rkward - en to da translation catalogue (376 entries)

en: The object '%1', could not be opened for editing. Either it does not exist, or RKWard does not support editing this type of object, yet.
da: Objektet '%1' kunne ikke åbnes til redigering. Enten eksisterer det ikke, eller understøtter RKWard ikke redigering af denne type objekt endnu.

en: Cannot edit '%1'
da: Kan ikke redigere '%1'

en: There has been an error opening file '%1':
    %2
da: Der opstod en fejl under åbning af filen '%1':
    %2

en: Error loading workspace
da: Der opstod en fejl under indlæsningen af arbejdsfladen

en: Waiting for remaining R commands to finish. To quit immediately, press Cancel (WARNING: This may result in loss of data)
da: Venter på at de resterende R kommandoer afsluttes. Vælg Annuller for at lukke programmet øjeblikkeligt. (ADVARSEL: Dette kan resultere i datatab)

en: Waiting for R to finish
da: Venter på at R færdiggør sine opgaver

en: Save failed
da: Der opstod en fejl da programmet forsøgte at gemme filen

en: Done
da: Færdig

en: Showing file(s)
da: Viser fil(er)

en: Edit file(s)
da: Ændr fil(er)

en: The object '%1' was removed from workspace or changed to a different type of object, but is currently opened for editing. Do you want to restore it?
da: Objektet '%1' blev fjernet fra arbejdsfladen eller ændret til en anden slags objekt, men åbnes i øjeblikket til redigering. Skal objektet genskabes?

en: Restore object?
da: Genskab objekt?

en: Do you really want to remove the object '%1'? The object is currently opened for editing, it will be removed in the editor, too. There's no way to get it back.
da: Vil du virkelig slette objektet '%1'? Objektet er åbnet til redigering, og vil blive fjernet fra redigeringsværktøjet. Der er ingen mulighed for at genskabe det.

en: Remove object?
da: Skal objektet slettes?

en: Do you really want to remove the object '%1'? There's no way to get it back.
da: Vil du virkelig slette objektet '%1'? Det kan ikke genskabes.

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Class
da: Klasse

en: Full location:
da: Fuld sti:

en: Label:
da: Etiket:

en: Function
da: Funktion

en: Usage:
da: Brug:

en: Data frame
da: Data ramme

en: Array
da: Opbud

en: Matrix
da: Matriks

en: List
da: Liste

en: Environment
da: Omgivelser

en: Length:
da: Længde:

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Class(es):
da: Klasse(r):

en: The package '%1' (probably you just loaded it) is currently blacklisted for retrieving structure information. Practically this means, the objects in this package will not appear in the object browser, and there will be no object name completion or function argument hinting for objects in this package.
    Packages will typically be blacklisted, if they contain huge amount of data, that would take too long to load. To unlist the package, visit Settings->Configure RKWard->Workspace.
da: Pakken '%1' (sandsynligvis har du lige indlæst den) er i øjeblikket sortlistet fra at hente struktur information. Praktisk set betyder dette, at objekterne i pakken ikke bliver vist i objekt browseren, og der er hverken objektnavns-afslutning eller funktionsarguments-hinting for objekterne i pakken.
    Pakker bliver typisk sortlistede når de indeholder store mængder af data som det ville tage for lang tid at indlæse. For at fjerne pakken fra sortlisten kan du gå til Indstillinger->konfigurér RKWard->Arbejdsflade.

en: Package blacklisted
da: Pakke er sortlistet

en: The name you specified was already in use or not valid. Renamed to %1
da: Navnet du har valgt er allerede i brug eller ugyldigt. Det er omdøbt til %1

en: Invalid Name
da: Ugyldigt Navn

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

en: Type on these fields to add new columns
da: Skriv i disse felter for at tilføje kolonner

en: Type on these fields to add new rows
da: Skriv i disse felter for at tilføje rækker

en: #New Variable#
da: #Ny Variabel#

en: Format
da: Formatering

en: Levels
da: Niveauer

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
da: Kipper den markerede sektion og indsætter den på clipboardet

en: Copies the selected section to the clipboard
da: Kopierer den markerede sektion til

en: Insert new variable left
da: Tilføj variabel venstre

en: Delete this variable
da: Slet variabel

en: Insert new case above (at %1)
da: Indsæt nyt tilfælde ovenover (ved %1)

en: Delete marked rows (%1-%2)
da: Slet markerede rækker (%1-%2)

en: Delete this row (%1)
da: Slet den markere række (%1)

en: Inserting clipboard contents...
da: Indsætter indhold af clipboardet...

en: Configure Packages
da: Konfigurér Pakker

en: Selected library location not writable
da: Den valgte  sti er ikke skrivbar

en: Become root
da: Bliv root

en: Please stand by while installing selected packages
da: Vent mens de valgte pakker installeres

en: Installing packages
da: Installerer pakker

en: Installed packages
da: Installerede pakker

en: Title
da: Titel

en: Location
da: Sti

en: Load
da: Indlæs

en: Unload
da: Fjern

en: Loaded packages
da: Indlæste pakker

en: There has been an error while trying to load / unload packages. See transcript below for details
da: Der opstod en fejl under indlæsning/fjerning af en eller flere pakker. Se transskription nedenunder for yderlige detaljer

en: Install packages to:
da: Installér pakker i:

en: Configure Repositories
da: Konfigurér Arkiver

en: Package not available
da: Pakke er ikke tilgængelig

en: Install
da: Installér

en: Remove
da: Fjern

en: Context:
da: Kontekst:

en: Delete
da: Slet

en: Frontend to the R statistics language
da: Brugerflade til R statistik sproget

en: Project leader / main developer
da: Leder af projektet / hovedudvikler

en: Many plugins, suggestions, marketing, translations
da: Mange plugins, forslag, marketing, oversættelser

en: Contributors in alphabetical order
da: Bidragere i alfabetisk orden

en: Several helpful comments and discussions
da: Flere hjælpsomme kommentarer og diskussioner

en: Plugins and patches
da: Plugins og patches

en: New website
da: Ny hjemmeside

en: A cool icon
da: Et fedt ikon

en: RKWard logo, many suggestions, help on wording
da: RKWard logo, mange forslag, hjælp med formuleringer

en: Several valuable comments, hints and patches
da: Flere værdifulde kommentarer, tips og patches

en: Translation, Suggestions, plugins
da: Oversættelse, forslag, plugins

en: Many comments, useful suggestions, and bug reports
da: Mange kommentarer, hjælpsomme forslag og bugrapporter

en: Some patches
da: Nogle patches

en: Sorry, if we forgot to list you. Please contact us to get added
da: Undskyld hvis vi har glemt at sætte dig på listen. Venligst kontakt os for at blive tilføjet

en: Verbosity of debug messages (0-5)
da: Grad af meddelsomhed af debug beskeder (0-5)

en: Mask for components to debug (see debug.h)
da: Maske for komponenter som skal debugges (se debug.h)

en: Alignment
da: Placering

en: Default
da: Standard

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Decimal Places
da: Decimaler

en: Default setting
da: Standard indstillinger

en: As required
da: Som krævet

en: Fixed precision:
da: Fast præcision:

en: Formatting options for '%1'
da: Formaterings indstillinger for '%1'

en: Levels / Value labels for '%1'
da: Niveauer / værdi etiketter for '%1'

en: Levels can be assigned only to consecutive integers starting with 1 (the index column is read only). To remove levels at the end of the list, just set them to empty.
da: Niveauer kan kun tilskrives efterfølgende hele tal efter 1 (oversigtskolonnen er ikke skrivbar). For at slette niveauer i enden af listen kan du sætte dem til at være tomme.

en: Filename
da: Filnavn

en: Add
da: Tilføj

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Show Hidden Objects
da: Vis gemte objekter

en: Show Fields
da: Vis Felter

en: Overwrite?
da: Overskriv?

en: Output
da: Resultat

en: Output:
da: Resultat:

en: Errors / Warnings
da: Fejl / advarsler

en: Errors / Warnings:
da: Fejl / advarsler:

en: Cancel
da: Annullér

en: Close
da: Luk

en: Run selection
da: Kør markering

en: Run all
da: Kør alle

en: &Function reference
da: &Funktions reference

en: Preview not (yet) possible
da: Forudskrift ikke mulig (endnu)

en: Preview disabled
da: Forudskrift deaktiveret

en: Preview updating
da: Forudskrift updateres

en: Preview up to date
da: Forudskrift opdateret

en: Error parsing XML-file. Error-message was: '%1' in line '%2', column '%3'. Expect further errors to be reported below
da: Der opstod en fejl under parsing af XML-filen. Fejlmeddelelsen var '%1' på linje '%2', kolonne '%3'. Forvent flere fejlrapporter nedenunder

en: Trying to retrieve children of invalid element
da: Forsøger at hente børn af ugyldigt element

en: Expected exactly one element '%1' but found %2
da: Forventede præcis et element '%1', men fandt %2

en: '%1'-attribute not given. Assuming '%2'
da: '%1'-attribut ikke angiven. Tildeler '%2'

en: Illegal attribute value. Allowed values are one of '%1', only.
da: Ulovlig attribut værdi. Tilladte værdier er kun en af '%1'.

en: Illegal attribute value. Only integer numbers are allowed.
da: Ulovlig attribut værdi. Kun hele tal er tilladt.

en: Illegal attribute value. Only real numbers are allowed.
da: Ulovlig attribut værdi. Kun reelle tal er tilladt.

en: Illegal attribute value. Allowed values are '%1' or '%2', only.
da: Ulovlig attribut værdi. Tilladte værdier består kun af '%1' eller '%2'.

en: XML-parsing '%1'
da: XML-parser '%1'

en: (no label)
da: (ingen etiket)

en: Select one:
da: Vælg en:

en: Specify model
da: Specificer model

en: Full Model
da: Fuldt Model

en: Main Effects only
da: Hovedeffekter alene

en: Custom Model:
da: Brugermodel:

en: Main effects
da: Hovedeffekter

en: Level
da: Niveau

en: Term
da: Begreb

en: Enter text
da: Indsæt tekst

en: Enter filename
da: Indsæt filnavn

en: Select
da: Vælg

en: Save to:
da: Gem til:

en: my.data
da: mine.data

en: Enter value:
da: Indsæt værdi:

en: Preview
da: Se forudskrift

en: There has been an error while trying to parse the description of this plugin ('%1'). Please refer to stdout for details.
da: Der opstod en fejl under parsing af beskrivelsen af dette plugin ('%1'). Yderligere informationer findes i stdout.

en: Could not create plugin
da: Kunne ikke skabe plugin

en: Submit
da: Indsend

en: Help
da: Hjælp

en: Use Wizard
da: Bug Guide

en: Processing. Please wait
da: Bearbejder. Vent venligst

en: Next >
da: Næste >

en: < Back
da: < Tilbage

en: Use Dialog
da: Brug Dialog

en: Show all environments
da: Vis Alle Omgivelser

en: Variable:
da: Variabel:

en: Running
da: Kører

en: Command Chain
da: Kommandokæde

en: Closed
da: Lukket

en: Waiting
da: Venter

en: Command Stack
da: Kommando stak

en: Command
da: Kommando

en: Description
da: Beskrivelse

en: Message from the R backend
da: Besked fra R

en: R Startup
da: R Opstart

en: Error starting R
da: En fejl opstod under opstart af R

en: Locale change
da: Skift lokalitet

en: The R-backend has indicated that in order to carry out the current task it needs the package '%1', which is not currently installed. We will open the package-management tool, and there you can try to locate and install the needed package.
da: R har indikeret at pakken '%1' kræves for at udføre den aktuelle opgave. Pakket er ikke installeret, og vi vil derfor åbne pakke-håndteringsværktøjet hvorfra du kan finde og installere den pågældende pakke.

en: Require package '%1'
da: Pakke '%1' kræves

en: R backend requests information
da: R kræver information

en: R engine has died
da: R døde

en: R Console
da: R Konsol

en: Syntax error
da: Syntaks fejl

en: Interrupt running command
da: Afbryd kørende kommando

en: Copy selection literally
da: Kopiér valgte bogstaveligt

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Oversigt

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
da: &Kør

en: Setting up plugins...
da: Indstiller plugins...

en: Workspace
da: Arbejdsflade

en: Files
da: Filer

en: Pending Jobs
da: Jobs i kø

en: Dataset
da: Datasæt

en: Creates new empty dataset and opens it for editing
da: Skaber nyt datasæt og åbner det til redigering

en: Script File
da: Script-fil

en: Opens an existing document
da: Åbner et eksisterende dokument

en: Opens a recently used file
da: Åbner en for nylig brugt fil

en: Save Workspace
da: Gem Arbejdsflade

en: Saves the actual document
da: Gemmer selve dokumentet

en: Save Workspace As
da: Gem Arbejdsflade Som

en: Saves the actual document as...
da: Gemmer dokumentet som...

en: Quits the application
da: Lukker programmet

en: Close All Data
da: Luk Alle Data

en: Closes all open data editors
da: Lukker alle åbne data redigeringsværktøj

en: Close All
da: Luk Alle

en: Detach
da: Adskil

en: [No actions available for current view]
da: [Ingen muligheder er tilgængelige for nuværende vindue]

en: Configure R backend
da: Konfigurér R

en: Exiting...
da: Lukker...

en: New dataset
da: Nyt datasæt

en: Enter name for the new dataset
da: Indsæt navn på nyt datasæt

en: Opening workspace...
da: Åbner arbejdsflade...

en: [Unnamed Workspace]
da: [Ikke-navngivet Arbejdsflade]

note: i18n: ectx: Menu (new_data)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: ectx: Menu (workspace)
en: &Workspace
da: &Arbejdsflade

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
da: &Vinduer

note: i18n: ectx: Menu (window_activate)
en: &Activate
da: &Aktivér

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

en: summary (x)
da: Opsummering (x)

en: print (x)
da: udskriv (x)

en: The object was changed. You may want to click "Update"
da: Objektet er ændret. Klik eventuelt på "Opdater"

en: Update
da: Opdater

en: ## Prepare
da: ## Forbered

en: ## Compute
da: ## Udregn

en: ## Print result
da: ## Udskriv resultat

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings marked with (*) do not take effect until you restart RKWard
da: Indstillinger markerede med (*) træder ikke i kraft før du har genstartet RKWard

en: Script editor
da: Skript redigeringsværktøj

en: Load/Save command history
da: Indlæs/Gem kommando historie

en: Run commands from script editor through console
da: Kør kommandoer fra skript redigeringsværktøjet gennem konsollen

en: Also add those commands to console history
da: Tilføj kommandoerne til konsol historien

en: Command history is context sensitive by default
da: Kommandohistorien er som udgangspunkt kontekst afhængig

en: Console
da: konsol

en: Debug level
da: Debug niveau

en: Debug flags
da: Debug flag

en: Command timeout
da: Kommando udløbstid

en: Show RKWard Help on Startup
da: Vis RKWard hjælp på opstart

en: The workplace layout (i.e. which script-, data-, help-windows are open) may be saved (and loaded) per R workspace, or independent of the R workspace. Which do you prefer?
da: Arbejdsfladens opstilling (dvs.. åbne skripts-, data- og hjælpevinduer) kan gemmes (og indlæses) med R arbejdsfladen eller uafhængigt af R arbejdsfladen. Hvilken metode foretrækker du?

en: Save/restore with R workspace, when saving/loading R workspace
da: Gem/gendan med R arbejdsflade, når du gemmer/indlæser R arbejdsfladen

en: Save/restore independent of R workspace (save at end of RKWard session, restore at next start)
da: Sen/gendan uafhængigt af R arbejdsfladen (gem ved afslutning af RKWard session, gendan ved næste opstart)

en: Do not save/restore workplace layout
da: Undlad at gemme/gendanne arbejdsfladens opstilling

en: Warn when editing objects with more than this number of fields (0 for no limit):
da: Giv en advarsel når objekter med flere end dette antal felter redigeres (0 er ubegrænset):

en: MDI window focus behavior
da: MDI vindue fokusopførsel

en: Click to focus
da: Klik for at fokusere

en: Focus follows mouse
da: Fokus følger musen

en: General
da: Generelt

en: Never fetch the structure of these packages:
da: Undlad at hente strukturen af disse pakker:

en: Add exclusion
da: Tilføj undtagelse

en: Add the name of the package that no structure should be fetched for
da: Tilføj navn på pakke hvis struktur ikke skal hentes

en: Output Window options
da: Indstillinger for outputvindue

en: Some plugins are available with both, a wizard-like interface and a traditional dialog interface. If both are available, which mode of presentation do you prefer?
da: Nogle plugins tilbyder både et guidet interface og et traditionelt dialogboks interface. Hvilken tilgang foretrækker du som udgangspunkt for plugins som tilbyder begge muligheder?

en: Always prefer dialogs
da: Foretræk altid dialogbokse

en: Prefer recommended interface
da: Foretræk anbefallet burgerflade

en: Always prefer wizards
da: Fortræk altid guides

en: Select .pluginmap-file
da: Vælg .pluginmap-fil

en: The following settings mostly affect R behavior in the console. It is generally safe to keep these unchanged.
da: Følgende indstillinger påvirker for det meste kun R adfærd i konsollen. Det er generelt sikkert ikke at ændre dem.

en: Display warnings
da: Vis advarsler

en: Suppress warnings
da: Gem advarsler

en: Print warnings later (default)
da: Vis advarsler senere (standard)

en: Print warnings immediately
da: Vis advarsler øjeblikkeligt

en: Convert warnings to errors
da: Konvertér advarsler til fejlmeldinger

en: Decimal character (only for printing)
da: Decimal tegn (kun til udskrift)

en: Output width (characters)
da: Output bredde (tegn)

en: Maximum number of elements shown in print
da: Maksimum antal elementer, som vises i udskrifter

en: Maximum length of warnings/errors to print
da: Maksimum længde af avarsler/fejlmeldinger at udskrive

en: Keep comments in functions
da: Gem kommentarer i funktionerne

en: TRUE (default)
da: SAND (standard)

en: FALSE
da: FALSK

en: Keep comments in packages
da: Opbevar kommentarer i pakker

en: FALSE (default)
da: FALSK (standard)

en: Maximum level of nested expressions
da: Maksimum antal af indlejrede udtryk

en: Default decimal precision in print ()
da: Standard antal decimaler i udskrift

en: Check vector bounds (warn)
da: Undersøg vektorgrænser (advar)

en: R-Backend
da: R

en: Archive downloaded packages
da: Arkivér nedhentede pakker

en: Note: The startup defaults will always be used in addition to the locations you specify in this list
da: Bemærk: Opstart-standarderne vil altid blive brugt sammen med de stier du har angivet i denne liste

en: Add R Library Directory
da: Tilføj R Bibliotek Mappe

en: Add repository
da: Tilføj arkiv

en: R-Packages
da: R-pakker

en: For now, settings only apply to new commands. All previous commands remain visible/invisible.
da: Foreløbigt gælder indstillingerne kun for nye kommandoer. Alle tidligere kommandoer vil forblive synlige/usynlige.

en: always show command
da: vis altid kommando

en: always show result
da: vis altid resultat

en: show errors
da: vis fejl

en: show/raise window
da: vis/hæv vindue

en: User commands
da: Burgerkommandoer

en: Plugin generated commands
da: Plugingenererede kommandoer

en: Application commands
da: Program kommandoer

en: Synchronization commands
da: Synkroniseringskommandoer

en: Command log
da: Kommando logbog

en: Attach to main window
da: Tilføj til hovedvindue

note: i18n: ectx: Menu (device)
en: &Device
da: &Device(vindue)

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

en: Pause execution
da: Sæt udførsel på pause

en: Cancel selected commands
da: Annullér den valgte kommando

en: Some of the commands you were trying to cancel are marked as "sync" (letter 'S' in the type column). Cancelling such commands could lead to loss of data. These commands have _not_ been cancelled.
da: Nogle af kommandoerne som du forsøgte at annullere are markerede "Sync" (bogstavet 'S' i type-kolonnen). Afbrydelse af denne type kommando kan forårsage datatab. Disse kommandoer blev _ikke_ annullerede.

en: Some commands not cancelled
da: Nogle kommandoer er ikke annullerede

en: Resume execution
da: Forsæt udførsel

en: Unable to open "%1"
da: Kunne ikke åbne "%1"

en: Could not open command file
da: Kunne ikke åbne kommando fil

en: Run block
da: Kør blok

en: Mark selection as block
da: Markér valgte som blok

en: Unmark block
da: Afmarkér blok

en:  [modified]
da:  [ændret]

en: The document "%1" has been modified. Close it anyway?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret. Luk alligevel?

en: File not saved
da: Fil er ikke gemt

en: Unnamed
da: Ikke-navngivet

en: %1 (Active)
da: %1 (Aktiv)

en: %1 (Unused)
da: %1 (Ikke brugt)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools Move
da: &Værktøj Flyt

en: Incomplete statement.
da: Ufuldendt argument.

en: Syntax error.
da: Syntaks fejl.

en: An unspecified error occurred while running the command.
da: En ikke-specificeret fejl opstod under brugen af kommandoen.

en: Configure
da: Konfigurér

en: Rename
da: Ændr navnet

en: Find:
da: Søg:

en: Fields:
da: Felter:

en: All
da: Alle

en: All but keywords
da: alle undtagen nøgleord

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Package:
da: Pakke:

en: Case sensitive
da: Læg mærke til små/storebogstaver

en: Fuzzy matching
da: Sløret sammenligning

en: Find
da: Søg

en: Help search
da: Søg i hjælp

en: No help found on '%1'. Maybe the corresponding package is not installed/loaded, or maybe you mistyped the command. Try using Help->Search R Help for more options.
da: Ingen hjælp blev fundet om '%1'. Den korresponderende pakke er muligvis ikke installeret/indlæst, eller er kommandoen forkært stavet. Prøv Hjælp->Søg i R hjælp for flere muligheder.

en: No help found
da: Ingen hjælp fundet

en: Topic
da: Emne

en: Package
da: Pakke

en: &Refresh Output
da: &Genopfrisk output

en: Page does not exist or is broken
da: Side findes ikke eller fungerer ikke

en: Flush output?
da: Fjern output?

en: No Title
da: Ingen Titel

en: Summary
da: Opsummering

en: Usage
da: Brug

en: GUI settings
da: GUI Indstillinger

en: Related functions and pages
da: Relaterede funktioner og sider

en: Technical details
da: Tekniske detaljer

en: Unnamed GUI element
da: Ikke-navngivet GUI element

en: R Reference on '%1'
da: R Reference til '%1'

en: BROKEN REFERENCE
da: FEJLAGTIG REFERENCE

en: Attach
da: Tilføj

en: Left Sidebar
da: Venstre Sidemenu

en: Right Sidebar
da: Højre Sidemenu

en: Top Sidebar
da: Øverste Sidemenu

en: Bottom Sidebar
da: Nederste Sidemenu

en: Help on R
da: R hjælp

en: Search R Help
da: Søg i R hjælp

en: Shows the R help index
da: Viser oversigt over R hjælp

en: Shows/raises the R Help Search window
da: Viser/fremhæver R hjælp søgevinduet

en: Previous Window
da: Tidligere Vindue

en: Next Window
da: Næste Vindue

en: Activate Document view
da: Aktivér dokument

en: Could not embed R X11 window
da: Kunne ikke tilføje R X11 vindue

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Specify fixed size
da: Fastsæt størrelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Activate graphics device number %1
da: Aktiver grafikvindue nummer %1

en: Copy contents of graphics device number %1 to output
da: Kopiér indhold af grafikvindue nummer %1 til output

en: Print contents of graphics device number %1
da: Udskriv indhold af grafikvindue nummer %1

en: Specify R object
da: Specificer R objekt

en: Specify the R object name, you want to save the graph to
da: Specificer navnet på R objektet som du vil gemme grafen til

en: Save contents of graphics device number %1 to object '%2'
da: Gem indhold af grafikvindue nummer %1 til objekt '%2'

en: Duplicate graphics device number %1
da: Duplikér grafikvindue nummer %1

en: Draw area follows size of window
da: Optegn område følger størrelsen af vinduet

en: Set fixed size 500x500
da: Fastsæt størrelse 500x500

en: Set fixed size 1000x1000
da: Fastsæt størrelse 1000x1000

en: Set fixed size 2000x2000
da: Fastsæt størrelse 2000x2000

en: Set specified fixed size...
da: Specificer fast størrelse...

en: Make active
da: Gør aktiv

en: Copy to output
da: Kopiér til output

en: Store as R object...
da: Gem som R objekt...

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Open in default application?
da: Åbn i standard program?

en: You are about to edit object "%1", which is very large (%2 fields). RKWard is not optimized to handle very large objects in the built in data editor. This will use a lot of memory, and - depending on your system - might be very slow. For large objects it is generally recommended to edit using command line means or to split into smaller chunks before editing. On the other hand, if you have enough memory, or the data is simple enough (numeric data is easier to handle, than factor), editing may not be a problem at all. You can configure this warning (or turn it off entirely) under Settings->Configure RKWard->General.
    Really edit object?
da: Du i færd med at redigere objekt "%1", som er meget stort (%2 felter). RKWard er ikke optimeret til at håndtere meget store objekter i det indbyggede data-redigeringsværktøj. Dette vil bruge en stor del hukommelse og, afhængigt af dine systemspecifikationer, kan være meget langsomt. For store objekter anbefalles det generelt at redigere ved brug af kommando linjen, eller at dele objektet op mindre dele inden redigering. Hvis du på den anden side har meget hukommelse, og datafilen ikke er for kompliceret (numeriske data er nemmere at håndtere end faktordata), er det ikke nødvendigvis et problem at bruge RKWard. Du kan konfigurere denne advarsel (eller slukke helt for den) under Indstillinger->Konfigurér RKWard->Generelt.
    Ønsker du at forsætte med at redigere objektet?

en: About to edit very large object
da: Du er i gang med at redigere et meget stort objekt

en: Save Workplace layout
da: Gem Arbejdsflade opstilling

en: Restore Workplace layout
da: Gendan Arbejdsflade opstilling

en: Window Left
da: Vindue Venstre

en: Window Right
da: Vindue Højre

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Oversigt

en: Copy to new symbol
da: kopiér til nyt symbol

en: Copy to .GlobalEnv
da: kopiér til .GlobalEnv

en: Copy object
da: Kopiér objekt

en: Enter the name to copy to
da: Indsæt navnet at kopiere til

en: An object named '%1' already exists in the GlobalEnv. Created the copy as '%2' instead.
da: Et objekt i GlobalEnv hedder allerede '%1'. Kopien blev i stedet navngivet '%2'.

en: Name already in use
da: Navn er allerede i brug

en: Rename object
da: Ændr objektnavn

en: Enter the new name
da: Indsæt et nyt navn
