effect size]
note: i18n: ectx: (Loaded from Power analysis)
en: large
ca@valencia: gran

note: i18n: ectx: (Power analysis) <title> i18n: ectx: (Power analysis) <about name="...">
en: Power analysis
ca@valencia: Poder de l'anàlisi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <summary>
en: Perform power analysis for a variety of statistical methods.
ca@valencia: Realitza el poder de l'anàlisi per a una varietat de mètodes estadístics.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <usage>
en: Given three of the parameters 'power of test', 'sample size', 'effect size', and 'significance level', this plugin will estimate the fourth, i.e. for example the test power of a t.test at a given sample size, effect size, and level of significance. On the left hand, specify the statistical method, on the right hand side, enter the values of the given parameters. In the control in the middle, select which of the parameters to estimate.   Note that in some cases it will not be possible to estimate a (finite) parameter at the given specifications. In general, this means that you have to increase sample size(s) or effect size, or decrease effect power or parameter count.
ca@valencia: Donat tres dels paràmetres «poder de la prova», «mida de la mostra», «grandària de l'efecte» i «nivell de significació», este connector estimarà el quart, és a dir, per exemple, el poder d'una prova t a una mida determinada de la mostra, grandària de l'efecte i nivell de significació. A la part esquerra, especifiqueu el mètode estadístic, en el costat dret, introduïu els valors dels paràmetres donats. Al control del centre, seleccioneu quins paràmetres estimar. Cal tindre en compte que, en alguns casos, no serà possible estimar un paràmetre (finit) a les especificacions indicades. En general, açò significa que heu d'incrementar la mida de la mostra o la grandària de l'efecte, o bé fer disminuir el poder de l'efecte o la quantitat de paràmetres.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Select a method")
en: Specify the statistical method to perform power estimation for
ca@valencia: Especifiqueu el mètode estadístic per a realitzar les estimacions de poder per a

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Number of groups")
en: Number of groups. For ANOVA, only.
ca@valencia: Nombre de grups. Només per a ANOVA.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Samples")
en: Only enabled where applicable. Specify the nature of samples used in the test. For samples of different sizes, only one sample size can be estimated.
ca@valencia: Només habilitat quan siga aplicable. Especifiqueu la natura de les mostres emprades a la prova. Per a mostres de diferents mides, només es pot estimar una mida de la mostra.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Using test hypothesis")
en: Specify the hypothesis to use. Note that for the one-sided hypothesis "first is greater", a positive effect size is expected. For "second is greater", a negative effect size is expected.
ca@valencia: Especifica la hipòtesi que s'utilitzarà. Cal tindre en compte que per a la hipòtesi d'un sol costat «primer és més gran», s'espera una grandària positiva de l'efecte. Per a «segon és més gran», s'espera una grandària negativa de l'efecte.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Provided effect size")
en: Only shown where applicable. Allows you to select, whether to specify the effect size as Cohen's f, or as Eta squared.
ca@valencia: Només es mostra quan és aplicable. Permet seleccionar, ja siga per a especificar la grandària de l'efecte com la f de Cohen o com l'Eta al quadrat.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Parameter to determine")
en: Parameter to estimate, given the others.
ca@valencia: Paràmetre que s'estimarà, basat en els altres.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Power")
en: Targeted power of test (1 minus Type II error probability)
ca@valencia: Poder objectiu de la prova (1 menys la probabilitat d'error de Tipus II)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom")
en: Only shown for chi-square statistics: Targeted degrees of freedom. As a reminder, this is (rows &minus; 1)&times;(columns &minus; 1) for a test of independence, and (cells &minus; 1) for a test of goodness of fit.
ca@valencia: Només es mostra per a estadístiques de khi quadrat: graus objectius de llibertat. Com a recordatori, açò és (files &minus; 1)&times;(columnes &minus; 1) per a una prova d'independència, i (cel·les &minus; 1) per a una prova de bondat de l'ajust.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom for numerator")
en: Only shown for general linear model: Targeted numerator degrees of freedom. As a reminder, this is the number of parameters to estimate, or number of groups/samples minus 1.
ca@valencia: Només es mostra per al model lineal general: Numerador objectiu per als graus de llibertat. Com a recordatori, este és el nombre de paràmetres que s'estimaran, o el nombre de grups/mostres menys 1.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Degrees of freedom for denominator")
en: Only shown for general linear model: Available denominator degrees of freedom / degrees of freedom of the error term. As a reminder, this is the total number of observations minus numerator degrees of freedom minus 1, or total number of observations minus number of groups/samples.
ca@valencia: Només es mostra per al model lineal general: graus disponibles del denominador de llibertat / graus de llibertat del terme d'error. Com a recordatori, este és el nombre total d'observacions menys el numerador per als graus de llibertat menys 1, o el nombre total d'observacions menys el nombre de grups/mostres.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Sample size")
en: Sample size. Note that depending on the selected method, this can mean observations per sample, per group, or in total. Make sure to read the note shown below the control.
ca@valencia: Mida de la mostra. Cal tindre en compte que depenent del mètode seleccionat, açò pot significar observacions per mostra, per grup o en total. Assegureu-vos de llegir la nota que es mostra davall el control.

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Effect size")
en: Minimum detectable effect size. Note that effect size specifications differ between the available methods. Be sure to read the note shown below the control.   As a reminder, for mapping between cohen's f and Eta&sup2; use f&sup2; = Eta&sup2; / (1 &minus; Eta&sup2;)
ca@valencia: Grandària mínima detectable de l'efecte. Cal tindre en compte que les especificacions de la mida de l'efecte diferixen entre els mètodes disponibles. Assegureu-vos de llegir la nota que es mostra davall el control. Com a recordatori, per al mapatge entre la f de Cohen i Eta&sup2; s'utilitza f&sup2; = Eta&sup2; / (1 &minus; Eta&sup2;)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <settings> <setting> (refers to element labelled "Significance level")
en: Targeted level of significance
ca@valencia: Nivell objectiu de significació

note: i18n: ectx: (Power analysis) <related>
en: <link href="rkward://rhelp/pwr"> Description of the R package "pwr", used to perform the power calculations. </link>
ca@valencia: <link href="rkward://rhelp/pwr"> Descripció del paquet d'R «pwr», emprat per a realitzar els càlculs de poder. </link>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <about shortinfo="...">
en: RKWard GUI to perform power analysis and sample size estimation.
ca@valencia: IGU de RKWard per a realitzar el poder de l'anàlisi i estimació de mida de la mostra.

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="...">
en: Power analysis
ca@valencia: Poder de l'anàlisi

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Statistical Method
ca@valencia: Mètode estadístic

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Select a method
ca@valencia: Selecciona un mètode

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: t-Tests of means
ca@valencia: Proves t de mitjanes

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Correlation test
ca@valencia: Prova de correlació

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: ANOVA (balanced one-way)
ca@valencia: ANOVA (equilibrat unidireccional)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: General linear model
ca@valencia: Model lineal general

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Chi-squared test
ca@valencia: Prova de khi quadrat

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Proportion tests
ca@valencia: Proves de proporcions

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Select a method"> <option label="...">
en: Mean of a normal distribution (known variance)
ca@valencia: Mitjana d'una distribució normal (variància coneguda)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <spinbox label="...">
en: Number of groups
ca@valencia: Nombre de grups

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Samples
ca@valencia: Mostres

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (equal sizes)
ca@valencia: Dues mostres (mides iguals)

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Two samples (different sizes)
ca@valencia: Dues mostres (mides diferents)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Single sample (test against constant)
ca@valencia: Mostra única (prova contra la constant)

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: Paired samples
ca@valencia: Mostres aparellades

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Samples"> <option label="...">
en: One sample
ca@valencia: Una mostra

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="...">
en: Using test hypothesis
ca@valencia: Utilitzant la hipòtesi de prova

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="
en: First is greater
ca@valencia: La primera és més gran

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <dropdown label="Using test hypothesis"> <option label="...">
en: Second is greater
ca@valencia: La segona és més gran

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a negative effect size!
ca@valencia: La hipòtesi probablement té una grandària negativa de l'efecte!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <text>
en: Hypothesis probably expects a positive effect size!
ca@valencia: La hipòtesi probablement té una grandària positiva de l'efecte!

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="...">
en: Provided effect size
ca@valencia: Grandària proporcionada de l'efecte

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Cohen's f
ca@valencia: f de Cohen

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Statistical Method"> <radio label="Provided effect size"> <option label="...">
en: Eta squared
ca@valencia: Eta al quadrat

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Target measure
ca@valencia: Mesura objectiu

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="...">
en: Parameter to determine
ca@valencia: Paràmetre que s'ha de determinar

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Power of test
ca@valencia: Poder de la prova

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Sample size
ca@valencia: Mida de la mostra

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Effect size
ca@valencia: Grandària de l'efecte

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="..."> i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Significance level
ca@valencia: Nivell de significació

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Target measure"> <radio label="Parameter to determine"> <option label="...">
en: Parameter count
ca@valencia: Recompte de paràmetres

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="...">
en: Known measures
ca@valencia: Mesures conegudes

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Power
ca@valencia: Poder

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom
ca@valencia: Graus de llibertat

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for numerator
ca@valencia: Graus de llibertat per al numerador

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Degrees of freedom for denominator
ca@valencia: Graus de llibertat per al denominador

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: First sample size
ca@valencia: Mida de la primera mostra

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <spinbox label="...">
en: Second sample size
ca@valencia: Mida de la segona mostra

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations
ca@valencia: Nombre d'observacions

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per sample </b>
ca@valencia: Nombre d'observacions <b>per mostra</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> per group </b>
ca@valencia: Nombre d'observacions <b>per grup</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of observations <b> in total </b>
ca@valencia: Nombre d'observacions <b> en total </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Number of <b> pairs </b>
ca@valencia: Nombre de <b> parells </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's d </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és la <b> d de Cohen</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Pearson's r </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és l'<b>r de Pearson</b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és la <b> f de Cohen </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Eta <sup> 2 </sup> </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és el <b> <sup> 2 </sup> d'Eta </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's f <sup> 2 </sup> </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és la <b> f <sup> 2 </sup> de Cohen </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's w </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és la <b> w de Cohen </b>

note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <text>
en: Measure for selected method is <b> Cohen's h </b>
ca@valencia: La mesura del mètode seleccionat és la <b> h de Cohen </b>

[ctx: Here 'power' is a common statistical term and should not be translated]
note: i18n: ectx: (Power analysis) <dialog label="Power analysis"> <frame label="Known measures"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
ca@valencia: Guarda els resultats en l'espai de treball

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <summary>
en: Perform a simple linear regression. Currently, this plugin provides only basic functionality. For more options refer to <link href="rkward://rhelp/lm"/>.
ca@valencia: Realitza una regressió lineal simple. Actualment, este connector només proporciona característiques bàsiques. Per a més opcions, consulteu <link href="rkward://rhelp/lm"/>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <usage>
en: Select the variable to be predicted (dependent), and one or more independent variables.
ca@valencia: Seleccioneu la variable que es predirà (dependent), i una o més variables independents.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "dependent variable")
en: The dependent variable. This must be numeric.
ca@valencia: La variable dependent. Ha de ser numèrica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "independent variables")
en: One or more independent variables, each of the same length as the dependent. Note that factor variables are treated as categorial predictors, while numeric variables are treated as continuous predictors, automatically.
ca@valencia: Una o més variables independents, cadascuna de la mateixa llargària que la dependent. Cal tindre en compte que les variables del factor es tracten com a predictors categorials, mentre que les variables numèriques es tracten com a predictors continus, de manera automàtica.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Include intercept")
en: Should an intercept term be included in the model?
ca@valencia: S'ha d'incloure un terme d'intercepció en el model?

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show standardized coefficients")
en: Print standardized correlation coefficients? This requires the lm.beta package.
ca@valencia: Imprimisc els coeficients estandarditzats de correlació? Açò requerix el paquet «lm.beta».

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show ANOVA table")
en: Show an analysis of variance table.
ca@valencia: Mostra una anàlisi de la taula de variàncies.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save full fitted model")
en: Save the full fitted model.
ca@valencia: Guarda el model ajustat complet.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save fitted values")
en: Extract and save predicted values from the model.
ca@valencia: Extrau i guarda els valors predits del model.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fitting Linear Models) <settings> <setting> (refers to element labelled "Save residuals")
en: Extract and save residuals from the model.
ca@valencia: Extrau i guarda els residus del model.

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="...">
en: Fitting Linear Models
ca@valencia: Models d'ajust lineal

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: dependent variable
ca@valencia: variable dependent

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <varslot label="...">
en: independent variables
ca@valencia: variables independents

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Include intercept
ca@valencia: Inclou la intercepció

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show standardized coefficients
ca@valencia: Mostra els coeficients estandarditzats

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Model"> <checkbox label="...">
en: Show ANOVA table
ca@valencia: Mostra la taula ANOVA

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="...">
en: Save
ca@valencia: Guarda

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save full fitted model
ca@valencia: Guarda el model ajustat complet

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save fitted values
ca@valencia: Guarda els valors ajustats

note: i18n: ectx: (Fitting Linear Models) <dialog label="Fitting Linear Models"> <tab label="Save"> <saveobject label="...">
en: Save residuals
ca@valencia: Guarda els residuals

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Comparing
ca@valencia: S'està comparant

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: constant value: %1
ca@valencia: valor constant: %1

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: Equal variances
ca@valencia: Variàncies iguals

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: assumed
ca@valencia: assumida

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: not assumed
ca@valencia: no assumida

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Variable Name
ca@valencia: Nom de la variable

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test)
en: estimated mean
ca@valencia: mitjana estimada

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests)
en: degrees of freedom
ca@valencia: graus de llibertat

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <summary>
en: t-Test (two variable paired or independent samples, or one variable).
ca@valencia: Prova t (dues variables aparellades o mostres independents, o una variable).

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <usage>
en: Choose two numeric vectors or one vector and a constant to compare against each other. For two samples, specify whether the variables are paired or independent samples. For details, see below.
ca@valencia: Seleccioneu dos vectors numèrics o un vector i una constant per a comparar entre si. Per a dues mostres, especifiqueu si les variables són aparellades o mostres independents. Vegeu davall per als detalls.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Test form")
en: Choose whether you want a two samples test (paired samples or independent samples), or to test a single variable against a constant
ca@valencia: Seleccioneu si voleu una prova de dues mostres (mostres aparellades o mostres independents), o bé proveu amb una sola variable contra una constant

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: A numeric vector for the first variable
ca@valencia: Un vector numèric per a la primera variable

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: A numeric vector for the second variable. Available for two samples tests only.
ca@valencia: Un vector numèric per a la segona variable. Disponible només per a proves de dues mostres.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: A numeric constant. Available for tests against constant only.
ca@valencia: Una constant numèrica. Disponible només per a proves contra constants.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "assume equal variances")
en: Whether to assume equal variances for the two samples (for independent samples t-test, only). This option is implied for a paired test.
ca@valencia: Si s'ha d'assumir variàncies iguals per a les dues mostres (només per a mostres independents de la prova t). Esta opció és implícita per a una prova aparellada.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis (H1) of the test.
ca@valencia: Hipòtesi alternativa (H1) de la prova.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Show Confidence Interval")
en: Whether to print the confidence interval of the estimated mean.
ca@valencia: Ja siga per a imprimir l'interval de confiança de la mitjana estimada.

note: i18n: ectx: (Loaded from t-Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "confidence level")
en: Confidence level to print.
ca@valencia: Nivell de confiança per a imprimir.

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="...">
en: Test form
ca@valencia: Formulari de la prova

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <dropdown label="Test form"> <option label="...">
en: Independent samples
ca@valencia: Mostres independents

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: assume equal variances
ca@valencia: assumix variàncies iguals

note: i18n: ectx: (t-Test) <dialog label="t-Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: Show Confidence Interval
ca@valencia: Mostra l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="...">
en: Two Variable t-Test
ca@valencia: Prova t de dues variables

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: As a first step, select the type of test to conduct.
ca@valencia: Com a primer pas, seleccioneu el tipus de prova que es realitzarà.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Select "Independent samples" when comparing data from two different populations (e.g. treatment group vs. control group). For comparing matched pairs or repeated measures on the same subject, select "Paired samples". Finally, you can also test a single sample against a constant value.
ca@valencia: Seleccioneu «Mostres independents» en comparar dades de dues poblacions diferents (p. ex., grup de tractament enfront del grup de control). Per a comparar parelles coincidents o mesures repetides sobre el mateix tema, seleccioneu «Mostres aparellades». Finalment, també podeu intentar una sola mostra contra un valor constant.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Select the parameters of the t-test. If your hypothesis is directed, selecting a directional test hypothesis may increase test power.
ca@valencia: Seleccioneu els paràmetres de la prova t. Si la vostra hipòtesi és dirigida, el fet de seleccionar una hipòtesi de prova direccional pot fer augmentar el poder de la prova.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Sometimes it's helpful to get an estimate of the confidence interval of the difference in means.
ca@valencia: De vegades és útil obtindre una estimació de l'interval de confiança de la diferència en les mitjanes.

note: i18n: ectx: (t-Test) <wizard label="Two Variable t-Test"> <page> <text>
en: Below you can specify whether one should be shown, and which confidence-level should be applied (95% corresponds to a 5% level of significance).
ca@valencia: A continuació, podeu especificar si s'haurà de mostrar, i quin nivell de confiança s'haurà d'aplicar (el 95% correspon amb un nivell de significació del 5%).

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <summary>
en: This test performs the Mood Two-Sample Test of Scale.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Mood d'escala per a dues mostres.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <usage>
en: Select two data sets to test for a difference in scale parameters by the Mood Two-Sample Test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu dos conjunts de dades per a provar la diferència als paràmetres de l'escala amb la prova de Mood per a dues mostres. Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample. The vectors need to be numeric.
ca@valencia: Primera mostra. Els vectors hauran de ser numèrics.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample. The vectors need to be numeric.
ca@valencia: Segona mostra. Els vectors hauran de ser numèrics.

note: i18n: ectx: (Loaded from Mood Two-Sample Test of Scale) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis to use for the test.
ca@valencia: Hipòtesi alternativa que s'utilitzarà per a la prova.

note: i18n: ectx: (Mood Two-Sample Test of Scale) <dialog label="...">
en: Mood Two-Sample Test of Scale
ca@valencia: Prova de Mood d'escala de dues mostres

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Length
ca@valencia: Llargària

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots)
en: Truncation lag parameter
ca@valencia: Paràmetre de retard del truncament

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <summary>
en: This test computes the Phillips-Perron test for the null hypothesis that x has a unit root against a stationary alternative.
ca@valencia: Esta prova calcula la prova de Phillips-Perron per a la hipòtesi nul·la que x té una unitat arrel contra una alternativa estacionària.

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Phillips-Perron test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu els conjunts de dades per als quals voleu realitzar la prova de Phillips-Perron. Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron Test for Unit Roots) <settings> <setting> (refers to element labelled "version of truncation lag parameter")
en: Which version of the truncation lag parameter should be used?
ca@valencia: Quina versió del paràmetre de retard del truncament s'ha d'emprar?

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values") i18n: ectx: (Loaded from Phillips-Perron
en: Exclude missing values from calculation?
ca@valencia: Cal excloure els valors que falten del càlcul?

note: i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="...">
en: Phillips-Perron Test for Unit Roots
ca@valencia: Prova de Phillips-Perron per a arrels unitàries

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: version of truncation lag parameter
ca@valencia: versió del paràmetre de retard del truncament

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: short
ca@valencia: curt

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="version of truncation lag parameter"> <option label="..."> i18n: ectx: (Phillips-Perron Test for Unit Roots) <dialog label="Phillips-Perron Test for Unit Roots"> <tab label
en: long
ca@valencia: llarg

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="...">
en: Box-Pierce and Ljung-Box Tests
ca@valencia: Proves de Box-Pierce i Ljung-Box

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <summary>
en: This test computes Box-Pierce or Ljung-Box test statistic for examining the null hypothesis of independence in a given time series.
ca@valencia: Esta prova calcula l'estadística amb la prova de Box-Pierce o Ljung-Box per a examinar la hipòtesi nul·la d'independència en sèries de temps determinades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Box-Pierce or Ljung-Box test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu els conjunts de dades per als quals voleu realitzar la prova de Box-Pierce o Ljung-Box. Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "lag")
en: Number of autocorrelation coefficients to base the test on.
ca@valencia: Nombre de coeficients d'autocorrelació per a la base de la prova.

note: i18n: ectx: (Loaded from Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <settings> <setting> (refers to element labelled "test to be performed")
en: Define type of test. Either Ljung-Box or Box-Pierce can be used.
ca@valencia: Definiu el tipus de prova. Es pot utilitzar Ljung-Box o Box-Pierce.

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <spinbox label="...">
en: lag
ca@valencia: retard

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="...">
en: Type of test
ca@valencia: Tipus de prova

note: i18n: ectx: (Box-Pierce and Ljung-Box Tests) <dialog label="Box-Pierce and Ljung-Box Tests"> <tab label="Basic settings"> <frame label="Type of test"> <radio label="...">
en: test to be performed
ca@valencia: prova que s'ha de realitzar

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter)
en: Missing values cannot be handled in Hodrick-Prescott Filter
ca@valencia: Els valors que falten no es poden gestionar al filtre de Hodrick-Prescott

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter)
en: The HP Filter itself. Thanks to Grant V. Farnsworth
ca@valencia: El mateix filtre d'HP. Gràcies a Grant V. Farnsworth

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <summary>
en: This plugin extracts and plots the long term trend of a series and (optionally) its cyclical component.
ca@valencia: Este connector extrau i dibuixa la tendència a llarg termini d'una sèrie i (de manera opcional) el seu component cíclic.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <usage>
en: The Hodrick-Prescott filter is used to separate the long term trend of a time series from its cyclical (short term) component.
ca@valencia: El filtre de Hodrick-Prescott s'utilitza per a separar la tendència a llarg termini de sèries de temps del seu component cíclic (curt termini).

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <usage>
en: In addition to the resulting series object(s), this plugin can plot them in relation with the original series provided so as to give a graphic view of the filtering operation.
ca@valencia: A més dels objectes de la sèrie resultant, este connector pot dibuixar-los en la relació amb la sèrie original proporcionada per a donar una vista gràfica de l'operació de filtratge.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Variable:")
en: Select the data to be computed. It must be a single Time Series object or a Numeric Vector. NA values are not admitted.
ca@valencia: Seleccioneu les dades que cal calcular. Hauran de ser un únic objecte de sèries de temps o un vector numèric. Els valors SD no s'admeten.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lambda")
en: This is the smoothing parameter. You have a dropdown menu with the three most common values depending on the frequency of the data (<i>Annual</i>, <i>Quarterly</i> and <i>Monthly</i>). (Default: 1600)
ca@valencia: Este és el paràmetre de suavitzat. Disposeu d'un menú desplegable amb els tres valors més comuns segons la freqüència de les dades (<i>Anual</i>, <i>Trimestral</i> i <i>Mensual</i>). (Predeterminat: 1600)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Custom value")
en: Select if you want to specify a lambda value yourself in the spinbox below.
ca@valencia: Seleccioneu si voleu especificar un valor lambda en el botó de selecció de valors de davall.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output series")
en: Select which resulting series should be created in the workspace. The trend of the original series is created by default. Write any name you want to use as identifier for the series. By default, it's <i>hp</i> followed by <i>trend</i> and/or <i>cycle</i>. <i>Tip: you can add the name of the original series to avoid overwriting other variables' trend/cycle (i.e. "myseries.hptrend").</i>
ca@valencia: Seleccioneu quines sèries resultants s'hauran de crear en l'espai de treball. La tendència de les sèries originals es crearà de manera predeterminada. Escriviu qualsevol nom que vulgueu utilitzar com a identificador per a les sèries. De manera predeterminada, són <i>hp</i> seguit per la <i>tendència</i> i/o <i>cicle</i>. <i>Consell: podeu afegir el nom de les sèries originals per a evitar sobreescriure la tendència/cicle de les altres variables (és a dir, «myseries.hptrend»).</i>

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Plot Cycle")
en: Plot the cyclical component below the trend graph. (Default: YES)
ca@valencia: Dibuixa el component cíclic davall el gràfic de tendències. (Predeterminat: SÍ)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Lines")
en: Here you can adjust the line width, type and colour of each series on the plot. (Default: blue series, red trend and dark green cycle)
ca@valencia: Ací podeu ajustar l'amplària, el tipus i el color de la línia de cada sèrie en el diagrama. (Predeterminat: sèries en blau, tendència en roig i cicle en verd fosc)

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Original series and trend Y axis label")
en: Here you can specify the text on the Y axis label of the trend plot (upper). If empty, the default label is the name of the original series plus <i>, Trend</i>.
ca@valencia: Ací podeu especificar el text en l'etiqueta de l'eix Y del gràfic de tendències (superior). Si està buida, l'etiqueta predeterminada serà el nom de les sèries originals amb addició, <i>Tendència</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "Cycle Y axis label")
en: Here you can specify the text on the Y axis label of the cycle plot (lower - if applicable). If empty, the default label is <i>Cycle</i>.
ca@valencia: Ací podeu especificar el text en l'etiqueta de l'eix Y del dibuix del cicle (inferior - si escau). Si està buit, l'etiqueta predeterminada és <i>Cicle</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Hodrick-Prescott Filter) <settings> <setting> (refers to element labelled "interpret as string")
en: Enable or disable the labels being evaluated as literal (quoted) strings. To achieve a line-break (in a quoted string), enter '\n'. (Default: YES)
ca@valencia: Habilita o inhabilita les etiquetes que s'estan avaluant com a cadenes literals (entre cometes). Per a aconseguir un salt de línia (en una cadena entre cometes), introduïu «\n». (De manera predeterminada: SÍ)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Select Variable
ca@valencia: Selecciona la variable

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 100 (Annual)
ca@valencia: 100 (anual)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 1600 (Quarterly)
ca@valencia: 1600 (trimestral)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown> <option label="...">
en: 14400 (Monthly)
ca@valencia: 14400 (mensual)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Lambda"> <checkbox label="...">
en: Custom value
ca@valencia: Valor personalitzat

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="...">
en: Output series
ca@valencia: Sèries d'eixida

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save trend
ca@valencia: Guarda la tendència

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Select Variable"> <frame label="Output series"> <saveobject label="...">
en: Save cycle
ca@valencia: Guarda el cicle

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="...">
en: Plot options
ca@valencia: Opcions del diagrama

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <checkbox label="...">
en: Plot Cycle
ca@valencia: Dibuixa el cicle

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Lines
ca@valencia: Línies

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Original series
ca@valencia: Sèries originals

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Fi
en: Line width
ca@valencia: Amplària de la línia

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Original series"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <frame label="Trend"> <dropdown label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott 
en: Line type
ca@valencia: Tipus de línia

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: default
ca@valencia: predeterminat

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Solid
ca@valencia: Sòlid

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dashed
ca@valencia: Guionets

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dotted
ca@valencia: Puntejat

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Dot-Dash
ca@valencia: Amb punt i ratlla

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Long-dash
ca@valencia: Guió llarg

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> [...] <dropdown label="Line type"> <option label="...">
en: Two-dash
ca@valencia: Dos guions

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="null hypothesis"> <option label="..."> i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <fram
en: Trend
ca@valencia: Tendència

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Lines"> <frame label="...">
en: Cycle
ca@valencia: Cicle

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="...">
en: Labels (leave empty for default)
ca@valencia: Nivells (de manera predeterminada, deixeu-ho en blanc)

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Original series and trend Y axis label
ca@valencia: Etiqueta de l'eix Y de la sèrie original i de la tendència

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <input label="...">
en: Cycle Y axis label
ca@valencia: Etiqueta de l'eix Y del cicle

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <text>
en: Interpret these labels as literal (quoted) strings?
ca@valencia: Interpretar estes etiquetes com a cadenes literals (entre cometes)?

note: i18n: ectx: (Hodrick-Prescott Filter) <dialog label="Hodrick-Prescott Filter"> <tab label="Plot options"> <frame label="Labels (leave empty for default)"> <checkbox label="...">
en: interpret as string
ca@valencia: Interpreta com a cadena

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: remove NAs
ca@valencia: elimina els SD

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Level
ca@valencia: Nivell KPSS

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Trend
ca@valencia: Tendència KPSS

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity)
en: KPSS Test for Level Stationarity
ca@valencia: Prova de KPSS per a l'estacionarietat del nivell

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <summary>
en: This test computes the Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) test for the null hypothesis that x is level or trend stationary.
ca@valencia: Esta prova calcula la prova de Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) per a la hipòtesi nul·la que x és un nivell o una tendència estacionària.

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <usage>
en: Select the data sets for which you want to perform the Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu els conjunts de dades per als quals voleu realitzar la prova de Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS). Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "null hypothesis")
en: Indicates the null hypothesis and must be one of "Level" (default) or "Trend".
ca@valencia: Indica la hipòtesi nul·la i haurà de ser una de «Nivell» (predeterminat) o «Tendència».

note: i18n: ectx: (Loaded from KPSS Test for Stationarity) <settings> <setting> (refers to element labelled "version of truncation lag parameter")
en: Defines whether the short or long version of the truncation lag parameter is used.
ca@valencia: Definix si s'utilitza la versió curta o llarga del paràmetre de retard del truncament.

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="...">
en: null hypothesis
ca@valencia: Hipòtesi nul·la

note: i18n: ectx: (KPSS Test for Stationarity) <dialog label="KPSS Test for Stationarity"> <tab label="Basic settings"> <radio label="null hypothesis"> <option label="...">
en: Level
ca@valencia: Nivell

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances)
en: Bartlett's K-squared
ca@valencia: El quadrat K de Bartlett

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <summary>
en: This test performs the Bartlett Test of Homogeneity of Variances.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Bartlett per a l'homogeneïtat de les variàncies.

note: i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <usage>
en: Select several numeric vectors to perform Bartlett's test of the null that the variances in each of the samples are the same.
ca@valencia: Seleccioneu diversos vectors numèrics per a realitzar la prova de Bartlett del valor nul que les variàncies en cadascuna de les mostres són les mateixes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <settings> <setting> (refers to element labelled "samples") i18n: ectx: (Loaded from Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <settings> <setting> (refers to element labelled "samples")
en: The samples to be checked for equal variance. The vectors need to be numeric, but don't need to have the same length.
ca@valencia: Les mostres s'han de verificar per a la variància igual. Els vectors hauran de ser numèrics, però no necessàriament de llargària idèntica.

note: i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="...">
en: Bartlett Test of Homogeneity of Variances
ca@valencia: Prova de Bartlett de l'homogeneïtat de les variàncies

note: i18n: ectx: (Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="..."> i18n: ectx: (Bartlett Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="Bartlett Test of Homogeneity of Variances"> <varslot label="...">
en: samples
ca@valencia: mostres

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Numerator DF
ca@valencia: Numerador GL

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Denominator DF
ca@valencia: Denominador GL

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Lower CI
ca@valencia: CI inferior

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: Upper CI
ca@valencia: CI superior

note: i18n: ectx: (Loaded from F test)
en: ratio of variances
ca@valencia: ràtio de les variàncies

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <summary>
en: This test performs the F Test to compare two variances.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova F per a comparar dues variàncies.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <usage>
en: Select two samples from normal populations to compare the variances by the F test. For this test the samples need to be numeric vectors (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu dos exemples de poblacions normals per a comparar les variàncies amb la prova F. Per a esta prova, les mostres hauran de ser vectors numèrics (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "compare")
en: First sample (numeric vector).
ca@valencia: Primera mostra (vector numèric).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "against")
en: Second sample (numeric vector).
ca@valencia: Segona mostra (vector numèric).

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: Alternative hypothesis of the test.
ca@valencia: Hipòtesi alternativa de la prova.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Hypothesized ratio")
en: Defines the hypothesized ratio of the population variances.
ca@valencia: Definix la relació hipotètica de les variàncies de població.

note: i18n: ectx: (Loaded from F test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Confidence level")
en: Defines the confidence level of the interval (95% is typical).
ca@valencia: Establix el nivell de confiança de l'interval (un 95% és el típic).

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="...">
en: F test
ca@valencia: Prova F

note: i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Hypothesized ratio
ca@valencia: Relació hipotètica

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="Compute confidence interval"> <spinbox label="..."> i18n: ectx: (F test) <dialog label="F test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Confidence level
ca@valencia: Nivell de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances)
en: Fligner-Killeen:med X^2 test statistic
ca@valencia: Estadística de la prova Fligner-Killeen:med X^2

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <summary>
en: This test performs the Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Fligner-Killeen per a l'homogeneïtat de les variàncies.

note: i18n: ectx: (Loaded from Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <usage>
en: Select several numeric vectors to perform the Fligner-Killeen (median) test of the null that the variances in each of the samples are the same.
ca@valencia: Seleccioneu diversos vectors numèrics per a realitzar la prova de Fligner-Killeen (mediana) del valor nul que les variàncies en cadascuna de les mostres són les mateixes.

note: i18n: ectx: (Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances) <dialog label="...">
en: Fligner-Killeen Test of Homogeneity of Variances
ca@valencia: Prova de Fligner-Killeen de l'homogeneïtat de les variàncies

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <summary>
en: This test performs the Levene's test for homogeneity of variance across groups.
ca@valencia: Esta prova realitza la prova de Levene per a l'homogeneïtat de la variància entre els grups.

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <usage>
en: Select the response variable and the factor defining groups to test for homogeneity of variance across groups.
ca@valencia: Seleccioneu la variable de resposta i els grups que definixen el factor per a provar l'homogeneïtat de la variància entre els grups.

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "response variable")
en: response variable (numeric vector).
ca@valencia: variable de resposta (vector numèric).

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "groups")
en: factor defining groups (factor).
ca@valencia: grups que definixen el factor (factor).

note: i18n: ectx: (Loaded from Levene's Test) <related>
en: Levene, H. (1960). In Contributions to Probability and Statistics: Essays in Honor of Harold Hotelling, I. Olkin et al. eds., Stanford University Press, pp. 278-292.
ca@valencia: Levene, H. (1960). En «Contributions to Probability and Statistics: Essays in Honor of Harold Hotelling», I. Olkin et al. eds., Stanford University Press, pp. 278-292.

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: response variable
ca@valencia: variable de resposta

note: i18n: ectx: (Levene's Test) <dialog label="Levene's Test"> <varslot label="...">
en: groups
ca@valencia: grups

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Continuity correction in normal approximation for p-value
ca@valencia: Correcció de continuïtat en aproximació normal per al valor p

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Location Shift
ca@valencia: Desviació de la ubicació

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Hypothesis
ca@valencia: Hipòtesi

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval percent
ca@valencia: Percentatge de l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Confidence interval of difference
ca@valencia: Diferència de l'interval de confiança

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test)
en: Difference in Location
ca@valencia: Diferència en la ubicació

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <summary>
en: This test performs the Wilcoxon Rank Sum and Signed Rank Tests (the first is equivalent to the Mann-Whitney test).
ca@valencia: Esta prova realitza les proves de suma d'amplituds de Wilcoxon i d'amplitud signada (la primera és equivalent a la prova de Mann-Whitney).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <usage>
en: Select a single vector (or paired test) to perform a Wilcoxon signed rank test on the null that the true distribution of x (or the difference between the paired vectors) is symmetric about 0 (or the specified location).
ca@valencia: Seleccioneu un únic vector (o prova aparellada) per a realitzar una prova per a amplitud signada de Wilcoxon sobre el valor nul que la distribució verdadera de «x» (o la diferència entre els vectors aparellats) és simètrica aproximadament 0 (o la ubicació especificada).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <usage>
en: Select two vectors to perform a Wilcoxon rank sum test (equivalent to the Mann-Whitney test: see <link href="rkward://rhelp/wilcox.test"/> for details) on the null that the distributions of x and y differ (by 0 or the specified location shift).
ca@valencia: Seleccioneu dos vectors per a realitzar una prova per a la suma d'amplituds de Wilcoxon (equivalent a la prova de Mann-Whitney: vegeu <link href="rkward://rhelp/wilcox.test"/> per als detalls) sobre el valor nul que les distribucions de «x» i «y» diferixen (per 0 o el canvi en la ubicació especificada).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "using test hypothesis")
en: The alternative hypothesis. "greater" means that x is shifted to the right of y / of the location parameter.
ca@valencia: La hipòtesi alternativa. «més gran» significa que «x» es desplaça cap a la dreta de «y» del paràmetre d'ubicació.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paired test")
en: Check this for a paired test (Wilcoxon signed rank test of the difference between the two vectors).
ca@valencia: Comprova açò per a una prova aparellada (prova d'amplitud signada de Wilcoxon de la diferència entre els dos vectors).

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute confidence interval")
en: Check this if you want the confidence interval to be computed/printed.
ca@valencia: Marqueu-la si voleu calcular o imprimir l'interval de confiança.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Confidence level")
en: Confidence level of the printed confidence interval.
ca@valencia: Nivell de confiança de l'interval de confiança imprés.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Location (shift) to test against (mu)")
en: The location / location shift to form the null hypothesis.
ca@valencia: El canvi d'ubicació / ubicació per a formar la hipòtesi nul·la.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Compute exact p-value")
en: Should an exact p-value be computed? By default ("Automatic") an asymptomatic p-value is calculated if and only if you have less than 50 cases per group without binding when an exact test should be performed.
ca@valencia: S'ha de calcular un valor p exacte? De manera predeterminada («Automàtic»), es calcularà un valor p asimptomàtic i només si té menys de 50 casos per grup sense enllaçar quan s'ha de realitzar una prova exacta.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Allow ties")
en: Check this option to compute an exact p-value even in the presence of ties.
ca@valencia: Marqueu esta opció per a calcular un valor p exacte fins i tot en presència de relacions.

note: i18n: ectx: (Loaded from Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <settings> <setting> (refers to element labelled "Apply continuity correction")
en: If checked a continuity correction in the normal approximation for the p-value is applied.
ca@valencia: Si està marcada, s'aplicarà una correcció de continuïtat en l'aproximació normal per al valor p.

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="...">
en: Wilcoxon/Mann-Whitney Test
ca@valencia: Prova de Wilcoxon/Mann-Whitney

[ctx: compare against]
note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <varslot label="...">
en: against (optional)
ca@valencia: contra (opcional)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <radio label="using test hypothesis"> <option label="...">
en: First is less
ca@valencia: Primer és més xicotet

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <checkbox label="...">
en: Paired test
ca@valencia: Prova aparellada

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Basic settings"> <saveobject label="...">
en: Save results to workspace
ca@valencia: Guarda els resultats en l'espai de treball

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Location (shift) to test against (mu)
ca@valencia: Ubicació (desviació) per a provar contra (mu)

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="...">
en: p-value options
ca@valencia: Opcions del valor p

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <radio label="...">
en: Compute exact p-value
ca@valencia: Calcula el valor p exacte

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Apply continuity correction
ca@valencia: Aplica la correcció de continuïtat

note: i18n: ectx: (Wilcoxon/Mann-Whitney Test) <dialog label="Wilcoxon/Mann-Whitney Test"> <tab label="Options"> <frame label="p-value options"> <checkbox label="...">
en: Allow ties
ca@valencia: Permet les relacions

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Split each input variable by grouping factor(s)
ca@valencia: Dividix cada variable d'entrada per factors d'agrupament

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Convert nested list into flat list
ca@valencia: Convertix una llista imbricada en una llista plana

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Object
ca@valencia: Objecte

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: we wrap each single call in a "try" statement to always continue on errors.
ca@valencia: embolcallem cada crida en una instrucció «try» (prova) per a continuar sempre en els errors.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: mean
ca@valencia: mitjana

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: geometric mean
ca@valencia: mitjana geomètrica

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: interquantile mean
ca@valencia: mitjana interquantil

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: harmonic mean
ca@valencia: mitjana harmònica

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: median
ca@valencia: mediana

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: min
ca@valencia: mín

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: max
ca@valencia: màx

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: standard deviation
ca@valencia: desviació estàndard

[ctx: noun]
note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: sum
ca@valencia: suma

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: product
ca@valencia: producte

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Dispersion"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Median Absolute Deviation
ca@valencia: Mediana de la desviació absoluta

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: total length (N)
ca@valencia: llargària total (N)

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: number of NAs
ca@valencia: nombre de SD

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics)
en: Descriptive statistics
ca@valencia: Estadístiques descriptives

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <summary>
en: Compute the most common descriptive statistics for one or more numeric vectors
ca@valencia: Calcula les estadístiques descriptives més comunes d'un o més vectors numèrics

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <usage>
en: Select one or more objects to analyse. For most types of analysis, the objects need to be numeric vectors. On the subsequent tabs/pages specify, which statistics you want computed (see below for details).
ca@valencia: Seleccioneu un o més objectes que s'analitzaran. Per a la majoria dels tipus d'anàlisi, els objectes hauran de ser vectors numèrics. En les pestanyes/pàgines subsegüents especifiques, quines estadístiques voleu calcular (vegeu davall per als detalls).

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <usage>
en: Each selected variable will be analysed independently of the others. NA values are excluded from the calculations.
ca@valencia: Cada variable seleccionada serà analitzada independentment de les altres. Els valors de SD s'exclouran dels càlculs.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select one or more numeric vectors to analyse
ca@valencia: Seleccioneu un o més vectors numèrics que s'hagen d'analitzar

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "group by:")
en: Optionally select one or more grouping factors by which to split each input vector. The grouping factors have to be of the same length as the input vectors (and thus, all input vectors have to be of the same length, if using any grouping). If specifying more than one grouping factor, separate splits will be performed for each combination of values of the grouping factors.
ca@valencia: De manera opcional, seleccioneu un o més factors d'agrupació per a dividir cada vector d'entrada. Els factors d'agrupació han de ser de la mateixa llargària que els vectors d'entrada (i, per tant, tots els vectors d'entrada han de ser de la mateixa llargària, si s'utilitza qualsevol agrupació). Si s'especifica més d'un factor d'agrupació, es realitzaran desglossaments separats per a cada combinació de valors dels factors d'agrupament.

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Mean")
en: Should the mean value be computed?
ca@valencia: S'ha de calcular el valor de la mitjana?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Trim of mean")
en: Trim of the mean. See <link href="rkward://rhelp/mean"/>
ca@valencia: Retall de la mitjana. Vegeu <link href="rkward://rhelp/mean"/>

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Geometric mean")
en: Should the geometric mean value be computed?
ca@valencia: S'ha de calcular el valor de la mitjana geomètrica?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Interquantile mean")
en: Should the interquantile mean value be computed?
ca@valencia: S'ha de calcular el valor de la mitjana interquantil?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Standard deviation")
en: Compute the standard deviation?
ca@valencia: Cal calcular la desviació estàndard?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Median")
en: Should the median value be computed?
ca@valencia: S'ha de calcular el valor de la mediana?

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "mad")
en: Compute the median absolute deviation, i.e., the (lo-/hi-) median of the absolute deviations from the median, and (by default) adjust by a factor for asymptotically normal consistency (see <link href="rkward://rhelp/mad"/>).
ca@valencia: Calculeu la mediana de la desviació absoluta, és a dir, la mediana (baixa/alta) de les desviacions absolutes des de la mediana, i (de manera predeterminada) s'ajustarà per un factor per a la coherència asimptòticament normal (vegeu <link href="rkward://rhelp/mad"/>).

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Constant")
en: Scale factor to use when computing the median absolute deviation
ca@valencia: Factor de l'escala que s'ha d'utilitzar en calcular la mediana de la desviació absoluta

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Treatment of even sample sizes")
en: How to treat even size samples: Average the two middle values, take the lower, or take the higher
ca@valencia: Com tractar les mostres de mida uniforme: traure la mitjana dels dos valors mitjans, prendre el més baix o el valor més alt

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "range")
en: Compute the range, i.e. lowest and highest value
ca@valencia: Comprova l'interval, és a dir, el valor més baix i el més alt

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "sum")
en: Compute the sum of all values
ca@valencia: Calcula la suma de tots els valors

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "prod")
en: Compute the product of all values
ca@valencia: Calcula el producte de tots els valors

note: i18n: ectx: (Loaded from Descriptive Statistics) <settings> <setting> (refers to element labelled "Length and NAs")
en: Count the total number of values, and the number of missing values (NAs)
ca@valencia: Compta el nombre total dels valors i el nombre de valors que falten (SD)

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <varslot label="...">
en: group by:
ca@valencia: Agrupa per:

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <checkbox label="...">
en: Save results to file
ca@valencia: Guarda els resultats en el fitxer

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Select variables"> <browser label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Variables"> <browser label="...">
en: Name of the file
ca@valencia: Nom del fitxer

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Mean Standard Deviation
ca@valencia: Mitjana de la desviació estàndard

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="..."
en: Mean
ca@valencia: Mitjana

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <spinbox label="...">
en: Trim of mean
ca@valencia: Retall de la mitjana

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Geometric mean
ca@valencia: Mitjana geomètrica

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Interquantile mean
ca@valencia: Mitjana interquantil

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Harmonic mean
ca@valencia: Mitjana harmònica

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Mean Standard Deviation"> <checkbox label="...">
en: Standard deviation
ca@valencia: Desviació estàndard

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Median, MAD
ca@valencia: Mediana, MAD

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> [...] <radio label="Initial value"> <option label="...
en: Median
ca@valencia: Mediana

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="...">
en: Median Absolute Deviation (mad)
ca@valencia: Mediana de la desviació absoluta (mad)

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Median, MAD"> <frame label="Median Absolute Deviation (mad)"> <radio label="...">
en: Treatment of even sample sizes
ca@valencia: Tractament de mides de mostres uniformes

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use lo-median
ca@valencia: utilitza la mediana baixa

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use average
ca@valencia: utilitza la mitjana

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> [...] <radio label="Treatment of even sample sizes"> <option label="...">
en: use hi-median
ca@valencia: utilitza la mediana alta

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="...">
en: Range, Sum, Product and Length
ca@valencia: Amplitud, suma, producte i llargària

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: range
ca@valencia: interval

note: i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: sum
ca@valencia: suma

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="General"> <checkbox label="..."> i18n: ectx: (Descriptive Statistics) <dialog label="Descriptive Statistics"> <tab label="Range, Sum, Product and Length"> <checkbox label="...">
en: Length and NAs
ca@valencia: Llargària i SD

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot)
en: Legend:
ca@valencia: Llegenda:

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <summary>
en: Correlation Matrix Plot. On top the (absolute) value of the correlation is presented plus the result of the cor.test as stars. On bottom, the bivariate scatterplots are plotted with a fitted line. The graph and the code can be found at <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>, from where was adapted and formatted for RKWard.
ca@valencia: Diagrama de la matriu de correlació. En la part superior es presenta el valor (absolut) de la correlació més el resultat de «cor.test» com a estreles. En la part inferior, es dibuixaran amb una línia ajustada els diagrames de dispersió bivariant. El gràfic i el codi es troben a <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>, des d'on va ser adaptat i donat format per a RKWard.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <usage>
en: Choose one or more objects to be plotted. Choose the method to be used, how to treat missing values, what precision you want, and if you want to scale text.
ca@valencia: Seleccioneu un o més objectes que es dibuixaran. Seleccioneu el mètode que s'utilitzarà, així com la manera de tractar els valors que falten, quina precisió voleu i si voleu escalar el text.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "variable(s):")
en: Select a data matrix or a numeric data frame or more than one variables from a data matrix
ca@valencia: Selecciona una matriu de dades o un marc de dades numèriques o més d'una variable des d'una matriu de dades

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Method")
en: Indicates which correlation coefficient (or covariance) is to be computed. One of "pearson", "kendall", or "spearman", can be used
ca@valencia: Indica quin coeficient de correlació (o covariància) s'ha de calcular. Es pot utilitzar un dels «pearson», «kendall» o «spearman»

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Exclude missing values")
en: Select how to treat missing values. If use is "whole cases" then missing values are handled by casewise deletion. If use has the value "pairwise" then the correlation between each pair of variables is computed using all complete pairs of observations on those variables. This can result in covariance or correlation matrices which are not positive semidefinite. "pairwise" only works with the "pearson" method for cov and var.
ca@valencia: Seleccioneu com tractar els valors que falten. Si l'ús és «casos complets», els valors que falten es manegaran mitjançant la supressió per casos. Si l'ús té el valor «en parelles», la correlació entre cada parell de variables es calcularà utilitzant tots els parells complets d'observacions sobre estes variables. Açò pot donar lloc a matrius de covariància o correlació que no són positius semidefinits. «en parelles» només funcionarà amb el mètode «pearson» per a «cov» i «var».

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Precision (digits)")
en: Select how many digits after decimal point should be shown
ca@valencia: Seleccioneu quants dígits s'han de mostrar després de la coma decimal

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <settings> <setting> (refers to element labelled "Scale text")
en: Select it if you want to scale text according to the (absolute) correlation value.
ca@valencia: Seleccioneu-la si voleu escalar el text segons el valor (absolut) de la correlació.

note: i18n: ectx: (Loaded from Correlation Matrix Plot) <related>
en: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">R Graph Gallery (137) Correlation Matrix</link>
ca@valencia: <link href="http://addictedtor.free.fr/graphiques/RGraphGallery.php?graph=137">Galeria de gràfics R (137), matriu de correlació</link>

note: i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <spinbox label="...">
en: Precision (digits)
ca@valencia: Precisió (dígits)

note: i18n: i18n: Should text be scaled? i18n: ectx: (Correlation Matrix Plot) <dialog label="Correlation Matrix Plot"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Scale text
ca@valencia: Escala el text

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ca@valencia: Equip de RKWard

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of cases
ca@valencia: Nombre de casos

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Number of missing values
ca@valencia: Nombre de valors que falten

[ctx: standard deviation; short]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: sd
ca@valencia: ds

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Minimum
ca@valencia: Mínim

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <checkbox label="...">
en: Maximum
ca@valencia: Màxim

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Minimum values
ca@valencia: Valors mínims

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Maximum values
ca@valencia: Valors màxims

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Inter Quartile Range
ca@valencia: Amplitud interquartílica

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quartiles
ca@valencia: Quartils

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Quantiles
ca@valencia: Quantils

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: robust statistics
ca@valencia: estadístiques sòlides

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <checkbox label="...">
en: Trimmed Mean
ca@valencia: Mitjana truncada

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Location Estimate
ca@valencia: Estimació de la ubicació

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mad scale estimate
ca@valencia: Estimació de l'escala MAD

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Huber M-Estimator
ca@valencia: Estimador M de Huber

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: store results
ca@valencia: emmagatzema els resultats

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Univariate statistics
ca@valencia: Estadístiques univariants

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Proportion of trimmed values for trimmed mean
ca@valencia: Proporció de valors truncats per a la mitjana truncada

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Constant for the MAD estimation
ca@valencia: Constant per a l'estimació de MAD

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Winsorized values for Huber estimator
ca@valencia: Valors de la winsorització per a l'estimador de Huber

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Tolerance in Huber estimator
ca@valencia: Tolerància en l'estimador de Huber

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: Mu for Huber estimator
ca@valencia: Mu per a l'estimador de Huber

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics)
en: S for Huber estimator
ca@valencia: S per a l'estimador de Huber

note: i18n: ectx: (Loaded from Basic statistics) i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <radio label="...">
en: Initial value
ca@valencia: Valor inicial

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="...">
en: Basic statistics
ca@valencia: Estadístiques bàsiques

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Select variables
ca@valencia: Selecciona les variables

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Statistics
ca@valencia: Estadístiques

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Moments"> <checkbox label="...">
en: Sd
ca@valencia: Ds

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: extrema
ca@valencia: extrem

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of minimum values displayed
ca@valencia: Nombre de valors mínims que es mostren

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="extrema"> <spinbox label="...">
en: Number of maximum values displayed
ca@valencia: Nombre de valors màxims que es mostren

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="...">
en: Quantile
ca@valencia: Quantil

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Interquartile Range
ca@valencia: Amplitud interquartílica

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <checkbox label="...">
en: Quartile
ca@valencia: Quartil

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Statistics"> <frame label="Quantile"> <spinbox label="...">
en: Other (eg : for deciles, enter 10)
ca@valencia: Altres (p. ex.: per a decils, introduir 10)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="...">
en: Robust statistics
ca@valencia: Estadístiques sòlides

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Dispersion
ca@valencia: Dispersió

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: Robust mean
ca@valencia: Mitjana sòlida

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="Robust mean"> <spinbox label="...">
en: Percentage of trimmed values
ca@valencia: Percentatge dels valors truncats

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="...">
en: M-Estimator
ca@valencia: Estimador M

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Huber -M estimator (Require MASS Library)
ca@valencia: Estimador M de Huber (requerix la biblioteca MASS)

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Winsorize at 'k' sd
ca@valencia: Winsorització en DS de «k»

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom Mu value
ca@valencia: Valor Mu personalitzat

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: Enter your value
ca@valencia: Introduïu el vostre valor

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <checkbox label="...">
en: Custom s value
ca@valencia: Valor s personalitzat

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <input label="...">
en: S value
ca@valencia: Valor S

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Robust statistics"> <frame label="M-Estimator"> <spinbox label="...">
en: Tolerance
ca@valencia: Tolerància

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <checkbox label="...">
en: Omit missing values
ca@valencia: Omet els valors que falten

note: i18n: ectx: (Basic statistics) <dialog label="Basic statistics"> <tab label="Options"> <saveobject label="...">
en: Store results
ca@valencia: Emmagatzema els resultats
