rkward - en to ia translation catalogue (255 entries)

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ia: Un file de nomine "%1" jam existe. Vos es secur que vos vole super scriber lo?

en: Overwrite File?
ia: Super scribe le file?

en: Save failed
ia: Salvamento fallite

en: Done
ia: Facite

en: Showing file(s)
ia: Monstrante file(s)

en: Edit file(s)
ia: Modifica file(s)

en: Many objects in workspace
ia: Multe objectos in spatio de labor

en: Restore object?
ia: Restabili objecto?

en: Remove object?
ia: Remove Objecto?

en: Name
ia: Nomine

en: Label
ia: Etiquetta

en: Type
ia: Typo

en: Class
ia: Classe

en: new.row
ia: nove.rango

en: Full location:
ia: Location complete:

en: Label:
ia: Etiquetta:

en: Type:
ia: Typo:

en: Usage:
ia: Uso:

en: List
ia: Lista

[ctx: Noun; in brackets, data type of the var is stated]
en: Variable (%1)
ia: Variabile (%1)

en: Environment
ia: Ambiente

en: Length:
ia: Longitude:

en: Dimensions:
ia: Dimensiones:

en: Invalid Name
ia: Nomine invalide

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

en: #New Variable#
ia: #Nove variabile#

en: Format
ia: Formato

en: Levels
ia: Nivellos

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ia: Talia le section seligite e pone lo al area de transferentia

en: Copies the selected section to the clipboard
ia: Copia le section seligite al area de transferentia

en: Pastes the clipboard contents to current position
ia: Colla le contentos del area de transferentia al position currente

[ctx: verb: switch to read-only state. Make this short.]
en: Lock
ia: Bloca

[ctx: verb: switch to read-write state. Make this short.]
en: Unlock
ia: Disbloca

en: Show details
ia: Monstra detalios

en: Problem detected
ia: Problema relevate

en: %1 [read-only]
ia: %1 [Solmente de lectura]

en: Report issue
ia: Reporta problema

en: Proceed
ia: Procede

en: Show Details
ia: Monstra Detalios

en: Select format
ia: Selige formato

en: Import from clipboard
ia: Importa ex area de transferentia

en: Discard changes?
ia: Abandona modificationes?

en: Title
ia: Titulo

en: Load
ia: Carga

en: Status
ia: Stato

en: Install
ia: Installa

en: Context:
ia: Contexto:

en: Recover
ia: Recupera

en: Save for later
ia: Salveguarda per depost

en: Delete
ia: Dele

en: [Not saved]
ia: [Non salveguardate]

[ctx: Save the selected items]
en: Save selected
ia: Salveguarda seligite

en: Discard all
ia: Abandona toto

en: Do not close
ia: Non Claude

en: Show problem details
ia: Monstra Detalios de Problema

en: Not installed
ia: Non installate

en: Install %1
ia: Installa %1

en: No change
ia: Nulle modification

en: Installed
ia: Installate

en: Not found
ia: Non trovate

en: Not found.
ia: Non trovate.

en: Found.
ia: Trovate:

en: None selected
ia: Necun seligite

en: Restore defaults
ia: Restabili a valores predefinite

en: Exists
ia: Existe

en: Import
ia: Importa

en: No action
ia: Nulle action

en: R Backend
ia: Retro-Administration de R

en: Alignment
ia: Alineamento

en: Default
ia: Predefinite

en: Left
ia: Sinistra

en: Right
ia: Dextera

en: Decimal Places
ia: Placias decimal

en: Default setting
ia: Preferentia predefinite

en: Filename
ia: Nomine de file

en: Add
ia: Adde

en: Up
ia: In alto

en: Down
ia: A basso

en: Search
ia: Cerca

en: Match case
ia: Distingue inter majusculas e minusculas

en: Find as you type
ia: Trova durante que tu typa

en: Highlight all matches
ia: Evidentia omne coincidentias

en: All Files [*](*)
ia: Omne files [*](*)

en: Overwrite?
ia: Super scribe?

en: User canceled
ia: Usator cancellate

en: User canceled.
ia: Usator cancellate.

en: [Unnamed]
ia: [sin nomine]

en: File '%1' does not exist.
ia: Le file '%1' non existe.

en: Output
ia: Exito

en: Output:
ia: Egresso:

en: Errors / Warnings
ia: Errores / Avisos

en: Errors / Warnings:
ia: Errores / Avisos:

en: Cancel
ia: Cancella

en: <b>Done</b>
ia: <b>Facite</b>

en: Close
ia: Claude

en: Cancel operation
ia: Cancella operation

en: Change
ia: Modifica

en: Overwrite
ia: Super scribe

en: Paste special...
ia: Colla special...

en: Paste Special...
ia: Colla special...

en: Field Separator
ia: Separator de campo

en: Comma
ia: Virgula

en: Single space
ia: Spatio Singule

en: Other:
ia: Altere:

en: Quoting
ia: Citar

en: Labels
ia: Etiquettas

en: Paste failed
ia: Il falleva a collar

en: Search online
ia: Cerca  in linea

[ctx: very short: Preview is updating]
en: updating
ia: actualisante

en: Preview is turned off.
ia: Vista preliminar es dishabilitate

en: Preview is up to date.
ia: Vista preliminar es actualisate.

en: Could not open file %1 for reading
ia: Non pote aperir file '%1 in lectura

en: yes
ia: si

en: (no label)
ia: (Nulle Etiquetta)

en: Unspecified
ia: Non specificate

en: License: %1
ia: Licentia; %1

en: Authors:
ia: Autores:

[ctx: Author roles (contributor, etc.)]
en: Roles
ia: Rolos:

en: Translators:
ia: Traductores:

en: Level
ia: Nivello

en: Term
ia: Termino

en: Enter data:
ia: Inserta datos:

en: Select
ia: Selige

en: The file or directory does not exist.
ia: Le file o le directorio non existe.

en: Save to:
ia: Salveguarda in:

en: my.data
ia: mi.datos

en: Enter value:
ia: Inserta valor:

en: Preview
ia: Vista preliminar

en: Options
ia: Optiones

en: Submit
ia: Submitte

en: Auto close
ia: Claude automaticamente

en: Help
ia: Adjuta

en: Next >
ia: Proxime >

en: < Back
ia: < Retro

en: Variable:
ia: Variabile:

en: Running
ia: Il es in execution

en: Canceled
ia: Cancellate

en: Closed
ia: Claudite

en: Waiting
ia: Expectante

en: Command
ia: Commando

en: Ok
ia: OK

en: Dynamic word wrap
ia: Excision dynamic de parola

en: Append
ia: Appende

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ia: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ia: E&xeque

en: Workspace
ia: Spatio de labor

en: Dataset
ia: Insimul de datos

en: Script File
ia: File de script

en: Opens a recently used file
ia: Aperi un file usate recentemente

en: Quits the application
ia: Quita le application

en: Close All
ia: Claude omne

en: Detach
ia: Detalia

en: Open...
ia: Aperi...

en: Create...
ia: Crea...

en: Save...
ia: Salveguarda...

en: Check again
ia: Verifica de nove

en: Exiting...
ia: Exiente...

en: Open
ia: Aperi

note: i18n: ectx: Menu (new_data)
en: &New
ia: &Nove

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ia: &Importa

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ia: &Exporta

note: i18n: ectx: Menu (workspace)
en: &Workspace
ia: &Spatio de labor

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Windows
ia: &Fenestras

note: i18n: ectx: Menu (window_activate)
en: &Activate
ia: &Activar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ia: Ad&juta

en: Update
ia: Actualisa

en: Settings
ia: Preferentias

en: Add-ons
ia: Accessorios

en: Auto word completion
ia: Completamento de parola automatic

en: Always
ia: Sempre

en: Script editor
ia: Editor de script

en: Do not add
ia: Non adde

en: Debug level
ia: Nivello de cribrar (verificar)

en: Command timeout
ia: Tempore de Commando expirate

en: Debug
ia: Cribra (debug)

en: Click to focus
ia: Pulsa pro focalisar

en: Focus follows mouse
ia: Foco seque mus

en: Other device:
ia: Altere dispositivo

en: Graphics
ia: Graphiches

en: File format
ia: Formato de file

en: Width:
ia: Largessa:

en: Height:
ia: Altessa:

en: Broken
ia: Rupte

en: Loaded
ia: Cargate

en: Active
ia: Activar

en: Editor command
ia: Commando de editor

[ctx: Add directory to list]
en: Add
ia: Adde

en: Select mirror
ia: Selige speculo

[ctx: Add file to list]
en: Add
ia: Adde

en: Add repository
ia: Adde repositorio

[ctx: verb]
en: Rename
ia: Renomina

[ctx: verb]
en: Keep
ia: Mantene

en: show errors
ia: Monstra Errores

en: User commands
ia: Commandos de usator

note: i18n: ectx: Menu (device)
en: &Device
ia: &Dispositivo

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: &History
ia: &Historia

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ia: &Fenestra

en: Unable to open "%1"
ia: Incapace a aperir '%1'

en: Script Editor
ia: Editor de script

en: No preview
ia: Nulle vista preliminar

en: Save Script...
ia: Salveguarda Script...

en:  [modified]
ia:  [Modificate]

en: File not saved
ia: File non salveguardate

en: Plot
ia: Plot (Tracia)

en: Unnamed
ia: Sin nomine

en: %1 (Unused)
ia: %1 (Non usate)

en: Configure
ia: Configura

en: Step out
ia: Exi de passo

en: Continue
ia: Continua

en: Working directory
ia: Directorio de travalio

en: Rename
ia: Renomina

en: Rename...
ia: Renomina...

en: Find:
ia: Trova:

en: Fields:
ia: Campos:

en: All
ia: Omne

en: Keywords
ia: Parolas clave

en: Package:
ia: Pacchetto:

en: Case sensitive
ia: Sensibile al differentia inter majusculas e minusculas

en: Find
ia: Trova

en: Topic
ia: Topico

en: Package
ia: Pacchetto

en: Save as
ia: Salveguarda como

en: Output %1
ia: Exito %1

en: Zoom In
ia: Zoom In (aggrandir)

en: Zoom Out
ia: Zoom Out (Diminuer)

en: Default &Encoding
ia: Codifica pre&definite:

en: Save Output As
ia: S&alva resultato de egresso como ...

en: No Title
ia: Necun titulo

en: Summary
ia: Summario

en: Usage
ia: Uso

en: Technical details
ia: Detalios technic

en: About
ia: A proposito

en: Configure %1
ia: Configura %1

en: Attach
ia: Attacha

en: Left Sidebar
ia: Barra lateral sinistre

en: Right Sidebar
ia: Barra lateral dextere

en: Top Sidebar
ia: Barra lateral al culmine

en: Bottom Sidebar
ia: Barra lateral a basso

en: Previous Window
ia: Previe fenestra

en: Next Window
ia: Proxime fenestra

en: Show Output
ia: Monstra Exito

en: Show/Hide %1
ia: Monstra/Cela %1

en: Note
ia: Nota

en: An error occurred
ia: Un error occurreva

en: Width
ia: Largessa

en: Height
ia: Altessa

en: Clear history
ia: Netta historia

en: Duplicate
ia: Duplica

en: Close all
ia: Claude omne

en: Split Ve&rtical
ia: Divide ve&rtical

en: Split &Horizontal
ia: Divide &Horizontal

en: Edit
ia: Modifica

en: View
ia: Vista

en: Rename object
ia: Renomina Objecto
