rkward - en to eu translation catalogue (74 entries)

[ctx: Author name]
note: i18n: ectx: <snippets> <snippet> <author name="...">
en: RKWard Team
eu: RKWard taldea

note: i18n: ectx: <about name="...">
en: Graphics Device add-ons
eu: Gailu grafikoen gehigarriak

note: i18n: ectx: <about shortinfo="...">
en: Plugins for use in graphics device (e.g. X11()) windows. Part of the official RKWard distribution
eu: Gailu-grafikoen (adib. X11()) leihoetan erabiltzeko pluginak. RKWard banaketa ofizialaren zatia

note: i18n: ectx: <components> <component label="...">
en: Export...
eu: Esportatu...

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Device
eu: Gailua

note: i18n: ectx: <context> <menu label="...">
en: Edit
eu: Editatu

[ctx: R code comment]
note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats)
en: The "cairo" library, providing SVG-support, is not compiled in by default on some systems.
eu: SVG euskarria ematen duen "cairo" liburutegia, sistema batzuetan ez dago konpilatuta era lehenetsian.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <summary>
en: Export the current contents of a graphics device to a postscript/pdf/png/jpeg file either using the native functions or using ghostscript.
eu: Esportatu gailu-grafiko baten uneko edukia postscript/pdf/png/jpeg fitxategi batera, dela bertako funtzioak erabiliz edo ghostscript erabiliz.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: Choose an exporting function and a filename to save to. Additional options for size and resolution etc. are also available (see below). Exporting is done using <b>dev.print</b>. For exporting using ghostscript, <b>dev2bitmap</b> is used, which needs Ghostscript. Most of the exporting parameters are directly sent to the exporting function (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, or <b>jpeg</b>) by dev.print. Note that there are no 'color' options (like background or foreground color) in this plugin. This is because dev.print simply prints the current graphics (mostly on X11) to the specified file in the chosen format. To set background (or foreground) colors, these will need to be provided when calling the plotting function, mostly using <b>par</b>(). Note that all the parameters to postscript are also valid parameters to dev2bitmap.
eu: Aukeratu esportatzeko funtzio bat eta gordetzeko fitxategi-izen bat. Neurri eta bereizmenerako aukera osagarriak etab. ere erabilgarri daude (begiratu behean). Esportatzea <b>dev.print</b> erabiliz egiten da. Ghostscript erabiliz esportatzeko, Ghostscript behar duen <b>dev2bitmap</b> erabiltzen da. Esportatzeko parametro gehienak «dev.print»ek esportatzeko funtziora (<b>postscript</b>, <b>pdf</b>, <b>svg</b>, <b>png</b>, edo <b>jpeg</b>) bidaltzen ditu. Kontuan izan plugin honetan ez dagoela (atzeko- edo aurreko-planoko kolorearen antzeko) 'kolore' aukerarik. Horren arrazoia, «dev.print»ek uneko grafikoak (gehien bat X11), hautatutako formatuan, zuzenean zehaztutako fitxategira inprimatu besterik ez duela egiten da. Aurreko (edo atzeko) planoko koloreak ezartzeko, horiek, trazatzeko funtzioari deitzean eman beharko dira, gehienbat <b>par</b>() funtzioa erabiliz. Kontuan izan postscript-eri ematen zaizkion parametro guztiak «dev2bitmap»eri ematekoparametro gisa ere balio dutela.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <usage>
en: This plugin is only available in the context of a graphics device.
eu: Plugin hori gailu grafiko baten testuinguruan bakarrik dago eskuragarri.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "File name")
en: The filename to save to. By default the file will be saved in the directory from where RkWard was started, which is the user's home directory when started from K-menu. After checking for a proper file extension, this is the <i>file</i> parameter to dev.print. For exporting via ghostscript provide a suitable extension.
eu: Gordetzeko fitxategi-izena. Era lehenetsian, fitxategia RkWard abiatu den direktorioan gordeko da, K-menutik abiatzean erabiltzailearen etxeko direktorioan. Fitxategi-luzapen egokia frogatu ondoren, hori da «dev.print»erako <i>fitxategia</i> parametroa. Ghostscript bidez esportatzeko luzapen egokia eman behar da.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic File extension")
en: Check this box to let RKWard detect the file extension automatically. If the filename specified in the 'File name' box already has a relevant extension, then nothing is done, that is, the specified filename is used. Otherwise a relevant extension is appended to the filename above to construct the full filename. This option is disabled for exporting via ghostscript.
eu: Markatu lauki hau «RKWard»ek fitxategiaren luzapena automatikoki antzeman dezan uzteko. 'Fitxategi-izena' laukian dagoen fitxategi-izenak dagoeneko luzapen egoki bat badu, ez zaio ezer egingo, adierazitako fitxategi-izena erabiliko da. Bestela, goiko fitxategi-izenari luzapen egoki bat erantsiko zaio fitxategi-izen osoa eraikitzeko. Aukera hau ezgaituta dago ghostscript bidez esportatzeko.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Output format")
en: Choose whether to use postscript, pdf, svg, png or jpeg for exporting the file. This is the <i>device</i> parameter to dev.print. If 'via Ghostscript' is chosen then the output format of the ghostscript device will need to be provided (see below under 'Ghostscript specific options').
eu: Aukeratu fitxategi hau esportatzeko postscript, pdf, svg, png edo jpeg erabili behar den. Hau da «dev.print»en <i>gailua</i> parametroa. 'Ghostscript bidez' aukeratzen bada, ghostscript gailuaren irteerako formatua eman beharko da (begiratu behean, '«Ghostscript»en berariazko aukerak' barruan).

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "EPS compatible")
en: When exporting in postscript format, this allows you to select, whether an EPSF (.eps-file) header should be generated. This seems to generate more portable files, so is recommended in most cases. Papersize and orientation can not be set in this case. This sets the <i>onefile</i> parameter to postscript to FALSE.
eu: Postscript formatuan esportatzean, honek, EPSF (.eps-fitxategia) goiburu bat sortu behar den erabakitzeko aukera ematen dizu. Fitxategi eramangarriagoak sortzen dituela ematen du, beraz gomendatua da kasu gehienetan. Kasu honetan orriaren neurria eta orientazioa ezin dira ezarri. Honek «postscript»en <i>onefile</i> parametroa FALTSU ezartzen du.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Width")
en: Check this box to let the export function determine the width automatically.
eu: Markatu lauki hori esportatzeko funtziak zabalera automatikoki erabaki dezan.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Automatic Height")
en: This is similar to 'Automatic Width', but for height.
eu: Hau 'Zabalera automatikoa'ren antzekoa da, baina altuerarentzat.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: This is the <i>width</i> parameter to the exporting function. This is specified in inches. For JPEG/PNG exports (which require width in pixels), the actual width is evaluated by multiplying the width value provided in inches with the resolution (in dpi, 'dots per inch'). So, width_pixels = width_inches * resolution_dpi. If resolution is set to 'Default Resolution', then a value of 96 is used as the default resolution for exporting to jpeg or png and a value of 72 is used for exporting via ghostscript. Otherwise the provided resolution value is used. None of these matter for exporting to Postscript/PDF where the width parameter is provided in inches.
eu: Hau da esportatzeko funtzioaren <i>zabalera</i> parametroa. Hazbetetan adierazten da. JPEG/PNG gisa esportatzeko (zabalera pixeletan behar du), zabaleraren balioa ebaluatzen da, hazbetetan emandako zabaleraren balioa bereizmenarekin ('dpi'tan, 'puntu hazbeteko') biderkatuz. Beraz, zabalera_pixel = zabalera_hazbete * bereizmena_dpi. Bereizmena 'Bereizmen lehenetsia' gisa ezartzen bada, 96ko balioa erabiltzen da JPEG edo PNG gisa esportatzeko eta 72ko balioa erabiltzen da ghostscript bidez esportatzeko. Bestela, emandako balioa erabiltzen da. Guzti horrek ez du axola Postscript/PDF gisa esportatzeko, zabaleraren balioa hazbetetan ematen baita.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Width in inches")
en: <b>jpeg</b> or <b>png</b> functions need at least one of width/height to be provided. We override this restriction by reading in the width (in inches) from <b>par("din")[1]</b> and then setting 'par("din")[1] * resolution' as the width (in pixels) parameter value. Again, none of these are required for exporting to Postscript/PDF.
eu: <b>jpeg</b> edo <b>png</b> funtzioek bietako bat, zabalera/altuera, ematea behar dute. Murrizketa hori gainditzeko zabalera (hazbetetan) <b>par("din")[1]</b>etik irakurri eta ondoren 'par("din")[1] * bereizmena' zabalera (pixeletan) parametroaren balio gisa ezartzen dugu. Berriz ere, Postscript/PDF gisaesportatzeko ez da beharrezkoa horietako batere.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Height in inches")
en: This is the <i>height</i> parameter to the exporting function. Similar to 'Width'.
eu: Esportatzeko funtzioaren <i>altuera</i> parametroa da hau. 'Zabalera'ren antzekoa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Point size")
en: This is the <i>pointsize</i> parameter to dev.print.
eu: Hori da «dev.print»en <i>puntuaren neurria</i> parametroa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Resolution (dpi)")
en: Available only for PNG/JPEG/Ghostscript, this is the <i>res</i> parameter to dev.print or dev2bitmap. This value is used in converting from width/height in pixels to inches as described above (under 'Width'). The default resolution (when 'Default Resolution' is checked) is 96 for PNG/JPEG exports and it is 72 for Ghostscript exports.
eu: PNG/JPEG/Ghostscript-erako bakarrik erabilgarri, hau da «dev.print» edo «dev2bitmap»en <i>bereizmen</i> parametroa. Balio hau erabiltzen da goran ('Zabalera' barruan) adierazitako moduan zabalera/altuera pixeletik hazbetera bihurtzeko. Lehenetsitako bereizmena ('Bereizmen lehenetsia' markatuta dagoenean) 96 da PNG/JPEG gisa esportatzeko eta 72 Ghostscript gisa esportatzeko.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "JPEG Quality")
en: Available only for JPEG, this is the <i>quality</i> parameter to <b>jpeg</b>. Sets the quality for JPEG exporting. The default quality is 75.
eu: JPEGrako bakarrik erabilgarri, hori da <b>jpeg</b>ren <i>kalitatea</i> parametroa. JPEG esportatzeko kalitatea ezartzen du. Kalitate lehenetsia 75 da.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Paper Size")
en: Use this to set the papersize for export. Choose 'Default' to not specify any paper option. Other options are explained in R reference for <b>postscript</b>. This is available only for Postscript/PDF exports. This is the <i>paper</i> option to the exporting function.
eu: Erabili hau esportatzeko paperaren neurria ezartzeko. Aukeratu 'Lehenetsia' paperaren neurririk ez zehazteko. Beste aukera batzuk <b>postscript</b>erako «R»ren erreferentzian azaltzen dira. Hau Postscript/PDF esportatzeko bakarrik erabilgarri dago. Esportatzeko funtzioaren <i>papera</i> aukera da hau.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Pagecentre")
en: Uncheck this for NOT centering the image on the page. This is the <i>pagecentre</i> parameter.
eu: Kendu marka horri, irudia orrian EZ erdiratzeko. Hori da <i>orrian erdiratuta</i> parametroa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Horizontal (ps/gs)")
en: Available only for Postscript/Ghostscript exporting, this is the <i>horizontal</i> parameter.
eu: Postscript/Ghostscript esportatzeko bakarrik erabilgarri, hori da <i>horizontala</i> parametroa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font family")
en: This is the <i>family</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose a family that is available on the machine. The 'URW' class of font families require ghostscript. When in doubt leave this as 'Default', the default family (Helvectica) will be used. See the R reference on postscript for more details.
eu: Hau da <b>postscript</b>en <i>familia</i> parametroa. Ziurtatu hautatutako familia makinan erabilgarri dagolea. Letra-tipo familien 'URW' klaseak ghostscript behar du. Zalantza izanez gero, utzi 'Lehenetsia" gisa, lehenetsitako familia (Helvetica) erabiliko da. Begiratu «R»rako «postscript»en erreferentzia xehetasun bila.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Font Encoding")
en: This is the <i>encoding</i> parameter to <b>postscript</b>. Be sure to choose an encoding compatible with the chosen font family. When in doubt leave this as 'Default', the default encoding (ISOLatin1) will be used. See the R reference on postscript for more details.
eu: Hau da <b>postscript</b>en <i>kodeketa</i> parametroa. Ziurtatu hautatutako letra-tipo familiarekin bateragarria den kodeketa bat aukeratzen duzula. Zalantza izanez gero, utzi 'Lehenetsia" gisa, lehenetsitako kodeketa (ISOLatin1) erabiliko da. Begiratu «R»rako «postscript»en erreferentzia xehetasun bila.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Default Title")
en: Uncheck this box, to specify a custom title to the graphics file. Note that this is not displayed on the plot, but rather it is embedded inside the graphics file. This is the <i>title</i> parameter to <b>postscript</b>.
eu: Kendu marka lauki horri, grafiko-fitxategiari izenburu bat neurrira ipintzeko. Kontuan izan hori ez dela diagraman azalduko, baizik eta grafiko-fitxategi barruan txertatuta dagoela. Hori da <b>postscript</b>en <i>izenburua</i> parametroa.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "GS Output device")
en: File format to use. Only the most common ones are listed, but many more are supported by ghostscript. Select "Other" and see the option below to use these formats.
eu: Erabili beharreko fitxategi-formatua. Ohikoenak bakarrik zerrendatzen dira, baina «ghostscript»ek askoz gehiago onartzen ditu. Aukeratu "Bestelakoa" eta begiratu beheko aukerak formatu horiek erabiltzeko.

note: i18n: ectx: (Loaded from Export contents of graphics device to various formats) <settings> <setting> (refers to element labelled "Other Ghostscript device")
en: Select "Other" in the option above to use this setting. Specify the device identifier as used by ghostscript. Running "ghostscript --help" (or "gs --help") in a terminal should give a list of available devices.
eu: Ezarpen hori erabiltzeko, goiko aukeran "Bestelakoa" hautatu. Zehaztu gailuaren identifikatzailea «ghostscript»ek erabiltzen duen bezala. Terminal batean "ghostscript --help" (edo "gs --help") exekutatzean gailu erabilgarrien zerrenda bat eman beharko luke.

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="...">
en: Export contents of graphics device to various formats
eu: Esportatu gailu-grafikoetako edukiak hainbat formatutara

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Filename and Generic options
eu: Fitxategi-izena eta aukera generikoak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <browser label="...">
en: File name
eu: Fitxategi-izena

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: Automatic File extension
eu: Fitxategi-luzapen automatikoa

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Dimensions
eu: Dimentsioak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Width
eu: Zabalera automatikoa

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Width in inches
eu: Zabalera hazbetetan

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <checkbox label="...">
en: Automatic Height
eu: Altuera automatikoa

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Dimensions"> <spinbox label="...">
en: Height in inches
eu: Altuera hazbeteetan

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="...">
en: Output format
eu: Irteerako formatua

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <radio label="Output format"> <option label="...">
en: via Ghostscript
eu: Ghostscript bidez

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <checkbox label="...">
en: EPS compatible
eu: EPSrekin bateragarria

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="...">
en: Generic Export Options
eu: Esportatzeko aukera generikoak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default pointsize
eu: Puntuaren neurri lehenetsia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Point size
eu: Puntuaren neurria

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Resolution
eu: Bereizmen lehenetsia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: Resolution (dpi)
eu: Bereizmena (dpi)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <checkbox label="...">
en: Default Quality
eu: Kalitate lehenetsia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Filename and Generic options"> <frame label="Generic Export Options"> <spinbox label="...">
en: JPEG Quality
eu: JPEG kalitatea

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="...">
en: Postscript/PDF/Ghostscript Options
eu: Postscript/PDF/Ghostscript aukerak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Paper properties
eu: Paperaren propietateak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <dropdown label="...">
en: Paper Size
eu: Paperaren neurria

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="..."> i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of gr
en: Default
eu: Lehenetsia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Letter
eu: Gutuna

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Legal
eu: Legala

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Executive
eu: Exekutiboa

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Paper Size"> <option label="...">
en: Special
eu: Berezia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Pagecentre
eu: Orrian erdiratuta

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Paper properties"> <checkbox label="...">
en: Horizontal (ps/gs)
eu: Horizontala (ps/gs)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Font properties
eu: Letra-tipoaren propietateak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font family
eu: Letra-tipo familia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Helvetica Narrow
eu: Helvetica estua

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="Font family"> <option label="...">
en: Symbol
eu: Ikurra

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Font properties"> <dropdown label="...">
en: Font Encoding
eu: Letra-tipoaren kodeketa

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Title embedded in file
eu: Fitxategian txertatutako izenburua

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Title embedded in file"> <checkbox label="...">
en: Default Title
eu: Izenburu lehenetsia

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="...">
en: Ghostscript specific options
eu: «Ghostscript»en berariazko aukerak

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <dropdown label="...">
en: GS Output device
eu: GS irteerako gailua

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (b/w)
eu: PNG (z/b)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (grayscale)
eu: PNG (gris-eskala)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (256 colors)
eu: PNG (256 kolore)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: PNG (16M colors)
eu: PNG (16M kolore)

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> [...] <dropdown label="GS Output device"> <option label="...">
en: Other (specify here):
eu: Bestelakoa (zehaztu hemen):

note: i18n: ectx: (Export contents of graphics device to various formats) <dialog label="Export contents of graphics device to various formats"> <tab label="Postscript/PDF/Ghostscript Options"> <frame label="Ghostscript specific options"> <input label="...">
en: Other Ghostscript device
eu: Beste Ghostscript gailu batzuk
