rkward - en to eo translation catalogue (1176 entries)

en: The object '%1', could not be opened for editing. Either it does not exist, or RKWard does not support editing this type of object, yet.
eo: La objekto '%1', ne povis esti malfermita por redaktado. Aŭ ĝi ne ekzistas, aŭ RKWard ankoraŭ ne subtenas redaktadon de ĉi tiu speco de objekto.

en: Cannot edit '%1'
eo: Ne povas redakti '%1'

en: Loading Workspace...
eo: Ŝargante Laborspacon...

en: There has been an error opening file '%1':
    %2
eo: Okazis eraro dum malfermo de dosiero '%1':
    %2

en: Error loading workspace
eo: Eraro dum ŝargo de laborspaco

en: No service was found to provide a KDE print dialog for PostScript files. We will try to open a generic PostScript viewer (if any), instead.<br><br>Consider installing 'okular', or configure RKWard not to attempt to print using a KDE print dialog.
eo: Neniu servo estis trovita por provizi KDE presan dialogon por PostScript dosieroj. Ni provos malfermi senmarkan PostScript-rigardilon (se ekzistas), anstataŭe.<br><br>Konsideru instali 'okular' aŭ agordi RKWard por ne provi presi per KDE-presa dialogo.

en: Unable to open KDE print dialog
eo: Ne eblas malfermi KDE-printan dialogon

en: Waiting for remaining R commands to finish. To quit immediately, press Cancel (WARNING: This may result in loss of data)
eo: Atendante ke ceteraj R-komandoj finiĝos. Por ĉesi tuj, premu Nuligi (AVERTO: Ĉi tio povas rezultigi perdon de datumoj)

en: Waiting for R to finish
eo: Atendante ke R finos

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas. Ĉu vi certas, ke vi volas anstataŭigi ĝin?

en: A file named "%1" already exists, and will be overwritten when saving to "%2". Are you sure you want to overwrite it?
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas, kaj estos anstataŭita dum konservado en "%2". Ĉu vi certas, ke vi volas anstataŭigi ĝin?

en: Files named "%1" and "%2" already exist, and will both be overwritten. Are you sure you want to overwrite them?
eo: Dosieroj nomitaj "%1" kaj "%2" jam ekzistas, kaj ambaŭ estos anstataŭitaj. Ĉu vi certas, ke vi volas anstataŭigi ilin?

en: Overwrite File?
eo: Ĉu anstataŭigi dosieron?

en: R Workspace Files [%1](%1);;All files [*](*)
eo: R Laborspacaj Dosieroj [%1](%1);;Ĉiuj dosieroj [*](*)

en: Workspace is being saved. <b>Hint:</b> Should this take an unusually long time, on a regular sized workspace, this may be due to other commands still pending completion in the R backend.
eo: Laborspaco estas konservata. <b>Konsilo:</b> Se ĉi tio daŭros nekutime longan tempon, sur normala laborspaco, tio eble ŝuldiĝas al aliaj komandoj ankoraŭ atendantaj kompletigo en la R-backend.

en: Saving workspace
eo: Konservanta laborspacon

en: Save failed
eo: Konservado malsukcesis

en: An error occurred while trying to save the workspace. You data was <b>not</b> saved.
eo: Okazis eraro dum provado konservi la laborspacon. Viaj datumoj <b>ne</b> estis konservitaj.

en: Done
eo: Preta

en: A command running in the R-engine wants you to see the following file(s):<ul><li>
eo: Komando funkcianta en la R-motoro volas, ke vi vidu la jenajn dosierojn:<ul><li>

en: Showing file(s)
eo: Montrante dosiero(j)

en: A command running in the R-engine wants you to edit the following file(s). Please look at these files, edit them as appropriate, and save them. When done, press the "Done"-button, or close this dialog to resume.<ul><li>
eo: Komando funkcianta en la R-motoro volas, ke vi redaktu la jenajn dosierojn. Bonvolu rigardi ĉi tiujn dosierojn, redakti ilin laŭeble kaj konservi ilin. Fininte, premu la butonon "Fine", aŭ fermu ĉi tiun dialogon por rekomenci.<ul><li>

en: Edit file(s)
eo: Redakti dosiero(j)n

en: This section contains data in your "workspace". This is data that you created or imported, in contrast to data contained in a loaded R package. Technically, this corresponds to the <i>.GlobalEnv</i> environment.
eo: Ĉi tiu sekcio enhavas datumojn en via "laborspaco". Ĉi tio estas datumoj, kiujn vi kreis aŭ importis, kontraste al datumoj enhavitaj en ŝargita R-pakaĵo. Teknike tio respondas al la medio <i>.GlobalEnv</i>.

en: Your workspace contains more than 10.000 top level objects. RKWard is not optimized for this situation, and you may experience lag between R commands. Should this situation constitute a regular use case for your work, please let us know at rkward-devel@kde.org, so we can consider possible solutions.
eo: Via laborspaco enhavas pli ol 10.000 altnivelajn objektojn. RKWard ne estas optimumigita por ĉi tiu situacio, kaj vi povas sperti malfruon inter R-komandoj. Se ĉi tiu situacio konsistigas regulan uzkazon por via laboro, bonvolu sciigi nin ĉe rkward-devel@kde.org, por ke ni povu pripensi eblajn solvojn.

en: Many objects in workspace
eo: Multaj objektoj en laborspaco

en: The object '%1' was removed from workspace or changed to a different type of object, but is currently opened for editing. Do you want to restore it?
eo: La objekto '%1' estis forigita de laborspaco aŭ ŝanĝita al malsama speco de objekto, sed estas nuntempe malfermita por redaktado. Ĉu vi volas restarigi ĝin?

en: Restore object?
eo: Ĉu restarigi objekton?

en: Do you really want to remove the object '%1'? The object is currently opened for editing, it will be removed in the editor, too. There's no way to get it back.
eo: Ĉu vi vere volas forigi la objekton '%1'? La objekto estas nuntempe malfermita por redaktado, ĝi ankaŭ estos forigita en la redaktilo. Ne estas maniero rericevi ĝin.

en: Remove object?
eo: Ĉu forigi objekton?

en: Do you really want to remove the object '%1'? There's no way to get it back.
eo: Ĉu vi vere volas forigi la objekton '%1'? Ne estas maniero rericevi ĝin.

en: Name
eo: Nomo

en: Label
eo: Etikedo

en: Type
eo: Tipo

en: Class
eo: Klaso

[ctx: Note: 'namespace' is a technical term, should not be translated]
en: Orphan Namespaces
eo: Orfaj Nomspacoj

en: This special object does not actually exist anywhere in R. It is used, here, to list namespaces which are loaded, but not attached to a package on the search path. These are typically 'imported' namespaces.
eo: Ĉi tiu speciala objekto fakte ne ekzistas ie en R. Ĝi estas uzata, ĉi tie, por listigi nomspacojn kiuj estas ŝargitaj, sed ne alfiksitaj al pakaĵo sur la serĉvojo. Ĉi tiuj estas tipe "importitaj" nomspacoj.

en: new.row
eo: nova.vico

en: Full location:
eo: Plena loko:

en: Label:
eo: Etikedo:

en: Type:
eo: Tipo:

en: Function
eo: Funkcio

en: Usage:
eo: Uzado:

en: Data frame
eo: Datuma kadro

en: Array
eo: Tabelo

en: Matrix
eo: Matrico

en: List
eo: Listo

[ctx: Noun; in brackets, data type of the var is stated]
en: Variable (%1)
eo: Variablo (%1)

en: Environment
eo: Medio

en: Length:
eo: Longo:

en: Dimensions:
eo: Dimensioj:

en: Class(es):
eo: Klaso(j):

en: The package '%1' (probably you just loaded it) is currently blacklisted for retrieving structure information. Practically this means, the objects in this package will not appear in the object browser, and there will be no object name completion or function argument hinting for objects in this package.
    Packages will typically be blacklisted, if they contain huge amount of data, that would take too long to load. To unlist the package, visit Settings->Configure RKWard->Workspace.
eo: La pakaĵo '%1' (verŝajne vi ĵus ŝargis ĝin) estas nuntempe nigralistita por retrovi strukturinformojn. Praktike tio signifas, ke la objektoj en ĉi tiu pakaĵo ne aperos en la objekta retumilo, kaj ne estos objekta nomo-kompletigo aŭ funkcio-argumento sugesto por objektoj en ĉi tiu pako.
    Pakoj kutime estos nigralistigitaj, se ili enhavas grandegan kvanton da datumoj, tio bezonus tro longe por ŝargi. Por mallistigi la pakaĵon, vizitu Agordoj->Agordi RKWard->Laborspaco.

en: Package blacklisted
eo: Nigra pako enlistigita

en: This section contains environments that are not part of <i>.GlobalEnv</i> / your "workspace". Most importantly, this includes loaded packages, but also objects added to R's <i>search()<i>-path using <i>attach()</i>.
eo: Ĉi tiu sekcio enhavas mediojn kiuj ne estas parto de <i>.GlobalEnv</i> / via "laborspaco". Plej grave, ĉi tio inkluzivas ŝargitajn pakaĵojn, sed ankaŭ objektojn aldonitajn al <i>serĉo()<i>-vojo de R per <i>attach()</i>.

en: Did not unload package %1. It is required in RKWard. If you really want to do this, do so on the R Console.
eo: Ne malŝargis pakaĵon %1. Ĝi estas postulata en RKWard. Se vi vere volas fari tion, faru tion sur la R-Konzolo.

en: Package %1 appears not to have been loaded
eo: Pako %1 ŝajnas ne esti ŝargita

en: The name you specified was already in use or not valid. Renamed to %1
eo: La nomo, kiun vi specifis, jam estis uzata aŭ ne valida. Renomite al %1

en: Invalid Name
eo: Nevalida Nomo

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: R&edakti

en: Type on these fields to add new columns
eo: Tajpu sur ĉi tiuj kampoj por aldoni novajn kolumnojn

en: Type on these fields to add new rows
eo: Tajpu sur ĉi tiuj kampoj por aldoni novajn vicojn

en: This value is not allowed, here
eo: Ĉi tiu valoro ne estas permesita, ĉi tie

en: #New Variable#
eo: #Nova Variablo#

en: Row names
eo: Vicnomoj

en: This column contains one or more invalid fields
eo: Ĉi tiu kolumno enhavas unu aŭ plurajn nevalidajn kampojn

en: Format
eo: Formato

en: Levels
eo: Niveloj

en: Edit these fields to rename variables.
eo: Redaktu ĉi tiujn kampojn por renomi variablojn.

en: A descriptive label for each column (optional).
eo: Priskriba etikedo por ĉiu kolumno (laŭvola).

en: Type of data.
eo: Tipo de datumoj.

en: Double click on these fields to customize data display.
eo: Duoble alklaku ĉi tiujn kampojn por personecigi datumojn.

en: Double click on these fields to edit factor levels.
eo: Duoble alklaku ĉi tiujn kampojn por redakti faktorajn nivelojn.

en: Object '%1' is not a vector
eo: Objekto '%1' ne estas vektoro

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
eo: Eltondas la elektitan sekcion kaj metas ĝin en la tondujon

en: Copies the selected section to the clipboard
eo: Kopios la apartigatan regionon poŝen

en: Pastes the clipboard contents to current position
eo: Algluas la enhavon de la tonujo al la aktuala pozicio

en: Paste inside table
eo: Alglui enen la tablon

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the table's boundaries
eo: Algluas la enhavon de la tondujo al la nuna pozicio, sed ne preter la limoj de la tabelo

en: Paste inside selection
eo: Alglui ene de elekto

en: Pastes the clipboard contents to current position, but not beyond the boundaries of the current selection
eo: Algluas la enhavon de la tondujo al la nuna pozicio, sed ne preter la limoj de la nuna elekto

en: Show / Edit row names
eo: Montri / Redakti vicnomojn

en: Enable editing
eo: Ebligi redaktadon

[ctx: verb: switch to read-only state. Make this short.]
en: Lock
eo: Ŝlosi

en: Disable editing (to prevent accidental modification of data)
eo: Malebligi redaktadon (por malhelpi hazardan modifon de datumoj)

[ctx: verb: switch to read-write state. Make this short.]
en: Unlock
eo: Malŝlosi

en: Problem detected
eo: Problem detektita

en: %1 [read-only]
eo: %1 [nurlegebla]

en: Insert new variable left
eo: Enigi novan variablon maldekstre

en: Delete this variable
eo: Forigi ĉi tiun variablon

en: Insert new case above (at %1)
eo: Enigi novan majuskon supre (ĉe %1)

en: Delete marked rows (%1-%2)
eo: Forigi markitajn vicojn (%1-%2)

en: Delete this row (%1)
eo: Forigi ĉi tiun vicon (%1)

en: Inserting clipboard contents...
eo: Enmetanta tondujan enhavon...

en: Reporting bugs in RKWard
eo: Raportado de eraroj en RKWard

en: <p><b>Where should I report bugs or wishes?</b></p><p>Thank you for taking the time to help improve RKWard. To help us handle your request, efficiently, please submit your bug reports or wishes in the <a href="%1">KDE bugtracking system</a>. Note that you need a user account for this, so that we will be able to contact you, for follow-up questions. <b>If you do not have an account, please <a href="%2">create one</a>, first.</b></p><p>In case this is not possible for some reason, refer to <a href="%3">%3</a> for alternative ways of reporting issues.</p>
eo: <p><b>Kie mi raportu erarojn aŭ dezirojn?</b></p><p>Dankon pro la tempo por helpi plibonigi RKWard. Por helpi nin trakti vian peton, efike, bonvolu sendi viajn cimraportojn aŭ dezirojn en la <a href="%1">KDE-spura sistemo</a>. Notu, ke vi bezonas uzantkonton por tio, por ke ni povos kontakti vin, por sekvaj demandoj. <b>Se vi ne havas konton, bonvolu <a href="%2">krei unu</a>, unue.</b></p><p>En la okazo ke tio ne eblas por ia kialo, raportu al <a href="%3">%3</a> por alternativaj manieroj raporti problemojn.</p>

en: <p><b>What information should I provide, and how?</b></p>Clicking "Report issue" will take you to the KDE bugtracking system. After logging in, some information will already be pre-filled into the report form. Please make sure to fill in the missing bits - in English - where indicated, especially in the "Comment" field.</p>
eo: <p><b>Kion informon mi donu, kaj kiel?</b></p>Alklakante "Raporti problemon" kondukos vin al la KDE-spuriga sistemo. Post ensaluto, iuj informoj jam estos antaŭplenigitaj en la raportformularon. Bonvolu nepre plenigi la mankantajn pecojn - en la angla - kie estas indikite, precipe en la kampo "Komento".</p>

en: Report issue
eo: Raporti aferon

en: Forwarding you to the KDE bugtracking system
eo: Plusendante vin al la KDE-spura sistemo de eraroj

en: You are now being forwarded to the KDE bugtracking system. Should you continue to see this page for more than a few seconds (e.g. if JavaScript is disabled), please click "Proceed", below.
eo: Vi nun estas plusendita al la cimspura sistemo de KDE. Se vi daŭre vidos ĉi tiun paĝon dum pli ol kelkaj sekundoj (ekz. se JavaScript estas malŝaltita), bonvolu klaki "Daŭri", sube.

en: Proceed
eo: Procedi

en: Show Details
eo: Montri Detalojn

en: Report As Bug
eo: Raporti Kiel Cimon

en: Message code: %1
eo: Mesaĝkodo: %1

en: ---Problem description---
    Please fill in the missing bits *in English*.
eo: ---Priskribo de problemo---
    Bonvolu plenigi la mankantajn pecojn *en la angla*.

en: Please give a brief summary on the problem:
    ###Please fill in###
eo: Bonvolu doni mallongan resumon pri la problemo:
    ###Bonvolu plenigi###

en: I encountered the error message quoted below. Additionally, I saw the following symptoms:
    ###Please fill in (if applicable)###
eo: Mi renkontis la erarmesaĝon cititan sube. Aldone, mi vidis la jenajn simptomojn:
    ###Bonvolu plenigi (se aplikeble)###

en: What - in detail - did you do directly before you encountered this problem?
    ###Please fill in###
eo: Kion - detale - vi faris rekte antaŭ ol vi renkontis ĉi tiun problemon?
    ###Bonvolu enskribi###

en: When you try to repeat the above, does the problem occur again (no, sometimes, always)?
    ###Please fill in###
eo: Kiam vi provas ripeti ĉi-supran, ĉu la problemo denove okazas (ne, foje, ĉiam)?
    ###Bonvolu plenigi###

en: If applicable: When doing the same thing in an R session outside of RKWard, do you see the same problem?
    ###Please fill in###
eo: Se aplikebla: Farante la samon en R-seanco ekster RKWard, ĉu vi vidas la saman problemon?
    ###Bonvolu plenigi###

en: Do you have any further information that might help us to track this problem down? In particular, if applicable, can you provide sample data and sample R code to reproduce this problem?
    ###Please fill in###
eo: Ĉu vi havas pliajn informojn, kiuj povus helpi nin spuri ĉi tiun problemon? Precipe, se aplikeble, ĉu vi povas provizi specimenajn datumojn kaj specimenan R-kodon por reprodukti ĉi tiun problemon?
    ###Bonvolu plenigi###

en: RKWard is available in many different packagings, and sometimes problems are specific to one method of installation. How did you install RKWard (which file(s) did you download)?
    ###Please fill in###
eo: RKWard estas havebla en multaj malsamaj pakaĵoj, kaj foje problemoj estas specifaj por unu metodo de instalado. Kiel vi instalis RKWard (kiun(j)n dosiero(j)n vi elŝutis)?
    ###Bonvolu enskribi###

en: Please stand by while gathering some information on your setup.
    In case the backend has died or hung up, you may want to press 'Cancel' to skip this step.
eo: Bonvolu atendi dum kolektado de iuj informoj pri via agordo.
    En la okazo ke la backend mortis aŭ haltis, vi eble volas premi 'Nuligi' por salti ĉi tiun paŝon.

en: Gathering setup information
eo: Kolektante instalinformojn

en: For certain formats, RKWard provides specialized import dialogs, and those generally provide the most options. Is the file you wish to import in one of the following formats?
eo: Por certaj formatoj, RKWard disponigas specialigitajn importajn dialogojn, kaj tiuj ĝenerale disponigas la plej multajn eblojn. Ĉu la dosiero, kiun vi volas importi, estas en unu el la sekvaj formatoj?

en: RKWard comes with several import dialogs, but none seem to be loaded, at present. Check your settings.
eo: RKWard venas kun pluraj importaj dialogoj, sed neniu ŝajnas esti ŝargita, nuntempe. Kontrolu viajn agordojn.

en: None of the above / try another method
eo: Neniu el ĉi-supraj / provu alian metodon

en: Select format
eo: Elekti formaton

en: The 'rio' package offers generic support for importing many different file formats, but requires a number of additional R packages to be installed (you will be prompted for missing packages). Do you want to give that a try?
eo: La pakaĵo 'rio' ofertas ĝeneralan subtenon por importi multajn malsamajn dosierformatojn, sed postulas kelkajn pliajn R-pakaĵojn por esti instalitaj (vi estos instigita pri mankantaj pakaĵoj). Ĉu vi volas provi tion?

en: The generic import plugin (shipped with RKWard) is not presently loaded. Check your settings.
eo: La senmarka importa kromaĵo (sendita kun RKWard) ne estas aktuale ŝargita. Kontrolu viajn agordojn.

en: Use 'rio'-based importer
eo: Uzi 'rio'-bazitan importilon

en: Try another method
eo: Provi alian metodon

en: Generic 'rio'-based importer
eo: Senmarka "rio"-bazita importisto

en: If your data is moderate in size, and you can open/view it in another application on your system, importing it from clipboard (copy and paste) may be viable.
eo: Se viaj datumoj estas moderaj en grandeco, kaj vi povas malfermi/vidi ĝin en alia aplikaĵo en via sistemo, importi ĝin el tondujo (kopii kaj alglui) povas esti farebla.

en: Import from clipboard
eo: Importi el tondujo

en: <b>Ready to go</b><p>Click "Finish" to start the selected import dialog, or "Back" to explore other options.</p>
eo: <b>Preta por komenci</b><p>Alklaku "Fini" por komenci la elektitan importan dialogon, aŭ "Reen" por esplori aliajn elekteblojn.</p>

en: Start import dialog
eo: Komenci importan dialogon

en: No further import methods are available at this time. Things you can try, include: <ul><li>Check for the availability of additional import plugins</li><li>Save your data to a different format in the original application</li><li>Ask for advice on rkward-users@kde.org</li></ul>
eo: Neniuj pliaj importmetodoj disponeblas nuntempe. Aĵoj, kiujn vi povas provi, inkluzivas: <ul><li>Kontrolu la haveblecon de pliaj importaj kromprogramoj</li><li>Konservu viajn datumojn al malsama formato en la originala aplikaĵo</li><li>Petu konsilon pri rkward-users@kde.org</li></ul>

en: No import method found
eo: Neniu importmetodo trovita

en: Configure Packages
eo: Agordi Pakojn

en: Load / Unload R packages
eo: Ŝargi/Malŝargi R-pakaĵojn

en: Install / Update / Remove R packages
eo: Instali / Ĝisdatigi / Forigi R-pakaĵojn

en: Manage RKWard Plugins
eo: Administri RKWard Kromaĵoj

en: Closing will discard pending changes. Are you sure?
eo: Fermo forĵetos atendatajn ŝanĝojn. Ĉu vi certas?

en: Discard changes?
eo: Forĵeti ŝanĝojn?

[ctx: @action:button]
en: Do no close
eo: Ne efektivigi fermon

en: Package %1 at %2
eo: Pako %1 ĉe %2

en: The following packages, which you have selected for removal, are essential to the operation of RKWard, and will not be removed. If you are absolutely sure, that you want to remove these packages, please do so on the R command line.
eo: La sekvaj pakaĵoj, kiujn vi elektis por forigo, estas esencaj por la funkciado de RKWard, kaj ne estos forigitaj. Se vi estas absolute certa, ke vi volas forigi ĉi tiujn pakaĵojn, bonvolu fari tion sur la komandlinio R.

en: Not removing certain packages
eo: Ne forigante iujn pakaĵojn

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. These will be skipped.
eo: Viaj nunaj uzantpermesoj ne permesas forigi la jenajn pakaĵojn. Ĉi tiuj estos preterlasitaj.

en: Insufficient user permissions
eo: Nesufiĉaj uzantpermesoj

en: Your current user permissions do not allow removing the following packages. Do you want to skip these packages, or do you want to proceed with administrator privileges (you will be prompted for the password)?
eo: Viaj nunaj uzantpermesoj ne permesas forigi la jenajn pakaĵojn. Ĉu vi volas preterlasi ĉi tiujn pakaĵojn, aŭ ĉu vi volas daŭrigi kun administranto-privilegioj (vi estos petita por la pasvorto)?

[ctx: @action:button]
en: Become root
eo: Fariĝu radiko

[ctx: @action:button]
en: Skip these packages
eo: Preterlasi ĉi pakojn

en: You are about to remove the following packages. Are you sure you want to proceed?
eo: Vi estas forigonta la jenajn pakaĵojn. Ĉu vi certas, ke vi volas daŭrigi?

en: About to remove packages
eo: Forigo de pakoj

en: Please stand by while removing selected packages
eo: Bonvolu atendi dum forigo de elektitaj pakaĵoj

en: Removing packages
eo: Forigante pakaĵojn

en: Selected library location not writable
eo: Elektita biblioteka loko ne estas skribebla

en: <p>The directory you have selected for installation (%1) is not writable with your current user permissions.</p><p>Would you like to install to %2, instead (you can also press "Cancel" and use the "Configure Repositories"-button to set up a different directory)?</p>
eo: <p>La dosierujo, kiun vi elektis por instalo (%1) ne estas skribebla kun viaj nunaj uzantpermesoj.</p><p>Ĉu vi ŝatus instali al %2, anstataŭe (vi ankaŭ povas premi "Nuligi" kaj uzu la butonon "Agordu Deponejojn" por agordi alian dosierujon)?</p>

en: <p>Alternatively, if you have access to an administrator account on this machine, you can use that to install the package(s), or you could change the permissions of '%1'. Sorry, automatic switching to Administrator is not yet supported in RKWard on Windows.</p>
eo: <p>Alternative, se vi havas aliron al administranta konto en ĉi tiu maŝino, vi povas uzi tion por instali la pakaĵon(j)n, aŭ vi povus ŝanĝi la permesojn de '%1'. Pardonu, aŭtomata ŝanĝado al Administranto ankoraŭ ne estas subtenata en RKWard ĉe Vindozo.</p>

en: Install to %1
eo: Instali al %1

en: <p>Alternatively, if you are the administrator of this machine, you can try to install the packages as root (you'll be prompted for the root password).</p>
eo: <p>Alternative, se vi estas la administranto de ĉi tiu maŝino, vi povas provi instali la pakaĵojn kiel root (on petos vin la radikan pasvorton).</p>

en: Become root
eo: Fariĝu radiko

en: Please stand by while installing selected packages
eo: Bonvolu atendi dum la instalado de elektitaj pakaĵoj

en: Installing packages
eo: Instalante pakaĵojn

en: Neither kdesu nor kdesudo could be found. To install as root, please install one of these packages.
eo: Nek kdesu nek kdesudo estis trovitaj. Por instali kiel radiko, bonvolu instali unu el ĉi tiuj pakaĵoj.

en: kdesu not found
eo: kdesu ne trovita

en: Installed packages
eo: Instalitaj pakoj

en: Title
eo: Titolo

en: Version
eo: Versio

en: Location
eo: Loko

en: Load
eo: Ŝargi

en: Unload
eo: Malŝargi

en: Loaded packages
eo: Ŝargitaj pakaĵoj

en: There has been an error while trying to load / unload packages. See transcript below for details
eo: Okazis eraro dum provo ŝargi/malŝargi pakaĵojn. Vidu transskribaĵon malsupre por detaloj

en: Select all updates
eo: Elekti ĉiujn ĝisdatigojn

en: Show only packages matching:
eo: Montri nur pakaĵojn kongruajn:

en: <p>You can limit the packages displayed in the list to with names or titles matching a filter string.</p>
eo: <p>Vi povas limigi la pakaĵojn montritajn en la listo al kun nomoj aŭ titoloj kongruaj kun filtrila ĉeno.</p>

en: Show only packages providing RKWard dialogs
eo: Montri nur pakaĵojn provizantaj RKWard-dialogojn

en: <p>Some but not all R packages come with plugins for RKWard. That means they provide a graphical user-interface in addition to R functions. Check this box to show only such packages.</p>
eo: <p>Kelkaj sed ne ĉiuj R-pakaĵoj venas kun kromprogramoj por RKWard. Tio signifas, ke ili disponigas grafikan uzantinterfacon aldone al R-funkcioj. Marku ĉi tiun skatolon por montri nur tiajn pakaĵojn.</p>

en: Install packages to:
eo: Instali pakaĵojn al:

en: Install suggested packages
eo: Instali sugestitajn pakaĵojn

en: Some packages "suggest" additional packages, which are not strictly necessary for using that package, but which may provide additional related functionality. Check this option to include such additional suggested packages.
eo: Kelkaj pakaĵoj "sugestas" pliajn pakaĵojn, kiuj ne estas strikte necesaj por uzi tiun pakaĵon, sed kiuj povas havigi aldonan rilatan funkciojn. Marku ĉi tiun elekteblon por inkluzivi tiajn aldonajn proponitajn pakaĵojn.

en: Configure Repositories
eo: Agordi Deponejojn

en: Many packages are available on CRAN (Comprehensive R Archive Network), and other repositories.<br>Click this to add more sources.
eo: Multaj pakaĵoj haveblas ĉe CRAN (Comprehensive R Archive Network), kaj aliaj deponejoj.<br>Alklaku ĉi tion por aldoni pliajn fontojn.

en: <b>Install %1 packages (plus dependencies), remove %2 packages</b>
eo: <b>Instali %1 pakaĵojn (krom dependencajoj), forigu %2 pakaĵojn</b>

en: The following package(s) requested by the backend have not been found in the package repositories: "%1". Maybe the package name was mis-spelled. Or maybe you need to add additional repositories via the "Configure Repositories" button.
eo: La sekva(j) pakaĵo(j) petitaj de la backend ne estis trovita(j) en la pakaĵdeponejoj: "%1". Eble la pakaĵnomo estis misliterumita. Aŭ eble vi devas aldoni pliajn deponejojn per la butono "Agordu Deponejojn".

en: Package not available
eo: Pako ne havebla

en: <p>Please stand by while searching for installed and available packages.</p><p><strong>Note:</strong> This requires a working internet connection, and may take some time, esp. if one or more repositories are temporarily unavailable.</p>
eo: <p>Bonvolu atendi dum serĉado de instalitaj kaj disponeblaj pakaĵoj.</p><p><strong>Noto:</strong> Ĉi tio postulas funkciantan interretan konekton, kaj eble daŭros iom da tempo, ekzemple. se unu aŭ pluraj deponejoj estas provizore nedisponeblaj.</p>

en: Status
eo: Statuso

en: <p>Packages marked with an RKWard icon in this column provide enhancements to RKWard, typically in the form of additional graphical dialogs.</p>
eo: <p>Pakoj markitaj per piktogramo RKWard en ĉi tiu kolumno disponigas plibonigojn al RKWard, kutime en la formo de pliaj grafikaj dialogoj.</p>

en: <p>You can select packages for installation / removal by checking / unchecking the corresponding boxes in this column.</p>
eo: <p>Vi povas elekti pakaĵojn por instalado/forigo markante/malmarkante la respondajn skatolojn en ĉi tiu kolumno.</p>

en: <p>The name of the package.</p>
eo: <p>La nomo de la pako.</p>

en: <p>A descriptive title for the package. Currently this is not available for packages in non-local repositories.</p>
eo: <p>Priskriba titolo por la pakaĵo. Nuntempe ĉi tio ne disponeblas por pakaĵoj en nelokaj deponejoj.</p>

en: <p>Installed and / or available version of the package</p>
eo: <p>Instalita kaj/aŭ disponebla versio de la pakaĵo</p>

en: <p>Location where the package is installed / available</p>
eo: <p>Loko kie la pakaĵo estas instalita/disponebla</p>

en: Updateable Packages
eo: Ĝisdatigeblaj Pakoj

en: Packages for which an update is available. This may include packages which were merely built against a newer version of R.
eo: Pakoj por kiuj ĝisdatigo disponeblas. Tio povas inkludi pakaĵojn kiuj estis simple konstruitaj kontraŭ pli nova versio de R.

en: New Packages
eo: Novaj Pakoj

en: Packages which are available for installation, but which are not currently installed.
eo: Pakoj kiuj estas disponeblaj por instalado, sed kiuj ne estas nuntempe instalitaj.

en: Installed Packages
eo: Instalitaj Pakoj

en: Packages which are installed locally. Note that updates may be available for these packages.
eo: Pakoj kiuj estas instalitaj loke. Notu, ke ĝisdatigoj povas esti disponeblaj por ĉi tiuj pakoj.

en: Install
eo: Instali

en: Remove
eo: Forigi

en: Installed plugin groups (.pluginmap files)
eo: Instalitaj kromgrupoj (.pluginmap dosieroj)

en: Context:
eo: Kunteksto:

en: Crash recovery file detected
eo: Panea reakiro dosiero detektita

en: <p>It looks like RKWard has crashed, recently. We are sorry about that! However, not everything is lost, and with a bit of luck, your data has been saved in time.</p>
eo: <p>Ŝajnas, ke RKWard paneis lastatempe. Ni bedaŭras pri tio! Tamen, ne ĉio estas perdita, kaj kun iom da bonŝanco, viaj datumoj estas konservitaj ĝustatempe.</p>

en: <p>A workspace recovery file exists, dating from <i>%2</i>.</p> | <p>%1 workspace recovery files exist, the most recent one of which dates from <i>%2</i>.</p>
eo[0]: <p>Laborspaca restaŭrodosiero ekzistas, kiu devenas de <i>%2</i>.</p>
eo[1]: <p>%1 laborspacaj restaŭrodosieroj ekzistas, el kiuj la plej lasttempa devenas de <i>%2</i>.</p>

en: <p>Do you want to open this file, now, save it for later (as <i>%1</i>), or discard it?</p>
eo: <p>Ĉu vi volas malfermi ĉi tiun dosieron, nun, konservi ĝin por poste (kiel <i>%1</i>), aŭ forĵeti ĝin?</p>

en: Recover
eo: Resaniĝi

en: Saves the recovery file(s), and opens it (or the most recent one)
eo: Konservas la reakira(j)n dosiero(j)n, kaj malfermas ĝin (aŭ la plej lastatempan)

en: Save for later
eo: Konservi por poste

en: Saves the recovery file(s) for later use, but does not open it
eo: Konservas la reakira(j)n dosiero(j)n por posta uzo, sed ne malfermas ĝin

en: Delete
eo: Forigi

en: Deletes the recovery file(s)
eo: Forigas la reakiro(j)jn dosierojn

en: You are about to delete the recovery file %2. There will be no way to bring it back. Really delete it? | You are about to delete %1 recovery files (the most recent one is %2). There will be no way to bring them back. Really delete them?
eo[0]: Vi estas forigonta la restaŭrodosieron %2. Ne estos maniero reakiri ĝin. Ĉu vere forigi ĝin?
eo[1]: Vi estas forigonta %1 restaŭrodosierojn (la plej lasttempa estas %2). Ne estos maniero reakiri ilin. Ĉu vere forigi ilin?

en: Really delete recovery file(s)?
eo: Ĉu vere forigi reakirajn dosierojn?

en: Save modified
eo: Konservi modifita

en: The following items have been modified. Do you want to save them before closing?
eo: La sekvaj eroj estis modifitaj. Ĉu vi volas konservi ilin antaŭ fermi?

en: R Workspace (Data and Functions)
eo: R Laborspaco (Datumoj kaj Funkcioj)

en: [Not saved]
eo: [Ne konservita]

en: Output files
eo: Eligo dosieroj

en: Scripts
eo: Skriptoj

[ctx: Save the selected items]
en: Save selected
eo: Konservi elektitan

en: Discard all
eo: Forĵeti ĉion

en: Do not close
eo: Ne fermi

en: <b>Select one or more:</b>
eo: <b>Elekti unu aŭ pli:</b>

en: <b>Select one:</b>
eo: <b>Elekti unu:</b>

en: Show problem details
eo: Montri detalojn de problemo

en: RKWard <b>failed to detect an R installation</b> on this system
eo: RKWard <b>malsukecsis detekti R-instalon</b> en ĉi tiu sistemo

en: RKWard is currently using the R installation at <nobr>%1</nobr>.
eo: RKWard aktuale estas uzante la R-instalon ĉe <nobr>%1</nobr>.

en: <b>R backend has failed to start.</b>
eo: <b>R-backend malsukcesis komenciĝi.</b>

en: <b>R backend has crashed.</b>
eo: <b>R-backend paneis.</b>

en: <b>R version %1 started, successfully.</b>
eo: <b>R-versio %1 komenciĝis sukcese.</b>

en: <p>You are using the R version bundled inside the RKWard AppImage.</p><p>This version comes with several technical limitations. Importantly, you will not be able to install most R addon packages. In general, it is therefore recommended to select a system-installed version of R, instead, below.</p>
eo: <p>Vi uzas la R-version kunmetitan en la RKWard-AppImage.</p><p>Ĉi tiu versio venas kun pluraj teknikaj limigoj. Grave, vi ne povos instali plej multajn R-aldonpakaĵojn. Ĝenerale, estas do rekomendita elekti sisteme instalitan version de R, anstataŭe, ĉi-sube.</p>

en: <b>Waiting for R backend...</b>
eo: <b>Atendante R-backend...</b>

en: Use R at:
eo: Uzi R ĉe:

en: Select another R executable
eo: Elekti alian R-binarprogramon

en: Select R executable
eo: Elekti R-binarprogramon

en: Use R at %1
eo: Uzi R ĉe %1

en: Attempt to restart R at %1
eo: Provi restartigi R ĉe %1

en: Keep current version (%1)
eo: Pluuzi aktualan version (%1)

en: No action needed.
eo: Neniu ago bezonata.

en: Not installed
eo: Ne instalita

en: Install %1
eo: Instali %1

en: (Attempt to) install the package %1 and its dependencies for this version of R. In most cases, this requires a working internet connection.
eo: (Provu) instali la pakaĵon %1 kaj ĝiajn dependecojn por ĉi tiu versio de R. Plejofte, tio postulas funkciantan interretan konekton.

en: No change
eo: Neniu ŝanĝo

en: Proceed without the package. You will again be given the option to install the package, when the package is needed.
eo: Sekvu sen la pakaĵo. Vi denove ricevos la eblon instali la pakaĵon, kiam la pako estas bezonata.

en: Installed
eo: Instalita

en: Mark %1 for installation (actual installation is not yet supported, but you will be prompted with a link to a download page at the last page of this dialog)
eo: Marku %1 por instalado (la reala instalado ankoraŭ ne estas subtenata, sed oni petos vin per ligilo al elŝuta paĝo ĉe la lasta paĝo de ĉi tiu dialogo)

en: Proceed without %1. You will be missing some functionality.
eo: Daŭri sen %1. Vi mankos iun funkcion.

en: Not found
eo: Ne trovita

en: RKWard Setup Assistant
eo: RKWard Agorda Asistanto

en: <p>This dialog will guide you through a quick check of the basic setup of the required (or recommended) components.</p>
eo: <p>Ĉi tiu dialogo gvidos vin tra rapida kontrolo de la baza agordo de la bezonataj (aŭ rekomenditaj) komponantoj.</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of RKWard has been detected.</p>
eo: <p>La agorda asistanto estas aŭtomate alvokita ĉar nova versio de RKWard estis detektita.</p>

en: <p>The setup assistant has been invoked, automatically, because a new version of R has been detected.</p>
eo: <p>La agorda asistanto estas aŭtomate alvokita ĉar nova versio de R estis detektita.</p>

en: Basic installation
eo: Baza instalado

en: Installation directory
eo: Instala dosierujo

en: Not found.
eo: Ne trovita.

en: Reinstallation required
eo: Reinstalo necesas

en: This problem cannot be corrected, automatically. You will have to reinstall RKWard.
eo: Ĉi tiu problemo ne povas esti korektita, aŭtomate. Vi devos reinstali RKWard.

en: Found.
eo: Trovita.

en: RKWard plugins
eo: RKWard kromaĵojn

en: <p>No plugins are enabled. This is probably not intended.</p>
eo: <p>Neniu kromprogramoj estas ebligitaj. Ĉi tio verŝajne ne estas celita.</p>

en: None selected
eo: Neniu elektita

en: Restore defaults
eo: Restaŭri defaŭltojn

en: Enable the default plugins
eo: Ebligi la defaŭltajn kromaĵojn

en: Proceed without plugins
eo: Procedi sen aldonaĵoj

en: Kate plugins
eo: Kate kromaĵojn

en: <p>Important functionality in RKWard is provided by kate plugins. It looks like none are installed on this system. On Linux/BSD, this can usually be fixed by installing kate.</p>
eo: <p>Grava funkcieco en RKWard estas provizita de kate-aldonaĵoj. Ŝajnas, ke neniu estas instalita en ĉi tiu sistemo. En Linukso/BSD, ĉi tio kutime povas esti riparita instalante kate.</p>

en: None found
eo: Neniu trovita

en: Found %1 plugin. | Found %1 plugins.
eo[0]: Trovis %1 kromprogramon.
eo[1]: Trovis %1 kromprogramojn.

en: Pre 0.7.3 output file
eo: Antaŭ 0.7.3 eligo dosiero

en: Exists
eo: Ekzistas

en: Import
eo: Importi

en: Import to the session, so you can save in the new output format.
eo: Importi al la seanco, do vi povas konservi en la nova eligo formato.

en: No action
eo: Neniu agado

en: Ignore (and keep) the file. You can import it manually, at any time, using rk.import.legacy.output()
eo: Ignoru (kaj konservu) la dosieron. Vi povas importi ĝin permane, iam ajn, uzante rk.import.legacy.output()

en: R Backend
eo: R-Backend

en: R Packages
eo: R Pakoj

en: The R2HTML package is used by nearly all RKWard output functions, and thus required.
eo: La R2HTML-pakaĵo estas uzata de preskaŭ ĉiuj eligfunkcioj de RKWard, kaj tiel bezonata.

en: The rmarkdown package is required for rendering .Rmd files (including preview rendering), which is an optional but recommended feature.
eo: La rmarkdown-pakaĵo estas bezonata por bildi .Rmd-dosierojn (inkluzive de antaŭprezento), kiu estas laŭvola sed rekomendinda funkcio.

en: External software
eo: Ekstera programaro

en: The pandoc software is needed for rendering (or previewing) R markdown (.Rmd) files. This is optional but recommended.
eo: La pandoc-programaro necesas por bildi (aŭ antaŭrigardi) R-markdown (.Rmd) dosierojn. Ĉi tio estas laŭvola sed rekomendinda.

en: The kbibtex software is useful for managing citations while writing articles. It integrates into RKWard via the Document Preview kate plugin.
eo: La programaro kbibtex estas utila por administri citaĵojn dum verkado de artikoloj. Ĝi integriĝas en RKWard per la Document Preview kate kromaĵo.

en: Summary of the next steps
eo: Resumo de la sekvaj paŝoj

en: <h1>Reinstallation required</h1><p>Your installation of RKWard is broken, and cannot be fixed, automatically. You will have to reinstall RKWard!</p>
eo: <h1>Reinstalo necesas</h1><p>Via instalado de RKWard estas rompita, kaj ne povas esti fiksita, aŭtomate. Vi devos reinstali RKWard!</p>

en: <h2>Software to install</h2>
eo: <h2>Programaro por instali</h2>

en: <p>The following software is recommended for installation, but automatic installation is not (yet) supported. Click on the links, below, for download information:</p><li>%1</li>
eo: <p>La sekva programaro estas rekomendita por instalado, sed aŭtomata instalado ne estas (ankoraŭ) subtenata. Alklaku la ligilojn, sube, por elŝutaj informoj:</p><li>%1</li>

en: No software to install
eo: Neniu programaro instalenda

en: <h2>R packages to install</h2>
eo: <h2>R-pakaĵoj por instali</h2>

en: <p>%1 R packages are marked for installation. The R package installation dialog will be started when you press finish. You may be prompted to select a download mirror.</p>
eo: <p>%1 R-pakaĵoj estas markitaj por instalado. La dialogo de instalado de R-pakaĵo komenciĝos kiam vi premas fini. Eble oni petos vin elekti elŝutan spegulon.</p>

en: No R packages to install
eo: Neniuj R-pakaĵoj instalendaj

en: Frontend to the R statistics language
eo: Frontend al la R-statistika lingvo

en: Thomas Friedrichsmeier
eo: Tomaso Friedrichsmeier

en: Project leader / main developer
eo: Projektestro/ĉefa programisto

en: C++ developer between 2004 and 2007
eo: C++-programisto inter 2004 kaj 2007

en: Many plugins, suggestions, plot history feature
eo: Multaj kromprogramoj, sugestoj, grafiko historio trajto

en: Many plugins, suggestions, rkwarddev package
eo: Multaj kromprogramoj, sugestoj, rkwarddev-pakaĵo

en: Many plugins, suggestions, marketing, translations
eo: Multaj kromprogramoj, sugestoj, merkatado, tradukoj

en: Contributors in alphabetical order
eo: Kontribuantoj en alfabeta ordo

en: Extensive usability feedback
eo: Ampleksa uzeblo-sugestoj

en: Wealth of feedback, hardware donations
eo: Riĉeco da sugestoj, aparataro-donacoj

en: Several helpful comments and discussions
eo: Pluraj helpemaj komentoj kaj diskutoj

en: Plugins and patches
eo: Kromaĵoj kaj diakiloj

en: New website
eo: Nova retejo

en: HP filter plugin, spanish translation
eo: HP-filtrila kromaĵo, hispana traduko

en: A cool icon
eo: Cool piktogramo

en: RKWard logo, many suggestions, help on wording
eo: RKWard-emblemo, multaj sugestoj, helpo pri vortigo

en: Several valuable comments, hints and patches
eo: Pluraj valoraj komentoj, sugestoj kaj diakiloj

en: Translation, Suggestions, plugins
eo: Tradukado, Sugestoj, kromaĵoj

en: Many comments, useful suggestions, and bug reports
eo: Multaj komentoj, utilaj sugestoj kaj cimraportoj

en: German Translation, bug reports
eo: Germana Traduko, cimraportoj

en: Some patches
eo: Kelkaj diakiloj

en: patches and helpful comments
eo: diakiloj kaj helpemaj komentoj

en: Many more people on rkward-devel@kde.org
eo: Multaj pli da homoj ĉe rkward-devel@kde.org

en: Sorry, if we forgot to list you. Please contact us to get added
eo: Pardonu, se ni forgesis listigi vin. Bonvolu kontakti nin por esti aldonita

en: How to cite:
eo: Kiel citi:

en: Peer-reviewed article in the Journal of Statistical Software
eo: Kun-reviziita artikolo en la Journal of Statistical Software

en: [Omitted %1 more factor levels]
eo: [Forlasita %1 pliaj faktoraj niveloj]

en: Alignment
eo: Vicigo

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Left
eo: Maldekstra

en: Right
eo: Dekstra

en: Decimal Places
eo: Decimalaj Lokoj

en: Default setting
eo: Defaŭlta agordo

en: As required
eo: Laŭbezone

en: Fixed precision:
eo: Fiksa precizeco:

en: Formatting options for '%1'
eo: Formataj opcioj por '%1'

en: Levels / Value labels for '%1'
eo: Niveloj/valoraj etikedoj por '%1'

en: Levels can be assigned only to consecutive integers starting with 1 (the index column is read only). To remove levels at the end of the list, just set them to empty.
eo: Niveloj povas esti asignitaj nur al sinsekvaj entjeroj komencantaj per 1 (la indeksa kolumno estas nur legata). Por forigi nivelojn ĉe la fino de la listo, simple agordu ilin malplenigi.

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Add
eo: Aldoni

en: Up
eo: Supren

en: Down
eo: Malsupren

en: Click to add new row
eo: Klaku por aldoni novan vicon

en: Remove this row / element
eo: Forigu ĉi tiun vicon/elementon

en: After starting (and after loading the specified workspace, if applicable), evaluate the given R code.
eo: Post komenci (kaj post ŝargo de la specifita laborspaco, se aplikeble), taksu la donitan R-kodon.

en: Verbosity of debug messages (0-5)
eo: Vorteco de sencimigaj mesaĝoj (0-5)

en: Mask for components to debug (see debug.h)
eo: Masko por sencimigaj komponantoj (vidu debug.h)

en: Where to send debug message (file|terminal)
eo: Kie sendi sencimigan mesaĝon (dosiero|terminalo)

en: Debugger for the backend. (Enclose any debugger arguments in single quotes ('') together with the command. Make sure to re-direct stdout!)
eo: Erarserĉilo por la backend. (Enmetu iujn ajn sencimigilargumentojn inter unuopaj citiloj ('') kune kun la komando. Nepre redirektu stdout!)

en: Use specified R installation, instead of the one configured at compile time (note: rkward R library must be installed to that installation of R)
eo: Uzu specifitan R-instalaĵon, anstataŭ tiu agordita ĉe kompiltempo (noto: rkward R-biblioteko devas esti instalita al tiu instalado de R)

en: Reuse a running RKWard instance (if available). If a running instance is reused, only the file arguments will be interpreted, all other options will be ignored.
eo: Reuzu kurantan petskribon de RKWard (se disponebla). Se ruliĝanta petskribo estas reuzata, nur la dosierargumentoj estos interpretitaj, ĉiuj aliaj elektebloj estos ignoritaj.

en: Behaves like --reuse, if any file arguments are also given, starts a new instance, otherwise. Intended for use in the .desktop file.
eo: Kondutas kiel --reuse, se iuj dosierargumentoj ankaŭ estas donitaj, komencas novan kazon, alie. Intencita por uzo en la .desktop dosiero.

en: When used in conjunction with rkward://runplugin/-URLs specified on the command line, suppresses the warning about application-external (untrusted) links.
eo: Se uzata kune kun rkward://runplugin/-URLs specifita sur la komandlinio, subpremas la averton pri aplikaĵ-eksteraj (nefidindaj) ligiloj.

en: Disable some startup validation code. Experimental option, not intended for regular use.
eo: Malebligu iun ekvalidigan kodon. Eksperimenta opcio, ne destinita por regula uzo.

en: Act as if the version of RKWard had changed (show setup wizard, and (re-)install rkward R package).
eo: Agi kvazaŭ la versio de RKWard ŝanĝiĝis (montri agordan sorĉiston kaj (re-)instali rkward R-pakaĵon).

en: File or files to open, typically a workspace, or an R script file. When loading several things, you should specify the workspace, first.
eo: Dosiero aŭ dosieroj por malfermi, tipe laborspaco, aŭ R-skriptodosiero. Kiam vi ŝargas plurajn aferojn, vi unue specifu la laborspacon.

en: <p><em>Note:</em> This setting does not take effect until you restart RKWard.</p>
eo: <p><em>Noto:</em> Ĉi tiu agordo ne efektiviĝas ĝis vi rekomencas RKWard.</p>

en: Search
eo: Serĉi

en: <p><b>Note:</b> This search line accepts so-called regular expressions. To limit the search to matches at the start of the string, start the filter with '^', e.g. ('^rk.'). To limit searches to the end of the string, append '$' at the end of the filter. To match arbitrary text in the middle of the search term, insert '.*'.</p>
eo: <p><b>Noto:</b> Ĉi tiu serĉlinio akceptas tiel nomatajn regulajn esprimojn. Por limigi la serĉon al kongruoj ĉe la komenco de la ĉeno, komencu la filtrilon per '^', ekz. ('^rk.'). Por limigi serĉojn al la fino de la ĉeno, aldonu '$' ĉe la fino de la filtrilo. Por kongrui arbitran tekston meze de la serĉa termino, enigu '.*'.</p>

en: Search backwards (previous occurrence of search term)
eo: Serĉu malantaŭen (antaŭa okazo de serĉtermino)

en: Search forward (next occurrence of search term)
eo: Serĉu antaŭen (venonta okazo de serĉtermino)

en: Match case
eo: Kongrui usklecon

en: Find as you type
eo: Trovi dum vi tajpas

en: Highlight all matches
eo: Emfazi ĉiujn kongruojn

en: Other Environments
eo: Aliaj Medioj

en: My Workspace
eo: Mia Laborspaco

en: My Workspace (no objects matching filter)
eo: Mia Laborspaco (neniu objekto kongrua al filtrilo)

en: Show Hidden Objects
eo: Montri Kaŝitajn Objektojn

[ctx: Fields==columns in tree view]
en: Fields to search in
eo: Kampoj por serĉi

en: Top level objects, only
eo: Altnivelaj objektoj, nur

en: Top level objects, and direct children
eo: Pintnivelaj objektoj, kaj rektaj infanoj

en: Depth of search in the object tree.<ul><li><i>%1</i> means looking for matches in objects that are on the search path, only (in <i>.GlobalEnv</i> or a loaded package)</li><li><i>%2</i> includes direct child objects. In this case, the list will show matching objects on the search path, <i>and</i> objects on the search path that hold matching child objects.</li>
eo: Profundo de serĉo en la objektoarbo.<ul><li><i>%1</i> signifas serĉi kongruojn en objektoj kiuj estas sur la serĉvojo, nur (en <i>.GlobalEnv</i> aŭ ŝargita pakaĵo)</li><li><i>%2</i> inkluzivas rektajn infanajn objektojn. En ĉi tiu kazo, la listo montros kongruajn objektojn sur la serĉvojo, <i>kaj</i> objektojn sur la serĉvojo kiuj enhavas kongruajn infanobjektojn.</li>

en: Show all objects
eo: Montri ĉiujn objektojn

en: Show functions, only
eo: Montri funkciojn, nur

en: Show objects excluding functions
eo: Montri objektojn krom funkcioj

en: When looking for a particular function, you may want to exclude 'data' objects, and vice versa. This control allows you to limit the list to objects that are not (or do not contain) functions, or to those that are (or contain) functions.
eo: Serĉante apartan funkcion, vi eble volas ekskludi objektojn de 'datumoj' kaj inverse. Ĉi tiu regilo permesas vin limigi la liston al objektoj kiuj ne estas (aŭ ne enhavas) funkciojn, aŭ al tiuj kiuj estas (aŭ enhavas) funkcioj.

[ctx: Width is limited, please opt for something that is not much longer than the English string. Simply 'Clear'/'Reset' should be good enough to understand the function.]
en: Reset filters
eo: Restarigi filtrilojn

en: Discards the current object search filters
eo: Forĵetas la nunajn objektoserĉajn filtrilojn

en: Show Fields
eo: Montri Kampojn

en: Select destination file name
eo: Elekti cel-dosiernomon

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko)
eo: RKWard Eligdosieroj [*.rko](*.rko)

en: All Files [*](*)
eo: Ĉiuj dosieroj [*](*)

en: File selection canceled
eo: Dosierelekto nuligita

en: Are you sure you want to overwrite the existing file '%1'?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas anstataŭigi la ekzistantan dosieron '%1'?

en: Overwrite?
eo: Ĉu anstataŭigi?

en: User canceled
eo: Uzanto nuligita

en: Not overwriting existing file
eo: Ne anstataŭante ekzistantan dosieron

en: Error while writing temporary output archive %1
eo: Eraro dum skribado de provizora eligarkivo %1

en: Failure to remove existing file %1. Missing permissions?
eo: Malsukceso forigi ekzistantan dosieron %1. Ĉu mankas permesoj?

en: Failure while copying output archive to %1
eo: Malsukceso dum kopiado de eligarkivo al %1

en: The path %1 does not exist or is not a file.
eo: La vojo %1 ne ekzistas aŭ ne estas dosiero.

en: Failure to open %1. Not an rkward output file?
eo: Malsukceso malfermi %1. Ĉu vi ne estas rkward eligo-dosiero?

en: Output directory %1 is already in use.
eo: Eliga dosierujo %1 jam estas uzata.

en: Output had no modifications. Nothing reverted.
eo: Eligo havis neniujn modifojn. Nenio revenis.

en: This output has not been saved before. Reverting will clear it, entirely. Are you sure you want to proceed?
eo: Ĉi tiu eligo ne estis konservita antaŭe. Reverti ĝin purigos ĝin, tute. Ĉu vi certas, ke vi volas daŭrigi?

en: Reverting will destroy any changes, since the last time you saved (%1). Are you sure you want to proceed?
eo: Malfarado detruos ajnajn ŝanĝojn, ekde la lasta fojo, kiam vi konservis (%1). Ĉu vi certas, ke vi volas daŭrigi?

en: User canceled.
eo: Uzanto nuligita.

en: Clearing will destroy any unsaved changes, and - upon saving - also saved changes. Are you sure you want to proceed?
eo: Malplenigo detruos ĉiujn nekonservitajn ŝanĝojn, kaj - post konservado - ankaŭ konservitajn ŝanĝojn. Ĉu vi certas, ke vi volas daŭrigi?

en: Output is not empty. Not clearing it.
eo: Eligo ne estas malplena. Ne malbarante ĝin.

en: [Unnamed]
eo: [Nenomita]

en: Output has been modified. Not closing it.
eo: Eligo estis modifita. Ne fermante ĝin.

en: The output has been modified, and closing it will discard all changes. What do you want to do?
eo: La eligo estis modifita, kaj fermante ĝin forĵetos ĉiujn ŝanĝojn. Kion vi volas fari?

en: Discard unsaved changes?
eo: Ĉu forĵeti nekonservitajn ŝanĝojn?

en: New empty output directory has been created, automatically
eo: Nova malplena eliga dosierujo estis kreita aŭtomate

en: Output has been activated, automatically
eo: Eligo estas aktivigita, aŭtomate

en: Output '%1' is already loaded in this session. Cannot create it.
eo: Eligo '%1' jam estas ŝargita en ĉi tiu seanco. Ne povas krei ĝin.

en: A file named '%1' already exists. Cannot create it.
eo: Dosiero nomita '%1' jam ekzistas. Ne povas krei ĝin.

en: File '%1' does not exist.
eo: Dosiero '%1' ne ekzistas.

en: The output identified by '%1' is not loaded in this session.
eo: La eligo identigita per '%1' ne estas ŝargita en ĉi tiu seanco.

en: Unhandled output command '%1'
eo: Netraktita eliga komando '%1'

en: <b>There have been errors and / or warnings. See below for a transcript</b>
eo: <b>Estis eraroj kaj/aŭ avertoj. Vidu malsupre por transskribo</b>

en: Output
eo: Eligo

en: Output:
eo: Eligo:

en: Errors / Warnings
eo: Eraroj / Avertoj

en: Errors / Warnings:
eo: Eraroj/Avertoj:

en: Cancel
eo: Nuligi

en: <b>An error occurred</b> (see below for details)
eo: <b>Okazis eraro</b> (vidu sube por detaloj)

en: <b>Done</b>
eo: <b>Farita</b>

en: Close
eo: Fermi

en: Keep waiting
eo: Daŭre atendi

en: Closing this window will cancel the current operation. Are you sure?
eo: Fermante ĉi tiun fenestron nuligos la nunan operacion. Ĉu vi certas?

en: Cancel operation
eo: Nuligi operacion

en: Cancel && Close
eo: Nuligi && Fermi

en: An operation is still running, please wait.
eo: Operacio ankoraŭ funkcias, bonvolu atendi.

en: Change
eo: Ŝanĝi

en: Overwrite
eo: Anstataŭigi

en: The given object name already exists
eo: La donita objektonomo jam ekzistas

en: Parent object: %1
eo: Gepatra objekto: %1

en: Select parent object
eo: Elekti gepatran objekton

en: Paste special...
eo: Alglui specialan...

en: Paste Special...
eo: Alglui Specialan...

en: Paste Mode
eo: Alglui Reĝimon

en: Single string
eo: Unuopa ĉeno

en: Vector
eo: Vektoro

en: data.frame
eo: datumoj.kadro

en: Field Separator
eo: Kampa Apartigilo

en: Tab
eo: Langeto

en: Comma
eo: Komo

en: Single space
eo: Ununura spaco

en: Any whitespace
eo: Ajna blankspaco

en: Other:
eo: Alia:

en: Quoting
eo: Citante

en: Do not quote values
eo: Ne citi valorojn

en: Automatic
eo: Aŭtomate

en: Quote all values
eo: Citi ĉiujn valorojn

en: Labels
eo: Etikedoj

en: First row contains labels
eo: La unua vico enhavas etikedojn

en: First column contains labels
eo: La unua kolumno enhavas etikedojn

en: Transformations
eo: Transformoj

en: Reverse horizontally
eo: Reversi horizontale

en: Reverse vertically
eo: Renversigi vertikale

en: Flip rows/columns
eo: Turni vicojn/kolumnojn

en: Insert NAs where needed
eo: Enigi NAojn kie necesas

en: Command failed to parse. Try using <i>Edit->Paste special...</i> in the R Console window for better diagnostics.
eo: Komando malsukcesis analizi. Provu uzi <i>Redakti->Alglui specialan...</i> en la R-Konzolo fenestro por pli bona diagnozo.

en: Pasting object from clipboard data failed.
eo: Malsukcesis alglui objekton el la datumoj de la tondujo.

en: Paste failed
eo: Alglui malsukcesis

en: Copy lines to output
eo: Kopii liniojn al eligo

en: Run line / selection
eo: Ruli linion / elekton

en: Runs the current selection (if any) or the current line (if there is no selection)
eo: Rulas la nunan elekton (se ekzistas) aŭ la nunan linion (se ne ekzistas elekto)

en: Run selection
eo: Ruli elekton

en: Run all
eo: Lanĉi ĉiujn

en: &Function reference
eo: &Funkcia referenco

en: [No keyword detected]
eo: [Neniu ŝlosilvorto detektita]

en: Search online
eo: Serĉi interrete

[ctx: very short: Preview is updating]
en: updating
eo: ĝisdatigante

[ctx: very short: Error while generating preview]
en: error
eo: eraro

[ctx: very short: Preview is up to date]
en: ready
eo: preta

[ctx: very short: Preview is turned off]
en: off
eo: malŝaltita

en: The preview is current unavailable (you will need to make further selections).
eo: La antaŭrigardo aktuale estas nedisponebla (vi devos fari pliajn elektojn).

en: Preview is turned off.
eo: Antaŭrigardo estas malŝaltita.

en: Preview is currently being updated.
eo: Antaŭrigardo aktuale estas ĝisdatiganta.

en: The command to generate the preview has failed.
eo: La komando por generi la antaŭrigardon malsukcesis.

en: Preview is up to date.
eo: Antaŭrigardo estas ĝisdatigita.

en: Warnings or Errors:
eo: Avertoj aŭ Eraroj:

en: Could not open file %1 for reading
eo: Ne eblis malfermi dosieron %1 por legado

en: Error parsing XML-file. Error-message was: '%1' in line '%2', column '%3'. Expect further errors to be reported below
eo: Eraro dum analizo de XML-dosiero. Erarmesaĝo estis: '%1' en linio '%2', kolumno '%3'. Atendu, ke pliaj eraroj estos raportitaj sube

en: Trying to retrieve children of invalid element
eo: Provante retrovi infanojn de nevalida elemento

en: Expected exactly one element '%1' but found %2
eo: Atendis ĝuste unu elementon '%1' sed trovis %2

en: '%1'-attribute not given. Assuming '%2'
eo: '%1'-atributo ne donita. Supozante '%2'

en: Illegal attribute value. Allowed values are one of '%1', only.
eo: Kontraŭleĝa atributvaloro. Permesitaj valoroj estas nur unu el '%1'.

en: Illegal attribute value. Only integer numbers are allowed.
eo: Kontraŭleĝa atributvaloro. Nur entjeraj nombroj estas permesitaj.

en: Illegal attribute value. Only real numbers are allowed.
eo: Kontraŭleĝa atributvaloro. Nur realaj nombroj estas permesitaj.

en: Illegal attribute value. Allowed values are '%1' or '%2', only.
eo: Kontraŭleĝa atributvaloro. Permesitaj valoroj estas nur '%1' aŭ '%2'.

en: Trying to retrieve contents of invalid element
eo: Provante retrovi enhavon de nevalida elemento

en: XML-parsing '%1'
eo: XML-analizo '%1'

en: no
eo: ne

en: (no label)
eo: (neniu etikedo)

en: You tried to invoke a plugin called '%1', but that plugin is currently unknown. Probably you need to load the corresponding PluginMap (Settings->Configure RKWard->Plugins), or perhaps the plugin was renamed.
eo: Vi provis alvoki kromaĵon nomitan '%1', sed tiu kromaĵo estas nuntempe nekonata. Verŝajne vi devas ŝargi la respondan PluginMap (Agordoj->Agordu RKWard->Plugins), aŭ eble la kromprogramo estis renomita.

en: No such plugin
eo: Ne tia kromaĵo

en: Bad serialization format while trying to invoke plugin '%1'. In general, this should not happen, unless you modified the parameters by hand. Please consider reporting this issue.
eo: Malbona seriiga formato dum oni provas alvoki kromprogramon '%1'. Ĝenerale, ĉi tio ne devus okazi, krom se vi modifis la parametrojn mane. Bonvolu konsideri raporti ĉi tiun problemon.

en: Bad serialization format
eo: Malbona seriiga formato

en: 
    The plugin has crashed.
eo: 
    La kromprogramo paneis.

en: Not all specified settings could be applied. Most likely this is because some R objects are no longer present in your current workspace.
eo: Ne ĉiuj specifitaj agordoj povus esti aplikitaj. Plej verŝajne tio estas ĉar iuj R-objektoj ne plu ĉeestas en via nuna laborspaco.

en: Not all settings applied
eo: Ne ĉiuj agordoj aplikitaj

en: 
    The plugin could not be auto-submitted with these settings.
eo: 
    La kromprogramo ne povus esti aŭtomate sendita kun ĉi tiuj agordoj.

en: Could not submit
eo: Ne eblis submeti

en: Could not open plugin map file %1. (Is not readable, or failed to parse)
eo: Ne eblis malfermi kromprogramon mapdosieron %1. (Ne estas legebla, aŭ malsukcesis analizi)

en: Skipping plugin map file '%1': Not compatible with this version of RKWard
eo: Preterpasi kromprogramon mapdosieron '%1': Ne kongrua kun ĉi tiu versio de RKWard

en: Specified required file '%1' does not exist or is not readable. Ignoring.
eo: Specifita postulata dosiero '%1' ne ekzistas aŭ ne estas legebla. Ignorante.

en: Could not resolve specified required pluginmap '%1'. You may have to install additional packages.
eo: Ne eblis solvi la bezonatan krommapon '%1'. Vi eble devos instali pliajn pakaĵojn.

en: Duplicate declaration of component id "%1" within pluginmap file "%2".
eo: Duobliga deklaro de komponentid "%1" ene de kromprogramdosiero "%2".

en: Specified file '%1' for component id "%2" does not exist or is not readable. Ignoring.
eo: Specifita dosiero '%1' por komponentid "%2" ne ekzistas aŭ ne estas legebla. Ignorante.

en: Component '%1' is not available in a version compatible with this version of RKWard
eo: Komponento '%1' ne haveblas en versio kongrua kun ĉi tiu versio de RKWard

en: Unspecified
eo: Nespecifita

en: Copyright (c): %1
eo: Kopirajto (c): %1

en: License: %1
eo: Permesilo: %1

en: Authors:
eo: Aŭtoroj:

[ctx: Author roles (contributor, etc.)]
en: Roles
eo: Roloj

en: Translators:
eo: Tradukistoj:

en: RKWard plugin map
eo: RKWard kromaĵo mapo

en: R package
eo: R-pakaĵo

en: This object has %1 dimension(s), but %2 dimension(s) is/are expected.
eo: Ĉi tiu objekto havas %1 dimensio(j)n, sed %2 dimensio(j) estas/estas atendataj.

en: This object has a length of %1, but a minimum length of %2 is expected.
eo: Ĉi tiu objekto havas longecon de %1, sed minimuma longo de %2 estas atendita.

en: This object has a length of %1, but a maximum length of %2 is expected.
eo: Ĉi tiu objekto havas longecon de %1, sed maksimuman longon de %2 estas atendita.

en: This object does not appear to belong to any of the classes <i>%1</i>.
eo: Ĉi tiu objekto ŝajnas ne aparteni al iu ajn el la klasoj <i>%1</i>.

en: This object's data type is <i>%1</i>, while expected type(s) is/are <i>%2</i>.
eo: La datumtipo de ĉi tiu objekto estas <i>%1</i>, dum atendata(j) tipo(j) estas/estas <i>%2</i>.

en: Select one:
eo: Elekti unu:

en: Specify model
eo: Indiki modelon

en: Full Model
eo: Plena Modelo

en: Main Effects only
eo: Ĉefaj Efektoj nur

en: Custom Model:
eo: Propra Modelo:

en: Main effects
eo: Ĉefaj efikoj

en: Level
eo: Nivelo

en: Term
eo: Terminon

en: Enter text
eo: Enigi tekston

en: Enter data:
eo: Enigi datumojn:

en: Type on these cells to expand the table
eo: Tajpu sur ĉi tiuj ĉeloj por vastigi la tabelon

en: Empty values are not allowed
eo: Malplenaj valoroj ne estas permesitaj

en: This column contains illegal values in some of its cells
eo: Ĉi tiu kolumno enhavas kontraŭleĝajn valorojn en kelkaj el siaj ĉeloj

en: Updating status, please wait
eo: Ĝisdatigas staton, bonvolu atendi

en: This row has not yet been processed.
eo: Ĉi tiu vico ankoraŭ ne estis prilaborita.

en: This row contains invalid settings.
eo: Ĉi tiu vico enhavas nevalidajn agordojn.

en: Please wait while settings are being processed
eo: Bonvolu atendi dum la agordoj estas procesitaj

en: One or more rows contain invalid settings.
eo: Unu aŭ pluraj vicoj enhavas nevalidajn agordojn.

en: At least %1 rows have to be defined (if any)
eo: Almenaŭ %1 vicoj devas esti difinitaj (se ekzistas)

en: At least %1 rows have to be defined
eo: Almenaŭ %1 vicoj devas esti difinitaj

en: At most %1 rows may be defined
eo: Maksimume %1 vicoj povas esti difinitaj

en: This element is not valid for the following reason(s):
eo: Ĉi tiu elemento ne validas pro la jena(j) kialo(j):

en: Enter filename
eo: Enigi dosiernomon

en: Select
eo: Elekti

en: The file or directory does not exist.
eo: La dosiero aŭ dosierujo ne ekzistas.

en: Only files (not directories) are acceptable, here.
eo: Nur dosieroj (ne dosierujoj) estas akcepteblaj ĉi tie.

en: Only directories (not files) are acceptable, here.
eo: Nur dosierujoj (ne dosieroj) estas akcepteblaj ĉi tie.

en: The specified file is not writable.
eo: La specifita dosiero ne estas skribebla.

en: You have to specify a filename (not directory) to write to.
eo: Vi devas specifi dosiernomon (ne dosierujon) por skribi.

en: <b>Note:</b> The given file already exists, and will be modified / overwritten.
eo: <b>Noto:</b> La donita dosiero jam ekzistas, kaj estos modifita/anstataŭita.

en: Only local files are allowed, here.
eo: Nur lokaj dosieroj estas permesitaj ĉi tie.

en: This url looks valid.
eo: Ĉi tiu URL aspektas valida.

en: The given filename / url is not valid.
eo: La donita dosiernomo/url ne validas.

en: Save to:
eo: Konservi al:

en: my.data
eo: miaj.datumoj

en: Enter value:
eo: Enigu valoron:

en: Preview
eo: Antaŭrigardo

en: There has been an error while trying to parse the description of this plugin ('%1'). Please refer to stdout for details.
eo: Okazis eraro dum provado analizi la priskribon de ĉi tiu kromprogramo ('%1'). Bonvolu raporti al stdout por detaloj.

en: Could not create plugin
eo: Ne eblis krei kromprogramon

en: Options
eo: Elektebloj

en: Code Preview
eo: Kodo Antaŭrigardo

en: Submit
eo: Sendi

en: Auto close
eo: Aŭtomata fermo

en: Help
eo: Helpo

en: Use Wizard
eo: Uzi Sorĉiston

en: Run again
eo: Ruli denove

en: Processing. Please wait
eo: Prilaborado. Bonvolu atendi

en: Below you can preview the R commands corresponding to the settings you made. Click 'Submit' to run the commands.
eo: Malsupre vi povas antaŭrigardi la R-komandojn respondajn al la agordoj kiujn vi faris. Alklaku 'Submeti' por ruli la komandojn.

en: Below you can preview the result of your settings, and the R commands to be run. Click 'Submit' to run the commands.
eo: Malsupre vi povas antaŭrigardi la rezulton de viaj agordoj, kaj la R-komandojn rulotaj. Alklaku 'Submeti' por ruli la komandojn.

en: Next >
eo: Sekva >

en: < Back
eo: < Reen

en: Use Dialog
eo: Uzi Dialogon

en: Select Variable(s)
eo: Elekti Variablo(j)n

en: Show all environments
eo: Montri ĉiujn mediojn

en: Show objects in all environments on the <i>search()</i> path, instead of just those in <i>.GlobalEnv</i>. Check this, if you want to select objects from a loaded package.
eo: Montru objektojn en ĉiuj medioj sur la vojo <i>serĉo()</i>, anstataŭ nur tiujn en <i>.GlobalEnv</i>. Kontrolu ĉi tion, se vi volas elekti objektojn el ŝargita pako.

en: Show filter options
eo: Montri filtrilopciojn

en: Expand all root level objects (show columns of data.frames)
eo: Vastigi ĉiujn radiknivelajn objektojn (montri kolumnojn de data.frames)

en: Collapse all root level objects (hide columns of data.frames)
eo: Malvastigi ĉiujn radiknivelajn objektojn (kaŝi kolumnojn de data.frames)

en: Variable:
eo: Variablo:

en: <p>Using this object, here, may lead to failures or unexpected results, for the following reason(s):</p>
eo: <p>Uzi ĉi tiun objekton, ĉi tie, povas konduki al malsukcesoj aŭ neatenditaj rezultoj, pro la jena(j) kialo(j):</p>

en: Running
eo: Rulanta

en: Canceled
eo: Nuligite

en: Command Chain
eo: Komando Ĉeno

en: Closed
eo: Fermita

en: Waiting
eo: Atendante

en: Command Stack
eo: Komando Stako

en: Command
eo: Komando

en: Description
eo: Priskribo

en: RKWard failed to detect an R installation on this system. Either R is not installed, or not at one of the standard installation locations.
eo: RKWard malsukcesis detekti R-instalaĵon sur ĉi tiu sistemo. Aŭ R ne estas instalita, aŭ ne ĉe unu el la normaj installokoj.

en: The configured R installation at <b>%1</b> does not exist or is not an executable.
eo: La agordita instalo de R ĉe <b>%1</b> ne ekzistas aŭ ne estas plenumebla.

en: The backend executable could not be found. This is likely to be a problem with your installation.
eo: La backend rulebla ne estis trovita. Ĉi tio verŝajne estos problemo kun via instalado.

en: The backend executable could not be started. Error message was: %1
eo: La backend rulebla ne povis esti komencita. Erarmesaĝo estis: %1

en: Error during handshake with backend process. Expected token '%1', received token '%2'
eo: Eraro dum manpremo kun malantaŭa procezo. Atendita ĵetono '%1', ricevita ĵetono '%2'

en: Version mismatch during handshake with backend process. Frontend is version '%1' while backend is '%2'.
    Please fix your installation.
eo: Versio miskongruo dum manpremo kun backend procezo. Frontend estas versio '%1' dum backend estas '%2'.
    Bonvolu ripari vian instaladon.

en: The backend process could not be started. Please check your installation.
eo: La malantaŭa procezo ne povus esti komencita. Bonvolu kontroli vian instaladon.

en: The backend process failed to start with exit code %1, message: '%2'.
eo: La malantaŭa procezo malsukcesis komenci kun elirkodo %1, mesaĝo: '%2'

en: Backend process has exited with code %1, message: '%2'.
eo: Funkcia procezo eliris kun kodo %1, mesaĝo: '%2'.

en: The R engine has shut down with status: %1
eo: La R-motoro malŝaltis kun stato: %1

en: The R engine has encountered a fatal error:
    %1
eo: La R-motoro renkontis fatalan eraron:
    %1

en: Message from the R backend
eo: Mesaĝo de la R-backend

en: Question from the R backend
eo: Demando de la R-backend

en: </p>	- The 'rkward' R-library either could not be loaded at all, or not in the correct version. This may lead to all sorts of errors, from single missing features to complete failure to function. The most likely cause is that the last installation did not place all files in the correct place. However, in some cases, left-overs from a previous installation that was not cleanly removed may be the cause.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>
eo: </p>	- La 'rkward' R-biblioteko aŭ tute ne povus esti ŝargita, aŭ ne en la ĝusta versio. Ĉi tio povas konduki al ĉiaj eraroj, de ununuraj mankantaj funkcioj ĝis kompleta malsukceso por funkcii. La plej verŝajna kaŭzo estas, ke la lasta instalado ne metis ĉiujn dosierojn en la ĝusta loko. Tamen, en iuj kazoj, restaĵoj de antaŭa instalado, kiu ne estis pure forigita, povas esti la kaŭzo.</p>		<p><b>Vi devus forlasi RKWard, nun, kaj ripari vian instaladon</b>. Por helpo pri tio, vidu <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p>

en: <p>	-There was a problem setting up the communication with R. Most likely this indicates a broken installation.</p>		<p><b>You should quit RKWard, now, and fix your installation</b>. For help with that, see <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>
eo: <p>	-Estis problemo pri agordo de la komunikado kun R. Plej verŝajne tio indikas rompitan instaladon.</p>		<p><b>Vi devus nun forlasi RKWard kaj ripari vian instaladon. </b>. Por helpo pri tio, vidu <a href="https://rkward.kde.org/compiling">https://rkward.kde.org/compiling</a>.</p></p>

en: Graphics version mismatch
eo: Grafika versio miskongruo

en: R Graphics Engine version has changed (from %1 to %2).<br>This change requires a recompilation.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Additional information</a>
eo: La versio de R Graphics Engine ŝanĝiĝis (de %1 al %2).<br>Ĉi tiu ŝanĝo postulas rekompilon.<br><a href="rkward://page/rkward_incompatible_version">Pliaj informoj</a>

en: Ok
eo: Bone

en: R Startup
eo: R Ekfunkciigo

en: <p>	-An unspecified error occurred that is not yet handled by RKWard. Likely RKWard will not function properly. Please check your setup.</p>
eo: <p>	-Okazis nespecifita eraro, kiu ankoraŭ ne estas pritraktata de RKWard. Verŝajne RKWard ne funkcios ĝuste. Bonvolu kontroli vian agordon.</p>

en: <p>There was a problem starting the R backend. The following error(s) occurred:</p>
eo: <p>Okazis problemo dum lanĉado de la R-backend. La jena(j) eraro(j) okazis:</p>

en: Error starting R
eo: Eraro dum lanĉado de R

en: The R-backend has indicated that in order to carry out the current task it needs the package '%1', which is not currently installed. We will open the package-management tool, and there you can try to locate and install the needed package.
eo: La R-backend indikis ke por plenumi la nunan taskon ĝi bezonas la pakaĵon '%1', kiu ne estas nuntempe instalita. Ni malfermos la pakaĵ-administran ilon, kaj tie vi povas provi lokalizi kaj instali la bezonatan pakaĵon.

en: Require package '%1'
eo: Postuli pakaĵon '%1'

en: Quitting was canceled
eo: Forlaso estis nuligita

en: A command in the R backend is trying to change the character encoding. While RKWard offers support for this, and will try to adjust to the new locale, this operation may cause subtle bugs, if data windows are currently open. Also the feature is not well tested, yet, and it may be advisable to save your workspace before proceeding.
    If you have any data editor opened, or in any doubt, it is recommended to close those first (this will probably be auto-detected in later versions of RKWard). In this case, please choose 'Cancel' now, then close the data windows, save, and retry.
eo: Komando en la R-backend provas ŝanĝi la signan kodigon. Dum RKWard proponas subtenon por ĉi tio, kaj provos alĝustigi la novan lokaĵon, ĉi tiu operacio povas kaŭzi subtilajn erarojn, se datenfenestroj estas nuntempe malfermitaj. Ankaŭ la funkcio ankoraŭ ne estas bone provita, kaj eble estos konsilinde konservi vian laborspacon antaŭ ol daŭrigi.
    Se vi havas iun ajn datuman redaktilon malfermitan, aŭ en ajna dubo, oni rekomendas fermi tiujn unue (ĉi tio verŝajne estos aŭtomate. detektita en pli postaj versioj de RKWard). En ĉi tiu kazo, bonvolu elekti 'Nuligi' nun, tiam fermu la datumfenestrojn, konservu kaj reprovu.

en: Locale change
eo: Loka ŝanĝo

en: Changing the locale was canceled by user
eo: Ŝanĝo de la loko estis nuligita de uzanto

en: Attempt to start recording, while already recording commands. Ignoring.
eo: Provi komenci registradon, dum vi jam registras komandojn. Ignorante.

en: Could not open file for writing. Not recording commands
eo: Ne eblis malfermi dosieron por skribado. Ne registrante komandojn

en: Error: unrecognized request '%1'
eo: Eraro: nerekonita peto '%1'

en: R backend requests information
eo: R backend petas informojn

en: 
    The R backend will be shut down immediately. This means, you can not use any more functions that rely on it. I.e. you can do hardly anything at all, not even save the workspace (but if you're lucky, R already did that). What you can do, however, is save any open command-files, the output, or copy data out of open data editors. Quit RKWard after that. Sorry!
eo: 
    La R-backend estos malŝaltita tuj. Ĉi tio signifas, ke vi ne povas uzi pliajn funkciojn, kiuj dependas de ĝi. T.s. vi povas fari preskaŭ nenion, eĉ ne konservi la laborspacon (sed se vi bonŝancas, R jam faris tion). Kion vi povas fari, tamen, estas konservi ajnajn malfermitajn komanddosierojn, la eligon, aŭ kopii datumojn el malfermitaj datumoj-redaktiloj. Forlasu RKWard post tio. Pardonu!

en: R engine has died
eo: R-motoro mortis

en: Graphics Device Number %1
eo: Grafika Aparato Numero %1

[ctx: Window title]
en: %1 (Active)
eo: %1 (Aktiva)

[ctx: Window title]
en: %1 (Inactive)
eo: %1 (Neaktiva)

en: <h2>Locating point(s)</h2><p>Use left mouse button to select point(s). Any other mouse button to stop.</p>
eo: <h2>Loki punkto(j)n</h2><p>Uzu maldekstran musbutonon por elekti punkto(j)n. Ajna alia musbutono por haltigi.</p>

en: <p>Press Enter to see next plot, or click 'Cancel' to abort.</p>
eo: <p>Premu Enter por vidi la sekvan grafikaĵon, aŭ alklaku 'Nuligi' por ĉesigi.</p>

en: Ok to show next plot?
eo: Bone montri la sekvan grafikon?

en: There has been an error while trying to connect the on-screen graphics backend. This means, on-screen graphics using the RKWard device will not work in this session.
eo: Okazis eraro dum provado konekti la surekranan grafikan backend. Ĉi tio signifas, surekranaj grafikaĵoj uzantaj la RKWard-aparaton ne funkcios en ĉi tiu seanco.

en: Expected connection token %1, but read connection token %2
eo: Atendita konekto-signalo %1, sed legita konekto-signalo %2

en: Error while connection graphics backend
eo: Eraro dum konekta grafika backend

en: The 'katepart' component could not be loaded. RKWard cannot run without katepart, and will exit, now. Please install katepart, and try again.
eo: La komponanto 'katepart' ne povis esti ŝargita. RKWard ne povas funkcii sen katepart, kaj eliros, nun. Bonvolu instali katepart, kaj provi denove.

en: 'katepart' component could not be found
eo: 'katepart' komponanto ne estis trovita

en: R Console
eo: R Konzolo

en: Scrollbar minimap
eo: Srollbar minimapo

en: Dynamic word wrap
eo: Dinamika vortvolvaĵo

en: Syntax error
eo: Sintaksa eraro

en: Select command history file to load
eo: Elekti komandan historian dosieron por ŝargi

en: R history files [*.Rhistory](*.Rhistory);;All files [*](*)
eo: R-historiaj dosieroj [*.Rhistory](*.Rhistory);;Ĉiuj dosieroj [*](*)

en: Select filename to save command history
eo: Elekti dosiernomon por konservi komandhistorion

en: R history files [*.Rhistory] (*.Rhistory);;All files [*] (*)
eo: R-historiaj dosieroj [*.Rhistory] (*.Rhistory);;Ĉiuj dosieroj [*] (*)

en: Interrupt running command
eo: Interrompi la kurantan komandon

en: Copy selection literally
eo: Kopii elekton laŭvorte

en: Copy commands, only
eo: Kopii komandojn, nur

en: Print Console
eo: Presa Konzolo

en: Import command history...
eo: Importi komandhistorion...

en: Export command history...
eo: Eksporti komandhistorion...

en: You have configured RKWard to pipe script editor commands through the R Console. However, another command is currently active in the console. Do you want to append it to the command in the console, or do you want to reset the console, first? Press cancel if you do not wish to run the new command, now.
eo: Vi agordis RKWard por enkonduki komandojn pri skripto-redaktilo per la R-Konzolo. Tamen, alia komando estas nuntempe aktiva en la konzolo. Ĉu vi volas almeti ĝin al la komando en la konzolo, aŭ ĉu vi volas unue restarigi la konzolon? Premu nuligi se vi ne volas ruli la novan komandon nun.

en: R Console is busy
eo: R Konzolo estas okupata

en: Append
eo: Aldoni

en: Reset, then submit
eo: Restarigi, poste sendi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Vido

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
eo: &Ruli

en: <p>You are about to start an RKWard dialog from outside of RKWard, probably by clicking on an 'rkward://'-link, somewhere. In case you have found this link on an external website, please bear in mind that R can be used to run arbitrary commands on your computer, <b>potentially including downloading and installing malicious software</b>. If you do not trust the source of the link you were following, you should press 'Cancel', below.</p><p>In case you click 'Continue', no R code will be run, unless and until you click 'Submit' in the dialog window, and you are encouraged to review the generated R code, before doing so.</p><p><i>Note</i>: Checking 'Do not ask again' will suppress this message for the remainder of this session, only.
eo: <p>Vi estas komenconta dialogon de RKWard de ekster RKWard, verŝajne klakante sur 'rkward://'-ligilo, ie. Se vi trovis ĉi tiun ligon en ekstera retejo, bonvolu memori, ke R povas esti uzata por ruli arbitrajn komandojn en via komputilo, <b>eble inkluzive de elŝuto kaj instalado de malica programaro</b>. Se vi ne fidas la fonton de la ligilo, kiun vi sekvis, vi devus premi 'Nuligi', sube.</p><p>Se vi alklakas 'Daŭrigi', neniu R-kodo estos rulita, krom se kaj ĝis vi alklakas 'Sendu' en la dialogfenestro, kaj vi instigas revizii la generitan R-kodon, antaŭ ol fari tion.</p><p><i>Noto</i>: Markante 'Ne demandu denove' forigos ĉi tiun mesaĝon. por la resto de ĉi tiu seanco, nur.

en: A note on external links
eo: Noto pri eksteraj ligiloj

en: Setting up plugins...
eo: Agordante kromaĵojn...

en: New RKWard plugin packs (listed below) have been found, and have been activated, automatically. To de-activate selected plugin packs, use Settings->Configure RKWard->Plugins.
eo: Novaj krompakoj de RKWard (listigitaj malsupre) estis trovitaj kaj aktivigitaj aŭtomate. Por malaktivigi elektitajn kromprogramojn, uzu Agordojn->Agordu RKWard->Aldonaĵojn.

en: New plugins found
eo: Novaj kromaĵoj trovitaj

en: The following RKWard pluginmap files could not be loaded, and have been disabled. This could be because they are broken, not compatible with this version of RKWard, or not meant for direct loading (see the 'Details' for more information). They have been disabled.
eo: La sekvaj aldonmapdosieroj de RKWard ne povis esti ŝargitaj, kaj estis malŝaltitaj. Ĉi tio povus esti ĉar ili estas rompitaj, ne kongruaj kun ĉi tiu versio de RKWard, aŭ ne destinitaj por rekta ŝargo (vidu la 'Detalojn' por pliaj informoj). Ili estis malfunkciigitaj.

en: Failed to load some plugin maps
eo: Malsukcesis ŝargi kelkajn krommapojn

en: Some errors were encountered while loading the following RKWard pluginmap files. This could be because individual plugins are broken or not compatible with this version of RKWard (see the 'Details' for more information). Other plugins were loaded, successfully, however.
eo: Kelkaj eraroj estis renkontitaj dum ŝargo de la sekvaj RKWard krommapdosieroj. Ĉi tio povus esti ĉar individuaj kromprogramoj estas rompitaj aŭ ne kongruaj kun ĉi tiu versio de RKWard (vidu la 'Detalojn' por pliaj informoj). Aliaj kromaĵoj estis ŝargitaj, tamen sukcese.

en: Note: You will not be warned about these pluginmap files again, until you upgrade RKWard, or remove and re-add them in Settings->Configure RKWard->Plugins.
eo: Noto: Vi ne estos avertita pri ĉi tiuj krommapdosieroj denove, ĝis vi ĝisdatigos RKWard, aŭ forigos kaj re-aldonos ilin en Agordoj->Agordu RKWard->Aldonaĵoj.

en: Carbon Copy Settings
eo: Karbonaj Kopiaj Agordoj

en: Workspace
eo: Laborspaco

en: Files
eo: Dosieroj

en: Pending Jobs
eo: Pritraktataj Labortaskoj

en: Debugger Frames
eo: Sencimigilo Kadroj

en: Debugger Console
eo: Sencimigila Konzolo

en: RKWard Debug Messages
eo: RKWard Sencimigaj Mesaĝoj

en: Dataset
eo: Datenaro

en: Creates new empty dataset and opens it for editing
eo: Kreas novan malplenan datumaron kaj malfermas ĝin por redaktado

en: Script File
eo: Skriptdosiero

en: Output document
eo: Eliga dokumento

en: Creates and activates a new output document
eo: Kreas kaj aktivigas novan eligdokumenton

en: Open R Script File...
eo: Malfermi R-Skriptodosieron...

en: Open RKWard Output File...
eo: Malfermi RKWard Eligdosiero...

en: Open any File...
eo: Malfermi ajnan dosieron...

en: Open Recent R Script File
eo: Malfermi Lastatempan R-Skriptodosieron

en: Import Assistant
eo: Importa Asistanto

en: Assistant to find the best method to import data from a variety of formats
eo: Asistanto por trovi la plej bonan metodon por importi datumojn el diversaj formatoj

en: Open Workspace...
eo: Malfermi Laborspacon...

en: Opens an existing document
eo: Malfermas ekzistantan dokumenton

en: Open Recent Workspace
eo: Malfermi Lastatempan Laborspacon

en: Opens a recently used file
eo: Malfermas lastuzitan dosieron

en: Save Workspace
eo: Konservi Laborspacon

en: Saves the actual document
eo: Konservas la realan dokumenton

en: Save Workspace As
eo: Konservi Laborspacon Kiel

en: Saves the actual document as...
eo: Konservas la realan dokumenton kiel...

en: Quits the application
eo: Forlasas la aplikaĵon

en: Interrupt all commands
eo: Interrompi ĉiujn komandojn

en: CC commands to output...
eo: CC-komandoj por eligi...

en: Manage R packages and plugins...
eo: Administri R-pakaĵojn kaj kromaĵojn...

en: Close All Data
eo: Fermi Ĉiujn Datumojn

en: Closes all open data editors
eo: Fermas ĉiujn malfermitajn datumajn redaktilojn

en: Close All
eo: Fermi ĉiujn

en: Detach
eo: Malkroĉi

en: Check installation
eo: Kontroli instaladon

en: [No actions available for current view]
eo: [Neniu agoj disponeblaj por nuna vido]

en: Open...
eo: Malfermi...

en: Create...
eo: Krei...

en: Save...
eo: Konservi...

en: Restart R Backend
eo: Rekomenci R Backend

en: <p><b>Restarting the backend will discard all unsaved data in this workspace!</b> All data editors, and graphics windows will be closed.</p><p>Are you sure you want to proceed?</p>
eo: <p><b>Restartigo de la backend forĵetos ĉiujn nekonservitajn datumojn en ĉi laborspaco!</b> Ĉiuj datumredaktiloj kaj grafikaj fenestroj estos fermitaj.</p><p>Ĉu vi certas ke vi volas daŭrigi?</p>

en: Restart R backend
eo: Rekomenci R-backend

en: <p>One or more operations are pending.</p><p>If you have recently chosen to save your workspace, and you see this message, <b>your data may not be saved, yet!</b></p><p>How do you want to proceed?</p>
eo: <p>Unu aŭ pluraj operacioj estas pritraktataj.</p><p>Se vi lastatempe elektis konservi vian laborspacon, kaj vi vidas ĉi tiun mesaĝon, <b>viaj datumoj eble ankoraŭ ne estas konservitaj!</b></p><p>Kiel vi volas procedi?</p>

en: R commands still pending
eo: R-komandoj ankoraŭ pritraktataj

en: Force restart now
eo: Forto rekomenci nun

en: Check again
eo: Kontroli denove

en: Cancel restarting
eo: Nuligi rekomencon

en: Current working directory
eo: Nuna labordosierujo

en: Configure R backend
eo: Agordi R-backend

en: Exiting...
eo: Finante...

en: New dataset
eo: Nova datumaro

en: Enter name for the new dataset
eo: Enigu nomon por la nova datumaro

en: Opening workspace...
eo: Malferma laborspaco...

en: Select workspace to open...
eo: Elekti laborspacon por malfermi...

en: The <b>R</b> engine is busy.
eo: La motoro <b>R</b> estas okupata.

en: The <b>R</b> engine is idle.
eo: La motoro <b>R</b> estas neaktiva.

en: The <b>R</b> engine is being initialized.
eo: La motoro <b>R</b> estas pravigita.

en: The <b>R</b> engine is unavailable.
eo: La motoro <b>R</b> ne estas disponebla.

en: R engine unavailable. See <a href="rkward://page/rkward_trouble_shooting">troubleshooting</a> for possible solutions.
eo: R-motoro nedisponebla. Vidu <a href="rkward://page/rkward_trouble_shooting">problemsolvado</a> pri eblaj solvoj.

en: Open
eo: Malfermi

en: Opening mode:
eo: Malferma reĝimo:

en: Guess file type, automatically
eo: Diveni dosiertipon, aŭtomate

en: Open as text / script file
eo: Malfermi kiel teksto/skripto dosiero

en: Open as text file and force R highlighting
eo: Malfermi kiel tekstdosieron kaj devigi R-markigon

en: Select RKWard Output file to open...
eo: Elekti RKWard-Eligdosieron por malfermi...

en: RKWard Output Files [*.rko](*.rko);;All files [*](*)
eo: RKWard Eligdosieroj [*.rko](*.rko);;Ĉiuj dosieroj [*](*)

en: Open script file(s)
eo: Malfermi skriptodosiero(j)n

en: [Unnamed Workspace]
eo: [Nenomita Laborspaco]

note: i18n: ectx: Menu (new_data)
en: &New
eo: &Nova

note: i18n: ectx: Menu (open_specific)
en: &Open by Type
eo: &Malfermi laŭ Tipo

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
eo: &Importi

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
eo: &Eksporti

note: i18n: ectx: Menu (workspace)
en: &Workspace
eo: &Laborspaco

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
eo: &Fenestroj

note: i18n: ectx: Menu (window_activate)
en: &Activate
eo: &Aktivigi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: &Agordoj

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
eo: &Helpo

en: summary (x)
eo: resumo (x)

en: print (x)
eo: presi (x)

en: <b>Object was deleted</b>
eo: <b>Objekto estis forigita</b>

en: Object Viewer: %1
eo: Objekta Vidilo: %1

en: The object was changed. You may want to click "Update"
eo: La objekto estis ŝanĝita. Vi eble volas alklaki "Ĝisdatigi"

en: Update
eo: Ĝisdatigi

en: Fetching information
eo: Alportante informojn

en: The QtScript-backend has reported an error:
    %1
eo: La QtScript-backend raportis eraron:
    %1

en: Scripting error
eo: Skripta eraro

en: Script Error in %1, line %2: %3
    Backtrace:
    %4
eo: Skripto-eraro en %1, linio %2: %3
    Malantaŭa spuro:
    %4

en: The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.
eo: La dosiero "%1" (bezonata de "%2") ne estis trovita. Bonvolu kontroli vian instaladon.

en: Error opening script file %1
eo: Eraro dum malfermado de skriptodosiero %1

en: inlined code
eo: enliniita kodo

en: Script Error at '%1' line %2: %3
eo: Skripto-eraro ĉe '%1' linio %2: %3

en: error ('The file "%1" (needed by "%2") could not be found. Please check your installation.');
eo: eraro ('La dosiero "%1" (bezonata de "%2") ne estis trovita. Bonvolu kontroli vian instaladon.');

en: ## Prepare
eo: ## Preparu

en: ## Compute
eo: ## Komputilu

en: ## Print result
eo: ## Presi rezulton

en: Settings
eo: Agordoj

en: <h1>Add-ons</h1><p>RKWard add-ons come in a variety of forms, each with their own configuration options:</p><h2>R packages</h2><p><a href="rkward://settings/rpackages">Add-ons to the R language itself</a>. These are usually downloaded from "CRAN". Some of these add-on packages may additionally contain RKWard plugins.</p><h2>RKWard plugins</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Graphical dialogs to R functionality</a>. These plugins are usually pre-installed with RKWard, or with an R package. However, they can be activated/deactivated to help keep the menus manageable. Note that it is relatively easy to <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">create your own custom dialogs as plugins</a>!</p><h2>Kate plugins</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Plugins developed for Kate / KTextEditor</a>. These provide shared functionality that is useful in the context of text editing and IDE applications. These plugins are usually found pre-installed on your system. You can configure to load the plugins that are useful to your own workflow.</p>
eo: <h1>Aldonaĵoj</h1><p>RKWard-aldonaĵoj venas en diversaj formoj, ĉiu kun siaj propraj agordaj elektebloj:</p><h2>R-pakaĵoj</h2><p><a href ="rkward://settings/rpackages">Aldonaĵoj al la R-lingvo mem</a>. Ĉi tiuj estas kutime elŝutitaj de "CRAN". Iuj el ĉi tiuj aldonaĵoj povas aldone enhavi RKWard-aldonaĵojn.</p><h2>RKWard-kromaĵoj</h2><p><a href="rkward://settings/plugins">Grafikaj dialogoj al R-funkcio </a>. Ĉi tiuj kromaĵoj estas kutime antaŭinstalitaj kun RKWard, aŭ kun R-pakaĵo. Tamen, ili povas esti aktivigitaj/malaktivigitaj por helpi konservi la menuojn regeblaj. Notu, ke estas relative facile <a href="https://api.kde.org/doc/rkwardplugins/">krei viajn proprajn personecigitajn dialogojn kiel kromaĵojn</a>!</p><h2>Kate aldonaĵoj</h2><p><a href="rkward://settings/kateplugins">Aldonaĵoj evoluigitaj por Kate / KTextEditor</a>. Tiuj disponigas komunan funkciecon kiu estas utila en la kunteksto de tekstoredaktado kaj IDE-aplikoj. Ĉi tiuj kromaĵoj kutime troviĝas antaŭinstalitaj en via sistemo. Vi povas agordi por ŝargi la kromaĵojn utilajn al via propra laborfluo.</p>

en: Add-ons
eo: Aldonaĵoj

en: Code Completion / Code Hints
eo: Kodkompletigo / Kodaj Konsiloj

en: Function call tip
eo: Funkcia voko konsileto

en: Function argument completion
eo: Funkcia argumento kompletigo

en: Object name completion
eo: Kompletigo de la nomo de objekto

en: Filename completion
eo: Dosiernomo kompletigo

en: Auto word completion
eo: Aŭtomata vortkompletigo

en: Mouseover object info
eo: Mousover-objekto informoj

en: Start code completions/hints, automatically
eo: Komenci kodkompletigojn/sugestojn, aŭtomate

en: Minimum number of characters
eo: Minimuma nombro da signoj

en: Timeout (milliseconds)
eo: Tempo (milisekundoj)

en: (Attempt to) start completion whenever the cursor position changes
eo: (Provo) komenci kompletigon kiam ajn la kursoropozicio ŝanĝiĝas

en: Note: Further shortcuts can be assigned, and by default, Ctlr+Space invokes completions, in addition to this. Further, pressing the Tab key, while completions are shown, performs partial completion (if possible), independent of this setting.
eo: Noto: Pliaj ŝparvojoj povas esti asignitaj, kaj defaŭlte, Ctlr+Spaco alvokas kompletigojn, krom tio. Plue, premante la Tab-klavon, dum kompletigoj estas montritaj, faras partan kompletigon (se eble), sendepende de ĉi tiu agordo.

en: Tab key invokes code completion
eo: Tab-klavo alvokas kodkompletigon

en: Up/down cursor keys
eo: Klavoj de kursoro supren/malsupren

en: Alt+Up/down cursor keys
eo: Alt+Supren/malsupren-kursaj klavoj

en: If you wish to avoid ambiguity between navigation completion options and navigating the document, you can set the behavior such that completion items are navigate using Alt+up / Alt+down, instead of just the up/down cursor keys.
eo: Se vi volas eviti ambiguecon inter navigaciaj kompletigaj elektebloj kaj navigado de la dokumento, vi povas agordi la konduton tiel, ke kompletigaj eroj navigu per Alt+supren / Alt+malsupren, anstataŭ nur la supre/malsupren kursoklavoj.

en: Keyboard navigation of completion items
eo: Klavarnavigado de kompletigaj eroj

en: '$'-operator (list$member)
eo: '$'-funkciigisto (listo$membro)

en: '[['-operator (list[["member"]])
eo: '[['-funkciigisto (listo[["membro"]])

[ctx: Note: list() and data.frame() are programming terms in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to members of list() and data.frame() objects
eo: Operaciisto por aliro al membroj de list() kaj data.frame() objektoj

en: '@'-operator (object@member)
eo: '@'-funkciigisto (objekto@membro)

en: 'slot()'-function (slot(object, member))
eo: 'slot()'-funkcio (fendeto (objekto, membro))

[ctx: Note: S4-slot() is a programming term in R, and should not be translated, here]
en: Operator for access to S4-slot()s
eo: Operaciisto por aliro al S4-slot()s

en: For masked objects, only
eo: Por maskitaj objektoj, nur

en: For objects outside of <i>.GlobalEnv</i>, only
eo: Por objektoj ekster <i>.GlobalEnv</i>, nur

en: Always
eo: Ĉiam

en: Include environment for objects on the search path:
eo: Enmeti medion por objektoj sur la serĉvojo:

en: Offer completions in all file types (not just R scripts)
eo: Proponi kompletigojn en ĉiuj dosiertipoj (ne nur R-skriptoj)

en: <b>Note: </b>Additional (common) completion options are available at the <a href="rkward://settings/editor">script editor settings</a>
eo: <b>Noto: </b>Pliaj (oftaj) kompletigaj elektebloj disponeblas ĉe la <a href="rkward://settings/editor">agordoj de skriptoredaktilo</a>

en: Settings marked with (*) do not take effect until you restart RKWard
eo: Agordoj markitaj per (*) ne efektiviĝas ĝis vi rekomencas RKWard

en: Autosaves
eo: Aŭtomataj konservoj

en: Autosave interval (minutes)
eo: Aŭtomata konserva intervalo (minutoj)

en: Keep autosave file after manual save
eo: Konservi aŭtomate konservadon post mana konservado

en: <p>A list of filters (file name extensions) that should be treated as R script files. Most importantly, files matching one of these filters will always be opened with R syntax highlighting.</p><p>Filters are case insensitive.</p>
eo: <p>Listo de filtriloj (dosiernomaj etendoj) kiuj devus esti traktataj kiel R-skriptodosieroj. Plej grave, dosieroj kongruantaj kun unu el ĉi tiuj filtriloj ĉiam estos malfermitaj per R-sintakso-markigo.</p><p>Filtriloj ne distingas minusklecojn.</p>

en: R script file filters (separated by spaces)
eo: R-skriptdosierfiltriloj (apartitaj per spacoj)

en: Script editor
eo: Skripto redaktilo

en: Load/Save command history
eo: Ŝargi/Konservi komandhistorion

en: Maximum length of command history (0 for no limit)
eo: Maksimuma longeco de komanda historio (0 por neniu limo)

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the console (0 for not limit)
eo: Maksimuma nombro da alineoj/linioj por montri en la konzolo (0 por ne limo)

en: Run commands from script editor through console
eo: Ruli komandojn de skriptoredaktilo per konzolo

en: Also add those commands to console history
eo: Ankaŭ aldoni tiujn komandojn al konzola historio

en: Do not add
eo: Ne aldoni

en: Add only if single line
eo: Aldoni nur se unu linio

en: Add all commands
eo: Aldoni ĉiujn komandojn

en: Command history is context sensitive by default
eo: Komandhistorio estas defaŭlte kunteksta

en: Console
eo: Konzolo

en: <b>These settings are for debugging purposes, only.</b> It is safe to leave them untouched. Also, these settings will only apply to the current session, and will not be saved.
eo: <b>Ĉi tiuj agordoj estas nur por sencimigaj celoj.</b> Estas sekure lasi ilin netuŝitaj. Ankaŭ ĉi tiuj agordoj aplikiĝos nur al la nuna seanco, kaj ne estos konservitaj.

en: Debug level
eo: Sencimiga nivelo

en: Debug flags
eo: Sencimigi flagojn

en: Command timeout
eo: Ordotempo

en: <i>Note:</i> Debug output is written to %1
eo: <i>Noto:</i> Sencimiga eligo estas skribita al %1

en: Debug
eo: Sencimigi

en: Directory where rkward may store files (setting takes effect after restarting RKWard)
eo: Dosierujo kie rkward povas konservi dosierojn (agordo efektiviĝas post rekomenco de RKWard)

en: Startup behavior
eo: Komenca konduto

en: Load .RData-file from startup directory, if available (R option '--restore')
eo: Ŝargu .RData-dosiero el starta dosierujo, se disponebla (R elekteblo '--restore')

en: Show RKWard Help on Startup
eo: Montri RKWard Helpon ĉe Ekfunkciigo

en: Initial working directory
eo: Komenca labordosierujo

en: Do not change current directory on startup
eo: Ne ŝanĝu nunan dosierujon dum ekfunkciigo

en: RKWard files directory (as specified, above)
eo: Dosierujo de dosieroj RKWard (kiel specifite supre)

en: User home directory
eo: Hejma dosierujo de uzantoj

en: Last used directory
eo: Laste uzata dosierujo

en: The following directory (please specify):
eo: La sekva dosierujo (bonvolu specifi):

en: <p>The initial working directory to use. Note that if you are loading a workspace on startup, and you have configured RKWard to change to the directory of loaded workspaces, that directory will take precedence.</p>
eo: <p>La komenca labordosierujo uzinda. Notu, ke se vi ŝargas laborspacon dum ekfunkciigo, kaj vi agordis RKWard por ŝanĝi al la dosierujo de ŝargitaj laborspacoj, tiu dosierujo havos prioritaton.</p>

en: <p>The number of recent files to remember (in the Open Recent R Script File menu).</p>
eo: <p>La nombro de lastatempaj dosieroj memorendaj (en la menuo Malfermu Lastatempan Skripton de R).</p>

en: Maximum number of recently used files to remember per category
eo: Maksimuma nombro de lastatempe uzataj dosieroj por memori per kategorio

en: The workplace layout (i.e. which script-, data-, help-windows are open) may be saved (and loaded) per R workspace, or independent of the R workspace. Which do you prefer?
eo: La laboreja aranĝo (t.e. kiu skripto-, datum-, helpfenestroj estas malfermitaj) povas esti konservita (kaj ŝargita) per R-laborspaco, aŭ sendependa de la R-laborspaco. Kiun vi preferas?

en: Save/restore with R workspace, when saving/loading R workspace
eo: Konservi/restarigi per R-laborspaco dum konservado/ŝargado de R-laborspaco

en: Save/restore independent of R workspace (save at end of RKWard session, restore at next start)
eo: Konservi/restarigi sendepende de R-laborspaco (konservi ĉe la fino de RKWard-seanco, restarigi ĉe la venonta komenco)

en: Do not save/restore workplace layout
eo: Ne konservi/restarigi laborejan aranĝon

en: When loading a workspace, change to the corresponding directory.
eo: Ŝargante laborspacon, ŝanĝu al la responda dosierujo.

en: Warn when editing objects with more than this number of fields (0 for no limit):
eo: Avertu kiam redaktas objektojn kun pli ol ĉi tiu nombro da kampoj (0 por neniu limo):

en: MDI window focus behavior
eo: MDI-fenestra fokuskonduto

en: Click to focus
eo: Klaki por fokusigi

en: Focus follows mouse
eo: Fokuso sekvas muson

en: General
eo: Ĝenerala

en: Default graphics device
eo: Defaŭlta grafika aparato

en: RKWard native device
eo: RKWard denaska aparato

en: Platform default device
eo: Platforma defaŭlta aparato

en: Other device:
eo: Alia aparato:

en: <p>The default device to be used for plotting, i.e. when new plot is created, while no graphics device is active (see <i>options("device")</i>).</p><p>The RKWard native device is the recommended choice for most users. This corresponds to the R command <i>RK()</i>.</p><p>The 'Platform default device' corresponds to one of <i>X11()</i>, <i>windows()</i>, or <i>quartz()</i>, depending on the platform.</p><p>You can also specify the name of a function such as <i>Cairo</i>.</p>
eo: <p>La defaŭlta aparato por esti uzata por grafikaĵo, t.e. kiam nova grafikaĵo estas kreita, dum neniu grafika aparato estas aktiva (vidu <i>elektebloj("aparato")</i>).</p><p>La denaska aparato RKWard estas la rekomendinda elekto por plej multaj uzantoj. Ĉi tio respondas al la R-komando <i>RK()</i>.</p><p>La 'Defaŭlta aparato de la platformo' respondas al unu el <i>X11()</i>, <i>windows( )</i>, aŭ <i>quartz()</i>, depende de la platformo.</p><p>Vi povas ankaŭ specifi la nomon de funkcio kiel <i>Kairo</i>. </p>

en: Integration of R standard devices
eo: Integriĝo de R-normaj aparatoj

en: Replace with RKWard device
eo: Anstataŭigi per RKWard-aparato

en: Embed original device
eo: Enigi originan aparaton

en: No device integration
eo: Neniu aparato integriĝo

en: <p>Many scripts use calls to platform specific standard devices (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), although any on-screen device could be used at these places. RKWard provides overloads for these standard device functions, which can change their behavior when used in user code:</p><ul><li>The calls can be re-directed to the RKWard native device (<i>RK()</i>). Some, but not all function arguments will be matched, others will be ignored.</li><li>The original platform specific devices can be used, but embedded into RKWard windows. This option is not available on MacOS X.</li><li>The original platform specific devices can be used unchanged, without the addition of RKWard specific features.</li></ul><p>Regardless of this setting, the original devices are always accessible as <i>grDevices::X11()</i>, etc.</p><p>Using a device on a platform where it is not defined (e.g. <i>Windows()</i> on Mac OS X) will always fall back to the <i>RK()</i> device.</p>
eo: <p>Multaj skriptoj uzas vokojn al platformaj specifaj normaj aparatoj (<i>X11()</i>, <i>windows()</i>, <i>quartz()</i>), kvankam ajna sur -ekrana aparato povus esti uzata ĉe ĉi tiuj lokoj. RKWard disponigas troŝargojn por ĉi tiuj normaj aparatofunkcioj, kiuj povas ŝanĝi sian konduton kiam uzataj en uzantkodo:</p><ul><li>La alvokoj povas esti redirektitaj al la denaska aparato de RKWard (<i>RK()</i>). Kelkaj, sed ne ĉiuj funkcio-argumentoj estos kongruaj, aliaj estos ignoritaj.</li><li>La originalaj platformaj specifaj aparatoj povas esti uzataj, sed enigitaj en RKWard-fenestrojn. Ĉi tiu elekteblo ne haveblas ĉe MacOS X.</li><li>La originaj platform-specifaj aparatoj povas esti uzataj senŝanĝe, sen aldono de specifaj funkcioj de RKWard.</li></ul><p>Sendepende de ĉi tiu agordo, la originaj aparatoj estas ĉiam alireblaj kiel <i>grDevices::X11()</i>, ktp.</p><p>Uzante aparaton sur platformo kie ĝi ne estas difinita (ekz. <i>Windows()</i> sur Mac OS X) ĉiam refalos al la <i>RK()</i> aparato.</p>

en: Default window size (for RK(), or embedded device windows)
eo: Defaŭlta fenestrograndeco (por RK(), aŭ enkonstruitaj aparato-fenestroj)

en: Default width (inches):
eo: Defaŭlta larĝo (coloj):

en: Default height (inches)
eo: Defaŭlta alteco (coloj)

en: Use KDE printer dialog for printing devices (if available)
eo: Uzi KDE-presilan dialogon por presaj aparatoj (se disponeblas)

en: Screen device history
eo: Ekrana aparato-historio

en: Maximum number of recorded plots:
eo: Maksimuma nombro da registritaj grafikoj:

en: Maximum size of a single recorded plot (in KB):
eo: Maksimuma grandeco de ununura registrita grafiko (en KB):

en: Onscreen Graphics
eo: Surekranaj Grafikoj

en: <p>Kate plugins to load in RKWard. Note that some loaded plugins will not become visible until certain conditions are met, e.g. you are loading a version controlled file for the <i>Project</i> plugin.</p><p>The plugins listed here have not been developed specifically for RKWard, and several do not make a whole lot of sense in the context of RKWard. Plugins shown in <b>bold</b> have been reported as "useful" by RKWard users.</p>
eo: <p>Kate-aldonaĵoj por ŝargi en RKWard. Notu, ke iuj ŝargitaj kromprogramoj ne fariĝos videblaj ĝis certaj kondiĉoj estas plenumitaj, ekz. vi ŝargas versio-kontrolitan dosieron por la kromprogramo <i>Projekto</i>.</p><p>La ĉi tie listigitaj aldonaĵoj ne estis evoluigitaj specife por RKWard, kaj pluraj ne havas multe da senco en la kunteksto de RKWard. Kromaĵoj montritaj en <b>grasa</b> estis raportitaj kiel "utilaj" de uzantoj de RKWard.</p>

en: Kate Plugins
eo: Kate Kromaĵoj

en: Never fetch the structure of these packages:
eo: Neniam alporti la strukturon de ĉi tiuj pakoj:

en: Add exclusion
eo: Aldoni ekskludon

en: Add the name of the package that no structure should be fetched for
eo: Aldoni la nomon de la pako, por kiu neniu strukturo devas esti prenita

en: Carbon copy commands to output
eo: Karbonkopiaj komandoj por eligi

en: Commands entered in the console
eo: Komandoj enigitaj en la konzolo

en: Commands run via the 'Run' menu
eo: Komandoj funkcias per la menuo 'Run'

en: Commands originating from dialogs and plugins
eo: Komandoj devenantaj de dialogoj kaj kromprogramoj

en: Also carbon copy the command output
eo: Ankaŭ karbonkopii la komandan eligon

en: Output Window options
eo: Eligo Fenestro opcioj

en: show window on new output
eo: montri fenestron sur nova eligo

en: raise window on new output
eo: levi fenestron sur nova eligo

en: Default output (used, while no other output has been set, explicitly) is shared across workspaces(*).
eo: Defaŭlta eligo (uzata, dum neniu alia eligo estis agordita, eksplicite) estas dividita tra laborspacoj (*).

en: CSS file to use for output (leave empty for default)
eo: CSS-dosiero por uzi por eligo (lasi malplena kiel defaŭlte)

en: Select CSS file
eo: Elekti CSS-dosieron

en: Select a CSS file for custom formatting of the output window. Leave empty to use the default CSS file shipped with RKWard. Note that this setting takes effect, when initializing an output file (e.g. after flushing the output), only.
eo: Elektu CSS-dosieron por propra formatado de la eligofenestro. Lasu malplena por uzi la defaŭltan CSS-dosieron senditan kun RKWard. Rimarku, ke ĉi tiu agordo efektiviĝas nur dum pravalorigo de eligodosiero (ekz. post forfluo de la eligo).

en: Graphics
eo: Grafikoj

en: File format
eo: Dosierformato

en: <Default>
eo: <Defaŭlte>

en: JPG quality
eo: JPG-kvalito

en: Width:
eo: Larĝo:

en: Height:
eo: Alto:

en: Some plugins are available with both, a wizard-like interface and a traditional dialog interface. If both are available, which mode of presentation do you prefer?
eo: Kelkaj aldonaĵoj estas haveblaj kun ambaŭ, sorĉist-simila interfaco kaj tradicia dialoginterfaco. Se ambaŭ disponeblas, kian prezentmanieron vi preferas?

en: Always prefer dialogs
eo: Ĉiam preferi dialogojn

en: Prefer recommended interface
eo: Preferi rekomenditan interfacon

en: Always prefer wizards
eo: Ĉiam preferi sorĉistojn

en: Configure Active Plugins
eo: Agordi Aktivajn Kromaĵojn

en: RKWard Plugins
eo: RKWard Kromaĵoj

en: Dependencies
eo: Dependecoj

en: Broken
eo: Rompita

en: Loaded
eo: Ŝargita

en: Quirky
eo: Stranga

en: Active
eo: Aktiva

en: Select .pluginmap-file
eo: Elekti .pluginmap-dosieron

en: The following settings mostly affect R behavior in the console. It is generally safe to keep these unchanged.
eo: La sekvaj agordoj plejparte influas R-konduton en la konzolo. Ĝenerale estas sekure konservi ĉi tiujn senŝanĝe.

en: Display warnings
eo: Montri avertojn

en: Suppress warnings
eo: Subpremi avertojn

en: Print warnings later (default)
eo: Presi avertojn poste (defaŭlte)

en: Print warnings immediately
eo: Presi avertojn tuj

en: Convert warnings to errors
eo: Konverti avertojn al eraroj

en: Decimal character (only for printing)
eo: Decimala signo (nur por presado)

en: Output width (characters)
eo: Eligolarĝo (signoj)

en: Maximum number of elements shown in print
eo: Maksimuma nombro da elementoj montritaj en presita

en: Maximum length of warnings/errors to print
eo: Maksimuma longeco de avertoj/eraroj por presi

en: Keep comments in functions
eo: Konservi komentojn en funkcioj

en: TRUE (default)
eo: VERA (defaŭlta)

en: FALSE
eo: MALSO

en: Keep comments in packages
eo: Konservi komentojn en pakaĵoj

en: FALSE (default)
eo: FALSE (defaŭlte)

en: Maximum level of nested expressions
eo: Maksimuma nivelo de nestitaj esprimoj

en: Default decimal precision in print ()
eo: Defaŭlta dekuma precizeco en presaĵo ()

en: Check vector bounds (warn)
eo: Kontroli vektorajn limojn (avertu)

en: Editor command
eo: Redaktora komando

en: Pager command
eo: Komando de pager

en: Further (option) commands to run in each session
eo: Pliaj (opciaj) komandoj ruleblaj en ĉiu seanco

en: Addition search paths for utilities used by R
eo: Aldonaj serĉvojoj por servaĵoj uzitaj fare de R

en: Add System Path Directory
eo: Aldoni Sistemvojan Dosierujon

en: Specify or select directory to add to the system file path of the running R session
eo: Specifu aŭ elektu dosierujon por aldoni al la sistema dosiervojo de la kuranta R-seanco

[ctx: Add directory to list]
en: Add
eo: Aldoni

en: CRAN download mirror (leave empty to be prompted once each session):
eo: CRAN elŝuta spegulo (lasi malplena por esti instigita unufoje ĉiu seanco):

en: Select mirror
eo: Elektu spegulon

en: Additional package repositories (where libraries are downloaded from)
eo: Pliaj pakaĵdeponejoj (de kie bibliotekoj estas elŝutitaj)

en: Archive downloaded packages
eo: Arkivi elŝutitajn pakaĵojn

en: Build packages from source
eo: Konstrui pakaĵojn el la fonto

en: Build packages from source (not configurable on this platform)
eo: Konstrui pakaĵojn el fonto (ne agordebla sur ĉi tiu platformo)

en: Installing packages from pre-compiled binaries (if available) is generally faster, and does not require an installation of development tools and libraries. On the other hand, building packages from source provides best compatibility.
eo: Instali pakaĵojn el antaŭkompilaj binaroj (se disponeblas) estas ĝenerale pli rapida, kaj ne postulas instaladon de evoluiloj kaj bibliotekoj. Aliflanke, konstrui pakaĵojn el fonto provizas plej bonan kongruecon.

en: Install from git
eo: Instali de git

en: Some add-on packages are not available in the CRAN repository, but can be installed from development repositories. Use the button "%1", to install such packages, comfortably.
eo: Kelkaj aldonaĵpakaĵoj ne estas haveblaj en la CRAN-deponejo, sed povas esti instalitaj de evoluaj deponejoj. Uzu la butonon "%1", por instali tiajn pakaĵojn, komforte.

en: R Library locations (where libraries get installed to, locally)
eo: R Bibliotekaj lokoj (kie bibliotekoj estas instalitaj, loke)

en: Note: The startup defaults will always be used in addition to the locations you specify in this list
eo: Noto: La komencaj defaŭltoj ĉiam estos uzataj aldone al la lokoj, kiujn vi specifas en ĉi tiu listo

en: Add R Library Directory
eo: Aldoni R Bibliotekan Adresaron

en: Specify or select library location to add.
    Note that locations may contain a '%v', which will expand to the first two components of the R version number (e.g. to 3.5), automatically. Including this is recommended, because R packages compiled for one version of R will often fail to work correctly in a different version of R.
eo: Specifu aŭ elektu bibliotekan lokon por aldoni.
    Rimarku, ke lokoj povas enhavi '%v', kiu aŭtomate vastiĝos al la unuaj du komponantoj de la R-versia numero (ekz. al 3.5). Inkluzivi ĉi tion rekomendindas, ĉar R-pakaĵoj kompilitaj por unu versio de R ofte malĝuste funkcios en malsama versio de R.

[ctx: Add file to list]
en: Add
eo: Aldoni

en: Add repository
eo: Aldoni deponejon

en: Add URL of new repository
eo: Aldoni URL de nova deponejo

en: R-Packages
eo: R-Pakoj

en: Select CRAN mirror
eo: Elekti CRAN-spegulon

en: Unversioned library location
eo: Neversionigita biblioteko-loko

en: The configured library locations (where R packages will be installed on this system) contains the directory '%1', which was suggested as a default library location in earlier versions of RKWard. Use of this directory is no longer recommended, as it is not accessible to R sessions outside of RKWard (unless configured, explicitly). Also due to the lack of an R version number in the directory name, it offers no protection against using packages built for an incompatible version of R.
eo: La agorditaj bibliotekaj lokoj (kie R-pakaĵoj estos instalitaj en ĉi tiu sistemo) enhavas la dosierujon '%1', kiu estis proponita kiel defaŭlta biblioteka loko en pli fruaj versioj de RKWard. Uzo de ĉi tiu dosierujo ne plu estas rekomendita, ĉar ĝi ne estas alirebla por R-seancoj ekster RKWard (krom se agordita, eksplicite). Ankaŭ pro la manko de R-versionumero en la dosieruja nomo, ĝi ofertas neniun protekton kontraŭ uzado de pakaĵoj konstruitaj por malkongrua versio de R.

[ctx: verb]
en: Rename
eo: Alinomi

en: Rename this location to include the version number of the currently running R. Packages will continue to work (if they are compatible with this version of R).
eo: Alinomi ĉi tiun lokon por inkluzivi la versinumeron de la nuna funkcianta R. Pakoj daŭre funkcios (se ili estas kongruaj kun ĉi tiu versio de R).

[ctx: verb]
en: Remove
eo: Forigi

en: Remove this location from the configuration (it will not be deleted on disk). You will have to re-install any packages that you want to keep.
eo: Forigu ĉi tiun lokon de la agordo (ĝi ne estos forigita sur disko). Vi devos reinstali iujn ajn pakaĵojn, kiujn vi volas konservi.

[ctx: verb]
en: Keep
eo: Konservi

en: Keep this location (do not change anything)
eo: Konservi ĉi tiun lokon (ne ŝanĝu ion ajn)

en: For now, settings only apply to new commands. All previous commands remain visible/invisible.
eo: Nuntempe, agordoj validas nur por novaj komandoj. Ĉiuj antaŭaj komandoj restas videblaj/nevideblaj.

en: always show command
eo: ĉiam montri komandon

en: always show result
eo: ĉiam montri rezulton

en: show errors
eo: montri erarojn

en: show/raise window
eo: montri/levi fenestron

en: User commands
eo: Uzantkomandoj

en: Plugin generated commands
eo: Kromaĵo generis komandojn

en: Application commands
eo: Aplikaj komandoj

en: Synchronization commands
eo: Sinkronigaj komandoj

en: Maximum number of paragraphs/lines to display in the Command Log (0 for no limit)
eo: Maksimuma nombro da alineoj/linioj por montri en la Komanda Protokolo (0 por neniu limo)

en: Command log
eo: Komanda protokolo

en: Attach to main window
eo: Ligi al la ĉefa fenestro

note: i18n: ectx: Menu (device)
en: &Device
eo: &Disponaĵo

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: &History
eo: &Historio

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
eo: &Fenestro

[ctx: where to search]
en: in Current Script
eo: en Nuna Skripto

[ctx: where to search]
en: in Open Scripts
eo: en Malfermaj Skriptoj

en: Pause execution
eo: Paŭzi la plenumon

en: Cancel selected commands
eo: Nuligi elektitajn komandojn

en: Some of the commands you were trying to cancel are marked as "sync" (letter 'S' in the type column). Cancelling such commands could lead to loss of data. These commands have _not_ been cancelled.
eo: Kelkaj el la komandoj, kiujn vi provis nuligi, estas markitaj kiel "sinkronigado" (litero 'S' en la tipo-kolumno). Nuligi tiajn komandojn povus kaŭzi perdon de datumoj. Ĉi tiuj ordonoj _ne_ estis nuligitaj.

en: Some commands not cancelled
eo: Kelkaj komandoj ne nuligitaj

en: Resume execution
eo: Rekomenci plenumon

en: <b>Active calls</b>
eo: <b>Aktivaj vokoj</b>

en: Not in a debugger context
eo: Ne en erarserĉilo kunteksto

en: <b>Current call:</b> %1<br><b>Environment:</b> %2<br><b>Local objects:</b> %3
eo: <b>Nuna voko:</b> %1<br><b>Medio:</b> %2<br><b>Lokaj objektoj:</b> %3

en: Objects on search path
eo: Objektoj sur serĉvojo

en: Function calls
eo: Funkciaj vokoj

en: Function arguments
eo: Funkciaj argumentoj

en: Local file names
eo: Lokaj dosiernomoj

en: Unable to open "%1"
eo: Ne eblas malfermi "%1"

en: Could not open command file
eo: Ne eblis malfermi komanddosieron

en: Script Editor
eo: Skriptredaktilo

en: Insert line break and run
eo: Enmeti linion kaj ruli

en: Run block
eo: Ruli blokon

en: Mark selection as block
eo: Marki elekton kiel bloko

en: Unmark block
eo: Malmarki blokon

en: CD to script directory
eo: KD al skriptdosierujo

en: Change the working directory to the directory of this script
eo: Ŝanĝu la labordosierujon al la dosierujo de ĉi tiu skripto

en: No preview
eo: Neniu antaŭrigardo

en: Disable preview
eo: Malebligi antaŭrigardon

[ctx: Checkable action: the preview gets updated while typing]
en: Update as you type
eo: Ĝisdatigi dum vi tajpas

en: When this option is enabled, an update of the preview will be triggered every time you modify the script. When this option is disabled, the preview will be updated whenever you save the script, only.
eo: Kiam ĉi tiu elekteblo estas ebligita, ĝisdatigo de la antaŭvido estos ekigita ĉiufoje kiam vi modifas la skripton. Kiam ĉi tiu elekteblo estas malŝaltita, la antaŭvido estos ĝisdatigita kiam ajn vi konservos la skripton, nur.

en: Save Script...
eo: Konservi skripton...

en: Save Script As...
eo: Konservi skripton kiel...

en:  [modified]
eo:  [ŝanĝita]

en: The document "%1" has been modified. Close it anyway?
eo: La dokumento "%1" estas modifita. Ĉu fermi ĝin ĉiuokaze?

en: File not saved
eo: Dosiero ne konservita

en: <p>The preview feature <b>tries</b> to avoid making any lasting changes to your workspace (technically, by making use of a <i>local()</i> evaluation environment). <b>However, there are cases where using the preview feature may cause unexpected side-effects</b>.</p><p>In particular, this is the case for scripts that contain explicit assignments to <i>globalenv()</i>, or to scripts that alter files on your filesystem. Further, attaching/detaching packages or package namespaces will affect the entire running R session.</p><p>Please keep this in mind when using the preview feature, and especially when using the feature on scripts originating from untrusted sources.</p>
eo: <p>La antaŭrigarda funkcio <b>provas</b> eviti daŭrajn ŝanĝojn al via laborspaco (teknike, uzante <i>local()</i> taksadmedion). <b>Tamen, estas kazoj kie uzi la antaŭrigardan funkcion povas kaŭzi neatenditajn kromefikojn</b>.</p><p>Aparte, ĉi tio estas la kazo por skriptoj kiuj enhavas eksplicitajn taskojn al <i>globalenv( )</i>, aŭ al skriptoj, kiuj ŝanĝas dosierojn en via dosiersistemo. Plue, alkroĉi/forigi pakaĵojn aŭ pakajn nomspacojn influos la tutan kurantan R-seancon.</p><p>Bonvolu memori tion kiam vi uzas la antaŭrigardan funkcion, kaj precipe kiam vi uzas la funkcion ĉe skriptoj devenantaj de nefidindaj fontoj.</p> p>

en: Potential side-effects of previews
eo: Eblaj kromefikoj de antaŭrigardoj

[ctx: Caption: Some software is missing.]
en: Missing software
eo: Mankanta programaro

en: Rendering the preview failed
eo: Bildigo de la antaŭrigardo malsukcesis.

en: The software <tt>pandoc</tt>, required to rendering R markdown files, is not installed, or not in the system path of the running R session. You will need to install pandoc from <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>If it is installed, but cannot be found, try adding it to the system path of the running R session at <a href="rkward://settings/rbackend">Settings->Configure RKward->R-backend</a>.
eo: La programaro <tt>pandoc</tt>, necesa por fari R-markdown-dosierojn, ne estas instalita, aŭ ne estas en la sistema vojo de la ruliĝanta R-seanco. Vi devos instali pandoc de <a href="https://pandoc.org/">https://pandoc.org/</a>.</br>Se ĝi estas instalita, sed ne troveblas , provu aldoni ĝin al la sistema vojo de la kuranta R-seanco ĉe <a href="rkward://settings/rbackend">Agordoj->Agordu RKward->R-backend</a>.

en: The software <tt>pdflatex</tt> is required for rendering PDF previews. The easiest way to install it is by running <tt>install.packages("tinytex"); library("tinytex"); install_tinytex()</tt>
eo: La programaro <tt>pdflatex</tt> estas postulata por bildigi PDF-antaŭprezentojn. La plej facila maniero instali ĝin estas ruli <tt>install.packages("tinytex"); install_tinytex()</tt>```

en: <h1>Unsupported format</h1><p>The preview cannot be shown, here, because the output format is neither HTML, nor PDF. You can try opening it in an external application, using the link, below, or you can change the preview mode to 'R Markdown (HTML)'.</p>
eo: <h1>Nesubtenata formato</h1><p>La antaŭrigardo ne povas esti montrita ĉi tie ĉar la eligoformato estas nek HTML, nek PDF. Vi povas provi malfermi ĝin en ekstera aplikaĵo, uzante la suban ligilon, aŭ vi povas ŝanĝi la antaŭrigardan reĝimon al 'R Markdown (HTML)'.</p>

en: Preview of rendered R Markdown
eo: Antaŭrigardo de bildigita R-Markdown

en: Preview the script as rendered from RMarkdown format (.Rmd) to HTML.
eo: Antaŭrigardu la skripton kiel bildigita el RMarkdown-formato (.Rmd) al HTML.

en: R Markdown (auto)
eo: R Markdown (aŭtomata)

en: Preview the script as rendered from RMarkdown format (.Rmd) to the format specified in the document header.
eo: Antaŭrigardi la skripton kiel bildigita el RMarkdown-formato (.Rmd) al la formato specifita en la dokumentkapo.

en: RKWard Output
eo: RKWard-Eligo

en: Preview of generated RKWard output
eo: Antaŭrigardo de generita eligo de RKWard

en: Preview any output to the RKWard Output Window. This preview will be empty, if there is no call to <i>rk.print()</i> or other RKWard output commands.
eo: Antaŭrigardu ajnan eliron al la Eligo-Fenestro de RKWard. Ĉi tiu antaŭrigardo estos malplena, se ne estas voko al <i>rk.print()</i> aŭ aliaj eligkomandoj de RKWard.

en: Preview of script running in interactive R Console
eo: Antaŭrigardo de skripto funkcianta en interaga R-Konzolo

en: Preview the script as if it was run in the interactive R Console
eo: Antaŭrigardi la skripton kvazaŭ ĝi estus rulita en la interaga R-Konzolo

en: Plot
eo: Grafikprezento

en: Preview of generated plot
eo: Antaŭrigardo de generita grafiko

en: Preview any onscreen graphics produced by running this script. This preview will be empty, if there is no call to <i>plot()</i> or other graphics commands.
eo: Antaŭrigardu ajnajn surekranajn grafikojn produktitajn per funkciado de ĉi tiu skripto. Ĉi tiu antaŭrigardo estos malplena, se ne estas voko al <i>plot()</i> aŭ aliaj grafikaj komandoj.

en: An error occurred while trying to create an autosave of the script file '%1':
eo: Okazis eraro dum provo krei aŭtomatan konservadon de la skriptodosiero '%1':

en: Unnamed
eo: Nenomita

en: %1 (Active)
eo: %1 (Aktiva)

en: %1 (Unused)
eo: %1 (Neuzata)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools Move
eo: &Iloj Movu

en: Incomplete statement.
eo: Nekompleta deklaro.

en: Syntax error.
eo: Sintakso-eraro.

en: An unspecified error occurred while running the command.
eo: Nespecifita eraro okazis dum rulado de la komando.

en: Configure
eo: Agordi

en: Next (step over)
eo: Sekva (paŝo super)

en: Evaluate the next statement, stepping over function calls.
eo: Taksi la sekvan deklaron, transpaŝante funkciovokojn.

en: Next (step into)
eo: Poste (enpaŝu)

en: Evaluate the next statement, stepping into function calls.
eo: Taksi la sekvan deklaron, paŝante en funkciovokojn.

en: Step out
eo: Elpaŝu

en: <p>Continue until the caller of this function is reached (unless another debug statement is hit, earlier)</p><p><b>Note:</b> In some cases, the calling function will never be reached, because the call was the last step in the caller. In these cases, the behavior is identical to 'Continue'.</p>
eo: <p>Daŭrigu ĝis la alvokanto de ĉi tiu funkcio estas atingita (krom se alia sencimiga deklaro estas trafita, pli frue)</p><p><b>Noto:</b> En iuj kazoj, la alvokanta funkcio neniam estos atingita, ĉar la voko estis la lasta paŝo en la alvokanto. En ĉi tiuj kazoj, la konduto estas identa al 'Daŭrigu'.</p>

en: Finish current
eo: Finu fluon

en: Finish current loop or function.
eo: Finu aktualan buklon aŭ funkcion.

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: Continue evaluation.
eo: Daŭrigu taksadon.

en: Exit debugger and return to top-level statement.
eo: Eliru la erarserĉilon kaj revenu al la plej alta nivelo.

en: This window cannot be closed, while a debugger is active. If you have no idea what this means, and you want to get out, press the 'Cancel' button on the right hand side of this window.
eo: Ĉi tiu fenestro ne povas esti fermita, dum erarseĉilo estas aktiva. Se vi ne scias, kion tio signifas, kaj vi volas eliri, premu la butonon 'Nuligi' ĉe la dekstra flanko de ĉi tiu fenestro.

en: <p>This window is used for displaying RKWard related debug messages. It is targeted primarily at (plugin) developers. It does <b>not</b> offer any features for debugging R code.</p><p>Note that the list of messages is cleared every time you close the window.</p><p>Type and severity level of messages can be controlled from Settings->Configure RKWard->Debug</p>
eo: <p>Ĉi tiu fenestro estas uzata por montri RKWard-rilatajn sencimigajn mesaĝojn. Ĝi estas celita ĉefe ĉe (kromaĵo) programistoj. Ĝi <b>ne</b> ofertas iujn ajn funkciojn por sencimigi R-kodon.</p><p>Rimarku, ke la listo de mesaĝoj estas forigita ĉiufoje kiam vi fermas la fenestron.</p><p>Tipo kaj severeco nivelo de mesaĝoj povas esti regita de Agordoj->Agordu RKWard->Elpurigi</p>

en: About this window
eo: Pri ĉi tiu fenestro

en: Working directory
eo: Labora dosierujo

en: Rename
eo: Alinomi

en: Rename...
eo: Alinomi...

en: New name for '%1':
eo: Nove nomo por %1:

en: Find:
eo: Trovi:

en: Fields:
eo: Kampoj:

en: All
eo: Ĉiuj

en: All but keywords
eo: Ĉiuj krom ŝlosilvortoj

en: Keywords
eo: Ŝlosilvortoj

en: Package:
eo: Pako:

en: Case sensitive
eo: Usklecodistinga

en: Fuzzy matching
eo: Neklara kongruo

en: Find
eo: Trovi

en: Help search
eo: Helpu serĉi

en: Find HTML help for %1
eo: Trovu HTML-helpon por %1

en: No help found on '%1'. Maybe the corresponding package is not installed/loaded, or maybe you mistyped the command. Try using Help->Search R Help for more options.
eo: Neniu helpo trovita ĉe '%1'. Eble la responda pakaĵo ne estas instalita/ŝargita, aŭ eble vi mistajpis la komandon. Provu uzi Helpon->Serĉi R Helpon por pli da ebloj.

en: No help found
eo: Neniu helpo trovita

en: All installed packages
eo: Ĉiuj instalitaj pakoj

en: All loaded packages
eo: Ĉiuj ŝargitaj pakoj

en: Topic
eo: Temo

en: Package
eo: Pako

en: Save as
eo: Konservi kiel

en: RKWard output file %s does not (yet) exist
eo: RKWard eligdosiero %s (ankoraŭ) ne ekzistas

en: [Active]
eo: [Aktiva]

en: Output %1
eo: Eligo %1

en: Output Window
eo: Eligo Fenestro

en: &Refresh Output
eo: &Refreŝigi Eligon

en: Page does not exist or is broken
eo: Paĝo ne ekzistas aŭ estas rompita

en: Do you really want to clear the output? This will also remove all image files used in the output. It will not be possible to restore it.
eo: Ĉu vi vere volas forigi la eligon? Ĉi tio ankaŭ forigos ĉiujn bilddosierojn uzitajn en la eligo. Ne eblos restarigi ĝin.

en: Flush output?
eo: Flugi eligo?

en: Flushing output
eo: Flushing eligo

en: Zoom In
eo: Zomi

en: Zoom Out
eo: Malzomi

en: Default &Encoding
eo: Defaŭlta &Kodigo

en: Set the encoding to assume in case no explicit encoding has been set in the page or in the HTTP headers.
eo: Agordu la kodigon por supozi, se neniu eksplicita kodado estis agordita en la paĝo aŭ en la HTTP-kapoj.

en: Export Page as HTML
eo: Eksportu Paĝon kiel HTML

en: Save Output
eo: Konservi Eligon

en: Save Output As
eo: Konservi Eligon Kiel

en: &Clear Output
eo: &Forigi Eligon

en: &Revert to last saved state
eo: &Reveni al la lasta konservita stato

en: Set Output as &Active
eo: Agordi Eligon kiel &Aktivan

en: Set this output as the file to append output to.
eo: Agordi ĉi tiun eliron kiel la dosieron al kiu aldoni eligon.

en: Print output
eo: Presa eligo

en: Print page
eo: Presi paĝon

en: No Title
eo: Neniu Titolo

en: <h1>Help page missing</h1>
    <p>The help page for this component has not yet been written (or is broken). Please consider contributing it.</p>
eo: <h1>Mankas helppaĝo</h1>
    <p>La helppaĝo por ĉi tiu ero ankoraŭ ne estas skribita (aŭ estas rompita). Bonvolu konsideri kontribui ĝin.</p>

en: Use %1 now
eo: Uzi %1 nun

en: Summary
eo: Resumo

en: Usage
eo: Uzado

en: Choose another file
eo: Elekti alian dosieron

en: GUI settings
eo: GUI-agordoj

en: Related functions and pages
eo: Rilataj funkcioj kaj paĝoj

en: Technical details
eo: Teknikaj detaloj

en: About
eo: Pri

en: <h1>On this page:</h1>
eo: <h1>Sur ĉi tiu paĝo:</h1>

en: Unnamed GUI element
eo: Nenomita GUI-elemento

en: R Reference on '%1'
eo: R Referenco pri '%1'

en: BROKEN REFERENCE
eo: ROMPITA REFERENCO

en: Help on %1
eo: Helpo pri %1

en: Configure %1
eo: Agordi %1

en: No PDF viewer component found
eo: Ne trovis PDF-antaŭrigardan komponenton

en: The name <i>%1</i> might refer to:<br>
eo: La nomo <i>%1</i> povus rilati al:<br>

en: Attach
eo: Alligi

en: Position
eo: Pozicio

en: Left Sidebar
eo: Maldekstra flankmenuo

en: Right Sidebar
eo: Desktra flankmenuo

en: Top Sidebar
eo: Supra flankmenuo

en: Bottom Sidebar
eo: Malsupra flankmenuo

en: Not shown in sidebar
eo: Ne montrita en flanka kolumno

en: Help on R
eo: Helpo pri R

en: Search R Help
eo: Serĉu R Helpon

en: RKWard Dashboard and Help
eo: RKWard Panelo kaj Helpo

en: Shows the R help index
eo: Montras la R-helpindekson

en: Shows/raises the R Help Search window
eo: Montras/levas la fenestron R Help Search

en: Show the RKWard dashboard with links to important settings and documentation
eo: Montru la panelon de RKWard kun ligiloj al gravaj agordoj kaj dokumentaro

en: Previous Window
eo: Antaŭa Fenestro

en: Next Window
eo: Sekva Fenestro

en: Activate Document view
eo: Aktivigi Dokumentan vidon

en: Show Output
eo: Montru Eligon

en: Show/Hide %1
eo: Montri/Kaŝi %1

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the keyboard shortcuts only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure keyboard shortcuts e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
eo: Pro teknikaj kialoj, la sekva dialogo permesas al vi agordi la klavarajn ŝparvojojn nur por tiuj partoj de RKWard kiuj estas nuntempe aktivaj.
    
    Do, se vi volas agordi klavarajn ŝparvojojn ekz. por uzi ene de la skriptoredaktilo, vi devas malfermi fenestron de skriptoredaktilo, kaj aktivigi ĝin.

en: Note
eo: Noto

en: For technical reasons, the following dialog allows you to configure the toolbar buttons only for those parts of RKWard that are currently active.
    
    Therefore, if you want to configure tool buttons e.g. for use inside the script editor, you need to open a script editor window, and activate it.
eo: Pro teknikaj kialoj, la sekva dialogo permesas al vi agordi la butonojn de ilbreto nur por tiuj partoj de RKWard kiuj estas nuntempe aktivaj.
    
    Do, se vi volas agordi ilbutonojn ekz. por uzi ene de la skriptoredaktilo, vi devas malfermi fenestron de skriptoredaktilo, kaj aktivigi ĝin.

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, this is not currently supported in this build of RKWard on Mac OS X. See https://rkward.kde.org/mac for more information.
eo: Vi provis enigi novan R-grafikan aparaton fenestron en RKWard. Tamen, ĉi tio ne estas nuntempe subtenata en ĉi tiu konstruo de RKWard en Mac OS X. Vidu https://rkward.kde.org/mac por pliaj informoj.

en: Could not embed R X11 window
eo: Ne eblis enigi R X11-fenestron

en: You have tried to embed a new R graphics device window in RKWard. However, either no window was created, or RKWard failed to detect the new window. If you think RKWard should have done better, consider reporting this as a bug. Alternatively, you may want to adjust Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
eo: Vi provis enigi novan R-grafikan aparaton fenestron en RKWard. Tamen, aŭ neniu fenestro estis kreita, aŭ RKWard malsukcesis detekti la novan fenestron. Se vi pensas, ke RKWard devintus fari pli bone, konsideru raporti ĉi tion kiel cimon. Alternative, vi eble volas ĝustigi Agordojn->Agordu RKWard->Onekranaj Grafikoj.

en: An error occurred
eo: Okazis eraro

en: Graphics Device Window
eo: Grafika Aparato Fenestro

en: The current window appears too large to fit on the screen. If this happens regularly, you may want to adjust the default graphics window size in Settings->Configure RKWard->Onscreen Graphics.
eo: La nuna fenestro aperas tro granda por konveni sur la ekrano. Se ĉi tio okazas regule, vi eble volas ĝustigi la defaŭltan grafikan fenestran grandecon en Agordoj->Agordu RKWard->Onekranaj Grafikoj.

en: Large window
eo: Granda fenestro

en: Closing device (saving history)
eo: Ferma aparato (konservanta historion)

en: Shutting down device number %1
eo: Malŝaltas aparaton numeron %1

en: <p>The graphics device is being closed, saving the last plot to the plot history. This may take a while, if the R backend is still busy. You can close the graphics device immediately, in case it is stuck. However, the last plot may be missing from the plot history, if you do this.</p>
eo: <p>La grafika aparato estas fermita, konservante la lastan grafikon al la grafikohistorio. Ĉi tio eble daŭros iom da tempo, se la R-backend ankoraŭ estas okupata. Vi povas fermi la grafikan aparaton tuj, se ĝi estas blokita. Tamen, la lasta grafiko eble mankas en la historio de la grafiko, se vi faras tion.</p>

en: <p>Note: On X11, the embedded window may be expurged, and you will have to close it manually in this case.</p>
eo: <p>Noto: Ĉe X11, la enigita fenestro povas esti elpurigita, kaj vi devos fermi ĝin permane ĉi-kaze.</p>

en: Close immediately
eo: Fermu tuj

en: Specify fixed size
eo: Specifi fiksan grandecon

en: Width
eo: Larĝo

en: Height
eo: Alto

en: Activate graphics device number %1
eo: Aktivigi grafikan aparaton numeron %1

en: Copy contents of graphics device number %1 to output
eo: Kopiu enhavon de grafika aparato numero %1 al eligo

en: Print contents of graphics device number %1
eo: Presi enhavon de grafika aparato numero %1

en: Specify R object
eo: Specifi R-objekton

en: Specify the R object name, you want to save the graph to
eo: Specifu la R-objektan nomon, al kiu vi volas konservi la grafeon

en: Save contents of graphics device number %1 to object '%2'
eo: Konservu enhavon de grafika aparato numero %1 al objekto '%2'

en: Duplicate graphics device number %1
eo: Duobliga numero de grafika aparato %1

en: Load next plot in device number %1
eo: Ŝargu sekvan grafikaĵon en aparato numero %1

en: Loading plot from history
eo: Ŝargante grafikon el historio

en: Load previous plot in device number %1
eo: Ŝargu antaŭan grafikaĵon en aparato numero %1

en: Load first plot in device number %1
eo: Ŝargi la unuan grafikaĵon en aparato numero %1

en: Load last plot in device number %1
eo: Ŝargi la lastan grafikaĵon en aparato numero %1

en: Load plot %1 in device number %2
eo: Ŝargu grafikaĵon %1 en aparato numero %2

en: Append this plot to history (device number %1)
eo: Aldonu ĉi tiun grafikaĵon al historio (aparato numero %1)

en: Remove current plot from history (device number %1)
eo: Forigi nunan grafikaĵon el historio (aparato numero %1)

en: This will clear the plot history for all device windows, not just this one. If this is not your intent, press cancel, below.
eo: Ĉi tio forigos la historion de la grafiko por ĉiuj fenestroj de la aparato, ne nur ĉi tiu. Se ĉi tio ne estas via intenco, premu nuligi, sube.

en: Clear plot history
eo: Viŝi grafikhistorion

en: Plot properties (device number %1)
eo: Grafikaj propraĵoj (aparato numero %1)

en: <Unsaved plot>
eo: <Nekonservita grafiko>

en: Draw area follows size of window
eo: Desegna areo sekvas grandecon de fenestro

en: Set fixed size 500x500
eo: Agordu fiksan grandecon 500x500

en: Set fixed size 1000x1000
eo: Agordu fiksan grandecon 1000x1000

en: Set fixed size 2000x2000
eo: Agordu fiksan grandecon 2000x2000

en: Set specified fixed size...
eo: Agordi specifitan fiksan grandecon...

en: Previous plot
eo: Antaŭa grafiko

en: First plot
eo: Unua grafiko

en: Next plot
eo: Sekva grafiko

en: Last plot
eo: Lasta grafiko

en: Go to plot
eo: Iru al grafiko

en: Append this plot
eo: Aldonu ĉi tiun grafikon

en: Remove this plot
eo: Forigu ĉi tiun grafikon

en: Clear history
eo: Viŝi historion

en: Plot properties
eo: Grafiko propraĵoj

en: Make active
eo: Aktiviĝu

en: Copy to output
eo: Kopiu al eligo

en: Store as R object...
eo: Konservu kiel R-objekto...

en: Duplicate
eo: Duobligi

en: Stop interaction
eo: Ĉesu interagadon

en: The url you are trying to open ('%1') is not a local file or the filetype is not supported by RKWard. Do you want to open the url in the default application?
eo: La URL kiun vi provas malfermi ('%1') ne estas loka dosiero aŭ la dosiertipo ne estas subtenata de RKWard. Ĉu vi volas malfermi la URL en la defaŭlta aplikaĵo?

en: Open in default application?
eo: Ĉu malfermi en defaŭlta aplikaĵo?

en: Failed to open output file. Error message was '%1'
eo: Malsukcesis malfermi eligdosieron. Erarmesaĝo estis '%1'

en: You are about to edit object "%1", which is very large (%2 fields). RKWard is not optimized to handle very large objects in the built in data editor. This will use a lot of memory, and - depending on your system - might be very slow. For large objects it is generally recommended to edit using command line means or to split into smaller chunks before editing. On the other hand, if you have enough memory, or the data is simple enough (numeric data is easier to handle, than factor), editing may not be a problem at all. You can configure this warning (or turn it off entirely) under Settings->Configure RKWard->General.
    Really edit object?
eo: Vi estas redaktonta objekton "%1", kiu estas tre granda (%2 kampoj). RKWard ne estas optimumigita por trakti tre grandajn objektojn en la enkonstruita datumredaktilo. Ĉi tio uzos multe da memoro, kaj - depende de via sistemo - eble estos tre malrapida. Por grandaj objektoj estas ĝenerale rekomendite redakti per komandliniaj rimedoj aŭ dividi en pli malgrandajn pecojn antaŭ redaktado. Aliflanke, se vi havas sufiĉe da memoro, aŭ la datumoj estas sufiĉe simplaj (numeraj datumoj estas pli facile manipuleblaj ol faktoro), redaktado eble tute ne estas problemo. Vi povas agordi ĉi tiun averton (aŭ tute malŝalti ĝin) sub Agordoj->Agordu RKWard->Ĝenerale.
    Ĉu vere redakti objekton?

en: About to edit very large object
eo: Reddonota tre granda objekto

en: Save Workplace layout
eo: Konservu Workplace-aranĝon

en: Restore Workplace layout
eo: Restarigi Laborejan aranĝon

en: Close all
eo: Fermu ĉion

en: Window Left
eo: Fenestro Maldekstre

en: Window Right
eo: Fenestro Dekstre

en: Split Ve&rtical
eo: Dividi ve&rtikale

en: Split the currently active view into two views, vertically.
eo: Dividu la nuntempe aktivan vidon en du vidojn, vertikale.

en: Split &Horizontal
eo: Dividi &horizontale

en: Split the currently active view into two views, horizontally.
eo: Dividu la nuntempe aktivan vidon en du vidojn, horizontale.

en: R workspace browser
eo: R laborspaca retumilo

en: R Workspace
eo: R Laborspaco

en: Edit
eo: Redakti

en: View
eo: Vido

en: Copy to new symbol
eo: Kopiu al nova simbolo

en: Copy to .GlobalEnv
eo: Kopiu al .GlobalEnv

en: New object from clipboard
eo: Nova objekto el tondujo

en: Unload Package
eo: Malŝargu Pakon

en: Load / Unload Packages
eo: Ŝargi / Malŝargi Pakojn

en: Copy object
eo: Kopii objekton

en: Enter the name to copy to
eo: Enigu la nomon por kopii

en: An object named '%1' already exists in the GlobalEnv. Created the copy as '%2' instead.
eo: Objekto nome '%1' jam ekzistas en la GlobalEnv. Kreita kiel kopio de '%2' anstataŭe.

en: Name already in use
eo: Nomo jam uzata

en: Rename object
eo: Alinomi objekton

en: Enter the new name
eo: Enigu la novan nomon

en: View in editor (read-only)
eo: Vidi en redaktilo (nurlegebla)
