rkward - en to ca@valencia translation catalogue (71 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
ca@valencia: Equip de RKWard

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
ca@valencia: Complements de dispositiu gràfic

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
ca@valencia: Connectors per a utilitzar en finestres de dispositius gràfics (p. ex., X11()). És part de la distribució oficial de RKWard

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
ca@valencia: Exporta…

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
ca@valencia: Dispositiu

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Edit
ca@valencia: Edita

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
ca@valencia: La biblioteca «cairo», que proporciona la implementació per a SVG, no està compilada de manera predeterminada en diversos sistemes.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
ca@valencia: Exporta el contingut actual d'un dispositiu gràfic a un fitxer postscript/pdf/png/jpeg utilitzant les funcions natives o utilitzant «ghostscript».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: Choose an exporting function and a filename to save to. Additional options for size and resolution etc. are also available (see below). Exporting is done using <b>dev.print</b>. For exporting using ghostscript, <b>dev2bitmap</b> is used, which needs Ghostscript. Most of the exporting parameters are directly sent to the exporting function (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, or <b>jpeg</b>) by dev.print. Note that there are no 'color' options (like background or foreground color) in this plugin. This is because dev.print simply prints the current graphics (mostly on X11) to the specified file in the chosen format. To set background (or foreground) colors, these will need to be provided when calling the plotting function, mostly using <b>par</b>(). Note that all the parameters to postscript are also valid parameters to dev2bitmap.
ca@valencia: Trieu una funció d'exportació i un nom de fitxer a on s'ha de guardar. També hi ha disponibles opcions addicionals per a la mida i la resolució, etc. (vegeu davall). L'exportació es fa utilitzant <b>dev.print</b>. Per a exportar utilitzant «ghostscript», s'utilitza <b>dev2bitmap</b>, el qual necessita Ghostscript. La majoria dels paràmetres d'exportació s'envien directament a la funció d'exportació (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, o <b>jpeg</b>) mitjançant «dev.print». Cal tindre en compte que no hi ha opcions de «color» (com el color de fons o de primer pla) en este connector. Açò és perquè «dev.print» senzillament imprimix els gràfics actuals (majoritàriament a X11) en el fitxer especificat en el format seleccionat. Per a establir els colors de fons (o primer pla), cal que estos es proporcionen en cridar la funció de dibuixat, principalment utilitzant <b>par</b>(). Cal tindre en compte que tots els paràmetres de «postscript» també són paràmetres vàlids per a «dev2bitmap».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
ca@valencia: Este connector només estarà disponible en el context d'un dispositiu gràfic.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
ca@valencia: El nom del fitxer a on s'ha de guardar. De manera predeterminada, el fitxer es guardarà en el directori a on RKWard s'ha iniciat, el qual és el directori d'inici de l'usuari quan s'inicia des del menú K. Després de comprovar l'extensió adequada del fitxer, este és el paràmetre <i>file</i> de «dev.print». Per a exportar via «ghostscript», proporciona una extensió adequada.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic File extension")
en: Check this box to let RKWard detect the file extension automatically. If the filename specified in the 'File name' box already has a relevant extension, then nothing is done, that is, the specified filename is used. Otherwise a relevant extension is appended to the filename above to construct the full filename. This option is disabled for exporting via ghostscript.
ca@valencia: Marqueu esta casella per a permetre que RKWard detecte automàticament l'extensió del fitxer. Si el nom del fitxer especificat en el quadro «Nom de fitxer» ja té una extensió adequada, no es fa res, és a dir, s'utilitza el nom de fitxer especificat. Altrament, s'afig una extensió adequada al nom del fitxer de més amunt per a construir el nom sencer del fitxer. Esta opció està desactivada per a exportar via «ghostscript».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output format")
en: Choose whether to use postscript, pdf, svg, png or jpeg for exporting the file. This is the <i>device</i> parameter to dev.print. If 'via Ghostscript' is chosen then the output format of the ghostscript device will need to be provided (see below under 'Ghostscript specific options').
ca@valencia: Trieu si utilitzeu postscript, pdf, svg, png o jpeg per a exportar el fitxer. Este és el paràmetre <i>device</i> de «dev.print». Si es tria «via Ghostscript», llavors caldrà proporcionar el format d'eixida del dispositiu ghostscript (vegeu més avant davall «Opcions específiques de Ghostscript»).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "EPS compatible")
en: When exporting in postscript format, this allows you to select, whether an EPSF (.eps-file) header should be generated. This seems to generate more portable files, so is recommended in most cases. Papersize and orientation can not be set in this case. This sets the <i>onefile</i> parameter to postscript to FALSE.
ca@valencia: En exportar en format «postscript», açò permet seleccionar si s'ha de generar una capçalera EPSF (.eps-file). Açò pareix que genera fitxers més portables, per tant, es recomana en la majoria dels casos. En este cas no es pot establir ni la mida del paper ni l'orientació. Açò establix el paràmetre <i>onefile</i> de «postscript» a FALSE.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
ca@valencia: Marqueu esta casella per a deixar que la funció d'exportació determine automàticament l'amplària.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
ca@valencia: Açò és pareixent a «Amplària automàtica», però per l'alçària.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: This is the <i>width</i> parameter to the exporting function. This is specified in inches. For JPEG/PNG exports (which require width in pixels), the actual width is evaluated by multiplying the width value provided in inches with the resolution (in dpi, 'dots per inch'). So, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. If resolution is set to 'Default Resolution', then a value of 96 is used as the default resolution for exporting to jpeg or png and a value of 72 is used for exporting via ghostscript. Otherwise the provided resolution value is used. None of these matter for exporting to Postscript/PDF where the width parameter is provided in inches.
ca@valencia: Este és el paràmetre <i>width</i> (amplària) en la funció d'exportació. S'especifica en polzades. Per a exportacions en JPEG/PNG (les quals requerixen l'amplària en píxels), l'amplària real s'avalua multiplicant el valor proporcionat de l'amplària en polzades amb la resolució (en ppp, «punts per polzada»). Així, amplària_píxels = amplària_polzades * resolució_ppp. Si la resolució està establida com «Resolució predeterminada», llavors s'utilitza un valor de 96 com a resolució predeterminada per a exportar cap a JPEG o PNG i s'utilitza un valor de 72 per a exportar via ghostscript. Altrament, s'utilitza el valor de resolució proporcionat. Res d'açò s'aplica per a exportar cap a Postscript/PDF a on el paràmetre d'amplària es proporciona en polzades.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: <b>jpeg</b> or <b>png</b> functions need at least one of width/height to be provided. We override this restriction by reading in the width (in inches) from <b>par("din")[1]</b> and then setting 'par("din")[1] * resolution' as the width (in pixels) parameter value. Again, none of these are required for exporting to Postscript/PDF.
ca@valencia: Les funcions <b>jpeg</b> o <b>png</b> necessiten com a mínim proporcionar l'alçària o l'amplària. Esta restricció se superposa llegint l'amplària (en polzades) des de <b>par("din")[1]</b> i després establint «par("din")[1] * resolution» com a valor del paràmetre amplària (en píxels). Una altra vegada, res d'açò es requerix per a exportar cap a Postscript/PDF.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
ca@valencia: Este és el paràmetre <i>height</i> (alçària) de la funció d'exportació. Pareixent a «Amplària».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Point size")
en: This is the <i>pointsize</i> parameter to dev.print.
ca@valencia: Este és el paràmetre <i>pointsize</i> de «dev.print».

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution (dpi)")
en: Available only for PNG/JPEG/Ghostscript, this is the <i>res</i> parameter to dev.print or dev2bitmap. This value is used in converting from width/height in pixels to inches as described above (under 'Width'). The default resolution (when 'Default Resolution' is checked) is 96 for PNG/JPEG exports and it is 72 for Ghostscript exports.
ca@valencia: Només disponible per a PNG/JPEG/Ghostscript, este és el paràmetre <i>res</i> de «dev.print» o de «dev2bitmap». Este valor s'utilitza per a convertir des de l'amplària/alçària en píxels a polzades com es descriu més amunt (a «Amplària»). La resolució predeterminada (quan s'ha seleccionat «Resolució predeterminada») és 96 per a les exportacions PNG/JPEG i és 72 per a les exportacions Ghostscript.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "JPEG Quality")
en: Available only for JPEG, this is the <i>quality</i> parameter to <b>jpeg</b>. Sets the quality for JPEG exporting. The default quality is 75.
ca@valencia: Disponibles només per a JPEG, este és el paràmetre <i>quality</i> per a <b>jpeg</b>. Establix la qualitat de l'exportació JPEG. La qualitat predeterminada és 75.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paper Size")
en: Use this to set the papersize for export. Choose 'Default' to not specify any paper option. Other options are explained in R reference for <b>postscript</b>. This is available only for Postscript/PDF exports. This is the <i>paper</i> option to the exporting function.
ca@valencia: Utilitzeu-la per a establir la mida del paper per a exportar. Trieu «Predeterminada» per a no especificar cap opció de paper. Les altres opcions s'expliquen a la referència d'R per a <b>postscript</b>. Açò només estarà disponible per a les exportacions Postscript/PDF. Esta és l'opció <i>paper</i> de la funció d'exportació.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pagecentre")
en: Uncheck this for NOT centering the image on the page. This is the <i>pagecentre</i> parameter.
ca@valencia: Desmarqueu-la per a NO centrar la imatge a la pàgina. Este és el paràmetre <i>pagecentre</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Horizontal (ps/gs)")
en: Available only for Postscript/Ghostscript exporting, this is the <i>horizontal</i> parameter.
ca@valencia: Només disponible per a l'exportació Postscript/Ghostscript, este és el paràmetre <i>horizontal</i>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font family")
en: This is the <i>family</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose a family that is available on the machine. The 'URW' class of font families require ghostscript. When in doubt leave this as 'Default', the default family (Helvectica) will be used. See the R reference on postscript for more details.
ca@valencia: Este és el paràmetre <i>family</i> de <b>postscript</b>. Assegureu-vos de triar una família que estiga disponible a la màquina. La classe «URW» de famílies de lletres requerix el ghostscript. En cas de dubte, deixeu-ho com a «Predeterminada», s'utilitzarà la família predeterminada (Helvètica). Vegeu la referència d'R quant a postscript per a més detalls.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font Encoding")
en: This is the <i>encoding</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose an encoding compatible with the chosen font family. When in doubt leave this as 'Default', the default encoding (ISOLatin1) will be used. See the R reference on postscript for more details.
ca@valencia: Este és el paràmetre <i>encoding</i> de <b>postscript</b>. Assegureu-vos de triar una codificació compatible amb la família triada de lletra. En cas de dubte, deixeu-ho com a «Predeterminada», s'utilitzarà la codificació predeterminada (ISOLatin1). Vegeu la referència d'R quant a postscript per a més detalls.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Default Title")
en: Uncheck this box, to specify a custom title to the graphics file. Note that this is not displayed on the plot, but rather it is embedded inside the graphics file. This is the <i>title</i> parameter to <b>postscript</b>.
ca@valencia: Desmarqueu esta casella per a especificar un títol personalitzat per al fitxer dels gràfics. Cal tindre en compte que no es mostra en el diagrama, sinó que s'incrusta en el fitxer dels gràfics. Este és el paràmetre <i>title</i> de <b>postscript</b>.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "GS Output device")
en: File format to use. Only the most common ones are listed, but many more are supported by ghostscript. Select "Other" and see the option below to use these formats.
ca@valencia: Format del fitxer a utilitzar. Només es llisten els més comuns, però el ghostscript n'admet molts més. Trieu «Altres» i vegeu les opcions davall per a utilitzar estos formats.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Other Ghostscript device")
en: Select "Other" in the option above to use this setting. Specify the device identifier as used by ghostscript. Running "ghostscript --help" (or "gs --help") in a terminal should give a list of available devices.
ca@valencia: Trieu «Altres» en l'opció de més amunt per a utilitzar este paràmetre. Especifiqueu l'identificador del dispositiu que utilitzarà el ghostscript. Executant «ghostscript --help» (o «gs --help») en un terminal hauria de donar una llista de dispositius disponibles.

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="...">
en: Export contents of graphics device to various formats
ca@valencia: Exporta el contingut del dispositiu gràfic a diversos formats

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
ca@valencia: Nom de fitxer i opcions genèriques

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
ca@valencia: Nom del fitxer

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
ca@valencia: Extensió automàtica de fitxer

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
ca@valencia: Amplària automàtica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
ca@valencia: Amplària en polzades

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
ca@valencia: Alçària automàtica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
ca@valencia: Alçària en polzades

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
ca@valencia: Format d'eixida

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
ca@valencia: Compatible EPS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
ca@valencia: Opcions genèriques d'exportació

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
ca@valencia: Mida del punt predeterminada

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
ca@valencia: Mida del punt

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
ca@valencia: Resolució predeterminada

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
ca@valencia: Resolució (ppp)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
ca@valencia: Qualitat predeterminada

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
ca@valencia: Qualitat JPEG

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
ca@valencia: Opcions de Postscript/PDF/Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
ca@valencia: Propietats del paper

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
ca@valencia: Mida del paper

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Letter
ca@valencia: Carta

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Executive
ca@valencia: Executiu

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Special
ca@valencia: Especial

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Pagecentre
ca@valencia: Centra a la pàgina

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Horizontal (ps/gs)
ca@valencia: Horitzontal (ps/gs)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
ca@valencia: Propietats de la lletra

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
ca@valencia: Família de la lletra

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Helvetica
ca@valencia: Helvètica

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Helvetica Narrow
ca@valencia: Helvètica estreta

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Symbol
ca@valencia: Símbol

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
ca@valencia: Codificació de la lletra

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
ca@valencia: Títol incrustat en el fitxer

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
ca@valencia: Títol predeterminat

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
ca@valencia: Opcions específiques de Ghostscript

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
ca@valencia: Dispositiu d'eixida del GS

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
ca@valencia: PNG (b/n)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
ca@valencia: PNG (escala de grisos)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
ca@valencia: PNG (16 M colors)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
ca@valencia: Altres (especifiqueu ací):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
ca@valencia: Altres dispositius Ghostscript
